DE STEM Rekening waterschappen toch lager Dethon draait redelijk seizoen Pontjes maken 'nieuwe fietsprovincie' af 'In Zeeland spreken de randen van dorpen en steden' 'Eerst voorzieningen bij strand aanleggen' 84-jarige komt om bij ongeval in Driewegen 'Regionale aanpak van toenemend zwerfvuil' DESTEM kamer vindt herstel van Zeeuwse dijken geen vorm van dijkonderhoud Wielklemmen en trappen 'scoren' Verkoopster moet baas vijftien mille betalen Concert Zeeuws °rkest verplaatst Zwemmen van Cadzand-Bad naar Knokke Rijksgebouwen houden open huis tijdens Dag van Architectuur C1 Blauwe Vlag wappert niet bij Oostburg Plaatsgenoot met auto schept fietser Waterschap pleit voor samenwerking Tasjesdief in de wolken Bent u de groepsleerkracht die St. Kath. Onderwijs Belangen Baarle-Nassau y zoekt Kijk morgen in en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures X 55 :estelwagens hebben het stevig Veel kilometers, en niet altijd over mooi begaanbare snelwegen. Veel haast- werk, want tijd is geld. zachtzinnige manier van laden Je moet er maar tegen kunnen vagen. In branches met zulke indigheden, zie je dan ook vaak Sprinters rondrijden. Want maakt voor de harde praktijk: uurzaam en allesbehalve veet- ns in de 45.000 km een grote !ens in de 15.000 km verse olie lende om uw zaak in beweging De Mercedes-Benz dealer ver- ar graag meer over. En over cherpe leasetarieven die u via -Benz CharterWay kunt afsluiten j 93 66). Mercedes-Benz Decota garant voor kwaliteit, een redelijk prijs. iwroom kunt u tal van ideeën klassiek. iel ontwerp verkrijgen dat in met uw persoonlijke wensen. _roek en overtuig uzelf. Onze ïdig tot uw dienst om u 3990 MALDEGEM 39 13.30 tot 19 u. - Op zaterdag iagvoormiddag en zondag. Zeeland jan onze verslaggevers Ben Haag - Het herstel van de Zeeuwse dijken gaat de Zeeuwse waterschappen niet zoveel kosten als jij aanvankelijk vreesden. In plaats van 120 miljoen gulden uit eigen zak te moeten betalen, moeten de water schappen nu waarschijnlijk veertig tot vijftig miljoen bijdragen. Minister Jorritsma (WD, Verkeer en Waterstaat) meldde dat gisteren in een discussie met de Tweede Kamer. De minister benadrukte gisteren dat zij in onderhandeling is met de Zeeuw se waterschappen over de vraag hoeveel die precies moeten bijdragen. Die onder handelingen zijn 'spoedig' afgerond, zo is de verwachting. Jorritsma ontleende dat het extra bedrag dat voor Zeeland nodig is, is opgelopen van tien miljoen gulden tot het twaalfvoudige. „Maar vier of vijf keer zoveel, dat is wel mogelijk." De gedachtenwisseling met de Kamer le verde Jorritsma gisteren in elk geval een aanvaring op met coalitiegenoot D66. Aanleiding was de aankondiging van D66-Kamerlid Van Wansing dat hij mis schien een parlementair onderzoek wil naar de gebrekkige kwaliteit van de zee dijken, met name in Zeeland. Een woedende Jorritsma noemde dat een 'buitengewoon ernstige aantijging'. Jor ritsma: „U probeert hier een sfeertje te kweken alsof het kabinet niet adequaat op dit probleem heeft gereageerd. Ik vind dat ernstig." Van Wansing kreeg overigens geen enkele steun van andere fracties voor zijn suggestie. Uit onderzoek is gebleken dat de blokbe- dekkingen op Zeeuwse dijken minder sterk zijn dan in het verleden werd aan genomen. Nog dit jaar worden daarom vier Zeeuwse dijkvakken aangepakt, die als 'onvoldoende' zijn beoordeeld. De eerste werkzaamheden zijn al begonnen. In totaal kost de aanpassing van de zee weringen door het hele land grofweg 1,2 miljard gulden, waarvan ruwweg de helft voor Zeeland. Jorritsma verwacht dat pas rond het jaar 2010 alle 'onvol doende' dijken op het gewenste veilig heidsniveau zijn. De Tweede Kamer uitte gisteren nogal wat kritiek op de aanpak van de minis ter. Zo is er nog veel onduidelijk over de volgorde waarin de dijken worden opge knapt, over de vraag hoe lang dat gaat duren en over de financiering door onder meer de Zeeuwse waterschappen. Jorritsma wil dat die waterschappen meebetalen aan de opknapbeurt voor de zeedijken die als 'voldoende' zijn beoor deeld. Omdat zij verantwoordelijk zijn voor het onderhoud. De Kamer echter vindt het herstel van de blokbedekkin- gen niets met 'onderhoud' te maken heeft. Bovendien heeft zij moeite met het onderscheid dat de minister maakt. Ka merlid Biesheuvel (CDA): „U zegt dat 'voldoende' betekent dat er binnen vijf jaar geen problemen met de veiligheid te verwachten zijn. Maar 'voldoende' is toch gewoon hetzelfde als 'niet goed'?" Een gedetailleerd plan van aanpak voor de zeedijken, waar de Kamer gisteren om vroeg, is volgens Jorritsma voor het jaar 2000 niet te maken. Eerst moeten alle zeeweringen zijn onderzocht. Van onze verslaggever femeuzen - Het sociaal werkvoorzieningsschap Dethon Zeeuws-Vlaanderen heeft de eerste helft van dit jaar voldoende werk omhanden gehad. De verwachting is dat die lijn door te trekken is tot het einde van het jaar. Aldus schetste directeur F. Hamelink gisteren het algemene beeld van de werkvoorzienings activiteiten van Dethon aan de leden van het algemeen bestuur. „Wel geldt voor nagenoeg alle sectoren dat de markt meer gt voor minder geld. Dat stelt hogere eisen aan de organi satie," aldus Hamelink. Dethon produceerde in de eerste helft van dit jaar aanmerkelijk meerhuishoudtrappen dan in de zelfde periode vorig jaar. De ver wachting is dat het werkvoorzie- ningsschap over heel 1997 uit komt op een groei van dertig pro cent. Als gevolg van een gunstige in- is het netto resultaat van de doe-het-zelf-producten (behang- tafels en koffers) verbeterd. De nieuwe markten waarop Dethon zich begeeft, stemmen ook tot te vredenheid. De contacten en de omzet in de winkelinrichting (displays) vertonen een steeds stijgende lijn. Bovendien heeft deze branche gunstig effect op andere activiteiten, zoals hout en metaal. In deze laatste sector is eveneens sprake van voortduren de omzetgroei. Met name is er veel vraag naar de door Dethon ontwikkelde wielklem. Hamelink maakte van de gele genheid gebruik om er met na druk op te wijzen dat Dethon echter nog altijd een sociaal werkvoorzieningsbedrijf is, met als hoofdtaak het creëren van werkgelegenheid voor gehandi- capten. „In de strijd om het be staan zou je dat wel eens vergeten en gaat bijna altijd alle aandacht uit naar de,financiële gegevens." De wachtlijst'van het werkvoor zieningsschap voor Zeeuws- Vlaanderen is de afgelopen vijf jaar nog nooit zo hoog geweest. Er zijn 122 wachtenden, maar Hamelink kondigde een daling aan. Door natuurlijk verloop ko men er net na de vakantieperiode vijftien arbeidsplaatsen vrij. Te vredenheid was er bij Hamelink tenslotte over de daling van het ziekteverzuim. Dat ligt met 10,1 procent bijna anderhalf procent lager dan een jaar geleden. De directeur wilde zich nog niet wagen aan een prognose over het begrotingsresultaat dit jaar. „Maar tot en met mei liggen we wel op koers met de taakstelling van het budget." fa onze rechtbankmedewerker Middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de cheffin van een kledingzaak, de 12-jarige W. de L. uit Breskens, "oven de eis van de officier uit 'croordeeld tot 240 uur dienst- verlening, zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf en het betalen van een schadever- goeding aan haar werkgever van 15.000 gulden. fie officier van justitie had 180 ®r dienstverlening en een ®aand voorwaardelijke gevange nisstraf geëist. De vrouw werd schuldig bevon den aan het bestelen van haar werkgever gedurende de periode tot en met 1996. De ene keer was het geld, de andere keer was ,et kleding. De verduistering wam aan het licht toen er naar aanleiding van een diefstal came- ras werden geplaatst. De vrouw Wöd toen pas betrapt. Van onze correspondent Cadzand-Bad - De North Sea Swimming Associa tion houdt zondag de acht tiende Noordzee Challen ge, een zwemtocht in de monding van de Wester- schelde van Cadzand-Bad naar de Knokse Kursaal. Er mag in deze discipline ge zwommen worden met en zonder vinnen. Om 10.00 uur is het verzame len geblazen in het reddings station van de KNRM in het haventje van Cadzand-Bad. Om 10.30 uur vertrekken vanuit 't Haventje de senio ren voor hun twaalf kilome ter lange tocht. De vrouwen en junioren wor den vervoerd naar hun start plaats bij de Swimming Pool in Knokke. Dit omdat hun af stand zes kilometer is. Zij be ginnen om 11.00 uur aan hun tocht. Beide afstanden wor den aan de Kursaal in Knok ke tussen 11.30 en 12.30 uur verwacht. Van onze verslaggever Wolphaartsdijk - Zeeland is hard op weg om na Drenthe de tweede fietsprovincie van Nederland te worden en dat kan economisch behoorlijk worden uitgebuit. Het aantal Duitse toeristen dat tegen woordig de fietsen op een rek achter de auto meeneemt neemt hard toe, en de voor zieningen voor die toeristen groeien met de dag. Vooral veel ouderen komen fietsen in Zeeland. Dat zei de Zeeuwse gedeputeer de Van Zwieten (Recreatie) gis teren bij de opening van het nieuwe project 'Fiets een rondje met een pontje' in Wolphaarts dijk. Het project is opgezet door Theun van Elsacker van het Bu reau voor Toerisme Zeeland en het wordt gesteund door het provinciebestuur en de Kamer van Koophandel. Voor de opening van het project vertrokken de gedeputeerde en Van Elspcker gisteren met een klein gevolg per fiets uit Wolp haartsdijk, waar ze met een pont werden overgezet naar Noord- Beveland. Dienstregeling „Dit is een bij voorbaat geslaagd project," zo typeerde gedepu teerde Van Zwieten de verzame ling van fietsroutes die door veertien fiets-voetveren aan el kaar verbonden zijn. Door die constructie, waarbij ook een dienstregeling van fiets-auto- bussen is gevoegd, kunnen fiet sers van eiland naar eiland gaan en op de eilanden korte of lange re fietsroutes volgen. Zo is het voor Zeeuws-Vlamingen betrek kelijk eenvoudig om zonder auto een dagje te fietsen op Schou wen en zich over de Wester- en Oosterschelde te laten vervoeren door een pontje. De meesten ponten zijn omge bouwde sportvissersboten die veel fietsen kunnen bevatten, ruim genoeg zijn en alle veilig heidsvoorzieningen aan boord hebben. Het project is opgezet na het doorslaand succes van eerdere recreatieve pontjes zoals dat van Wemeldinge naar Zier- ikzee. Ooit kende Zeeland 166 ponten, maar door de Delta-dammen en inpolderingen bleven alleen de grote veren Breskens-Vlissingen en Perkpolder-Kruiningen over. Straks, als de toltunnel er ligt, Gedeputeerde Van Zwieten (links) en Theun van Elsacker van het Bureau voor Toerisme Zee land aan boord van het fiets-voetveer van Wolphaartsdijk naar Kortgene. foto frank viergever sluiten ook die veerdiensten en komt er een fiets-voetveer tus sen Breskens en Vlissingen dat het hele jaar door blijft varen. Maar gedeputeerde Van Zwie ten sloot gisteren niet uit dat er ook een zomers fiets-voetveer tussen Perkpolder en Kruinin- gen komt, nu de recreatieponten in Zeeland zo succesvol zijn. Het Bureau voor Toerisme Zee land in Middelburg heeft een handzaam boekje uitgegeven waarin alle pontjes en dienstre gelingen staan. Het heet de 'Zee land Almanak van de Zeeuwse Pontjes' en is te koop voor een gulden. ,s Het concert van het ai?iUWS or^est van morgen op het "lijplein in Middelburg is van- e§e de slechte weersvoorspel- n«en verplaatst naar de eon- rt- en gehoorzaal, Singelstraat 'n Middelburg. Bezoekers die bezit zijn van een toe- 8 "gsbewijs krijgen bij voorrang v tot de zaal. De aanvang n net optreden is om 20.30 uur. Door Ronald Verstraten Middelburg - „Zeeland heeft relatief behoorlijk wat landschapsgevoelige plekken. Waarom? Omdat het redelijk dun bevolkt is. Met name de randen van dorpen en steden gaan dan spre ken," zegt Ben Gillisen. Het thema van de Dag van de Architectuur in Zee land is er meteen mee verklaard: 'Zee land langs de rand'. Gillisen is voorzitter van de Kring Zeeland van de Bond van Nederlandse Architecten. De Dag van de Architectuur wordt al sinds 1984 jaarlijks gehouden, maar sinds vorig jaar werkt de BNA daarin samen met het OHA, het Overleg Hedendaagse Architec tuur. „Zeeland is een kleine provincie, met een kleine Kring, terwijl het OHA een hele actieve groep van architecten vormt. Sa men sta je sterker, vandaar die krachten bundeling," verklaart hij. Aan het programma dat ze dit jaar samen hebben bedacht, nemen de Zeeuwse ge meenten deel. Vier van hen actief, want een symposiumbus vol architecten en ambtenaren reist op dinsdag 1 juli door Midden-Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen. In gezelschap van externe deskundigen bekijken ze eerst Hulst, daarna enkele lo caties in Heinkenszand. Vervolgens keren ze terug langs de Walcherse duinen en de Vlissingse Boulevard en brengen een be zoek aan Cadzand. Landschap „De Walcherse kust en Cadzand hebben hetzelfde thema, maar de uitwerking is anders. Op Walcheren vind je bungalow parken meer binnen de duinrand, terwijl in Cadzand meer óp de duinen is gebouwd. Je ziet er veel meer hoge appartementsge bouwen, dat is het verschil," zegt Gillis sen. Zeeland aan de rand, dus. En dat geldt ook voor Hulst, want bij een dorps- of stadskern is het weer de vraag hoe die overgaat in het landschap. „We hebben de gemeenten gevraagd goede en slechte ontwikkelingen te noemen," zegt Gillisen. Aanleiding tot de sympo- siumtocht, die het begin moet vormen van een reeks debatten over ruimtelijke ont wikkeling, is de recente provinciale archi tectuurnota Het Zeeuwse Gezicht. „De achterliggende gedachte is ambtenaren en colleges van verschillende gemeenten met elkaar in gesprek te brengen. En wij als ar chitecten kunnen ons daar eens lekker mee bemoeien." Heeft Zeeland een eigen architectuur? Gil lissen aarzelt en zegt dan: „Je hebt natuur lijk typisch Zeeuwse boerderijen, zoals er ook typisch Friese, of Groningse boerde rijen zijn. Maar het conflict is dat dè bouwtechniek loskomt van de omgeving. Het is niet meer vanzelfsprekend dat een dorpsaannemer automatisch een dorpsge bouw neerzet. Die ontwikkeling is er ei genlijk al sinds het begin van deze eeuw. Alleen gaat het de laatste decennia wel harder: de ene vernieuwingsdrang holt over de andere heen, net als in de mode. Coca-Cola Hij vergelijkt het wel eens met Coca-Cola, of Heineken: „Het maakt niet meer uit, want je kunt het over de hele wereld ko pen. In wezen is het hetzelfde als de Euro. I I I I I VRIJDAG 27 JUNI 1997 Van onze verslaggeefster Oostburg - De gemeente Oostburg mijdt voorlopig de Blau we Vlag. De gemeente wil eerst de voorzieningen langs de kust verbeteren voor strandvakken worden voorgedragen voor de toekenning van dit kwaliteitspredikaat voor schone stranden en goede waterkwaliteit. De West-Zeeuws-Vlaamse kust vindt het ontbreken van de vlag heeft dit jaar geen vlag gekre gen. „Het is een enorm karwei om heel de kust veilig te ma ken. De waterkwaliteit moet uitstekend zijn en verschillen de voorzieningen dienen verbe terd, zoals strandovergangen voor mindervaliden en wc's voor gehandicapten. We willen eerst alles op een rijtje hebben voordat we ons eventueel weer aanmelden voor die Blauwe Vlag," aldus wethouder L. Cue- lenaere gisteren in de recreatie- commissie. Een andere reden voor B en W van Oostburg om niet in te schrijven voor de Blauwe vlag is onduidelijkheid over de be oordeling. Om helderheid daar over te krijgen, zou de coördi nator van de Blauwe Vlag een handleiding samenstellen. Maar dit handboek is nog niet klaar zodat er nog steeds vra gen zijn. De commissie vindt dat deze coördinator dan maar eens uitleg moeten komen ge ven. Commissielid J. Wielakker slecht voor de concurrentiepo sitie van de Zeeuws-Vlaamse kust. Recreatie-ondernemer J. van de Velde is het daar mee eens, maar heeft ook vraagte kens bij de Blauwe Vlag. „Ik begrijp niet hoe op sommige stranden in het buitenland zo'n vlag kan wapperen, gezien de smeerboel die je daar soms aantreft. Moeten we eerst de heren van dit zogenaamde pre dikaat dan maar volstampen met een diner voordat er groen licht wordt gegeven? Niet aan melden dus. Bovendien: als we die vlag het ene jaar hebben, wordt het ding ons het volgend seizoen misschien afgenomen. Dan heb je pas echt negatieve publiciteit." Ook L. Polfliet van de sector Burgerzaken stelt dat in het buitenland kennelijk andere voorwaarden gelden. „Voor ons is dat nogal lullig. Wij moeten aan zeer strenge normen vol doen, anders kunnen we het vergeten." Van onze verslaggeefster Driewegen - De 84-jarige J. van Hoeve uit Driewegen is gister avond dodelijk verongelukt op de Hoofdplaatseweg in zijn woonplaats. De fietser is van achteren aangereden door een 50- jarige plaatsgenoot in een auto. Het ongeval vond plaats rond 18.20 uur. De automobilist en de fietser reden in dezelfde richting over de Hoofdplaatseweg naar Driewegen. De fietser reed uiterst rechts op de straat. De automobilist heeft de man vermoedelijk niet gezien omdat zijn aandacht werd ge trokken door een losgebroken koe. Tijdens de aanrijding kwam de fietser met zijn hoofd op de voorruit van de auto terecht. Een huisarts uit IJzendijke heeft de ernstige hoofdwonden van de heer Van Hoeve ter plaatse on derzocht. De arts gelastte heli kopter-vervoer van het slachtof fer naar het ziekenhuis in Brug ge. J. van Hoeve overleed kort na aankomst in dat ziekenhuis. De automobilist is bij het onge luk niet gewond geraakt. De 50- jarige man uit Driewegen is vol gens de politie door de aanrijding wel enorm van streek geraakt. In het kleine Driewegen waren de beide mensen praktisch buren. Van onze verslaggever Axel - De gemeenten en de waterschappen in Zeeuws-Vlaande ren proberen samen een vuist te maken tegen het probleem van de toenemende sluikstortingen van afval in het buitengebied. De lol van het plaatselijk specifieke ver dwijnt om economische redenen." Aan de ene kant betreurt hij dat, aan de andere ziet hij er ook goede dingen uit voortkomen. Bovendien blijft er de plaat selijke traditie: natuursteen waar dat voorhanden is, veel stucwerk in Duitsland, schoon metselwerk in Nederland. „En die traditie is vaak meer verankerd in de smaak van het publiek, dan in de beschik baarheid van bouwmaterialen." Rijksgebouwen Het publiek mag morgen zelf de ogen de kost geven in enkele gebouwen van de dit jaar 75-jarige Rijksgebouwendienst. Op Walcheren kunnen de douanepost Vlissin gen en het gerechtsgebouw in Middelburg (van 11.00 tot 16.00 uur) worden bezocht, in Yerseke het gebouw van het Rijks Insti tuut voor Visserij Onderzoek. Elk van de betreffende architecten licht zijn creatie toe op een debat in het gerechtsgebouw. Daar wordt ook het ontwerp gepresen teerd van het nieuwe Rijksarchief in Mid delburg. Het debat begint om 15.30 uur. Dat is gisteren gebleken in de al gemene vergadering van het wa terschap De Drie Ambachten in Axel. Hoofdingeland A. Paauwe kaartte de kwestie van de sluik storten aan. Hij vroeg zich hard op af of het handhavingsproject van het waterschap voor de Ka naalzone wel voldoende effect sorteert. De Drie Ambachten heeft meer aandacht voor de be strijding van illegale afvaldum- pingen in de polders. Maar door de strengere regels voor afvalin- name bij de gemeenten en de stij gende kosten voor bijvoorbeeld het verwijderen van asbest wordt er ook steeds meer afval illegaal gestort. Aldus Paauwe, die pleitte voor verscherpte aandacht voor de problematiek. Dijkgraaf H. Eversdijk merkte op dat De Drie Ambachten zwerf vuil bestrijdt met de menskracht en de mogelijkheden die er zijn. Hij was het wel met Paauwe eens 'dat er best een tandje bij mocht'. „Maar op de korte termijn kost dat het waterschap extra geld, en op langere termijn de samenle ving." Eversdijk vindt overigens, dat zwerfvuil in het buitengebied een gedeelde verantwoordelijkheid moet zijn van de waterschappen en de gemeenten. Niet alles moet afgeschoven worden op het bord je van de waterschappen, zo luid de vrij vertaald zijn boodschap. Hoofdingeland J. van Schaik mengde zich daarop in de discus sie met de suggestie een oproep te doen aan de gemeentebesturen in de regio. Die moeten, aldus Van Schaik, de drempel voor het weg brengen van huisvuil voor hun in woners zo laag mogelijk houden. In dat verband veroordeelde Van Schaik het pasjessysteem dat de gemeente Terneuzen sinds kort hanteert. Het idee van de oproep nam de dijkgraaf graag over. Sluis - Een tasjesdief heeft afgelopen woensdagmiddag in Sluis een bijzonder goede slag geslagen. Hij ontfutselde een 63-jarige vrouw uit Knokke-Heist op de Kaai haar handtas. De inhoud daarvan bedroeg enige tien tallen duizenden guldens. (ADVERTENTIE) COPYF1IGHT STEPS

de Stem | 1997 | | pagina 17