Joanne moet en zal naar haar vader -isma, Dertig jaar na de dood van Tom Simpson beklimt zijn dochter de Mont Yentoux Het drama Simpson op de Mont Ventoux m ubeheer DB STEM SPORT B2 MITSUBISHI MOTORS )ord-Brabant Doodsoorzaak Helmut Lotti Witte shirt x 53 i i i i VRIJDAG 27 JUNI 1997 aandbedrag. ia de looptijd. het Budget Plan ver- lilt uw Carisma in voor sma terug en krijgt de um inruilwaarde retour :taalt de gegarandeerde oor u eige- ke keuze lag dan iaat Mitsubishi personenauto wordt Gids PTT Gids. A 4DJE jurtje 665. BED! 28j. 0 rie Hyg. 51. DREMPELVREES voor SM] Wij helpen u er discr- vriibl.overheen 016534124], en van Noord-Brabant is op ling ex artikel 8.19 van de Wet m» i De Mark Betonmortelcentrale t>v an tweekamer silo aan id Gastel. if 30 juni 1997 gedurende zes weken entehuis (bij de voorlichter) St. t van maandag tot en met dond aandagavond van 17.30 tot 19 u 9 tot 12 uur en bovendien in net a sweg 2 te Oud Gastel op werkdag» oemde termijn kan bezwaar worden itatie van voornoemde melding a oet worden gericht en gezonden aan i van Noord-Brabant, Postbus 9 ibosch. li 1997 ROOSENDAAL strikt priwjl ma.t/m vrij., 12-22U. j 0165-555968. Dame geyh KLUNDERT Oosterstraat17 Fr+lnt+mass 75,- 2 s meisjes 18-19j- in lin9 volle b. 10-23U. ma-za De Britse wielrenner Tom Simpson overleed op 13 juli 1967 in de dertiende etappe van de Tour de France tijdens de beklimming van de Mont Ventoux. Als hommage aan haar vader beklimt zijn dochter Joanne (34) precies dertig jaar later de col. Door Jan Seuren De hitte ligt op die dertiende juli 1967 als een zware deken op de Provence. Het is windstil. De temperatuur loopt in de schaduw op tot 38 graden. De zon brandt onbarmhartig op de top van de Mont Ventoux, een oude vulkaan. Dertigduizend toeschouwers zoe ken op de flanken van de berg vergeefs beschutting tegen de ko peren ploert. De col wordt door renners ge vreesd, door natuurliefhebbers bewonderd vanwege zijn uitzon derlijke samenstelling. Aan de voet van de Ventoux groeien bo men en planten uit Zuid-Afrika. Na twaalfhonderd meter maakt de begroeiing plaats voor mos dat alleen in Groenland voorkomt. Voorbij de boomgrens verandert de berg in een desolaat landschap van rotsblokken en stenen. Een teken van leven zul je er vergeefs zoeken. Mallejan In die woestenij raakt de Frans man Jean Mallejae in 1955 in zuurstofnood en slaat bewuste loos tegen de grond. Artsen vech ten een nacht voor zijn leven. De Zwitser Ferdi Kübler verliest er eveneens zijn bewustzijn. Ook hij wordt gered. Voor Tom Simpson komt medische hulp in de der tiende etappe op vrijdag 13 juli 1967 te laat. Zijn dood is het grootste drama in de na-oorlogse geschiedenis van het wielrennen. Joanne Simpson is vier jaar als kaar vader sterft. Met haar moe der Helen en haar oudere zus Ja ne logeert ze in een vakantiehuis op Corsica, als het drama op de Ventoux zich afspeelt. Helen Simpson wordt overspannen in het ziekenhuis opgenomen als ze van Toms dood op de hoogte is gebracht. Pas 26 jaar na het tragische over lijden van de Britse kampioen het Joanne Simpson voor het eerst een televisiereportage over kaar vader. Ze schrikt als ze zijn stem hoort. „Hij kwam heel vreemd bij me over. Zijn bewe ningen pasten absoluut niet bij de voorstelling die ik me van hem kad gemaakt. Ik had slechts één kerinnering aan daddy, mijn zus 0 ik mochten niet van de grote fles melk drinken. Hij deed dat wel." Monument Joanne Simpson woont in Sint Amandsberg, een randgemeente van Gent. Amper vijf kilometer van Mariakerke, waar haar ou- ®rs een fraaie villa bewoonden. Drie jaar geleden bezocht ze op uitnodiging van de Tourdirectie voor het eerst de plek des onheils, Mont Ventoux. Ze houdt halt k'i het monument dat is onthuld i® nagedachtenis aan--haar--va der. Ooggetuigen van het drama dampen haar aan. Oude mensen Wellen haar huilend hun re- laas- Ook Joanne kan haar tranen 1 Het bedwingen. Vanaf die dag t ze koortsachtig op zoek naar is wat ook maar iets met Tom '"Upson te maken heeft. Ze ver smelt krantenartikelen, tijd- johnften, foto's, videobanden. 6 confrontatie met de fatale I °°k gevolgen voor He en Simpson. Ze trouwt twee jaar Ra de dood van haar man met °airy Hoban. Hij maakt in 1967 I m U'1 van C'e Engelse ploeg en ag daags na het overlijden van ■mpson in Sête de etappe win- 'en Als eerbetoon aan zijn ver plukte collega. Ia P bezoek aan het monument -ook Helen Simpson geëmotio- l s» ,en ze citing aan haar I °,'oelens. Dochter Joanne: oeder heeft nu nachtmerries, Tom Simpson tijdens de be klimming van de Mont Ventoux op 13 juli 1967. Weinig later zou de Engelsman tegen de vlakte gaan. foto archief de stem die ze vroeger nooit had. Ze mist mijn vader enorm. Dertig jaar na zijn dood barst ze nog in tranen uit. Ik vind het tof van Barry dat hij haar altijd heeft gesteund. Voor hem vind ik het zielig dat nu zo veel over Tom wordt gepraat. Mama is al enkele jaren ernstig ziek. Ze heeft een ontsteking in haar hele lichaam. Niemand weet wat het is. Ze is niet meer de ster ke vrouw van destijds. Ik wil haar nog zo veel over mijn vader vragen." Over de doodsoorzaak van Tom Simpson wordt bijna dertig jaar lang in de familie gezwegen. Vol gens deskundigen is hij gestorven door een samenloop van omstan digheden: uitputting, zuurstofge brek, alcohol en stimulerende middelen. Helen vertelt haar dochters dat hun vader altijd vi taminen bij zich had. Op de avond voor de verschrikkelijke dag laat Simpson zijn vrouw van uit de Tour weten dat hij last heeft van een oor- en keelontste king. De medicamenten die hij krijgt voorgeschreven, zouden volgens zijn echtgenote verboden stoffen hebben bevat. Joanne kan niet geloven dat Tom Simpson door het gebruik van stimule- De Mont Ventoux is sinds 1951 elf keer in het routeschema van de Tour de France opgenomen. De gemiddelde stijging be draagt 7,6 procent, de laatste vier kilometer 8,4 procent. De beklimming wordt de Brit Tom Simpson op 13 juli 1967 fataal. Het drama in chronologische volgorde: 09.30 uur: bij de start in Marseille staat Simpson op de zevende plaats in het algemeen klassement. 15.15 uur: in het dorpje Be- doin, aan de voet van de Ven toux, stapt Simpson af en dr inkt in gezelschap van een Spaanse renner in een café een cognac. 16.00 uur: een omvangrijke kopgroep bereikt de Mont Ven toux. De top ligt op 1912 meter, die na 21 kilometer klimmen wordt bereikt. Bij Chalet Reynard, na 1400 meter, moet Simpson de koplo pers laten gaan. Vier kilometer onder de top zwalkt hij van links naar rechts over de weg en valt van de fiets. Mecanicien Harry Hall maakt zijn voet riempjes los. Hij sommeert Simpson op te geven. De renner wil verder en fluistert: 'Put me on my bike'. Driehonderd meter verder valt Simpson opnieuw. Hij blijft roerloos liggen en ademt niet meer. De Britse kampioen wordt met een helikopter van de politie naar het ziekenhuis afgevoerd. 16.40 uur: Tijdens de vlucht stelt dokter Macoric vast dat bij Simpson de levenstekenen zijn geweken. In het ziekenhuis van Avignon probeert een ge specialiseerde afdeling ver geefs hem te reanimeren. 17.00 uur: Jan Janssen pas seert juichend als winnaar de finish in Carpentras. Roger Pingeon behoudt de leiderstrui. Ze weten niets van het drama dat zich op de Ventoux heeft afgespeeld. 17.40 uur: een woordvoerder van het ziekenhuis maakt be kend dat Tom Simpson op 29- jarige leeftijd is overleden. Tom Simpson in gelukkiger dagen. foto archief de stem Joanna Simpson traint in België hard om 30 jaar na dato de taak van vader Tom alsnog te volbrengen. foto peter schols rende middelen is gestorven. „Ik denk dat de hitte, zijn karakter, zijn absolute wil om te winnen en misschien een beetje verboden middelen hem noodlottig zijn ge worden. Moeder zei onlangs nog: 'Je vader piekte naar koersen die hij per se wilde winnen. Daar zet te hij alles voor opzij'. In 1967 was de Tour zijn hoofddoel van het seizoen. Ik weet dat de mees te mensen Tom Simpson alleen nog maar kennen van de Mont Ventoux. Zijn naam wordt alleen nog maar met doping geassoci eerd. Dat doet verschrikkelijk pijn, want hij heeft een prachtige erelijst bij elkaar gefietst." Tom Simpson groeit op in Har- worth in Yorkshire. De mijnwer- kerszoon is 21 als hij naar Frank rijk vertrekt om een loopbaan als profwielrenner op te bouwen. Daar leert hij ook Helen kennen. Door zijn nimmer aflatende inzet wordt Simpson wereldkampioen. Hij wint de Ronde van Vlaande ren, Parijs-Roubaix, Parijs-Nice, Ronde van Lombardije, Bor deaux-Parijs, Milaan - San Remo en zesdaagsen met Peter Post. Van het verdiende geld laat Simpson in Mariakerke een fraai landhuis neerzetten. De woning wordt één week voor de Tour de France in 1967 opgeleverd. Tom Simpson heeft er slechts twee nachten geslapen als hij naar Frankrijk vertrekt. Bij de zoektocht van Joanne naar het verleden van haar vader past ook de beklimming van de 'Reus van de Provence'. Net als Tom Simpson wil Joanne de bult be klimmen van de zuidelijke en moeilijkste kant. „Op die manier wil ik de dood van mijn vader herdenken." Joanne Simpson, die als technisch tekenaar in een ma chinefabriek in Brugge werkt, komt op het idee de zuurstofarme col te beklimmen als de populaire Belgische zanger Helmut Lotti in een radio-interview verklaart dat hij de Ventoux gaat bedwingen. Joanne: „Ik dacht: wat hij met zo weinig training kan, moet ik ook kunnen." De eerste kennismaking met de racefiets bevalt haar slecht. Tij dens de jaarlijkse trimtocht rond Brussel test Joanne hoe ver haar mogelijkheden reiken. Als ze op de top van een helling is, moet ze van de fiets en geeft over. Joanne Simpson heeft haar krachten overschat. Ze raadpleegt een fy siotherapeut die haar een trainingsschema en dieet voor schrijft. De dochter van de ex- wereldkampioen raakt tien kilo kwijt en traint elke dag veertig kilometer in de buurt van Gent. „Zonder training hoef ik niet eens aan een klim van 21 kilome ter te beginnen. Op de Mont Ven toux is het in de zomer bloedheet. M'n moeder heeft me verteld dat ik dezelfde karaktertrekken heb als mijn vader: koppig, eigenwijs, een doorzetter. Als pa iets wilde bereiken, deed hij daar alles voor. Ik heb me voorgenomen tot bij het monument te fietsen." Naarmate de dag nadert dat ze aan haar loodzware opdracht gaat beginnen, wordt Joanne Simpson voorzichtiger. Ze is doodsbang dat ze een blessure oploopt. Alsof het noodlot haar wil tarten, voelt ze sinds enkele dagen steken in de rechterknie. Een trap oplopen gaat heel moei lijk. Van afzien van de beklim ming wil Joanne echter niet we ten. „Ik moet er niet aan denken dat de beklimming niet doorgaat. Ik moet naar hem toe. Misschien is dat voor mij hèt moment om de zoektocht naar mijn vader te beëindigen." Met een stel vrienden trekt Joan ne in mei al naar de Ventoux. Ze beklimt vier bergen in de buurt. Naar de top van de Mont Ventoux gaat het gezelschap met de auto. Op 1400 meter wordt bij Chalet Reynard even halt gehouden. Het is bar koud en het sneeuwt. Op die plek begon de calvarietocht van Tom Simpson. Daar wil Jo anne op 13 juli een pauze inlassen om op adem te komen. Vervol gens gaat het naar de plaats waar Tom Simpson dood van de fiets is gevallen. Bij de gedenksteen stappen trimmers van de fiets. Ze nemen petjes en valhelmen af en staan enkele minuten stil. Op de macabere plaats laten wielerfans souvenirs achter: petjes, banden, wielen, drinkbussen, bloemen, tricots. „Toen ik daar stond dacht ik: 'Dit is een gedeelte van mijn leven'. Aan de andere kant was het ook een vreemde gewaarwor ding." Als de Tourkaravaan op 13 juli 's morgens vanuit Sauternes op weg gaat naar Pau, begint Joanne Simpson enkele honderden kilo meters verderop met Barry Ho- ban, Vic Denson, Thomas, de naar Tom vernoemde 13-jarige zoon van haar zus Jane, en nog drie kennissen aan de beklim ming van de Ventoux. Denson deelt in de Tour van dertig jaar geleden de kamer met Simpson. Als hij zijn ploegmaat en vriend roerloos op de Ventoux op de grond ziet liggen, stapt hij af om hem te helpen, maar wordt door omstaanders weggeduwd. Helen Simpson heeft de kleren die haar man droeg op 13 juli 1967 in een doos bewaard: het witte shirt, waar nog sporen van bloed en teer op zichtbaar zijn, de sokken, het petje, de koersbroek en rugnummer 49. Joanne mag het tenue dragen, maar wil niet. „Té emotioneel. Ik wil zien of ik de opdracht kan volbrengen. Ik wil niet uitgeput raken, zoals mijn vader. Maar ik ben vast be sloten hem te tonen dat ik hem nog niet vergeten ben." In haar woonkamer vallen twee pentekeningen aan een wand op: Tom Simpson en Barry Hoban. Joanne schilderde een portret van haar vader: Tom Simpson in de regenboogtrui. Wielerwed strijden volgt ze op de voet. Tij dens tv-uitzendingen zit Joanne op het puntje van de stoel. In de finales staat het zweet op haar voorhoofd. Haar ogen worden vochtig als ze terugdenkt aan de dood van Fabio Casartelli in de Tour de France van twee jaar ge leden. Huilend van verdriet en ontzetting keek ze naar de beel den van de verongelukte bloe dende jongeman op het wegdek. Joanne dacht aan zijn pasgebo ren zoontje Marco en zijn echtge note Annalisa. „Omdat ik wist hoe ze zich voelde en wat haar en haar kind te wachten staat."

de Stem | 1997 | | pagina 11