ïmeen. de stem •tevige AL0WTENT in Team van deskundigen helpt als huisarts en specialist het niet meer weten D1 taal Reumafonds Zwellingen RSI Reuma Bank 7 0 7 0 7 0 8 4 8 1997 verrast wil worden met linnen- en buitenland, atuurlijk De Stem. en oud. Regionaal en naai. Van Tholen tot s, van Nieuwdorp tot New York. niets ontmoeten ruim ers en adverteerders uit Jerland elkaar dagelijks n De Stem. item gebeurt 't elke dag opnieuw. VERMIN DE STEM 1.000 LEERS IN HET ZUIDWESTEN. Lijf leven WOENSDAG 25 JUNI 1997 je jong bent, kan je reuma Ik was pas 6. Altijd veel :ehad met ballet. Nn mag dat er. Met geld helpt u mij en luidere reumapatiënten. Graag!' ag verrast wil worden it binnen- en buitenland, atuurlijk De Stem. Stem informeert en :ert. Houdt u op de hoog te. :n en achtergronden, ir altijd helder, overzichte- e-point. Politiek, sport, slijkleven en noem maar 3 en oud. Regionaal en ternationaal. i tot Timboektoe, van New York. Niet voor niets 260.000 lezers en adver- idwest Nederland elkaar lijks in De Stem. item gebeurt 't elke dag opnieuw. IVERTENTIE IN DE STEM .000 LEZERS IN HET ZUIDWESTEN. 9Handen met reuma waarvan er een is geopereerd en kunstgewrichtjes heeft gekregen. foto revalidatiecentrum breda Na de operatie moet de hand zes weken in een spalk rusten. foto revalidatiecentrum breda I De hand is ingewikkeld als een Zwitsers uurwerk Door Joyce Ernest i,Het is maar een hand," hoor je al Snel bij letsel of een aandoening ran dat lichaamsdeel. Maar zelfs een kleine wond eraan kan je be lemmeren in je dagelijks functio neren. Handproblemen komen veel voor en de meesten zijn door de huisarts of specialist te verhelpen, [laar schatting vijf tot tien procent lossen zij niet op. Want de hand is een heel ingewikkeld instrument dat met complexe problemen te haken kan krijgen. Mensen die dat overkomt ziet het Han- jlenteam, een groep specialisten en thera peuten van het Revali datiecentrum en het Ig natius Ziekenhuis in eda, op het handen- Spreekuur. ^Gelukkig bent u geen be- loemd pianist," zegt de irts op Eerste Hulp in het Streekziekenhuis. Snel 'kt ze de gebroken wijs vinger met tape stevig aan ?ijn grote broer, be gekneusde pols laat ze het rust. Het gesputter dat er méér aan (e hand lijkt, ontgaat haar. He opmerking dat niet alleen muzikale wonderen hun brood inet hun handen verdienen, hoort ze nog wel. Maar aan e geen pianovirtuoos is, vindt ze meer aandacht niet besteed. Breuken en kneuzin- Sffl genezen vanzelf, zegt ze. En die rare bobbel in de muis van Je hand, die geen diagnose hhjgt, verdwijnt ook wel. Letsel of aandoeningen aan een ™nd komen heel veel voor. En, daarin had de Eerste Hulp-arts Selijk, meestal genezen ze vanzelf met wat hulp van een arts. In "aar schatting vijf tot tien pro- cent van de gevallen gebeurt dat echter niet. Het Handenteam kan °an nog uitkomst bieden. hia een paar weken is de gebroken ywger dikker, krommer en roder ge worden. De merkwaardige bobbel is °g meer gezwollen. Bij het ontwaken ,P een ochtend is de pijn vanuit de and tot in de schouders getrokken, len arm k3n n°® een zakd°ek til- J*e orthopeed in het streekziekenhuis iat nog wat foto's maKënT Hij-rept .ver een gescheurde pees, toch wat |ecomPhceerder dan het veronder- eicle breukje. Fysiotherapie, oefe- mgen en rust, schrijft hij voor. Het Ptniet. Elke activiteit wordt afge eft met zwellingen en_pijn._ IeJj kan-ik niets'mèer vair maken,-" k volgende dokter in het volgen - ■Naar het Handenteam maar." Het Handenteam houdt eens per maand spreekuur in het Ignatius Ziekenhuis in"Breda. Het is bedoeld voor mensen met handproblemen waar de huisarts of de specialist niet uitkomen. „Die moeten ook verwijzen. Als ieder een met een sneetje in zijn vinger hier zelf naartoe kwam, was het het hek van de dam," zegt plastisch chirurg Paul Bosch. Op het handenspreekuur werkt hij sa men met revalidatie-arts Wim Smul ders, orthopedisch chirurg A. van Beurden en ergotherapeute Gaby van den Broek. Zonodig kunnen zij ook een fysiotherapeut en een neuroloog erbij halen. Een batterij deskundigen voor alleen de handen, is dat niet overdreven? Nee, want de hand, legt het Handen team uit, is een van de ingewikkeldste instrumenten van het lichaam. Dat wordt zowel door mensen die iets aan hun hand mankeren als door artsen nogal eens onderschat. Maar een hand zit propvol botjes, pe zen en zenuwen die nauwgezet als een Zwitsers uurwerk samenwerken. En als één radertje het laat afweten merk je dat meteen. Ieder handletsel of - aandoening beperkt je in je dagelijkse bezigheden. Eenvoudige handproblemen zijn aan de orde van de dag. Wie heeft zich nooit eens in zijn vinger gesneden of geprikt? Meestal geneest zoiets van zelf wel. Is het wat ernstiger dan we ten de huisarts of de Eerste Hulp raad. En anders sturen ze je wel naar een specialist. Een orthopeed, anes thesist, neuroloog of plastisch chirurg en die lossen het meestal wel op. Ook RSI - repetetive strain injury of 'muisziekte' dat je van het com puteren kan krijgen - herkennen art sen redelijk goed. Iemand met die aandoening komt daardoor zelden bij het Handenteam terecht. Dat krijgt de handproblemen die niet zo zwart wit liggen. „Het zijn altijd complexe problemen waar een indivuduele arts niet meer uitkomt. Iemand heeft bijvoorbeeld na een operatie pijnlijke, gezwollen handen waarvan de specialist niets snapt. Wij krijgen hier mensen met ernstige reuma of die een zwaar onge val hebben gehad. Maar vaak zijn het juist kleine dingen die niet normaal zijn verlopen. Een doorntje, een spel denprik. Eén virus erbij, één versto ring en de hele hand is in de war. De bloedvoorziening, het functioneren, het werkt niet meer naar behoren. Die mensen komen hier. Het is handiger dat wij hen hier zien dan ze langs de kamertjes van diverse specialisten te sturen. Wij kunnen meteen overleg gen. Het grote voordeel is dat ze in één keer een duidelijk behandelplan krijgen en de uitleg waaróm." De hand met de gebroken vinger en de rare bobbel die maar niet wil slinken is in een vicieuze cireel van rust-ver- betering-activiteit-ontsteking be land, concludeert het Handenteam. uv. Sudeckse dystrofie, noemde de huis arts het op de ochtend waarop de hand plotseling niet meer een boter ham kon snijden en de rits van de spijkerbroek niet dicht kreeg. Terwijl de specialist waarnaar hij verwees weer over atrofie repte. Gelukkig, stelt het Handenteam, is de dystrofie - zoals onder meer sudeck, atrofie, causalgie en het shoulder-handsyn- droom samenvattend worden ge noemd - slechts dreigend geweest. Zet dystrofie door, dan zie je naast pijn en zwelling vochtdruppels op de huid, soms wordt het lichaamsdeel koud en blauw, en gaat bewegen nóg moeiza mer. „Eigenlijk weten we nog weinig van dystrofie," zegt dokter Bosch. Hij en zijn collega's weten wel dat je niet moet doorlopen met de symptomen. Blijft behandeling te lang uit dan kan er blijvende schade ontstaan. Om de circel van beter-slechter te doorbreken, beveelt het Handen team de hand een programma aan met fysiotherapie en ergo nomie op het Revalidatiecen trum in Breda. De bobbel.slinkt eindelijk als de fysiotherapeu te er met een apparaatje warmtestromen doorjaagt. De ergotherapeute leert een correcte werkhouding en typemethode aan en advi seert een polsensteun. De belasting bij het werken, verklaart ze, komt door deze maatregelen niet meer onnodig veel op de geblesseerde hand neer. Iedere dag kan hij nu een beetje meer. Zo simpel gaat het niet al tijd, zegt dokter Smulders. „Soms is een operatie nodig en/of een omvangrijk revalida- tieprogramma. We kijken bij iedereen wat meerwaarde geeft. En dat is voor iedereen verschillend. Is iemand al leenstaand of heeft hij hulp? Heeft ie mand de zorg voor kinderen of heeft hij werk? Wij zien hier niet alleen een hand met bijvoorbeeld reuma, maar een mens met reuma die werk of een huishouden heeft. Of we hen allemaal kunnen helpen? We doen ons best, maar het lukt absoluut niet. Een hand van iemand die met zijn vingers in de circelzaag heeft gezeten is niet een voudig te repareren. We kunnen die persoon wei leren bepaalde bezighe den op een andere manier te doen. We krijgen ook wel mensen die ondanks alle gedokter vage pijnklachten blij ven houden. Gelukkig is de pijnpoli er dan nog." Door het tienvingerig typesys teem wordt de belasting van de hand beter gespreid zo dat de blessure de kans krijgt om te genezen. foto gerrit de heus

de Stem | 1997 | | pagina 21