Pomphouder langs de grens met België in zak en as 'Duizenden hartpatiënten sterven onnodig' Het extraatje voor uw lieve ing. 0 Onderhoud reactor Doel wordt gestaakt Tweede Kamer verzuipt in het huiswerk Forse subsidie voor kopers huurwoning Kernafval Greenpeace nauwelijks radio-actief 1.79 de stem Greenpeace in actie bij kerncentrale in Borssele DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N mm1,'" Zeeuws-Vlaanderen vreest vertrek van klanten België wil ook softdrugs gaan gedogen Deze week alleen bij Albert Heijn. oh! Gemiddeld 1000 tot 1500 gulden netto ALTIJD GOEDKOPER KLM-tickets in België nu stuk goedkoper Blub blub... -J DE STEM 71 0311 000218 I 137c JAARGANG 4 KATERNEN De Binnerikrant Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Lijf Leven RTV-programma's Kritiek op Netanyahu neemt toe Blessure velt Sjeng Schalken Standard Luik boos op Aad de Mos PAGINA Van den Goorbergh 'Neerlands hoop' op 67e TT Assen PAGINA Provincie steekt geld in 'zorg' PAGINA Marktkooplui moeten afval zelf weghalen PAGINA WOENSDAG 25 JUNI 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Krachten gebundeld in Het Handenteam MIN MAX 11/19 PAGINA I Buien Vandaag eerst wisselend bewolkt, later van het westen uit toenemende bewolking en buien, lokaal met onweer. Ook morgen en vrijdag buien. Door Ron Buitenhuis Maastricht - In Nederland sterven elk jaar duizenden hartpatiënten onnodig. Dat komt omdat artsen niet of te laat beginnen met het voorschrij ven van zogenaamde statines. Deze revolutionaire geneesmid delen remmen de aanmaak van cholesterol in de lever. Vaatpa- tiënten die statines slikken, heb ben dertig tot veertig procent minder kans aan een hart- of her seninfarct (beroerte) te overlij den. Toch krijgt op dit moment pas één op de drie vaatpatiënten sta tines voorgeschreven. Veel (huis)artsen zijn niet op de hoog te van het geneesmiddel, danwel onvoldoende doordrongen van de positieve effecten ervan. Dat is de stellige overtuiging van cardioloog P. Kuijer van het St. Annaziekenhuis in Oss. „Het staat nu onomstotelijk vast dat hartinfarcten primair het gevolg zijn van te hoge cholesterolgehal tes in het bloed. Artsen die hart patiënten statines onthouden, vormen zelf een extra risicofactor voor de patiënt." Hart- en vaatziekten zijn de be langrijkste doodsoorzaak in de Westerse wereld. In Nederland sterven er jaarlijks 50.000 men sen aan. Dat is meer dan aan kan ker, aids en verkeersongelukken samen. Kuijer: „Uit diverse internatio nale onderzoeken blijkt dat de (an onze verslaggevers toneuzen/Den Haag - De pomphouders langs de grens met jië weten amper een week voor de accijnsverhoging nog steeds niet waar ze aan toe zijn. Omdat benzine en diesel per 1 juli in Nederland een stuk duurder worden dan in België, vre- jenze dat hun klanten massaal in België gaan tanken. ,Wij worden lijdzaam naar de slachtbank gevoerd," verwoordt t, Boon uit Sluis, woordvoerder van de Bovag, de gevoelens van Je Zeeuws-Vlaamse pomphou- ders. ,4!s België niet op korte termijn iveneens zijn brandstofprijzen lors verhoogt, gaat dit ons klau wen met geld kosten. Er zullen jomphouders het loodje leggen," voorspelt hij. „Voor de werkgele- 1 is het ook niet goed." fa onze correspondent Brussel - In het Belgische par lement lijkt een meerderheid het gedogen van het ge- traik van softdrugs. Het bezit van cannabis blijft wel maar wordt in de praktijk niet langer vervolgd. Een speciale werkgroep, die zich helt gebogen over het drugsbe- Mdin België, kiest voor een mid- tussen het repressieve fense beleid en het liberale Ne- ierlandse gedoogbeleid. Gebruikers van harddrugs kun- n vervolgd worden wanneer er Vake is van maatschappelijke 'verlast of wanneer het gaat om problematische gebruikers. meeste partijen zijn de •stellen een stap in de goede richting. Het Vlaams Blok is te- gen elke versoepeling van het be reid de groene partij Agalev is •stander van legalisering van ®nabisgebruik. parlementaire werkgroep ""rit dat probleemgebruikers Wen kunnen rekenen op een «de waaier aan voorzieningen, spuitenruil, methadonver- j en therapeutische pro- Somma's. jusgebruikers die misdrijven l!8®, zouden alternatieve ifen moeten krijgen. De meest verkochte brandstof is Euro-loodvrij. „Daarin bestaat straks met België een prijsver schil van 18 cent per liter. Dat is niet meer te overbruggen. Wij ra ken gegarandeerd een flink stuk benzinemarkt kwijt. Bij de diesel (straks 6 cent duurder) staan wij ook met de rug tegen de muur, maar is met extra-kortingen mis schien nog iets van de omzet te redden. De prijsverhoging van LPG met 9 cent per liter is ook fataal," denkt Boon. Extra-probleem voor de Neder landse pomphouders zijn ook de hogere milieu-eisen, die in Ne derland aan tankstations worden gesteld. „Uiterlijk in 1999 moe ten de Nederlandse exploitanten aan die strengere verplichtingen voldoen. Dat kost handenvol geld. Als daar geen omzet tegen over staat, kun je het schudden. Compensatie De enige uitweg die Boon nog ziet, is een drastische accijnsver hoging in België. „Dat zie ik ech ter op korte termijn nog niet ge beuren." Het hoofdkantoor van de Bovag in Den Haag wordt overstelpt met telefoontjes van verontruste pomphouders in de Belgisch-Ne derlandse grensstreek. In een brief aan de Tweede Ka mer wijst de belangenvereniging erop dat een week voor de ac cijnsverhoging nog steeds grote onzekerheid bestaat over een compensatie voor de pomphou ders, zoals hun collega's langs de grens met Duitsland is beloofd. Vrachtvervoer Die krijgen vanwege de verwach te inkomensderving een schade vergoeding van de Staat, die tot 210.000 gulden per jaar kan op lopen. Het vrachtvervoer krijgt ook een compensatie voor de hogere die sel-accijns. Voor de korte termijn kiest minister Zalm (Economi sche Zaken) voor een tijdelijke teruggave van de verhoging aan het vrachtvervoer. ®t»ize verslaggever I - De directie van de kerncentrale in het Belgische Doel J® het onderhoud aan de reactor IV stilgelegd om een in el- ar verstrengeld splijtstofelement en een controlestaaf uit el- ar te halen. -taven raakten zondagavond ¥ns het verwisselen van de Ijstof elementen beklemd, araoor de speciale machine voor deze klus wordt ge- blokkeerde. 'loring had volgens woord- per Souwer van de kerncen- peen schadelijke effecten op beving en de werknemers in (centrale. Jt's niet zo dat de installaties „goed gefunctioneerd heb- 'ldus Souwer, „maar er is pa als zeker sprake van een 'enjkefout. De werkzaamhe- :*orhen begeleid via beeld- 8n en waarschijnlijk heeft even met opgelet." is men niet echt onder de (is KVan ^et incident. „Bij zo'n «beurt zijn tussen de 500 en eisen betrokken, dus er is altijd wel iets dat niet goed gaat." Volgens Souwer had er in princi pe gewoon doorgewerkt kunnen worden in een ander deel van het reactorgebouw, maar is het ge bouw gesloten om alle risico's uit te sluiten. Maandagavond zijn de specialis ten begonnen om het splijtstof element en de controlestaaf, waarmee de kernsplitsing in de reactor wordt geregeld, stukje voor stukje uit elkaar te trekken. Een karwei dat heel voorzichtig moet gebeuren om te voorkomen dat er nog meer ellende ontstaat. De jaarlijkse revisie van Doel IV is een week geleden begonnen en duurt normaal een week of vier. Het incident mag dan geen gevol gen hebben voor de veiligheid, het heeft de centrale wel op extra kosten gejaagd. Het vat met radio-actief afval wordt door actievoerders van Greenpeace aan wal gebracht. (ADVERTENTIE) Omdat u het beste wilt voor uw lieve- llngs-huisdier en omdat u het leukste wilt voor uw lieve kinderen, neemt u nd een flinke voorraad Whiskas en/of Pe digree Pal. Want nü kunt u, bij aankoop van vier blikken en/of dozen, een fan tastische Archie- of Purdy-rugzak ter waarde van fl.15.95 krijgen voor maar fl.7.95. Whiskas of Pedigree Pal,I CQ blik 400 gram LJ«7 Whiskas Cocktail, doos 300 gram Nu bij 4 producten naar keuze... een fantastische rugzak voor maar 7.95." Door Cees Maas Borssele - De nieuwe actie van Greenpeace tegen kernafval roept veel vraagtekens op. Deskundigen twijfelen of Green peace de waarheid spreekt. Aanbieding geldt t/m zaterdag 28 Juni a.s.. 'Zolang de voorraad strekt Gisteren leverden actievoerders met veel vertoon een vaatje zee water af aan de poort van de kerncentrale in Borssele. Er wer den ratelende geigertellers bij ge houden en er werd verteld dat het zwaar radio-actief was. Maar toen later op de dag mede werkers van de Covra, de Centra le Opslag van Radio-actief Afval, het vaatje meenamen om het op te slaan, bleek uit metingen dat het stralingsniveau zeer laag was en absoluut niet gevaarlijk. „We spreken maar over 0,3 mi- crosievert en dat is een zeer laag niveau," aldus Covra-woord voerder Codee gisteravond. Dat staat haaks op wat Green peace al dagen verkondigt. De actiegroep heeft monsters van zeewater en bodemmateriaal ge nomen voor de lozingspijp bij het Franse Cap la Hague van de op werkingsfabriek Cogéma, waar aan ook Borssele kernafval le vert. Cogéma loost afvalwater via een 5,5 kilometer lang riool in zee. De monsters uit die pijp hebben vol gens Greenpeace een radio-acti viteit van 200 miljoen bequerel per liter, terwijl zeewater van na ture een stralingsniveau van 4 bequerel per liter heeft. VERVOLG OP PAGINA C1 Door Arnold Mandemaker Den Haag - „Dit is gekken werk!" De verzuchting waar mee het legendarische CHU- Kamerlid freule Wttewaal van Stoetwegen in een grijs verle den haar nationale faam op een nóg hoger plan wist te brengen, is nu weer te horen in het gebouw van de Tweede Kamer. De Kamer moet zich vandaag en morgen door een berg van debat ten worstelen voordat morgen nacht met goed fatsoen het reces kan beginnen. Nog nimmer vertoond: de debat ten beginnen de komende twee dagen al om negen uur 's morgens in plaats van kwart over tien. En helemaal uniek: de dinerpau zes zijn op last van voorzitter Bukman geschrapt. Het werk zal, zo weten de Kamerleden nu al, tot diep in de nacht doorgaan. Al le verloven zijn ingetrokken, alle hens aan dek. Donderdagnacht zullen Kamerleden, bodes, grif- fiepersoneel en journalisten grauw van vermoeidheid, sufge- kletst en uitgewrongen de laatste hamerslag van Bukman begroe ten als het signaal dat de Haagse zomerslaap kan beginnen. Op de Kamergriffie werd gistera vond de nieuwste versie van de vergaderagenda uitgedraaid. Niet minder dan 25 debatten moeten in twee dagen worden af gewerkt, met als sluitstuk een in drukwekkende lijst stemmingen. „Toch altijd een mooi moment," zegt CDA'er Maria van der Hoe ven, lid van het presidium, het dagelijks bestuur van de Kamer. „Dan komen midden in de nacht alle leden de grote vergaderzaal in, hoe laat het ook is geworden. Het is goed dat het gebeurt, het hoort er ook echt bij. Eerst moet het huiswerk af, pas dan kunnen we op reces." Jan van Zijl, fractiesecretaris van Kamervoorzitter Bukman houdt er de moed nog in. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP de PvdA, laat zijn gedachten gaan over het vergaderschema. „We moeten er nog maar eens naar kijken. Misschien kan er wel iets vanaf," zegt hij voorzichtig. Dat blijkt: enkele minuten later totale sterfte onder hartpatiënten die thans vijf jaar statines heb ben geslikt, met veertig procent daalt. Deze mensen leven gemid deld anderhalf jaar langer." Optimale toepassing van statines (Zocor, Lescol, Selektine of Ca- nef) zou er wel eens toe kunnen leiden dat hartinfarcten en be roertes de volgende eeuw hele maal uitgeroeid worden." De cardiologen F. Vermeer en E. Cheriex van het Academisch Zie kenhuis Maastricht bevestigen het beeld, dat veel méér patiënten baat zouden hebben bij statines, maar zijn minder stellig dan hun Osse collega. Kuijer schrijft de statines ook voor aan mensen die nog geen hartinfarct hebben gehad, maar wel tot de risicogroep behoren vanwege roken, hoge bloeddruk, overgewicht, suikerziekte en/of erfelijke belasting. Het nut van die vroege medicatie wordt niet door alle specialisten in Nederland gedeeld. Den Haag (anp) - Staatssecretaris Tommei van Volkshuisves ting gaat subsidie geven aan mensen die hun huurwoning ko pen. Deze zogeheten koopgewenningsbijdrage geldt, mede af hankelijk van het inkomen, voor een periode van vijf jaar. Uitgaande van een rente van 7 procent zal de maximale bijdrage per huishouden voor het eerste jaar uitkomen op gemiddeld 1000 tot 1500 gulden netto. De regeling treedt op 1 oktober in werking, maar heeft een terug werkende kracht tot 23 mei. Staatssecretaris Tommei hoopt met deze stap het eigen woning- bezit onder lagere en middenin komens te stimuleren. De bijdrage loopt op termijn op tot 60 miljoen gulden per jaar en komt uit de pot van de individue le huursubsidie. Kamer positief Volgens de staatssecretaris zullen per jaar ongeveer 10.000 huis houdens zo'n subsidie aanvragen. De helft ontvangt nu al huursub sidie. Een meerderheid in de Tweede Kamer is positief over het initia tief van Tommei. Alleen SP en PvdA liggen dwars. PvdA-Kamerlid Duivesteijn pre senteerde namelijk in april een initiatief-wetsvoorstel dat veel verder gaat dan de regeling van Tommei. In het PvdA-voorstel krijgt ieder een met huursubsidie de kans om zijn huurwoning te kopen. Tom mei daarentegen wil de laagstbe taalden uitsluiten van de rege ling, omdat deze groep bij koop onverantwoorde financiële risi co's loopt. (ADVERTENTIES) Zie onze adv. verder in deze krant kt ma jam a mmmite wane Duivesteijn wil mensen maxi maal dertig jaar lang een indivi duele koopbijdrage geven. Deze subsidie loopt dan gelijk met de aflossingsduur van de meeste hy potheken. Van onze verslaggever Maastricht - De prijsbewuste Ne derlandse reiziger koopt zijn KLM-ticket de komende maan den in België. Vluchten naar ver re bestemmingen zijn bij de zui derburen soms ruim duizend gul den goedkoper. Waren toeristen tot voor kort het goedkoopst uit in Duitsland, sinds kort heeft de KLM haar prijzen in België voor vluchten in juli en augustus fors verlaagd. Een retourtje Curagao of Aruba kost in Duitsland omgerekend 1450 gulden tegen 1665 gulden in België en 1941 gulden in Neder land. Een KLM-ticket Johannes burg kost in België 1599 gulden, in Duitsland 1830 gulden en in Nederland 2513 gulden. Ook andere KLM-bestemmingen zijn in België fors goedkoper dan in Nederland. Voorwaarde is dat de koper vertrekt vanaf een luchthaven in het land van oor sprong. Doorgaans is dat voor in woners van Brabant en Limburg geen bezwaar. Veel Limburgse en Brabantse reisbureaus verkopen al uit het buitenland afkomstige tickets. Martinair-tickets naar bij voor beeld Florida zijn op dit moment in Duitsland ruim tweehonderd gulden goedkoper dan in Neder land. weten zijn collega-Kamerleden er juist weer een paar onderwer pen bij te proppen. Zaken die echt niet langer kunnen wachten, anders zou het land maar in ver warring achterblijven. Het Secu- ritel-gedoe, de gearresteerde top- demonstranten, de apothekers miljoenen, het blauw op straat. Spreektijden worden korter dan kort: vijf minuten voor de grote fracties, drie voor de midden moot en anderhalve minuut voor de kleintjes. Voor sommige al wat oudere Kamerleden net voldoen de tijd om naar het spreekge stoelte te lopen en 'meneer de voorzitter' te roepen. De Kamer voegt toe, maar voert ook af. Het asbest-schandaal van De Cannerberg verdient meer tijd, dus na het reces dan maar. En ook het debat over het roem loos einde van Fokker moet maar even wachten. Maar er blijft nog genoeg over. Gekkenwerk. De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. I Uw abonnementskeuze is: g Q een proefabonnement van 6 weken v<x>r 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt, g Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* g Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 I U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam-, Adres: Postcode......Plaats: Telefoon:Bank/Gironr:I Handtekening:g Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda

de Stem | 1997 | | pagina 1