Composteren geeft veel stankoverlast' Hoogste belastingen in Hulst en Hontenisse Bakker Jan BUURT Liefde op het eerste gezicht ONGELOOFLIJKE VERBOUWINGS OPRUIMING m u Marktkooplui Axel betalen minder maar moeten afval zelf opruimen Nieuwe maatregelen tegen sluipverkeer Camera legt dagelijks 75 overtredingen vast voetbalschoenen J. de Coca Kleintje DER DEKKER Nu in de voorverkoop met grote korting DE STEM ZEELAND C3 /IARKT I^VIissingeri -10 aug. [jr/info 8933 Grote Geld Bingo Restaurant the Corner Zin in massage? Jeane Massagesalon! Massagesalon Pu® Vergunning Scheldebekken bv wordt aangevochten Dorpsraad Retranchement is verheugd Overvaller vlucht supermarkt uit Vooral hardrijders op kruispunt Roofack Boerenmarkt op kaasboerderij De Ysenagel Schoolmarkt Tiende Stellexpo Oostburg Ziekenhuis heeft weer aparte huisartsenpost voor toeristen Grote verschillen in de prijzen voor paspoorten en gemeentelijke uittreksels Brabantse Roombroodjes bp or I hi Markstraat 11, Aardenburg I Tel. 0117-491314 Tel. 0117-491314 Een spetterende aanbieding UNI 1997 X 551 i i i i i WOENSDAG 25 JUNI 1997 i ooit afstand van hem te. i minimale aanbetaling financiering. Niks kom- lig wat geld in de zak. fijf deuren en ook ver- lit economisch wonder 1000 geldt t/m 30 augustus 1997. (0186) 607 707. |(076) 503 31 82. D, (0162) 42 99 99 bsis Verticil- fb hééft als j isjesogen'. s niet voor j gén blik in hooiegele i en u bent it. Voor het Dat is geen I it voor een vol van die i meisjes- etaalt u nu j 8,95 maar j Binqo/Kienen te Kloosterzande op - donderdag 26 juni in Zaai j de Reizende Man. Metve j I extra's Aanv. 20u. De zaak bij uitstek voor zakenlunches, a la carte partijtjes tot 35 pers. tegel zeer redelijke prijzen. Geopend zat. van 17.00- 22.00u. Zond. 11.00-22.00 Ma. t/m do. van 11.00- 115.00u. en van 17.30-21.® Vrijdag gesloten. Steenstr. 16. Hulst. Tel. 0114-31411' Bel: 013-5072067 ggense Lichaams-, ontspanning-' anti-stress massages. F. Bolstraat 64, OosterW Tel. fax. 0162-424069 of 06-52978158 (autotw voor alle massages tel. 0164-6042H, Een plaatsen: resultaton boeken. Van onze verslaggever Axel - De gemeente Axel laat het af voeren van het afval van de week markt met ingang van 1 januari 1998 over aan de marktkramers. Het geld dat de gemeente bespaart door de huidige inzameling af te schaffen, wordt gebruikt voor verlaging van de standplaatstarieven. De gemeente stelt nu ten behoeve van de inzameling van het marktafval elke za terdag drie containers ter beschikking. Die zijn bestemd voor de marktkooplie den en twaalf winkels en restaurants rondom de markt. Dat systeem werkt in de praktijk echter niet vlekkeloos. Omdat er geen bewaking is, gooien ook anderen dan de marktkra mers en de middenstanders him afval in de containers. Bovendien nemen de ver werkingskosten van het afval de komen de jaren fiks toe. Bij voortzetting van het bestaande systeem zou de gemeente de standplaatstarieven ook moeten verho gen. Door het stoppen van de inzameling valt een belangrijke kostenpost op de ge meentebegroting weg. Het bespaart de gemeente om en nabij een halve ton per jaar. De marktkooplieden moeten met ingang van volgend jaar zelf zorgen voor de af voer van hun afval. In overleg met de twaalf winkels en restaurants die nu ge bruik maken van de marktcontainers, zoekt de gemeente voor hen nog naar een alternatief. Opname in een bedrijvenroute van een particuliere vuilnisophaler is een van de opties. De standplaats-tarieven kunnen omlaag met een gulden per strekkende meter marktkraam. Uitgaande van een standplaats van twaalf meter komt de gemeente uit op een marktgeld van 1192 gulden (voor heen 1656 gulden) per jaar. Dat bedrag is inclusief tien procent opslag voor pro- motie-activiteiten ten gunste van de Axelse weekmarkt. Van onze correspondent Den Haag/Sluiskil - Sluiskil- lenaar H. van der Eijk heeft in een rechtszaak bij de Raad van State maatregelen geëist tegen de stankoverlast die hij ondervindt van Recycling Scheldebekken bv aan de Koegorsstraat. Van Eijk, die op 400 meter af stand van Scheldebekken woont, zei vooral last te hebben van de stank van het groenafval dat bij Scheldebekken ligt te compost eren. „Laat de provincie daar eerst eens iets aan doen, voordat aan Scheldebekken een milieu vergunning wordt verleend," zei de buurtbewoner gisteren bij de Raad van State. Van Eijk wijt een en ander aan de hoeveelheid gras die er bij Schel debekken in de zomer en het na jaar het compostproces ingaat. „De verhouding dertig procent Van onze verslaggever Retranchement - Nog dit jaar worden in Retranchement extra verkeersremmende maatregelen genomen. Die moeten het toe nemend vrachtverkeer door de dorpskern een halt toeroepen. Het dorp ligt in een sluiproute die vrachtwagenchauffeurs naar en van België nemen om de rondweg bij Oostburg te vermijden. Ret ranchement ondervindt hiervan veel overlast. Vorig jaar werden twee verkeersdrempels aange legd die echter hun uitwerking Van onze verslaggever Vlissingen - Kordaat optreden van een caissière en aansluitend de eigenaar van een supermarkt aan de Bonedijkstraat in Vlissin gen heeft maandagmiddag een overvaller inderhaast op de vlucht doen slaan. Een naar schatting 30-jarige man met een bivakmuts over het hoofd bedreigde de caissière aan het eind van de middag en eiste geld. De caissière weigerde geld ai te geven, waarna er een wor steling ontstond. De winkelier greep daarop de man vast en ruk te de bivakmuts af. De overvaller nam daarna de benen. missen. Het sluipverkeer werd er niet minder door. Na overleg met de dorpsraad heeft de gemeente Sluis/Aarden burg besloten niet te wachten op de uitwerking van Duurzaam Veilig maar vooruitlopend daar op alvast nieuwe drempels op te werpen. Nog voor de start van de bouwvakvakantie komt er voor dorpshuis d'Ouwe Schoole een - eventueel tijdelijke - wegver smalling. Verder komen er twee extra plateaus, een in de Zwin- straat en een in de Molenstraat. Bovendien wordt de toegelaten maximum-snelheid terugge bracht naar 30 kilometer per uur. Secretaris Willem Schaasberg van de Dorpsraad is blij met het voornemen van de gemeente. „Het is momenteel levensgevaar lijk, zowel voor fietsers op de Zwinstraat als voor de mensen die willen oversteken. Je kunt je niet voorstellen wat voor snel heid die grote auto's nog maken tussen de beide huidige verkeers drempels, zeker bij chauffeurs die de situatie goed kennen. Het is echt verontrustend en gevaar lijk." Van onze verslaggever Breskens - De roodlicht- en snelheidscamera, die sinds 16 april bij de verkeerslichten op het kruispunt Roofack (tussen Bres kens en Schoondijke) is ingezet, legt dagelijks 75 overtredingen vast. gras, zeventig procent houtgewas wordt zeker niet gehaald in die tijd," zei hij. Van Eijk wijst er ook op in tijden van grote gras- aanvoer het gras tijdelijk wordt opgeslagen. Ook daarvan zou de Sluiskillenaar veel stankhinder ondervinden. Hij vindt het niet zorgvuldig van het provinciebestuur dat Schel debekken een nieuwe milieuver gunning heeft gekregen terwijl Van Eijks bezwaren niet zijn weggenomen. Van Eijk pleitte gisteren bij de Raad van State dan ook voor schorsing van de verleende vergunning. De provincie wijst alle bezwaren van de hand omdat er bij het af- valverwerkende bedrijf niets te ruiken zou zijn. Het aantal klach ten over het afvalverwerkende bedrijf is de laatste tijd bedui dend minder geworden, zei een woordvoerder van de provincie. Rechter J. Leyten van de Raad van State meldde van deze uit spraak van de provinciewoord voerder niet onder de indruk te raken. „Mensen kunnen natuur lijk ook gewoon moe worden," zei de rechter. Een uitspraak over de vergunning van Scheldebekken, waar ook puin wordt gebroken, volgt over een week. Van onze verslaggeefster Oostburg - Op kaasboerderij De Ysenagel aan de Bakkers straat 58 in Oostburg wordt op zaterdag 28 en zondag 29 juni een boerenmarkt gehou den. Een tiental producenten van streekproducten laat komend weekend zien wat ze telen of ma ken. De deelnemers aan de markt vertellen ook waarom en hoe ze dat doen. De producten kunnen door iedereen geproefd en ge kocht worden. Op zondagmiddag is er van 12.00 tot 15.00 uur een boerenlunch. Aanschuiven aan tafel kost een tientje. Op beide dagen wordt gedemon streerd hoe boter en kaas wordt gemaakt. Op zaterdag is er een klauwbekapper aanwezig die de klauwen van koeien zal verzor gen. De boerenmarkt is op zater dag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Zij zag hem in de schoenenzaak van zijn vader en het was liefde op 't eerste gezicht. Zestig jaar getrouwd: het echtpaar Van Hauwe-van Mosselvelde uit Oostburg bij hun nog bijna nieuwe aan leunwoning in De Burcht. foto camile schelstraete Van onze correspondent Oostburg - Het echtpaar J. van Hauwe-van Mossevelde uit Oostburg vierde samen met de twee dochters, vier kleinkinderen en één achterkleinkind het diamanten huwelijksju bileum. Het was destijds liefde op het eerste gezicht en beiden zijn nog steeds gelukkig met elkaar. Mevrouw Van Hauwe-van Mossevelde, 86 jaar, en geboren in Koewacht bracht zestig jaar geleden de schoenen van haar broer naar schoenenzaak Van Hauwe in Terneuzen. Daar zag zij de zoon van de schoenmaker en het was liefde op het eer ste gezicht. De heer Van Hauwe, momenteel 86 jaar, werkte destijds, op zijn vijftiende, al bij de Provinciale Stoombootdienst. Daarna was hij werkzaam op het belastingkantoor in Terneuzen. Door zelfstudie werkte hij zich op en werd hij in 1950 Ontvanger van de Belastingen in Oostburg. Bij zijn pensionering had hij vijftig dienstjaren. Hiervoor werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Verder deed de heer Van Hauwe vrijwilligerswerk in de katholieke kerk, zong hij in het koor, speelde hij viool en was hij actief binnen de ambtenarenbond CFO. Hij was altijd sportief aangelegd en mag nog graag fiet sen. Mevrouw Van Hauwe-van Mossevelde maak te hoeden en beide echtlieden genoten van de vele grote reizen die ze samen maakten. Sinds april van dit jaar woont het paar in een aanleunwoning in De Burcht. Beiden genieten nog een goede ge zondheid en hebben naar hun eigen zeggen een goed leven achter de rug. In een interne nieuwsbrief van Duurzaam Veilig West-Zeeuws- Vlaanderen staat te lezen dat tweederde van het aantal over tredingen te hoge snelheid be treft. De rest, een derde, draait om door rood licht rijden. Regelmatige verkeersdeelnemers blijken sinds de ingebruikname ivan de camera zich hiervan be wust te zijn. Immers op de eerste dag dat de camera zijn werk deed werden niet minder dan 516 overtredingen vastgelegd. Het huidige aantal van 75 wordt ech ter nog steeds te hoog genoemd. De camera kan alleen nog op dit kruispunt worden ingezet. Mo menteel wordt bekeken of ook andere kruispunten met stoplich ten uitgerust kunnen worden voor deze camera. Die kan dan rouleren. „Daarbij komt vooral rijksweg 61 in beeld," zegt W. Re- hbergen van het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zeeland. Sluis - De ouderraad en de leer krachten van de J.H. van Dale- school houden vrijdag 5 juli een wafelactie en rommelmarkt. De opbrengst gaat naar de school. Tussen 9.30 en 13.00 uur worden be wafels aan huis verkocht en vanaf 13.30 uur is er op het schoolplein een rommelmarkt. Bij slechte weersomstandigheden wordt die markt verplaatst naar t Zoute Vestje. „Hoek is al genoemd, maar moge lijk ook beide verkeerslichten bij IJzendijke." Op Walcheren is er al een roule rende camera die op vier ver schillende plaatsen kan worden aangesloten. Oostburg - In de tiende Stellexpo in verpleeghuis De Stelle in Oostburg, zijn tot eind juli verschillende schilderijen te zien. Van Leendert van der Pool sieren vijf olieverven de grote zaal. Van E. de Hullu zijn tien aquarellen met landschappen uit Zeeuws-Vlaanderen en olieverf-schilderijen, waaronder portret ten, aanwezig. Als extraatje zijn beschilderde zijden sjaals van L. Metsenaere te bewonderen. Volgens J. van Dalen van de werk groep Stellexpo zijn ook de muurschilderingen in de afdeling Bo terbloem, van Ronald Spiessens, de moeite van het bekijken waard. Stellexpo is dagelijks - gratis - te bezoeken tussen 10.00 en 17.00 uur. Van onze verslaggever Oostburg - Met ingang van het weekend van 5 en 6 juli is er voor toe risten weer een huisartsenpost gevestigd in het Antoniusziekenhuis in Oostburg. Deze service blijft beschikbaar tot en met het weekend van 30 en 31 augustus. De speciale weekenddienst begint vrijdagavond om 20.00 uur en ein digt zondagavond 22.00 uur. In die periode is in het ziekenhuis voort durend een arts paraat. „Voor de eigen patiënten en spoedeisende ge beurtenissen zijn wij natuurlijk gewoon bereikbaar," zo laat J. de Me ijer, voorzitter van de Regionale Huisartsen Vereniging, weten. Van onze verslaggever Middelburg - De financiële situa tie van de Zeeuwse gemeenten en waterschappen mag gezond ge noemd worden. De ene is wat rij ker dan de andere, maar niet één gemeente moet de maximale be lastingcapaciteit aanwenden om het huishoudboekje kloppend te maken. Dit blijkt uit de gisteren versche nen provinciale brochure 'Kenge tallen begrotingen en belastingen gemeenten en waterschappen 1997'. In de brochure worden overzich ten gegeven van reserves van de gemeenten, de gehanteerde tarie ven en heffingen. Hieruit blijkt onder veel meer dat Oostburg de laagste onroerende zaak-belas ting (ozb) kent van Zeeland: 8,90 per 5000 gulden economi sche waarde. Het hoogst scoort hierbij Goes met 22,77. Desge vraagd zegt een woordvoerder van de gemeente Oostburg dat het lage tarief voortkomt uit het feit dat de gemeente een paar duizend recreatiewoningen telt waarvoor ozb wordt betaald. Daar staat tegenover dat de wa terschapslasten in West-Zeeuws- Vlaanderen (Oostburg, Sluis/Aardenburg) de hoogste zijn van Zeeland. In Terneuzen, Axel en Sas van Gent zijn die bij na de helft hiervan, waardoor de totale belastingdruk in die ge meenten flink wordt getemperd. Onroerende zaak-belasting, rioolheffing, afvalstoffenheffing en waterschapslasten leiden tot een lokale belastingdruk die per gemeente verschillend is. Uit gaande van een woning met een waarde van 200.000 kennen Hulst en Hontenisse de zwaarstse belastingdruk, respectievelijk 1929 en 1974 gulden. Het laagst scoort Noord-Beveland waar de burger slechts 1397 gulden op ta fel hoeft te leggen. (Zie tabel 1.) Naast belastingen en heffingen hanteren de gemeenten ook di verse tarieven voor allerlei soor ten dienstverlening. Zo kost in Axel en Sluis/Aardenburg een rijbewijs 30 gulden, terwijl Ter neuzen daar 48 gulden voor vraagt. Een paspoort kost de bur ger in Oostburg 108,35 gulden, in Hontenisse is de gemeente te vreden met 82,50 gulden. Een uittreksel uit het geboorteregis ter kost in Axel 5,75 gulden, Oostburg vraagt het dubbele: 11,50. (Zie tabel 2.) Tabel 1De lokale lasten in Zeeuws-Vlaanderen, teruggerekend naar een woning met een waarde van 200.000 gulden: Plaats gemeente waterschap totaal Sluis/Aardenburg: 849 896 1.745 Oostburg 727 896 1.623 Terneuzen 1.103 457 1.560 Axel 1.114 457 1.571 Sas van Gent 1.188 457 1.645 Hontenisse 1.162 812 1.974 Hulst 1.117 812 1.929 Tabel 2: De prijzen die de Zeeuws-Vlaamse gemeenten rekenen voor de uitgifte van dezelfde documenten: Plaats rijbewijs paspoort uittreksel Sluis/Aardenburg 30,00 90,00 6,50 Oostburg 42,10 108,35 11,50 Terneuzen 48,00 90,00 11,25 Axel 30,00 87,25 5,75 Sas van Gent 36,50 87,50 11,00 Hontenisse 37,00 82,50 8,25 Hulst 36,00 85,00 6,00 L[el. DF KPCYMvi .-.rs DE KROON OP UW INTERIEUR Bij een grenen select dealer op de koffie. Antiekhandel den Dekker staat voor de beste kwaliteitsproducten, eigentijdse meubels, des kundig advies en een opvallende service. Uw grenen select dealer weet als géén ander sfeer in uw woning te creëren. Een belangrijke kwali- i teilswaarborg, zodat u een juiste keuze <^rcu, kunt maken. Een keuze met :- zekerheid Brouwerijstraat 31 *4501 CM Oostbui 0117 45 52 21 Fax r9 S12Z4548 13 SCHOENEN I MODE SPORT.I Deze week hebben onze alle kleuren en smaken! Chocolade - Mokka - Aardbeien enz... Als u er vier haalt, betaalt u er drie. Onze vaste Woensflagaanbieding: 5 Broden voor één tientje. 5 Bolussen voor één riks. Noordstraatpromenade - Terneuzen Tel.0115-619817 I liiil I N-NTN Spill! i - ook wel be kend als de 'gele dotted. loeit in de periode april- 30-40 cm hoog Art/ Schaal 0 30 cm, inclusief I standaard. I Van 14,95 voor i jgbjedingen rijn qt<dlo Tuurlijk. Bij het woord 'drijfplantjes' denken de meeste mensen in de eerste plaats aan een vijver. Drijfplantjes houden het vijverwater namelijk gezond. Maar heeft u er ooit aan gedacht dat een mooie drijfschaal met drijfplantjes ook zéér decoratief is op tafel? Een paar fraaie drijfkaarsjes, dobbertjes of houten bootjes ertussen en klaar is uw tafeldecoratie. Smaakvol én origineel. Dit is dus een spetterende aanbieding voor iederéén die is aangesloten op de waterleiding. Mooi hè! Per 3 stuks: van 8,95 voor week na verspreiding vin dit b pw Mnwfiiri TERRA-NOVA ««"■■IIMt-w,,,,,,!1,1.£1, I k AN L

de Stem | 1997 | | pagina 17