KWS vreest gebrek aan personeel DE STEM Deel van bewoners al naar nieuwe stek Personeel centrale geeft geen sjoege Groot deel nieuwe rijkdom van de provincie gaat naar 'zorg' Onderzoek FNV: 'Zeeuwse gemeenten doen te weinig voor minima' Tientallen bekeuringen in traject omleidingen Kl, Hollandse arrogantie schrikt de Belgen af C1 Aanleg Westerscheldetunnel: Gestremde brug bij Sluiskil: ueine storing Dow Chemical 'Coensdikenaren' ruilen hun kamertje in voor 'een echt appartement' Grensoverschrijdend zakendoen: Geigenteller tikt minuten lang Toerisme in Zeeland flink aangetrokken I Zeeland i i i i i WOENSDAG 25 JUNI 1997 Van onze verslaggever Ikrneuzen - Van de gemeenten in de i Zuid-Nederlandse provincies n de Zeeuwse het minste voor mensen met een minimum-inkomen. t is de conclusie van het rapport 'Kwijtschelding 100%, meer kans voor minima' van de zuidelijke dis tricten van de FNV. Slechts één Zeeuwse gemeente, Reimers- waal, voldoet aan alle eisen van de bond. Datis veel te weinig, vindt de FNV. „Ge nten moeten veel meer doen voor de wakkeren in onze samenleving," zegt onderzoekster R. Spijkerman. In Noord- Brabant zijn 27 gemeenten (38 procent) volgens de bond goed bezig. Spijkerman heeft in april alle gemeenten in Zuid-Nederland drie vragen gesteld over hun minima- en armoedebeleid. Het ging haar daarbij om de kwijtschel dingsnorm, de wijze waarop gemeenten rekening houden met wat de mensen kunnen betalen en de toepassing van de richtlijnen met betrekking tot de kinder toeslag in de huursubsidie. De gemeenten die op alle fronten hoog scoren krijgen van de FNV het stempel '100% Inzet'. In Zeeland is dat alleen Reimerswaal. Hoewel er daar nog een raadsbesluit moet worden genomen over de kwijtscheldingsnorm zijn de bedoe lingen van de plaatselijke politici goed, vindt de FNV. Gemeenten mogen vanaf dit jaar hon derd procent van de bijstandsnorm aan schulden kwijtschelden. In Zeeland heb ben twee van de zeventien gemeenten die beslissing al genomen. Dat zijn Hulst en Kapelle. Reimerswaal volgt binnenkort. Vooral in Zeeuws Vlaanderen hebben de gemeenten één lijn getrokken in de aan passing van hun minima-beleid. Zo ver hogen zij ieder jaar hun kwijtscheldings norm, die nu nog op 95 of 96 procent staat, met 1 procent. In 2001 hebben de meeste plaatsen de 100 procent-norm bereikt. De FNV vindt dat de gemeenten nu al die 100 procent-norm moeten heb ben. Bijna iedere gemeente houdt bij haar minimabeleid rekening met de por temonnee van de betrokkenen. De FNV wil dat gemeenten bij een aanvraag om kwijtschelding afblijven van de extra kindertoeslag, die mensen met een mini mum-inkomen krijgen als compensatie voor het feit dat zij minder huursubsidie krijgen. „Een te groot aantal gemeenten is blijkbaar niet bekend met deze, voor minima compenserende regeling. Door de kindertoeslag bij de kwijtscheldings regeling te betrekken vorder je dat ex traatje terug. Dat kan niet de bedoeling zijn," zegt Spijkerman. De FNV, die jaarlijks ten dergelijk on derzoek houdt, is over het algemeen niet tevreden met de houding van de gemeen ten. Weliswaar is er een verbetering ten opzichte van vorig jaar te bespeuren, maar nog veel te veel gemeenten lappen de mogelijkheden, die het rijk biedt, aan hun laars. „Alle gemeenten moeten een zo ruimhartig mogelijk kwijtscheldings- beleid voeren," aldus Spijkerman. Van onze verslaggever toneuzen - Directeur ir H. de Jonge van de Kombinatie Mid- riaat Westerschelde vreest in Zeeuws-Vlaanderen een ge- s aan personeel voor de bouw van de Westerscheldetunnel. Omdat ruwweg 80 procent van iet werk aan de tunnel aan de Temeuzense kant wordt uitge voerd wil de aannemingscombi- natie KMW in een straal van 70 kilometer rond Terneuzen lokale arbeidskrachten werven. De Jon- je denkt dat dit een probleem gaat worden. „Het werkloosheid percentage in de regionale bouw- branche is nagenoeg nul. Ik vraag me al of er wel ruimte op de ar beidsmarkt is." De Jonge uit zijn bezorgdheid in de jongste krant van de Kamer van Koophandel in Zeeuws-Vlaanderen. 'Geen kruimels' zet zijn bezorgdheid te genover de angst die de Kamer van Koophandel begin dit jaar uitsprak over de kansen van re gionale aannemers om een graan- ije mee te pikken van dit me- De Kamer concludeer- basis van een eigen onder- naar de effecten van de voor de streek dat er alleen maar kruimels te verdelen waren. Mgens de Kamer beschikken de zts hoofdaannemers, verenigd in it Kombinatie Middelplaat Wes- terschelde, over vrijwel alle ex pertise en capaciteit om alle on- van de tunnelbouw zelf uit te voeren en om het meeste materiaal in te brengen. De Jonge is het daar niet mee eens. „Er ligt voldoende brood op de plank, binnenkort worden de eerste opdrachten verstrekt. En dat zijn geen kruimels." Het is volgens de Jonge een natuurwet in de bouw om de logistieke lij nen zo kort mogelijk te houden. „Dus waarom zouden we dat niet opnieuw doen." De Jonge refereert aan de bouw van de kerncentrale in Borssele waar de regionale politiek en het bedrijfsleven met dezelfde kri tiek kwamen. „Ook toen vroeg het bedrijfsleven in de regio zich af of men bij het project wel aan 'dé bak zou komen. "Uiteindelijk stichtte een lokaal bedrijf een be- toncentrale, die er nog staat, om vijftigduizend kubieke meter be ton te leveren." Bestek Hoeveel er voor de Zeeuws- Vlaamse aannemers te verdienen valt wil De Jonge nog niet kwijt. Dit heeft, zegt hij, te maken met twee belangrijke etappes die KMW nog moet afleggen. Voor 15 augustus moeten de bestekont- werpen gereed zijn. Die dag be kijkt minister Jorritsma van Ver keer en Waterstaat of alle beno digde planologische procedures, de vergunningen en het stadium van grondverwervingen op sche ma liggen. Klopt er iets niet, dan kan de bouw vertraagd worden. ton onze verslaggever Sluiskil - De Zeeuws-Vlaamse politie heeft de afgelopen dagen tientallen autobestuurders bekeurd voor verkeersovertredin- 8® op de omleidingsroute voor de brug Sluiskil. De brug over Kanaal Gent/Terneuzen is zoals bekend in verband met Foot onderhoud gedurende twee maanden gestremd. ■'nel autobestuurders blijven leren op overtredingen. 'tater de hen bekende routes vol- Twee maanden lang kan er geen auto over de brug. Veel van de ruim tienduizend bestuurders die dagelijks gebruik maken van de brug moeten hun route tijdelijk veranderen. Verkeer dat vanaf Hoek komt en naar Zaamslag of Perkpolder wil, wordt omgeleid via Terneuzen. Verkeer in de richting Axel en Hulst moet via de brug in Sas van Gent rijden. Van het oosten naar het westen Saat bet meeste verkeer via Sas bij Dow CWinir»fll van Gent" 0ok vervoerders van V'l'vIHltdl gevaarlijke stoffen worden via Sas omgeleid. 8® en negeren daarbij de verbo- die in verband met de omlei- I van het verkeer tijdelijk gel- zegt politiewoordvoerder Verdoorn, ffij voegt daar aan toe dat de po- Mie tot het moment dat de strem- van de brug Sluiskil wordt Pgeheven zeer streng zal contro- 'in onze verslaggever "neuzen - Tijdens onderhouds- amheden aan een van de -krakers van Dow Chemical FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Mevrouw Oosterling heeft haar petroleumstelletjes meeverhuisd naar haar nieuwe appartement. Van onze verslaggeefster Aardenburg - De verhuizing van bewo ners van verzorgingshuis Coensdike aan de Bootstraat naar het nieuwe zorgcen trum aan de Gaaiperswei in Aarden burg is in volle gang. De zestig bewo ners verhuizen deze week in drie 'etap pes' naar hun nieuwe onderkomen. Voor de eerste twintig was het gisteren zover. Eén meneer is jarenlang niet meer van z'n kamer geweest en kijkt met grote ogen naar de gemeenschappelijke ruimte. Wat een drukte. Verwarring alom bij de bejaarde man. Dat hij dit op z'n oude dag nog moet meemaken. Een andere bewoonster is juist helemaal enthousiast. Ze loopt met een ver- huissticker op haar voorhoofd. „Ik hoop dat ze me niet vergeten, daarom heb ik maar een sticker op m'n hoofd geplakt, ik hoor ook bij de inboedel." De meeste bewoners van Coensdike in Aardenburg zijn toch wel een beetje zenuwachtig. Hun vertrouwde kamer is leeg, overal staan dozen met spullen. Ver huizers lopen af en aan en sjouwen met stoe len, kasten en rollen tapijt. Het nieuwe onderkomen van de 'Coensdike naren' is veel ruimer dan in het 'oude' Coensdike. Van een kamertje van zestien vierkante meter naar een heus appartement van ruim 65 vierkante meter, ruim vier keer zo groot. De eenheden bestaan uit een apar te woonkamer, keuken, slaapkamer, douche en wc, cv-ketel en berging. Het zijn echte huisjes, ieder heeft zijn eigen postbus en deurbel. Zelfstandig wonen met adequate hulp op maat, tot op het niveau van verzor gingshuis-zorg of vervangende verpleeg huis-zorg. Voor de bewoners een hele veran dering. De eerste groep van twintig perso nen verhuisde gistermiddag naar de Gaai perswei. Het ontbijt en de lunch gebruiken ze nog in het oude gebouw. Ook de dagelijk se ochtendgymnastiek gaat gewoon door. „De mensen zijn gewend aan een vast pa troon, daar proberen we zo min mogelijk van af te wijken. Alles gaat tot nu toe rede lijk vlot, gisteren hebben we het meeste meubilair verhuisd, nu zijn onze mensen aan de beurt," vertelt projectleider A. Saman. Over het algemeen zien de meeste bewoners het wel zitten om van woonplek te wisselen. „Ik zie het als een klein avontuur, ik heb hier jarenlang graag gewoond maar vind het ook wel spannend om te verhuizen. We gaan er flink op vooruit en dat is fijn. Ik heb zelf m'n nieuwe inrichting kunnen uitkiezen, d'r moest heel wat bijkomen met die extra ka mers. Ik zie het wel zitten hoor!," lacht de 94-jarige mevrouw Dhondt. De meesten denken er ook zo over al vindt een bewoner het zonde van het gebouw aan de Bootstraat. „Het staat er nog maar 27 jaar en nu wordt het afgebroken, dat is zon de. Ik lees in de krant niet anders dan 'be zuinigen' en dan wordt zo'n gebouw ge sloopt, maar ja, er is niks aan te veranderen. Wij gaan er wel op vooruit en dat is het be langrijkste." Financieel gezien is het nieuwe Coensdike ook voordeliger voor het gros van de bewo ners. Wonen en zorgverlening worden in het vernieuwde concept van elkaar gescheiden. De mensen krijgen nu elke maand de reke ning van de huur en het gebruik van elektri citeit, gas en bijvoorbeeld water in de bus. „Het is allemaal een stuk persoonlijker ge worden. Tot nu toe werd alles op een grote hoop gegooid, betaalde iedereen hetzelfde bedrag, nu wordt per inwoner bekeken wat hij of zij verbruikt en gebruikt. Voor de de meesten een stuk voordeliger," aldus Sa- man. In het nieuwe woonzorgcentrum kunnen ouderen met uiteenlopende indicaties dus zelfstandig wonen. De Stichting Coensdike fuseerde begin dit jaar met de Stichting Zeeuws-Vlaanderen en Saman noemt deze samenwerking een unieke samensmelting van een thuiszorg-organisatie en een verzor gingshuis. Al het personeel van Coensdike verhuist mee naar het nieuwe onderkomen en ook die mensen zijn enthousiast over de verandering. „Het gebouw is helemaal van deze tijd, zeer toegankelijk voor rolstoelen, enorm veel bergruimtes, spoelkamers, eigen aangepaste douches en wc's op de kamer, veel licht, balkons, genoeg ruimte voor acti viteiten, uitgebreide maaltijden via Zorg- cuisine en ga zo maar door. Straks krijgen we zelfs een binnentuin, buiten wordt aan een tuin gewerkt, er is genoeg parkeerruim te en er zijn twee fietsenstallingen. Het eni ge nadeel van dit grote gebouw is dat we nu veel verder zullen moeten lopen, maar ja, daar wennen we zo aan en we hebben twin tig vrijwilligers die altijd voor ons klaar staan," vertellen de verpleegsters. Saman hoopt dat alles en iedereen eind van deze week is verhuisd en dat op korte termijn ie dereen z'n draai heeft hervonden. Mevrouw Versluys ondergaat de hele situatie nogal kalm. „Als ik straks m'n krantje, de tv-gids en de Libelle maar op tijd krijg dan is alles goed." De officiële ingebruikname van Coensdike vindt plaats in september. Van onze verslaggever Terneuzen/Gent - Hollandse arrogantie en de 'veel ge schreeuw en weinig wol-mentaliteit' remmen aan Belgische zijde de lust om zaken te doen met Nederlanders. Aan deze kant van de grens werpen de slechte betalingsmoraal van de Belgen en beschermingsconstructies van de overheid een drempel op. Dit zijn enkele van de uitkom sten van een onderzoek onder 470 ondernemers uit de indus trie, bouw en groothandel in de Belgisch-Nederlandse Kanaal zone, in opdracht van de Zeeuwse Kamers van Koop handel en van Gent-Eeklo. Uit het onderzoek komt naar voren dat de staatsgrens nog steeds een scheidslijn is voor het uitbouwen van relaties en de afzet van goederen en dien sten. Een oorzaak is het verschil in de zakelijke cultuur. In het on derzoek stonden drie vragen centraal: hoe en in welke mate ontwikkelen bedrijven relaties in de buurregio, welke belem meringen doen zich voor en welke wensen en behoeften be staan er voor de verdere ont wikkeling van grensoverschrij dende activiteiten. Zaken doen over de grens is veelal een kwestie van persoon lijke relaties en vertrouwen, concluderen de onderzoekers. Veelzeggend in dat verband zijn de opmerkingen van een van de ondervraagden, be drijfsleider A. Verstraeten van Funderingstechnieken Verstra eten bv. „Zaken doen in België is meer dan bij ons gebaseerd op relaties. Ons kent ons. De meer ontspannen Vlaamse ma nier van onderhandelen en sa menwerken ligt ons wel. Als de zaken weer beklonken zijn wordt dat graag bezegeld met een etentje. In Nederland maakt men daar nauwelijks tijd voor. Het lijkt wel of Ne derlanders van boven de Moer dijk enkel tijd hebben om dood te gaan." Zeeuwse ondernemers pleiten in het onderzoek voor het op heffen van administratieve be lemmeringen en wettelijke ver schillen om in België te kunnen werken. Hoewel België op een steenworp afstand ligt is het moeilijk voor Nederlanders om daar aan de bak te komen. De Engelse en Duitse markt zijn voor de Nederlanders veel toe gankelijker, blijkt. Vlaamse ondernemers hebben vooral be hoefte aan handels- en vak beurzen en adresgegevens van potentiële relaties en klanten. Hun pleidooi geldt een betere informatie-uitwisseling en een gezamenlijke lobby voor het verbeteren van de grensover schrijdende infrastructuur. Naast de praktische barrières zit de grens toch vooral in de hoofden van de ondernemers. „Het is dus zaak om nog meer tot culturele uitwisselingen te komen," beveelt onderzoeker H. van Houtum (verbonden aan de Katholieke Universiteit Brabant) aan. Dat soms ook de taal nog een hindernis kan zijn blijkt uit de volgende anekdote die Van Houtum optekende. Bij de in diening van het project Eure- gionaal Zakendoen, onder wel ke noemer dit onderzoek valt, vernamen de Kamers dat het project 'weerhouden' was door de beoordelende commissie. De Kamers dachten dat het voor stel was afgekeurd. Maar weer houden betekent in Vlaanderen niet afstel maar ...uitstel. VERVOLG VAN VOORPAGINA Greenpeace wilde bij wijze van ludiek protest het monster aan de kerncentrale teruggeven omdat Borssele volgens de actiegroep verantwoordelijk is voor de ge volgen van de verwerking van het afval, ook al is dat in Frankrijk. Stralingsdeskundige J. Bothof onderzocht de monsters op het schip en schrok volgens Green peace van de resultaten. De douane in Scheveningen weiger de het materiaal vervolgens in te klaren. Gisteren arriveerde het schip Rainbow-C bij de centrale, en bracht een rubberbootje met ac tivisten het monster - verpakt in 75 kilogram beton- aan land. Het werd voor de gesloten poort van de centrale gezet. Actievoer ders legden er een grote geiger teller bij, een apparaat dat de ra dioactiviteit meet, en het ding be gon spoorslags te ratelen. Dat hield minutenlang aan terwijl vanachter het hek tientallen me dewerkers van de centrale zwij gend toekeken. Directeur Den Boer van de kern centrale weigerde het monster in ontvangst te nemen. Omdat, zo zei hij, de kerncentrale geen ver gunning heeft om kernafval op te slaan en omdat hij heftig twijfel de aan de waarheid van de cijfers van Greenpeace. „Al tweemaal is bij eerdere aan vallen op Cogéma gebleken dat uw gegevens wetenschappelijk niet klopten, dus ook nu hebben wij grote twijfels," sprak Den een kleine storing scm?retkn" Omdat een compres- r het liet afweten moest voor Paratie hiervan zo snel moge- si ^ruk ^et systeem. Dat ™urt door nafta af te fakkelen> gistermorgen rond half ne- in heel Zeeuws-Vlaanderen s te zien: een fikse vlam en een j ens grote zwarte wolk. te.s'or'ng was binnen een uur Jlf ia i' »Jamrner» dat je moet i» ™len, dat is een dure zaak. „ij1 ^at je verbrandt, kun je ven»!'°Pen>" nldus een woord- van het chemie-concern ue schade van de storing. Van onze verslaggever Middelburg - Het provinciebestuur van Zeeland besteedt het komende jaar een groot deel van de extra in komsten aan zorg voor het personeel, voor zwakkeren, ouderen en armen. Verder is een fors deel van het bud get gereserveerd voor veiligheid en voor cultuur, zoals monumenten zorg, archeologie en beheer en her stel van de Zeeuwse kunstschatten. Dat kan worden opgemaakt uit het ver slag van de zogeheten voorjaarsconfe rentie, gisteren toegelicht door PvdA-ge- deputeerde Bruinooge (Financiën). De voorjaarsconferentie is een conclaaf van Gedeputeerde Staten om de begroting voor 1998 al voor een deel vorm te geven. In die traditionele 'voorjaarsnota' wordt op hoofdlijnen duidelijk waar het pro vinciebestuur het geld aan gaat uitgeven. Vorig jaar was er weinig te lachen, om dat de provincie maar enkele miljoenen guldens te besteden had. Maar dankzij allerlei meevallers - Zeeland profiteert mee van de landelijke welvaart - is er voor komend jaar positiever nieuws. „We hebben een ruimte van 9,8 miljoen gulden en dat is een blijde boodschap," zei de tamelijk vrolijke gedeputeerde Bruinooge bij de presentatie van de plannen. Er wordt een zorgfonds opgezet, waar de rentebaten van de bejaardenoorden in zullen vloeien. Die baten leveren een jaarlijks te besteden bedrag van 550.000 gulden op. Uitvoering gevend aan een Statenmotie, wordt komend jaar 450.000 gulden uitgetrokken voor welzijn, waar onder bestrijding van armoede en het helpen van moeilijk bemiddelbare werk lozen. Gedeputeerde Coppoolse (Wel zijn) heeft de opdracht aanvaard hier een uitvoeringsplan voor op te stellen. Aan de restauratie van monumenten, waar al afspraken voor lagen, wordt on geveer anderhalf miljoen gulden uitge geven. Het betreft restauraties van de Basiliek in Hulst en de Grote Kerk in Veere. Meer cultuur. Negentig mille extra wordt uitgegeven aan de restauratie van de beroemde Zeeuwse wandtapijten en een kwart miljoen wordt uitgetrokken voor een film over die restauratie. Het personeel van de provincie kan een verbetering van het binnenklimaat van gebouw het Groene Woud tegemoet zien. Terwijl ruim drie ton zal worden gesto ken in de resultaten van de evaluatie van de reorganisatie. Dit najaar worden de details bekend. Twee miljoen gulden wordt komend jaar uitgegeven aan beveiliging van de Zee- landbrug. Gedeputeerde Bruinooge maakte gisteren ook bekend dat de sub sidieaanvraag van het Zeeuwse project School en Dialect van Piet Scheerders is gehonoreerd voor drie jaar. Boer tegen actievoerder Samsom. Samsom hield Den Boer voor dat een statistisch vefband is aange toond tussen de hoge mate van kinderleukemie in die buurt en het besmette water, maar Den Boer liep weg en het hek werd weer gesloten. Later op de dag besloot Green peace alsnog te proberen het vat met een hoogwerker over het hek te zetten, maar daar werd vanaf gezien. Covra werd gebeld om het spul op te slaan. Met het protest wil Greenpeace ook zeggen dat opslag van kernafval milieu vriendelijker is dan verwerking van afgewerkte splijtstofstaven in een fabriek als Cogéma. Al sinds het begin van de acties is het een welles-nietes-spelletje geweest over de juistheid van de cijfers. Van onze verslaggever Middelburg - Zeeland heeft in 1996 veel meer toeristen ont vangen. Met 300.000 extra mensen en in totaal 1,7 mil joen bezoekers staat de pro vincie nu op de vierde plaats in de top tien van de Neder landse vakantiebestemmin gen. Die gegevens kwamen gisteren naar buiten toen het Brabants Bureau voor Toerisme over haar eigen provinciale cijfers een lof trompet stak. Brabant heeft het afgelopen jaar een record aan Nederlandse toeristen ontvan gen. Ruim twee miljoen mensen vierden in '96 in deze provincie voor kortere of langere tijd va kantie. Dat is een half miljoen meer dan het jaar daarvoor. Daardoor steeg Brabant van de vijfde naar de tweede plaats in de top tien. Gelderland is lijstaan voerder. De toeristen in Brabant zitten overigens vooral op de grens met Zeeland. West- en Midden-Bra bant samen trokken 1,6 miljoen bezoekers, het Deltagebied ver welkomde 1 miljoen gasten.

de Stem | 1997 | | pagina 13