Beleggers moeten film redden Kr Vijftig banen weg bij Keizer vanwege forse reorganisatie Deutsche Shell flink in rode cijfers na betalingen aan NAM Fun-shoppenbij Harense Smid Bedrijfsleven boos op recreatieschappen Italiaanse zuivelkoning wil Amerika veroveren 'Luchtvracht' kiest voor 'Markerwaard'! Van H Titelvei i ii l opborrelde. Werknemers Gamma gaan tijd sparen DE STEM ECONOMIE EZ biedt de helpende hand ECONOMIE kort Directeur Sprangers treedt terug Borsu Systems samen met Computerij Barclays koopt mogelijk NatWest FNV vreest sluiting Dumeco Goor Compaq koopt branchegenoot Tandem Goudsmit en Unique praten over fusie Zwarts nieuwe topman Randstad Reed Elsevier koopt uitgeverij in VS Microsoft steekl 740 miljoen in obligatiefonds van ABN Amro OHTHR I Pt, ontslagen bij zij: venoord en later allee i i i i i DINSDAG 24 JUNM997 Van onze verslaggever Waspik - Bij Keizer (diep vriesgroenten en -aardappe len) gaan vijftig van de 240 banen verloren. De werkne mers zijn het afgelopen week einde ingelicht over de ingrij pende reorganisatie bij het bedrijf, dat vestigingen heeft in Waspik en Gameren. Gedwongen ontslagen zijn onver mijdelijk, aldus een woordvoer der van het bedrijf. Met de vak bonden is een sociaal plan afge sproken. Het aantal personeelsle den bij Keizer is de afgelopen maanden al met veertig gedaald door natuurlijk verloop en het niet verlengen van contracten. Reden van de inkrimping is dat Keizer zijn groentenlijn afstoot en zich in het geheel op aardap pelproducten gaat concentreren. De grootste klappen vallen voor alsnog in Waspik. Daar verdwij nen veertig van de tweehonderd banen. In Gameren, waar aard appels verwerkt en gesorteerd worden, vervallen tien van de veertig arbeidsplaatsen. Mogelijk worden de activiteiten in Game ren in de toekomst overgebracht naar Waspik. „We studeren daar nog op," aldus de woordvoerder. Keizer, een dochter van de Mc Cains Foodsgroup, draait al en kele jaren met verlies. Vorig jaar, toen een omzet van 95 miljoen gulden gehaald werd, was er zelfs sprake van een 'zwaar verlies'. Volgens de woordvoerder is er ze ker drie jaar nodig om het bedrijf weer in de zwarte cijfers te krij gen. „We opereren in een moeilij ke markt, met lage prijzen en veel concurrentie." Keizer stoot zijn groentenlijn af, omdat het bedrijf op te kleine schaal produceert om met grote bedrijven in met name Vlaande ren te concurreren. „We hebben een keuze moeten maken en die is gevallen op aardappelen, omdat we nu eenmaal aardappelboeren zijn," aldus de woordvoerder. Het bedrijf gaat de productieca paciteit van diepvriesaardappe len (waaronder friet en andere specialiteiten) de komende jaren flink opvoeren. Tegelijk wordt de groentenlijn in anderhalf jaar af gebouwd. De groentenactiviteiten worden door een groep particulieren voortgezet in een nieuw bedrijf in Waalwijk, dat onder de merk naam Keizer zal blijven produce ren, maar verder geen financiële banden met het Waspikse bedrijf zal hebben. Volgens de woord voerder kan mogelijk een deel van de mensen die de komende tijd ontslagen worden bij het be drijf in Waalwijk aan de slag. Keizer levert zijn producten niet aan supermarkten, maar levert vooral aan de institutionele markt en de groothandels. Klan ten zijn gevestigd in heel Europa en Zuid-Amerika. Het bedrijf maakt producten onder de merk naam Keizer en maakt ook veel huismerken. Den Haag (anp) - Grote en kleine particuliere beleggers kunnen de Nederlandse filmindustrie uit het slop halen. Belastingvoordelen van staats secretaris Vermeend van Finan ciën moeten de beleggers stimu leren. Daarnaast moeten bepaal de productiekosten van een film van de belasting kunnen worden afgeschreven. De fiscale maatre gelen moeten nog concreet wor den uitgewerkt. Het ministerie van Economische Zaken (EZ) zal bovendien een speciaal op te richten bureau, dat filmers en beleggers met el kaar in contact brengt, eenmalig financieel steunen. Dat bureau moet dan één of meerdere fond sen beheren. Daarvoor komt ook een nog onbekend startkapitaal tje van EZ. Het bureau zal ver der geld voor de fondsen kunnen verdienen door rechten van film producenten over te nemen. Dat is dan een tegenprestatie van de filmers die door het bureau wer den geholpen. Hun producties worden alleen op zakelijke gron den gesteund. Dat heeft minister Wijers van EZ gisteren bekendgemaakt op de Dag voor de Nederlandse speelfilm in Den Haag, een ini tiatief waarmee de filmwereld duidelijk wilde maken dat de Nederlandse filmproductie wel degelijk veel te bieden heeft en dus ten onrechte ten onder dreigt te gaan door het tekort aan financiële successen. De ini tiatiefnemers vertoonden de hele middag en avond gratis Neder landse films voor iedereen die ze maar zien wilde. Wijers zei dat de overheid de filmwereld graag uit de neer waartse spiraal wil redden, maar dat grote overheidssteun daarbij niet het middel is. „Dus wie denkt dat wij met bakken geld komen, help ik uit de droom. Zo'n aanpak zou de subsidie-af hankelijkheid van de sector ver sterken. Sterker nog: het is zelfs contra-productief. Veel belang rijker is het dat het productievo lume van de speelfilm-industrie omhoog gaat. De productie moet marktgerichter worden en de fi nanciering moet meer uit de markt komen. Dat zal de bedrijf- scontinuïteit en de toekomst van de industrie pas echt bepalen." Bij EZ is men vooral geschrok ken van het weglopen van talent naar het buitenland. „Het schep pen van ontplooiingsmogelijk heden hier te lande is daarom niet alleen in artistiek, maar ook in economisch opzicht een zin volle investering." EZ heeft bo vendien ontwikkelingen in het buitenland ter harte genomen, waar de filmindustrie al langer als 'potentieel inkomensgenere- rend' wordt gezien. Hamburg (anp) - Deutsche Shell is het afgelopen jaar in de ro de cijfers gedoken. Onder de streep kwam de dochter van het internationale energieconcern in 1996 uit op een verlies van 367 miljoen mark, vergeleken met een nettowinst van 578 mil joen mark in 1995, maakte Deutsche Shell gisteren bekend. Hanne van Schaijik van De Harense Smid met het plan voor de re-styling van de winkel in Haren. FOTO PETER VAN HUIJKELOM Een compleet nieuwe winkel. Met vertrouwde artikelen in de audio- en video-sfeer. En voor het eerst ook een novi teit in de vorm van een keukencentrum, waar zeventig keukens uitge stald worden. De Ha rense Smid verbouwt zijn allereerste winkel ingrijpend. In Haren bij Oss. Door Mari van Rossem „DE NIEUWE winkel moet meer het aanzien krijgen van een warenhuis. Waar de klant op eigen houtje kan gaan win kelen, zonder dat-ie om de ha verklap een verkoper moet vra gen om een bepaald artikel te showen. We willen af van het balie-idee, omdat dat een bar rière kan betekenen tussen klant en product. Onze klant moet zelf die walkman of haar droger kunnen pakken en voe len, moet plezier in het winke len hebben. Fun-shoppen dus." Voor Hanne van Schaijik en Jan Janssen van de afdeling Marketing en Communicatie van De Harense Smid staat het nieuwe 'warenhuis' al bij voor baat op het netvlies gegrift. Binnen de keten van 27 winkels van 'De Smid' is de allereerste winkel, in Haren bij Oss, mo menteel toe aan een complete metamorfose. In september moet daar een nieuw te verrij zen keukencentrum met zo'n zeventig uitgestalde keukens als noviteit fungeren. Begin mei van dit jaar zetten de slopers hun tanden in de 'moe der van alle Harense Smid winkels'; begin september moe ten herbouw en re-styling vol tooid zijn. „De detailhandel wordt steeds grootschaliger. En daar moeten we in mee. De Ha rense winkel was een onover zichtelijke wirwar van aaneen geschakelde hoekjes en nisjes. Dan kun je wel stapje voor stapje te werk gaan, maar dat werkt niet," stelt Hanne van Schaijik. De detailhandelsketen kent zijn oorsprong in de smederij van de vader van de huidige di recteur R. van Schaijik. Samen met zijn vrouw begon hij in 1964 met de verkoop van fiet sen en kachels. Het assortiment bestaat tegenwoordig uit audio, video, bruingoed, witgoed en kleinhuishoudelijke appara tuur, in de grotere filialen aan gevuld met pannen, servies, verlichting, tuinmeubelen, ho me-computers en fietsen. Was het in het begin vooral Noord-Brabant waarbinnen De Harense Smid zijn expansie vorm gaf, in 1995 ging de keten de grote rivieren over met de overname van de Van Dijk Groep. Op dit moment telt de keten zo'n vierhonderdzestig werknemers. De nieuwe Harense winkel zal niet alleen een 'speels ingerich te' keukenstudio met zeventig Duitse, Italiaanse en Franse showkeukens krijgen, er komt bovendien een aparte ontwerp- studio. Met een demonstratie keuken waar de hele dag ge bakken en gebraden gaat wor den. „Het geheel moet toegan kelijk worden voor een breed publiek, dat een betaalbare prijs wil neerleggen voor een nieuwe keuken. Bijkomend voordeel is dat we al jaren in- bouwapparatuur aan de man brengen. Die ervaring nemen ze ons niet meer af," stelt Hanne van Schaijik. Verder krijgt Haren een com plete computerwinkel voor de consumentenhandel. Midden in de nieuwe winkel komt ook een fietsenafdeling, waar repara teurs in een 'open' werkplaats ter plekke banden plakken en versnellingen controleren. „Die openheid is onze visie op de toekomst. Haren is ons eerste filiaal dat ge-re-styled wordt. Een miljoenenproject dat bij succes wordt doorgetrokken naar andere vestigingen." Het verlies vloeide voort uit compensatiebetalingen van meer dan één miljard mark aan de Ne derlandse Aardolie Maatschap pij (NAM). Dat bedrag reser veerde Deutsche Shell voor Bri- gitta, de dochteronderneming die tevens in handen is van Esso. De reservering had betrekking op een regeling voor te veel ont vangen gas uit het Eems-Dollar- gebied op de Duits-Nederlandse grens, waarover het internatio naal arbitragehof in Parijs vorig jaar zomer een eerste uitspraak heeft gedaan. De rechter bepaal de destijds dat de Duitsers met 3,75 miljard gulden over de brug moesten komen. Hiervan be landde 2,7 miljard in de schat- Van onze verslaggever Helmond - De veertienhonderd textiel-werknemers van Gamma Holding in Nederland gaan vanaf 1 januari 1998 tijd sparen die zij in de toekomst kunnen gebruiken voor bijvoorbeeld zorgverlof of vervroegd pensioen. Het principe-akkoord dat het Helmondse textielconcern en de Industriebond FNV hierover heb ben bereikt, vloeit voort uit de textiel-CAO. Die biedt bedrijven de keuze tussen een 38- en een 36-urige werkweek. In Helmond is besloten tot een gemiddeld 36- urige werkweek op life-time ba sis. Dat betekent dat er met ingang van volgend jaar 37 uur per week gewerkt wordt en dat werkne mers jaarlijks 5,75 dag sparen in een 'tijdspaarfonds', r kist van de Nederlandse Staat. De NAM had meer dan zes mil jard gulden geëist. Een definitieve uitspraak over het resterende deel kan 'tot eind 1998' op zich laten wachten, liet de NAM gisteren weten. Een po ging van beide partijen de zaak onderling te schikken, strandde in de loop van vorig jaar, waarop ze opnieuw naar het hof in Parijs zijn gestapt. Tot de rechter zijn eindoordeel heeft bepaald, moet de Nederlandse Staat wachten op een nieuwe financiële mee valler. Arnhem (anp) - Het toeristisch bedrijfsle ven is boos over de plannen van recreatie schappen om commercieel te worden. De provincie Gelderland praat deze week over de afkoop van 55 miljoen gulden subsidie aan de schappen in vijftien jaar. Recreatieschappen zijn tien tot vijftien jaar geleden opgericht om grootschalige open- luchtvoorzieningen in toeristische gebieden in te richten en te beheren. Omdat gemeenten dat niet alleen konden, richtten zij samenwer kingsverbanden in de vorm van schappen op. Inmiddels is de inrichting van openluchtvoor zieningen vrijwel overal in Nederland afge rond. De schappen willen zelfstandig worden en zoeken naar nieuwe bronnen van inkom sten. Dat doen zij onder meer door bungalows of boten te verhuren. Ook bieden diverse schappen verblijfsarrangementen aan. Het toeristisch bedrijfsleven, onder andere verenigd in de Recron, de Hiswa en de Ko ninklijke Horeca Nederland, is fel tegen de af koop van subsidiebedragen. De bedrijven zijn bang dat de recreatieschappen gemeenschaps geld gaan gebruiken voor oneerlijke concur rentie. Het bedrijfsleven vindt dat de schap pen geen 'ondernemertje' mogen gaan spelen vanuit een veel makkelijkere startpositie dan particuliere bedrijven. De toeristische bedrijven vinden dat de schap pen maar één taak hebben: het beheren en on derhouden van voorzieningen voor de openba re openluchtrecreatie. Het subsidiegeld mag gebruikt worden voor de aanleg van groenst roken, toiletruimtes en parkeerplaatsen. An dere activiteiten bij recreatiegebieden moeten in handen blijven van particuliere onderne mers, aldus het bedrijfsleven. Provinciale Staten van Gelderland bespreken na de zomervakantie het voorstel voor de af koop van de subsidie. Mocht de provincie toch besluiten tot afkoop van de subsidiesom, dan zal het bedrijfsleven zich beraden op juridi sche stappen. Door Aart Heering Rome - Buiten Italië en Brazi lië kennen maar weinigen hem, maar toch is Calisto Tanzi één van de meest voort varende en succesvolle onder nemers van dit moment. De 59-jarige president-directeur van Parmalat is er in weinige jaren in geslaagd om zijn pro vinciale melkfabriek te trans formeren tot een multinatio nal met een jaaromzet van acht miljard gulden. Als het aan hem ligt, is het einde ook nog lang niet in zicht. De 'Witte Ridder', zoals hij op de beurs van Toronto wordt ge noemd, is druk doende bedrijven in Canada over te nemen, als on derdeel van een strategie die Par malat tot een serieuze concurrent moet maken van Nestlé, Danone en Unilever. Het bedrijf dat Tanzi in 1961 stichtte in het dorp Collecchio bij Parma, groeide door een reeks binnen- en buitenlandse overna mes uit tot het grootste zuivelbe drijf van Italië. Aan het eind van de jaren tachtig, toen de jaarom zet van Parmalat het miljard overschreed, was Tanzi een na tionaal bekende figuur, die er een particulier tv-station en een For- mule-l-stal op na hield. Maar een financiële crisis dwong hem ertoe de nevenactiviteiten af te stoten en de racewagens te ver vangen door de minder dure, maar zeker zo populaire voetbal club Parma. Sinds 1990 is Tanzi bezig om Parmalat uit te bouwen tot een voedingsconcern van wereldfor maat. De eerste stap daartoe werd gezet door de overname van een serie productie- en distribu tiebedrijven in Latijns-Amerika en de VS. In de afgelopen vier jaar volgden bedrijven in Oost- Europa en bruggenhoofden in China en Australië. In Neder land, waar de zuivelmarkt aardig dicht zit, heeft Parmalat alleen een financiële holding, vanwege het in ons land heersende gunsti ge fiscale klimaat voor multina tionale ondernemingen. Tegen woordig telt Parmalat 84 pro ductiebedrijven in zestien lan den, met in totaal achttiendui zend man personeel. De winst be droeg vorig jaar 220 miljoen gul den en de omzet zal dit jaar bo ven de acht miljard gulden uitko men. Met de geografische verspreiding is ook de productie diverser ge worden. Melk en melkproducten zijn nog steeds goed voor zestig procent van de omzet, maar daarnaast produceert Parmalat nu ook boter, kaas, vruchtensap, bliktomaten, groentensoep, koekjes en pasta. Het familiekarakter van het be drijf is echter ongewijzigd geble ven. De familie Tanzi - Calisto, broer Giovanni, zus Annamaria en hun kinderen - bezit 50,7 procent van de aandelen, terwijl de rest voor een groot deel in handen is van Amerikaanse en Canadese beleggers. Dit jaar heeft Tanzi zijn zinnen gezet op Canada, waar hij in maart het concern Beatrice Foods (melk, yoghurt en vruch tensap) overnam. En eerder deze maand heeft Parmalat een bod gedaan van zeshonderd miljoen gulden op het Canadese bedrijf Ault Foods, producent van melk, boteren kaas. Beide operaties, die samen circa een miljard gul den kosten, kunnen volgens Tan zi en zijn financieel adviseur Ci ticorp zichzelf grotendeels terug betalen door de activiteiten van de twee concerns te integreren. Dat zou de rentabiliteit ten goede komen en leiden tot een forse stijging van de prijs van de aan delen, waarvan vervolgens 49 procent ter verkoop moet worden aangeboden. Tanzi heeft de zegen van Graham Freeman, zijn collega van Ault Foods, maar zal eerst nog moeten opboksen tegen kaasproducent Saputo uit Montreal, die een vij andige overname van Ault be raamt. Vorige maand bood Sa puto 28 dollar per Ault-aandeel, waarna Parmalat zijn bod ver hoogde tot 34 dollar. Begin juli, wanneer dat bod verloopt, zal Breda - Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef-1 tijd per 1 september treedt R. Sprangers terug als statutair di recteur van Sprangers Holding in Breda. De heer A. Dekkers volgt hem op. Sprangers is een groep van bouwondernemingen met vestigingen in Breda, Terneuzen, Amsterdam en Antwer pen. G. de Leeuw treedt af als directeur van Danklof Leesmappen een dochter van het Audax-concern in Gilze. 'Hiertoe hebben hij en het bestuur van Audax in goed onderling overleg beslo ten' heet het in een persbericht. De Leeuw verlaat het bedrijf op 1 januari 1998. Naarden - Handelsmaatschappij Hagemeyer voegt zijn compu-1 terdochter Borsu Systems samen met Computerij Groep in Zwolle. Hagemeyer krijgt een belang van 51 procent in de com binatie, die een computer- en softwareleverancier oplevert met I een omzet van achthonderd miljoen gulden en zeshonderd me dewerkers, van wie driehonderdvijftig afkomstig van Borsu. De fusie zal volgens beide bedrijven geen nadelige invloed hebben op de werkgelegenheid. Londen - Er is mogelijk een grote overneming in het Britse I bankwezen op komst. Eén van de zondagsbladen in Groot-Brit- tannië heeft gemeld dat Barclays Bank overweegt een bod uit te brengen op National Westminster (NatWest). Met de overne ming zou 41 miljard gulden zijn gemoeid. De overneming zou één van de grootste banken van Groot-Brittannië opleveren. Martin Taylor, topman van Barclays, wilde niet ontkennen dat I zijn bank de mogelijkheden bekijkt om NatWest over te nemen. De laatstgenoemde bank wilde niet diep ingaan op de berichten. „Er zijn al langer speculaties over de toekomst van NatWest," aldus een woordvoerder. Goor - De Voedingsbond FNV is bang dat het vleesverwerkings bedrijf Dumeco zijn vestiging in Goor gaat sluiten. De bond ba-1 seert zich op een brief die de directie aan het personeel heeft ge zonden. Wat er met de honderd werknemers gebeurt, is niet be kend. Op het hoofdkantoor van Dumeco in Boxtel wordt het besluit I ontkend. De directie geeft vanavond aan de werknemers tekst en uitleg. Dumeco Goor, waar hammen worden uitgebeend en verwerkt, is als gevolg van de varkenspest al enkele maanden tijdelijk geslo ten. Het overgrote deel van de werknemers is tewerkgesteld in andere Dumeco-vestigingen. New York - Het Amerikaanse computerconcern Compaq koopt I branchegenoot Tandem voor drie miljard dollar. De betalin schiedt in aandelen, hebben de twee gisteren bekendgemaakt. Elk aandeel Compaq is goed voor 0,21 aandeel Tandem. Earl Mason, financieel directeur van Compaq, verklaarde dat de I bundeling voor de aandeelhouders een aanzienlijke waarde-1 groei zal opleveren. De aandeelhouders moeten de transactie nog goedkeuren, even-1 als de Amerikaanse autoriteiten. Naar alle waarschijnlijkheid krijgt de bundeling in het derde kwartaal van dit jaar haar be slag. Amsterdam - Detacherings- en uitzendbureau Goudsmit en uit-1 zendorganisatie Unique International overwegen een fusie. De twee samen zijn goed voor een omzet van ruim zeshonderd mil joen gulden. De ruilverhouding zal, verwachten beide partijen, uitkomen op een verhouding van twee aandelen Goudsmit tegen één aandeel Unique. Goudsmit behoudt zijn notering aan de Amsterdamse beurs. Amsterdam - Bankier H. Zwarts zal volgend voorjaar de leidingI overnemen van Randstad Holding. President-directeur, oprich ter en groot-aandeelhouder Frits Goldschmeding van de uit-| zendorganisatie gaat dan weg omdat hij 65 jaar wordt. Zwarts (56) begon zijn loopbaan in de grafische industrie en was I van 1977 tot 1984 personeelsdirecteur bij het bandenconcern Vredestein. Daarna werkte hij in het bankwezen, sinds 1994 als verantwoordelijke voor ING Bank Nederland, de verzekering-j maatschappij RVS en ING Lease. Amsterdam - Het Brits/Nederlandse uitgeversconcern Reed) Elsevier neemt delen van ABC-dochter Chilton Business Group over, een Amerikaanse uitgever van vakbladen. Met de transac tie is circa 860 miljoen gulden gemoeid. Met de jongste acquisi tie versterkt Reed Elseviers zijn leidende positie op de Ameri kaanse markt voor bedrijfsbladen. blijken of Saputo nog hoger wil gaan. Als Tanzi in zijn plannen slaagt, zal de omzet van de Parmalat- groep ongeveer tien miljard gul den per jaar bedragen. Volgens deskundigen is dat de kritische grens, waarboven met succes de concurrentie kan worden aange gaan met voedingsgiganten als Unilever, Nestlé en Danon. Ook de geografische verdeling van de Parmalat-activiteiten wordt daarmee gelijkmatiger. Nu zijn die nog vooral geconcen treerd in Italië (39 procent) en Zuid-Amerika (46 procent), waar de multinational uit Collecchio weinig verder kan groeien. Par malat aast in de eerste plaats op de rijke markt van de Verenigde Staten, waar haar eigen dochters - Farmbest, Milkmaid en Atlan ta Dairies - tot nu toe tegenval lende resultaten boeken. Maar via Beatrice en Ault, die beide al een verkoopnet in de VS hebben, wil Tanzi een tweede poging wa gen. De 'Witte Ridder' is nog lang niet uitgestreden. Schiphol (anp) - Nederlandse ondernemingen die actief zij I in de sector van het vrachtvervoer door de lucht, kiezen voc I de Markerwaard als plaats voor een nieuwe nationale luch- f haven naast Schiphol. De ATAN (Air Transport Associatio Netherlands) wijkt daarmee af van de directie van Schipho I die een voorkeur heeft voor een nieuwe locatie in de Noorc zee. De luchtvrachtsector heeft een aantal overwegende bezwaren tegen de Noordzee. Volgens ATAN is de Noordzee een peper dure optie. Als groot nadeel geldt eveneens dat er geen direc te omgeving is, zodat de verdere afwikkeling van luchttranspor ten rond het huidige Schiphol geconcenteerd blijft. ATAN is van mening dat voor de komende tijd vooral gemikt moet worden op het beter benut ten van de capaciteit van Schip hol. De luchtvrachtsector ziet daarvoor goede mogelijkheden als de grenzen van maximaal 44 miljoen passagiers en 3,3 miljoen ton vracht per jaar komen te ver vallen. ATAN vindt wel dat de huidige geluidscontouren in stand moeten blijven. Het onderzoeksbureau KPMG schetst voor de Nederlandse luchtvrachtsector een zonnig toekomstperspectief, met grote gevolgen voor de Nederlandse werkgelegenheid. Als de bedrij ven in deze sector beter gaan sa menwerken en de klant meer ter wille zijn, kan Nederland vol gens KPMG in 2020 vijftien tot twintig procent van de Europese markt voor luchtvracht in han den hebben. Wat betreft de wergelegenheid betekent dat volgens de bereke ningen van KPMG dat er tot 2020 honderdvijftigduizend ba nen bij kunnen komen die dire of indirect ontstaan door de on wikkeling in de luchtvrachtseij tor. Amsterdam (anp) - ABN Anul heeft voor zijn obligatie-groe f fonds een majeure belegger bn nengehaald in de vorm van crosoft. De Amerikaanse s waregigant steekt 740 miljoe gulden in het fonds, waardoor e| omvang in één klap stijgt t< ruim 3,8 miljard gulden. Naast de ongeveer drie miljoe gewone aandelen krijgt Mi® soft ook twintig van de kon'S| prioriteitsaandelen die A° Amro zelf heeft in het fonds, r» totaal aantal gewone aan komt na de transactie uit ron de zestien miljoen stuks. I ABN Amro heeft met de Am®] kanen een regeling getr waardoor Microsoft zijn a len rechtstreeks kan aan- en' kopen, tegen een vastges'6,] prijs. Verhandeling van het PLI ket op de beurs zou dooi enorme omvang te veel in'1 hebben op de koers. Het nieuwste model uit jj HP NetServer Serie: de HP NetServer I rpI voor meer informati (0161)43 28 55 Uw partner in automa Lange Bunder 5 - 4854 g goor Guus Spijkers Tilburg - Het c<3 Edwin Grünhol: voor een seizoen tie van nog een Roda JC tekendi Tilburgse zaal Kanjers/Bunga goed ontvangen, neerde de Haags balinternational rige arbeidsovi met de Stichting I Promotion Tilburg In die overeenkom: meer opgenomen dï geen activiteiten m; Londen (anp) - weekeinde vol waren er gisteren bledon maar wem ge gezichten te chard Krajicek vo uitzondering. Hi zich op zijn gema zwaaide en deelde keningen uit. aardig en waardig echte kampioen. De titelverdediger pi gistermiddag ten kosl Duitser Marcello Cra tweede ronde (7-6 6- ben opgelucht dat ik heb gewonnen," verz Hij oogde dan misschh spannen, maar de zen den stiekem toch toege; Met de hoofdprijs van en een flinke dosis zi wen was Krajicek zon. likopter naar Chelsea: Daar informeerde hij zijn concurrenten de dagen hadden gedaan, den urenlang vergeef peerd op het in een te veranderde Wimblei mochten nooit de t „Mooi," reageerde „Dan is mijn keuze to slecht geweest." Stiekem Het leek een keuze vooi deelname in Rosmalen nam de afgelopen jar week voor een Grand I vrij om zich er vroegtij den en zich goed voor te Ditmaal dus niet. De 25-jarige Hagenaar in Rosmalen. Vijf part1 serieus. Hij dacht er sti eens over na een partij t pen om wat eerder naa te kunnen vertrekken, sefte zich dat hij het Ne tennispubliek maar bet kon nemen. Vooral na van Roland Garros. Kra zondag de hoofdprijs, sympathie van het voll vertrouwen. Maar de Alkmaar (anp) - Het genwaarde van Wille gsm won het van Ev aen- Dus verbond de jegende zich aan een I 4n'S °P een wat lager I (1na.ar' gedegradeer sle divisie maar van pi ^g te keren naar he "eau. Een club lekkeH Haarlem. uL53~iariSe Van Hanei actief in Saudi-Arab I v„n®i5e vol van vJ I tvAi randgebeuren. lioM dat de onv I wl Voor 'het mooiste hij naar buiten keek en stel gasten' op het p weer meedoen, del n°g §een tien b; aen verleiden. Evert°n^ We* °P de VO< J®rton. maar die club h, vaan °P Bobby Robson. dus rekt61" Zi;in toek°mst boel voorzitter Pet m°k°n het dat Van Hal tum ^achten. Hij stel, &ndeclubzeiiitem g weet je wat we

de Stem | 1997 | | pagina 6