Vermakelijke aanbieding. Lichte straf geëist tegen para's België 0800-8051 Wankel akkoord over Albanese verkiezingen Britannia in Hongkong CU Beroering in Brazilië over eco-soldaten VS Doema wil godsdienstvrijheid in Rusland weer drastisch inperken VRAA&IKME INEENS AF...! Postbus 51 infolijn )ESTEM BUITENLAND Kritiek op Diana wegens bezoek aan 'foute' film DE STEM BUITENLAND 'Onderzoek naar rekeningen nazi's' Jongen boven vuur was 'spelletje' Hooggeëerd publiek... Deze week alleen bij Albert Heijn. Kleintjes Voordelige Tuinschermen ben kouters Dinosaurus-ei van 140 miljoen jaar Dubliners eisen geld van Amerikaanse bars Nieuwe gevechten in Congo-Brazzaville Notities advocaten Hillary naar aanklager Kritiek in Frankrijk op pedofielenactie Frankrijk gaat homo's gelijkstellen Montenegro steunt kandidatuur Milosevic laaie beurs fr< ors verlies voc Wij stofferen al uw kussens DE STEM KM COMMENTAAR Eigen richting Wat is het nut van de gemeenschappelijke Europese munt? Waarom maakt de gulden plaats voor de euro? Meer informatie? Haal de folder op postkantoor of bibliotheek of bel de ELKE WERKDAG VAN 9 TOT 9 Door Bob van Huët Londen - Prinses Diana heeft de wind van voren gekregen wegens een verkeerd gevallen bioscoopbezoek. Samen met de prinsen William (15) en Harry (12) ging ze zondag middag naar de omstreden Amerikaanse film 'The Devil's Own'. Er ontstond meteen hevige verontwaardiging in de media over het feit dat Diana haar - voor deze film - te jonge zoon had meegenomen én dat ze uitgerekend een als 'pro-IRA' verguisde film was gaan zien. 'The Devils Own' schetst een vrij sympathiek beeld van een IRA-terrorist die het Britse elitekorps SAS op de hielen heeft. Diana's filmkeuze was niet erg gelukkig aangezien prins Charles' oom, Lord Mountbatten, werd vermoord door een IRA-bom in 1979. In een haastige verklaring van haar secretariaat bood de prinses gisteren haar veront schuldigingen aan. Lady Di foto reuter 2 3 4 5 6 donderdag (ADVERTENTIE) DINSDAG 24 JUNI 1997 j\A Genève (anp) - Het Simon Wie- senthal Centrum in Los Angeles wil dat regeringen onderzoek doen naar nog in hun land aan wezige rekeningen van nazi's en nazi-collaborateurs. Het Cen trum heeft gisteren een lijst ge presenteerd met de namen van 334 omstreden personen die tij dens de Tweede Wereldoorlog een bankrekening in Zwitserland openden. Op de lijst staat onder anderen de Nederlandse oorlogs misdadiger Pieter Menten. Door Aart Heering Tirana - De drie voornaamste politieke partijen van Albanië hebben gisteren in Rome een akkoord bereikt om een orde lijk verloop van de verkiezin gen van komende zondag te garanderen. De socialistische, sociaal-demo cratische en democratische par tijleiders Fatos Nano, Skender Gjinuci en Tritan Shehu ver klaarden dat Albanië na de ver kiezingen een stabiele regering nodig heeft die op een brede coa litie moet steunen. Voor de oppo sitie zullen belangrijke controle rende en waarnemende posities in het parlement worden gereser veerd. De overeenkomst werd ge tekend in het kantoor van de Co- munita di Sant'Egidio, een reli gieuze instelling die in het verle den succesvol heeft bemiddeld tussen de strijdende partijen in Mozambique en met minder re sultaat tussen die van Algerije. In Tirana is het akkoord voorals nog met scepsis ontvangen. „Het zijn alleen nog maar woorden. Laten we eerst de uitslag van de verkiezingen maar eens afwach ten, dan zullen we daarna zien of de winnaars inderdaad rekening willen houden met de standpun ten van de minderheid. Dat zou dan wel voor het eerst zijn in Al banië", reageert Blendi Fevziu, politiek-commentator van het niet-partijgebonden dagblad In dependent. Toch vindt ook hij dat van het akkoord tussen de voor naamste partijleiders tenminste een rustgevende werking kan uit gaan op de verkiezingsstrijd die in een dagelijks toenemende cha os en geweld wordt gevoerd. Het doorgaan van de verkiezin gen is overigens in grote delen van het land nog altijd niet zeker. Een tweede reden waarom de Al banese politieke leiders gisteren in Albanië waren, is dat zij toe zicht willen houden op het druk ken van de stembiljetten. Dat ge beurt in Italië (als neutraal ter rein), maar is nog steeds niet vol tooid. Volgens plan moeten de biljetten drie dagen voor de ver kiezingen in Albanië aankomen en vervolgens over het hele land worden verspreid. Maar dat kan nog grote problemen opleveren in het opstandige zuiden en de woeste bergstreken in het noor den, waar bandieten de dienst uitmaken en tientallen bruggen en viaducten zijn opgeblazen. Daarbij komt nog dat de partijen het nog steeds niet eens zijn over bepaalde details van de kieswet en de sluitingstijd van de stem bureaus. De vrees voor een uitbarsting van geweld na de verkiezingen, wan neer de verliezende partij het re sultaat vermoedelijk niet zonder meer zal accepteren, brengt veel mensen ertoe om zich tijdelijk in veiligheid te brengen buiten Al banië. Het voornaamste voor beeld daarvan is premier Bash- kim Fino, die zijn vrouw en kin deren over de grens heeft ge bracht naar Griekenland. In de Albanese pers ging boven dien het gerucht dat president Sali Berisha tijdens de verkiezin gen het land zou verlaten. Op 28 juni zou Berisha een bijeenkomst in het Zwitserse Crans Montana bijwonen en de verwachting was dat hij daar ook de uitslag zou af wachten. Maar gisteren meldde de Albanese staatstelevisie dat de president zijn Zwitserse reis heeft geschrapt om niet de indruk te wekken dat hij er uit vrees voor een nederlaag van zijn de mocratische partij tussenuit zou willen knijpen. Door Bert Schampers Brussel - Twee Belgische paracommando's die in 1993 tijdens een missie in Somalië een jongen boven een kampvuur hielden, riskeren slechts een maand cel en 10.000 frank boete. Hun ad vocaat heeft vrijspraak gevraagd, omdat niet zou zijn bewezen dat de jongen brandwonden heeft overgehouden aan het 'spel letje' dat de militairen volgens eigen zeggen speelden. Albert Heijn biedt u In samenwerking met Ola-ijs de kans om het grootste en leukste circus van Nederland te bezoeken, Circus Royal. Voor deze vermakelijke aanbieding hoeft u alleen maar twee streepjescodes van Ola-ijs op een spaarkaart te plakken. Die spaarkaart ligt bij ons in de winkel. En op die kaart staat ook wanneer het circus bij u in de b is. Als u de volle spaarkaart inlevert aan de kassa van Circus Royal, krijgt u het tweede kaartje gratis. U kunt ook telefonisch reserveren. Ola Festini Fruit of Raket, multipacks f Ola Split, pak 6 stuks Ola Long Twister, pak 6 stuks Ola Vlennetta, alle smaken, pak 600 ml Ola Carte d'Or, alle smaken, bak 1 liter 3SE jM® 4.48 5.49 4#r 4.19 6MS 5.5® Deze aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 28 Juni a.s. worden dagelijks geplaatst in de gehele oplage van DE STEM en BRABANTS NIEUWSBLAD. Oplage: ma. t/m vrij. 165.153 zat. 174.440 O bereikt met uw advertenties bij de KLEINTJES 385.900 lezers (Bron: Summo- scanner 1995) 8xïa ckt van Planken hfm ei9en product. 7- 180x180 recht Ookm ?et0°9d 95,-. Ibvo schermen. 1nnS part'i pVC buizen, fc/3'50 Pm- Ourir?endaalsebaan 68> nö a 0165-512920. ye-opend ma. t/m vrij °-12 en 1-6 uur 2a. 8-1 uur Lorinha - In midden-Portugal is een ei gevonden met daarin een embryo van een vleesetende dinosaurussoort. Het ei is naar schat ting 140 miljoen jaar oud. De vondst werd gedaan in Lourinhabij Lissabon. De eieren werden al in 1993 ontdekt, maar pas nu is men er door tests achter gekomen wat er in zit. Brussel - Ierse folkgroepen als The Dubliners en The Chieftains willen geld zien van Amerikaanse bars, restaurants en winkels. Deze draaien muziek van de groepen via radio en televisie, zonda daar rechten over te betalen. Daardoor lopen de Ieren in de VS jaarlijks een kleine 3 miljoen gulden mis. Via hun belangenorganisatie Irish Music Rights Organisation heb ben Ierse muzikanten een klacht ingediend bij de Europese Com missie. Die stelt een officieel onderzoek in. De zaak spitst zich toe op volksmuziek. Brazzaville - In de Congolese hoofdstad Brazzaville is het gists- II renmiddag tot zware beschietingen gekomen tussen troepen van de Congolese oud-president Sassou Nguesso en de huidige pres:- j dent Lissouba. De gevechten, waarbij zware artillerie is inge zijn de ernstigste schending van het breekbare bestand van 17 ju-1 Washington - Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft gisteren bepaald dat de advocaten van het Witte Huis de aantekeningen I van hun conversaties met Hillary Clinton moeten overleggen aan de aanklagers in de Whitewater-zaak. Het hof liet zonder nadere I uitleg weten dat het argument van het Witte Huis dat de aanteke-j ningen geheim dienen te blijven omdat het om een advocaat-1 cliënt-relatie gaat, hier niet opgaat. De aantekeningen moeten nu I worden overgedragen aan een federale grand jury in Little Rock, Arkansas, de staat waar president Clinton voorheen gouverneur I was. De uitspraak betekent een overwinning voor aanklager Ken- neth Starr. Parijs - De Franse minister van Justitie Elisabeth Guigou heeft I gisteren laten doorschemeren dat politie en media te ver zijn ge-1 gaan bij de grootscheepse actie tegen pedofielen en kinderporno, I Vier van de arrestanten hebben zelfmoord gepleegd. „Ik vraagrrlj I af of deze spectaculaire arrestaties en alle media-aandacht nodig I zijn", zei minister Guigou. De Franse Justitie heeft naar 323 per- sonen een onderzoek ingesteld. Parijs - De nieuwe Franse regering gaat homoseksuele paren er. samenwonende heterostellen dezelfde rechten en plichten g als gehuwde paren. Minister van Justitie Guigou zei dat in een ir-1 terview met Le Monde. De bekendmaking komt tijdens de jaarlijkse Europese manifeste-1 tie voor homo's, Europride, die deze keer in Parijs plaatsvindt. AI tijdens de verkiezingen spraken alle partijen die deel uitmaken! van de nieuwe linkse meerderheid, zich uit voor een samenlt-f vingscontract. Podgorica - De Montenegrijnse regeringspartij DPS steunt ie kandidatuur van de Servische president Slobodan Milosevic voor! het presidentschap van de Federatieve Republiek Joegoslavië I (FRJ). De DPS verzet zich echter tegen een wijziging van del grondwet die de rechtstreekse verkiezing van het Joegoslavische! staatshoofd mogelijk zou maken. In de Federatieve RepubliekI werken Servië en het veel kleinere Montenegro samen. De DPS is diep verdeeld tussen aanhangers van Milosevic, onder! leiding van president Momir Bulatovic, en 'hervormers' van wiel premier Milo Djukanovic de belangrijkste vertegenwoordigers! Djukanovic verzet zich tegen een presidentschap van Milosevic. (ADVERTENTIE) ,10 bankstelkussens v.a. f 295,- incl.stof. Ook voor boten en caravans. V"! komen vrijblijvend met «alen langs 0165-545854. -___JTBrugel RSD. De Belgische mariniers versche nen gisteren voor de krijgsraad. Tot de rechtszaak werd besloten nadat afgelopen voorjaar in ver schillende kranten schokkende foto's waren gepubliceerd. Een getuige legde belastende verkla ringen af over het wangedrag van de militairen in Somalië. Restore Hope De Belgen namen in 1993 deel aan de VN-operatie Restore Hope in het door een burgeroorlog ver scheurde Afrikaanse land. Nog datzelfde jaar verschenen in de Belgische pers berichten over mishandeling van burgers door militairen van de internationale troepenmacht. Naar aanleiding daarvan verschenen reeds enkele betrokkenen voor de militaire rechtbank. Onthullingen Nieuwe onthullingen zorgden in maart van dit jaar voor beroe ring. De krant Het Laatste Nieuws publiceerde als eerste de beruchte foto van twee para's die een Somalische jongen boven een vuur houden. Dezelfde foto ver scheen prompt in Nederlandse Door Frans Lindenkamp Sao Paulo - In Braziliaanse politieke en militaire kringen is be roering ontstaan na het uitlekken van het bericht dat het Ame rikaanse leger een actieklare elite-eenheid heeft gevormd om het voortbestaan van het tropisch regenwoud in Latijns Ameri ka en het Caribisch gebied te waarborgen. Dit heeft een woordvoerder van de Amerikaanse legerbasis in Pa nama toegegeven. Met het moge lijke zenden van een 'ecologische vredesmacht' willen de Verenig de Staten in de toekomst bijdra gen om het oerwoud voor het na geslacht te behouden. Het initiatief voor de oprichting van speciale troepen met een 'groene missie' heeft de volledige steun van de Amerikaanse onder minister van Milieuzaken Ti mothy Wirth. De Amerikaanse eco-soldaten zouden moeten gaan opereren onder internatio nale vlag en met de expliciete in stemming van de landen waar de natuur onder vuur ligt. In het Amazone-oerwoud is het vooral de illegale houtkap die grote schade aanricht. De Brazi liaanse regering huldigt het standpunt dat internationale hulp welkom is zolang betutte ling maar achterwege blijft en dat niet de les wordt gelezen over wat zij onder natuurbehoud dient te verstaan. De mededeling dat de eco-solda ten ondertussen al voor hun ta ken zijn klaargestoomd heeft vooral militairen in Brazilië on aangenaam verrast. „Het zenden van dergelijke troepen schendt onze nationale soevereiniteit. Voor natuurbescherming hebben wij de Amerikanen niet nodig. Dat is een interne aangelegen heid", meent Sergio Xavier Ferolla. Hij is een van de aan voerders van de nationalistische stroming binnen de Braziliaanse strijdkrachten. Ook in de VS is er weerstand tegen de voornemens. De Republiekeinse senator Phil Gramm uit Texas heeft minster William Cohen van Defensie ge vraagd om af te zien van de in zijn ogen absurde plannen. Door Wierd Duk Moskou - De Doema, de Rus sische Tweede Kamer, heeft gisteren een wet aangenomen die de godsdienstvrijheid in Rusland drastisch inperkt. De wet erkent alleen religieuze stromingen die sinds 15 jaar officieel in Rusland actief zijn. Destijds stonden religieuze groe peringen nog onder strenge con trole van de communistische par tij van de Sovjet-Unie. Buitenlanders mogen volgens de wet alleen religieuze activiteiten ontplooien als zij zijn uitgeno digd door een Russische religieu ze organisatie. Nieuwe religieuze groepen krijgen pas na een proef periode van vijftien jaar het recht om eigendom te bezitten, litera tuur te verspreiden en diensten te houden. Dit betekent dat een groot deel van de honderden, misschien wel duizenden geloofsgemeenschap pen die de afgelopen jaren in Rusland zijn opgebloeid, de deu ren zal moeten sluiten. Baptisten, Jehova's Getuigen, Zevende Dags-Adventisten, Mormonen en velerlei andere religieuze groepe ringen worden gedwongen hun geloof ondergronds te belijden. Religieuze- en mensenrechtenor ganisaties hebben hun bezorgd heid uitgesproken over de wet, die volgens hen tegen de Russi sche constitutie indruist. De voormalige orthodoxe priester Gleb Jakoenin, voorzitter van de Doemacommissie voor de be scherming van de vrijheid van meningsuiting, noemde de wet 'openlijk discriminerend'. Vol gens hem is het 'uiteindelijke doel van de wet om de Sovjet-po litiek inzake religie te herstellen'. De wet wordt beschouwd als een reactie op de toegenomen invloed van buitenlandse kerkgenoot schappen, sektes en occulte groe pen in Rusland. Sinds de val van de Muur is de voormalige Sovjet- Unie overstroomd door evange listen en missionarissen - groten deels uit de Verenigde Staten - die dachten hier spiritueel braak liggend terrein aan te treffen. De machtige Russische Ortho doxe Kerk, die nauw aan de Rus sische staat is gelieerd, heeft her haaldelijk haar bezorgdheid uit gesproken over deze ontwikke lingen. Ruslands voormalige vei ligheidsadviseur, generaal Aleks- andr Lebed, stelde afgelopen na jaar nog voor om Mormonen bui ten de wet te plaatsen. De wet on derscheidt vier 'traditionele godsdiensten', die aanspraak kunnen maken op een officiële status. Behalve de Russische or thodoxie zijn dat ook de Islam, het jodendom en het boeddhisme. De belangrijkste Russische imam en rabbi bevinden zich eveneens onder de voorstanders van de dis criminerende wet. De wet gaat nu naar de Federa- tieraad, de eerste kamer, waar hij vrijwel zeker zal worden aange nomen. Critici hebben hun hoop gevestigd op president Boris Jelt- sin, die zijn veto over de wet kan uitspreken. Ook Jeltsin, een voor malige atheïstische partijsecreta ris, kan sinds enkele jaren op re ligieuze feestdagen in een van Moskous orthodoxe kerken wor den aangetroffen. Ansterdam (anp) - Beursf ijger op 860,86. Opmerke /jnsterdam stond aan het i elaas. Die was een cent I (J) de hoofdmarkt sloot a Èjndigde f 7,40 ofwel 7 pri ijdustrie. Op de lokale ma ir. De koers ging met f 1 tónt van cd-matrijzen in V 1j40 omhoog totf 33,50. A licht gedrukte stemmin I Frankfurt eindigde de Ib S -index sloot 18,9 punter i nd sluitingstijd in Amster Jen beetje een rommelige tpewel het vandaag allem torwankelijk schoten de ki $g iag op 856,71 punten (1 tjn). De omzet was aan de inkopslagconcern Van Orr ifcagigant Philips trok nog 64,50. Akzo Nobel zakte f i^vijt op f f 80,90. financiële waarden lage i,90. Fortis Amev ging ook of 89,80. Uitzondering vc| laardeerd op f 139,80. law York (krf/rtr/anp) - De t ren hard omlaag geschote indel was met 497 miljoen vrij snel na opening gleed mmentaar van een hande «n dit jaar neer te zetten. B n op die manier te profiter it leek gisteren evenwel be s iag verder toen de verkoos va stemming op de obligatiJ liig op, doordat ook de note (3 de valutamarkt moest ooi driegen het eind van de han d dag bedroeg de slotkoers Dagelijks telefonisch be °ok op zaterdag en zor grote zaken do! kranten, maar dan zonder balkjes voor de ogen van de militairen. Het bezwarende materiaal was aanleiding voor een nieuw ge rechtelijk onderzoek. De bij mis handeling betrokken militairen werden snel geïdentificeerd. Ze behoorden tot het derde bataljon para's in het Vlaamse Tielen. De anonieme bron die in Het Laatste Nieuws zijn verhaal deed hoeft niet te komen getuigen. De krant noteerde onder andere zijn verhaal over een onderofficier die een Somalische jongen ertoe dwongen een blik varkensvlees te eten en zoutoplossing te drinken. De jongen moest daarna zijn ei gen braaksel opslurpen. Krijgsraad Berucht is ook de foto van een soldaat die in het gezicht van een dode of gewonde Somaliër plast. Deze twee militairen verschijnen later voor de krijgsraad. Het Laatste Nieuws schreef gis teren dat de Belgische militairen in 1993 briefkaarten naar huis stuurden met de tekst 'Spoor de negers op en vernietig ze'. Het dagboek van een van de verdach ten, een onderofficier die nog steeds in functie is, staat volgens de krant bol van racistische op merkingen. Vredesmissies Op verzoek van defensieminister Poncelet is de opleiding van de Belgische mariniers inmiddels doorgelicht. De minister wilde weten of de recrutering en oplei ding wel voldoende zijn aange past aan de soms moeilijke om standigheden bij vredesmissies, of dat het soms gaat om een structureel probleem. De resulta ten van het onderzoek worden pas na de rechtszaak bekendge maakt. Het Belgische Centrum voor Gelijke Kansen en Racisme bestrijding is burgerlijke partij in de rechtszaak tegen de paracom mando's. Het centrum eist zwaardere straffen. Behalve Bel gische commando's, hebben ook Italiaanse militairen zich in So malië schuldig gemaakt aan mar telpraktijken. De krijgsraad in Brussel doet maandag uitspraak. Het Britse koninklijke jacht Britannia is gisteren aangekomen in Hongkong en kreeg daar nog een boenbeurtje van een bemannings lid. Het schip speelt een belangrijke rol bij de machtsoverdracht van de Britse kroonkolonie aan China op 30 juni. Prins Charles wordt komend weekeinde op het schip verwacht. Samen met de gouverneur van Hongkong, Chris Patten, zal hij het bestuur van de kroonkolonie aan China overdragen. Met de Britannia varen prins Charles en Patten in de eerste minuten van dinsdag 1 juli de haven van Hongkong uit, waarmee zij de Britse kolonie symbolisch over dragen. Tot dat moment zullen er vooral diners en partijtjes op het schip worden gehouden. Parlementsleden in Hongkong hebben gisteren een zogenoemde tijdcapsule begraven met daarin documenten, krantenknipsels en kleine voorwerpen. De capsule wordt over tien jaar weer opgegra ven en is een 'ooggetuige van de geschiedenis'. foto epa WRAAK IS een natuurlijke reactie, maar desondanks niet een van de edelste en fatsoenlijkste. Vandaar dat beschaafde rechtssystemen wraak kanaliseren. Het zijn de officier van justitie en vervolgens de rechter die namens de slachtoffers en de maatschappij wraak eisen en nemen. Eigen richting is verboden en daardoor ook een misdrijf. Maj, soms een misdrijf met begrijpelijke kanten. In Roosendaal is een man opgepakt die verdacht wordt van ontucht met kinderen. De buurt is razend over wat de verdachte gedaan zog hebben en heeft van haar gevoelens geen geheim gemaakt. De man j in elkaar geslagen en de buurtbewoners hebben luid en duidelijk 1% weten de verdachte niet meer in hun midden te willen hebben. Binnen de situatie begrijpelijke emoties en zeker voldoende signaal voor ij autoriteiten om waakzaam te zijn. Desondanks is er zondagavortc brand gesticht in de woning van de verdachte. En dat is onbegrijpe» Politie en justitie waren op de hoogte van de woede en de verontwaar- diging. De kans dat er iets zou gebeuren, kon dus ingecalculeerd wor den. Toch blijkt er niets extra's aan toezicht en surveillance gedaante zijn. Maar dat is niet het enige, en zeker niet het beste dat de autoriteit» hadden kunnen ondernemen. De buurt is boos en ongeduldig en J dat er snel en hard gestraft wordt. Binnen het Nederlands rechtaJ teem is dat in een zaak als deze onmogelijk. Dat had ter plaatse uitge legd moeten worden. Dan had er ook meteen aan de nazorg begon nen kunnen worden. Justitie is gericht op vervolging van daders. Slachtofferhulp bestaat wel, maar is zeker niet primair en van 'omstandershulp' heeft niemand nog gehoord. Waren die er wel, zouden politie en justitie nu niet op I zoek hoeven naar de volgende daders. En voorkomen blijft todialtijj beter dan genezen. Amsterdamse wisseli alm i.sJ amerikaanse dlr antilliaanse gld australische dlr belgische frk (100) Canadese dlr deense kroon (100) duitse mark (100) engelse pond franse frk (100) grieksedr. (100) Hongkong dlr (100) ierse pond ital.lire (10.000) japanse yen (10.000) nwzeelandse dlr noorse kroon (100) oostenr. sch. (100) Portugese esc (100) Singapore dlr spaanse pes. (100) zuid-afrikaanse rand zweedse kroon (100) zwitsese frk (100) e.c.u

de Stem | 1997 | | pagina 4