OGGI THE STING Stroom valt uit: chaos in groot deel Nederland Inspectie staat machteloos bij medische fouten artsen 'Varkensstapel zeker de helft minder' Pinkster Prijsvraag DE STEM Spoorwegen tot laat in de avond ontregeld AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N Probleem bij [kerncentrale Doel: situatie ongevaarlijk ■De Boer wil 110 |op de snelwegen onsumptie groeit in bvart eeuw met 5 tot ÏOO procent Belgen klagen over de NS: treinen te laat onze uitverkoop is begonnen! op diverse topmerken ESPRIT In We ar QXBOW De uitslag van de vindt u in de uitgave van De Stem en Zeeuws Vlaamse Koerier van dinsdag 1 juli Bij Moerdijk weer wagons met gevaarlijke stoffen ontspoord Varkensboer: dat is karbo-naatje A.NDAG 23 JUNI 1997 B7 SLUIS TERNEUZEN J Grote Markt 7 Noordstraat 91 DE STEM 710311 000218" I I I I I DINSDAG 24 JUNI 1997 Björkman (Zwe) - Wilkinson (GBr) Woodforde (Aus) - Paes (Ina) Clement (Fra) - Milligan (GBr) Marques (Por) - Lee (GBr) Carlsen (Den) - Alvarez (Spa) 137e JAARGANG Stolle (Aus) - Woodruff (VSt) Stich (Dui) - Courier (VSt) Gimelstob (VSt) - Kuerten (Bra/11) Henman (GBr/14) - Nestor (Can) Delgado (GBr) - Golmard (Fra) Dosedel (Tsj) - Larkham (Aus) Lareau (Fra) - Haarhuis (Ned) Lapenti (Ecu) - Clavet (Spa) Rikl (Tsj) - Vacek (Tsj) Pavel (Roe) - Dewulff (Bel) Craca (Dui) - Krajicek (Ned/4) Philippoussis (Aus/7) - Rusedski (GBr) Huet (Fra) - Stark (VSt) Richardson (GBr) - Duran (Spa) Viloca (Spa) - Goellner (Dui) Ellwood (Aus) - Flach (VSt) Raoux (Fra) - Boetsch (Fra) Arazi (Mar) - Reneberg (VSt) Bryan (VSt) - Moya (Spa/10) Ferreira (ZAf/15) - Draper (Aus) Tarango (VSt) - Gilbert (Fra) Frana (Arg) - Damm (Tsj) Charpentier (Arg) - Pioline (Fra) Fetterlein (Den) - Novak (Tsj) Roux (Fra) - Steven (NZe) Norman (Zwe) - Herrera (Mex) Pescariu (Roe) - Ivanisevic (Kro/2) Coetzer (Zaf/6) - Fusai (Fra) Saeki (Jap) - Hy-Boulais (Can) Williams (VSt) - Grzybovska (Pol) Schett (Oos) - Carlsson (Zwe) Sugiyama (Jap) - Basuki (Ino) Tu (VSt) - Gorrochategui (Arg) Neiland (Let) - Kijimuta (Jap) Boogert (Ned) - Paulus (Oos/16) Fernandez (VSt/11) - Van Lottum (Fra) Olsza (Pol) - Nemechova (Tsj) Sawamatsu (Jap) - Smith (GBr) Richterova (Tsj) - Tanasugarn (Tha) Endo (Jap) - Garcia (Spa) Torrens-Valero (Spa) - Pizzichini (Ita) Zvereva (WRu) - Lichovtseva (Rus) Probst (Dui) - Novotna (Tsj/3) Sanchez (Spa/8) - Wood (GBr) Gagliardi (Zwi) - Cristea (Roe) Labat (Arg) - Grande (Ita) Callens (Bel) - Suarez (Arg) Lubiani (Ita) - Pitkovski (Fra) Watanabe (VSt) - Serna (Spa) Pascual (Spa) - Dopfer (Oos) Van Roost (Bel) - Pierce (Fra/9) Po (VSt/13) - Guse (Aus) Tauziat (Fra) - Myagi (Jap) Woodroffe (Gbr) - Schnyder (Zwi) Wiesner (Oos) - Kandarr (Dui) Morariu (VSt) - Taylor (GBr) Schnitzer (Dui) - Testud (Fra) Grossman (VSt) - Brandi (VSt) McQuillan (Aus) - Seles (VSt/2) 2 KATERNEN Oe Binnenkrant Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland A2 A3 A4 A5 A6 B1/B2 C1 t/m C3 BTV-programma s D1 Het einde van The Four Tops, 's werelds oudste popgroep PAGINA Van Hanegem kiest voor AZ LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 PAGINA Prijzenslag in voetballand heviger dan ooit tevoren Gemeenten houden hun invloed op Delta PAGINA Greenpeace komt in actie bij Borssele PAGINA PAGINA I MIN./MAX 10/19 Af en toe zon Het regengebied dat het weer de afgelopen dagen bepaal de, trekt oostwaarts weg. Vandaag komt de zon daarom af en toe weer tevoorschijn, al blijft een buitje mogelijk. I onze verslaggevers I Brussel/Doel - Bij onderhoud lean een van de vier opwer- liingseenheden van de kern- I centrale in het Belgische Doel lijn problemen ontstaan. |Een ruim tien meter lange splijt- |stofstaaf raakte bij de vervanging i de brandstof bekneld in het I reactorvat. ■Deskundigen waren gisteravond lieg bezig om het probleem, dat I volgens de directie nooit eerder is Isorgekomen, te verhelpen. Vol- s een woordvoerder is de sta ling waarschijnlijk te wijten aan lem menselijke fout. liederland werd niet gewaar- libuwd. Volgens een internatio- lule afspraak moeten de buur landen worden gewaarschuwd, i een storing gevaar oplevert rkers en directe om- Daarvan was volgens de ntrale in Roosendaal en van de kerncentrale sprake. Daarom werd ook |;een alarmfase ingesteld. Sew York (anp) - Milieu-minis- 'S De Boer wil de maximumsnel- ieid op snelwegen terugbrengen jsi 120 tot 110 kilometer per De bewindsvrouw is zeer itrust over de conclusies in li gisteren verschenen Milieu- :n van het Rijksinsti- voor Volksgezondheid en lieu (RIVM). Daarin wordt een Mber beeld geschetst van de itrvuiling door het verkeer. Irdere pogingen van de minister i de snelheid te beperken - (tst 90 kilometer per uur, later .M kilometer - bleken politiek lil haalbaar. Sthoven (anp) - De productie en usumptie van en door Neder- «lers neemt de komende jaren «toe. 'ilgens scenario's van het Rijks- Kituut voor Volksgezondheid 'Milieu (RIVM) zal de economi se productie in de komende 25 Pirmet 50 tot 125 procent toene- &n. 4 consumptie per hoofd van de ®lking stijgt naar verwach- '8 met 45 tot 100 procent, staat Registeren verschenen Milieu- 'kenningen van het RIVM. De >a schetst een beeld van de si- tetie rond 2020. 1^1 Brussel/Roosendaal (belga) - De Belgische treinreizigers klagen steen en been over de vertraging van treinen, die vanuit Neder land (via Roosendaal) naar Ant werpen en Brussel rijden. De lijn Antwerpen-Brussel is de belangrijkste spoorverbinding van België. Van de twee interci ty's die er per uur rijden, is er één afkomstig uit Amsterdam. Deze trein kwam afgelopen fe bruari in de ochtendspits in ge middeld 17 van de zestig gevallen met vertraging aan in Antwerpen en moest dus ook te laat vertrek ken naar Brussel. De Belgen zeggen dat de fout meestal bij de Nederlanders ligt. In de omgekeerde richting, van Brussel via Antwerpen naar Roosendaal (en verder naar Am sterdam) zijn er minder vertra gingen. Volgens de NS valt het de laatste tijd wel mee. De door de Belgen gesignaleerde vertragingen had den vooral te maken met werk zaamheden op het baanvak bij Dordrecht. In het Belgische parlement zijn vragen over de klachten gesteld. Door de stroomstoring kwamen gisteren duizenden mensen in het midden van het land in treinen vast te zitten. Er zat voor hen vaak niets anders op dan te voet naar het station te gaan. Later hebben de Spoorwegen diesellocomotieven ingezet om de gestrande treinen naar de stations te slepen. De sto ring leidde in het hele land tot forse vertragingen. Pas laat in de avond was het treinverkeer weer nor maal. foto anp (ADVERTENTIE) Halve Van onze Haagse redactie Den Haag - Ernstige me dische fouten, zelfs met dodelijke afloop, kunnen .zonder gevolgen blijven omdat de Inspectie voor de Volksgezondheid te weinig bevoegdheden heeft. Soms werken betrokken art sen een onderzoek zelfs met opzet tegen. Dit heeft de Hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid, J. Ver- hoeff, gisteren gezegd in een toelichting op zijn jaarver slag over 1996. „Dat wij af hankelijk zijn van de be reidheid om mee te werken is absurd," aldus Verhoeff. Zo is een onderzoek naar een mogelijk geval van doodslag in een ziekenhuis vastgelopen op de weigering van de betrokken artsen om het dossier van de overleden patiënt te openen. Die heeft daar geen toestemming voor verleend, luidt het argu ment. Dat de Inspectie geen be voegdheid heeft om medische dossiers in te zien ligt aan de Ge zondheidswet uit 1956. „Die is volstrekt achterhaald. Deze si tuatie is fout," aldus Verhoeff. Ook tegen medische fraude kan de Inspectie niets uitrichten, zegt Verhoeff. Hij duidt op een arts Als een arts een fout maakt bij een opera tie staat de Inspectie voor de Volksgezond heid vaak machteloos. foto anp die op grond van vervalst onder zoek een medicijn op de Neder landse markt heeft kunnen bren gen. De betrokken arts zegt dat hij on derzoek naar de werking van het medicijn heeft verricht bij ver schillende patiënten, maar dat is volgens Verhoeff absoluut niet waar. „Hij heeft alleen proeven op zichzelf gedaan. Alleen: dat kan ik niet bewijzen. Alles hebben wij geprobeerd om deze arts aan te pakken, sa men met het Openbaar Mi nisterie en alle mogelijke in stanties, maar het is gewoon niet gelukt." „We kunnen alleen andere artsen waarschuwen tegen het gebruik van dit medicijn. Wij houden de gebruikers in de gaten: we kijken vooral naar eventuele bijwerkin gen." De betrokken patiënten we ten echter van niets. Ver hoeff benadrukt dat het niet gaat om een levensbedrei gende situatie. De Hoofdinspectie heeft vo rig jaar 261 'calamiteiten' behandeld: medische fouten waardoor patiënten zijn overleden of ernstig letsel hebben opgelopen. In 1995 waren dat nog 133 gevallen. Dat betekent volgens Ver hoeff niet dat er ook meer fouten worden gemaakt. Instel lingen zijn kennelijk vaker bereid fouten aan te melden. Een meldingsplicht is er echter niet, tot verdriet van Verhoeff. „Wij zijn afhankelijk van de be reidheid om calamiteiten aan te melden. Dat is ongewenst." Van onze verslaggevers Utrecht/Breda - De grote stroomstoring die Midden- Nederland gisteren trof, heeft in het hele land ernstige ge volgen gehad. Zo waren de treinverbindingen tot laat in de avond ontregeld, was een deel van de dag het mo biele telefoonnet lamgelegd en was het landelijke alarmnummer lange tijd onbereikbaar. De oorzaak van de enorme stroomstoring is nog steeds niet bekend. Wel is duidelijk dat de storing begon bij de Flevocentra- le, waarna een domino-effect naar de andere centrales begon, omdat die te veel spanning moes ten verwerken. De stroomstoring begon gister morgen rond tien uur in grote de len van Flevoland, Gelderland en Utrecht. In Flevoland en Gelder land was de stroomvoorziening rond het middaguur weer op gang, maar in de provincie Utrecht lukte dat pas gistermid dag rond vier uur. De uren daar na had iedereen, zij het met ha peringen, weer stroom. Ontwrichting Duidelijk werd dat een stroom- uitval van zo'n omvang een grote ontwrichting betekent van het maatschappelijke leven. Vervoermiddelen bleven stil staan, deuren en rolluiken van winkels konden niet open, fast- food-zaken bereidden geen warm voedsel omdat de apparatuur het niet deed en supermarkten kon den hun verswaren weggooien omdat de koelapparatuur was uitgevallen. Stoplichten werkten niet en spoorbomen bleven dicht, waar door de politie vooral het lokale verkeer moest regelen. Voor zover bekend zijn er geen ongevallen of andere ernstige in cidenten gebeurd door de stroomuitval. Wel had de brand weer veel werk om enkele tiental len mensen uit vastgelopen liften te krijgen. Verder hielp de brandweer am bulancediensten om patiënten met hoogwerkers naar beneden te krijgen. Veel werknemers, onder wie ambtenaren, mochten naar huis omdat er amper te werken viel. Computers en telefoons de den het niet. Ziekenhuizen in Utrecht en an dere plaatsen in deze provincie schakelden probleemloos en au tomatisch over op hun aggrega ten. Treinreizigers, vooral in de regio Utrecht-Amersfoort, hadden het eveneens moeilijk. Reizigers strandden in tientallen treinen. Dieseltreinen hebben deze trei- (m.u.v. de hoogzomercollectie) Part Two VxPcvwl Cèc- Matinique Cottonfield' MAVY Van onze verslaggevers Den Haag/Breda - Het aantal varkens moet in het jaar 2020 met zo'n dertig tot zestig procent zijn verminderd. Boven dien moeten alle veehouders milieu vriendelijke stallen gebruiken. Dat schrijft het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) in Milieuverken ningen 4, waarop het kabinet later dit jaar het nieuwe Nationaal Milieubeleidsplan baseert. Als het kabinet de conclusies overneemt is de varkenssector veel extra geld kwijt aan hef fingen, zo'n 500 miljoen tot 700 miljoen gul den. De heffing op fosfaat en stikstof moet worden verdubbeld. De milieuvriendelijke stallen - die 90 procent minder ammoniak uitstoten - gaan de sector ook nog eens 700 miljoen tot 950 miljoen gul den per jaar kosten, becijfert het RIVM. Het instituut signaleert weliswaar verbete ringen in het milieu - het bestaande mestbe leid zorgt inderdaad voor minder grondwa tervervuiling - maar vindt die nog volstrekt onvoldoende. „De fosfaatverzadiging in de zuidelijke zand gebieden neemt bij het bestaande beleid toe van 22 procent in 1990 tot vijftig procent in het jaar 2020," schrijft het RIVM. Bij het huidige mestbeleid zal in 2020 nog zestig procent van de sloten, vaarten en plas sen teveel fosfaat bevatten. Vijftig procent bevat teveel stikstof. Het zeewater (Noordzee, Westerschelde, Waddenzee) voldoet in 2020 wel aan de nor men, met uitzondering van stikstof. Dat leidt nen van de rails moeten halen. Op de perrons van stations in het ge bied wachtten vele duizenden reizigers urenlang in de hoop dat er weer een trein vertrok. Het treinverkeer kwam pas tegen de avond druppelsgewijs op gang, met alleen stoptreinen. De chaos bleef voortduren tot na de avondspits, ook in het gebied ver buiten Utrecht. Brabant Het treinverkeer in Noord-Bra bant liep als gevolg van de stroomstoring hier en daar ver traging op, omdat de NS de spoorverbinding met het noorden moesten omleiden via Breda en Den Bosch. Ook het verkeer tus sen de Randstad en het oosten van het land is via Breda en Til burg omgeleid. Een extra complicatie was een bom-melding bij varkensslachte rij Dumeco in Boxtel, waardoor het treinverkeer tussen Den Bosch en Eindhoven stil kwam te liggen. Dat leidde tot extra ver tragingen op het Brabantse spooorwegnet. Opmerkelijk is dat de regionale radiozender Radio M, dat een be langrijke nieuwsvoorziening moet zijn in geval van calamitei ten, direct bij de storing uit de lucht viel. Het station beschikl niet over een noodaggregaat. Een overzicht van de schade bi: NS, particulieren en bedrijven, is nog niet bekend. Onlangs bepaal de de Hoge Raad dat schade door stroomuitval in sommige geval len op de producent kan worden verhaald. De elektriciteitsbedrijven weten nog niet waar de claims uiteinde lijk worden neergelegd. Ook is nog niet bekend hoeveel schade vergoeding wordt geëist. Overmacht De NS denken helemaal niet aan schade-eisen. „Voor ons is dat niet aan de orde omdat het ook bij ons gaat om overmacht. Wij hebben mensen niet voor niets al snel opgeroepen niet met de trein te reizen en alternatief vervoer te kiezen," zegt een NS-woordvoer- der. Het nationale informatienummer voor het openbaar vervoer (06- 9292) kreeg door de chaos op het spoorwegnet twee keer zoveel te lefoontjes te verwerken als nor maal. OP PAGINA A3: Utrecht kan niet reizen en mag niet bellen (ADVERTENTIE) Moerdijk - Vrijwel op dezelfde plek als een maand geleden zijn giste ren op industrieterrein Moerdijk drie treinwagons met resten van zeer brandbare en gevaarlijke stoffen ontspoord. Vlak voor de ontsporing waren de wagons nog gevuld met acrylnitril, butanol en esters. Er tra den geen lekkages op. Naar aanleiding van deze ontsporing zullen de NS onderzoeken of er verband bestaat tussen beide ongevallen. (ADVERTENTIE) tot een te hoog toxinegehalte in mosselen en - bij bepaalde weersomstandigheiden - veel schuim op het strand. Brabantse varkenshouders hebben de afgelo pen dagen een stormloop ontketend op de mestproductierechten. Daarmee willen ze toekomstige uitbreidingen van hun bedrijven veiligstellen. Minister Van Aartsen van Land bouw dreigde vorige week paal en perk te stellen aan de handel in mestquota. In Zeeland is blij gereageerd op de plannen van Van Aartsen om Zeeland te vrijwaren van intensieve varkenshouderijen. „Een geweldi ge opsteker," vindt burgemeester J. van Rest van Sas van Gent, een van de gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen die met een 'roze invasie' vanuit Babant worden bedreigd. ZIE OOK PAGINA'S A3 EN C1 De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam:. Adres: Postcode:Plaats: Telefoon.Bank/G ironr; Handtekening:. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1