De Grave wil snoeien in subsidies GOED KOOP 4 Alle pausen zijn tussenpausen' 7,8 Geen parlementair onderzoek 'Hercules' 'Kleine varkensfokkers op sterven na dood' Tbs inzet hoger beroep tegen Geldnet-schutter A2 19 pESTEM BINNENLAND A3 Bezuiniging van 12 miljard nodig' Nederlander zit 1224 uur op paal en vestigt record SPINAZIE A LA CRÈME Quarantaine BINNENLAND KORT GPV heeft kieslijst al rond Goeman herkozen als preses Unie 55-plus Oerol-festival groot succes Kinderjury kiest Yriens, Van Loon en Slee Justitie gaat 45 hooligans vervolgen 29 mensen aangehouden bij houseparty Statenlid stopt lidmaatschap Milieudefensie Antillen willen Nederlandse agenten MAANDAG 23 JUNI 1997 Intdruk in jcto pascal ■nperatuur Groot-Brittannië en Ierland. Maandag nog wolkenvelden J kans op een bui. Dinsdag zon nige perioden en bijna overaj droog. Maandag nog wel een straffe en frisse noordenwind Middagtemperatuur van 13 jn Noord-Schotland tot tot plaat selijk 19 in Engeland. België en Luxemburg: Maan dag bewolkt en buiig, eerst nog kans op onweer. Dinsdag ee® stuk droger en geregeld zon Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk- In de oostelijke departementen tamelijk bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. In het westen droger en flink wat zon, maar eerst waait het nog wel hard uit het noordwesten Middagtemperatuur ongeveer 19 graden, aan zee lager. Zuid-Frankrijk: Zon afgewis- selend door stapelwolken en vooral in het oosten eerst nog een enkele regen- of onweers bui. In het zuidoosten steekt een Mistralwind op en wordt het zonnig. Maxima van een graad of 20 aan de Atlantische Kust tot rond 25 graden in de Provence. Portugal: Flinke zonnige perio den en droog. Middagtempera tuur van 22 in het noordwesten tot bijna 30 langs de Spaanse grens en in de Algarve. Spanje: Vrij zonnig, maar in het noorden nog enkele wol kenvelden en kans op een bui. Middagtemperatuur tussen 27 en 33 graden, langs de noord westkust rond 20 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon, maar vooral in het noorden ook wolkenvel den. Zo goed als droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 27 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke zon nige perioden en kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Italië: Perioden met zon en vooral in het noorden kans op een stevige regen- of onweers bui. Middagtemperatuur tus sen 26 en 33 graden, op een en kele plaats in het zuiden 35 rachtige |na ner- isen een op de fer. Mor- prdwes- vorden. vikkelt fcrst snel regen. ...16 gr ...26 gr ...31 gr ...28 gr ...33 gr ...23 gr ...11 gr ...25 gr ...15 gr ...20 gr ...13 gr ...32 gr 9' ...16 gr ...26 gr ...21 gr gr ...37 gr ...12 gr ...23 gr ...22 gr ...21 gr ...32 gr ...34 gr ...36 gr ...24 gr ...27 gr ...33 gr ...14 gr vrijdag 20 70 11 18 ZO 3 RGEN/Zon op: k van Holland: P-18.56. Dord- 1:05.28-17.55. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig, droog en warm. Dins dag in het noorden van het Griekse vasteland mogelijk een onweersbui. Warm met in het binnenland maxima ver boven de 30 graden, op de meeste stranden rond 30 graden. Duitsland: Wisselvallig weer met een flink aantal buien en kans op onweer. Met name in het noorden vrij veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden, langs de Noordzee kust rond 14 graden. Zwitserland: Af en toe zon, maar ook een enkele bui, met kans op onweer. Middagtempe ratuur tussen 22 in het noorden en 26 in het zuiden. Oostenrijk: Flink wat buien met grote kans op onweer. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. 5 6 7 8 9 10 11 r 15 16 20 21 r 25 26 27 30 31 35 36 39 42 43 44 46 47 48 51 52 53 54 58 59 60 64 65 67 68 JP 70 nartikel; 19. insect; oppervlak- 5. gevan- fdier; 41. land; 43. ipeelkaar- 50. est; 52. ik jnheils- n boerde- tiare; 65. Oplossing cryptogram van zaterdag Horizontaal: 4. Blokhoofd; 6. kost baas; 9, ooruil; 10. Einstein; 12- domineesvrouw; 14. oertaal; 15. kap mes; 17. kettingroker; 19. hofdracht; 21. weer; 22. houw. Vertikaal: 1. Blikvoedsel; 2. kopbal; 3. afwateren; 5. kostuumstuk; 7. stroom; 8. uitwassen; 11. navraag; 13. naaktloper; 16. binderij; 18- onheus; 20. acht eJFs ra ueA lueipapuo 'aqrq pn paA 'luauTjaojq Wd do 0 I I I MAANDAG 23 JUNI 1997 Den Haag (anp) - Staatssecretaris De Grave van Sociale Zaken jeukt dat het volgende kabinet ongeveer 12 miljard gulden moet bezuinigen om voldoende geld vrij te maken voor lasten verlichting, verlaging van het financieringstekort en nieuwe uitgaven. Vooral in de overheidssubsidies valt er volgens De Grave nog heel wat te snoeien. Ook de uitvoering van de socia le zekerheid zou aanzienlijk goedkoper kunnen. OeWD-bewindsman zei dat gis teren in het tv-programma Bui tenhof. De Grave wil net als zijn partijgenoot minister Zalm van Financiën het financieringste kort in de komende kabinetspe riode terugbrengen naar nul. Dat kost volgens hem zo'n zeven mil jard. Voor lastenverlichting moet een soortgelijk bedrag worden vrijgemaakt, meent hij. Daar naast moet er volgens hem nog circa vijf miljard beschikbaar ko men voor de gezondheidszorg en liet onderwijs. Economische groei Er is dus 19 miljard extra nodig in de volgende regeerperiode. De Grave schat dat er door de econo mische groei ongeveer zeven mil jard beschikbaar komt. Dat brengt het te bezuinigen bedrag op twaalf miljard. De Grave gaat ervan uit dat de ■se coalitie in de volgende ka binetsperiode kan worden voort- t. Maar PvdA en D66 zullen waarschijnlijk niet bereid zijn een bezuiniging van 12 miljard in het regeerakkoord op te nemen. De PvdA vindt het helemaal niet g om het financieringstekort helemaal weg te werken in de ko mende vier jaar. Voor die partij is het huidige niveau van 2 procent van het bruto binnenlands pro duct acceptabel. D66 streeft naar een structureel tekort van 1 pro cent. Soltau/Rijswijk (anp) - Na 51 dagen mag de Nederlander Wil Alaerds (24) uit het Gel derse Angerden zich defini tief wereldkampioen paalzit- ten noemen. Na 1224 uur stapte de beroepsmilitair za terdagmiddag af van zijn tweeënhalve meter hoge zit plaats in de Duitse stad Sol- tau. De winst was vrijdag al binnen toen zijn laatste te genstander zich tijdens een pauze versliep. Voor Alaerds was het toen snel bekeken. Financieel specialist Ybema van D66 zei onlangs te verwachten dat het volgende kabinet vier tot acht miljard moet bezuinigen. FNV De FNV wil dat het volgende ka binet de lasten met f 10 tot f 15 miljard gulden verschuift. De be lasting op werk moet omlaag, die op consumptie en milieubelas tende activiteiten omhoog. De vakcentrale stelt dat in een nota voor de partijen die in 1998 mee doen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Financiële ruimte voor een alge mene lastenverlichting is er vol gens de FNV niet. Slechts een vermindering van de lasten voor de laagste inkomens is noodzake lijk. Het verschil tussen bruto en netto loon neemt daardoor af. Wat het voor mensen zonder werk financieel aantrekkelijker maakt een baan te nemen, zo stelt de vakcentra. De FNV pleit ook voor het invoe ren van een negatieve inkomsten belasting voor werklozen. Dat is mogelijk door de belastingvrije voet stapsgewijs te veranderen in een basisuitkering. Zo zou niet direct een korting op het inko men volgen zodra iemand een baan aanvaardt. Stijging Tegenover een daling van de eer ste schijf in de inkomensbelas ting staat in het plan van de FNV een stijging van de btw op con sumptiegoederen. Dat betekent een verschuiving van f 3 tot f 5 miljard. Verhoging van energieheffingen leveren f 3 tot f 4 miljard op. Het opkrikken van andere milieuhef fingen brengen f 2 miljard in het laadje en maatregelen om het verkeer terug te dringen f 2 tot 3 miljard. De vakcentrale is voor forse investeringen in het open baar vervoer. Zo'n f 2,5 miljard is er naar de mening van de FNV nodig voor alternatieven voor weg- en vlieg verkeer. Evenveel geld moet naar onderwijs en armoedebestrijding. De zorgsector krijgt in de visie van de vakcentrale f 2 miljard meer en ontwikkelingssamen werking f 1 miljard. Den Haag (anp) - Er komt vrijwel zeker geen parlementair on derzoek naar de oorzaak van de falende hulpverlening na de ramp met de Belgische Hercules op de vliegbasis Eindhoven. Daarbij kwamen vorig jaar juli 34 inzittenden om het leven. de officiële rapporten blijkt hoefte hebben aan zo'n onder meer mensen gered hadden zoek. GroenLinks is daar wel voor. De PvdA, die als eerste de mogelijkheid van een parlemen tair onderzoek opperde, heeft nog geen standpunt ingenomen. De fractie hakt deze week de knoop door. Parlementariërs hebben morgen nog een gesprek met na bestaanden en overlevenden. kunnen worden als de reddings operatie eerder in gang was ge zet Anderhalve week geleden Week al tijdens een plenair debat in de Tweede Kamer dat de f rac- fe van CDA en WD geen be- (ADVERTENTIE) 450 gram van 16^ Jan en zoon John Eist, varkenshandelaren in hart en nieren. foto de stem/ben steffen Door Jan van de Ven Achtmaal - „Met de varkens komt het dit jaar niet meer goed," vreest Jan Eist - var kenshandelaar - met grote vreze. Zeker niet bij het grote aantal pestgevallen. Dit weekend werd het 300ste ge val gemeld. „De pest breidt zich uit naar Limburg," leest zoon John van een medede ling. En als het weer goed komt, zullen de regels vele malen strenger zijn dan nu. Vader Jan heeft dè oplossing te gen de varkenspest: inenten, maar dat wil Brussel niet. „Een puur politieke beslissing. We hebben ondertussen een vaccin dat een afdoende oplossing biedt. Bij controle van geënte dieren valt alleen te constateren, dat de dieren met sporen pest in het lijf een injectie tegen de ziekte hebben gehad." Waarop de politieke beslissing is gebaseerd? Jan: „Er zijn EU- landen met zoveel ruimte en met zo weinig varkens, dat die in een klap een pestregio kunnen rui men. Nederland kan dat niet. Met 15 miljoen varkens huizen de varkensbedrijven dicht bij el kaar. Veel te dicht om in een klap de ziekte te bestrijden." Jan heeft nog meer oplossingen om de ziekte in de kiem te smo ren. „Bij één bedrijf biggen la den en de lading afzetten bij een mesterij in het buitenland, zoals de regel hier op dit moment luidt. Of varkens rechtstreeks naar een slachterij in het bui tenland brengen." „Biggen van verschillende fok kers zouden na de speenperiode - drie weken - massaal in een quarantaine ruimte onderge bracht moeten worden en na een periode van onderzoek - de die ren zijn dan negen weken oud - naar een mester in binnen- of buitenland getransporteerd kunnen worden." Jan Eist weet niet waar het op uitdraait, maar de regels zullen streng zijn. „Zonder quarantaine-voorzie ning vindt er een koude sanering plaats onder kleine fokkers," voorspelt Eist, die al dertig jaar in de varkenshandel werkt. De kleine, hoeveelheden van 50 tot 100 biggen per keer leverend, betalen zich bijvoorbeeld blauw aan transportkosten. Wie de helft van een wagen met zijn biggen kan vullen, moet voor een volle wagen betalen. „Want we mogen maar de beesten van een fokker tegelijk vervoeren." En waar kan de kleine fokker kleine aantallen kwijt als een grote mester biggen van een en dezelfde fokker op stal mag heb ben staan? De grote mester wil biggen van een grote fokker. De huidige problemen van de verklikkerbiggen - biggen die periodiek op bloed worden on derzocht naar pestverschijnse- len - zijn niets vergeleken bij wat fokkers en mesters in de toekomst te wachten staat. „Als de verklikkerbiggen gezond blijven, dat wil zeggen als na het vullen van 20 tot 25 procent van de stalruimte de biggen gezond beurt zijn. De kleinen hebben bovendien de pech dat Dumeco - de slachtgi- gant, waarin NCB en Gupa par ticiperen - eind vorige week openlijk heeft gepleit voor heel grote bedrijven: fokkers en mes ters. Slachtrijp Jan Eist: „Daar is Dumeco al een tijdje voor. Ze is ook voor stander van gesloten systeem bedrijven, waar biggen huizen tot ze slachtrijp zijn. Zo voor kom je transport, hou je ziektes onder varkens onder controle." Gevolg voor de fokker zal zijn, dat hij een deel van de zeugen aan de kant doet omdat hij ge deeltelijk op het mesten van big gen overgaat. De mester doet een deel van zijn mestvarkens van de hand om zeugen voor het fokken te plaatsen. John: „Een bedrijf met 1000 'Teveel varkensbedrijven bij elkaar om ziekte in één klap te bestrijden blijven, mag de mester zijn stal len weer vol laten lopen en volop aan het mesten gaan." „Maar hij mag slechts dieren af nemen van de fokker die hem in eerste instantie de biggen gelé verd heeft. Hij mag niet naar een andere fokker voor het afnemen van biggen lopen." De tijd van biggen van tien, twintig fokkers in de stal is definitief voorbij. De mester mag in ieder geval niet naar een andere fokker lo pen zolang hij mestvarkens van de eerste fokker op stal heeft staan. Mestvarkens hebben tot het slachten een omloop-tijd van vier maanden. Het vertrek van het laatste varken kan op zich laten wachten en waar moet de mester ondertussen van leven? Nieuw is ook de regel dat fok kers bij niet meer dan drie mest- bedrijven hun biggen mogen af zetten. De grote, lege (mest)var- kensschuren lopen snel vol. Ze ker als fokkers hun schuren vol hebben met biggen door een pe riode van transportverbod. De kleine mesters moeten maar zien wanneer zij voor afname aan de mestvarkens verkoopt 400 die ren. Dan kan het 100 zeugen plaatsen. Door het jaar heen krijgen die een aantal biggen. Allemaal te berekenen, want de boer dient zijn mineralen-boek houding bij te houden. Zoveel mest en niet meer. De mestpro- duktie van 400 varkens is gelijk aan 100 zeugen met biggetjes." Omgekeerd geldt hetzelfde: op ruimen van zeugen om met mestvarkens aan de slag te gaan. „Klinkt gemakkelijker dan het is," aldus vader Jan. De twee soorten dieren hebben een eigen stalling nodig. Een mester die gaat fokken, heeft een fokstal nodig. „Varkenshouders zullen moeite krijgen met bijvoorbeeld een bouwvergunning. Gemeen ten zijn er niet zo happig op een vergunning voor nog meer stal len af te geven. Nog een probleem voor de fok ker/mester. Hij heeft regelmatig nieuwe zeugen nodig. „Die moe ten van topfokbedrijven komen. Ze kunnen niet met eigen dieren doorfokken, want de raszuiver heid moet op peil blijven. Geen garantie voor raszuiverheid le vert een mindere kwaliteit var ken en een mindere kwaliteit vlees, dus minder geld." „Jammer voor kleine fokkers en mesters is dat minister Van Aartsen oren heeft naar de ideeën van boerenorganisaties. Hij voelt voor het idee van me- ga-bedrijven." Jan Eist heeft het al genoemde antwoord op mega- bedrijven. Quarantaine voor ve le duizenden biggen van ver schillende fokkers. Zoon John, ook jaren meelopend in de handel: „Minister en orga nisaties willen een gesloten sys teem naar het voorbeeld van De nemarken. Denemarken produ ceert biggen en varkens en het produkt daarvan komt via de slachterij consumptie-klaar op de markt. Voor de panklaar pro- duktie krijgen de Denen naar verhouding lagere prijzen, als de markt er naar is." Vader Jan: „Wij Nederlanders hebben een export van levend vee. Behalve in tijden van var kenspest. Dan valt de export stil. Maar wij willen zelf onder zoeken welke prijs voor var kensvlees de hoogste is: levende export, geslachte export, kant en klaar produkten. Daar zijn onze klanten het meest mee ge diend." Deens systeem Dat het fokken en mesten in een gesloten systeem hier wordt geïntroduceerd, willen de heren Eist wel geloven. De rest van het Deense systeem - hammen in blik, vlees klaar voor gebruik - zal het hier niet halen. „Ooster se landen zijn dol op Deens vlees, want daar is het pestvirus al jaren weggebleven. De Denen gaan in die landen prat op hun pestloze vlees. Onze export ligt op dit moment stil." Jan: „Ik kan me voorstellen dat produ centen van varkensvlees in an dere landen zich op dit moment in de handen wrijven. Zij willen niks van enting weten." Hoe het nu verder moet met de Nederlandse varkenssector? De strengere regels zijn al genoemd. We zullen ons moeten schikken naar die regels. Voor het overige hoopt vader Eist, dat de sector voldoende inventief zal zijn om de strenge regels naar de hand te zetten. ''ally aha JHEEB'SCUITS JlO Pak 250 gram van 75^ gehakt half om half ki'o Ny gekig van ma. 23 t/m wo. 25 juni 1997 S«vioes B.V. tel 035-5483333 elke dag goed nieuws Door Harry Coerver Amsterdam - De grote zaal van Hotel Krasnapolsky in Amsterdam is zaterdagmid dag tot de laatste stoel gevuld. Achter in de zaal nemen laat komers genoegen met een staanplaats. De sfeer is opge togen. D66 houdt een mini conferentie over Volksgezond heid, maar er is duidelijk meer aan de hand. Vandaag treedt de nieuwe lijst trekker van de Democraten voor het eerst op in een bijeenkomst van de partij. De Democraten hebben er weer zin in. Na het aanwijzen van minister Els Borst, als nieuwe lijsttrekker, geven opinie-peilingen opeens minder droevige voorspeilingen. De naam van Borst blijkt al met een goed voor vijf extra kamerze tels. „We zijn nog nooit zo hoog gevallen," grapt een van de con- gres-gangers. D66-voorzitter Tom Kok steekt zijn blijdschap op het opveren van zijn partij in de peilingen niet onder stoelen of banken. „De suggestie van WD-minister Dijkstal, enkele dagen geleden, om onze partij maar liever op te heffen, volgen we niet," zegt hij en hij krijgt de klappers op zijn hand ais hij een naamgrapje laat volgen: „Dat stuit ons namelijk tegen de 'Borst'." In Krasnapolsky treedt Els Borst-Eilers voor het eerst op voor haar partijgenoten. Dat gaat haar bijzonder goed af. Ze praat rustig, duidelijk en zonder jar gon. Als D66 de grootste partij wordt, zal Borst dan de eerste vrouwelij ke premier van het land worden, vraagt een optimistische Demo craat. „We sluiten niets uit," laat Borst diplomatiek weten. En de zaal juicht. Trouwens, bij alles wat Borst zegt, juicht de zaal. De Democraten zijn duidelijk opge lucht. De onzekerheid over de nieuwe lijsttrekker heeft de par tij de laatste maanden geen goed gedaan. Maar met Els Borst als nieuwe lijsttrekker kijkt menig D66-er weer hoopvol in de toe komst. „Bij de verkiezingen zal het niet alleen gaan tussen Bol- kestein (WD) en Kok (PvdA). Met een lijsttrekker als Borst tel len we weer mee," is een veel ge hoorde uitspraak. Intussen gaan de eigen ambities van Borst zeker niet zo ver dat ze er al over nadenkt de eerste vrou welijke premier van het land te worden. Ze maakt zelfs bekend geen partijleider te willen zijn, als ze als minister in een nieuw kabinet terecht komt. Haar voor ganger Van Mierlo heeft die func ties wel gecombineerd. „Maar Van Mierlo is ook een politieke tovenaar," verweert Borst zich. Hoe zit het toch met die wacht lijsten in de gezondheidszorg, wil een verontruste partijganger we ten. „Die wachtlijsten gaan vanaf volgende week naar beneden," kondigt lijsttrekker-minister Els Borst rigoreus aan, alsof de Ka merverkiezingen nog deze maand gewonnen moeten worden. In een volgende kabinetsperiode wil D66 extra geld uittrekken om de bedrijfstijden van ziekenhui zen en instellingen te verlengen. Hierdoor zouden de wachtlijsten kunnen worden teruggedrongen, meldt Borst haar toehoorders. Ook wil de lijsttrekker kleine zelfstandigen met eert laag inko men in aanmerking laten komen voor het ziekenfonds. Daarnaast kondigt Borst aan dat de patiën tenorganisaties met ingang van volgend jaar tien miljoen gulden extra krijgen. Van de de 65-jarige Borst wordt niet verwacht dat ze vele jaren het gezicht van haar partij zal gaan bepalen, zoals Van Mierlo dat decennia-lang deed. De vraag: Is Els Borst slechts een 'tussenpaus', dook zaterdag dan ook onverbiddelijk op. Maar de lijsttrekker had ook op die vraag gerekend. „Alle pausen zijn tus senpausen," klonk het zelfverze kerd, de vragensteller met de mond vol tanden achterlatend. Borst stelt zich terughoudend op over het advies van de Weten schappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid (WRR) om in de volksgezondheid een basisverze kering in te voeren. De Tweede- Kamerfracties van de PvdA en D66 reageren positief op het Arnhem (anp) - Moet de Arnhemmer J. G., die in 1995 bij de overval op Geldnet-vestiging in Duiven zijn collega J. Regeling doodschoot, naast zijn celstraf ook tbs krijgen? Deze vraag lijkt de inzet te worden bij het hoger beroep tegen G., dat morgen bij het Arnhemse gerechtshof begint. Het Openbaar Ministerie vindt tbs wel noodzakelijk, maar de rechtbank honoreerde de eis van twaalf jaar cel en tbs niet en leg de vijftien jaar gevangenisstraf op. Het OM zal opnieuw proberen tbs erdoor te krijgen. Deskundigen van het Pieter Baan Centrum menen dat G. destijds verminderd toerekeningsvatbaar was. Volgens hen is de kans op herhaling van een geweldsdelict groot en adviseren zij daarom tbs met dwangverpleging. Ze spre ken van een scheefgegroeide per soonlijkheid en typeren G. als een narcistisch maar ook angstig per soon. Hij leefde zich niet in anderen in en zocht vaak de slachtofferrol op. Volgens het PBC heeft het misdrijf bij G. geen bezinning veroorzaakt en verzandde hij in algemeenheden als 'het had niet moeten gebeuren'. Ook G. zelf is in hoger beroep ge gaan, omdat hij zijn straf te hoog vindt. De rechtbank achtte moord bewezen, maar volgens raadsman J. Beekers uit Apel doorn ging het om doodslag. Zijn cliënt had in een opwelling ge schoten, omdat hij onder psychi sche druk stond van zijn doorge winterde criminele maten. Daar om is er volgens Beekers ook geen gevaar voor herhaling en is hij fel tegen tbs. Hij vroeg het hof vorige maand om een nieuw psychia trisch onderzoek maar het college wees dat af. Het hof in Arnhem begint morgen het hoger beroep met het bekij ken van een videoband van de overval. Dat gebeurt tijdens een besloten zitting in het paleis van justitie. Het college zal de band samen met twee hoofdverdachten G. en J. V. bekijken. De derde hoofdverdachte, bendeleider M. O., heeft geen behoefte de band te zien. De band van een beveiligingsca mera toont hoe de overval in sep tember 1995 in zijn werk ging. Het is niet de eerste keer dat de verdachten de video zien. Na de overval haalden ze de band uit de camera en bekeken die bij een handlanger thuis in Schijndel. Morgen dient alleen het beroep tegen G. De zaken tegen bende leider O. en de Amsterdammer V. zijn tot eind augustus aangehou den, omdat hun advocaten zijn verhinderd. Els Borst. foto de stem/johan van gurp voorstel; de WD ziet niets in het plan. De basisverzekering is een pakket van gezondheidsvoorzie ningen voor de hele bevolking, om de zorg voor iedereen toegan kelijk te houden. De WRR pre senteert morgen het rapport aan het kabinet. Rijswijk - Wat betreft het Gereformeerd Politiek Verbond (GPV) kunnen de verkiezingen voor de Tweede Kamer al beginnen. De partij heeft zaterdag de kandidaten gepresenteerd die in mei vol gend jaar verkiesbaar zijn. De beide zittende Kamerleden, G. Schutte en E. van Middelkoop, voeren ook volgend jaar weer de lijst aan. Zij krijgen gezelschap van een aantal nieuwkomers, on der wie een opvallend aantal jongere kandidaten. Den Haag - J. Goeman is tijdens een algemene ledenvergadering in Nijkerk herkozen als voorzit ter van de Unie 55-plus. Hij trad in 1994 aan als voorzitter. Ook vice-voorzitter J. Mulder is her kozen. In het najaar wordt de kandidatenlijst van de partij voor de Kamerverkiezingen van mei volgend jaar gepresenteerd. Beoogd lijsttrekker van een ge zamenlijke lijst van AOV en Unie 55-plus is Kamerlid Leer- kes van de Unie. J. Goeman. foto anp Terschelling - Het vijftiende Oerol-festival op Terschelling is een enorm succes geworden. Ongeveer vijftigduizend mensen, tiendui zend meer dan vorig jaar, kwamen naar het eiland, dat tien dagen in het teken van de cultuur stond.Duizend artiesten uit binnen- en buitenland verzorgden voorstellingen met als thema Vare achter de wolken kwam de wind. Amsterdam - Kinderen van zes tot en met negen jaar vinden Mees ter Jaap van Jacques Vriens het mooiste boek. Kinderen van tien tot twaalf geven ook dit jaar weer de voorkeur aan De Griezelbus 3 van Paul van Loon, vorig jaar het best verkochte kinderboek. Spijt! van Carry Slee valt het best in de smaak bij de kinderen van dertien tot en met zestien jaar. Dat blijkt uit de resultaten van de Nederlandse Kinderjury. Dit jaar gaven vijftigduizend kinderen gehoor aan de oproep van de Stichting Nederlandse Kinderjury om aan te geven welke boeken ze het meest waarderen. Haarlem - Het politie-onderzoek naar de massale vechtpartij tus sen Feyenoord- en Ajax-hooligans in Beverwijk, waarbij Ajax- supporter Carlo Picornie om het leven kwam, is zo goed als afge rond. Justitie gaat ongeveer 45 hooligans vervolgen. Dat heeft of ficier van justitie mr. C. Hemmes-Boender zaterdag op Radio Rijnmond gezegd. Het Openbaar Ministerie gaat volgens Hemmes twaalf tot zestien verdachten dagvaarden voor de meervoudige kamer. Dat betekent dat er straffen van meer dan een half jaar zullen worden geëist. Ongeveer dertig anderen moeten voor de po litierechter verschijnen. Nijmegen - De Nijmeegse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag in totaal 29 mensen aangehouden tijdens een grote house party in die stad. Negentien mensen kregen een proces-verbaal omdat ze pillen en cocaine in hun bezit hadden. Zes mannen zijn aangehouden op verdenking van het dealen van drugs en vier mensen voor bedreiging of openlijke geweldpleging. De party had tot middernacht een rustig verloop. Daama ontstonden er ongere geldheden en moest de politie diverse malen ingrijpen. Amsterdam - Het Noord-Hollandse Statenlid voor De Groenen A. Smit-Boerma heeft verontwaardigd haar lidmaatschap van de Vereniging Milieudefensie opgezegd. Het Statenlid is 'diep teleur gesteld' in het standpunt dat Milieudefensie vorige week innam inzake de groei van het aantal passagiers op de nationale luchtha ven Schiphol. Als tussen de overheid, Schiphol en milieuorganisa ties harde milieuafspraken kunnen worden gemaakt is de grens van 44 miljoen passagiers voor Milieudefensie niet meer heilig. „Ik heb er geen enkel vertrouwen in dat de groei bij de 44 miljoen pas sagiers per jaar ophoudt," aldus Smit-Boerma. „Ik voel me zwaar overvallen, want als lid ben ik absoluut niet geraadpleegd. Ik vind dat het standpunt van Milieudefensie veel te drastisch is veran derd. Vooraf had een ledenraadpleging moeten worden gehou den," meent het Statenlid. Willemstad - Op de Nederlandse Antillen wordt de roep groter om opnieuw politie-agenten uit Nederland aan te trekken. Een van de grootste politieke partijen pleitte er dezer dagen voor, terwijl ook in justitiële kringen het plan hiertoe werd geopperd. Het Antilli aanse politiekorps is al ruim 30 jaar sterk onderbezet. De komst van agenten uit Nederland moet het tekort aan opheffen. Hoewel de toelatingseisen voor de Politieschool een tiental jaren geleden aanmerkelijk zijn verlaagd, blijven voldoende aanmeldingen uit. Bovendien haalt maar een zeer gering percentage van de politie agenten in opleiding de eindstreep. De politievakbond op de An tillen verzet zich al jaren tegen de komst van agenten uit Neder land.

de Stem | 1997 | | pagina 3