Van Aartsen wil geen 'roze invasie' Zeeland Huis verdachte van ontucht Roosendaal in brand gestoken Philip Morris blijft sponsor Reizigers uren vast in trein Moerdijk KLM-passagiers blootgesteld aan radio-actieve straling rhuizen duur? wijs/klasse-assistente Productie/ igazijnmedewerker agazijnbeheerder/ administratie verkoopster RECHTSHULP IDISCH SPREEKUUR voets 0T0M Dieleman-Leendertse Geen plaats varkenshouders uit Brabant Sportlieden Afghanistan moeten baard laten staan Borst presenteert zich aan achterban DE STEM (12.313 Met v.d. Born valt te praten! lEENDERT V.D.BORN DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N PvdA: sponsorverbod drank- en sigarettenfabrieken 'Poldermodel' maakt furore op top in de VS Betogingen tegen politie-optreden KLM: dat heb je in een straalvliegtuig Gemeente Hulst sluit drugscafé _B194625CS JUNI 1997 X 63 juf Annemieke (21 jr) en zoek werk als P.W.). Ik heb stage in het S-O en begin in ;pt aan deeltijd PABO te Breda. Bel na 19.30u 0164-684926 zoekt U een inbouwmedewerker/boomkwekerij ■nan 28 jaar met ervaring zoekt werk. )mg Zundert) Brieven onder nr S2369 [3 jaar jong. 24 jaar werkervaring o.a. zerk. Liefst op de weg eventueel met eigen cedes 407 bestelbus (meubelbak). brieven onder nummer s2371 n, 45 jr ziet zich graag geplaatst als efst in kledingwinkel. Evt deeltijd telefoon 0165-570724 meen ceningen ig van uw een passend ons gemaakt. (.30 u. 1-310997. irsen kundig iwerk 56 11 88. Admin.advies BOEKHOUDER voor adm. en aang.biljet. Slagboom, Marijke Meustr 100, Breda, Tel. 5214282, Dakbedekking DAKBEDEKKING Pannendaken, bitumdak metsel- stuc- en tegelwerk, timmer- of schilderwerk Tel. 0654-953581. Juridisch Advies Jen, maar belemmerd door te hoge kosten? tlbare juridische hulp door ervaren juristen ied van arbeidsrecht, woon- en huurrecht, 'erzekeringsrecht (ziekte, WW en WAO), contractenrecht enz, enz. upport" voor juridische ondersteuning: 076-5309830. Gratis intake en kostenindicatie. dindagavond van 18.00 tot 20.00 uur an de Delpratsingel 1c te Breda. bedrijf tsel rwerken re afbouw. Tel. Fax Mobiele. JE OVER ian een mooie Wij bekijken nogelijkheden 0161-493251. rateur >/koelkast met garantie lorrijkosten 076-5227774. Tapijtrein. Tapijt vuil? Geen nood!! Ketar reinigt uw tapijt als nieuw. Profi teer van onze AKTIE en laat UW HUISKAMER reinigen voor 100,- Bel voor inl. of afspraak: 0167-567002. Uitlaten onbetwist de uitlaatspecialist. Tel: 0165-549860 Een Kleintje plaatsen: resultaten boeken. Verhuizingen uit Hulst. Al meer dan 35 jaar een begrip het gebied van meubeltransport door heel Nederland en België met vakkundig personeel. .ADDERLIFTEN-volledige verzekering. 114 - 313034 - 311698, Fax: 313692. i met zekerheid... NISSAN SWELO 33 en 37 - 4815 HR BREDA - Tel. 076-5223166 ^/ODELBOS?" DE STEM 000218 I I I I I MAANDAG 23 JUNI 1997 |37e JAARGANG 2 katernen pe Binnenkrant Binnenland Buitenland A2 A3 A4 A5/A6 Gids A7 RTV-programma's A8 Sp0rt B1 t/m B7 Patiënt minder lang in ziekenhuisbed Kinderboek van Vosje Rein verschenen pagina Overtuigende toernooizege Krajicek in Rosmalen PAGINA Minister van Landbouw Van I Aartsen. foto anp De uittocht uit de varkensgebie- den in Noord-Brabant en Noord- Limburg naar Zeeland en het Noorden van het land staat be kend als de 'roze invasie'. „We moeten daar een stokje voor steken," aldus de bewindsman. „Schone gebieden moeten schoon blijven. In het Noorden is alleen plaats voor strikt grondgebonden veehouderij." Forse inkrimping Van Aartsen denkt aan een snelle aanpassing van de wettelijke re gels voor de ruimtelijke ordening. Een nadere uitwerking van dat idee staat in het geactualiseerde plan voor de herstructurering van de varkenshouderij, waaraan ton onze verslaggeefster Roosendaal - In de woning van de van ontucht verdachte C. W. (69) uit de Roosendaalse Emmastraat is gisteravond brand ge sticht. Volgens buurtbewoners gaat het om een wraakactie. ™nd 20.00 uur meldde een buurtbewoner de brand. De brandweer was binnen vijf minu ten ter plaatse. In de woning was ■iemand aanwezig. Re alleenstaande man zit sinds 'orige week vast. Hij wordt ver dacht van ontucht met zes kinde er Voor zover bekend heeft de aan de meisjes, in de leeftijd van ben tot en met veertien jaar, naar ójn woning gelokt. Re brandweer twijfelt niet aan brandstichting, omdat het vuur °P verschillende plaatsen is aan- gestoken. De brandweer had het binnen een kwartier onder controle. Op de vraag 'Dus jullie weten niet wie de brand gesticht heeft,' antwoordden omwonenden nog maals onkennend en voegden daaraan toe: „En als we het wis ten zouden we het niet zeggen." De bewoners van de Emmastraat zeggen maar al te blij te zijn dat hun omstreden buurman opge sloten zit. Wat hen betreft hoeft hij ook niet meer in de buurt te rug te komen. schade aan het huis van C. W. bleef beperkt tot rookschade. Uo» de aanliggende huizen liepen ™ige roetschade op. °lgens de buurtbewoners was «brand te verwachten: „Je weet och wel wat hij gedaan heeft." e "Men de politie niet zeggen J'e de brand heeft gesticht. le tteen kan volgens hen ongezien ?a "eb gebouw van de GGD aan e achterkant van de woning ko nen. Londen (anp) - Het fundamentalistische Taliban-regime in Kabul heeft Afghaanse sportlieden bevolen om hun baard te laten staan. Verder mogen ze niet langer kprte broeken dragen. Volgens de islamitische gedragscode die radio Kabul bekend maakte, mogen sportlieden noch toeschouwers voortaan applau disseren. Om uiting te geven aan hun enthousiasme, mogen ze wel 'Allah is groot' roepen. NEC en RKC blijven in eredivisie Belg wint Zeeuws-Vlaams kampioenschap skeeleren PAGINA I PAGINA LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Compleet schema Wimbledon ACHTERPAGINA /W f MIN (MAX 10/19 Fris weer Het herfstachtige weer van het weekeinde houdt nog even aan. Ook vandaag veel bewolking en buien, lokaal met ha- gei en onweer. Wind vrij krachtig en tijdens buien hard. Van onze verslaggever Den Haag/Middelburg - Landbouwminister Van Aartsen wil paal en perk stellen aan de verhuizing van varkenshouders uit Brabant en Limburg naar Zeeland en Groningen. Het kabinet zal binnenkort maatregelen nemen om de 'roze invasie' van met name Zeeland tegen te gaan. de minister momenteel werkt. Het kabinet bespreekt over een a twee weken dat plan. Daarna is de Tweede Kamer aan de beurt. De beoogde herstructurering van de varkenshouderij zal leiden tot een 'forse krimp van de sector in de komende jaren', aldus Van Aartsen. Hij noemt echter geen concreet aantal waarmee de var kensstapel kleiner zou moeten worden. Geen doel op zich De vermindering van het aantal varkens is ook geen doel op zich zelf, maar veel meer een onaf wendbaar gevolg van het nieuwe beleid, betoogt de minister. De herstructurering van de var kenshouderij, waarover Van Aartsen enkele weken geleden al in een brief aan de Tweede Ka mer gedachten heeft ontvouwd, is mede ingegeven door de varkens pestcrisis. In Zeeland strijden de gemeenten Hulst, Hontenisse, Sas van Gent en Tholen al enkele jaren tegen de komst van Brabantse en Lim burgse varkenshouders. Tot de Raad van State toe wordt ge poogd vestiging van varkenshou ders in die gemeenten te voorko men. West-Brabant Ook het provinciebestuur van Zeeland wil via strengere (mi lieuregels in het ontwerp streek plan de vestiging van varkens houders aan banden leggen. In West-Brabant is het vooral de gemeente Steenbergen die zich tegen de komst van varkenshou ders uit met name Oost-Brabant verzet. OP PAGINA A3: 'Zonder quarantaine is kleine varkensfokker op sterven na dood' Minister van Volksgezondheid en beoogd lijst trekker van D66 Els Borst presenteerde zich za terdag aan de achterban. Ze deed dat, gezeten in een gemakkelijke stoel, in de vorm van een inter view. Borst wil na de Kamerverkiezingen van volgend jaar geen partijleider blijven. Ze vindt de combinatie van minister en partijleider niet juist. De politieke leiding van de partij kan na de verkiezingen beter in handen komen van de nieuwevoorzitter van de Kamerfractie. Volgens haar zijn er in de D66-fractie genoeg jonge men sen die de fakkel straks van haar kunnen overne men. foto anp OP PAGINA A3: 'Alle pausen zijn tussenpausen' Bergen op Zoom/Den Haag (anp) - Sigarettenfabrikant Philip Morris in Bergen op Zoom ziet geen aanleiding haar sponsoractiviteiten van culturele evenementen te be perken. PvdA-fractieleider Wallage heeft afgelopen weekeinde ge pleit voor een totaal verbod van sponsoring van evenementen door drank- en sigarettenfabri- kanten. De woordvoerder van Philip Morris, een van de grootste ta baksverwerkers in Nederland, zegt dat de wensen van de PvdA-fractieleider goeddeels al zijn vastgelegd in de reclameco de, die overheid en tabaksin dustrie zijn overeengekomen. „Als Wallage bereid zou zijn de realiteit onder ogen te zien, dan was het hem duidelijk dat zijn wens om de tabaksreclame voor jongeren terug te brengen al is geregeld. Ook over de verkoop beperkingen die hij voorstaat, bestaat overeenstemming tus sen de tabaksindustrie en het kabinet," aldus de zegsman. Philip Morris ziet mede daarom geen reden de cultuursponso ring namens het bedrijf te ver minderen of zelfs te staken. Mocht een sponsor-verbod bete kenen dat evenementen niet meer kunnen doorgaan, moet de overheid die maar subsidiëren, vindt Wallage. Hij reageert hiermee op een af gelopen week verschenen on derzoek, waaruit blijkt dat jon geren steeds meer roken en drinken. Ook minister Borst van Volks gezondheid zegt onaangenaam verrast te zijn door de uitkomst van dit onderzoek. Zij over weegt een nieuwe ontmoedi gingscampagne te starten. Borst is al geruime tijd voorstander van een totaal verbod van ta baksreclame. Wallage meent dat het tijd is voor hardere maatregelen. Hij vindt dat ook gedacht moet worden aan een verbod op re clame voor alcohol en tabak. Het aantal verkooppunten moet teruggedrongen worden en er mogen wat hem betreft geen rookwaren meer verkocht wor den aan jongeren. De WD is tegen het voorstel van Wallage om sponsoring van evenementen door drank- en si- garettenfabrikanten te verbie den. Kamerlid Van Blerck vindt voorlichting en preventiecam pagnes de aangewezen weg om jongeren van het roken en drin ken af te houden. „Deze losse gedachte van Wallage spreekt mij niet aan." De schikking van bijna 370 mil jard dollar die de Amerikaanse tabaksindustrie heeft getroffen om tientallen rechtszaken af te kopen en medische behandeling te financieren, noemt Borst on ethisch. Zij wil het in Nederland niet zo regelen dat een fabrikant 'een gif op de markt mag brengen' als die er maar geld bij doet om de medische gevolgen daarvan te financieren. Bovendien wil de minister vast houden aan het beginsel dat de gezondheidszorg voor iedereen moet openstaan. Zij wil indivi duele mensen niet straffen voor hun slechte gewoontes. Van onze correspondent Denver - Het 'poldermodel' maakt furore. Ook tijdens de 'Top van de Acht' in het Amerikaanse Denver was weer alle lof voor de wijze waarop Nederland econo misch zijn zaakjes op orde heeft gebracht. De Amerikaanse president Clin ton nodigde premier Kok uit om de Nederlandse aanpak uiteen te zetten tijdens het beraad van de G-7-leiders plus de Russische president Jeltsin over de wereld economie. De G-7 bestaat uit de Verenigde Staten, Canada, Japan, Duits land, Frankrijk, Groot-Brittan- nië en Italië. De Europese Unie heeft de waarnemersstatus. Volgens Kok, in Denver namens de Unie, was Clinton 'volop en thousiast' over de Nederlandse aanpak, die bij voorbeeld ver mindering van het begrotingste kort en verbetering van de con currentiepositie combineert met een sociaal beleid. OP PAGINA A4: Milieu is splijtzwam in Denver Lage Zwaluwe/Utrecht (anp) - Doordat de Thalys uit Parijs ter hoogte van de Moerdijk- brug de bovenleiding kapot trok, hebben honderden trein- passagiers zaterdagavond uren vastgezeten. De internationale Thalys-trein was zaterdagavond met hoge snelheid op weg naar Amster dam, toen hij ter hoogte van de Moerdijkbrug de bovenleiding over enkele honderden meters kapot trok en tot stilstand kwam. Gedeelten van de stroomleiding kwamen op de spoorrails terecht. Niet alleen de Thalys uit Parijs werd daardoor gestremd, ook een intercity die er achteraan reed, kwam tot stilstand. De NS zijn de hele zaterdagnacht in de weer ge weest om de bovenleiding te re pareren. In de Thalys zaten onge veer 150 mensen, evenals in de intercity. In totaal hebben enkele honderden passagiers in beide treinen zeker drie uur vastgeze ten. Veiligheidshalve mocht nie mand de wagons verlaten. Volgens een zegsman hadden de NS enige moeite met het omlei den van het treinverkeer vanwe ge werkzaamheden die dit week einde werden uitgevoerd op het traject Amsterdam-Utrecht. Besloten werd daarom de inter nationale treinen van Amsterdam naar Brussel en Parijs om te lei den via Hilversum-Utrecht-Den Bosch. Dat gold ook voor de nachttreinen. De reguliere ver bindingen op genoemd traject werden bij Dordrecht en Lage Zwaluwe onderbroken. Passa giers werden op dit gedeelte ver voerd met bussen. Amsterdam/Breda - Enkele hon derden mensen hebben gisteren in Amsterdam gedemonstreerd tegen het politie-optreden vorige week tijdens de Europese top. De betogers waren vooral boos over de massale arrestatie van bijna 350 mensen in de nacht voor de Eurotop in de Spuistraat. Ambtenaren, burgers en scholie ren werd opgeroepen te gaan sta ken uit protest tegen het politie optreden. Ook in Breda is gistermiddag te gen dat optreden gedemon streerd. Ongeveer veertig jonge ren namen eraan deel. De beto ging eindigde bij het politiebu reau in het centrum. (ADVERTENTIE) j|an onze verslaggevers Wst - De gemeente Hulst heeft «erdag café 'De Bierkaai' geslo- 2 uitbater vecht de sluiting ndaag aan bij de rechtbank. 8ens burgemeester Kessen is zaak vrij duidelijk. Bij een in- wJr de politie, ongeveer twee IT1 Sleden, is in het café-ge- ia softdrugs gevon- 1 Drugs op voorraad hebben ffi„eai)_café mag niet en daarom 'De Bjerkaai' dicht. E °°K PAGINA-A5 Den Haag (anp) - Tachtig passagiers van de KLM zijn begin mei blootge steld aan radio-actieve straling, die weglekte uit een medisch apparaat in het laadruim van hun toestel. De Nederlandse luchtvaartautoriteiten verwijten de KLM nalatigheid en hebben justitie ingeschakeld. Het incident gebeurde op 2 mei. Vlucht KL 129 vertrok die dag met ongeveer 80 pas sagiers van Schiphol richting Londen. In het laadruim ging een, naar later bleek, ondeugdelijk verpakte generator voor het Kent and Canterbury Hospital mee. De KLM liet na op Schiphol de wettelijk voorgeschreven inspectie uit te voeren en beging daarmee de eerste overtreding, stelt de Rijksverkeersinspectie (RVI) vast. Pas bij een routinecontrole, lang na het uitladen op de Londense luchthaven Hea throw, bleek de lading niet in orde. Vol gens de RVI werd een 'beduidend hogere' radio-actieve straling gemeten dan op de vrachtbrief was aangegeven. Passagiers die dichtbij het pakket hebben gezeten, kunnen daardoor tijdens de tach tig minuten durende vlucht evenveel stra ling hebben opgelopen als de jaarlijkse maximumdosis, die geldt bij medisch, on derzoek. Volgens de Britse kxant The Observer, die het incident gisteren onthulde, lag het pakket waarschijnlijk onder de rijen zes en zeven, waar vooral Britten en Amerika nen zaten. De Rijksluchtvaartdienst (RLD) kreeg pas op 23 mei van het incident te horen via de Britse collega's van de Civil Aviation Au thority. De KLM zelf rapporteerde het voorval niet bij de RLD, wat ook in strijd is met de wettelijke regels. Ook de passagiers werden onwetend ge houden. De woordvoerder van Verkeer en Waterstaat weet niet of dit ook tegen de regels indruist. „Maar ik begrijp het so wieso niet. Je maakt er als internationale luchtvaartmaatschappij bepaald geen goe de beurt mee als je je passagiers zoiets niet vertelt." De Luchtvaartinspectie schakelde direct na de melding vanuit Engeland de RVI in, omdat deze dienst toezicht houdt op het vervoer van gevaarlijke stoffen. De In spectie voor de Volksgezondheid bekijkt of ze de KLM opdracht moet geven de passa giers van de bewuste vlucht alsnog over het incident in te lichten. De KLM stelde het personeel wel op de hoogte. Intussen hebben de Rijksluchtvaartdienst en de Luchtvaartinspectie de bij het ver voer betrokken bedrijven op de vingers ge tikt en overweegt het ministerie van Ver keer en Waterstaat een voorwaardelijke intrekking van hun vergunningen voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Morgen houdt de RVI achter gesloten deuren een hoorzitting over de zaak. De KLM liet gisteren weten haar passa giers bewust niet te hebben geïnformeerd. Volgens woordvoerster Wenting heeft ei gen onderzoek van de luchtvaartmaat schappij geleerd dat er slechts sprake was van een 'licht verhoogde' straling. De wer kelijke waarde bleef dan ook onder de Britse, Nederlandse en Europese wettelij ke normen, zegt ze. De KLM vindt dat haar niets te verwijten valt. De aantijging dat de luchtvaartmaat schappij de RLD niet zou hebben geïnfor meerd, is volgens de KLM-woordvoerster onterecht. „Wij vernamen het voorval ook pas op 23 mei van de Britse autoriteiten. Tot die tijd wisten we van niets." De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en B streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. g Uw abonnementskeuze is: g een proefabonnement van 6 weken voor 31,- g of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. g Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 f U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. I Naam: Adres: Postcode:Plaats:. I Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon fn een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, I Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1