Belgisch tennis leeft op een wolk Krajicek fris van geest na emotionele achtbaan DE STEM B1 Appelmans en Van Roost: 'We hebben altijd de flair van de Nederlanders gemist9 Tacofos Breda Electronics "de voordeligste winkel voor geluid, licht en communicatie au, en kennis op het gebied van zekeringen. Leeftijd tot 40 jaar. (JRANTIEMEDEWERKER BINNENDIENST gerenommeerd assurantiekan. diverse vestigingen in de regio. uw takenpakket behoren o.a. laak, correspondentie en accep- schadeverzekeringen. U bent icht en u hebt een flexibele Opl. HBO/MBO, aangevuld limaal Assurantie B. Relevante aring is een vereiste. Leeftijd teresse in deze of andere banen rzekeringsbranche? Bel dan Ko sen, 040-2466 177. Schrijven urlijk ook: Grote Berg 18c, 5611 hoven. ingen il belang zijn. Projecten aten roor de afdeling Klantendienst. De irna tot half oktober fulltime. De van klanten [winkels en bedrijven) imputerprogramma Lotus. U heeft nistratieve en commerciële wefk- jaar. Info: Tilburg. de vakantieperiode op zoek naar telefooncentrale is vereist. 0aar' i taal te beheersen. De voorkeur AmiPro, WP 5.1 en Word 6.0. :t Bergen op Zoom, afdeling admi- 10 M/V didaten met een brede kennis van et AS/400 netwerk en installeert iteiten, doet u aanbevelingen voor als helpdeks. Deze baan biedt na erband. Oe kandidaat die wij zoe- nkele jaren relevante werkervaring st, kennis van RPG/400 en Visua atieve vaardigheden, bent u stress em dan contact op met Bergen op Kandidaten die reeds ingeschre- cedure. j op zoek naar kandidaten met een naai mts niveau. De functies lopen left u interesse? Neem dan contec ictie. Uetde start van Wimbledon voor je deur, zoals immer ijs en weder dienende, viert de Association of lennis Professionals dit jaar geruis- IddS zijn vijfentwintigste verjaar dag. Terwijl Ajax zelf nog niet wist jat het kapot begon te gaan aan M drank en vrouwen, hielden je beste tennissers ter wereld het toen nog bij drank (Nastase) en «uwen (Nastase). Geld speelde noggeen rol. ge zich in de jaren zestig te goed toelde voor de amateurs had slechts de keus om uit het circuit te om hier en daar voor een handvol dollars exhibities te gaan Tegen andere talenten die na één zo'n misstap door de al machtige International Tennis Fe deration als 'prof' gebrandmerkt werden en daarna voorgoed ver bannen waren van de heilige ama- teurgronden. Door de halsstarrige houding van de ITF-regenten kon Laver in de beste jaren van zijntennisleven niet aan de Grand Jams-toernooien deelnemen. Nie mand zal ooit weten hoeveel meer twee complete Grand Slams 'Rockhampton Rocket' had tanen winnen als hem niet tot de toegang tot de gronden ran de IFT was ontzegd. In dat jaar werd het tennis 'open' tn mocht iedereen, die zich door de kwalificaties heen wist te slaan, weer meedoen, prof, amateur, be smet, verdoemd of gebrandmerkt. Haar het zou nog vier jaar duren voordat de frustratie over de nog voortdurende betutteling van de ITF tot een revolutie zou leiden. Op een van die bloedhete dagen van augustus 1972 werd de ATP opgericht in een tent op Forest Hil- waar toen nog de US Open werd afgewerkt. Arthur Ashe, Jo ta Newcombe, Charlie Pasarell, Hark Cox, Cliff Drysdale en Jack Kramer waren de belangrijkste op roerkraaiers. He oprichting van de ATP zou zo veel veranderen in het tennis, dat er 25 jaar na dato nog maar één ding hetzelfde is: de afmetingen van de baan waarop het spel ge speeld wordt. Verder zou niets betzelfde blijven, behalve dan mis stalen de nog immer onvermijde- tennisgroupies. Over drank tor je nooit iets, en door de be lopen procedure van de doping controles weet behalve de ATP- dokterniemand of er in het tennis ook werkelijk ge slikt, gesnoven en gespo tte wordt. tt geld is heel groot ge worden, toernooien, pun- Welling, scoreborden, tiling, gedragsregels, spel regels, rackets, vloeren, schoenen, ballen en kle ding (behalve dan opWim- tóon) zijn sinds 1972 een ketje, helemaal, of dras tisch aangepast. Vijfentwintig jaar na dato s de ATP, die sinds 1990 ijs eigen circuit organi sed, officieel nog steeds een belangenorganisatie ronder winstoogmerk. In de praktijk is het een op Amerikaanse leest ge- taoeide marketing-reus fc steeds meer terrein be jel te verliezen in de machtsstrijd met de ITF en de zelf- 'endige organisatie van de Grand productiebedrijf in Bergen op Zoom eling dat u de gehanteerde Proca uitvoeren. Gezien de aard van nlo'er i.p v. een hlo'er. Het betre nformatie kunt u contact opneme hoger personeel. naar een kandidaat met Ben a'jjg ïikbaar, is uw leeftijd tussen de n wij wellicht op zoek naar u n lek naar een (aankomend! zet?er' jS kantbank. Heeft u een opleiding vaan die goede toekomstperspec contact op met Bergen op 20 i wij gemotiveerde kandidaten v teren, aftellen en venzendklaar ek plaats van 24.00 tot O4- r. pbasis. Deze baan biedt goe i is mogelijk. Info: Tilburg ij Oactylo Uitzendburo in: I oen de US Open vorig jaar op ei- IB houtje van de loting een farce Ijt faveure van de thuisspelers M gemaakt, bleek de ATP daar I its aan te kunnen doen. Edberg Ikrajicek moesten zich op per- 1 soonlijke titel opwerpen als be- schermheer van de niet-Ameri- 1anse spelers. Waarna alle Span- :«s'den, boos omdat Stich in plaats I® Mantilla geplaatst werd, J®9den het toernooi te boycot- 'R en de loting alsnog opnieuw, (|i ditmaal netjes, werd verricht. J* op Wimbledon heeft de ATP Ijts te vertellen. Opperhoofd j&k Miles, intussen ook al ver- ['Wkeld in een ordinaire machts- d met zijn eigen bestuur, is er meer dan een gast die een r jtaogen betaalt voor zijn eigen IikL en voor e|rkele tientallen «kante meters kantoor. ;!rw|jl het de spelers worst is wie J1 belangen behartigt, zolang Imaar °P de meest profijtelijke I „,"aer.^eurt, is de ATP een reus J orden die op zijn lemen voe- I (anWan'<e't-zou daarom best I 'A511 6r viifentwintig jaar na lba'H°iv'euW °Proer worc't 9e" I Eroo D'tmaa' in een andere tent, I w de 9ronden van Wim- I, Onder het afkeurend oog Van K uirvcuici IU uuy Itari aan de hoofdingang prij- |Jtll te standbeeld van eeuwig (Rn i!Ur.Fred PerrV- D'e z'ch giste- lu, Zl)n 3raf omgedraaid moet 1^7 toen zijn familie de boka- lsJ»nn ,934'1935 en 1936 voor 0 Piek verpatste. heel lang tijdens de training deed. Ik raakte in een roes, irriteerde me niet meer over een vreemde stuit, over een mislukte return. Ik had vrede met mezelf op gras. Dat werd de basis voor mijn overwin ning." Stond zijn geest Krajicek op Wim bledon niet langer in de weg, de maanden erna vertoefde hij in een emotionele achtbaan. „Het begon met een combinatie van ongeloof en voldoening," weet hij nog. „Ik had Wimbledon gewonnen. Wim bledon! Zomaar, terwijl mijn ver wachtingen nul waren. Dat riep zoveel emoties op dat ik er dode lijk vermoeid van raakte, eerst mentaal, daarna fysiek." De overweging te stoppen kwam niet bij hem op. „Maar ik vond een hele tijd geen reden om terug te keren op de baan. Ik miste mo tivatie, bezieling. Had geen zin 100 procent te geven in de wed strijd." In die periode werd hij bo vendien geconfronteerd met zijn jeugd. Door toedoen van zijn va der die zijn succes claimde. „Ik zag mijn jeugd weer voor me. Daar werd ik niet gelukkiger van. Vanaf mijn vijftiende heb ik niets meer met hem te maken gehad. Van mijn derde tot mijn veertien de heeft hij mij fanatiek begeleid. Na mijn vijftiende heeft hij mij niets meer geleerd. En toch claim de hij het succes." „Het enige wat mijn vader mij ge geven heeft, is de frustratie om tennisprof te worden. Ja, de frus tratie. Ik was bang op mijn dertig ste te zeggen: had ik het maar ge daan. Ik werd prof omdat ik. er la ter geen spijt over zou krijgen als ik het niet gedaan had. Dat tim merde mijn vader er bij mij in. Maar ik heb de top bereikt zonder zijn hulp." „Rohan (Goetzke, zijn coach) claimt mijn succes niet. Hij is een soort hulpstuk. Hij helpt mij. Als ik niet tegen stress kan, win ik Wimbledon niet. Ik win, ik verlies, ik ben degene die het gedaan heeft. Rohan is heel belangrijk voor mijn tennis maar nog be langrijker voor mijn ontwikkeling als persoon, als mens." Met zijn knie-operatie in decem ber keerde de geest terug in de fles. „In die negen weken heb ik veel nagedacht over mijn loop baan. Veel gepraat ook, spontaan. Soms midden in de nacht, soms in de kroeg." Bij zijn rentree was hij weer gretig. „Ik had de mentale energie weer terug. Ik wilde weer winnen, wilde hoger op de we reldranglijst, had de drang weer op jacht te gaan naar mijn beste prestatie, wilde mij stapje voor stapje verbeteren. Van vijf naar vier, van vier naar drie, enzo voort." Daarin speelt Wimbledon 1997 een belangrijke rol. „Als ik Wim bledon weer win, kan ik serieus op jacht gaan naar de positie van nummer een van de wereld. Vorig jaar heb ik na Wimbledon tot de Masters in november niets gepres teerd, dat zal mij dit jaar niet overkomen. Als ik op Wimbledon vroeg verlies, zak ik uit de top tien. Dan wordt het halen van de Masters mijn doel, een plaats bij de top-acht." Favoriet voelt Krajicek zich niet in Londen. „Sampras en Becker zijn de favorieten. Maar ik weet de weg op gras. Mentaal en spel- technisch ben ik er klaar voor. Ik weet hoe ik me moet bewegen, weet dat mijn achterzwaai korter moet zijn. Ik zal voor mijn ope ningspartij heus wel nerveus zijn, misschien zal ik de avond ervoor zelfs slecht slapen, maar na drie, vier games is dat over." De Wimbledon-zege heeft van Krajicek geen Becker gemaakt. „Ik ben geen megaster," zegt hij oprecht. „Ik ben bekend. Mensen kennen mij. Mijn leven is niet ingrijpend veranderd. Ik kan nog rustig over straat, word zelden lastig geval len. Ik ben rustiger geworden, heb meer zelfvertrouwen gekregen. Een tweede Becker zou ik nooit willen zijn." Rosmalen (anp) - Boris Becker kon na zijn eerste Wimbledon- zege in Duitsland niet meer zonder bodyguards over straat. Zijn leven werd nooit meer hetzelfde. Boem Boem werd een megaster, hij werd geleefd. Richard Krajicek geeft een meisje tennisles tijdens een cli nic in Rosmalen. foto wfa Op de dag af tien jaar na Beckers historische zege had Richard Krajicek in de Groene Kathedraal een tête-a-tête met de Hertogin van Kent. De Wimbledon-zege van Krajicek viel uit de hemel. Pardoes. Geen weldenkend mens had er rekening mee gehouden. Krajicek zelf in het minst. Hij had de week ervoor nog Wimbledon willen afzeggen. Zo'n gloeiende hekel had hij aan gras. „Gras," kijkt Krajicek in Rosma len terug, „leerde ik accepteren in de derde ronde op Wimbledon. Ik rolde daar met geluk door heen. Vanaf de vierde ronde speelde ik spontaan, dacht niet meer na. Ik voerde op de baan uit wat ik al Sport ZATERDAG 21 JUNI 1997 Ideaal voor vakantie CB zendapparatuur nu bij JBE 7A al vanaf I5fj" [jesbosstraat 14 - Breda 'Princenhage - Tel. 076-5212881 Dominique van Roost, exponent van de Waalse tennisbond. Sabine Appelmans: „Nieuwe Belgische tennistalenten staan klaar..." foto jan verhoeff Het Belgische tennis leeft op een wolk. Bijna veertig jaar hebben on ze Zuiderburen moeten wachten op de Nieuwe Doorbraak. Sabine Ap pelmans en Dominique van Roost verrassen bij het het eerste Grand Slam-toernooi van het jaar in Mel bourne. Filip Dewulf doet het op Roland Garros nog eens dunnetjes over. Op het gras van Wimbledon zijn de twee charmante tennisvrou- wen uit België weer aan de beurt. Maar wat heet logica in de tennis sport? Door Cas Overzier In 1958 bezorgt ene Jacky Brichant sportmin- nend België koude rillingen. Op het gravel van Roland Garros in Parijs bereikt hij de halve fina les. Heel België ligt aan zijn voeten. Eindelijk, eindelijk sluiten onze Zuiderburen een echte ten- nisheld in hun armen. Een kortstondige euforie, zo blijkt. Na de 'periode-Brichant' komt er een hele, hele tijd niets meer. Tennis geraakt in België in het slop. Bijna veertig jaar later! Nieuws van het Bel gische tennisfront. IJlings laat een groep sport journalisten zich naar Melbourne vliegen. Sabine Appelmans en Dominique van Roost (voor haar huwelijk Dominique Monami) verrichten wonde ren op de snelle hardcourt-banen bij de Australi an Open. Twee Belgische meisjes in de kwartfinales van een Grand Slam. Wat krijgen we nou? Vier maan den daarna: Filip Dewulf, tot voor het Grand Slam-toernooi op Roland Garros 1997 een rela tief onbekende apothekerszoon die tennissen meer als liefhebberij ziet dan als professie, slaat zich tot ieders verbazing in de halve finales van het prestigieuze toernooi in Parijs. Plotseling leeft het Belgische tennis op een wolk. Hoe is het in hemelsnaam mogelijk dat het land bijna veertig jaar heeft moeten wachten op een aansprekend tennisr,esultaat? Laten we de 'oude meester' eerst zelf antwoord geven. Brichant: „In het huidige toptennis dient een speler of speelster optimaal te worden begeleid. Je moet ervoor zor gen dat ze zich uitstekend gedragen. Dat ze geen stomme dingen gaan doen. In België gebeurt dat nu pas." Betere structuur In het land waar Brichant destijds als amateur de laatste vier in Parijs haalde (van het prijzengeld - 150 gulden - liet hij zelf een beker vervaardigen) kent men sinds jaar en dag ook in tennisland de splitsing tussen de Walen en de Vlamingen. Anno 1997 zijn nog steeds twee federaties, maar die hebben inmiddels één overkoepelend orgaan: de Koninklijke Belgische Tennis Bond. Daarin zijn van elke federatie negen mensen vertegenwoor digd. Een betere structuur produceert betere tennis sers. Nederland is daar, onder meer met de sa menwerking tussen privé-tennisscholen en ten nisbond, een mooi voorbeeld van. Voor het 'tijd- perk-Stanley Franker' zweefde het Nederlandse tennis in het luchtledige, inmiddels druppelen ta lenten steeds frequenter door. Wat dat betreft zijn de Belgen wat laat op het idee gekomen het tennis wat strakker te organi seren. De Vlaamse Tennis Vereniging (VTV) startte vijftien jaar geleden als eerste. „Sindsdien werken we naar Duits en Frans voorbeeld," legt Ivo van Aken, technisch directeur van de VTV uit. „We scouten talent op vroege leeftijd. Vanaf zo'n acht jaar, en dat houden we zo'n vier jaar in de gaten. Ze kunnen dan terecht in ons nationaal tenniscentrum waar goed opgeleide trainers hen verder begeleiden. We bespeuren dan rap genoeg of iemand geschikt is voor een carrière als prof." Hadden de Walen voorheen een voorsprong op hun Vlaamse collega's, inmiddels zijn de rollen nen veroorloven." Daarbij de VTV leerde ze zich Vijf jaar terug had toch niemand in België ge- de juiste instelling eigen maken. Een instelling dacht dat er vijf speelsters bij de top-honderd die-nodig is om de keiharde"profwëreld aan te wouden komen. Van Roost, momenteel 28e op de kunnen. Tussen haar dertiende en zestiende jaar bij <Je Hongaarse ex-1 lav^Cuprspnier Bertalan Csornyay. De man die doofde federatie naar Bel gië werd gehaald, bracht Appelmans vooral dis cipline bij. Later na een blessureperiode maakte ze even een overstap naar Nederland. Bij Hugo Ekker trof ze onder meer haar. boezemvriendin Miriam Ore mans met wie ze dagelijks tramde. Uiteindelijk keerde de inmiddels 25-jarige Appelmans terug naar België, naar coach Steven Martens. „We hebben, zoals dat heet, een open relatie. In over leg bepalen we m'n trainingsschema. Beslissin gen heb ik geleerd zelf te nemen." Eigen traject In de huidige Belgische structuur is er sprake van een gezonde rivaliteit tussen de VTV en de Fran stalige, Waalse Bond (ATF). Dominique van Roost, Appelmans leef tij dsgenote heeft er geen enkele moeite mee dat de VTV 'haar' federatie naar de kroon steekt. „Maakt niets uit. De nieuwe structuur komt het hele Belgische tennis alleen maar ten goede. De resultaten komen nu. Voorheen waren er geen fa ciliteiten, was iedereen op zichzelf aangewezen. Bovendien hebben we nu de beschikking over coaches die mee kunnen naar het buitenland." Dat laatste is in het moderne tennis niet meer weg te denken. Zelfs in de subtop is de begelei ding één op één. Ivo van Aken: „Daarom zit de subtop in het internationale tennis ook op een veel hoger niveau dan voorheen. Die is over de hele lijn stukken breder geworden." Maar niet alleen de nieuwe structuur blijkt ten grondslag te liggen aan de Belgische successen. Onlosmakelijk daarmee verbonden is het kunnen loslaten van de (eigen) volksaard. Belgen zijn nu eenmaal een bescheiden volk. Té bescheiden soms voor de steenharde wereld van tennisprofs. wereldranglijst en evenals Appelmans (19e) in Rosmalen verliezend kwartfinaliste: „Wij Belgen zijn te pessimistisch. Hetigeloof in eigen kunnen is er nooit echt geweest. De Nederlandse mentali teit is anders. Meer optimistisch." Appelmans: „We hebben minder lef, minder flair dan bijvoor beeld de Nederlanders. Die denken eerder: oh, dat kunnen wij ook." Het Belgische tennis ontbeerde al die jaren ook een echt voorbeeld. Zoals een Becker in Duits land, een Agassi en Sampras in Amerika en een Krajicek in Nederland. Misschien dat nu Appel mans, Van Roost en Dewulf de boost hebben kun nen geven. Appelmans: „Dat wij in Australië goed hebben gepresteerd, kan andere, jongere spelers en speel sters in ons land prikkelen. Filip Dewulf heeft het getoond op Roland Garros. Ze hebben nu met eigen ogen gezien dat wij Belgen het óók kunnen. De trein komt nu op gang. Zeker en vast." Wimbledon Na de 'eerste generatie' met onder meer Wasser man en De Vries, de volgende, met Appelmans, Van Roost, Dewulf, Norman staat er inderdaad een nieuwe lichting Belgische tennissers te trap pelen op de mat van het voorportaal. Justin Henin, Olivier Rochus (halve finale junio- rentoernooi op Roland Garros), Kim Clijsters en Xavier Malisse (finale junioren Queens) zijn de nieuwe tennisbeloftes uit België. Op Wimbledon kunnen Appelmans en Van Roost vanaf maandag nogmaals als locomotief fungere- ren. Bewijzen dat hun prestaties in Australië dit jaar en op het gras van Wimbledon vorig jaar geen toeval waren. Van Roost haalde de derde ronde, Appelmans zelfs de vierde door onder meer een zege op Brenda Schultz. Een 6-3, 2-0 (30-0) voorsprong tegen Arantxa Sanchez gaf Appelmans vervolgens onnodig uit handen. omgedraaid. Spelers als Dewulf en Van den Her ik komen uit de Vlaamse school, evenals de ten nissters Courtois;-^eber, Callens en natuurlijk Appelmans!"' Walter Thijs, al '45 jaar tennisjournalist van Het Laatste Nieuws': „De* VTV beschikt over een uit stekende structuur. Ze heeft geen seconde geaar zeld en direct een uitgebreid tenniscentrum in Wilrijk (Antwerpen) uit de grond gestampt. Stu die en tennis worden er gecombineerd. De VTV levert niet voor niets de meeste en de beste spe lers af." Sabine Appelmans, 'product' van de VTV, be aamt dat. „We plukken nu hier de vruchten van het systeem waarmee vijftien jaar terug is begon nen," zegt ze in Rosmalen, even na haar verloren kwartfinale tegen Anke Huber. „De oprichting van de tennisschool is een gouden greep ge weest." Appelmans werd toen ze elf jaar jong was uitver koren om onder de vleugels van de VTV tennis en studie te combineren. „En we kregen een aardige financiële ondersteuning. Ik denk niet dat mijn ouders zich dat anders privé zouden hebben kun-

de Stem | 1997 | | pagina 9