Tabaksector VS betaalt 368 miljard Bij Ne Moerdi banen Yilmaz benoemd tot formateur nieuwe Turkse regering Geldkraan Bosnië gaat even dicht ■crtt eenrbedrijf (7° Straatvogels Gonzalez maakte van Spanje modern land Rode Khmer moet als organisatie in stand blijven' Danisco Fo Fri-d'Or-fa Het verdrag van Amsterdaai... DE STEM BUITENLAND Claims rokersziekten afgekocht Om akkoord Dayton te redden DE STEM COMMENTAAR Wie de jeugd heeft BUITENLAND KORT wat houdt dat in? Divisie wil meer 4 Geen gevolgen werkge i i i i i ZATERDAG 21 JUNI 1997 A4 Ankara (ap) - De Turkse president Suleyman Demirel heeft gisteren Mesut Yilmaz, de leider van de op positionele Moederlandpartij, ge vraagd een nieuwe regering te vor men. Dat betekent dat de aspiraties van de moslim-fundamentalist Nec- mettin Erbakan en diens Welvaart spartij om deel te blijven uitmaken van de regering in rook opgaan. „Het is in overeenstemming met de de mocratische tradities en de grondwet dat mij dit mandaat wordt gegeven," zei Yilmaz, die eraan toevoegde dat er in het voorjaar van 1998 vervroegde ver kiezingen zullen worden gehouden. Het Turkse premierschap is vacant sinds Erbakan woensdag zijn ontslag indiende onder druk van het leger, dat vond dat hij een te sterk islamitisch stempel drukte op de regering. Yilmaz sprak de hoop uit dat hij op 30 juni de nieuwe ministersploeg aan De mirel kan presenteren. Behalve de goed keuring van de president moet de nieu we regering vervolgens ook een vertrou- wensstemming in het parlement overle ven om aan de slag te kunnen. Erbakan had bij zijn aftreden voorgesteld om zijn coalitie-partner Tansu Ciller het pre mierschap te laten overnemen, maar Demirel was van mening dat een derge lijke machtswisseling in tegenspraak was met de Turkse wetten en tradities. Abdullah Gul, een medewerker van Er bakan, zei dat door de benoeming van Yilmaz tot formateur 'donkere wolken zijn samengetrokken boven de Turkse democratie'. Yilmaz gaat proberen een meerderheidscoalitie te vormen zonder de Welvaartspartij, de grootste fractie in het Turkse parlement. Hij zal daar voor waarschijnlijk de medewerking nodig hebben van twee rivaliserende so ciaal-democratische partijen, een hand vol onafhankelijke parlementariërs en een paar overlopers van de grote par tijen. Ciller, leider van de Partij van het Juis te Pad, heeft medewerking aan een coa litie met Yilmaz' Moederlandpartij op voorhand uitgesloten. Ciller en Yilmaz, allebei ex-premier, kunnen elkaar niet luchten of zien. Yilmaz' laatste regeringscoalitie, die hij vorig jaar deelde met Ciller om te voor komen dat de Welvaartspartij aan de macht zou komen, viel na drie maanden uiteen nadat Yilmaz een onderzoek naar mogelijke corruptie van Ciller onder steunde. In 1991 was hij al eens vijf maanden lang premier. De partij van de 50-jarige Yilmaz is de grootste in het parlement, maar heeft niet de meerderheid. Cillers partij is te ruggevallen naar de derde plaats omdat partijleden zijn opgestapt uit protest te gen Cillers coalitie met de islamitische Welvaartspartij. Washington (rtr/afp) - De sigarettenfabrikanten in de Verenig de Staten betalen de komende 25 jaar in totaal 368,5 miljard dollar. Op die manier kopen ze tientallen rechtszaken af die waren aangespannen om de medische kosten voor mensen die ziek zijn geworden van het roken, verhaald te krijgen. Het geld gaat in een fonds waaruit mentenorganisaties hebben bin- de medische kosten worden be taald. De rechtszaken draaiden om miljardenclaims. Een groot aantal Amerikaanse staten had de zaken aangespannen omdat ze niet langer wilden opdraaien voor de kosten. De tabakindustrie zal verder zijn reclamecampagnes gaan beperken en het nicotinegehalte in zijn pro ducten verlagen. De fabrikanten hebben er tevens mee ingestemd dat de Food and Drug Admini stration, de Amerikaanse gezond heidsdienst, het nicotinegehalte gaat controleren en de bevoegd heid krijgt te verordonneren dat dat gehalte omnlaag moet en eventueel geheel moet verdwij nen. Ook komen er duidelijker waar schuwingen op de verpakking te staan. Voor het eerst erkennen de fabrikanten openlijk dat roken verslavend is en kanker veroor zaakt. Aan de regeling met de Ameri kaanse justitie zijn twee maanden van harde besprekingen voorafge gaan tussen Philip Morris, RJR Nabisco, Brown and Williamson (onderdeel van het Britse concern BAT), enkele consumentenorgani saties en de Amerikaanse gezond heidsdienst. De laatste paar dagen raakte de besprekingen in een stroomversnelling, zeker toen de fabrikanten hadden ingestemd met de nicotinecontrole door de FDA. Een van de punten die de consu- nengehaald, is dat de schikking alleen betrekking heeft op zaken die al speelden. Het blijft particu lieren toegestaan om in de toe komst juridische stappen te ne men. De vermindering van de re clamecampagnes komt erop neer dat de fabrikanten geen posters meer in de buitenlucht ophangen en zich niet meer op jongeren richten. Verder zal de tabaksindustrie zich ervoor inspannen dat het aantal rokers onder jongeren van acht tien jaar en jonger in de komende vijf jaar met 30 procent vermin dert. In tien jaar moet het aantal met 60 procent zijn verkleind. Lukt dat niet, dan krijgen de pro ducenten een boete opgelegd. De prijs die de tabakindustrie voor de schikking betaalt, is hoog. De fabrikanten konden echter ei genlijk niet anders nadat Liggett, een vrij kleine sigarettenprodu- cent, de gelederen had doorbro ken. De onderneming had justitie inzage gegeven in stukken waar uit bleek dat de industrie al lang op de hoogte is van de verslavende werking van nicotine en van de ziekten die roken veroorzaakt. Aan de andere kant is de sector nu gevrijwaard van enorme schade claims. Bovendien blijven de fa brikanten vrij om in het buiten land actief te blijven. De export floreert toch al. Van de 750 mil jard sigaretten die vorig jaar in de VS werden geproduceerd, ging 32,5 procent naar het buitenland. Een straatjongetje jaagt de duiven op op een plein in Calcutta, India. FOTO ANP Door Aart Heering Rome - De internationale conferentie over hulp aan Bosnië die op 24 juni had moeten plaatsvinden, gaat niet door. De circa 1,4 miljard dollar aan steun wordt daarmee tevens op geschort, zolang de rivaliserende etnische groepen - moslims, Kroaten en Serviërs - niet serieus gaan werken aan de creatie van een gezamenlijke staat. Nu vriendelijke verzoeken, diplo matieke tussenkomst en herhaal delijke dreiging met sancties niets blijken uit te halen, willen de EU, de VS, Japan en andere donorlanden de tenuitvoerleg ging van het vredesakkoord van Dayton met financiële argumen ten afdwingen. Ruim anderhalf jaar nadat de Serviër Milosevic, de Kroaat Tudjman en de (moslim-)Bosniër Izetbegovic in Parijs de akkoor den ondertekenden, is er inder daad nog weinig terechtgekomen van de uitvoering ervan. Net als in andere delen van het voormali ge Joegoslavië heeft de terugkeer van vluchtelingen nauwelijks een aanvang genomen en wordt het juist steeds duidelijker dat maar weinigen de resultaten van de et nische schoonmaak ongedaan willen maken. De opsporing en vervolging van oorlogsmisdadi gers is een farce. Van de vijftig meest gezochte zijn er slechts acht aangehouden en is maar één tweederangsfiguur in Den Haag berecht. Ook is het onzeker of de algeme ne verkiezingen die in september de terugkeer naar de normaliteit zouden moeten inleiden, door gaan. Zo hebben internationale controleurs de kiezerslijsten in het stadje Brcko, dat in de oorlog in Servische handen viel, ongel dig verklaard omdat bij de sa menstelling ervan op grote schaal zou zijn geknoeid. Tenslotte is r vrij reizen door de verschillende zones van Bosnië nog steeds on mogelijk. Rijswijk (anp) - Felipe Gon zalez, die gisteren zijn aftre den als partijleider van de so cialistische PSOE bekend maakte, heeft van Spanje een modern Europees land ge maakt. In de ruim dertien jaar dat hij premier was, sloot het land zich aan bij de Europese Gemeen schap en de Navo. Zijn regering vernieuwde de economie van het achtergebleven land zodanig dat het nu grote kans maakt om eind dit jaar te voldoen aan de criteria voor toetreding tot de Economi sche en Monetaire Unie. Maar Gonzalez' laatste jaren als premier werden vergald door de corruptie-schandalen waarin le den van zijn regering verwikkeld waren. Slechts door zijn persoon lijke prestige slaagde hij erin bij de verkiezingen van 1993 aan de macht te blijven. Drie jaar later, in maart 1996, ging het alsnog mis. Gonzalez verloor de verkie zingen en moest plaatsmaken voor de leider van de Volkspartij, José Maria Aznar. Gonzalez zelf werd ervan be schuldigd dat hij had afgeweten van de 'smerige oorlog' van het schimmige moordcommando GAL (Antiterroristische Bevrij- dings Groepen) tegen de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA. De GAL vermoordde onder ande re 28 Baskische separatisten. Maar het Hooggerechtshof be sloot eind vorig jaar de voormali ge premier niet te horen over zijn betrokkenheid bij deze 'oorlog', waardoor Gonzalez in ieder geval voorlopig van strafvervolging ge vrijwaard blijft. De oud-premier kwam kort daarna nog even in het nieuws als speciale gezant van de Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Europa bij de gemeenteraadsverkiezin gen in Servië. Hij meldde toen dat de verkiezingen niet eerlijk waren verlopen. De advocaat Gonzalez, zoon van een landarbeider uit het Zuid- Spaanse Sevilla, sloot zich in 1964 aan bij de PSOE. In 1974 werd hij secretaris-generaal van deze partij, die toen nog steeds in het Spanje van dictator Franco verboden was. Na de legalisering van de PSOE in 1976 bleef hij de ze functie vervullen. Drie jaar la ter trad hij af, nadat hij er niet in geslaagd was de socialisten van de harde lijn te overtuigen van de noodzaak de aanduiding marxis tisch uit de statuten te schrap pen. Maar vier maanden later kreeg hij toch zijn zin en werd hij als secretaris-generaal herkozen. Eind 1982 won de PSOE de ver kiezingen. Gonzalez werd op 1 december 1982 de eerste socialis tische premier van Spanje sinds de burgeroorlog van 1936-1939 en de toentertijd jongste premier van Europa. Als premier vernieuwde hij de Spaanse economie. Hij verhoogde de uitkeringen en pensioenen en investeerde miljarden peseta's in de infrastructuur. Internationaal kreeg Spanje aanzien als belan genbehartiger van Latijns-Ame- rika in West-Europa en de VS en als organisator van de internatio nale vredesconferentie in Madrid in 1991. Door Marie-Claire Aarts Phnom Penh - Rode-Khmerleider Pol Pot is aangehouden door zijn voormalige kameraden. Dit heeft de radio van de Rode Khmer gisteren gemeld. Dezelfde zender meldde eer der deze week dat Pol Pot zich had overgegeven. Maar dit werd later te gengesproken door Cambodjaanse regeringsfunctionarissen. Kortom, of Pol Pot gevangen genomen, uitgeschakeld of dood is, blijft onduide lijk. Niemand weet het zeker, want nog steeds geeft de Rode Khmer haar gehei men slechts mondjesmaat prijs. Onder schepte radioberichten uit de jungle en officiële woordvoerders spreken elkaar tegen, maar twee dingen zijn zeker: er is in Cambodja een gewelddadige machts strijd binnen de coalitieregering gaande en het voortbestaan van de Rode Khmer hangt af van de uitkomst. Dat het er gewelddadig aan toe kan gaan in die machtsstrijd, bleek wel afgelopen maandagnacht, toen de stedelijke poli tiechef en de bodyguards van een van de twee co-premiers het vuur op elkaar openden. Beiden behoren tot twee ver schillende partijen in de coalitieregering en door granaten en kogels op elkaar af te vuren werd de ergste nachtmerrie van veel Cambodjanen bewaarheid. Het doem-scenario luidt als volgt: eerst breken er spontane gevechten uit tussen de bodyguard-eenheden van de twee co- premiers, en die trekken vervolgens het 'neutrale' leger mee in de strijd. De na tionale strijdkrachten zijn namelijk op gebouwd uit aanhangers van de beide facties en zouden in dit geval partij kie zen en elkaar gaan bevechten. Uiteinde lijk wordt de situatie oncontroleerbaar en loopt het uit in een volledige burger oorlog. Het boterde allang niet tussen de Cam bodjaanse Volkspartij (CPP) en de ko ninklijke Funcinpec-partij, die sinds de Untac-verkiezingen van 1993 gedwon gen zijn met elkaar samen te werken. Oude tegenstellingen en machtsspelle tjes maken het regeren onmogelijk. Het opgelegde en provisionele systeem van gedeeld-premierschap blijkt niet te wer ken: beslissingen van de ene premier werden geannuleerd door de ander, en vice versa. De daadkracht van de poli tieke partijen zelf wordt voortdurend ondermijnd door interne afscheidingen, dissidenten en, nu dus, vuurgevechten. De CPP is in feite een reïncarnatie van de communisten die vanaf 1979 tot Un- tac het land bestuurden. In het kielzog van Vietnam maakte deze groepering een einde aan de Killing Fields, maar zij was ook verantwoordelijk voor de be ruchte K-5 werkkampen die aan duizen den Cambodjanen het leven kostten. Co- premier Hun Sen, leider van de CPP, wordt algemeen gezien als de sterke man in Cambodja: ooit was hij commandant binnen de Rode Khmer-organisatie. Prins Ranariddh is de corrupte zoon van de charismatische koning Sihanouk. Hij is de andere co-premier en daarnaast de politieke leider van de Funcinpec-partij. Funcinpec bevocht het communistische regime in de jaren tachtig vanuit de jungle, in bondgenootschap met onder meer de Rode Khmer. Van de oorspron kelijke idealen lijkt echter weinig over te zijn; macht, dollars en valse beloften kwamen ervoor in de plaats. De voormalige communisten trokken de macht naar zich toe en prins Ranariddh was de ja-knikker totdat succesvolle on derhandelingen van zijn belangrijkste generaal massale defecties van de 'gema tigde' Rode Khmer-facties teweeg bracht. Hoewel Hun Sen nog steeds de touwtjes in handen heeft, zijn hierdoor in de afgelopen maanden de delicate machtsverhoudingen binnen de Cam bodjaanse regering ernstig verstoord. De 'Rode Khmer-kaart' blijkt troef te zijn, de geweren worden geladen. De twee premiers praatten al maanden niet meer met elkaar, maar de situatie verslechterde afgelopen maart toen een demonstratie, georganiseerd door de op positiepartij van de verwesterde Sam Rainsy, het doelwit werd van een dode lijke granaataanval. Rainsy, die ook wel de Aung San Suu Kyi van Cambodja wordt genoemd, wees met de beschuldi gende vinger naar co-premier Hun Sen. Dit kwam Funcinpec niet ongunstig uit. De internationale gemeenschap begon zich namelijk steeds kritischer op te stellen ten opzichte van deze 'corrupte playboys'. Daarnaast zag iedereen wel in dat het dubbele premierschap het land verstarde. Je praat met degene die het voor het zeggen heeft, zeggen de meeste diplomaten hier. En de sterkste was Hun Sen. De Rode Khmer gaat er als de spreek woordelijke derde hond met het been vandoor. Hoewel ze militair gezien bijna uitgeschakeld waren, kregen ze tijd om adem te halen toen de Funcinpec-onder- handelaars tijdens het eindoffensief naar de aanhangers van de harde lijn werden gestuurd. Het offensief moest daarom worden afgebroken. „Iemand heeft er belang bij dat de Rode Khmer als organisatie in stand blijft," aldus een militaire waarnemer. „Funcipee, bij voorbeeld." „Het zou me niets verbazen als er een af spraak is gemaakt tussen de Rode Kh mer-leiders en Funcinpec," zegt Willem van de Put, antropoloog en projectdirec teur in Phnom Penh van het Instituut voor Psychologisch en Socio-Ecologisch Onderzoek (Ipser). Ipser is een door Ne derland gesponsorde organisatie die zich bezighoudt met het ontwikkelen van een cultureel aangepaste trauma-verwer kingsprotocol voor Cambodja. „De Rode Khmer wordt in de maat schappij geïntegreerd, mag ook een poli tieke partij oprichten en in ruil daarvoor steunen ze Funcinpec (zowel militair en in de komende verkiezingen). Degene die wordt opgeofferd is Pol Pot," aldus Van de Put. De CPP, die eerst zelf een slaatje uit de ontwikkelingen probeerde te slaan, ver zet zich inmiddels heftig tegen de poli tieke herintegratie van de topleiders van de Rode Khmer. Onaanvaardbaar, deze massamoordenaars moeten voor een in ternationaal oorlogstribunaal terecht staan, is nu de officiële lijn, die overi gens bijna dagelijks verandert. NAAR GENOT streeft vrijwel iedereen. Voor de een betekent dat mo dieuze kleding of exquise maaltijden, voor de ander reizen naar ont dekkingsgebieden of bakken in de zon en voor een derde kunst of wandelen door de stilte van de natuur. De jeugd zoekt het steeds meer in soft drugs, drank en tabak, meldt een rapport van het Trimbos-Instituut, dat samen met 32 afdélinqen Jeugdgezondheidszorg van GGD's afgelopen najaar tienduizend scho lieren van tien tot achttien jaar oud heeft ondervraagd. De resultaten tonen een beeld dat tegengesteld is aan dat van een iaar of vijf geleden. Toen waren drinken en roken onder jongeren uit nu neemt het gokken af. Desondanks heeft twaalf procent van de jeugd in de vier weken voorafgaand aan het onderzoek nog op fruitautomaten gespeeld en zes procent krasloten gekocht. En dat terwijl er regels be staan ter bescherming van jeugdigen tegen de gevaren van het qok- ken. Tweeënvijftig procent van de jonge ondervraagden drinkt naar eiqen zeggen regelmatig. Bijna een kwart van de jongens én een zesde van de meisjes geeft toe in de maand voor de enquête minstens een keer dronken geweest te zijn. Over genieten gaat het met andere woorden niet meer. Het zijn eerder roes en mogelijke verslaving die aan de orde zijn. Dat baart zorgen Een verklaring voor de toename heeft het Trimbos-Instituut niet pa- raat. Het kan dat de minder intensieve voorlichting een rol speelt, maar het is net zo goed mogelijk dat roken, drinken en blowen salonfahiq zijn geworden. Het voorbeeld van ouderen, van idolen en milieus brengt jongere, nog zeer beïnvloedbare individuen zodoende op de gedachte dat het stoer, aantrekkelijk en volwassen is zelf ook te ge bruiken. De gevaren worden niet onderkend. Voorlichting is het parool. Geen abstracte, postbus 51-achtige campag nes, maar op scholen en sportclubs, in buurthuizen, disco's en house- tempels en in jeugdprogramma's en bladen. Verbieden en accijnsver hogingen zijn onzin. Die maken het gebruik hooguit moeilijker en dus aantrekkelijker. Het beeld dat dronken, stoned en rokend de waarde verhogen op de schaal van volwassenheid en aantrekkingskracht, moet doorbroken worden. Genieten mag, maar dat betekent altijd met mate. Molotov-cocktail wapen in Hebron Hebron - In Hebron op de Westoever, waar zich al een week lang confrontaties hebben voorgedaan tussen stenengooiende Pa tijnse jongeren en Israëlische militairen, is de situatie gisteren geëscaleerd. Betogende Palestijnen bestookten de soldaten met molotovcock tails en de militairen beschoten hun aanvallers met rubberko gels. 39 Palestijnen raakten gewond, van wie een levensgevaar lijk. Onder de militairen viel een gewonde. Het was gisteren voor het eerst dat de Palestijnen met molotov cocktails gooiden. De voorgaande dagen bestookten zij de mili tairen alleen met stenen. „Wij beginnen nu de oorlog van de mo- lotovs," luidde de strijdkreet van een van de betogers. „De vrede die wij een kans hebben gegeven, de vrede waarvan wij dachten dat die ervoor zou zorgen dat de kolonisten hier vertrokken, werkt gewoon niet." Volgens de Israëlische autoriteiten is het Palestijnse zelfbestuur van Yasser Arafat de drijvende kracht achter de rellen in He- bron. UNHCR-meiisen vermoord in Rwanda Genève - In Ruanda is wederom een medewerker van een hulp verleningsorganisatie van de VN vermoord. Dit keer betrof het een ehattffeur van-de VN-viuchtelingenorgaftisatie- lTNÏïCR en zijn gezin. Felicien Bucyekabili, zijn vrouw en hun zevenjarig zoontje en zesjarig dochtertje werden donderdag door onbeken den doodgeschoten in hun huis in de buurt van Ruhengeri, 65 ki lometer ten noordwesten van de Rwandese hoofdstad Kigali, maakte UNHCR-woordvoerder Fernando del Mundo gisteren in Genève bekend. Del Mundo zei dat het UNHCR naar aanleiding van de moordpartij op de Rwandese Hutu en zijn gezin zijn werkzaamheden in het noordwesten van Rwanda heeft opge schort. Duitsland komt met aanvullende begroting Bonn - Duitsland komt met een aanvullende begroting voor dit jaar, waarin het tekort groter uitvalt dan in de oorspronkelijke begroting. Hoe groot het tekort wordt, is niet bekend. Duitsland had tot nu toe al de grootste moeite om de 3 procent te halen, de norm die geldt voor toetreding tot de Economische en Monetaire Unie. Een en ander is bekend gemaakt nadat de financiële com missie van het Duitse parlement het gisteren eens is geworden over wijzigingen in de voorgenomen hervorming van het belas tingstelsel. Zelfmoorden na porno-onderzoek Tulle/Metz - De grootscheepse operatie van de Franse politie te gen kindermisbruik en kinderporno lijkt tot een golf zelfmoor den te leiden. Inmiddels maakten drie mannen een einde aan hut leven. Ruim tweehonderd personen zijn aangeklaagd, onder wie een belangrijk distributeur van illegale porno, 31 leraren, twee priesters, twee douaniers en een kinderarts. De politie heeft de identiteit van de tot nu toe laatste zelfmoordenaar nog niet be kendgemaakt. De man uit Givors bracht zich om het leven, nadat agenten bij hem huiszoeking hadden gedaan in verband met illegaal video materiaal. Hij stond op de verzendlijst van een postorderbedriji dat seksfilms met kinderen leverde. (ADVERTENTIE) De kranten en tijdschriften staan er vol van. Op radio en televisie hoort en ziet u niet anders. Kunt u het nog volgen? Weet u precies wet het verdrag inhoudt? Wat de betekenis en de gevolgen hiervan zijn voor de burger? Het lijkt ver van uw bed. Hel gaat echter wel degelijk om u! U heeft recht op de feilen. En die zijn er! Vin internet (www.bz.minbuza.nl.) of de postbus 51 infolijn. Van onze verslaggever Moerdijk - Nedlloyd Road Cargo een ingrijpende reorganisatie ho bedrijf sluit daarbij gedwongen de divisie meer werken met 'eige feurs die voor eigen rekening en r De Vervoersbond CNV liet giste ren in een reactie op de plannen onmiddellijk weten gedwongen ontslagen bij Nedlloyd Road Cargo (NRC) niet te accepteren. Districtsbestuurder E. Koers stelt dat het grote Nedlloyd-con- cern verantwoordelijkheid draagt voor het personeel. NRC stelt slechts 'zich tot het uiterste te willen inspannen om gedwon gen ontslagen te voorkomen'. Het uitbesteden van vervoer naar de eigen rijders (volgens NRC nodig voor een grotere flexibiliteit van het bedrijf) stuit bij de vakbonden ook op bezwa ren. „Het stimuleren van het ei gen rijderschap past absoluut niet in de sociale verantwoorde lijkheid van Nedlloyd Road Car go," aldus Koers. Nedlloyd Road Cargo wil zich geheel gaan specialiseren in het vervoer voor de chemische in dustrie. Het bedrijf bestudeert of de niet-kernactiviteiten als het vervoer van verpakte lading, koel- en vriesvervoer en lucht- vrachttrucking, 'binnen dan wel buiten Nedlloyd' kan worden voortgezet. Totaal werken bij deze activiteiten 280 mensen. Zware verliezen De reorganisatie komt niet on verwacht. Nedlloyd Road Cargo kampt al jaren met zware verlie zen. Bij de presentatie van de (tegenvallende) jaarcijfers van de Nedlloyd Groep kondigde topman L. Berndsen al aan dat door reorganisaties de resultaten van Road Cargo zouden moeten verbeteren. En hij zei dat Nedl loyd het management op Moer dijk zou 'versterken'. Vervolgens werd directeur L. Peskens op een zijspoor gezet. Interim-manager D. Suijker- buijk kreeg de opdracht om het bedrijf te leiden naar de rende- fflentsnorm van tien procent, die het moederbedijf Nedlloyd han teert. „Ik verwacht dat Nedlloyd Road Cargo met de huidige plan- ten in 1998 op maandbasis aan die eis zal gaan voldoen," zegt -manager Suijkerbuijk interim-n Van onze verslaggever ui miert - Het Deense voedingsmi eeft Fri-d'Or (bevroren aardap ,van net Britse concern Hazlewo abrieken: in Bergen op Zoom, Til jjbt is gisteren bekend gemaakt oor Danisco. Het Deense bedrijf wT\i40 mili°en gulden betaald 'oorFn-cj'Oj. e overname zal geen directe ge- PriSav%V00r ket Personeel van Poul £.hel>ben, zegt president eskov van Danisco ods. Bij Fri'd-Or werken 550 nsen, waarvan circa 400 in de 2oomVen en Bergen op srn! ,z^n actief in bevroren aYnti ™aar no§ niet m aard- Pine inl 1S dus geen overlaP" moi Le Productie. Wel zijn er bvJH '.i eden om de krachten te Wen op het gebied van ad- tehw en verko°P- Er zijn stmpP]<Fen plannen om het per- Chlktnquisitiivan Fri'd-°r iabrioi, nisco Foods over vier korte m Neerland die op ajS van elkaar liggen. d d g D b s P d a v o S to alst ïaast de Eri-d'Or-fabrieken in ai ovJr en Bergen> heeft Danisco waar „!6n vestiging in Zundert, tenten rn?nHaal" d® diepvries- ^rknP™P Ucent Groko (30° Ook °vergenomen werd. ^arln ^anisco Foods in St- ffiaakt gefruite uitjes

de Stem | 1997 | | pagina 4