Racistische uitlatingen maken ziek Klijn Pensioenfondsen zoeken alibi voor premieverhoging' 4Maj a was doodsbang voor ex-man' Welschen weert Rockbitch-band van Markt 'Hakkelaar' blijft uit protest weg bij proces (jjj 'jinyjALiinnp BENT U OOK RIJKER DAN U DENKT? -AVAQJ Uitkomst FNV-meldactie ?9 DËSTEM BINNENLAND A3 Auto-iiibreker belt per abuis eigenaar auto Gemeenten vrij iii verbieden verkoop drugs Onderzoek naar opheffing van spoorwegpolitie BINNENLAND KORT VERKOPEN WIJ NIET! DAT DOET DE CONCURRENTIE WEL Tussen Kunst Kitsch: morgenavond Nederland 1, 18.07 uur :ATERDAG 21 JUNI 1997 Groot-Brittannië en Ierland- Onbestendig weer met overwe gend veel bewolking, van tijd tot tijd (veel) regen en veel Tl 31 ch- lid- lie- aar gen rlo- za- r te r te 8 9 10 g -7 g 12 g 79 8 g !6g "1g 19 g 18 g !6g ...g !1g 17 g 21 g 20 g Ï9g 14 g 23 g 19 g 21 30 g 29 g 32 25 19 29 16 >dag :N/ Zon Zon on- tolland: Dord- ■16.26. 05.12- wind; onweer is niet uitgeslo ten. Middagtemperatuur rond 15 graden. België en Luxemburg: Bewolkt van tijd tot tijd regen en moge lijk veel wind; slechts nu en dan wat zon. Temperatuur in de middag ongeveer 19 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd buien, soms met veel neerslag, onweer en veel wind. Middagtemperatuur van een graad of 15 langs de kust van Bretagne tot rond 22 graden Annecy. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en een aantal stevige regen- en onweersbuien. Vooral in omgeving van de Alpen kans op veel neerslag. Maxima van een graad of 20 aan de Atlan tische Kust tot rond 25 in het zuidoosten. Portugal: Flinke zonnige perio den maar in het noordwesten meer bewolking en vooral za terdag af en toe wat regen. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 17 graden in het noordwes ten tot ruim 25 in het zuiden. Spanje: Vrij zonnig maar in het noorden ook bewolking; langs de Golf van Biskaje af en toe re gen. Middagtemperatuur meest tussen 25 en 30 graden maar in het noordwesten aanmerkelijk frisser. Canarische Eilanden: Perioden met zon maar met name in het noorden ook wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog. Mid dagtemperatuur rond 26 gra den. Mallorca en Ibiza: Flinke zonni ge perioden en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur op lopend tot ongeveer 28 graden. Italië: Vrij zonnig; in het noor den ook bewolking en kans op een stevige regen- of onweers bui, vooral zondag. Middagtem peratuur tussen 25 en 30 gra den, in het midden en zuiden lo kaal nog wat hoger. Griekenland en Kreta: Vrij zon nig, droog en warm. Op de Egeï- sche Zee geleidelijk meer wind. In het binnenland maxima bo ven 30 graden. Duitsland: Zaterdag in de oos telijke helft flink wat zon en maxima rond 25 graden, in het westen kans op wolken, buiige regen en ongeveer 21 graden. Zondag plaatselijk stevig on weer, fiks wat regen en middag- temperaturen op veel plaatsen rond 20 graden. - - Zwitserland: Zaterdag eerst warm en wat zon. Daarna forse buien, stevig onweer en flink wat regen. Middagtemperatuur zaterdag 25 graden of hoger, zondag op de meeste plaatsen minder warm. Oostenrijk: Vooral in het oosten flink wat zon. In het westen toenemende kans op regen en onweer. Stijging van tempera tuur, met op zondag maxima van 26 graden in Tirol tot iets boven de 30 in Karinthie. I I I I I ZATERDAG 21 JUNI 1997 (jversum (anp) - De pensioen fondsen hebben in de komst van je euro een alibi gevonden om de jremies te verhogen. Dat de euro •ot hogere premies moet leiden, is jet reëel. pat heeft minister Zalm van Fi nanciën gistermorgen gezegd in let Radio 1 Journaal. Stabiliteitspact of niet, na de lunst van de euro gaan de pen- soenpremies met 5 tot 10 procent omhoog als gevolg van een toene ming van de inflatie. Dat is de me ning van een ruime meerderheid van de pensioenfondsen in ons land. Minister Zalm bestreed dat. Vol gens hem is het uitgangspunt van de Nederlandse regering, en het stabiliteitspact helpt daarbij, dat er een degelijke, harde euro komt. „Die zal vergelijkbaar zijn met onze gulden," beloofde hij. Hij noemde de uitspraken van de pen sioenfondsen dan ook niet ver standig. De kosten die de pen sioenfondsen moeten maken om zich gereed te maken voor de komst van de Europese eenheids munt, zullen zij vooral afwentelen op de premiebetalers, dus werkge vers en werknemers. De gepensio neerden blijven buiten schot. De fondsen verwachten nauwelijks dat de vrije reserves moeten wor den aangesproken. Dat blijkt uit een onderzoek van Coopers Lybrand dat plaats vond op initiatief van Rabo-doch- ter Interpolis onder meer dan hon derd pensioenfondsen. Niet alle pensioenfondsen delen ovewri- gens de vrees dat de premie om hoog moet na invoering van de eu ro. Volgens de Sociaal-Economische Raad (SER) moet er druk op de ketel komen om aanbevelingen over modernisering van de pen sioenen in daden om te zetten. De SER bepleitte dat gisteren in een advies aan het kabinet over de ka binetsnota Werken aan Zeker heid. Volgens het SER-advies moeten overheid en sociale part ners een convenant sluiten. Daar in staat precies wat en wanneer werkgevers, vakbeweging en overheid moeten regelen. De SER vindt ook dat de hele sa menleving de groei van AOW-kos- ten door vergrijzing moet dragen. Daarom adviseert de raad de eer ste belastingschijf te verlengen. Daarnaast moet extra geld uit de algemene middelen komen. Dan betaalt iedereen, ook gepensio neerden, mee aan de vergrijzing. Bij de inzet van algemene midde len waarschuwt de SER ervoor de arbeidskosten te ontzien. Anagram: leeg-engel-Bengel naar-graan-Orgaan rein-grein-Nering krat-kater-Tanker nero-groen-Morgen gaar-cjraad-Aardig riem-immer-Nimmer nier-irene-Tiener geen-genre-Ergens dier-ieder-Leider imsterdam (anp) - Racistische opmerkingen en scheld partijen maken ziek. Dat leidt de FNV af uit de voorlopi ge resulaten van de Meldweek Racisme. Bijna 350 telefo nische reacties heeft de vakcentrale ontvangen. Het zijn aak schrijnende verhalen over racistisch gedrag van col 's en chefs. Een kwart van de klagers meldt Ie FNV dat ze als gevolg van ra- in de ziektewet zijn beland if uit pure ellende zelf maar ont- in genomen. Ook zijn ■s ontslagen, nadat ze lij de werkgever hadden gepro- tegen racistische opmer- Barneveld (anp) - Een 31-ja- man uit Barneveld heeft, terwijl hij spullen uit een ge leerde auto roofde, per ongeluk via de autotelefoon igenaar van die auto ge beld. De eigenaar kon daar door precies volgen wat de Barnevelder deed. Even later Meld de politie de man aan. De auto stond voor de deur van de eigenaar geparkeerd, loen de inbreker de autotele foon eruit wilde halen, druk te hij per ongeluk op de her haaltoets die het laatst gebel de nummer koos. Dat was toevallig het telefoonnum mer van de eigenaar. Die werd wakker gebeld en hoor de allerlei gerommel. Toen hij uit het raam keek, zag hij de inbreker aan het werk. Aan de hand van het signale ment kon de politie de Barne velder snel aanhouden. bontmantel j '#en laar kingen of gedrag. Meer dan een kwart van de bellers zegt dat ze door racistisch beleid slechts een kleine kans maken op een betere baan. Allochtonen kunnen dat in veel bedrijven hele maal vergeten. Zij 'mogen' de rot tige klusjes opknappen, waar an deren te beroerd voor zijn. Een kwart klaagt over het aanname beleid van organisaties. De FNV noemt het opvallend dat veel klagers (35 procent) werk zaam zijn of waren bij de over heid. De dienstverlening scoort met 10 procent het laagst, waar het gaat om de klachten over ra cisme. Meer dan een kwart van de reacties komt uit de industrie, vervoers- en voedingssector. Racistische opmerkingen en scheldwoorden komen het meest in de industrie voor. Veel chefs grijpen volgens de klagers niet in, als collega's zich discriminerend gedragen. Daardoor ontstaat er op de werkplek een sfeer van intole rantie en onverdraagzaamheid. Leidinggevenden moet Meer wor den aangesproken op hun verant woordelijkheid. Een gedragscode is geen overbodige luxe, conclu deert de FNV na de Meldweek Ra cisme. De bond gaat nu werken aan een Witboek over racisme in bedrijven. De politie is bezig met het onderzoek foto van eijndhoven Door Rob Oostelbos en Hélène Schenk Rijen - Vrienden en beken den van de gisteren in Rijen vermoorde Maja Goeijers stellen dat ze doodsbang was voor haar ex-man. „Ze werd constats bedreigd door hem," aldus één van hen. „Dat was vervelend, maar in het begin nam ze dat Met een kor reltje zout. Dat veranderde, toen hij in oktober '91 zijn broer doodschoot. Toen besefte ze dat hij tot alles in staat was. In fe bruari is de ex uit de gevangenis gekomen en leefde ze in een nachtmerrie." De verdachte is zeventien jaar getrouwd geweest met Goeijers. Achttien jaar geleden gingen ze uit elkaar. In 1961 was de ver dachte vanuit Spanje naar Ne derland gekomen. In 1986 keer de hij, met de Nederlandse" na tionaliteit op zak, terug naar zijn vaderland om er samen met zijn broer een'zaakte beginnen in Vila de Cans in de provincie Barcelona. De twee broers kregen in okto ber '91 hooglopende ruzie over een al lang slepende geldkwes tie. De ruzie liep zo hoog op dat de ex van Goeijers naar zijn au to rende, een jachtgeweer pakte en zijn broer met twee gerichte schoten doodde. Vervolgens vluchtte hij naar Nederland in verband met het mildere straf klimaat hier in vergelijking tot Spanje en meldde zich bij de Bredase gemeentepolitie. De Nederlandse regering lever de hem als staatsburger niet uit aan Spanje. De ex-man werd hier veroordeeld tot ruim vijf jaar cel en zat die uit. „Ik sta er niks van te kijken als blijkt dat de ex van Maja haar vermoord heeft", zegt een vrien din van haar. „Hij heeft haar al tijd bedreigd, ook vanuit de ge vangenis waar hij tot februari van dit jaar heeft gezeten. Hij was ziekelijk jaloers. Ze had ze ventien jaar een relatie met hem gehad, dus mocht ze geen relatie meer hebben met een ander. Zo'n man was het." Een bevriende buurtbewoner van Godijers: „Ik ken haar ex- man. Hij heeft me wel tien keer gebeld met dr vraag of Maja nog in de straat woonde. 'Ze gaat er aan', zei hij constant. Volgens mij is hij in de bajes helemaal doorgedraaid." fc onze Haagse redactie Dtnüaag - Gemeenten blijven "ij om de verkoop van soft- ■togs aan buitenlanders te verbieden. „Dat is een kwestie ®ilokale autonomie," zei vi- ve-premier Dijkstal gisteren !a afloop van de wekelijkse ministerraad. Hij vraagt zich ,e' af of zo'n verbod voor de 'echter stand houdt, bder werd al bekend dat het balnet niets ziet in een natio nal verkoopverbod aan buiten- ers. Volgens Dijkstal levert ;e veel problemen op met de 'Jdhaafbaarheid en het 'moge- '1® discriminatoire karakter' IJn de maatregel. Verder is hij dat de handel zich alleen faar zal verplaatsen naar de öieshop naar de straat, «betekent echter niet dat het '™iet (grens)gemeenten met eatieve ideeën' voor de voeten «'dopen, onderstreepte Dijkstal 5en- van die gemeenten toneuzen, dat een experi ment met De Britse pornorock-band Rockbitch foto rombouts showequipment Van onze redactie binnenland Eindhoven - De Britse porno rockband Rockbitch mag maandag geen openbare persconferentie geven op de Eindhovense Markt. Burge meester dr. R Welschen heeft dat gisteren verboden, omdat hij vreest voor onzedelijke excessen. Het was de bedoeling dat de Rockbitch-dames - die furore maken met buitenissige seksuele uitspattingen tijdens hun optre dens - zich na de persconferentie onder het publiek zouden bege ven. Om handen te schudden en handtekeningen uit te delen. Een zogenaamde greet-and-meet-ac- tie. Eerder deze week verleende bur gemeester Welschen wel toe stemming voor een optreden van Rockbitch op maandag 30 juni in het Beursgebouw. De 'opwarm ronde' van komende maandag ging hem echter te ver. Organisator Herman Roozen- daal was gistermiddag een zwaar teleurgesteld man. Na tuurlijk, de dames zouden maan dag in sexy kleding ten tonele verschijnen. Maar de afspraak dat die kleding ook op de juiste plaats zou blijven zitten, was zelfs op papier gezet. Net als de belofte van het excentrieke ge zelschap dat er niet zou worden geprovoceerd in het openbaar. Roozendaal gaat nu op zoek naar een plek in Eindhoven waar Rockbitch maandag in alle be slotenheid een persconferentie kan geven. Dat moet de burge meester wel toelaten, hoewel er in gemeentekringen enige vrees bestaat dat de aankomst en het vertrek van de dames tot com motie kan leiden. „Loopt het daarbij uit de hand, dan zullen we optreden," aldus een ge meente-woordvoerder. Ook Roozendaal durft uitwassen niet uit te sluiten, zeker omdat de Rockbitches gisteren verbol gen reageerden op het besluit van de burgemeester. „Maar ik respecteer het besluit van de burgemeester. Ik wil in besloten heid een persconferentie organi seren, maar houd me nu verre van wat er eventueel buiten ge beurt." een pasjessysteem voor ^gebruikers wil beginnen, moeten buitenlanders deur houden die alleen naar Nederland komen om en. i9|ed 'isjoq do 'jeesuad 'jaisuaA VP jaar voor ""'«Hl dochtertje Tffiond (anp) - Voor de moord 8-jarige dochtertje Glen- rechtbank m Roer- itf uSteren de 36-jarige V.N. IvL veroordeeld tot tien jaar L. Senisstraf. Volgens het psy- iseh rapport was N. een ^2e. passieve vrouw met een IJ 'Htedigentieniveau en een (..J onzekere, overhe lt] tm,08c'er die een knellende m l a" met haar dochter. Ze °aar al vaker mishandeld. Door Rinze Brandsma Amsterdam - 'Hasj-baron' Jo- han - de Hakkelaar - V. blijft uit protest weg bij het nieuwe proces tegen hem, dat in hoger beroep bij het Amsterdamse gerechtshof dient. De nieuwe 'Hakkelaar'-zaak is gisteroch tend begonnen met een pro forma-zitting. Ook zijn 'adju dant' Koos R. verscheen niet: hij meldde zich ziek. Johan V.'s advocaat mr. M. Mosz- kowicz las bij het begin van de zitting een brief (vol spelfouten) van zijn cliënt voor. Wat V. be treft wordt zijn zaak zonder hem behandeld, omdat het proces 'is opgeblazen tot een gigantisch mediacircus'. V., die vele tiental len miljoenen verdiend heeft aan zijn grootschalige, wereldwijde hasj-smokkel en in het hoger be roep drie van de beste en duurste advocaten voor zich laat pleiten, klaagt over 'het inhuren van de duurste pr-mensen om de officie ren van justitie bij te staan'. Hij zegt zich als verdachte benadeeld te voelen in zijn rechten, omdat justitie 'astronomische bedragen uitgeeft aan dit mediaspektakel'. Daar hoort volgens hem ook de 'bunker' bij waar het Hof zijn zaak behandelt: een voor bijna 2 miljoen gulden verbouwd, zwaar beveiligd en (a 2 miljoen per jaar) gehuurd bedrijfsgebouw in Am sterdam-Osdorp. Daar wil ik niet aan meewerken, liet hij zijn ad vocaat voorlezen. Ook klaagt hij over het strenge regiem, waaraan hij onderworpen is in de Tebi- 'superbajes' in Vught, waar hij en R. opgesloten zitten. Sinds an derhalf jaar kan hij zijn vrouw en kinderen alleen vanachter een dikke ruit ontmoeten. Procureur- generaal mr. A. Korvinus zei te hopen dat V. en R. de verdere zit tingen wel zullen verschijnen, omdat in hoger beroep hun zaak een volledig nieuwe behandeling krijgt. De vijf advocaten van V. en R. dienden een waslijst in van een kleine 50 getuigen, die zij in het nieuwe proces willen laten horen. Daarbij zijn de 'kroongetuigen' Karman en Abbas, die in elk ge val zullen moeten verschijnen. De verdediging wil ook minister Sorgdrager van Justitie horen, over de 'deal' die met beide cri minele 'kroongetuigen' is geslo ten. Dat geldt ook voor de Am sterdamse hoofdofficier van jus titie mr. J. Vrakking en de beide officieren Witteveen en Teeven, die de opsporing van de 'Octo pus-bende' van V. en R. leidden en aanklager waren in het eerde re proces bij de rechtbank. V. en R. werden daar in februari van dit jaar veroordeeld tot gevange nisstraffen van zes en vijf jaar. Op de verzoeklijst van de advoca ten staan verder onder meer de hoogste procureur-generaal Doc- ters van Leeuwen en de onlangs gepensioneerde Bossche PG Gon- salves. De Amsterdamse PG wil maar veertien getuigen toestaan; wat haar betreft verschijnen de mi nister en de andere hoge justitie functionarissen niet.De procu reur-generaal verwees ook het verweer van de verdediging op basis van het Securitel-arrest naar de prullenbak. Volgens de PG vormt het zogenaamde Secu- ritel-rechtsvacuüm tijdelijk 'hooguit een politiek probleem'. Het hof beslist op 27 juni over de definitieve lijst van getuigen en de eerste verweren. Het feitelijke proces begint pas op 8 september. Vari onze verslaggever Den Haag/Utrecht - De Ne derlandse Spoorwegen bera den zich in verband met de plannen voor verdergaande verzelfstandiging op de toe komst van de spoorwegpolitie. Een opheffing van de spoor wegpolitie (450 personeelsle den) valt met ingang van me dio '98 zeer zeker niet uit te sluiten. Dat blijkt uit een zeer recentelijk verstuurde brief van directeur G. van Beek van NS Spoorwegpolitie aan de ondernemingsraad en het personeel. Het is voor de Raad van Bestuur van de NS „een duidelijke zaak dat een particuliere onderneming niet kan beschikken over een be- drijfsbeveiligingsorganisatie met politiebevoegdheden." Daarom hebben de ministeries van Ver keer en Waterstaat, Justitie en Binnenlandse Zaken en de NS een werkgroep gevormd om de voors en tegens van de opheffing van de spoorwegpolitie te bespreken. De brief is een reactie op de onrust onder het personeel van de spoor wegpolitie over de op handen zijn de reorganisatie van de Neder landse Spoorwegen, waar de spoorwegpolitie nog onder valt. Volgens een artikel in het orgaan van de politievakbond ANPV zou worden overwogen de spoorweg politie te voegen bij het Korps Landelijke Politiediensten. Medio '98 valt de beslssing. Tot die tijd blijft de omvang van het huidige korps naar verwachting gehandhaafd. OM Curasao ensceneerde bommelding Willemstad - Het Openbaar Ministerie op Curasao heeft toegege ven een bommelding te hebben geënsceneerd om de plaatsing van afluisterapparatuur op het kantoor van het eilandsbestuur moge lijk te maken. Het gebeurde in januari dit jaar, nadat vermoedens waren gerezen over corruptieve handelingen van gedeputeerde Benny Demei. Bij de operatie waren ook Nederlandse opspo ringsambtenaren betrokken. De ontstane commotie is verder aangescherpt, doordat de Nederlandse opsporingsambtenaren deel uitmaken van de Dienst Recherchebijstand Nederlandse An tillen en Aruba in oprichting. Lot Brinkman komende week beslist Den Haag - Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) beslist ko mende week of hij de Rotterdamse korpschef Brinkman ontslaat. Hij houdt de boot voor een gesprek met Brinkman vooralsnog af. De ondernemingsraden van de politie in Nederland mogen advies geven over de benoemingen van districts- en korpschefs. Dat heeft de Bedrijfscommissie voor de Overheid gisteren in Den Haag bepaald. Precies daarover is Brinkman gestruikeld. Mestprobleem krijgt uniforme aanpak Zwolle - Landbouworganisaties, provincies en de milieubewe ging zijn het gisteren eens geworden over een uniforme aanpak van de mestproblematiek in het oosten, midden en zuiden van het land. De overeenkomst is een garantie voor de rechtsgelijkheid van veehouders en moet het technisch beter mogelijk maken min der mineralen te produceren. Deelnemers zijn de provincies Noord-Brabant, Limburg, Gelderland, Overijssel en Utrecht, de landbouworganisaties GLTO Zuiden, Midden en Oost, de LLTB, NCB en de milieufederaties. Meer thuiszorg psychiatrische patiënten Den Haag - Het kabinet wil versterking van de thuiszorg voor psychiatrische patiënten. Ook moet de begeleiding bij het zelf standig wonen van deze patiënten worden uitgebreid. Het aantal plaatsen in psychiatrische ziekenhuizen kan door de maatregelen verminderen. Dit heeft het kabinet gisteren besloten. 'Opvang asielzoekers kan beter' Den Haag - Het Nederlands model voor de opvang van asielzoe kers is zeker niet het slechtste in Europa. Maar op het terrein van de kleinschalige opvang van kwestbare groepen als minderjari gen en vluchtelingen met sociaal-psychologische problemen kan Nederland leren van andere landen. Dat zei staatssecretaris Sch- mitz van Justitie gisteren na-afloop van een tweedaagse Europese conferentie in Den Haag. Nevenactiviteiten omroepen onder loep Hilversum - Het Commissariaat voor de Media gaat de nevenac tiviteiten van omroepverenigingen in kaart brengen. Het toe- zichtsorgaan voor de publieke omroep doet daartoe onder meer navraag bij alle Nederlandse Kamers van Koophandel, zo is gis teren bekendgemaakt. Het onderzoek vloeit voort uit een rapport van de Algemene Rekenkamer. Hogere straf georganiseerde criminaliteit Den Haag - De maximumstraf voor deelname aan een criminele organisatie gaat omhoog van vijf naar zes jaar. De bijbehorende geldboete, die nu maximaal 25.000 is, wordt verhoogd tot 100.000 gulden. Bendeleiders riskeren een straf van acht jaar. Het kabinet heeft dit gisteren besloten door akkoord te gaan met een wets voorstel van minister Sorgdrager van Justitie. (ADVERTENTIES) OHZIH... Voor de MOOtSIS keukens tegen de UktóSIt prijs met hel BESff advies, de STRKSfE service en de IflOHKTI koffie moet u naar Klijn Keukens in Drunen Klijn Keukens, Thomas Edisonweg 4, Bedrijvenpark Groenewoud II, 5151 DJ Drunen. Telefoon: (0416) 37 75 II .«Uv ZomerZon? Nieuw van Appelsientje. Sinaasappelsap met appel en passievrucht. Verfrissend en exotisch. DE NIEUWSGIERIGE"

de Stem | 1997 | | pagina 3