Weekend MANAGER vioog er tóe ke^eeiiïiercuies Vrede in Bosnië, maar de oorlog is niet voorbij Fietsen die lopen als een Carisma D2 M/V -acIe/PowerHouse) m/v anden sgroep gevende (m/v) Sinds eind '95 is het vrede in voormalig Joegoslavië. Ogen schijnlijk is de rust weerge keerd. Maar in Bosnië, waar de strijd het hevigst heeft gewoed, is de oorlog niet voorbij. Een wandeling door de prachtig groene heuvels kan je dood wor den vanwege de landmijnen en er is gebrek aan alles. Sergeant-majoor Adrie Musters, instructeur op de KMA in Bre da, was in 1994 gelegerd op de vliegbasis in Tuzla vanwaaruit hij de contacten met de plaatse lijke bevolking onderhield. Na terugkeer in Nederland sloeg hij aan het inzamelen: eerst kleding en schoeisel, later ook meubilair. Sinds de rust in Bosnië is weer gekeerd, is hij regelmatig terug gegaan Om de hulpgoederen te De moslimfamilies die gehuisvest zijn in kamertjes van vier bij vier, bestaan voornamelijk uit vrouwen. Veel mannen zijn gesneuveld in de oorlog. foto's de stem/johan van gurp heen en weer, volgeladen met X 70 j DE STEM i i i i i ZATERDAG 21 JUNI 1997 n B.V. is al ruim 60 hypotheek, verzeke- aliteit en direct per- nstverlening. Met 20 culiere alsook de za- Voor de versterking ek naar een enthou- inschrijving: inwerkperiode bent :andig verantwoorde- r uw accountgroep de voor de uitbreiding n ring op het gebied rzekeringen, financie- en hypotheken rituele informatie kunt cf nemen met dhr. Wagemakers, tele- 32-472950. deze functie u aan n uw sollicitatieformu- uitgebreide c.v. onder ing van referentienum- >523 aan: t, afdeling werving en 3TERHOUT. nd) B.V. is een succesvolle dochter p plc. een groot Engels systeemhuis I ers en 10 vestigingen in Engeland, del ïuit haar vestiging in Tilburg werkt interessante projecten. Enkele dienst, de Nederlandse Spoorwegen n. kunnen realiseren is er momenteel :ature voor een: ik en vastgoedbeheer ebruikers m.b.t. aanpassingen aan licaties. Hij/zij stuurt programmeurs menteert de applicaties bij de klanten. menteren het geheel. ig in de automatisering (Oracle of en u kunt de verantwoordelijkheid mmeurs. Belangrijk Is dat u goed ims applicaties en dat u de drijfveren Brabant willen wonen en werken, ;en, met een informele werksfeer solliciteren. Informaticaspecialisten jftware van wereldklasse! naar: Van de Sanden Flex Adviesgroep, 115000 HE TILBURG, len met 013-5443355 en vragen naar cunt u informatie opvragen op .com. del-, rg- I >na' 2 nctionaris komt per 1 september 1997 ide vacature: j 'Guldenroede' Bij gebleken geschiktheid behoort een ogelijkheid. hp. week; een contract voor 36 uur is drie verpleegafdelingen in det verpleeg roners. allen met een somatische ino aan de medewerkers van het team.JW lehoren onder meer het zorgdra9fHrtina. ir een goede teamgeest De teamleid g ende taken, gericht op directe pat wordt gewerkt. U bent verantwo tie van de zorg op de organisatoriscne ggevende in staat beleidsmatige grijke bijdrage leveren aan dekwab jvende werkbegeleiding aan ie zorg voor waarneming van net egroep 40: en bedraagt land, op u"!' Daar maken de eerste renners zich los uit de meute van homo's, lesbo's, junkies, punkers, arbeiders, werklozen en nieuwsjagers. Wim Kok is, zo te zien, het eerste weg. Een vroege ontsnapping, maar ja, hij rijdt voor eigen pu bliek. Tony Blair oogt zeer fris en gaat onmiddellijk in de achtervolging. Je kunt zien dat hij is ge traind door de Engelse tempobeul Chris Boardman. Aan de zijkant schuift Aznar, de kleine, pezige Spanjaard, naar voren. Hij beeft heel wat te verdedigen, nu de grote In- durain is afgestapt. De Fransman Jospin ped delt in de achterhoede, maar doet dat toch met de bravour van een Tour-winnaar die zijn ereronde rijdt. De krachtmens Dehaene oogt een beetje als zijn landgenoor Michel Pollentier, die ooit in een bergetappe in de Tour sjoemelde met het inleveren van zijn plas. Tsjonge, wat een ex plosie van deze geblokte Belg! Hij rukt snel op, maar ai, daar valt hij stil. Hij is compleet achter adem, kapot! Dehaene heeft waar schijnlijk toch te veel energie gebruikt toen hij Kok de huid vol schold. Helmut Kohl blijft achter. Heeft het Duitse paradepaard materiaalpech, is zijn frame ge broken, is hij lek gereden? Nee, ik zie nu dat Helmut overlegt met zijn verzorgers. Het schijnt dat hij het advies krijgt te voet verder te gaan. Misschien is dat wel verstandig, want er is altijd wel een lollige Nederlander die de oorlog niet heeft meegemaakt, maar tot gro te hilariteit van de omstanders naar de Duit ser roept: 'Ik wil mijn fiets terug!' Chirac zit nu al op grote achterstand. Het ver haal gaat dat hij op het raam van zijn hotel zo'n rode Carisma-advertentie heeft geplakt. Ja, die Fransen pakken alles mee, in welk land ze ook zijn. Door Chirac speelde Kok even met het idee om alle leiders een spiksplinter nieuwe Carisma mee te geven, om alle irrita ties glad te rijden. Maar Koks achterban meldde dat dat niet verstandig was met al die kritische mensen in de stad. Want ook die 'au tonomen' blijken mensen te zijn die juist niet gek zijn op automobielen. Toch jammer dat Jimmy Carter er nu niet bij is in Amsterdam. Een paar weken geleden maakte hij tijdens zijn trainingsritten in Den Haag een verpletterende indruk. Een nieuwe Greg Lemond, werd toen bewonderend ge zegd. Wim Kok zoekt nu even de juiste versnelling om de hobbel van de Hogesluisbrug te ne men. Hij is de laatste weken intensief bege leid door Joop Zoetemelk, ooit ook een eeu wige tweede. Kok heeft heel lang in de scha duw van de grote Lubbers gereden, maar Joop is het levende bewijs van de stelling dat een geduldige tweede ooit de grote winnaar is. Kok kijkt achterom. Het zal toch niet zo zijn dat die dikke Terpstra een fiets heeft ge grepen, lijkt hij te denken. Dat ze tussen het volk door slalomt en haar bezwete toet tegen de camera's drukt? Ze is er toe in staat. Hierdoor raakt Kok een beetje uit balans tij dens deze beklimming. Het begint een le vensgevaarlijke situatie te worden, heren op de fiets met veel te weinig nachtrust en veel te veel gewicht, knipperend tegen de felle Amsterdamse zon. Er moeten wel ongeluk ken van komen in de afzink naar het Amstel Hotel met die gemene bocht. Maar we kun nen u helaas niet getuige laten zijn van de fi nish. De rechten zijn nu eenmaal opgekocht door Eurosport. Maar die fiets is een gouden greep geweest. Als ik het goed begrijp, maakt Nederland met die simpele, stoere fiets een lange neus naar de HSL, waarmee de Fransen hun stempel op Europa willen drukken. En naar de vliegtuig- ttby die ons boven het hoofd hangt. De we reld ziet nu dat de grote leiders gewoon op de fiets gaan en zich voortbewegen op eigen beenkracht. Volg ze, zoek hun wiel, lijkt de J boodschap. Helemaal in de geest van de pro w's, die dertig jaar geleden hun witte fietsen aanboden. Er is nog meer, hoewel het de meesten van u flret zal zijn opgevallen. U weet dat Onze Na tionale Tekst, die de Nederlanders door de eeuwen van overstromingen en buitenlandse bedreigingen heeft geholpen, onze bodem en onze economie hard heeft gemaakt, het "iet zal halen op de ribbelrand van de Euro, «t gokmuntje dat onze toekomst gaat bepa- len' Die Hollandse tekst, bestaande uit vier Magische woorden, staat op de banden van ba toprijwielen die dinsdag in Amsterdam aiu uitgedeeld. Reflecterend, waarschuwend e|t bemoedigend draaien ze mee tot de Euro base eindstreep is bereikt: GOD ZIJ MET ONS. iderenzorg, bij voorkeur in een verpleeg ...jr bewoners, personeel; affiniteit me n en bescbikbaarbeidsdienst te werken nanagementopleiding te volgen basis het salaris wordt uitbetaald van leeftijd oplading en I lewonnen worden bij: mevrouw L. SP 183-40 12 00. stichting 1997 worden opgestuurd naar. bi ra Land van Heusden en Altena 15 ii"" Leven zonder toekomst Na een regenbuitje, gevallen vlak voor we landen, ruikt het op vliegveld Tuzla heerlijk fris. Die geur, gekoppeld aan het zicht op prach tig groene heuvels doet denken aan vakantie. Maar de indruk is bedrieglijk. Diezelfde mooie heuvels zijn onbegaanbaar gebied, de eerstkomende jaren staat wandelen in die bossen gelijk met een spelletje Russisch rou lette. Een van de tienduizenden landmijnen kan je een leven lang kreupel maken, of er ger. „Je moet niet naast de weg lopen," is de eer ste waarschuwing die we krijgen, zelfs het gras en zand op het vliegveld zijn niet safe. Doorsteekjes nemen is er niet bij, ook de Amerikaanse militairen die momenteel de basis beheren, houden zich daar strikt aan. De lading van de Hercules bestaat deze keer uit complete bedden en schoolbankjes en - tafels. Het is de tweede zending binnen een week. Musters' collega Joop Pluijm heeft er voor gezorgd dat alle douanepapieren in or de zijn en is ter controle meegevlogen. Mus ters zelf is de eerste keer al meegegaan sa men met zijn directe baas, kapitein Cor Rib- bers uit Rijen, die wel eens met eigen ogen wilde zien waar Musters mee bezig is. Het tweetal haalt ons van het vliegveld in een krakend Volkswagenbusje, eigendom van een 'local'. Twee grote vrachtwagens rijden erachter om de lading te vervoeren. Ook Na- dia Skokic, tolk voor de Verenigde Naties, is erbij. Toezicht De vrachtwagens geven ons het idee dat de meubels meteen geladen worden en ter be stemder plekke zullen worden afgeleverd. Dat blijkt ijdele hoop. „De spullen gaan eerst naar een opslagplaats in de stad. Daar staat de rest ook. Alles wordt geteld en gere gistreerd. De burgemeester wil namelijk toe zicht houden op de verdeling. Anders ver dwijnt er van alles via de bekende vriendjes politiek. Dat wil hij voorkomen," legt Mus ters uit. In totaal heeft hij 550 complete bedden, vier honderd schoolsets, een aantal schoolborden en kasten ingezameld. Het meubilair is voor een school, de bedden vooral voor de -vluch telingen. Hun aantal heeft het inwoneraan tal van de stad meer dan verdubbeld. Van 120.000 naar 250.000. Volgens schattingen dan, want een exact getal kan niemand ge ven. Het zijn moslims, verdreven uit onder meer Srebrenica, de stad die heel de wester se wereld kent vanwege de etnische zuive ringen die er plaats vonden. Wat tot nu toe een ver-van-mijn-bedverhaal was, wordt werkelijkheid als Nadia ons meeneemt naar een studentenhuis dat nu niet meer bevolkt wordt door welvarende jongelui. In de kamertjes van hooguit vier bij vier leven hele families. Acht, negen, tien personen, voornamelijk vrouwen. Als er al mannen zijn, zijn ze hoogbejaard of heel jong. Te oud of te klein om mee te vechten in de strijd die veel mannen het leven kostte. Met ogen waarin ieder sprankje levenslust is gedoofd, zitten ze in hun kamers, hangen rond in de gangen of buiten voor de flat waar kleine jongetjes voetballen. Die kennen geen ander leven. „We wonen hier al vier jaar," vertelt een 17-jarig meisje. „Ik zie geen toe komst, ik heb geen hoop dat er een beter le ven komt." Stank Vier jaar zonder privacy, een wasruimte die gedeeld moet worden met honderd man, wa ter dat enkele uren per dag voorradig is, maar kranen die stuk zijn zodat de gangen blank staan. En een stank die zo doordrin gend is dat je hem uren later nog ruikt. „Je kunt dit soort dingen nooit overbrengen," zegt Musters. „Je kunt thuis vertellen hoe het is maar het gevoel kun je niet overbren gen. Daarvoor moet je hier geweest zijn." De confrontatie met deze doffe ellende doet een mens begrijpen waarom iemand iets wil doen, wil helpen. Het gevoel vanwaaruit Musters in actie kwam. Zijn schoolmeubilair is hard nodig in de totaaal uitgeleefde 4286 ZG Almkerk. De selectieg" lesp^A' Mede dankzij de inzamelingsactie van Adrie Musters (links) kunnen de leerlingen van de school op de achtergrond in september weer fatsoenlijk zitten. Rechts op de foto Cor Ribbers uit Rijen, naast Musters Joop Pluijm. schoolgebouwen. Ook hierin waren tijdens de oorlog vluchtelingen gehuisvest. Waar ze nu gebleven zijn? Een duidelijk antwoord krijgen we niet. In leegstaande huizen elders in het kanton, vertelt Nadia. Waren dat er genoeg om de duizenden mensen in onder te brengen? Nadia haalt haar schouders op. Het zal wel. En zo niet, om degenen die naar el ders gegaan zijn, hoeft Tuzla zich niet meer te bekommeren. De problemen van de stad zijn groot genoeg. Al lijken mensen zich de hele dag ergens heen te haasten, bijna niemand heeft werk, de hele industrie ligt plat. Om de tien meter zit een man of vrouw achter een tafeltje met vier aanstekers, drie pakjes sigaretten en een paar kleine flesjes drank. Die kun je kopen voor een mark meer dan je in een winkel be taalt. Het beetje winst zetten ze om in eten. Voor hun kinderen. Ouders vertellen dat ze naar buiten gaan als hun kinderen zitten te eten. Om hun eigen maag niet extra te pijni gen. Wat ze hebben, is voor de jeugd. Die flaneert dan ook, de armoede ten spijt, 's avonds door de straten en bevolkt de paar terrasjes rondom de Kapia, het pleintje waar op 25 mei 1995 71 van hun leeftijdgenoten gedood werden bij een aanslag van de Ser viërs. Nog eens 170 jongeren raakten ge wond. De 25e mei moest de dag van de toe komst worden, de dag van de jongeren. Bur gemeester Berlagic riep de jeugd van Tuzla op daar 's avonds bijeen te komen als teken van nieuwe hoop. Om vijf voor negen, ieder een weet het exacte tijdstip, begonnen de Serviërs hun aanval vanuit de heuvels. In no time veranderde het vriendelijke pleintje in een bloedbad. Twee jaar later is de pui van de winkel, waarvoor de meeste voltreffers terecht kwamen, veranderd in een monu ment vol bloemen. De slachtoffers zijn be graven op Slana Banja, een park tegen de heuvels. 71 Graven, bedolven onder de bloe men, stuk voor stuk voorzien van eenzelfde kruis met een foto van een jong mens, ge- boordejaar 1974, 1980, 1979. Het sterfjaar is op alle kruizen hetzelfde: 1995. De 25e mei zal nooit de dag van de jeugd worden. Het is een dag van grote rouw. Flatgebouw Wie bij de graven staat, ziet onder zich in het park prachtige bloemperken, moderne straatverlichting en gele banken. De inrich ting van Slana Banja is een project van Dut ch Cities voor Tuzla, een organisatie die vaart onder de vlag van het Nederlandse IKV. Martin Aalders en Helena Kanters wer ken namens de stichting in Tuzla. Hun filo sofie is dat de wederopbouw vooral een zaak is van de bewoners zelf. Die moeten de im puls krijgen om de zaken zelf aan te pakken. Ze geloven dan ook niet in het aanleveren van kant-en-klare hulpgoederen, al willen ze geenszins afbreuk doen aan de acties van KMA'er Musters. „Acute hulp is ook nodig. Alleen richten wij ons meer op de lange ter mijn. We proberen in Nederland geld bij el kaar te krijgen voor projecten hier die w.e uit laten voeren door Bosnische mensen met Bosnische spullen. Zo is het gegaan met Sla na Banja, maar bijvoorbeeld ook met het op knappen van kapotgeschoten flatgebouwen. Almere wilde wel een flat adopteren en vroeg ons te berekenen hoeveel dat kostte. Omdat we gebruikmaken van plaatselijke arbeidskrachten en zorgen dat er materiaal gebruikt wordt dat momenteel hier te leve ren valt, kwam het neer op 35.000 gulden. Daar sloegen ze in Almere steil van achter- Op 25 mei 1995 werd Tuzla in rouw gedompeld. Ruim zeventig jongeren werden gedood bij een aanslag van de Serviërs. over. De gemeente adopteerde er meteen een flatgebouw bij." Cities voor Tuzla zorgde er ook voor dat er afvalcontainers kwamen en bussen uit Ne derland om het openbaar vervoer weer op gang te krijgen. Dat lag immers volledig stil omdat alle bussen kapotgeschoten waren. Zo kan het gebeuren dat je als Brabander ge confronteerd wordt met je eigen gele BBA- bussen waarop een raamsticker vermeldt dat er op 29 mei gratis nachtbussen ingezet wor den. Kanters en Aalders zijn niet de enige Neder landers die hun steentje proberen bij te dra gen aan de wederopbouw in Bosnië. Miriam Struyk woont sinds een jaar in Tuzla voor de Helsinki Citizens Assembly, een internatio naal mensenrechten- en vredesnetwerk. HCA heeft behalve in Tuzla kantoren in Banja Luka en Sarajevo. Ook deze organisa tie wil de eigen bevolking stimuleren tot aanpakken. „De kantoren worden volledig gerund door de plaatselijke bevolking. We initiëren en ondersteunen lokale groeperin gen bij het opstarten van vooral democrati- seringsprojecten. We zijn nu bezig met het organiseren van een vrouwendag." Daarvoor willen ze alle vrouwen uit Bosnië mobiliseren. Dat vereist veelvuldig contact tussen de drie vestigingen en dat is niet een voudig. „Ik moet regelmatig overleggen met mijn collega in Banja Luka. Dat ligt honderd kilometer verderop in het Servische deel van Bosnië. Telefonisch verkeer wordt stelsel matig geboycot. Even bellen kun je wel ver geten. Ik heb een auto met een nummerbord van Tuzla. Daarmee kom ik Banja Luka niet in. Niet dat ik met een geweer op me gericht rechtsomkeer zou moeten maken, maar ze verzinnen steeds iets anders dat niet in orde zou zijn, zodat je er twee dagen over doet. Hetzelfde geldt voor de trein die bij Servisch Bosnië stopt en van bemanning wisselt." Een eenvoudige afspraak die per telefoon nog geen minuut in beslag zou nemen, moet via de fax op het hoofdkantoor in Den Haag gemaakt worden. Boodschappen met niet meer inhoud dan 'kun jij over twee dagen', 'nee, maar wel vrijdag om 14.00 uur', 'maak er dan 15.00 uur van' moeten pakweg drie duizend kilometer reizen om honderd kilo meter verderop te worden ontvangen. Trauma Frustrerend is ook vaak het werk van Ina Rahmanovic-Koning, een Nederlandse, ge trouwd met een Bosniër. Acht jaar woont ze al in Tuzla. Drie jaar geleden besloot ze in het gebouw van de Bosnische spoorwegen een psychotherapeutisch centrum op te rich ten voor vrouwen en hun kinderen. Om hulp te bieden aan de vele vaderloze gezinnen die naar Tuzla waren gevlucht. Allemaal met een levensgroot trauma. „Financieel krijgen we het rond door donaties, we krijgen subsi die van Pronk en van Vrouwen voor Vrede. We ontvangen ook vaak giften in natura. We kunnen twintig vrouwen opvangen die in principe acht maanden bij ons blijven. Als ze weggaan, zoeken we woonruimte voor hen waar ze meer privacy hebben dan in het vluchtelingencentrum waar ze vandaan kwamen. Je moet dan niet denken aan een heel huis, maar een eigen kamer voor je ei gen gezin is al heel wat beter dan een ruimte te moeten delen met vier families." Je kunt je de vraag stellen of een psychothe rapeutisch centrum wel het eerste is waar vluchtelingen behoefte aan hebben, temeer daar Ina Rahmanovic zelf toegeeft dat het effect maar van korte duur lijkt. Maar ook zij handelt vanuit de behoefte om onmiddel lijk te helpen. „Elke vrouw die met nieuwe moed bij ons weg gaat en zich staande houdt, is er weer een." Zoals elke Tuzla-inwoner of vluchteling die kan slapen op een bed van Musters' actie er een is en elk kind dat weer onderwijs kan volgen op een fatsoenlijke stoel, er een is. De KMA-instructeur is dan ook niet van zins te stoppen met zijn acties. 'Masters' zoals de plaatselijke bevolking hem noemt, heeft alweer een nieuw plan. „Ik wil heel graag een groep vluchtelingenkin deren naar Nederland halen voor een vakan tie. Ik kreeg het niet op tijd rond voor deze zomer maar het is een mooi project voor vol gend jaar." i a.s.

de Stem | 1997 | | pagina 31