de stem 3LB nu Breda! W Etten-Leurs paar komt door bureaucratie niet toe aan verwerking 'In moeilijke situatie word je van het kastje naar de muur gestuurd' rs eidsspecialiste ling >2710 chrtiek en bouwkunde grootste particuliere uut op het gebied van rging in Nederland. aan dat drama voorafging [en wat zou volgen. Kapot van de i hun ogen slechte behandeling in het ziekenhuis en van de bu- [reaucratische en botte opstelling Ivan veel instanties. Het relaas [van een menselijk drama. D1 Controle Verzetje JNI 1997 X 97 ies r ica van morgen. IEK 3 ANDBEVEILIGING IAT1E carrièrekansen! igstelling, september 1997 4 jaar, waarvan een half acht. i per week iloma MTS-E of -W met n eindexamenpakket en ïvante werkervaring. Boterman, 0118 - 489246 Centrum, 0118 - 489229 jj^Zeeland ngen HZeeland.nl in september a.s. Ia de opleidingen: leidingen leiding iheidsverzorging van OLB mister van O.C.W. ERkEnGÊ 38,4811 NS Breda Uiterlijk onbewogen doet de 24- I jarige Paul uit Etten-Leur ver slag van het drama dat hem en zijn vriendin Angela de afgelo- I pen weken is overkomen. Maar Izijn houding is slechts schijn. [Het jonge stel is nog steeds ka pot van de dood van hun eerste I kindje dat slechts drie uur mocht leven. Kapot van alles I OoorMathieu Kothuis weggewoven'. Weekend ZATERDAG 21 JUNI 1997 Een blik op de kinderkamer van Paul en Angela in Etten-Leur. Paul had de kamer net een paar dagen klaar toen hun kind, veel te vroeg, in het ziekenhuis in Veldhoven werd geboren. Het leefde slechts een paar uur. FOTO COR VIVEEN Verlies kind werd dubbel drama s 'n^ vorhl iaar za§ 'lun toekomst er I i n°g zonnig uit. Paul (24) en Angela |^^4(24) waren zielsgelukkig. Het was jwr en pril geluk. Ze hadden elkaar pas ont- wet en waren hopeloos verliefd. Kort daarna '«rd Angela zwanger en ze kregen een huis in I Etten-Leur. I Te waren heel gelukkig en begonnen meteen [jietde inrichting van ons huis." Paul, chauf- farvan beroep, doet het woord. Angela is door -t verlies van haar zoontje nog steeds niet in Vrat haar verhaal te vertellen. Hun achterna- I ®n willen ze liever niet in de krant. Ook geen 'i. Te pijnlijk. De zwangerschap verliep voorspoedig. Tot af kopen maart. Bij een reguliere controle stuur- de huisarts Angela naar ziekenhuis De Ba- Miie in Breda. Daar werd een echo gemaakt en Angela werd vier dagen ter controle in het zie- ffinhuis gehouden. „Op een zaterdag werd ze ontslagen met mededeling van de gynaecoloog dat ze thuis rust moest houden en zich niet mocht ■n". Bij een volgende controle, twee 'eken later, kreeg Angela van een andere gy- aaecoloog in hetzelfde ziekenhuis te horen dat eigenlijk niks aan de hand was en dat ze 'w alles mocht doen. Whtten-Leui- stond Angela onder controle van j'ei'l°skundigenpraktijk. Dat contact verliep Ju klachten die ze later kreeg, werd ^aul niet gereageerd of ze werd ronduit „Ik ken haar een beetje. Als je zo te- 8® haar praat, slaat ze helemaal dicht" l° mek de zwangerschap na het ontslag uit y mekenhuis voorspoedig te verlopen: Tót lf weken voor die bewuste dertiende mei. De jj-a staan tweetal in het geheugen gegrift. Jeen bezoek aan de verloskundige klaagde Söa over last in haar rug en benen. Ze voel- °°k geen leven in haar buik. Haar klachten ["erderv ia.Inpant®aS daarop moest Paul voor zijn werk Iia^ r wilde Angela plezieren en vroeg Een met de vrachtauto mee te rijden. verzetje zou goed voor haar zijn, zo dacht ^hieraf ga je jezelf natuurlijk van alles ver- Jsreril a voelt je schuldig. Als ze niet was mee- "n dan was het misschien niet zover geko- "Als, als'. mee en op de terugweg, ,011t tussen Gent en Antwerpen, ging het e kreeg een bloeding die steeds erger werd. Paul bedacht zich geen moment, schakel de in een hogere versnelling en besloot recht streeks naar het Academisch Ziekenhuis in Antwerpen te rijden. Wat normaal op zijn rit ten in België nooit voorkwam, gebeurde toen wel. Voor de Kennedytunnel stond een file van twaalf kilometer. Paul nam een andere route en reed via de Lief- kenshoektunnel meteen door naar Nederland, naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis Lievens- berg in Bergen op Zoom. „Daar kregen we te horen 'dat er iets aan de hand was' waar ze daar niks mee konden". Volgens Paul ontstond in het ziekenhuis enige paniek. Met spoed werd telefonisch naar een opnameplaats in een ander ziekenhuis geïnfor meerd. Naar Rotterdam en zelfs naar Antwer pen. Nergens bleek plaats. Diezelfde avond kwam-er een plekje vrij in zie kenhuis St. Joseph, helemaal in Veldhoven. Angela was in de 29e week van haar zwanger schap. Keizersnede Pech bleef Paul en Angela achtervolgen. In Veldhoven kon de chauffeur van de ambulance de weg naar het ziekenhuis niet vinden. „Het was al een en al narigheid en dan ook dat nog." Paul was inmiddels als een razende Roeland met zijn vrachtauto naar Etten-Leur gereden en vervolgens samen met zijn schoonvader per auto Angela achterna gegaan. Hij arriveerde vijftien minuten na haar opname in het St. Jo seph. In het ziekenhuis werd een spontane loslating van de placenta vastgesteld. Met de keizersne de zou het kind worden gehaald. Paul: „Op dat moment was er nog geen sprake van paniek. Alles leek nog goed te komen". Bij controle op de operatietafel bleek plots klaps dat de hartslag van het kind sterk ver minderde en onder de honderd kwam. Onmid dellijk werd tot operatie besloten. Tien minu ten later werd Meivin geboren. Omdat de boreling niet meer ademde, werd het kind op de operatietafel gereanimeerd en kreeg het een injectie in het hartje. De wond bleek echter niet te willlen sluiten, zo luidde de uitleg achteraf. De ernst van de situatie werd toen snel duidelijk. „Het kindje werd bij ons gebracht en we kregen de boodschap dat het niet lang zou leven"Mei vin werd om 00.38 uur, kort na middernacht, geboren en overleed ruim drie uur later op dinsdagmorgen 13 mei om 03.50 uur. Paul laat een stapeltje foto's zien die door het zieken huispersoneel zijn gemaakt. Woorden schieten tekort. Voor de behandeling in het ziekenhuis in Veld hoven hebben Paul en Angela achteraf, alle lof. Hun volgende kindje, zoveel is wel duidelijk, zal in het St. Joseph-ziekenhuis worden gebo ren. „Ze kennen ons daar en wat ons met De Baronie is overkomen, zal niet opnieuw gebeu ren". Kwalijk Achteraf, zo kregen Paul en Angela in Veldho ven ook te horen, bleek de placenta al eerder een stukje te zijn losgegaan. Dat had zieken huis De Baronie moeten vaststellen, aldus het Veldhovense ziekenhuis. Een regulier zwanger- schapsonderzoek, een echo, de afname van wat bloed en controle van de buik bleef bij het laat ste bezoek van Angela aan De Baronie echter achterwege. „Dat nemen we dat ziekenhuis hoogst kwalijk," zegt Paul. Ook over de verloskundigenpraktijk in Etten- Leur zijn Paul en Angela niet te spreken. „Nu willen ze wel een gesprek, maar het vertrouwen is weg. Ze hebben ons gewoon voorgelogen". ter. De grote mars door de bureaucratie van hulpverleningsinstanties moest nog beginnen. Een verzoek om thuiszorg via de Kruisvereni ging Breda liep op niets uit. Volgens Paul was Angela na de ingreep in Veldhoven tot weinig in staat en lichamelijk te zwak om het huishou den te doen. De spanningen van de voorgaande weken speelden op. „Ze deden vreselijk moeilijk tot ik op een gegeven moment zei 'laat maar zitten. Ik zoek het zelf wel uit'." Op 29 mei, zestien dagen na de dood van Mei vin, lag er een brief in de bus van de Sociale Verzekeringsbank (SVB) uit Breda, Een aan vraag voor kinderbijslag. Paul las de brief met trillende handen. Hij was perplex en greep op nieuw naar de telefoon. Uit navraag bleek dat de SVB reageerde op in formatie van de gemeente Etten-Leur. Die had, zo bleek later, de gegevens over de geboorte van hun kind doorgestuurd naar de Verzekerings bank zónder acht te slaan op de akte van over lijden. Met de dramatische afloop van de zwanger schap was de ellende voor het stel nog lang niet voorbij. Integendeel. „Als er zoiets met je kind gebeurt dan ben je natuurlijk helemaal van slag. Maar toen is het grote gezeik pas echt be gonnen," zegt Paul over die periode. Op woensdag de 14e, daags na het overlijden van hun kind, zou Angela een afspraak hebben met de verloskundige. Paul: „Ik belde op om te vertellen wat er was gebeurd. Maar ik kreeg niet eens de gelegenheid mijn verhaal te doen". Hij kreeg een 'hele vreemde reactie' waaruit hij de conclusie trok dat de praktijk geen enkele verantwoordelijkheid wilde nemen voor wat er met Angela was gebeurd. Kort daarna kreeg Paul het aan de stok met het GAK over de verwarring die was ontstaan over de vraag of Angela nu in de ziektewet thuis hoorde of in de WW. Hij belde zeven keer met het GAK om de zaak uit te leggen. „Telkens kreeg ik te horen 'foutje, het wordt rechtgezet'. Voor mij is duidelijk dat de afdelingen ziekte wet en WW daar absoluut langs elkaar heen werken. Ze hebben er een frutje van gemaakt". En niet alleen het) GAK, zo ondervond Paul la In Veldhoven had Paul, keurig volgens de re gels, de geboorte van zijn zoon bij de gemeente aangegeven en meteen diens overlijden ge meld. Dat is regel als een kind langer leeft dan drie uur. Dat was met zoon Meivin (overigens maar enkele minuten) het geval. De gemeente Veldhoven stuurde beide akten (de akte van geboorte en de akte van overlij den) in één enveloppe door naar Etten-Leur. De gemeente Etten-Leur zond de akte van ge boorte naar de SVB, zónder acht te slaan op de akte van overlijden. Vier keer belde Paul met de gemeente Etten- Leur. Vier keer kreeg hij te horen dat de schuld moest liggen in Veldhoven. Deze week kreeg hij een uitvoerige excuusbrief van B en W van Etten-Leur met de mededeling dat ten stad- huize inderdaad een treurige vergissing was begaan. De geboortegegevens waren naar de SVB doorgezonden, zonder acht te slaan op het overlijden van Meivin. De gemeente Veldho ven trof geen enkele blaam. De schuld lag in Etten-Leur. Paul is uiteraard blij met de excuusbrief. Toch houdt hij er een nare smaak aan over. „Het werd op den duur een afschuifspelletje. Eerst blijven ze maar steeds volhouden dat het hun schuld niet is en uiteindelijk toch deze brief. Je voelt je zo machteloos en van het kastje naar de muur gestuurd". Het drama was nóg niet ten einde. Op 26 mei j.l. sprong bij Angela de wond open die was ontstaan door de keizersnede. Paul belde met een naar Veldhoven. Hun behandelend arts adviseerde meteen in de auto te stappen. Intus sen verergerde de wond en op advies van 'Veldhoven' werd geen risico genomen. Paul reed met Angela naar ziekenhuis De Baronie. Achteraf bleek het een onschuldig bloedstol- seltje. De gynaecoloog in het Bredase zieken huis keurde hen volgens Paul geen blik waar dig. Nog kwam er geen rust voor Paul en Angela. „Elke drie dagen kwam er weer wat anders op ons af. De ene ellende volgde op de andere". Ziekenfonds VGZ stuurde een rekening (voor een eigen bijdrage) voor de kosten van de ope ratie van Angela in Veldhoven. In een bijge voegd foldertje las Paul dat de kosten in geval van zwangerschap niet in rekening gebracht konden worden bij ziekenfondspatiënten. Uit zijn telefoontjes aan het VGZ (het ziekenfonds van Angela) kreeg hij al gauw de indruk dat het ziekenfonds de kosten wilde afschuiven op Pauls particuliere verzekering, OZ-Verzeke- ringen. Het excuus van de gemeente Etten-Leur dat deze week in de bus viil, is voorlopig de laatste brief die Paul en Angela hebben gekregen. „Onze zoon is een maand geleden overleden. Het enige wat we nu willen is een beetje rust, zodat we eindelijk aan het verwerken van ons verlies kunnen beginnen.1" Ze hebben tiesloten geen', klacht in te dienen over hun behandeling door ziekenhuis De Ba ronie. Daar hebben ze heel bewust voor geko zen. Paul en Angela wachten op het obduc tierapport (een onderzoek naar de juiste doodsoorzaak van Meivin) van ziekenhuis St. Joseph. Daarna willen, ze nog een gesprek met de gynaecoloog in Breda. Een klachtenprocedure duurt al gauw een paar jaar en dat hebben Paul en Angela er niet voor over. Alle ellende wordt dan opnieuw op gerakeld, zo vinden ze. Paul: „Ik heb geen zin om een spannend verhaal op te hangen of ge lijk te krijgen. Onze zoon krijgen we daar niet mee terug. Wel wil ik mijn verhaal kwijt en misschien een stukje erkenning dat ik van al die instanties niet heb gekregen. Ik heb me vreselijk opgewonden over het feit dat je in zo'n moeilijke situatie vaak dagenlang van het kastje naar de muur wordt gestuurd. Dat het bij veel instanties erg was wist ik wel, maar zó erg, daar had ik geen idee van." De directeur patiëntenzorg van De Baronie, E. de Nobel, wil in eerste instantie niet reageren op het trieste verhaal van Paul en Angela. „Wij reageren niet op gevallen van individuele patiënten," aldus De Nobel. Toch raadt hij hen aan hun zaak voor te leggen aan de klachtencommissie van het ziekenhuis. „We hebben het liefst dat alle ongenoegen van patiënten tot ons komt," zegt De Nobel. Geen fouten Korte tijd later reageert het ziekenhuis op nieuw. Paul en Angela moeten zich goed reali seren dat het ziekenhuis op grond van de wet op de privacy niet op hun klacht kan ingaan 'en zich derhalve niet kan verweren'. „Uit een eerste onderzoek," zegt De Nobel, „is de di rectie gebleken dat er in ons ziekenhuis geen medische fouten zijn gemaakt". Een derde reactie van De Nobel komt per brief. Hij betuigt daarin zijn medeleven met Paul en Angela, nodigt hen uit voor een ge sprek en verzoekt het paar hem toe te staan de medische gegevens in hun zaak openbaar te maken om zo de krant te kunnen informeren. Paul en Angela willen niet op de brief reage ren en noemen die 'typerend' voor de houding van ziekenhuis De Baronie. Als het ziekenhuis zo met hun lot was begaan dan had het betui gen van medeleven en de uitnodiging voor een gesprek ook eerder kunnen komen, aldus Paul. Dat er medische fouten zouden zijn gemaakt, beweren Paul en Angela niet. Ze verwijten het ziekenhuis echter wel dat het bij het laatste zwangerschapsonderzoek niet goed is gegaan. Ze wachten nu het obductierapport uit Veld hoven af. Volgens Paul en Angela hebben zo wel ziekenhuis De Baronie maar ook het GAK, de verloskundigenpraktijk, de Kruis vereniging en de gemeente Etten-Leur stuk voor stuk hun verantwoordelijkheid wegge schoven. Vragen Paul: „We hadden een heleboel vragen. De antwoorden kregen we uiteindelijk pas op de plaats waar ons het ergste is overkomen, in het ziekenhuis van Veldhoven waar onze zoon is overleden. Daar zeiden ze precies waar het op stond. Hoe erg het was. Dat onze zoon het niet lang zou maken. Maar ook dat ze, achter af gezien, misschien beteriets eerder ons kind via de keizersnede hadden moeten halen. Ze verborgen niets en waren recht-door-zee. Voor dat ziekenhuis neem ik mijn petje af".

de Stem | 1997 | | pagina 29