iren Geen drol meer te zien Positief denken Dik betaald parkeren Soep Hl C HE JA, DAT KEN I Steek het in de binnenzak Grens-weg Twee Vrienden i 20 JUN11987 I*"' DESTEM ZEELAND C5 Soephoi *?%ee vatt cU Sc& doar ettij gelijk in PASTORIEDIENSTEN P.C-KERKDIENSTEN CTERDAG 21 JUNI 1997 C4 &Von<f Jj Hukt plaats. we UK ot&n '"W^keeI '«schaven. ^Oarr, etal wil uit de berg materiaal het mooi- ïeest interessante halen. „Je staat ver-1 n de onderwerpen: de komeet Haley, de orlog, Indië, wereldschokkende ge- J issen, weerwolven, moorden en andere zaken waren steeds aanleiding tot een j )f smeuïg lied," zegt Piet, die daarna lar pakt en een smartlap voordraagt. acht as kan vooruit, we hebben al tiental- Ijes gebruikt en onze lp's: Van verre en en Op 't Randje, staan er vol mee. daten zijn uitverkocht en daarom Ambras nu de cd 'Hé ja, dat ken ik' combinatie van de beide platen en en speciale verrassing voor een vse familie. Wij zijn nog niet uitge- en Pegam blijft noten kraken. De ru-1 eeft in tien jaar een schat aan liedjes rerd. Toch mooi voor het nageslacht. dat de mensen door blijven gaan met teriaal te sturen." ze Je in, bij in- op ng :en ?r- lar it- fer iT- ilp lie ier lat of an en er- kte de .ee. co de het een :elf de er- iro- eft tijd ro llet het er cht aar ing ;in de eel- het lier den ken ter- iver der itu- bekend als stad waar de drugs handel hoogtij viert. Daar waren we zeker niet trots op, maar toch; als politie kon je wel zeggen 'wij tellen op dat vlak ook mee'." Een memorabel jaar in het recen te verleden was voor Schuit 1993. Hij geeft twee oorzaken voor deze 'zware periode' in zijn loopbaan: de schippersacties en de reorganisatie bij de Zeeuwse politie. „Tijdens de schippersac ties was ik waarnemend chef van het korps in Terneuzen. Het was een roerige periode waarin je veel moest regelen en zorgen dat dingen geregeld werden. De samensmelting van rijks- en gemeentepolitie tot een regionale Zeeuwse politie had voor Schuit niet gehoeven. „Reorganiseren doet zeer in elk bedrijf. Want dat betekent dat het slecht gaat en ff verbetering nodig is. Maar voor mij hoefde het niet. Hoewel k denk dat het goed is dat er on Zeeuws-Vlaanderen een politie korps is. Dat vind ik het grootste voordeel van de reorganisatie- Zonder neerbuigend te willen doen, laat hij zich sceptisch uit over de keuze die de Zeeuws politieleiding maakte voor poli tiesurveillanten in plaats van volwaardig opgeleide politie agenten. Dit om gehoor te geven aan de roep vanuit de bevolkins om meer agenten op straat. „De surveillant begint al een achterstand in zijn oplei ding en wordt niet bij alle as pecten van het politiewerk inge zet. Dat is geen verwijt maar ee nuchtere constatering. Ze zij weliswaar sneller te zien o straat, maar het duurt veel la ger voor ze voldoende baSf® hebben om het vak goed te Be heersen. Ik denk dat we beter zouden zijn met échte poli mensen." Pension Hij is blij dat hij met Pens'?eI{ kan en is niet bang om m spreekwoordelijke gat te va Hij kreeg van de districtschei u. Zeeuws-Vlaanderen alle genheid om gedurende een P jaar in alle vrijheid af te bou Zijn laatste functie was <jie klachtenbemiddelaar, c0°rc tor van de vrijwillige Polltl en intermediair tussen de pol» de waterpolitie. Schuit: „IK me straks goed bezig houde onder andere nog een beetje willigerswerk voor Veilig keer Nederland doen." I i I I I ZATERDAG 21 JUNI 1997 Hulst probeert het de dagtoe risten en bezoekers naar de zin te maken. Een gratis parkeer- folder met extra informatie over de feestelijke evenemen ten en culinaire locaties en en kele tips om het de zakkenrol lers minder gemakkelijk te ma ken. De tips staan afgedrukt in vier talen. De Nederlander zal bij het lezen van de vier tips wel licht even de wenkbrauwen fronsen. Berg maar eens als vrouw je waardevolle spullen in de binnenzak. Is een fototoe stel waardevol? Dacht ik ook, maar hoe krijgt zij dat in haar binnenzak of onder de kleding. De politie raadt ook aan om de bagage altijd in het oog te hou den. Leuk als je een dagje komt shoppen. Moet je nu in de auto blijven zitten om de bagage te observeren, of moet je de boel de boel laten en die tips ge woon in de broekzak steken. De Franse vertaling is letter lijk. Elk woord wordt omge zet en daardoor wordt het voor de Frans sprekende toe rist vreemd. 'Neem niet meer mee dan u nodig heeft' staat vertaald als 'N'emmenez pas plus que nécessaire'. Emme- ner is niet op zijn plaats, want dit werkwoord geldt alleen voor mens en dier. Op de rest van de zin is ook nog wel wat aan te merken. De suggestie 'N'emportez que le nécessaire' zou voldoende zijn. Een tip om te rangeren in de inside pocket: Laat de tek sten nalezen door mensen die de taal kennen. Het telefoonnummer van de regiopolitie wordt duidelijk vermeld. De agenten zijn te bereiken in het Bureu Hulst. Het kantoor heeft in de Rey- naertstad wel een erg hondse invulling gekregen. (JV) Goed, de toeristische veer dienst Terneuzen-Hansweert gaat dus deze zomer maar één keer per dag varen, maar moet er daarom in de krant meteen gesproken worden over een probleem? Als de zaken niet precies zo lopen, zoals ze oorspronke lijk gepland waren, zouden we dan niet zo flexibel kun nen zijn om van de nood een deugd te maken? Waar zijn de creatieve ondernemers die van een overnachting in Hansweert een feest maken? De aanbiedingen voor een ro mantische avond aan de 'overkant' zouden ons om de oren moeten vliegen. Niet te rug kunnen naar Terneuzen zou niet als een ramp afge schilderd moeten worden maar als een culinair en cul tureel avontuur, een uitgele zen mogelijkheid om Zuid- Beveland te ontdekken. Waar blijven combinatie-aanbie dingen en gezinskortingen? Zie de Zeeuws-Vlamingen de veerboot op te krijgen en buit uit dat ze niet meer terug kunnen. We moeten af van het enge denken! Daar zijn trouwens wel meer voorbeelden van te vinden; wat dacht u van de Hulsterse ouderen die 'verbolgen' zijn over een speel tuint je voor hun deur? Nu moet ik eerst kwijt, dat de foto de kop ab soluut tegenspreekt: op een zonovergoten grasveldje ligt een wel heel olijke heer te po seren op een spiksplinter nieuwe glijbaan. Om hem heen gegroepeerd staat een aantal zeer vriendelijk en ge zellig uitziende buurtbewo ners. Absoluut geen vervaar lijke demonstranten die je 's avonds liever niet in je eentje tegenkomt in de Clausstraat. De tijd dat 'ouden van dagen' weggestopt werden in be jaardentehuizen ligt voor goed achter ons. In de jaren negentig zijn de senioren zich steeds meer gaan manifeste ren als een bevolkingsgroep waarmee rekening gehouden dient te worden. Natuurlijk! Ze zijn goed geïnformeerd, actief in het vrijwilligers werk, volgen de mode op de voet, hebben een leuke finan ciële armslag, kortom ze staan midden in het leven. Daarom verbaast hun boos heid mij des te meer. Wellicht is er impulsief gereageerd en hebben zij zich nog niet ge realiseerd hoeveel rijker hun leven wordt met kinderen in de omgeving. Niets doet de buurt meer leven dan heldere kinderstemmen. Nu senioren niet meer kiezen voor geïso leerd wonen en zij de wijken tegenwoordig verrijken met ontelbare extra opas en omas breken er gouden tijden voor hen aan. Kinderen en oude ren hebben elkaar veel te ge ven. Mijn liefste vrienden zijn beiden rond de tachtig, hun relativerend commen taar op de gebeurtenissen in mijn leven helpen mij weer in balans te komen. Hun huis is voor mij een oase van rust en aandacht. Nu we de 'wegstopcultuur' meer en meer achter ons la ten, zullen dit soort relaties gemakkelijker ontstaan. Vroeger was dat in Neder land heel gewoon en in veel buitenlanden worden de ouderen juist vanwege hun leeftijd, kennis en ervaring nog steeds met respect be handeld. Zij zijn het rust punt, de vraagbaak en de toevlucht van veel jongeren. Daar moeten we hier ook weer naar toe, dan hoeven de Riaggs en andere therapeu ten niet meer met ellenlange wachtlijsten te werken. Weg met het enge denken, we moeten het breed zien; de ge meente Hulst is weer eens koploper, ze zijn daar de maatschappelijke vernieu wingen vóór. En als er eens een bal in de tuin terecht komt, dan is dat misschien aanleiding voor een glas cola en een praatje. Wie weet, het begin van een nieuwe span nende relatie. Hondenpoep. Wat u zegt: een bron van er gernis als u weer eens in zo'n smeuïge hoop stapt. Gemeentebesturen piekeren zich al jaren de hersens suf om voor het probleem een afdoende oplossing te vinden. Het straatbeeld biedt inmiddels een (wille- )keur aan maatregelen. Hondenpoepcontai ners bijvoorbeeld, hondentoiletten, uitlaat- terreinen, hondenpoepzakjes, verboden voor-hondenzones. Maar H. Goethals heeft dè oplossing gevonden. Hij heeft in zijn voortuin geen last meer van drollen en an dersoortige beestigheden. De poep zat spij kerde deze Westdorpenaar een pront bord met een welluidende tekst op de Japanse Kers. Geen drol meer te zien. Goed voor beeld doet volgen. Voor gemeentebesturen wellicht het vol gende probleem: hoe dammen wij het aantal borden tegen hondenpoep in? FOTO WIM KOOIJMAN Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdra gen deze week van Wim Kooijman, Jan Jonkman, Eu gene Verstraeten en Jeanette Vergouwen. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzen dingen, en niet op rijm. Voor tips op- en of aanmerkingen belt u: 0115 - 645769. U kunt ook schrijven naar: Postbus 145, 4530 AC Terneu zen. In de gemeente Axel, om precies te zijn bij een dijkweggetje bij het Perenboomsgat, staat een grenspaal. Beter gezegd: stond een grenspaal. Want alles wat rest van deze gietijzeren paal is het voetstuk. Is dit nu het symbool van de eenwording van Europa? Met andere woorden: grens-weg. FOTO WIM KOOIJMAN In Hulst hebben ze een foldertje gemaakt dat de bezoeker de weg moet wijzen naar de parkeerplekjes in de stad. Een handig hulpmiddel, tenminste als alle informatie klopt. Maar helaas, dat is niet zo. Volgens het plattegrondje op de folder geldt voor de Gentsestraat betaald Parkeren. Voor wie niet te ver wil lopen zal dat een zorg zijn. De onwetende be zoeker stalt zijn voertuig op één van de fraaie parkeerstroken in de straat. Dat hij zowat de enige parkeerder is en dat hij ook geen parkeermeter kan bespeu ren is geen reden om onraad te ruiken. Dat komt pas als hij na een gezellig uur tje winkelen terugkomt. Dan vindt hij een keurige door de parkeerwachter ach ter de ruitenwisser geschoven rekening van ettelijke tientjes. Dan pas ziet hij dat de parkeerstroken uitsluitend bestemd zijn voor de bevoorrading van de win kels. Strikt genomen heeft het foldertje wel gelijk. Wie in de Gentsestraat parkeert moet daar inderdaad voor betalen. Zeg maar dik betalen. (EV) Overal kun je soep van maken. Mijn vader kon het van kiezelstenen. Dat was heerlijke soep. Va der begon met een ern stige snuit te trekken, gooide twee goedgewas- sen kiezelstenen in ko kend water, proefde dan zorgvuldig en verkon digde dat de soep lekker was, maar nog een stukje vlees behoefde. Vervol gens gingen er drie soep kippen in en moest de pan een uur of twee trek ken. Vader proefde weer, smakte met zijn lippen en zei dat de soep nu echt klaar was, op wat groen ten na. Waarna twee kilo boerenso.epgroenten de pan in gingen. Na de soep op smaak te hebben gebracht met een halve liter room, een dik glas echte cognac, wat Maggi uit het flesje en een tikje peper, kwamen de bor den op tafel. 'Zo', zei va der dan, 'de soep van kiezelstenen is klaar. Zien jullie wel dat het kan? Goedkoop en lek ker'. En wij proefden: de soep was heerlijk, het kon waarempel echt. Soep van kiezelstenen. Wat een vader! Ik dacht weer aan die wonderlijke soep toen ik onlangs een waarge- beurd gedichtje op schreef. Soep is overal goed voor, dacht ik, overal kun je soep van maken. Van kiezelste nen, en ook van letters. Ik noemde het soepge dichtje Soephoi. Het is een echt soepzooitje ge worden en het gaat zo: Door het open zomer- raam de groentensoep van buurvrouwtje vertelt me heerlijk goedemiddag (CM) Door is 'n beetjen n'n zurgeluken mens. IJ geraokt makkeluk over iets in de war. D zie d'overal 'n beest op kruipen en meestal raitij mee 'n eel zwaore kar. ü'ellende van eel de wjèreld trektij'm aon, ij is overal steunend lid van en: ij gelooft alt nog eilug da Grienpies en zo ergest ook maor iets aon verelpen kan. G'oort'm wel 's beu oor. Kik, ik maok mij ook wel zurgen omt mieljeu vaneigen. Zeker nou ammen ammel van de Brabanse verkesboeren ier gaon krijgen. ft kan mij daor dik over maoken dagge da mee zijn allen nie tegen keun ouwen en da zonen wildvrimden vent daor zomaor 'n kot van ik weet nie oe groot kan bouwen. ft fee van ze leven 's twee dakraomkes d'rbij op mijn duivekot, nie eens aon de straot. vinnen een week aoien ze mij bij mijn pietsjen! Miliardedju, si, wa was'k toen toch kwaod! Maar om op Door t'rug te kommen, ij trekt zijn eigen nou echt alles vreedaon: gat in de lucht, de zeeondjes, de bossen gunter, ij is echt overal mee begaon. «mmen aont biljarren zijn durftij enees zeggen, twint atta nergest op slaot: Wezijmen nou 'n uur bezig Free en weette gij oe da'd't'r nou mee de wjèreld bijstaot? 'Wint dammen wij ier spelen, zijn d'r twee verschilluge beesten voor eens en voor altijd van deze wjèreld Free! Uitgeroeid deur ons! Die zijmen echteluk en voorgoed kwijt. «Deur ons?" zeg'k dan wel 's, „ik weet van niks oor Door, ik èn echteluk niks gedaon. Dan begintij 't pas nog maor 's uit te leggen: We zaog'm de poten vanonder ons bestaon. [,evast gelijk oor, zone stommerik ist nie, maor kan kik daor mijn slaopen om laoten? ft wif daor affetoe wel 's over naordeenken, maor d'r toch nie altijd over lope praoten. Jfow istij 'n beetjen kwaod op mijn; ij vin dank nooit nie serieus zijn attij zoiets zeg. ^esschien ist wel zo oor. Overlest begostij weer: Free, alt schoons uit ons landjen gao weg. z.eg: „Jaowoor Door, al wa schoon is in ons landjen gao weg, agge't goe bekijk. e" op de Sassuk nog twee stammenees geweten en nou ist'r geeneen nie meer! G'è gelijk!" 'y} Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. G. Claessens, St. Jansteen, tel. 0114-320159. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. A. de Nijs, tel. 0115-482062 (pgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. U117-459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid- dorpe - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. Vervaet, tel. 0115- 561532 GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: 10 u. ds. Baas (gezinsdienst hervormde kerk), 17 u. ds. R. Blokland. Terneuzen: geen opgave ontvan gen. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. de Haan. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 u. ds J. Burger, 15 u. ds. A. Kramer. Hoek: 09.30 u. ds. L. Leeftink, 15 u. ds. J. Burger. Terneuzen: 09.30 u. en 15 u. ds. P. Storm. Zaamslag: 10.30 en 16.30 u ds. L. Leeftink. CHRISTELIJK GEREFORMEER DE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10.00 en 15.00 u. ds. H. van der Ham. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst: (Mavo school 'Het Rave lijn'): 10 u. J. Wulffraat. Terneuzen: (De Kandelaar) 10 u. T. van Nes. GE- VRIJE EVANGELISCHE MEENTE Breskens: 09.00 u. dhr. L. Wals. Retranchement: 10 u. ds. G. van de Wetering. Nieuwvliet: 10.30 u. zie Breskens. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: geen dienst. Goes: geen dienst. Middelburg: 10.00 uur ds. M. Baart. Vlissingen: geen dienst. NIEUW-APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10 u. dhr. R. Brink. S.O.W. DIENSTEN Aardenburg: (St.-Baafskerk), 10.30 u. oecumenische dienst met ds. H. Valk, ds. Postma en H. de Vrieze. Oostburg: (gereformeerde kerk), geen opgave ontvangen. Oostburg: (hervormde kerk), geen opgave ontvangen. CHRISTENGEMEENTE DE HOEKSTEEN Oostburg: (De Hoekzak) geen op gave ontvangen. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zond. 9 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 10.30 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zat. 19.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 11.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 9 u. Axel - H. Gregorius de Grote, zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 9.30 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Tri- niteitskerk). zat. 19.00 u. Verrezen Christus: zon. 9.30 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zond. 9.30 u. Aflevering 516 Een dezer dagen bestaat deze rubriek tien jaar. Dat komt elders in de krant aan de orde. Eén van de eerste liederen die we opnamen, was het in de streek goed bekend en veel gezongen 'Twee Vrienden'. Zoals altijd met veel oude liederen bestaan er verschillende versies van. Begrijpe lijk: veelal worden ze mondeling overgeleverd. De volgende zanger verstaat iets verkeerd, snapt iets niet, past het aan voor een specia le gelegenheid en...hupsakee.,.een nieuwe versie begint een nieuw leven. Sankie Koster uit Overslag was onlangs weer eens op merode en ze belandde in Wichelen, Jupiter mag weten waar het ligt! De Wichel- se Straatzangers, die als zoveel andere groepen - men denke aan Ambras - het oude straatlied nieuw leven in proberen te blazen, zongen ook 'Twee Vrienden', maar ook 'De Jan kwam Thuis', 'D'n Bomelala', 'Ik ben van der Steen', 'Op mijn Kloefen' en nog veel meer. Van het door hen verspreidde liedblad - deze liederen mogen door iedereen gezongen worden, zij bevatten niets tegen de zeden - nemen we hun versie van 'Twee Vrienden' over. Om de ring te slui ten als het ware. Naar aanleiding van de rubriek Versteend Verleden stuurde P. van Hoove uit Boschkapelle ons het 'Bosse Volkslied'. We stellen dat bijzonder op prijs, maar we publiceerden dat reeds in aflevering 334 op 18 december 1993. Vroeg of laat zullen we het wel eens in een boekje opnemen. Twee vrienden gelijk wij bestaan er niet meer, Krijg ik een pak slagen hij krijgt evenveel. En hebben we geen centen we hebben toch praat; Wij zijn een paar vrolijke maat. Refrein: van troelala, troelala, troelalalaa. Troelala, troelala, troelalalaa. En hebben we., (twee laatste stroferegels herhalen) In d'herberg gekomen daar zien zij ons graag, Voor 't drinken zijn wij volstrekt niet te traag; Een fles voor ons beiden is gauw door de keel We drinken precies evenveel. Als er een van ons beiden met een meisje vrijt, Dan is ze eens voor hem en ze is eens voor mij. En als het jong leven ons dan eens berouwt, Dan loten wij wie er mee trouwt. De kosten der bruiloft delen wij saam, En komt er een kleintje het draagt onze naam. Dan loten wij wier er voor vader zal staan En wie er naar 't stadhuis zal gaan. Is't ongeluk gekomen dat sterft onze vrouw, Dan dragen wij samen de kost en de rouw: Dan gaan wij tesamen naar 't kerkhof voor haar En bidden en schreien tegaar. Ons buskruit en lood lig op voorhand gereed. Sterft een van ons beide de ander moet mee. We worden begraven in éénzelfde mis Te samen in éne doodskist. Pegam.

de Stem | 1997 | | pagina 27