E L Warrens wil nog steeds scoren DUCTION UCTION 'Ouwe vos' Vonck snelste atleet in Hulst Verlies voor favoriet £)e Wielingen levert acht kampioenen af duo Dutree/De Jonge 51-jarige atleet uit Kloosterzande bezig aan beste seizoenen uit loopbaan pBSTEM SPORT ZEELAND (M/V) (M/V) en techniek b.v. S ENGINEER m/v bondscoach van Albanië is blij met conipleet elftal SPORTNIEUWS KORT Waterpolotoernooi De Bruinvis Wielerronde in Nieuwdorp Rutjes directeur golfbaan Goes Trofeeën Fred Perry geveild Baarzen I JUNI 1997 I I I I ZATERDAG 21 JUNI 1997 B3 Dekt ter versterking van de rantwoording voor het rendement en ■e verpakkingshallen. Dit betekent rste aanspreekpunt is binnen kkingsprojecten gaat waarvoor hij/zij jetteams, zorgt voor de voorbereiding :ie-opstarts, organiseert de aan rojecten en begeleidt en bewaakt voor bijsturing bij afwijkingen. Daarbij de storingsdienst of technische dienst, ij/zij leiding aan operators en productie- 5 tot 30 personen). De supervisor ger. /oorkeur een werktuigbouwkundige ikele jaren relevante werkervaring teur in een voedingsmiddelen- of t organisatorische capaciteiten, >ede beheersing van de Engelse en dienst te werken. 'an productie-orders onder begeleiding Ie operator de verpakkingsmachinelijn, 3 van de productie-order, bewaakt hij/zij treert hij/zij de productiecijfers en zorgt schriften worden nageleefd, waarbij ook in uitgevoerd. il leiding aan inpakpersoneel aan de rechtstreeks aan de supervisor. voorkeur een werktuigbouwkundige delentechnologie en affiniteit met levante werkervaring binnen een voedingsmiddelen- of cosmeticabedrijf je capaciteiten, flexibele instelling en Idienst te werken voldoende se taal. n beweging bruik gemaakt van wisselende en Dmdat een grote flexibiliteit nodig is om oldoen, zijn de functie-eisen daarop functie en de mogelijkheid mee iam". Veel is mogelijk en haalbaar Jrijfscultuur, die zich kenmerkt schap aan de basis, gezonde roont in of bent bereid te gaan erzoek kan deel uitmaken van de jenodigd hun schriftelijke en 14 dagen te richten ijkweg 15,4693 RE Poortvliet, I yanonzeatletiekmedewerker Hulst - Zo af en toe kan hij het nog niet laten. Piet Vonck, jarenlang het lopend monu ment van de Zeeuwse en na tionale atletiek. Nu, met even veel ambitie voorzitter van de i Hulsteree atletiekclub RK- HAV, werd hij afgelopen don derdagavond winnaar van de door zijn club georganiseerde Coopertest. ATLETIEK In deze twaalf minuten lange conditietest liep hij 3590 meter. Verliezen kan hij nog steeds moeilijk en dat ondervonden zijn concurrenten. Vonck een paar maanden terug vijftig geworden klopte Patrick van Remortel met twintig meter. Het kostte dus moeite, maar verliezen daar hij had ook nu nog geen trek in. Jan van Laarhoven ook al een van de oudgedienden die niet graag in de achterhoede loopt, werd derde op 24 meter. Bij de vrouwen kwam Els den Hamer het verst. Zij werd 'afge- vlagd' op exact 3000 meter. Bij de jeugd ging de winst naar Eimert- Jan Goossens en Jessica Lernout. In totaal kwamen ruim vijftig deelnemers naar het gemeentelijk sportpark in Hulst om de conditie te testen. UITSLAGEN Halve Coopertest (6 minuten). Meisjes: 1. Renske Doedee (Kloos- terzande) 1469 mtr, 2. Stefanie Roodhuizen (Graauw) 1422, 3. Ilona van Remortel (Hulst) 1418. Jongens: 1. Yannick Boidin 1500 mtr, 2. Quinten Strijdonck (beiden Hulst) 1428, 3. Jimmy de Bruijn (St. Jansteen) 1414. Gehele Coopertest (12 minuten). Jongens: 1. Eimert-Jan Goossens (Axel) 3196 mtr, 2. Rene Hellebre kers 3177, 3. Ruud van de Bergen (beiden Hulst) 3137. Meisjes: 1. Jessica Lernout (Clinge) 2902 mtr, 2. Tara Wouterse (Hulst) 2850, 3. Ruby Jaberg (Graauw) 2812. Mannen: 1. Piet Vonck 3590 mtr, 2. Patrick van Remortel 3570, 3. Jan van Laarhoven 3566, 4. Carlo van Immerseel (allen Hulst) 3455, 5. Paul Weemaes (St.Jansteen) 3290, 6. Jan Goossens (Axel) 3250, 7. Jac ques Rodrigo 3227, 8. Eddy Sch- wegler (beiden Hulst) 3226, 9. Johan Haak (Axel) 3200, 10. Guido de Beule (Hulst) 2640. Vrouwen: 1. Els den Hamer (Hulst) 3000 mtr, 2. Annemiek Weemaes (St.Jansteen) 2720, 3. Annelies Boone (Hulst) 2385. listing voor garage en industrie Dombosch 2. 4941 VT Raamsdonksveer 33/telefax0162-519440 len bekende leverancier van kwalitatieve wetkplaatsuitnisW pakket bestaat uit o.a. producten van het zusterbedrijf, W abrikaat, aangevuld met importproducten zoals bijvoor 'P- en service-organisatie, waar circa 30 medewerkers ant en Zeeland iger taande relaties en geeft er uitbereiding ingen binnen ons bedrijf om tot opti- en after sales activiteiten, onze verkoop binnendienst, ntwikkelingen door aan het bedrijf en ire job: i paniekbestendig. taalgoederen, bij voorkeur met vanzelfsprekend test, maken deel uit van de selectieprocedure. ining door een klein team van enthousiaste collega s. rwaarden. riling bij gebleken geschiktheid. 14 dagen sturen aan de directie van Van Leeuwe Van onze atletiekmedewerker Kloosterzande - Fons War rens beseft dat er ooit een keer een einde aan zal ko men. Aan dat tijdstip wil hij echter hij nog niet den ken. Een feit is dat hij de laatste twee jaar bezig is j aan de beste seizoenen uit zijn loopbaan. ATLETIEK Toen de ranglijsten van het afge lopen seizoen waren opgemaakt, bleek hij op de halve marathon in zijn leeftijdscategorie (50- plus) de beste tijd op nationaal vlak te hebben neergezet. Met een tijd van 1 uur 13 minuten en 37 seconden, vorig jaar in Roos endaal gelopen, bleek hij 59 se conden sneller dan Bert Streu- mer uit Drachten De 51-jarige veteraan beseft het zelf nauwe lijks want ook dit seizoen loopt hij sterke tijden. In Kruiningen tijdens de Inkelloop liet hij 55 minuten en 59 seconden opteke nen. Warrens: „Dat was vorig jaar op deze afstand ongetwij feld ook goed geweest voor de eerste plaats op de ranglijst." Wapenfeit Het was niet zijn enige indruk wekkende wapenfeit dit seizoen. In het Brabantse Standdaarbui- ten ging hij in beestenweer (ha gelstenen zo groot als suiker klontjes) een vijftien kilometer '.vinnen, in Midden Beemster verdedigde hij op een halve ma rathon met succes zijn vorig jaar gewonnen wisselbeker, in het Belgische Nieuwkerken-Waas son niemand van zijn leeftijds genoten hem volgen op een tien Engelse Mijl, op het golvende Veluwse landschap rondom Epe was hij opnieuw de beste op een tien Engelse Mijl. In Kapelle le verde hij zelfs strijd met de se nioren om de totaalwinst op een Fons Warrens (rechts) wil graag een keer op de hoogste trede van het podium staan op een Nederlands kampioenschap. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE vijftien kilometer en de twintig kilometer van Brussel werden geklokt in 1.09.08. Warrens: „Ik ben inderdaad be zig aan de beste seizoenen uit mijn loopbaan. Hoe het komt? Ik zou het niet weten. Toen ik veer tig jaar werd, dacht ik het is ver gebeurd. Het ging alleen maar beter. Op mijn 45e dezelfde ge- dachtengang, maar ook geen problemen en nu ik de vijftig ge passeerd ben, loop ik alleen nog maar persoonlijke records." Stommiteit Alleen op het nationaal kam pioenschap over vijftien kilome ter in Amsterdam ging het mis. Vertrokken als kanshebber en toch zeker met uitzicht op een podiumplaats eindigde hij met een vijfde plaats buiten de prij zen. „Ik had me er veel van voor gesteld, maar het ging in de voorbereiding al mis," vertelt de atleet. „Ik moest op mijn werk in die periode veel overuren ma ken. Voelde me niet echt lekker fris en beging bovendien een enorme stommiteit door kort voor de wedstrijd verkeerd voedsel tot me te nemen. Ver keerde maar lekkere 'koeken'. Ik heb het geweten, heb onderweg nog moeten wandelen. Iets wat me nog nooit is overkomen. Stom natuurlijk. Als je zeventien bent mag je zoiets overkomen. Als je 51 bent en al zo lang sport als ik mag dat nooit gebeuren." „Het jammerlijke is dat in onze leeftijdscategorie maar twee na tionale titels te verdienen zijn," meldt Warrens. „Een in de cross en een op de vijftien kilometer op de weg. Toch zou ik, vooral eer ik afscheid moet nemen, nog een keer graag Nederlands kam pioen worden. Een keer op de bovenste trede van het podium staan op een NK. Ik hecht echter ook heel veel waarde aan de na tionale ranglijsten. Dat ik bo venaan sta op de halve-mara- thonlijst van 1996 doet me toch wel wat. De wedstrijden die hiervoor meetellen zijn qua af stand op de juiste lengte gecon troleerd. Er zijn wel eens wed strijden die ze een halve mara thon noemen, maar waar bij de juistheid van de afstand wel eens vraagtekens kunnen worden ge plaatst. Dat is hier zeker niet het geval." Een ranglijst zegt hem ook meer. Warrens: „Een Neder lands kampioenschap wordt op één dag gelopen. Dan is het die dag alles of niets. Heb je een mindere dag, dan is het over en sluiten. Een ranglijst over een geheel jaar geeft, denk ik, een eerlijker beeld. Kijk maar naar vele andere sporttakken. Daar gaat een kampioenschap toch ook over meerdere wedstrijden. Mag je een keer pech hebben. Neem nu de Formule I-wedstrij den of kijk naar de voetbalcom petitie. Je mag een keer verlie zen. Op een eendaagse wedstrijd niet. Dan moet je er staan, dan moet het gebeuren." Die Warrens, in november wordt hij 52, wil zich ook dit jaar bo venaan de ranglijsten melden. „Op de tien Engelse Mijl zit het met mijn 55.59 van Kruiningen wel goed, ook de 51.35 van de vijftien kilometer in Kapelle zal meetellen. Op de halve marathon moet er echter nog wat af. De 1.16.31 van Midden-Beemster zal niet goed genoeg zijn voor de toppositie." I Halst - De regen was spelbreker tijdens het Rabo Reynaert- I ïnnistoernooi in Hulst. Diverse partijen werden noodgedwon- i uitgesteld, terwijl een aantal andere wedstrijden elders I moest worden afgewerkt. De C2-kwartfinale tussen Bert Dut- I se/Cor de Jonge en Gert-Jan Louweret/Beny Ysebaert werd op j "et tennispark van Drive in Sas van Gent afgewerkt. TENNIS I Dutree en De Jonge, als eerste ge- I Jiaatst op het C2-schema van 32, I verloren verrassend in twee sets I de Terneuzenaren. In de eer- |ste set moest een tie-break uit- smiteel brengen. Ondanks het I thuisvoordeel, Dutree en de Jonge I beiden lid van TC Drive, ver- I wen de favorieten deze verlen- jpng. Na een zinderende strijd l'onnen Louweret en Ysebaert de 'ar> (rtr) - De zorgen van Sulej- Mema overstijgen tactiek of Welling. De bondscoach van de a tonale voetbalploeg van Alba- !"e torst het leed van zijn kleine 0 met zich mee. Hij is al blij dat 1 tijdens de Spelen van de Mid- sndse Zee in Bari een elftal op been krijgt. «ien topvoetballers uit het land van Europa, dat rat geteisterd door hevige on- vroegen in het recente verle- Politiek asiel. De nationale 'jetrtie is een tijdlang stilge- 8 door het met geratel van ma- iesi ef®Weren begeleide gekra- Mema is als een herder. Hij lp„seert een ploeg en probeert We desertie' te voorkomen. November vorig jaar hadden i,0 een S°ode ploeg, maar toen wJe,n in één keer twaalf spelers ft asiel in Spanje." «uianezen speelden donder- n de competitie voor spelers let iJnar te®en en verloren bus 0ngeve« 200 Albanese Sn 't/T aan§evoerd vanuit fem/ vluchtelingenkamp, ,ei®den hun land. tie-break met 18-16. In de tweede set werd het 6-3. De als tweede geplaatste combi natie, Piet van Damme/Alain Hiel, werd eveneens uitgescha keld. Op de indoorbaan van De Zilveren Klomp in De Klinge wa ren Franky van Goethem en Frans Vlassenrood in drie sets te sterk voor Van Damme/Hiel. Won laatstgenoemd duo nog de eerste set middels de tie-break, vervol gens waren Van Goethem en Vlas senrood niet meer te stuiten: 6-2, 6-3. Eerder versloegen Franky van Goethem en Frans Vlassen- rood ook al, enigszins verrassend, Henk en Reggie van den Berg. In het enkelspel-Cl plaatste sche ma-aanvoerder Alexander Bau- wens zich voor de finale. Hij klop te niet zonder moeite Pascal van Poecke: 7-5, 7-6 (7-0). De andere halve finale, vanmiddag om 15.30 uur, gaat tussen Robin de Witte en Ronny van Kessel. De B2-halve fi nales tussen Mario Leenhouwers- Guido van Poecke en Paul Hen- drikse-Tom Huis worden vanmid dag om 17.00 uur afgewerkt, de vrouwen-C2-halve finales tussen Bianca Vlaeminck-Jacqueline Verhaegen en Annick van de Wal- le-Beatrix Verhaegen vinden van middag om 12.30 uur plaats. UITSLAGEN MANNEN ENKELSPEL Cl: halve finale: Alexander Bauwens- Pascal van Roecke 7-5,7-6. Dl: kwartfinale: Maikel Pieters-Leen Wijland 6-3, 6-3. D35+: kwartfinale: Jack van der Staal- Harry van Quekelberghe 7-5, 5-7, 7-5. D2: tweede ronde: Paul van Graefsche- pe-Wilfried Stofferis 6-2, 6-1. DUBBELSPEL C2: tweede ronde: Van Damme/Hiel- Hamelink/De Putter 6-2, 6-1; kwartfi nale: Louweret/Ysebaert-Dutree/De Jonge 7-6, 6-3; Van Goethem/Vlassen- rood-Van damme/Hiel 6-7, 6-2, 6-3. VROUWEN ENKELSPEL Dl: halve finale: Trees Vernimmen-Syl- vie Dees 8-4. GEMENGD DUBBELSPEL Dl: kwartfinale: David/Thijs-Van Die- rendonck/Van Dorsselaer 6-4, 5-7, 6-4; halve finale: david/Thijs-Steyaert/Ro- drigo 8-4. Door Fred Rabout Oostburg - Het is behelpen voor de West-Zeeuws-Vlaam- se atletiekclub De Wielingen. Een aluminium container, waaraan Juul van Muiken snel nog wat herstelwerk zaamheden verricht, herbergt de spullen van de atletiek club. De trainers Peter de Munck en Sjaak Luteijn zijn op het derde veld van de Oost- burgse voetbalvereniging be zig met het inlopen van hun talentvolle C- en D- junioren. De pupillen worden ondertus sen op een gravelveldje door Marc van Vlierberghe onder handen genomen. ATLETIEK Gelukkig heeft de club met de plaatselijke voetbalvereniging een redelijke verstandhouding, zodat ze van de kleedaccommo datie gebruik mag maken. On danks de minimale voorzieningen kwam de club met acht Zeeuwse kampioenen in de C- en D-junio- rencategorieën terug naar huis. Het zijn er eigenlijk zelfs tien, want naast de acht 'individuelen' maakten Diederik Veerman en Ronald Aarnoudse deel uit van de estafetteploegen, die zowel bij de jongens C als D de Zeeuwse titel pakten. De club zonder accom modatie was de meest succesvolle op het kunststof van het Vlissing- se Baskensburg waar de titel strijd in 1997 doorgang vond. Grootste 'slokop' was Jasper Rui- nard. De Schoondijkse C-junior had drie gouden medailles om zijn nek hangen toen hij met de veerpont vanuit Vlissingen naar Breskens voer. Verdiend met ko gel, discus en op de 100 meter horden. Erik de Munck (100 en 800 me ter), Rachida Moerman (600 me ter), Peter de Hullu (hoog) en Rafke Risseeuw (kogel en speer) maakten het vijftal Zeeuwse kampioenen bij de C-junioren compleet. Bij de D's pakten Erik de Waard (hoog), Gert-Jan Lau- ret (1000 meter) en Marin de Fey- ter (80 meter horden) het hoogste De jeugdkampioenen van atletiekvereniging De Wielingen uit Oostburg. FOTO WIM KOOYMAN haalbare eremetaal. Peter de Munck is evenals Mare van Vlerberghe al sinds de op richting in 1983 als trainer bij de West-Zeeuws-Vlaamse atletiek club actief. De 43-jarige De Mun ck komt uit een atletieknest. Zijn vader Adri stond mede aan de wieg van het Goese AV'56, zijn moeder was mede-oprichtster van De Wielingen. De Munck zelf ooit als pupil bij AV'56 begonnen en bij de B-ju nioren zelfs nationaal kampioen op het hinkstapspringen, voelt zich tussen de atleten dan ook als een vis in het water. „Ik zou me geen leven zonder atletiek in kunnen denken. We hebben bij De Wielingen op dit moment zo'n 170 leden. Er lopen hier van avond net weer een aantal nieu welingen tussen, die we overge houden hebben aan onze jaarlijk se sehoolatletiekdag. De club draait als nooit tevoren. Een stel enthousiaste mensen. Veel gedi plomeerd kader en ook leuke at leten." Talent loopt er genoeg rond. De Munck: „In mijn beginperiode heb ik samen met Cees van Oos ten onder meer een Steven Schil ders en Jeroen Provoost mogen begeleiden. Ook nu hebben we talent genoeg, zoals een Rutger Veerman en Stefan Krijnen, die in onze kleuren rondlopen in de oudere leeftijdscategorieën. Jon gens die ondertussen een beetje him eigen weg zoeken. Daarach ter dus veel talentjes bij de C- en D-junioren." De club heeft dat allemaal met gebrekkige middelen gereali seerd. De Munck: „Wat dat be treft kijken we wel eens jaloers naar de vijf kunststofaccommo daties die in Zeeland liggen. Op Walcheren hebben ze op amper tien kilometer van elkaar zelfs twee. Dat betekent dat we niet alleen op het gebied van trainen veel moeten improviseren, maar ook dat we geen fatsoenlijke baanwedstrijd kunnen organise ren. Naast onze sehoolatletiek dag hebben we alleen een wed strijd voor pupillen. Met kunst en vliegwerk en heel veel man kracht zetten we hier op de voet balvelden dan maar een baan uit. We zijn gedwongen om van de or ganisaties van onze collega-vere nigingen in het Zeeuwse te profi teren. Niet altijd even leuk, al hebben die er alle begrip voor. De politiek heeft een spaarpotje om aan onze toch niet erg hoog ge stelde eisen te voldoen. De vraag is wanneer dat spaarvarken ka pot geslagen kan worden. Hope lijk zijn de 'CD's' van nu dan nog geen veteraan." De club vecht door voor een bete re accommodatie. Tijdens de jongste algemene jaarvergade ring gaf voorzitter Gerard Ultee dat al aan na zijn herverkiezing. „Ik ga niet eerder weg dan dat de kunststofaccommodatie er ligt." Sas van Gent - De zwemvereniging De Bruinvis uit Sas van Gent houdt vandaag en morgen het jaarlijkse waterpolotoernooi. In het plaatselijke buitenbad wordt er zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur strijd geleverd en zondag komen de ploegen van 08.30 tot om streeks 15.00 uur in actie. Deelnemende teams bij de vrouwen zijn: De Ganze, Flamingo, Old Stars, Watervlo, NZPC en Oud-De Bruinvis. Bij de mannen komen in actie: TRB-RES, De Stormvogel, De Bruinvis, Hydrofiel, De Ganze, NZPC 1 en 2, Old Stars, Flamingo, ORKA en De Vrije Zwemmers. Nieuwdorp - De wielerronde van Nieuwdorp brengt vandaag achtereenvolgens aan de start junioren en cyclosportieven/vete- ranen. Bij de junioren, die om 13.00 uur vertrekken, komen als fa vorieten in actie Jeroen Habraken, Edwin Jongeneelen en Tim van der Valk. Er gaan rond de dertig deelnemers van start. Voor de cyclosportieven/veteranen klinkt het startschot om 14.30 uur. Kanshebbers op de bloemen zijn: John Akkermans, Marcel Gunst, Pieter Jongeneelen, Ton Keller, Robbie Meijer, Theo van der Velde en Fred Krebbex. Voor beide categorieën geldt een af stand van 60 kilometer. Den Haag - Zelfs gisterochtend belde nog een Belgische club om hem als trainer te vragen, maar Graeme Rutjes verkocht nee. De oud-international van Oranje is onlangs aangetrokken als direc teur van de Goese Golf. De bedrijfseconoom Rutjes heeft vanaf 1 juli de algemene leiding. Vorig seizoen was de 37-jarige voormalige verdediger van Excel sior, KV Mechelen en Anderlecht nog verantwoordelijk voor de merchandising bij de laatste club. Hij vertrok. „Want het liep niet zo als ik het wilde," aldus de voetballer die dertien keer het shirt van Oranje droeg. Rutjes heeft het diploma waarmee hij clubs in de hoogste afdeling van België mag trainen. Hij kreeg verschillende aanbiedingen, maar geen kon hem echt bekoren. „Ik kan moeilijk leven met de manier waarop veel clubs zijn gestructureerd. Ze worden geleid door emoties. Drie keer winnen of verliezen en de wereld ziet er volledig anders uit. Ik heb het allemaal van vrij dichtbij meege maakt." Veel clubs spelen niet al te best in op ontwikkelingen, vindt hij. Rutjes sluit een terugkeer in de voetbalwereld overigens niet uit, maar voorlopig is het even liever niet. De kleedkamer is voor hem voorlopig het clubhuis. Coach Lorenzo Ferrer mag toch blijven bij Betis Sevilla. Don derdag werd hij ontslagen door eigenaar Manuel Ruiz. Ferrer weigerde te garanderen dat hij volgend seizoen niet bij Barcelona werkt. Waarom Ruiz van zijn beslissing is teruggekomen, is onbe kend. Barcelona en Betis spelen op 28 juni de bekerfinale. Ferrer ver laat de club nu op 30 juni. Ferrer zou in Barcelona één van de as sistenten worden van Louis van Gaal, die mogelijk naar de Cata laanse stad vertrekt. Vicenza is gekocht door een Engelse investeringsmaatschappij. Het bedrijf Stellican kocht de Italiaanse bekerwinnaar uit de se rie-A voor bijna 30 miljoen gulden. Vicenza is de eerste club in Italië die in buitenlandse handen komt. De Britten kochten de club bij een openbare verkoop. De vorige eigenaren waren failliet gegaan. Twee Italiaanse bedrijven had den een lager bod uitgebracht. Burgemeester Quaresimin had in een laatste poging de club in Italiaanse handen te houden een be roep op het bedrijfsleven in Vicenza gedaan. Volgens hem stond het imago van de stad op het spel als de club zou worden ver kocht. Londen - De bokalen die de legendarische tennisser Fred Perry op Wimbledon heeft gewonnen zijn gisteren in Londen door vei linghuis Christie's geveild voor 550.000 gulden. Perry won het prestigieuze toernooi in 1934, '35 en '36. De familie van Perry zegt dat ze tot de verkoop is overgegaan uit economische motieven. De verzekeringspremie is erg hoog. Bo vendien kost het in goede staat houden van de trofeeën veel geld. Mijn onlangs overleden vis- maat Anton hield van baar zen. Letterlijk, want hoeveel baarzen er in de loop van zijn lange sportvisloopbaan de ke len van zijn gezinsleden heb ben gepasseerd, daar kan ik slechts naar gissen. Baars en snoekbaars, vooral in filet- vorm, behoren tot de smake lijkste zoetwatervissen. Ook mijn kinderen prikken regel matig een vorkje mee wanneer er snoekbaars of baars op het menu staat. Bij Anton waren baarzen meer. Het vissen op roofvis zat hem in het bloed. En het gek ke was: Anton ving baars, waar en wanneer er ook in zoet water werd gevist. Dat had natuurlijk zijn redenen. Wie in het gelukkige bezit is van een mesthoop met daarin de verleidelijkste dieprode mestpiertjes die je je maar kunt voorstellen, vangt altijd wel vis. Paling, grote brasem, maar vooral baars. Op baars vissen is een bijzon der spannend werkje. In Noord-Holland is het baars- vissen verheven tot een aparte tak van sportvissen. Apart zijn ook de tuigjes waar men mee op en langs het IJsselmeer vist. Jawel, men vist er nog net zo vrolijk met baarsdrijvertjes als 50 jaar of langer geleden ten tijde van de beruchte Baars- colleges rondom het Amster damse. Baarspaternosters doen het nog steeds erg goed in de ha vens van Hoorn, Enkhuizen en Amsterdam. Hier in het zuiden doet Willemstad het goed. Met kunstaas op de baars? Een zuiverder vorm van sport vissen bestaat haast niet. Spin ners, twisters, lepels en plug gen; allemaal zijn ze bij tijd en wijle erg goed voor baars. Ook de Flying Lure en spinnerbaits zijn effectief. Het beste aas voor baars? Een klein levend of dood visje onder een lange pen net boven de bodem aan geboden. Soms knallen de baarzen erop als gekken. Pak voor de verandering eens niet in bij het vallen van de avond maar kijk eens rondom duk dalven van havens, haven hoofden en tussen de steigers. De kolken die je ziet, zijn meer dan eens van jagende Door Rien van Nunen baarzen. Onthoud daarbij dat het steevast om de grotere vis sen gaat. In grote wateren zo als het Schelde-Rijnkanaal, het Zoommeer en het Hol lands Diep zwemmen ware kanjers rond die met gemak een halve kilo halen. Baarzen kun je ook op zee, of liever in het Scheldegebied. Daarbij gaat het natuurlijk om de zeebaars, een vis van for maat die voor de zeevisser een behoorlijke uitdaging bete kent. Zeebaarsvissen kan overdag, maar zeker ook in het donker. Overdag let je dan op het duiken van de meeu wen en de sterntjes. Daaron der springen de bliekjes in pa niek door elkaar. Zeebaars! In het donker kan men langs de waterlijn terecht of bij hoog water vlak tegen de kant. Zee baarzen komen namelijk tot op enkele meters van het strand of de dijk. Het beste aas is de steekzager en wel gevist aan een haak van het formaat kabeljauw. Een hele kronke lende zager liefst. Ook kan men vissen met lichtgevende of zilverwitte lepels van het slanke soort. Zeebaars kun je 's nachts aan horen komen. Het kan rond de boot soms plonzen dat het een lieve lust is. Bedenk wel dat deze vis soort allergisch is voor motor geluid en ander lawaai. Eenmaal gehaakt geeft een zeebaars pond voor pond meer tegenstand dan een kar per, maar ondanks dat is deze vis met licht materiaal te be vissen. Een en ander in ver houding uiteraard, want een lijn met minder trekkracht dan een pond of 10 zou ik niet zet ten.

de Stem | 1997 | | pagina 13