Bestuurders van Bobel draaien op voor schade Bedrijfsleven onderschat jaar 2000-probleem met computers Philips Roosendaal 'moeder' der lampenfabrieken Staat 450 miljoen rijker door gokken Ladders Unilever gaat fors investeren in Rusland Naar de bollen Ladderkoning MA< DE STEM ECONOMIE Aandeelhouders kunnen procedure starten NBM-AmsteUand wil Caron den Hout overnemen Hasjhandelaren willen ABN Amro voor de rechter slepen ECONOMIE KORT Akkoord over vertrek Boermans bij HMG Urentoeslag supermarkt verdwijnt FNV-leden akkoord met CAO bij KLM Honderd arbeidsplaatsen weg bij Veonn Inschrijving Brunei 30 keer overtekend Ook Enertel klaagt over tarieven PTT PESTEM Wall Street mist record Beurs zoekt weer ongekc KLEINTJES: lantarenpalen brievenbussen sierhekwerk zonnewijzer doperwten Gebruikte meubelen, bank Gebruikte meubelen-antieke i i i i i VRIJDAG 20 JUNI 1997 A5 Den Haag (anp) - In Neder land bestaat een ernstige on derschatting van de proble men waar geautomatiseerde systemen in het jaar 2000 mee te maken krijgen. Ongeveer driekwart van de be drijven en instellingen ervaart de problemen voor de eigen organi satie als 'niet ernstig' of ant woordt 'weet niet'. Slechts 15 procent heeft een volledige inven tarisatie uitgevoerd. Het kabinet buigt zich vandaag over een voorstel van minister Wijers van Economische Zaken om samen met het bedrijfsleven een stuurgroep in het leven te roe pen voor een nationale aanpak van het probleem. Het gaat om problemen die optre den in computersystemen door de jaaraanduiding 00. Die kan tal van verstoringen met zich mee brengen, tot het uitvallen van complete systemen toe. Adviesbureau PA Consulting Group verrichtte onderzoek on der Nederlandse bedrijven en in stellingen. Er is, zo luidt de con clusie, in Nederland sprake van 'niet onderbouwd optimisme en onwetendheid' over het millen niumprobleem. De Nederlandse bedrijven die in hun eigen organisatie dat pro bleem hebben geïnventariseerd, zijn wel geschrokken van de re sultaten. Uit het onderzoek blijkt dat 64 procent deze als 'bedrei gend' of 'vrij ernstig' ervaart. In totaal gaat voor het hele bedrijfs leven om kosten van naar schat ting tussen de 7 miljard en 10 mil jard gulden. Voorzitter Blankert van de werk geversorganisatie VNO-NCW zei gisteren bij de presentatie van het rapport, dat het kabinet positief gereageerd heeft op een brief aan premier Kok om het probleem ge zamenlijk aan te gaan pakken. Hij erkent dat er tot voor kort ten onrechte nogal badinerend over het millenniumprobleem gedaan werd. Ook voor de eigen leden start VNO-NCW een groot scheeps bewustwordingspro gramma. H. Slijp, directielid van PA Con sultants, zei bij de presentatie dat de problematiek rond het jaar 2000 veel ingewikkelder ligt dan veelal wordt aangenomen. Softwaresystemen zijn vaak op gebouwd over een lange reeks van jaren. Het is volgens hem nodig die systemen compleet te onder zoeken om te voorkomen dat op 1 januari 2000 fabrieken helemaal stil vallen. „We moeten af van de houding dat er vooral wat lacherig over gedaan wordt. In feite is alles waar elektronica in zit bij voor baat verdacht," aldus Slijp. Het oplossen van de computer problemen rond het jaar 2000 blijft volgens PA Consultants nog veel te laag in de organisatie han gen. In slechts 33 procent van de gevallen is het doorgedrongen tot de hoogste leiding. Amsterdam (anp) - De Onder nemingskamer van het ge rechtshof in Amsterdam heeft de weg vrijgemaakt voor een aansprakelijkheidsprocedure tegen twintig van de 25 be stuurders van het failliete beursfonds Bobel. Door te bepalen dat de curator van Bobel de kosten van de in 1991 verrichte ondernemingska mer-enquête hoofdelijk mag verhalen, worden de bestuurders persoonlijk verantwoordelijk gesteld voor het wanbeleid, dat tot de ondergang van het fonds heeft geleid. „Nu is vastgesteld welke perso nen voor dat gevoerde wanbeleid verantwoordelijk zijn, met naam en toenaam," aldus curator B. de Roy van Zuidewijn. De kosten voor het in 1991 ver richte onderzoek - zo'n 40.000 gulden - doen er op zich niet zo veel toe. Belangrijker is dat het vonnis een handvat biedt om de twintig persoonlijk aansprake lijk te stellen voor alle schade. Onder de twintig bestuurders bevindt zich J. Kraaijeveld van Hemert, oud-topman van Boska lis en nu nog commissaris bij Smit Internationale, Fortis Amev en Boskalis. Hij zat de raad van commissarissen van het fonds voor in de periode medio 1988 tot medio september 1991. Ook oud-commissarissen als de hoogleraar A. Nooteboom en H. Scholten zitten nu in de geva renzone. „Zij waren allen rechtstreeks betrokken bij als wanbeleid ge kwalificeerde handelingen," zei president Willems van het ge rechtshof. De Ondernemingskamer oor deelde al in april dat de top van Bobel schuldig was aan wanbe leid. Het bestuur en de commis sarissen waren 'schromelijk te kort geschoten'. Het hof vernietigde toen ook de jaarrekening voor de jaren 1985 tot en met 1989. In de komende aansprakelijk heidsprocedure werkt de curator mogelijk samen met de Vereni ging van Effectenbezitters (VEB). De curator treedt op na mens de schuldeisers en de VEB namens de aandeelhouders en obligatiehouders Bobel. Vijf van de twintig geblameerde bestuurders en commissarissen hebben twee maanden gelegen heid om tegen de uitspraak in cassatie te gaan. Van Hemert heeft al aangekondigd dat te doen. Vijf Bobel-bestuurders - de top van het eerste uur - liet president Willems buiten schot. Bobel was een aan de Amster damse beurs genoteerde dochter van het Zwitserse Sasea, dat werd bestuurd door Italiaanse, malafide zakenlieden. Sasea ging in 1992 failliet, een jaar na dat Bobel een lening van 180 miljoen gulden aan haar moe dermaatschappij verstrekte. De lening aan Sasea verdween in het luchtledige en Bobel ging eveneens op de fles. Van onze redactie economie Oosterhout/Den Haag - NBM- Amstelland wil Jac. Caron den Hout, producent en transpor teur van betonmortel te Oos terhout, overnemen. Het aannemings- en bouwmate- rialenconcern weet zich na de koop in de top 3 van de cement- bouw in Nederland. De bedrijven hebben een inten tieverklaring voor de aankoop ondertekend. De overname moet binnenkort rond zijn, zegt een woordvoerder van NBM-Amstel- land. Het familiebedrijf uit Oosterhout heeft een jaarlijkse omzet van circa 65 miljoen gulden en telt 85 werknemers. Caron den Hout heeft ook handel in zand en grind als nevenactiviteit. NBM-Amstelland behoort tot de top van de bouwers in Nederland. Het bedrijf draait een omzet van 3,6 miljard gulden en telt 7300 werknemers. Tot de tientallen dochters en deelnemingen behoren onder meer Albouw-BBM, NBM-Am stelland Indstrustrie en Manage ment Contracting in Breda, APM BV in Oud-Gastel (41 pro cent), Buyk Aannemingsbedrijf in Roosendaal en Van Dijk-Peitit Wegenbouw in Bergen op Zoom. Met de aankoop voert NBM Am- stelland-dochter Cementbouw haar omzet op tot 650 miljoen gulden. „Wij willen in elke sector tot de top 3 van Nederland beho ren," zegt de woordvoerder van NMB-Amstelland. „Met de over name van Caron den Hout ge beurt dat nu in de cementbouw." De andere topspelers zijn NEBIN en NCD. De dochteronderneming streeft al langer naar uitbreiding en een betere geografische spreiding. „Wij zijn nu overal boven de gro te rivieren aanwezig, maar had den nog geen eigen betonmortel- bedrijf in de zuidelijke provin cies." Gezien de gunstige markt ver wacht de nieuwe moeder dat de werkgelegenheid bij Jac. Caron den Hout verder kan toenemen. „De beton-markt laat al enkele jaren een gestage groei zien. Er staan in Nederland grote projec ten op stapel, zoals de Hoge Snel heids Lijn en de Betuwelijn, waarin flink was kunstwerken worden opgenomen," verklaart de woordvoerder van NBM-Am stelland het optimisme. Hij zegt geen uitspraken te kun nen doen over de omvang van de groei in werk bij Caron den Hout. Amsterdam (anp) - Hasjhandelaren overwegen een rechtzaak tegen de ABN Amro aan te spannen. Hun belangenbehartiger, de Bond van Cannabisdetaülisten, meent dat de bank over de schreef gaat door de rekeningen van koffieshophouders op te zeggen. „De regering heeft gezegd dat onze inkomsten geen 'besmet' geld zijn. In het regeerakkoord is expliciet vastgelegd dat koffieshops gewoon door de fiscus worden aangeslagen, en er wordt ook op grote schaal belasting betaald. Wie zijn de banken dan om moraalriddertje te gaan spelen?" aldus een woordvoerder van de bond. Eigenaren van koffieshops vrezen dat ze in toenemende mate het doel wit zullen worden van overvallen omdat ze hun inkomsten niet veilig kunnen stellen. „De banken verwaarlozen hun oerfunctie, dat is let terlijk bescherming bieden door zaken van waarde achter een grote, dikke ijzeren deur op te bergen." Een toename van het aantal overval len op koffieshops is overigens nog niet geconstateerd. De ABN Amro liet zijn klanten die zich bezighouden met de handel in softdrugs, in maart weten dat zij niet langer welkom zijn. Vooral de gewone betaalrekeningen zijn door de bank opgezegd. Ongeveer veertig schoolverlaters zitten in Hem bij het bloembollenselectiebedrijf Boots op de knieën om tulpenbollen te rooien. Normaliter gebeurt dat machinaal, maar Boots prefereert momen teel het oude handwerk. Omdat de bollen zo minder onder het zand zitten, hoeft hij ze niet te spoelen en de drogen en kan hij meteen met de verwerking beginnen. Per dag kunnen de schoolverlaters een hectare rooien. foto anp Van de vijftig miljoen tl- lampen die in Nederland in gebruik zijn, is onge veer de helft gefabri ceerd bij Philips Ligh ting in Roosendaal. De productie is een fascine rend proces. Minder mooi was tot voor de kort de wijze waarop ge bruikte tl-lampen aan hun einde kwamen, na melijk op de grote hoop van chemisch afval. Nu heeft Philips een tech niek ontwikkeld om de lampen volledig te her gebruiken. Van onze verslaggevers Roosendaal - Het is een fascine rend gezicht. Door de glasfabriek van Philips Lighting in Roosen daal zweeft over een afstand van 120 meter een dunne glazen buis een meter boven de grond. De buis wordt met een snelheid van tien kilometer per uur ge transporteerd van de glasoven naar de snijmachine. De glazen buis volgt een strakke lijn en heeft amper ondersteu ning nodig om de lange afstand af te leggen. Toch kan niet voorko men worden dat ze meerdere ma len per week breekt. Dan moet de zaak handmatig worden hersteld. „Iedereen in de fabriek weet hoe dat moet, van operators tot kan toorpersoneel. Als de zoemer gaat, komen ze allemaal helpen," zegt PR-functionaris G. Aarts. Nog geen vijf minuten na zijn uit leg gaat het alarm af en komen Philips Lighting, met 1400 werknemers de op twee na grootste particuliere werkgever in West-Brabant, maakt in Roosendaal jaarlijks meer dan 120 miljoen tl-lampen. foto de stem/ben steffen inderdaad allerlei mensen kalm maar snel poolshoogte nemen. Ze keren even later rustig terug naar hun werkplek als blijkt dat het loos alarm is. Waar vroeger tl-buizen letterlijk geblazen werden door mensen, gebeurt nu alles machinaal. Een glasoven verwarmt zand, scher ven, soda en chemicaliën tot 1560 graden celsius. Het gesmolten glas wordt door een langzaam draaiende holle cilinder de oven uitgetrokken en veranderdert in de 120 meter lange buis, die aan het einde op maat gesneden wordt. Vervolgens gaan de buizen naar de lampenfabriek, waar via een ingenieus proces onder meer fluorescentiepoeder en kwik toe gevoegd worden. Uiteindelijk worden aan de uiteinden van de buis lampvoeten geplaatst. Na nog een test wordt de tl-buis in kartonnen verpakkingen ge schoven en is zij klaar voor trans port. Op deze manier maakt Philips Lighting, met 1400 werknemers de op twee na grootste particulie re werkgever in West-Brabant, in Roosendaal jaarlijks meer dan 120 miljoen tl-lampen, die vooral in Noord-West-Europa afgezet worden. In Nederland hangen naar schat ting 50 miljoen tl-lampen. Vooral de professionele markt (negentig procent) maakt er gebruik van, al heeft menig particulier een tl- buis in zijn keuken of garage hangen. Het aandeel van Philips in de Nederlandse markt is circa vijftig procent. Philips Lighting telt wereldwijd meer dan twintig fabrieken. De vestiging in Roosendaal wordt wel de 'moederfabriek' genoemd. Naast de productie van lampen heeft Philips Roosendaal de we reldverantwoordelijkheid voor de innovatie in de producten, fa bricageprocessen en productie middelen. Op innovatief gebied is de afgelo pen jaren in Roosendaal hard ge studeerd op een manier om de ge bruikte tl-lampen - die onder chemisch afval geranschikt wor den - te hergebruiken. Die is nu gevonden, zodat in de toekomst echt sprake is van een kringloop. In de fabriek in Roosendaal staat sinds kort een 'recycle-machine'. Oude tl-lampen, sommige bedekt met een dikke laag stof, gaan keurig in gelid op de lopende band. Ter hoogte van een kastje lichten ze even op, lang genoeg voor de 'selectie-unit' om het ty pe lamp te herkennen. Afhankelijk van het type worden de lampen voor de juiste Maas mond gebracht. Met een krachti ge luchtstoot wordt het mengsel van fosfor en kwik uit de buis ge blazen en opgevangen in ver schillende bakken. Met de ontwikkeling van de se lectie-unit heeft Philips een be langrijke stap gezet naar de vol ledige recycling van tl-lampen. In Maarheeze is Philips erin ge slaagd om na scheiding van kwik en fosfor het fosfor zodanig op te waarderen, dat het volledig ge schikt is voor hergebruik. Al in 1992 begon Philips met on derzoek naar mogelijkheden om tl-buizen te recyclen. Met het glas en de meeste metalen onder delen was dat nauwelijks een probleem. Moeilijker lag het met het meng sel van kwik en vooral fosfor, dat als chemisch afval moest worden opgeslagen. In tl-buizen worden afhankelijk van het type ver schillende soorten fosfor (fluo rescentie-poeder) gebruikt voor de kleur van het licht. De fosforen opvangen in één bak en vervolgens scheiden lukte niet. „Vergelijk het met verschillende soorten poedersuiker. Als die worden gemengd, zijn ze ook moeilijk weer te scheiden," licht ir. Bob van Disseldorp, interna tionaal product-manager, toe. Het elektronicaconcern biedt verwerkingsbedrijven de moge lijkheid om de selectie-unit te leasen. Philips verplicht zich om glas, fosforen en kwik terug te nemen voor hergebruik. De meta len onderdelen gaan naar de me taalindustrie. Minder dan twee procent van de tl-lamp kunnen niet gerecycled worden. Philips heeft inmiddels al con tracten gesloten met afvalver- werkende bedrijven in Duitsland. Ook vanuit Nederland, Zweden, België, Zwitserland en Oosten rijk is belangstelling getoond. Van de tien miljoen tl-lampen die jaarlijks worden vervangen, komt ruim de helft bij verwerkers terecht. Nu het verwerkingspro ces sluitend is gemaakt, hoopt Philips dat meer lampen kunnen worden ingezameld. Een prijsvoordeel levert het her gebruik van materialen Philips niet op. Het concern hoopt wel dat het zijn imago ten goede komt en daarmee zijn concurrentiepo sitie versterkt. Den Haag (anp) - De acht landelijke kansspelen hebben vo rig jaar een netto bedrag van iets meer dan 750 miljoen gul. den opgebracht. Daarvan vloeit ongeveer 300 miljoen gul den in de schatkist. De andere 450 miljoen gulden is be stemd voor de goede doelen. kwam daarmee uit op 986 6 miljoen gulden. Daarnaast brachten de Holland Casino's samen 736,6 miljoen op, zodat de totale spelopbrengst uit kwam op 1724,2 miljoen gul den. Van dit totaalbedrag is 816 2 miljoen gulden besteed aan kosten en 150,6 miljoen gulden aan belastingen, zodat een net to-opbrengst overblijft van 757,4 miljoen gulden. Het college pleit ervoor nieuwe goede doelen een kans te geven als begunstigde mee te delen in de opbrengsten van de kans spelen. Dat schrijft het College van Toezicht op de kansspelen in het jaarverslag over 1996. Het college houdt sinds 1 ja nuari 1996 toezicht op de ver gunninghouders van deze acht kansspelen (staatsloterij, bank/giroloterij, sponsorlote rij, postcodeloterij, toto/lotto, krasloterij, paardentotalisator en casinospelen). De zeven loterijen hebben sa men een omzet gehaald van ruim 2 miljard gulden. Daar van is iets meer dan 1 miljard uitgekeerd aan prijzengeld (in clusief kansspelbelasting). De spelopbrengst van de zeven Hilversum - De aandeelhouders van de Holland Media Groep (HMG), de moedermaatschappij van RTL en Veronica, hebben overeenstemming bereikt met directeur H. Boermans over zijn vertrek bij het concern. Boermans werd onlangs samen met directie-secretaris Roemer op non-actief gesteld op beschuldiging van verstrengeling van privé- en bedrijfsbelang tussen 1993 en 1995. Daardoor zou sprake zijn geweest van persoonlijk verrijking. Beide managers hadden de aandeelhouders essentiële informatie hierover onthouden. Woerden - De toeslag van 33,3 procent die supermarktpersoneel krijgt voor het werken 's avond tussen 18.00 en 19.00 uur ver dwijnt per 1 oktober. Dat is het gevolg van het feit dat meer super markten dan in de CAO is overeengekomen, de deuren 's avonds geopend houden. De noodzaak voor de toeslag komt daarmee te vervallen. De toeslag wordt per 1 oktober vervangen door een structurele loonsverhoging van één procent. Dat geldt ook voor de hulpkrach ten. De toeslag van 33,3 procent blijft wel gehandhaafd voorwin- kelopenstelling tussen 19.00 en 22.00 uur. Utrecht - De FNV-leden bij KLM kunnen leven met de nieuwe CAO die de Vervoersbond vorige maand afsloot. Een schriftelijke stemming gaf grofweg het beeld dat 70 procent voor is en 30 pro cent tegen. De deelname aan de stemming was volgens een FNV- woordvoerder buitengewoon laag: nog geen 20 procent. De Vervoersbond FNV had het onderhandelingsresultaat neutraal aan zijn 3700 leden voorgelegd, net als het CNV en de Unie. De CNV-aanhang stemt ook in met de nieuwe CAO, bij de Unie moe ten de leden zich er nog over uitspreken. De CAO bij KLM voorziet onder meer in loonsverhogingen per 1 juli (0,75 procent) en 1 januari (1 procent) en een eenmalige uitke ring van 0,75 procent in oktober. Leeuwarden - Bij de noordelijke vervoersmaatschappij Veonn verdwijnen volgens de Vervoersbond CNV mogelijk honderd ar beidsplaatsen. De resultaten van het bedrijf vallen slecht uit en daarom is een reorganisatie noodzakelijk. Volgens de vakbonden verdwijnen er behalve vijftig tot zeventig chauffeursplaatsen ook dertig banen op het kantoor in Emmen. De Veonn verzorgt het openbaar vervoer in Friesland, Drenthe en een gedeelte van Groningen. Het is nog niet duidelijk of er ook ge dwongen ontslagen vallen. Amsterdam - Bij de stormloop op de aandelen van beursnieuwe- ling Brunei heeft de vraag het aanbod 30 keer overtroffen. De in troductieprijs is vastgesteld op 41 gulden, de hoogst mogelijke prijs binnen de bandbreedte van 36 tot 41 gulden. De Rotterdamse detacheerder zette gisteren even na 12.30 uur een openingskoers op het scherm van 44,20 gulden. Binnen een half uur verwisselden 1,8 miljoen stukken van eigenaar). Ook de inschrijving voor particulieren op ICT is al na enkele da gen vanwege de grote belangstelling gesloten. Van de maximaal beschikbare stukken, 4,7 miljoen, was eenderde bestemd voor par ticulieren. De aandelen krijgen een prijs tussen de 23 en 26 gulden. Rotterdam - Na Telfort heeft nu ook Enertel geklaagd bij minister Jorritsma van Verkeer over de tarieven die concurrent PTT Tele com hanteert voor het gebruik van zijn telefoonnet. Vanaf 1 juli verliest PTT Telecom zijn monopolie op het aanbieden van - vaste - telefonie. Om verbindingen met PTT-abonnees tot stand te brengen moeten nieuwe aanbieders, die niet zelf een lan delijk dekkende infrastructuur hebben, toegang krijgen tot de ka bels van het PTT-netwerk. Telfort (een joint venture van NS en British Telecom) en nu ook Enertel, een alliantie van energie- en kabelmaatschappijen, bekla gen zich over het tarief dat de PTT in rekening brengt. Van onze verslaggever Rotterdam - Unilever wil snel een margarine-fabriek gaan bouwen in Rusland. „We hopen dat dat nog dit jaar lukt," aldus A. Kemner, lid van de raad van bestuur van Unilever, gisteren in een gesprek met journalisten. Het Brits-Nederlandse concern ziet de export van margarine naar Rusland erg snel stijgen. Op dit moment gaat maandelijks vanuit fabrieken in Duitsland, Nederland en Engeland ruim 10.000 ton margarine oftewel zo'n 500 vrachtwagens naar Rusland. De kosten van vervoer zijn zo hoog, dat het rendabeler is in Rusland zelf margarine te pro duceren. Waar de fabriek komt en welke Russische partner Unilever op het oog heeft, is niet bekend. Unilever (actief in voeding, was middelen en persoonlijke ver zorging) investeerde sinds de val van het communisme 250 mil joen pond (circa 750 miljoen gul den) in Centraal en Oost-Europa en bezit in de regio nu dertien fabrieken. In Rusland staat nog slechts éen fabriek (persoonlijke verzor ging). De meeste productiebe drijven zijn in Polen en Honga rije gevestigd. De komende jaren zal er echter fors geinvesteerd worden in Rus land, zegt Kemner. Er zullen (meerdere) fabrieken komen voor producten als thee, ijsen wasmiddelen. Dat Unilever tot op heden terug houdend is geweest met directe investeringen in Rusland, heet te maken met de onstabiele poli tiek en economische situatie van het land. „Nog steeds is het een risico om in Rusland te onderne men," zegt J. Martin, verant woordelijk voor Centraal en Oost-Europa. „Maar het risico om er niet te zijn en zo enorme kansen te missen, is nog vee groter. Stemming Amsterd 822 - II I I I I I II I I I I I II I I I I I ■I I I I I I 1 2 3 4 5 6 7 dinsdag 1 2 3 4 5 woensdag Newyork (anp/krf) - De effectenbeurs van I miste uiteindelijk een record. Na drie dagen jertig grote fondsen omhoog met 57 punter! de index boven het record van vorige week vr| ten. Amsterdam (anp) - De Amsterdamse effect hoogten bereikt. De AEX-index begon wat lar harder omhoog. Na een winst van bijna 12 pi kwam 7,46 punten beter op 856,59. Volgens handelaren zat er veel gebakken lud opkomende vraag direct een opstuwend effi' particulieren die zenuwachtig werden. Zij h: koersen. Toen echter de gewenste daling nie| angst de boot te missen. Geholpen door de lege markt, de nervositeit startblokken komend Wall Street gaven de b een breed front vaak guldens hogere koersei vooruitgang van f 9,60 op f 354 en Ahold mi raakte de vaart eruit, nadat Standard 8 Pooi krediet-rating toe te kennen, zodra de detail zouden zijn. Een dergelijke rating is een oordi cern. Toch verliet KPN de beurs weer f 3,40 b Met de financiële waarden behoorde Hoogo' ten kenden. In de loop van de dag ging de ki aren ook te maken met een koopadvies van 1 Hoogovens sloot f 5,60 beter op f 108,10. Konif hervatte de stijging met f 2,70 op f 402,20, Bij Philips was het feest voorbij. Het electronic lopen dagen nuf 3,20 inleveren op f 134,60 er Elders ging de in surseance verkerende autoi hoog naar 80 cent. Daarmee ligt de koers wei genbracht. Vrijdag vergaderen de aandeelhoi Cap Gemini leverde f 2,20 in op f 59,90. Amsterdamse amerikaanse dlr antilliaanse gld australische dlr belgische frk (100) canadese dlr deense kroon (100) duitse mark (100) engelse pond franse frk(IOO) grieksedr, (100) Hongkong dlr (100) ierse pond ital.lire (10.000) japanse yen (10.000) nwzeelandse dlr noorse kroon (100) oostenr. sch. (100) Portugese esc (100) Singapore dlr Spaanse pes. (100) zuid-afrikaanse rand zweedse kroon (100) zwitsese frk(IOO) e.c.u wisselmarkt 18-06 1,93925-1,94175 1,08000-1,11000 I,4520-1,4620 5,4485-5,4535 1,40075-1,40325 29,505-29,555 112,450-112,500 3,1815-3,1865 33,305-33,355 0,6620-0,7620 24,925-25,175 2,9300-2,9400 II,465-11,515 171,350-171,450 1,3380-1,3480 26,835-26,885 15,9750-15,9850 1,0950-1,1350 1,3530-1,3730 1,3270-1,3370 0,4225-0,4425 25,145-25,195 134,315-134,365 2,1965-2,2015 19-06 1,94775-1. 1,08250-1, 1,4550-1,41 5,4515-5,4! I,39675-' 29,515-29,! 112,500-11! 3,1975-3,21 33,345-33, 0,6630-0,71 25,075-25, 2,9300-2,9' II,485-11, 171,850-1 1,3350- 26,835-26, 15,9870-1! 1,0970-1,1 1,3790-1 1,3300-1, 0,4225-0,4' 25,210-25, 134,805- 2,1985-2,2( 13 Dagelijks telefonisch bereikbaar ook op zaterdag en zondag van 9.0 grote zaken doe je met Te koop aangeb. Dit kan alleen de Ladder aluminium 2-delig met touw en trekoprichting «meter geen 598,- maar f 398,- incl. BTW Bezorgen maar OP OP Bel: 0165-561424 yerhuurcentrum voor mlsteigers-hoogwerkers oouwgereedschappen ®AGAGE/HONDENWAGEN Sgn/490,-, Q164-616415 „gietijzeren Tel: 0168-402433. Nergens goedkoper!! T.k. 2 LADDERS v. 10m, 01 f Scherp super d< zelfverdan van condï r digitale te infrarood Bel voor informatif 0166- 60486 Zeer fijne verse Gesorteerd en gewassen Ourt* D'CTUS AGRO ^^nbosch 0165-320102 f6 koop gevraagd Do n eeth°eken enz. Hele of ged. int Grote Sprong, Groene Kruisstraat Tel: 0167-524193 bgg. 0167-5 Anoif'^'t Inboedeltje, Koelemei 10 Bru e«hal t Inboedeltje, Teteringsedijk 84 Geopend 10 tot 18 uur, do. 21

de Stem | 1997 | | pagina 6