Amnesty op de bres voor Afrikanen Van wereldwijd milieubeleid komt weinig terecht Jospin heeft voor vijf jaar plannen Hague, 4Major de tweede' Israël bouwt driehonderd woningen op hoogvlakte van Golan PESTEM BUITENLAND NIEUWS KORT McDonald's wint van actievoerders Europees actieplan tegen milieu-ziekten Moordenaar Robert Kennedy niet vrij 26 doden bij bloedbaden in Algerije Russen verdacht van moord Nederlanders Bundesbank waardeert dollar-reserves op Ivoor-embargo versoepeld 'Vluchtelingen genegeerd' DE STEM fj&g COMMENTAAR Waar twee kijven I I I I I VRIJDAG 20 JUNI 1997 A4 Londen - Zeven jaar geleden waren ze anonieme milieu-activisten die hun stencils uitdeelden voor een McDonald's-restaurant in Lon den. Gisteren bleken Londenaren Dave Morris (43) en Helen Steel (31), respectievelijk een werkloze postbeambte en een parttime bar meisje, ongedachte recordhouders in de Engelse juridische geschie denis. Precies 314 zittingsdagen hielden ze het vol in een onwaar schijnlijk mega-proces dat hen wegens smaad was aangespannen door McDonald's, 's werelds grootste fast-foodconcern. Rechter Bell veroordeelde de milieu-activisten, aan het einde van een an derhalf uur durend vonnis, uiteindelijk tot een boete van 180.000 gulden. Ze waren schuldig bevonden aan het verspreiden van on waarheden over McDonald's. Brussel - De Europese Commissie heeft een actieprogramma uitge werkt voor de preventie en bestrijding van ziekten die samenhan gen met milieuvervuiling. De plannen van de commissarissen Flynn (Sociale Zaken) en Bjerregaard (Milieu) moeten nog wel de goed keuring krijgen van het Europees parlement en de betrokken minis ters. Het actieprogramma wil de uitwisseling van informatie en kennis over de effecten van 'milieuziekten' bevorderen. Activiteiten rond de preventie van aandoeningen aan de luchtwegen en aller gieën en de bewustmaking van het publiek1 zouden Europese steun moeten krijgen. Naar schatting een op de drie Europeanen lijdt aan een allergie. Los Angeles - De moordenaar van de Amerikaanse Senator Robert Kennedy, Sirhan Bishara Sirhan, komt niet op vrije voeten. Dit heeft de commissie voor voorwaardelijke invrijheidstelling in de gevangenis van het Californische Corcoran gisteren beslist. Sirhan, die ter dood veroordeeld werd voor de moord op Robert Kennedy op 5 juni 1968, zit sinds 29 jaar achter de tralies. Zijn straf werd later omgezet in levenslang. Sirhan heeft steeds volgehouden dat hij on schuldig is en dat iemand anders hem voor de moord wil laten op draaien. Hij had al acht keer eerder een verzoek ingediend om op vrije voeten te komen. De commissie weigerde Sirhans verzoek te honoreren in verband met de zwaarte van het misdrijf, het negatie ve psychiatrische advies en de noodzaak van verdere therapeuti sche behandeling. De 53-jarige Sirhan kan nu pas over drie jaar weer een verzoek tot voorwaardelijke invrijheidstelling indienen. Parijs - Islamitische fundamentalisten hebben deze week twee dor pen in Algerije overvallen en daarbij 26 mensen om het leven ge bracht. Onder hen zijn kinderen en een zwangere vrouw. Dat heeft al Khabar, de belangrijkste Arabisch-talige krant in het Noord- Afrikaanse land, gisteren gemeld. Een overval in een dorp, ongeveer vijftig kilometer van de provincie-hoofdstad Bechar, kostte elf mensen het leven. In het afgelegen dorp Jaouza werden vijftien in woners om het leven gebracht, onder wie zes kinderen en drie vrou wen. Sinds de autoriteiten begin 1992 de verkiezingen annuleerden die het fundamentalistische Islamitisch Heilsfront (FIS) dreigde te winnen, zijn ongeveer zestigduizend mensen in Algerije gedood. Neurenberg - De Duitse justitie verdenkt twee voortvluchtige Rus sische criminelen van de moord op een Nederlands echtpaar uit Delden bij de Duitse stad Neurenberg. De politie heeft een grote zoekactie op touw gezet. Dit heeft de politie gisteren meegedeeld. De Russen, die bekend staan als zeer gewelddadig en vermoedelijk zijn gewapend, zijn onlangs ontsnapt uit een Beierse gevangenis. De oudste van het duo, een 30-jarige asielzoeker, zou in 1993 in zijn va derland iemand om het leven hebben gebracht. Hij zat vast in af wachting van zijn uitlevering. Zijn 22-jarige maat zat gevangen we gens bandendiefstal. Het echtpaar werd op 7 juni vermoord in de buurt van de Chiemsee. De verkoolde lichamen van de 63-jarige man en zijn 61-jarige vrouw zijn een dag later in hun uitgebrande caravan gevonden. Bonn - De Duitse Bundesbank gaat op korte termijn de deviezenre serves - vooral de dollars - opwaarderen. De omstreden opwaarde ring van de goudreserves van de Bundesbank zal pas in 1999 plaats vinden en dus niet eerder om zodoende de gaten in de Duitse begro ting te kunnen opvullen. De dollarreserves staan nu op een histo risch lage stand van 1,3620 in de boeken. De actuele koers van de dollar is ongeveer DM 1,73. Als de reserves tot 1,50 opgewaardeerd zouden worden, betekent dat voor minister Waigel een boekwinst van tussen de tien en vijftien miljard mark. Harare - De Conventie over handel in bedreigde diersoorten (Cites) heeft gisteren het embargo op ivoor onder strikte voorwaarden op geheven. Na een moratorium van achttien maanden zullen Botswa na, Zimbabwe en Namibië mogelijk een deel van hun huidige voor raad verkopen. Botswana, dat naar schatting over voorraden van 25,3 ton ivoor beschikt, had om opheffing van het embargo ge vraagd. Een meerderheid van de 120 landen die in de Zimbabwaan se hoofdstad Harare bijeen zijn, stemde hiermee in. Daarna gaven zij ook toestemming aan Zimbabwe en Namibië hun ivoor te verko pen. De uitvoer mag alleen naar Japan en onder strikte controle. De organisatie besloot in 1989 de handel in ivoor te verbieden. Tegen standers van de versoepeling vrezen dat opnieuw een slachting on der de olifanten zal plaatsvinden. In de jaren tachtig vielen 750.000 dieren ten prooi aan stropers die het op hun slagtanden voorzien hadden. Abidjan (anp) - De regeringen in de wereld komen hun plicht niet na om de meer dan twintig miljoen vluchtelingen in Afrika Ie beschermen. Bovendien slagen zij er niet in de schendingen van de mensenrechten te voorkomen die Afrikanen ertoe bren gen voor hun eigen veiligheid de wijk te nemen. Dat constateert Amnesty Inter national in een rapport over de situatie van de Afrikaanse vluch telingen. Vandaag is de dag van de Afrikaanse vluchteling. Volgens Amnesty hebben vijf miljoen Afrikanen hun toevlucht gezocht in een ander land. Meer dan zestien miljoen Afrikanen le ven als vluchteling in hun eigen land, De meesten zijn vrouwen, kinderen en ouderen die voor ge wapende conflicten op de vlucht zijn geslagen, maar iedereen kan inzo'n situatie terechtkomen. „Telkens weer heeft de interna tionale gemeenschap waarschu wingen in de wind geslagen en geen actie ondernomen tegen de schendingen van de mensenrech ten die de belangrijkste oorzaak van de vluchtelingencrisis in Airika zijn," aldus Amnesty. Als voorbeeld noemt de organisatie de situatie in de Centraal-Afri- kaanse landen Rwanda en Burundi, waar de regeringen de oorzaken van het geweld nege ren. Amnesty verwijt de westerse re geringen dat zij talrijke barrières hebben opgeworpen om vluchte lingen uit Afrika ervan te weer houden asiel te vragen. Zij heb ben oneerlijke en discrimineren de asielprocedures ontworpen en sturen vluchtelingen terug naar een gebied waar zij ernstig ge vaar lopen. Ook van de Afrikaanse landen hebben de vluchtelingen steeds minder te verwachten. Deze lan den, die de meerderheid van de vluchtelingen in de wereld her bergen en hen edelmoedig plach ten te behandelen, zijn steeds minder bereid nieuwe vluchtelin gen op te nemen. De houding te genover 'gewone' vluchtelingen staat in schril contrast met de be reidheid van landen om politieke leiders te beschermen die van grove schendingen van de men senrechten worden beschuldigd. Leiders als Mengistu (Ethiopië), Obote (Uganda) en onlangs nog Mobutu (Zaïre) konden rekenen op de hulp van regeringen die op gezette tijden vluchtelingen aan hun grens terugsturen. Door Wilko Voordouw Parijs - De Franse premier Lionel Jospin heeft in zijn rege ringsverklaring - gisteren - beloofd dat hij zijn verkiezingsbe loften gaat uitvoeren. „Te vaak is er veel beloofd en het tegen deel gedaan," zo zei hij in de Franse Tweede Kamer. Jospin hield de Fransen een 'Republikeins pact en een pact voor ont wikkeling, veiligheid en solidariteit' voor. De verklaring werd gevolgd door nader onderzoek onderworpen. een vertrouwensvotum. Daaruit hleek dat de regering-Jospin het moeilijk zal krijgen. Een van de 38 communistische kamerleden maakte bekend dat hij de nieuwe premier niet zal volgen. Volgens Maxime Gremetz gaat 'deze re gering niets doen om de situatie van de Fransen te verbeteren'. Het was de eerste serieuze waar schuwing aan Jospin dat hij niet automatisch het vertrouwen krijgt van de regenboogcoalitie, bestaande uit socialisten, groe ien, communisten en radicalen. De Franse premier ontvouwde gistermiddag in ongeveer een uur de contouren van het Frank rijk dat hem voor ogen staat. Hij wil zijn programma uitvoeren in de vijf jaar dat de regeringspe riode duurt. Dat betekent onder neer dat het plan voor het scheppen van zevenhonderddui zend extra banen over de jaren wordt uitgesmeerd. Om de consumptie te stimuleren gaat wel per 1 juli het Smic, het 'ranse minimumloon, met 4 pro cent omhoog. Dat is overigens Hinder dan werd geëist door de vakbonden en de coalitiepart ner, de communistische partij. Die vroegen om een verhoging van 8 procent, 175 gulden per naand. Maar Jospin legde in zijn oetoog uit dat, gezien de lage in flatie in Frankrijk - minder dan Ptocent in de laatste twaalf maanden - de reële verhoging Van 3 procent de hoogste is sinds wjftien jaar. Jospin voegde daar aan toe dat ue minimumloners er natuurlijk °°k op vooruit gaan wanneer de Werkweek wordt verkort van 39 35 uur, zonder inkomensver- 'es, een andere verkiezingsbe- °"e. Dat grote project wordt over vijf jaar uitgesmeerd. Nog k najaar wordt een salaris- en eidstij dverkortings-confe- entie gehouden. Daarna moeten ak voor tak en bedrijf voor be- nl£, aldus Jospin, de onder indelingen over de arbeidstijd erkorting worden gevoerd. Hij ondigde verder aan dat er geen jnenmeer geschrapt worden in P«Wieke sector. De Franse P magwet wordt verder aan een Jospin vindt dat de Franse on dernemingen te gemakkelijk met sociale plannen komen en banen schrappen. De kinderbijslag zal in het ver volg worden gebonden aan het inkomen. Wel wordt per 1 sep tember de jaarlijkse 'schoolbij- lage' voor ieder kind verhoogd van 420 franc (140 gulden) tot 1600 franc (540 gulden). Door Bob van Huët Londen - Een aardige wat bescheiden man. Meer prag maticus dan ideoloog. (Nog) geen imponerend spreker. Een man die vooral leider werd omdat hij minder vij anden had dan zijn rivalen. Het zou allemaal van toepas sing zijn geweest op John Ma jor, de vorige Conservatieve lei der. Maar het betreft diens op volger, William Hague (36). Hij werd gisteren de jongste To- ryleider sinds twee eeuwen. De verkiezing van 'Hague the Vague', zoals zijn bijnaam luidt, was net als die van Major een samenloop van omstandig heden. William Hague had het geluk dat (zijn latere rivaal) Jo hn Redwood, in 1995, ontslag nam als minister van Welshe Zaken om John Major het lei derschap van de partij te kun nen betwisten. Hague, de man van de verre toekomst, mocht plots ministers-ervaring verga ren op de vrijgekomen post. Na de verpletterende verkie zingsnederlaag van de Tories in mei zat het de Yorkshire afge vaardigde weer mee. Twee par tij-lievelingen vielen af als ge doodverfde opvolgers van Ma jor. Michael Heseltine, alom ge tipt als tussenpaus, moest het kalmer aan doen na een tweede hartaanval. Michael Portillo, de 'Thatcherite' kroonprins ver loor zeer verrassend zijn parle mentszetel. Vervolgens bleek de ultra-libe rale John Redwood in de eerste kiesronde plotseling meer stem men te hebben dan de veel se rieuzer genomen Peter Lilley. Volgens een van de vele com plottheorieën in Westminster zou Redwood de eerste horde hebben kunnen nemen dankzij de 'tactische stemmen' van de aanhangers van een andere kandidaat, Kenneth Clarke. Het ging allemaal buiten Willi am Hague om, maar aan het einde van veel gekonkel en cu rieuze combines en een zinde rende finale met de 'linkse' Kenneth Clarke won hij ten slotte de hoofdprijs. Pas heel laat met de steun van Margaret Thatcher. Niemand twijfelde eraan dat de zoon van een Yorkshire fris drankenproducent in de poli tiek zou belanden. Waar leef tijdgenootjes posters van voet ballers en popsterren aan hun muur hingen, daar prikte hij af beeldingen op van zijn idool: Margaret Thatcher. Op zestienjarige leeftijd ver slond hij parlementaire versla gen en kreeg nationale bekend heid door een vroegrijpe speech op het Conservatieve Partijcon gres. „Ik wil riij zijn van William Hague is de nieuwe leider van de Britse Conservatieve Partij. FOTO REUTER staatsbemoeienis," riep het blonde jochie. Thatcher pinkte een traan weg en voorspelde hem een grootse carrière. De Britse tabloids presenteerden aan de natie de onbevreesde 'Tory Boy'. Tussen dat daverende debuut en zijn benoeming tot minister van Welshe Zaken viel er wei nig te melden. Hij studeerde geschiedenis, po liticologie en economie aan het prestigieuze Magdalen College in Oxford. In de Conservatieve Partij was hij parlementair se cretaris voor verschillende, meestal Euro-sceptische, mi nisters. Originele geluiden of uitspraken herinnert niemand zich. Hague twijfelde over Eu ropa, maar schoof zeer naar rechts voor de leiderschapsver kiezing. Hij verklaarde zich voor herinvoering van de dood straf, was tegen abortus, maar vóór homo-huwelijken. Het feit dat hij vrijgezel was tot vier maanden geleden - toen zijn kansen als partijleider in eens begonnen te groeien - leid de tot veel mediaspeculatie over zijn seksuele geaardheid. Ha gue deelde lange tijd een appar tement met een ander Conser vatief Lagerhuislid. Daarover aangesproken door lokale par tijmanagers zou hij hebben ge antwoord: „Ik heb de kerk gere serveerd, de limousines ge huurd, de huwelijksreis ge pland. Het enige wat ik nog no dig heb, is een vrouw. Houd je dochters dus binnen." Volgend jaar wil hij trouwen met zijn Welshe secretaresse. Veel Conservatieven in den lan de vrezen dat de op drift ge raakte partij niet op koers kan worden gebracht door een be ginneling, hoe enthousiast ook. „Hij kan, als over vijf jaar de verkiezingen worden verloren, de jongste ex-leider worden die we ooit hebben gehad," zei een teleurgestelde ex-minister. Maar, zo zeggen Hague-suppor ters, dat werd destijds ook alle maal gezegd toen de relatief on ervaren Margaret Thatcher partijleider werd. Haar naam is nu verbonden met een heel tijdperk. Door Patrick Selbach (anp) DE RIJKE westerse landen moeten met de billen bloot. Vijf jaar na de grote VN-top over milieu en ontwikkeling in Rio de Janeiro moet het Westen erkennen dat het soms schandelijk weinig heeft gedaan aan de uitvoe ring van mondiale milieu-af spraken en dat het sommige zaken niet eens heeft gepro beerd. De argwaan van de ontwikkelingslanden om zich nog verder in te spannen voor milieubehoud en armoedebe strijding is dan ook begrijpe lijk. Jan Pronk, minister voor Ont wikkelingssamenwerking, is helder; de VN-bijeenkomst van regeringsleiders, staatshoofden en ministers volgende week in New York, moet de 'spirit van Rio' nieuw leven inblazen. Niet alleen moeten de rijke landen hun financiële beloften nako men, de ontwikkelingslanden moeten hun eigen verantwoor delijkheid onder ogen zien. Sa men met premier Kok en minis ter De Boer (Milieu) staat Pronk voor de laatste grote klus van het Europese voorzitterschap. De Rio-top bracht in 1992 voor het eerst tientallen staatshoof den en regeringsleiders bijeen om te praten over de toestand van de bossen, zeeën, de atmo sfeer en de flora en fauna. Op zienbarende rapporten van on- Minister Pronk, 'de 'spirit van Rio' nieuw leven inblazen'. der meer de Club van Rome en een VN-commissie onder leiding van de toenmalige Noorse pre mier Brundtland, maakten eer der al duidelijk dat de economi sche groei, de aanwas van de wereldbevolking en het gebruik van natuurlijke hulpbronnen onmiskenbaar het milieu aan tasten en daarmee de toekomst van de komende generaties op het spel zetten. Het polsdikke actieplan van 'Rio', Agenda 21, was vooral een erkenning dat de milieuproble men op aarde alleen in samen hang met armoedebestrijding aangepakt kunnen worden. Ar moede, onderontwikkeling en sociale achterstand staan im mers vaak aan de basis van mi lieuproblemen in de wereld. Vijf jaar na Rio is er geen reden de groene vlag uit te hangen. Succesverhalen zijn er nauwe lijks te melden en van een trend breuk is al helemaal geen spra ke. Sterker nog, op sommige ter reinen is het milieu door de voortgaande productie en con sumptie er eerder op achteruit gegaan. De lucht is niet schoner, de ontbossing gaat in een ver ontrustend tempo door en de be perkte beschikbaarheid van zoet water brengt volgens sommigen veel landen op de rand van een oorlog. Het eerste lustrum van Agenda 21 is nu aanleiding voor een nieuwe wereldtop. Van Clinton tot Mandela, van Jeltsin tot Ko hl; de wereldleiders en tientallen andere hoogwaardigheidsbekle ders mogen van 23 tot en met 27 juni in New York de draad op pakken en laten zien dat het ge- dachtengoed van Rio bij hun re geringen geen stille dood is ge storven. Belangrijk twistpunt is de be scherming van de bossen. Jaar lijks verdwijnt een oppervlakte van driemaal Nederland aan bossen. De EU, onder aanvoe ring van minister De Boer, wil een bindend akkoord voor bos bescherming in 2000. Vooral de VS, Japan en enkele Zuid-Ame rikaanse landen voelen daar weinig voor. Tijdens de top in Rio kwamen de landen niet ver der dan een vrijblijvende ver klaring dat het noodzakelijk is de bossen in de wereld duurza mer te beheren. De beschikbaarheid van zoet water is ook een belangrijk punt. Harde afspraken moeten voorkomen dat de wereld afste vent op een 'watercrisis' waarbij in 2025 tweederde van de we reldbevolking een tekort heeft aan water om te drinken, voor land-irrigatie en voor industri eel gebruik. Nu is dat nog een vijfde. Ook hier zet EU-voorzit- ter Nederland in op vergaande afspraken die binnen tien jaar tot een omvangrijke verbetering moeten leiden. Energiebesparing en een doel matiger gebruik van grondstof fen moeten eveneens de slotver klaring halen. Enkele Europese landen willen ijveren voor een accijnsheffing op de nog onbe laste vliegtuigbrandstof kerosi ne en voor maatregelen om de uitstoot van broeikasgassen fors terug te dringen. Hoewel over dat laatste pas eind dit jaar in Japan nadere afspra ken volgen, wil voornamelijk minister De Boer in New York belangrijke opponenten van strikte afspraken over de streep trekken. Vooral een welwillende houding van de VS is van be lang, omdat deze enorme uitbra- ker van broeikasgassen tot dus ver niet zit te wachten op nieu we milieuregels die de nationale industrie kunnen schaden. En dan is er zoals altijd weer de discussie over het geld. De uit voering van Agenda 21 zou jaar lijks liefst zeshonderd miljard dollar kosten, grotendeels te be kostigen door de nationale rege ringen. In Rio spraken de ont wikkelde landen af zo snel mo gelijk 0,7 proeent van het bruto nationaal product te besteden aan ontwikkelingshulp, een eis waaraan Nederland als een van de weinige landen voldoet. Ook in Nederland is er echter in de jongste kabinetsformatie ge knabbeld aan de (milieu)hulp aan arme landen. „Nederland heeft ook een beetje boter op zijn hoofd," aldus Pronk. Gemiddeld is het ontwikke lingsbudget internationaal te ruggelopen van 0,33 procent in 1992 tot 0,27 procent nu. Het aantal mensen dat onder de ar moedegrens leeft, neemt nog steeds toe. De ontwikkelingslan den willen nu dat het Westen eerst over de brug komt en de fi nanciële toezeggingen van vijf jaar geleden op enigerlei wijze inlost. Pronk en De Boer staan voor de niet geringe taak om allereerst de EU op één lijn te krijgen voor wat betreft financiële toezeggin gen voor de uitvoering van Agenda 21. Daarvoor is zondag een vergadering in New York voorzien, één dag voor de offi ciële opening van de top. Daarna moeten arm en rijk samen pogen om een 'duurzame ontwikkeling' een flinke stap verder te bren gen. Jeruzalem (dpa) - De Israëlische re dering bouwt in Katzrin op de bezet te hoogvlake van Golan driehonderd (oningen. De werkzaamheden zijn jjjele dagen geleden begonnen, „eldt de Israëlische krant Ma'ariv. Kolonisten zouden bij het ministerie van Defensie in Jeruzalem een vergunning hebben aangevraagd voor de bouw van nog eens duizend woningen in een nieu we wijk ten oosten van Katzrin. Israël veroverde de hoogvlakte in 1967 op Syrië en annexeerde het gebied in 1981. De vorige regeringen, die onder leiding stonden van de socialisten Yit zhak Rabin en Shimon Peres, hebben Sy rië toegezegd de hoogvlakte terug te ge ven in ruil voor een vredesakkoord. Maar de besprekingen tussen beide landen werden in maart 1996 afgebroken. Syrië wil de onderhandelingen slechts hervat ten als premier Netanyahu vooraf de toe zegging doet dat hij de hoogvlakte terug wil geven. Maar de Israëlische premier weigert hieraan te voldoen. Twee leidinggevende functionarissen van het Zuid-Libanese Leger (SLA), een met Israël samenwerkende militie, zijn woensdagavond om het leven gekomen door een bomaanslag. Dat gebeurde bij Jezzin in de door Israël bezette veilig heidszone in het zuiden van Libanon, al dus een woordvoerder van de SLA gis terochtend. De pro-Iraanse Hezbollah-beweging heeft inmiddels bekendgemaakt dat zij de aanslag op de 'pro-Israëlische agen ten' gepleegd heeft. Sinds het begin van dit jaar zijn tien leden van de SLA en tien Israëlische militairen om het leven gekomen door aanslagen van de Hezbol lah in het zuiden van Libanon. Onder de soldaten van de SLA vielen 27 gewonden en onder de Israëlische troepen 45. WAAR TWEE kijven, hebben twee schuld, zegt het oud-vaderlands volksgeloof en het blijkt weer waar. Burgemeester Peper en zijn korps chef Brinkman hebben ruzie, de burgemeester werpt alle blaam op de diender, ex-generaal Brinkman maakt zijn chef verwijten. Aan minister Dijkstal was de ondankbare taak uit te zoeken wie de meeste schuld treft. Burgemeester Peper heeft maandenlang pal gestaan voor de door hem uitverkoren korpschef. Wie Brinkman ook attaqueerde, Peper hield hem de hand boven het hoofd. Naar buiten in elk geval. Vervolgens liet Peper Brinkman van het ene moment op het andere zakken. Niemand begreep goed waarom. Het argument dat Brinkman zich deloyaal opstelde ten opzichte van het gezag, bleek, zoals de door minister Dijkstal ingestelde onderzoekscommissie heeft bevestigd, geen stand te houden. Ongetwijfeld is er het een en ander op Brinkman aan te merken, Dat kan immers altijd. Dat Peper en het door hem voorgezeten regionaal college van burgemeesters fouten gemaakt hebben, is evident. Hoe hard dat clubje nu ook roept en schrijft dat de uitspraken die Brinkman in de media gedaan heeft, nadat Peper publiekelijk het vertrouwen in hem opgezegd had, het gelijk van het college bewijzen. Alsof iemand alle beschuldigingen maar zwijgend over zich heen moet laten komen en alsof een beslissing door later gedrag met terugwerkende kracht gemotiveerd kan worden. Of het vertrouwen tussen Brinkman en Peper nog hersteld kan worden en of er nog een basis voor samenwerking gevonden kan worden, is na alles wat er door de verschillende partijen in de openbaarheid is ge bracht, uiterst twijfelachtig. Minister Dijkstal wacht zodoende een bij na onmogelijke taak. Maar wat een nog veel belangrijker les is die uit dit hele conflict ge trokken moet worden, is dat de politiewet een monstrum is. De afloop van de IRT-affaire maakte al duidelijk dat de minister te weinig be voegdheden heeft op het gebied van personeelsbeleid. Nu blijkt dat opnieuw. Peper heeft tegen alle adviezen in iemand benoemd en laat die vervolgens zonder goede juridische gronden ook weer vallen. De verantwoordelijke, maar niet direct betrokken minister, moet tenslotte met de oplossing komen, maar die kan met de wet in de hand niet veel meer doen dan scherven opvegen.

de Stem | 1997 | | pagina 5