DE STEM til HIKER Supersnelle opmars van veiligheidsvoorzieningen voor auto's Een auto vol airbags aan binnen- en buitenzijde Gevaren voor brildragers LZAAK GRENEN IANTIEK D1 >ruid 5URG 997 X 57 Sur u s VRIJDAG 20 JUNI 1997 5 - achter de kerk Voor een boeket op maat en in stjil 1»-» Undpoortsiraat 21 .f" 4SI5 CB tjzendijke telefoon: straat 31 221-454343 koopavond, 14.00-18.00 uur. i OPEL:^- «f UJUJU en kijken ba biJ het uitteste. rretje meer °f binder. m&bil ■M eenbotsiTl9 nooV,*'ZT„rien. ZO zvüüox lean morden, minder naaT voren ZV) aait zodat Heil en onheil van de airbag ■Zelden heeft een veiligheidsacces- pire voor de auto zo'n snelle op- Jmars gemaakt als de airbag. Aan- ■tankelijk zag niemand het nut lian de 'klapzak' en nu zijn de au to's bijna standaard voorzien van lo'n airbag. En bij het uittesten liijken de fabrikanten niet op een lorretje meer of minder. Maar is pt daarmee veiliger geworden op lit weg? lii Uien van der Steen jaren negentig, toen de veiligheid ia personenauto's een nieuwe impuls kreeg, poten auto's een airbag. Veiligheid werd een ■ïkoopargument. Het was niet langer meer l&n Volvo, die het predikaat veiligste auto feplakt kreeg. |tint er kwam abs dat blokkerende remmen En de grootste bijdrage aan de ■jissieve veiligheid was intussen al de veilig- pgordel geworden. Bijna net zo belangrijk ie ontwikkeling van de kreukelzone. Wauto's zijn altijd veiliger dan kleine. Ze lïbbenmeer massa, meer volume en dus meer laeriaal dat de energie kan absorberen. Toch Taligheid in de auto eigenlijk een Ameri- Nse uitvinding. Want de safety act van de l» ii 1966 vond dat de veiligheid van het Parkeer opgevoerd moest worden. 11969 verplichtte de Amerikaanse overheid IWabrikanten, dat de auto's een passief vei- lïtadssysteem moesten hebben. Een actieve IWelplicht zoals in Europa werd door de au- pMeiten nog niet eens overwogen, want zo'n Ptegel maakte bij de Amerikanen geen Tinivan kans. Er werd wel gesproken over poatische gordels en een luchtzak. Je fabrikanten in Detroit trokken tegen het rwnemen ten strijde. „Want de airbag zal meer mensen het leven kosten dan redden." Ze hadden succes, want in 1981 moest zelfs Ro nald Reagan zich nog in de nog altijd niet be sliste veiligheidsstrijd mengen. Tot 1993 was één airbag in een Amerikaanse auto verplicht. Grotere airbags dan bij ons trouwens. Want zo'n zak moet de klus kunnen klaren zonder dat de man/vrouw een gordel draagt. Daarom zit er op een Amerikaanse autostuur ook zo'n king-size bult op het stuur: de airbag is veel volumineuzer. Het patent voor de luchtzak dateert al van 1951. Meneer Walter Linderer uit München heette de uitvinder, die zijn tijd zoals gewoon lijk net iets te ver vooruit was. De pioniers za ten vervolgens bij Volvo, BMW, Porsche en Mercedes-Benz. General Motors investeerde in 1974 80 miljoen dollar in de ontwikkeling, maar blies het project twee jaar later weer af. Elke airbag bleek het concern 8000 dollar ge kost te hebben. Een airbag bestaat uit drie functiegroepen. De luchtzak, een gasgenerator die de zak moet opblazen en één of meer vertragingssensoren. De moderne systemen werken elektronisch, met een bewakings- en diagnosesysteem. Tot voor een paar jaar waren er nog veel mechani sche systemen met een bus met kogel als ver tragingsvoeler en een heuse slagpen, die de brandstof moest ontsteken. Meestal is de brandstof voor de vulling van de airbag rechtstreeks afkomstig uit de raket techniek. Vroeger werd zwaar giftig natriu- mazide gebruikt, een stikstofverbinding met een hoog gasrendement. Daarbij gaat het om een pyrotechnische airbag, waarbij sprake is van ontsteking en explosie dus. Maar Opel bij voorbeeld gebruikt tegenwoordig busjes met gecomprimeerd gas. Dat hybride-systeem is veel lichter en bij opslag hoeft de garagehou der niet in het bezit te zijn van een wapenver gunning, hetgeen bij een conventionele airbag wel het geval is. De eigenlijke luchtzak is van nylon of canvas en dat materiaal kan wel eens tot schroei- en schrijnvlekken leiden. Zeker wanneer geen veiligheidsgordel gedragen wordt, kunnen brandvlekken optreden omdat het slachtoffer met het gezicht op het stuurwiel blijft rusten. De leeggelopen zak is na de explosie immers zeer warm. Een airbag bij ons werkt alleen als de inzitten de ook een gordel draagt. Een driepuntsgordel dan, en als het even kan moet die via speciale techniek strak getrokken worden bij een aan rijding. Bij een botsing zorgt de airbag dat het naar voren gekatapulteerde en door de massa traagheid vele malen zwaardere lichaam op gevangen wordt. Het kussen voorkomt ook dat het hoofd, dat bij een botsing wel 100 keer zo zwaar kan worden, minder ver naar voren zwaait zodat nek en rugkwetsuren voorkomen kunnen worden. De politie stelde onlangs vast, dat na een bot sing in dichte mist op de A28 bij Nijkerk bij een aantal auto's de airbag gewoon was blij ven zitten. Er vielen overigens alleen gewon den. Veilig Verkeer Nederland reageerde met de mededeling, dat fabrikanten de airbag zó afstellen dat hij pas heel laat uitklapt. Om niet met klachten te komen zitten over te vroeg uitfladderende luchtzakken. De auto-industrie heeft een andere lezing: „De airbag hoort in deze omstandigheden niet in werking te treden", aldus Jan-Evert van Seggelen van BMW Nederland. „Een crash- sensor registreert namelijk of de vertraging door een botsing zo sterk is dat de airbag(s) geactiveerd moeten worden of dat de gor- delslotspanner het werk kan doen. Daarbij is ook de hoek waaronder de botsing plaatsvindt van belang. Die moet minder dan 30 1 bedra gen, anders is een front-airbag zinloos." Behalve automobilisten zijn er ook hulpverle ners, die zich zorgen maken over airbags die uitklappen als zij met het redden van inzitten den bezig zijn. Sommige politie- en brand weerkorpsen hebben airbag-vangers aange schaft, zakken met spanbanden die om stuur en dashboard getrokken worden tijdens de hulpactie. In de VS is tijdens zo'n actie een hulpverlener om het leven gekomen toen een airbag afging en de hulpverlener, die met zijn hoofd tussen stuur en beklemde passagier in zat, met ca. 300 km/h trof. Moderne airbags hebben overigens een eigen stroomvoorzie ning, die het complete systeem twee seconden na een botsing uitschakelt. Sommige deskundigen vinden het heel nor maal, dat in Nijkerk een aantal airbags niet uitklapte. Want dat gebeurt heel nauwkeu rig. Als de snelheid te laag is kan de bestuur der zich rot schrikken, maar de airbag blijft keurig zitten omdat er volgens de elektronica geen reden is in actie te komen. De vertra ging bij enkele auto's was niet groot genoeg om de airbag(s) te activeren. De klap kon door de kreukelzone opgevangen worden. Bovendien reed de auto in op een in dezelfde richting bewegende voorganger. Bij dure auto's treden de passagiersairbags alleen maar in werking als de stoel daar ook daadwerkelijk bezet is. De zij-airbags, die steeds meer in zwang komen, ploffen alleen als de botsing van opzij komt. Overigens: een airbag is net zo min voor 100 betrouwbaar als een passagiersvliegtuig. Maar de foutpercentages worden met de dag kleiner. In de Verenigde Staten zijn in zes jaar tijd 370 defecten geregistreerd op een to taal van zes miljoen auto's met een airbag. En dat was vijf jaar geleden. In zeven van de tien gevallen ging het om een niet werkende airbag, in 10 ging het om airbags die juist wel klapten, maar dat was op dat moment nergens voor nodig. Bang voor een airbag hoeft niemand te zijn. Als het ding uit zou klappen tijdens het rijden gaat daar net zoveel tijd overheen als de be stuurder nodig heeft om met z'n ogen te knip peren. De klap zal wel een schrikreactie tot gevolg hebben omdat een airbag met minstens 140 decibel als een duvel uit zijn doosje komt. Een airbag wordt pas opgeblazen als de sens oren aangeven, dat de vertraging van de auto een bepaalde waarde bereikt. Voor de airbags in stuurwiel en voor de passagier gaat het om frontale botsingen en dan moet de vertraging die van een botsing met 25 km/h tegen een be tonnen muur te boven gaan. Een micropro cessor moet dat proces bewaken. En volgens de industrie is het niet mogelijk dat instru ment te foppen door hevige schokken of tril lingen. Vanaf de allereerste aanraking met een bots- obstakel tot het totale opblazen van de lucht zak zijn 50 milliseconden verstreken. Ter ver gelijking: het knipperen met de ogen duurt al 100 milliseconden. Binnen 10-15 millisecon den daarvan valt de beslissing of de airbag al dan niet moet uitkomen, 120 tot 150 millise conden daarna is alle stikstof weer uit de air bag weg. Werfct al aan auto's met in totaal acht airbags, ook voor de achterpassagiers. In veiligheidsopzicht is de zijkant van een auto de achillespees. Portieren van auto's krijgen steeds forser bemeten sloten en scharnieren, er worden speciale stalen pro fielen in de deuren gelast en bekleding wordt dikker en dikker: dat allemaal samen vormt toch maar een fractie van het energie-absor berend vermogen van een kreukelzone. En kreukelzones zitten in de lengterichting voor en achter. Niet opzij. Daarom kwamen een paar jaar geleden en kele grote fabrikanten met side-bags. Bij sommige auto's komen ze uit de rugleuning van de stoel, maar het werkt veel beter als ze in de portieren geïntegreerd zijn. Want die airbag kan veel groter zijn en de inzittende dus met kracht wegduwen van de naar bin nen komende autodeur. Onderzoeken heb ben aangetoond dat dit soort side-bags het risico van letsel aan hoofd of bovenlichaam met ca. 50 zou verminderen. Volvo en BMW zijn twee fabrikanten, die zich druk maken over aanvullende bescher ming: In de hemelbekleding van de auto zit ten extra airbags, die zich als een dikke worst voor de hoofden van inzittenden ont vouwen. Een gewone airbag verliest zijn spanning al 15/100ste seconde na ontsteking. Het ding blaast zich met een luide knal op en loopt meteen weer leeg. Nieuwe systemen, die uit de hemelbekleding tevoorschijn komen, moeten wel heel snel opblazen, maar het hoofd ook kortstondig ondersteunen, bij voorbeeld wanneer de auto een of meer keer over de kop gaat. De 'worst' die zich bij een aanrijding uit de bekleding boven het por tierraam opblaast biedt volgens BMW de best denkbare bescherming bij een aanrij ding van opzij. De volgende ontwikkeling is een kleine air bag onder het dashboard, die de knieën van de rijder op moet vangen. Want behalve hoofd- en rugletsel zijn knieën en voetge wrichten erg kwetsbare menselijke onderde len. Opel heeft daartoe al een wegklappend pe- dalenstelsel in de Vectra-modellen en in Ja pan wordt al geëxperimenteerd met airbags aan de buitenkant van de auto, die fietsers en voetgangers bescherming moeten bieden. Een veilig studiemodel van een auto dat on langs gepresenteerd werd bevatte niet min der dan zeventien airbags. Meneer A. van der Vleut uit Bladel heeft zijn airbag uitgeschakeld. Want hij draagt een bril. En Van der Vleut is bang dat de bril in zijn gezicht uit elkaar spat als de airbag geactiveerd wordt. „Meneer, ik kan niet zonder bril", zegt de 68-jarige van der Vleut. „En nie mand kan mij vertellen wat er gebeurt als de airbag knalt en ik daar met m'n bril voor zit. De monteur in de garage zegt, dat je beter blind kunt zijn dan dood. Maar dat ben ik niet met hem eens. Vandaar. Ik heb de zekering eruit laten halen, zodat de airbag gewoon op zijn plek blijft als ik ergens tegenaan bots." Van der Vleut rijdt ruim 10.000 kilometer per jaar in zijn Daewoo met stan daard airbag, die dus op 'af' staat. „En ik rijd niet hard. Het gekke is, dat niemand me met zekerheid kan vertellen dat er niks kan gebeuren. Daarom neem ik het zekere voor het onzekere." Van der Vleut raakt een teer punt. Want inderdaad, niemand kan met stel ligheid verkondigen, dat er niets gebeurt met zijn bril en zijn ogen als de air bag uitklapt. Op een vraag tijdens een persconferentie van Mercedes-Benz konden de technici ook geen afdoend antwoord geven op de vraag, wat er ge beurt met een pijprokende chauffeur als de airbag afgaat. De kans dat de pijp achterin de keel geschoten wordt is gering, maar wel aanwezig. Waar schijnlijker wordt de pijp uit de mond geblazen, met mogelijk wat schade aan het gebit. Volgens Mercedes-Benz lopen bril- en contactlensdragers een verhoogd risi co wanneer een airbag uitklapt. „Maar ook dit is vele malen kleiner dan het gevaar dat men loopt zonder airbag. Hetzelfde geldt voor pijprokers en zwangere vrouwen."

de Stem | 1997 | | pagina 21