Spanning in Cambodja neemt toe itiek op Urzame sche groei EU: Israel moet Palestijns recht op eigen staat erkennen Frankrijk doorbreekt Aftreden Israëlische minister ofwel Netanyahu's wraak taboe op kinderporno Britten negeren bezetters rots Premier Erbakan van Turkije neemt ontslag Clarke op kop in race leiderschap Tories A4 KOESTEM .INNENLAND KORT BUITENLAND A5 Rode Khmer zaait onrust inen voor milieu BUITENLAND KORT 5ERDAG 19 JUNI 1997 urg is verschraald' irgingshuizen verschraalt. „Hier en odem heengezakt," bekende staats mijn) gisteren in de Tweede Kamer mzorg. Zij wilde echter niet toezeg- lal uittrekken om de ergste nood te doen naar de situatie in de Neder- tamer wil de resultaten daarvan in j valsemunterij van Emmen heeft gisterochtend om een valsemunterij in het Drentse noment volop in bedrijf was. De po nen en een vrouw aan. Verder werd 1 aangetroffen, die omgerekend een zou hebben. In de drukkerij werden De politie spreekt van goede verval- evestigd in een container achter een derwijs verdaagd heeft gisteren opnieuw geen knopen ngen op het kunstonderwijs in het jltuur) komt in september met een oorstel. De Kamer wil dat de oplei- .ssen waar zij op bezuinigen.De uit- Nuis' voornemen om studenten van kostendekkend collegegeld van zo'n zes maal zo veel als nu. De Kamer raniërs verscherpt le Iraanse asielzoekers die in eigen d of uit het leger zijn gedeserteerd, 1 naar Iran. Staatssecretaris Schmitz ategorie uitgeprocedeerden in het al- uitzondering. Dit blijkt uit een brief le Kamer heeft gestuurd.Schmitz ba- van minister van Mierlo van Buiten- in Iran. In het gevangenishospitaal arige Iraanse asielzoeker gisteren de ng ingegaan. Zijn broer noemt de si- in niet alleen schuldig schef J.W. Brinkman kan niet alleen ;eld voor het uit de hand gelopen con- jolitie Rotterdam-Rijnmond. Ook de oals burgemeester Peper van Rotter- ibeheerder, hebben verre van vlekke- t een rapport van commissaris van de .eemhuis en procureur-generaal Doc- >eide rapporteurs vaststellen dat het niet volmaakt is geweest, biedt het grond om de inmiddels met buitenge- !chef te ontslaan. Zij concluderen dat overleg met Brinkman hebben afge- re korpschef zijn stukgelopen op 'het Mil DONDERDAG 19 JUNI 1997 ijke milieu-organisaties, het CDA, toben forse kritiek op de kabinets- economische groei. De organisaties gisteren gepresenteerde nota Milieu ld, vaag en weinig concreet'. PvdA, tevreden. no- ime ters De Te r- V an iuIs ■elij- Het roei ieu- zo tij- ota. 250 voor van oede nere ling vaar ordt iken tre- li jke lieu- send jzen len'. zelf Door Wilko Voordouw Parijs - De Franse politie heeft gisteren opnieuw een razzia verricht onder mensen die verdacht worden van pedofilie en het kopen van kinderporno. Na de eerste massale politie-actie - dinsdag - werden al ruim tweehonderd personen in staat van beschuldiging gesteld. Daarnaast ontdekte de politie zeven za ken van verkrachting, waarbij in totaal twaalf kinderen zouden zijn misbruikt. Amsterdam (anp) - De Europese lei- iers hebben in een opmerkelijke verklaring Israël opgeroepen het recht van de Palestijnen op zelfbe schikking en de vestiging van een n staat te erkennen, creëren van een levensvatbare en soevereine Palestijnse entiteit is de bes tegarantie voor Israels veiligheid, aldus de verklaring die is uitgebracht op de top in Amsterdam. Tegelijkertijd vragen ze het Palestijnse volk het legitieme recht van de Israëli's te herbevestigen om binnen veilige en erkende grenzen te leven. De Europese Unie haalt opnieuw scherp uit naar het Israëlische nederzettingen- beleid. Het is van groot belang af te zien van eenzijdige acties die een permanen te regeling voor Jeruzalem onder mijnen. Het is de hoogste tijd om 'con crete stappen' te zetten naar een duur zame vrede. De principes van land-voor-vrede, goed nabuurschap en het respect voor de le gitieme wens van de Palestijnse bevol king om over haar eigen toekomst te be slissen moeten overeind blijven. De vijf tien EU-leiders vragen hun Palestijnse en Israëlische collega's de onderhande lingen te hervatten over de uitvoering van de Hebron-akkoorden en het over leg over de status van Jeruzalem. Ze roepen alle deelnemers aan het vredes proces op hun inspanningen op te voe ren en vooral het recente initiatief van de Egyptische president Mubarak te steunen. De vijftien onderstrepen dat ze via hun speciale afgezant Moratinos, de diplo matieke kanalen en de economische re laties hun werk voor vrede in het Mid den-Oosten voortzetten samen met de Verenigde Staten, Rusland en andere betrokken partijen. Phnom Penh (rtr/afp) - De Cambodjaanse guerrillaleider Pol Pot heeft zich gisteren overgegeven aan afvallige kameraden van de Rode Khmer. Dat heeft de radiozender van de Rode Kh mers bekendgemaakt. milieubewuster inkopen. Samen met het bedrijfsleven zijn nieu we initiatieven genomen voor 'duurzaam ondernemerschap Er komen experimenten met on dergronds bouwen en onder gronds vervoer. Verder staan er plannen op stapel om het ge bruik van het openbaar vervoer te bevorderen en gaat de over heid 'de deelauto' stimuleren. De meeste plannen lekten al eerder uit. De milieubeweging had geen goed woord over voor de nota. In het regeerakkoord van 1994 schreef het kabinet al dat econo mische groei moest samengaan met een verbetering van het mi lieu. „Na drie jaar paars zijnze nog steeds niet veel verder dan het woordje 'uitdaging' en de aankondiging van nieuwe nota s. Er worden geen knopen doorge hakt." Ook de vakbeweging is teleurgesteld. Volgens de FN bevat de nota slechts ideeen, maar komt er van „de vertaling in concreet beleid weinig e recht." De werkgeversorganisa tie VNO/NCW is tevreden. iet ondergronds bouwen. Waarschijnlijk j voor aangewezen. Een onderzoek naar lar afgerond. oruik terug te dringen, moeten bus, spoor aar vervoer beter op elkaar gaan aan j - een 'ketenkaart' - voor al het open één vervoersbewijs kunnen overstapij jrauto. In dunbevolkte streken wor stimuleerd. van de auto wordt verder gestimuleer i eco-miles, mek naar schone en zuinige voertuigen rorden mogelijk fiscaal bevoordeeld. md jaar goedkoper (die maatregel 'en komt er een actie om het gehrU^ va I roplosbare verf en lijm te bevordeie n verkeer en vervoer. Kennis over ve toepasbaar gemaakt. i ■r om risicovolle technologische pro jee 1 en. Daarnaast komt er extra gel" v0 ogie en Technologie. 1 gaan samen een Wereldtop-pr0^01:^ tot I -otocol ondertekenen, verplichten z oin ciency te behoren. Het gaat hier voo -n. I ;oot. De overheid zal de meest energ land vragen toe te treden. j naar de mogelijkheid van verhande In het bericht werd niet gezegd aan welke stroming binnen de Khmer de beruchte leider van de beweging zich zou hebben over gegeven. De zender is in handen van een fractie die rivaliseert met de groep rond de 69-jarige ex- dictator. „De zwarte wolken van bet gewelddadige regime Pol Pot, die sinds 1975 over Cambodja hangen, zijn nu volledig wegge vaagd door het Cambodjaanse volk," aldus de radio tijdens een speciale uitzending. „Een nieuw tijdperk is aangebroken." De sceptische Cambodjaanse co- premier Hun Sen waarschuwde gistermiddag dat het lot van Pol Pot nog niet door derden is be vestigd. „We moeten hier zeer voorzichtig mee zijn. Alles is nog een mysterie," aldus Hun Sen over de leider die tijdens diens bewind van 1975 tot 1979 hon derdduizenden landgenoten liet vermoorden. Eerder al meldde de radio-zender van de Khmer dat Pol Pot de maoïstische beweging verraden zou hebben. Vorige week viel de Bode Khmer verder uit elkaar toen de meeste leden van de be weging in opstand kwamen tegen kun leider. Pol Pot sloeg daarop met zijn nog overgebleven ge trouwen op de vlucht. Gisteroch tend berichtte de gouverneur van de noordelijke provincie Preah Vihear dat de troepen van Kh mer-leider Ta Mok de troepen van Pol Pot hadden omsingeld. Dealgelopen maanden en jaren verspreidden verscheidene lei ders van de Rode Khmer berich ten over de geheimzinnige guer rillaleider, die zich inmiddels ze ventien jaar niet in het openbaar fet zien. Tot dusver bleken veel berichten voorbarig. Zo is al meer keren gemeld dat de ge vreesde tiran, die het bloed van miljoenen aan zijn handen heeft, dood zou zijn. De totale ineenstorting van de al sterk gedecimeerde Rode Khmer de afgelopen maanden leidde tot een zware politieke crisis in de hoofdstad Phnom Penh. Co-pre mier Hun Sen en de eerste co- premier Ranariddh raakten met elkaar in onmin over hoe zij met mogelijke overlopers van de maoïstische beweging moeten omspringen. Prins Ranariddh is Vorstander van samenwerking met afvallige leden van de Rode ™ffler, met name met 'president' ®ieu Samphan. Hun Sen is daar 'aliekant tegen. Hun Sen gaf Ranariddh gisteren eet paar dagen bedenktijd om te beslissen of hij hun coalitierege- ®Bwil voortzetten, of dat hij wil samenwerken met Samphans re gering van het zogeheten Demo cratisch Kampuchea. „Ik begrijp niet waarom mijn partner in de regering ging onderhandelen met de Rode Khmer. Dit is een ver raad dat niet kan worden aan vaard," stelde Hun Sen. Ranariddh gaf onlangs toe dat hij in het geheim met Samphan had onderhandeld. Rivaal Pol Pot zou daar achter zijn gekomen. De hoogoplopende spanning tussen de twee regeringsleiders leidde in de nacht van dinsdag op woens dag tot een reeks vuurgevechten tussen lijfwachten, waarbij enke le doden vielen. De diepere achtergrond van de problemen ligt in de al jaren be staande vete tussen Hun Sens Cambodjaanse Volkspartij (CPP) en de prins met zijn royalistische Funeinpec. Ranariddh en zijn va der, koning Sihanouk, werkten in het verleden (noodgedwongen) samen met de Rode Khmer. Hun Sen daarentegen kwam eind 1978 samen met een Vietnamese inva siemacht Cambodja binnen om het regime van Pol Pot te verdrij ven. Hun Sen stond tot 1991 aan het hoofd van een pro-Vietname se regering. De CPP en Funeinpec wonnen de verkiezingen van 1993 en zagen zich gedwongen samen te werken. Alle geledingen van de Rode Khmer verafschuwen Him Sen. Londen (anp) - De kansen voor oud-minister Kenneth Clarke om partijleider van de Britse Conservatieven te wor den zijn gisteren sterk geste gen. John Redwood heeft hem zijn steun toegezegd. Dat heeft de Britse omroep BBC gemeld. De anti-Europeaan Redwood eindigde dinsdag als derde bij de stemming om het partijleider schap en moest zich daarom te rugtrekken. De strijd gaat van daag tussen de pro-Europeaan Clarke en de anti-Europeaan William Hague, oud-minister voor Wales. In een gezamenlijke verklaring lieten Redwood en Clarke giste ren weten het hun plicht te ach ten om de Conservatieve partij te verenigen. Zij zijn het eens op al le belangrijke onderdelen van het binnenlands beleid. Ook kunnen zij zich beiden vinden in de idee dat Groot-Brittannië voorlopig niet moet toetreden tot de Econo mische en Monetaire Unie. Maar Redwood handhaaft zijn 'princi piële' bezwaren tegen de EMU, die moet leiden tot de invoering van de Europese eenheidsmunt, de euro. Hoewel Redwood net als Hague tegenstander is van overdracht van bevoegdheden aan de 'Euro pese Unie, heeft Redwood vol gens de Britse krant The Guar dian een sterke persoonlijke af keer van Hague. Hague volgde Redwood in juli 1995 op als mi nister voor Wales. Redwood neemt het zijn opvolger kwalijk dat die weinig van zijn beleid heel liet. Bovendien heeft Hague het bïj veel Conservatieve Lager huisleden verbruid omdat hij heeft aangekondigd alleen tegen standers van de Europese Unie in Door Bob van Huët Londen - Protestbezettingen zijn ook niet meer wat ze waren. Dat moeten de drie Greenpeace-activisten denken die zich - per helicopter - lieten deponeren op het afgelegen en zeer onherbergzame eilandje Rockall, grofweg tussen de Schotse Hebriden en IJs land. De drie, een Engelsman, een Oostenrijker en een Duitse, installeerden zich vorige week op de tien meter brede rotspunt voor een protest tegen voor genomen olieboringen in dit woeste deel van de Atlantische Oceaan. De actievoerders waren op alles voorbereid, zo heette het. Niet echter op de volslagen onverschil ligheid van de Britse autoriteiten en de admini stratieve ijver van de Schotse Western Islands Council. „Laat ze maar lekker op dat eiland blij ven zitten," zo reageerde een Britse regerings woordvoerder. Hij was niet in het minst onder de indruk van het feit dat de drie bezetters inmiddels de nieuwe, onafhankelijke, eilandstaat 'Waveland' (Golfland) hebben uitgeroepen. Rockall geniet een zekere bekendheid onder fer vente radioluisteraars, omdat het wordt genoemd in het vroege scheepsweerbericht van de BBC. Tij dens de Tweede Wereldoorlog verwarden gealli eerde kapiteins de rots weieens met de toren van een Duitse U-boot. Veertig jaar geleden was Roc kall zowaar inzet van een territoriaal geschil met IJsland, Ierland en Denemarken, maar de Britten regelden die zaak door er even een Union Jack te planten. Sindsdien is het eiland door weinig men sen betreden. Oceaangolven van dertig meter slaan soms over de steile rots. Een voormalige SAS-com- mando, Tom McLean, probeerde er in een tentje te bivakkeren, maar langer dan 39 dagen hield hij het er niet uit. „Geen doen," was zijn conclusie. De Greenpeace-bezetters schuilen overigens in een high tech overlevingscapsule van vier bij drie me ter. De nonchalante reactie uit Londen is inmiddels overtroffen door die van de bestuursraad van de Western Islands, die formeel over de rots gaat. De Greenpeace-bezetters zijn doodleuk ambtelijke paperassen toegezegd, onder meer voor het aan vragen van een 'woonvergunning met terugwer kende kracht'. Wie de formulieren gaat brengen is de vraag. Niemand in Stornaway heeft zin in een hachelijk helicopterreisje naar een kale en tegelijk al overbevolkte klip. Naar verluidt is men allang blij dat de Greenpeace-bezetting niet voor de Brit se verkiezingen van 1 mei begon. De bestuursraad had dan formeel gedwongen kunnen worden een stembureau te openen op Rockall. Ankara (rtr/afp) - De Turkse premier Necmettin Erbakan is gisteravond afgetreden. Hij maakte dit bekend na afloop van een onderhoud met president Suleyman Demirel. Hiermee komt er een einde aan de regeringscoalitie van Erba- lans Welvaartspartij en de Partij van het Juiste Pad van vice-pre mier Tansu (Jiller. Erbakan heeft het als eerste islamitische pre mier een jaar uitgehouden. Het is nu de taak van Demirel een nieuwe premier aan te wijzen. Erbakan en Qiller hadden reeds afgesproken de huidige coalitie onder leiding van de leidster van de Partij van het Juiste Pad te zullen voortzetten en vervroegde verkiezingen uit te schrijven. Onduidelijk blijft nog of Demi rel de vorming van de 55e Turk se regering inderdaad aan filler zal toevertrouwen en daarmee Door Willy Werkman HET AFTREDEN van de Is raëlische minister van Finan ciën, Dan Meridor, heeft wei- lig te maken met de economi se liberalisatie-politiek die gouverneur van de Bank ran Israël gisteren bekend maakte. ®e tekenen wezen er gisteren °P dat de minister in een onzui- !ere Politieke manoeuvre en op ennelijke instignatie van pre ker Netanyahu zelf uit het rege- ™igsnest is gestoten. Een afreke- mg van wraak dus, niet onbe- I het Israëlische politieke J® van het afgelopen jaar. Een warde afrekening, die te ver achten was. ant Dan Meridor, bekend als n zeer integere, populaire, t j,ar jWt al te sterk optredende oud-Politicus, was nooit de volgeling van de premier dor 8eSi( ^etan7ahu had in Meri- zeas voor de vorming van regering een gevaarlijke concurrent als leider van de par tij gezien en had indertijd slechts met grote tegenzin ingestemd met diens benoeming als minis ter van Financiën. De ergernis sen tussen beide heren namen de afgelopen maanden alleen maar toe, toen Meridor zich tijdens de zogenaamde Bar On-affaire openlijk kritisch tegenover Netanyahu opstelde. De Bar On-affaire was het poli tieke corruptie-schandaal rond om de verre van zuivere benoe ming van een nieuwe juridisch adviseur van de regering. Meri dor had zich niet alleen tegen de benoeming van Bar On verzet, maar heeft ook op het punt ge staan af te treden toen bekend werd dat de Israëlische politie adviseerde om onder andere pre mier Netanyahu in staat van be schuldiging te stellen. Tijdens de nachtelijke marathon-zitting van de regering, gisternacht, slaagde Netanyahu er op een verdachte manier in een meer derheid van stemmen tegen Me ridor te creëren en hem zo tot af treden te dwingen. Een ogen schijnlijke overwinning dus voor Netanyahu, maar waarschijnlijk een tijdelijke. Want in de na schokken van Meridors aftreden kunnen voor de premier gevaar lijke dingen gebeuren. Het kan bijvoorbeeld zijn dat deze week Limor Livnat, een politieke bondgenoot van Meridor, haar ministersportefeuille zal inleve ren. Het kan zelfs zo zijn, dat Nathan Sharansky, de minister van Handel en Industrie, met zijn 'Israel be-Aliyah'-partij, naar de oppositie zal overstap pen en daarmee Netanyahu's re gering ten val brengt. Sharansky heeft de afgelopen dagen in elk geval al contact opgenomen met Ehud Barak, de nieuwe leider van de Arbeidspartij. En niet voor niets zijn er intussen ook al enkele moties van wantrouwen tegen de regeringscoalitie inge diend. Netanyahu, die ook nu weer voornamelijk zijn eigen belang voor ogen heeft gehad, kan met dit laatste schandaal weieens een Netanyahu (l) en Meridor op de persconferentie waarop het af treden van de laatste is afgekondigd. foto reuter totale misrekening hebben be gaan. Zijn positie als premier is er nu al duidelijk door verzwakt. Hij heeft er niet alleen Meridor eigenhandig mee in het kamp van de vijanden gegooid, maar ook nieuwe tegenstanders ge maakt binnen zijn regering. Zo wel minister Sharansky als zijn collega van Politie, Avigdor Ka- halani, die leider van de Derde Weg-partij is, hebben al gezegd geen vertrouwen meer in Neta nyahu te hebben. En ook niet zonder betekenis: Yitschak Sha mir, de voormalige Likoud-lei- der, heeft gezegd dat Netanya- hyu het leiderschap van de partij niet meer waard is. Zo blijft Netanyahu, de man van de 'vrede en veiligheid', over met de steun van het super-rechtse en het joods-orthodoxe politieke kamp. Enthousiaste aanhangers, zolang hij de keiharde lijn in het vredesproces in het Midden-Oos ten blijft aanhouden. Een twij felachtige steun natuurlijk, want zodra de premier om welke reden dan ook gedwongen wordt de Palestijnen meer te geven dan zij willen, is hij die kwijt. „Niemand begrijpt er iets van," was giste ren de opmerking van een van de Israëlische commentatoren. Nie mand, behalve het groeiende aantal waarnemers, dat allang met de indruk rondloopt dat de man die vorig jaar het door hem zo vurig begeerde premierschap won, van staatsmanschap weinig kaas heeft gegeten. „Er is een belangrijk taboe opge heven," zo meent Simone Chalon van de kinderhulpverleningsin stelling 'Enfance Majeure'. „Steeds meer kinderen durven te praten, steeds meer jonge vol wassenen vertellen van de mis handeling die ze als kind hebben ondergaan. Je zou kunnen zeg gen dat het gaat als met een rij tje dominostenen. Zodra er een valt, volgt de rest." Het heeft lange tijd geduurd voordat de massale acties van de Franse politie konden worden gehouden. Frankrijk leefde in de veronderstelling dat kinderpor no en pedofilie in eigen land niet bestonden. Het parlement nam een wet aan die sekstoerisme met jonge kin deren in het buitenland straf baar stelde, en een Fransman werd op de Filipijnen inderdaad veroordeeld voor seks met jonge kinderen. Maar er was tot voor kort zeker geen sprake van een alarmsituatie. Dat veranderde snel toen in april vorig jaar Toro Bravo werd op gerold. Een extreem-rechtse uit gever van tijdschriften voor 'mannen die graag naar jonge personen kijken' maakte recla me voor porno-cassettes. Enige tientallen mannen koch ten het materiaal, dat in Colom bia werd gefabriceerd. Jonge jongens werden in de films ver kracht of er werd anderszins misbruik van hen gemaakt. De politie legde beslag op honder den cassettes, die in bezit waren van 71 mannen. Zij staan sinds maandag terecht in Parijs. Als verdediging voeren ze aan dat ze niet wisten dat het om minderja rigen ging, dat ze van 'esthetisch voyeurisme' houden en al hele maal niet van kinderporno en pedofilie. „Dit soort gedrag moet worden uitgeroeid," vindt Simo ne Chalon. Zij verwacht dat er de komende maanden en jaren nog tientallen nieuwe affaires boven water komen. „Dit is he laas de top van de ijsberg." Zij heeft haar hoop gevestigd op het nieuwe kabinet-Jospin. Mi nisters van onderwijs Claude Al- lègre en Ségolène Royal hebben aangekondigd de pedofilie bin nen het onderwijs zonder pardon te zullen vervolgen. „Niemand zal meer worden overgeplaatst als er klachten wegens pedofilie zijn," zo ver klaarde Royal afgelopen week. „In plaats daarvan zal het minis terie van Onderwijs zelf naar de politie stappen en een onderzoek gelasten. Want er is niets zo erg dan dat er een smet rust op het Franse onderwijs." «Nu hij de steun heeft van John Redwood (r) is Kenneth Clarke (l) de grote favoriet om leider van de Conservatieven te wordenvan daag maken de partijleden hun keus. foto anp zijn schaduwkabinet op te ne men. De buitengewone alliantie van rechts en links bij de Tories leid de meteen tot een furieuze tirade van ex-Torypremier Thatcher. De vaandeldraagster van de rechtervleugel en Hague-aan- hangster vindt dat haar partij zich door principes moet laten leiden. De Tories mogen niet hun 'toevlucht zoeken tot een onge loofwaardig bondgenootschap van tegenstellingen, dat alleen maar meer leed veroorzaakt'. Zij riep de Tory-parlementariërs op vandaag op Hague te stemmen. de premierwissel aanvaardt. Vandaag ontmoet de president de leiders van de drie grootste oppositiepartijen in een poging een alternatief te vinden voor de islamitische-conservatieve coa litie van Erbakan en (Jiller. De Turkse traditie schrijft voor dat de president de leider van de grootste oppositiepartij zou moeten benoemen als Erbakans opvolger. In dat geval wordt het Mesut Yilmaz van de Moeder landspartij, met 129 zetels van de in totaal 550 zetels de een na grootste fractie van het parle ment. De aangewezen premier, ver moedelijk dus filler of Yilmaz, krijgt 45 dagen de tijd om een lijst met kabinetsleden aan de president aan te bieden. Als hier niet aan wordt voldaan, vinden binnen negentig dagen algemene verkiezingen plaats. Mobutu in Tanger aangekomen Tanger - Het voormalige Zaïrese staatshoofd Mobutu is gistera vond met zijn entourage aangekomen in de Marokkaanse stad Tanger. Volgens bronnen binnen de Marokkaanse regering zal Mobutu voorlopig zijn intrek nemen in hotel Le Mirage in de kuststad. Het nieuwe onderkomen van Mobutu, die vorige maand werd verdreven uit zijn land en sindsdien dolende is, ligt slechts enkele tientallen kilometers van de Straat van Gibraltar. Moge lijk zal Mobutu op termijn proberen in Europa onderdak te vin den. Naar verluidt zou de doodzieke ex-dictator zijn laatste da gen liefst in zijn luxe villa in Zuid-Frankrijk slijten. Parijs staat hierom echter niet te springen. Russische schrijver Lev Kopelev overleden Keulen - De Russische schrijver en literatuurwetenschapper Lev Kopelev is gisteren in een ziekenhuis in Keulen overleden. Hij is 85 jaar oud geworden. Kopelev is vooral' bekend geworden doof zijn publicaties over de Duitse literatuur en zijn kritische hou ding jegens de communistische autoriteiten in de toenmalige Sov jetunie. Kopelev werd in 1912 in een joods-Oekraïns gezin in Kiev geboren. Hij promoveerde in 1941 op een proefschrift over het to neelwerk van de achttien-eeuwse Duitse schrijver Friedrich von Schiller. In 1945 werd'hij tot tien jaar strafkamp veroordeeld om dat hij had geprotesteerd tegen de plunderingen en verkrachtin gen van het Rode Leger bij de verovering van het oosten van Duitsland aan het eind van de Tweede Wereldoorlog. Eind 1954 kwam hij vrij. In 1968 werd Kopelev uit de communistische par tij van de Sovjetunie gestoten. Hij was onder meer opgekomen voor de schrijvers Daniel en Sinjavski, die in 1966 wegens hun kritiek op de regering terecht moesten staan, en had in een artikel in een Oostenrijks tijdschrift gewaarschuwd voor een opleving van het Stalinisme. In 1981 werd Kopelev het staatsburgerschap van de Sovjetunie ontnomen, waarna hij diverse hoogleraar schappen in Duitsland vervulde. Recordaantal verkeersdoden Oostenrijk Wenen - Oostenrijk is geschrokken van een recordaantal jonge verkeersslachtoffers. In de afgelopen week kwamen bij verkeers ongevallen 25 mensen om het leven; 15 van hen waren jonger dan 25 jaar. Zeven van de verongelukte jongeren reden op het moment van het fatale ongeluk (veel) te hard. Verkeersexperts pleiten nu voor een langere proeftijd voor jongeren die hun rijbewijs hebben gehaald. Nu geldt nog een proeftijd van twee jaar. Als de jeugdi ge rijbewijsbezitters in die tijd ongelukken veroorzaken of zware verkeersovertredingen begaan kunnen ze onder meer verplicht worden opnieuw rij-examen te doen. Misschien, zo wordt nu ge redeneerd, moet die proeftijd van twee tot vier jaar worden ver lengd. Dat zou een preventieve werking kunnen hebben. EU stuurt delegatie naar Kinshasa Amsterdam - De Europese Unie stuurt nog deze maand een dele gatie op hoog niveau naar de Democratische Republiek Congo, het voormalige Zaïre. De EU wil helpen bij het voorbereiden van verkiezingen in het land. Dit hebben de deelnemers aan de Euro pese top in Amsterdam besloten. VN-medewerkers in Rwanda vermoord Génève - Twee plaatselijke medewerkers van het Wereldvoedsel programma van de Verenigde Naties zijn onlangs vermoord in Rwanda. Dit heeft de organisatie gisteren meegedeeld. Internationale hulporganisaties hebben eerder gewaarschuwd voor een toene mend onveilige toestand in het westen van Rwanda. Daardoor kunnen zij steeds moeilijker de vluchtelingen bijstaan die zijn te ruggekeerd uit het voormalige Zaïre en Tanzania. Moord op Nederlanderers vond elders plaats Neurenberg - Het Nederlandse echtpaar Langendonk uit Delden, dat op 8 juni dood werd gevonden in Duitsland, is niet om het le ven gebracht op de plek waar het tweetal werd gevonden. De po litie vermoedt dat de twee toeristen bij de Chiemsee, ten zuiden van München, zijn gedood. Daar zijn patroonhulzen van een pis tool gevonden. De verkoolde lijken van de slachtoffers werden op 8 juni in hun uitgebrande camper gevonden op een parkeerplaats langs de autobaan bij Neurenberg, dat een aanzienlijk eind ver wijderd is van de Chiemsee. De dader(s) heeft het echtpaar met pistoolschoten omgebracht en hun kelen doorgesneden. Waar schijnlijk is hij daarna met het busje en de stoffelijke overschot ten weggereden. Jeltsin niet bij komende Navo-top Moskou - De Russische president Boris Jeltsin heeft besloten niet deel te nemen aan de Navo-top die komende maand in Madrid plaatsheeft. Dat heeft het Russische persbureau Itar-Tass giste ren vernomen van een bron uit presidentiële kringen. Jeltsin zou zijn besluit genomen hebben in verband met het onderwerp van de komende vergadering. Op de top in Madrid komt onder meer de toetreding van nieuwe leden tot de Navo aan de orde. Het Kremlin heeft dit bevestigd noch ontkend

de Stem | 1997 | | pagina 5