woede en tevredenheid over top Het halflege glas van Wim Kok Belgen zijn ontevreden over 'Amsterdam' Blair geeft hoog op over Brits succes Fransen geven schuld aan de kleine landen 'Nederland oké, maar hervorming is mislukt' Duitsers tevreden: 'Meer zat er niet in' Politie arresteerde in amper vier dagen tijd meer dan 600 mensen Analyse jpESTEM EUROTOP A3 ran gisteren I get resultaat voldoet min of Leer aan mijn verwachtingen, I jet de nadruk op min," begon I pehaene. I imsterdam (anp) - Vier dagen was Amsterdam het internatio- I nale middelpunt. Gisteren was er een verdrag, de top was voor- hij, de regeringsleiders waren naar huis en werd het tijd voor leen terugblik. De actievoerders en demonstranten zijn boos, de I autoriteiten tevreden. In totaal zijn 609 mensen aangehouden. DE STEM COMMENTAAR Diplomatiek succes DERDAG 19 JUNI 1997 A2 Groot-Brittannië en Ierland- Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd veel wind. Weinig zon Middagtemperatuur van 14 tot 19 graden. België en Luxemburg: Donder dag in het oosten meest droog en flink wat zon, van het wes ten uit toenemende bewolking en later mogelijk wat regen Middagtemperatuur donder dag net boven 20 graden, vrij dag enkele graden lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Morgen van het westen uit toe nemende bewolking, gevolgd door regen. In het oosten eerst nog zon. Middagtemperatuur van 17 graden langs de Breton se kust tot ongeveer 22 graden plaatselijk in het binnenland. Zuid-Frankrijk: In het oosten eerst nog zon en droog. In het westen toenemende bewolking gevolgd door regen. In het zuidwesten enkele (fikse) re gen- of onweersbuien. Maxima van net 20 graden langs de westkust tot circa 27 in de Pro vence. 5 Portugal: Flinke zonnige perio- - den en droog. Donderdag in het - noorden soms enkele wolken velden. Middagtemperatuur aan zee uiteenlopend van 20 graden bij Porto tot bijna 30 in de Algarve. Spanje: Donderdag vooral in het oosten fikse regen- of on weersbuien. Elders flinke zon nige perioden en, op een lokale onweersbui na, droog. Middag temperatuur aan de kusten uit eenlopend van een graad of 19 in het noordwesten tot bijna 30 in het zuiden, in het binnenland plaatseljk dichtbij de 35 gra den. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden, soms wol ken. Meestentijds droog. Mid dagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Mallorca en Ibiza: Morgen en kele fikse regen- of onweers buien. Plaatselijk kan veel neerslag vallen. Maxima net gr onder de 25 graden, gr Italië: Vooral in het westen en later in het noorden enkele (fik se) regen- of onweersbuien. Verder flinke zonnige perioden. Maxima tussen 25 en 35 gra den. Griekenland en Kreta: Zonnig. 9r Later in het noorden kans op 9r enkele wolkenvelden, droog. Maxima rond 30 graden, op het vasteland op enkele plaatsen ruim 35 graden. Duitsland: Flinkezonnige pe rioden; in het zuiden later op de dag kans op een bui, verder bij na overal droog. Middagtempe ratuur omstreeks 20 graden, bij zon hier en daar iets hoger. Zwitserland: Soms wat zon maar ook van tijd tot tijd buien, met vooral in het oosten kans op onweer. Maxima omstreeks Zon 21 graden, maar vrijdag in het zuiden hier en daar wat hoger, Oostenrijk: Hier en daar wat zon; verder meest bewolkt en bnd: een aantal buien. Middagtem- 506 Peratuur tussen 20 en 25 gra den. i i i i i DONDERDAG 19 JUNI 1997 VISITEKAARTJE Tineke Vroks Geldrop van naam en woonplaats van deze rmen in een andere volgorde de naam van haar beroep. Wat doet zij voor de kost? 1. Melkvet, appelsap; 2. etui, leer, lila. arl, kali, kuil; 4. klas, spek, kaak, ras; 5. roe, eek; 6. uiten, serre, prima; 7. Eden, ïor; 8. zeboe, portaal, Dee; 9. ora, oblie, prat, Rus, Ghana, Sem; 11. kosmos, 12. obi, enten, lat, bons; 13. pier, toe, 4. enter, elver, roede; 15. ros, liften, Melk, Suez, opkoper; 2. eta, leider, rob, nte, baas, iets; 4. kies, genoot, merel; o- aron, tri; 6. eer, peso, plus, toef; 7. teler, 8. ark, kort, regen, avé; 9. plak, Erato, ail, arena, mama, erg; 11. Elia, opgaan, k, kers, laak, bros; 13. sou, rein, das, ia, emoe, lee, node; 15. pels, >l. JD i/i(//£h- ©jfs Lor Bert Schampers Brussel - Met grote stappen lep Jean-Luc Dehaene gister- I ochtend naar zijn persconfe- I r;ntie, de enige die hij in Am- sterdam gaf. jent u soms boos?", vroeg een I .(-verslaggeefster nog, maar de I Belgische premier reageerde niet. toen hij goed en wel zat, kwam het eruit. Dehaene was I niet tevreden. Hij had gevochten L verloren. 3e hervorming van de Europese instellingen gaat volgens de pre set niet ver genoeg om de Euro- Unie voor te bereiden op jieuwe lidstaten. Liever had hij de moeilijke kwesties nu afge handeld. Dehaene had zich op het laatste moment, diep in de nacht van de lange messen, tegen het compro mis gekeerd dat Kohl, Kok, Blair en Chirac hadden bekokstoofd over de stemverhouding in de mi nisterraad. Ook Spanje ging moeilijk doen en wilde nu al laten vastleggen dat het land net zoveel macht krijgt als de andere grote lidstaten. Dehaene benadrukte dat hij al leen wenste in te stemmen met een herverdeling van de macht, als vaker met meerderheid wordt gestemd. Maar op dat punt heeft hij bak zeil gehaald. Alleen beslissingen over wetenschappelijk onderzoek kunnen bij meerderheid van stemmen worden genomen. In alle andere gevallen wordt in de ministerraad vastgehouden aan unanimiteit, terwijl Dehaene juist had gehoopt met een gewone meerderheid over bij voorbeeld milieubelastingen te kunnen stemmen. Over een nieuwe machtsverde ling in de ministerraad wordt pas beslist op het moment dat de Unie uit meer dan twintig lidsta ten bestaat. „Dat lijkt me wel wat laat," zei Dehaene. Hij nam uiteindelijk - na een zware maar uitzichtloze strijd tussen de kleine landen - genoe gen met het enige succesje van de top, namelijk het akkoord over de werkgelegenheidsparagraaf bij het zogeheten stabiliteitspact. „Alle hindernissen voor de munt unie zijn nu weggenomen," stelde Dehaene vast. Voor hem is de eu ro de motor van de Europese in tegratie. „Daar moeten we met man en macht aan blijven wer ken." Hij troostte zich met de gedachte dat elke kleine stap vooruit in de Europese Unie van belang is, een beetje zoals dat gaat met de her vorming van het Belgische staatsbestel. Belgische Europarlementariërs reageerden ontgoocheld. Het nieuwe verdrag is geen democra tisch verlengstuk van het Ver drag van Maastricht en al even min is de Unie voorbereid op nieuwe bewoners, menen zij. „We moeten een duidelijk signaal geven," zei de socialist Freddy Willockx. „De uitbreiding komt er niet voordat de leiders op nieuw aan tafel gaan om hervor mingen door te voeren." De Belgische premier Dehaene I Meteen na de afsluiting van de Eurotop werd begonnen met de afbraak van het tentendorp voor I de pers. Het bedrijf dat het dorp I teeft ingericht, zegt alweer con tacten te hebben met de komende |EÜ-voorzitter, Luxemburg. I Bedrijven rond het Fre- ieriksplein zijn bezig hun omzet ing in kaart te brengen. De Igemeente kan rekenen op forse Ischadeclaims. ■Die is trouwens zelf 'heel tevre den'over de afgelopen dagen. Op enkele organisatorische I Munder na (zo heeft een groot I aantal politiemensen een maal- llijd moeten overslaan) is alles I Zeppelins |Oppercoördinator Arthur Ver- lenis 'echt helemaal op'. Over suggestie van de plaatselijke 5-fractie om voortaan niet I seer met helikopters maar met dloze Zeppelins te observe- I icn, zal hij nog wel niet willen |Ongevte1,hMndefd activisten sen in de nacht van dinsdag I op woensdag nog even langs het 1 huis van burgemeester Patijn om I hem te 'bedanken'. De politie I Md ze. tegen, maar arresteerde I Ms klap op de vuurpijl werd de [Muitende persconferentie van premier Kok korte tijd verstoord door buitenlandse actievoerders ie in het bezit waren van alle luiste accreditaties. Ze kwamen [dezelfde dag nog vrij. 'Heidens karwei' De politie die met vijfduizend mensen actief was, is ook tevre- den over de Eurotop en spreekt een 'vriendelijk en genuan ceerd' optreden. De meeste van [dein totaal 609 arrestanten die de politie oppakte, zijn gisteren Mjgelaten. i veertig arrestanten, zitten I r*og vast. Verreweg de meesten is hen weigeren hun identiteit ;e openbaren, enkelen worden ïuldigd van openlijke ge- Iraldpleging. Wie precies waarvoor wordt ver volgd is nog niet duidelijk. Vol gens hoofdofficier van justitie J. Vrakking wordt daar binnenkort over beslist. Dat doen officieren van justitie op basis van de dossiers, die in middels per persoon zijn aange legd. „Een heidens karwei om be wijs te leveren voor overtreding van artikel 140," aldus Vrakking. Schadeclaims Sommige demonstranten over wegen een schadeclaim in te die nen wegens onnodige detentie. Ze zouden in geval van onrechtma tigheid recht hebben op 250 gul den per persoon per dag. Des noods procederen we door tot het Europese Hof, aldus één der ad vocaten. Het Autonoom Centrum komt met een zwartboek waarin ervaringen zijn gebundeld van arrestanten. Ze zijn boos over het politie-optreden. Een woordvoerster noemde de massale aanwezigheid van ME'ers 'heel luguber'. Ze spreekt vaft 'pure razzia's enJ! volstrekt onterecht'. 'Mensonterend' De advocaten van de arrestanten noemen de behandeling van hun cliënten mensonterend. Zo wer den vrouwelijke arrestanten op gesloten in barakken op de bin nenplaats van de bajes van Heer- hugowaard en seksueel geïntimi deerd bij fouillering. Een groep in Heerenveen bracht een nacht zonder dekens buiten door en buitenlandse arrestanten kregen 24 uur geen eten, aldus de advocaten. Het is overigens zeer twijfelach tig of de 348 mensen die zondag nacht bij het krakerscafé Vrank- rijk massaal zijn aangehouden op verdenking van lidmaatschap van een criminele organisatie (ar tikel 140) daarvoor ook vervolgd worden. Bewijsvoering blijkt een lastige klus. Om één uur 's middags werd de noodverordening ingetrokken. Daarna was Amsterdam weer van de Amsterdammers. Premier Kok en minister Van Mierlo gistermorgen vroeg tijdens de afsluitende persconferentie over top. foto anp Door Bob van Huët Londen - De Britse premier Tony Blair heeft alle doelstel lingen waarmee hij naar Am sterdam was gereisd verwe zenlijkt. In een triomfantelij ke verklaring voor het Lager huis noemde hij zijn 'succes' een resultaat van Labours positieve opstelling in de Eu ropese discussie. „We hebben het Britse volk laten zien dat je meer kunt bereiken als je constructief bent. We heb ben tevens bewezen dat Groot- Brittannië een leidende rol in Europa kan spelen en de agenda kan bepalen voor de echte uitda gingen van de nieuwe eeuw," al dus Blair. Nog steeds gestimuleerd door de adrenaline van zijn eerste Euro pese top én een breed uitgemeten wielerzege in Amsterdam had de premier weinig last van slaapte kort. Met zichtbaar genoegen pestte hij de Conservatieven die in de laatste fase van hun leider schapsverkiezing nog steeds bloedige broedermoorden plegen over Europese integratie en mo netaire unie. „De Britse stem is gehoord in Amsterdam, omdat er - voor het eerst sinds vele jaren - een gesloten regeringsploeg zat die sprak met één stem," sprak Blair. Andere lidstaten hadden meer sympathie voor de Britse positie, zo legde hij uit. Ze waren daar om tegemoet gekomen aan zijn belangrijkste eis: een Britse uit zonderingspositie voor grens controles. Britse douaniers zul len gewoon paspoorten blijven controleren als elders in Europa de binnengrenzen opgeheven zijn - overigens geldt hetzelfde voor de Ierse en Deense colle ga's. Een andere grote overwinning was, volgens Blair, dat er voor lopig geen Europese defensiepo litiek komt, maar dat de Navo de aangewezen verdedigingsorga nisatie blijft. Ook bejubelde hij vooruitgang in het slepende vis serijgeschil met Spanje. Blairs ietwat euforische verslag werd afgewezen door ex-pre mier Major. In diens laatste op treden als leider van de Conser vatieve Partij noemde hij de uit komst van de conferentie 'ineen- geflanst en onvolledig'. „Het meeste wat Blair heeft gewon nen, heeft hij van ons geërfd. Het meeste van de rest was nooit een moeilijkheid. Dit is geen triomf maar een karikatuur," aldus Major. Kort daarvoor had pre mier Blair zijn terugtredende ri vaal nog gecomplimenteerd voor diens politieke beleefdheid en fatsoen. Brussel - Een uitgekleed ver drag, minder dan gehoopt, be ter dan verwacht. In die ter- wordt de Europese ex ercitie van premier Kok be oordeeld. De voorzitter van de Europese ®ad deed gisterochtend wel zijn "est het eindresultaat zo goed m°gelijk te verkopen, maar Hoest toegeven dat het bereikte Politiek akkoord het maximum haalbare was Amsterdam' is een aanvulling op Je' historische Verdrag van Maastricht. Zo was het in 1991 o« vastgelegd. In 1996 zou een ler®agsaanpassing volgen, een £Ces ('a' nu 's afgesloten. In 91 was het glas maar half ge- ra® Na afloop van Amsterdam j, de voorzitter achter met een ^eegglas. Kok sprak op een door de- ©stranten verstoorde perscon- erentie in theater Carré van 'een kindje'. Hij ontkende in oodsangsten te hebben gezeten t0 e,ns Barensweeën, maar gaf e dat hij het soms wel even be- ^wd had gehad. e algemene doelstelling van b sterdam' was de Unie voor te oiden op nieuwe lidstaten, arvoor was het noodzakelijk b„ Peilingen aan te passen en uitvormingsprocedures te H*. Tevens moesten de ta ^omingen in het Verdrag rw T^aastricht worden wegge- uddisjooips 'sicpaj >||om ja|M 'pueq [iqqnpl Het eerste is niet gelukt, het laat ste slechts gedeeltelijk. Van de uitbreiding van de besluitvor ming met gekwalificeerde meer derheid - hoog op het verlang lijstje van België en Nederland - is door Duitse onverzettelijkheid amper iets in huis gekomen. Het politieke akkoord van Am sterdam kan worden onderver deeld in vijf hoofdstukken. 9 Vrijheid, veiligheid en justitie Het grondgebied van de Europe se Unie wordt - maar dat pas binnen vijf jaar nadat het ver drag door de parlementen is goedgekeurd - een zone van vrij heid, veiligheid en justitie. De lidstaten zullen de pascontroles aan hun grenzen afschaffen. Groot-Brittannië en Ierland hoe ven niet mee te doen, zij blijven de baas over hun buitengrenzen. Geen ideale oplossing voor wie streeft naar een eengemaakt Eu ropa zonder binnengrenzen. Er blijven uitzonderingen bestaan, niet alleen voor de pascontroles, maar ook voor drie onderdelen van het justitiebeleid - visa, im migratie en asiel. Die komen in de toekomst onder Europese vlag. Daardoor krijgen het Europees Hof van Justitie, het Europees Parlement en de Europese Commissie meer te zeg gen. De Britten, Ieren en Denen doen echter niet mee en boven dien blijven de komende vijf jaar de lidstaten nog steeds de baas over deze kwesties. 9 De Unie en de burger Wim Kok zei gistermorgen dat de burger in de Europese Unie na dit verdrag meer centraal staat. Als ingewikkeld, dat van een slag vaardig Europa niet kan worden gesproken. Andere ambities in het buitenlands beleid zijn na Amsterdam ook behoorlijk ver waterd. Er komt een functiona ris die het buitenlands beleid coördineert. Maar zijn benoe ming gaat pas in als het verdrag is geratificeerd en bovendien Door Bert Schampers voorbeeld noemde hij de werkge legenheidsparagraaf in het ver drag en het sociaal protocol dat in het verdrag is opgenomen. Dat is wel waar, maar het stelt ook weer niet zo heel erg veel voor. 9 Buitenlands beleid Bij het begin van de verdragsher ziening was het voornemen om de Unie slagvaardiger te laten op treden. Dat gold ook voor het buitenlands beleid, dat de afgelo pen jaren illustratief is geweest voor de machteloosheid van de EU. Het Nederlandse compromis om meer bij meerderheid van stemmen te beslissen is welis waar overgenomen, maar is zo blijven zijn bevoegdheden be perkt. Het Europees defensiebeleid met een eigen militaire organisatie, zoals Frankrijk en Duitsland dat wilden, komt er ook al niet. De Navo blijft de belangrijkste orga nisatie voor de Europese veilig heid. 9 De instellingen Hét onderwerp van de regerings conferentie over het nieuwe ver drag was de aanpassing van de instellingen. De leiders kwamen er in Amsterdam niet uit. Kok had geen andere keuze dan alles bij het oude te laten, totdat de hervormingen echt nodig zijn. Pas op het moment dat het eerste nieuwe land toetreedt, zullen de grote lidstaten een van hun beide vertegenwoordigers in het dage lijks bestuur van de EU opgeven en komt de stemverhouding weer op tafel. Het opschuiven van de besluiten hierover is geen positief signaal naar de Oost- en Midden-Euro- pese landen, wier leiders volgen de week vrijdag in Amsterdam hun opwachting maken bij Kok en Van Mierlo. Toch blijven de premier en ook voorzitter Santer van de Commissie van mening dat het gisterochtend bereikte akkoord een goede basis is voor de start van de uitbreidingson derhandelingen. Teleurstellend zondermeer is dat van wat de Be- nelux-landen wilden, namelijk meer besluiten bij meerderheid, niets in huis komt. De lidstaten behouden het vetorecht bij een groot aantal besluiten. Dat blijft ook zo op het gebied van milieu, cultuur, industrie, en sociale ze kerheid. Het Europees Parlement krijgt wel meer te vertellen en lijkt daar, door de bank geno men, best tevreden mee. Op ruim twintig terreinen krijgt het parle ment medebeslissingsrecht. Milieu Aan een schoon milieu werd in Amsterdam relatief veel belang gehecht. De lidstaten kunnen maatregelen nemen die verder gaan dan de EU-regels. Die maatregelen moeten worden ge staafd met nieuwe wetenschap pelijke bewijzen en betrekking hebben op problemen die speci fiek zijn voor het land. Maar de Commissie kan regels afwijzen als deze handelsbarrières opwer pen. Het politiek akkoord in Amster dam toont sporen van een moei zaam compromis. Voorzitter Santer van de Europese Commis sie bracht een hommage aan het tandem Wim Kok en Hans van Mierlo. Hij stelde wel vast dat de voorzitter te hoog had ingezet. Nederland was met handen en voeten gebonden aan de voorzit tersrol, al schrijven diplomaten het gebrek aan politieke wil om grote veranderingen door te drukken ook toe aan de verschui vingen in het politieke landschap in sommige lidstaten. Juristen gaan nu de politieke ak koorden van Amsterdam verder uitwerken en in nieuwe teksten gieten. Na goedkeuring door de ministers van Buitenlandse Za ken zal het nieuwe verdrag in ok tober in de hoofdstad plechtig worden getekend. Vast staat al dat de Deense bevol king zich in maart volgend jaar over het verdrag zal uitspreken. Het is allerminst zeker of de De nen het compromis van Kok en de zijnen zullen accepteren. I Sis NEDERLANDERS ZIJN geen onderhandelaars, ze lezen bij voorkeur an deren de les en zeggen te openhartig waar het huns inziens op staat. Dat is het beeld dat binnen en buiten Nederland bestaat over de Ne derlandse wijze van communicatie en van diplomatie. In het verleden werd dit beeld ook keer op keer bevestigd. Het echec van Zwarte Maandag, de aanvaringen met Indonesië en China en het eeuwig mislopen van prestigieuze internationale functies, leken wei nig goeds te voorspellen voor een geslaagde Europese top in Amster dam. Toch is die gelukt. Het Verdrag van Amsterdam gaat weliswaar minder ver dan optimisten gehoopt hadden, maar het resultaat mag er deson- r danks zijn. Over de machtsverhouding in de Europese ministerraad is nog niet besloten, maar dit betekent niet - wat gevreesd werd - dat de onderhandelingen met de aan de deur kloppende Oost-Europese lan den over toetreding ook op de lange baan geschoven zijn. Dat de be sprekingen daarover kunnen beginnen, is een historisch, te weinig be nadrukt succes. Naast een monetaire aanpak heeft de EU nu eveneens een sociaal ac cent. Voor werkgelegenheidsbevordering is nog nauwelijks geld uitge trokken, maar het thema is voor het eerst nadrukkelijk aan de orde ge steld en als prioriteit erkend. Voor de toekomst biedt dit mogelijkhe den. Dat er op de terreinen van politie, justitie en defensie nauwelijks voort gang is bereikt, mag jammer genoemd worden. Feitelijk is het echter niet zo'n probleem. Wat er aan voorstellen lag over justitiële samen werking was allerminst ideaal en op het gebied van defensie heeft de EU de laatste jaren zich volstrekt onmachtig betoond. Wat er toch nog gebeurd is, heeft de Navo ondernomen en er is zodoende weinig op te gen de Navo deze zaken voor haar rekening te laten nemen. Het duo Kok-Van Mierlo heeft bewezen dat met geduld, terughou- dendheid, een voorzichtige aanpak en niet al te hooggespannen ver- i| wachtingen ook Nederland in staat is tot diplomatiek resultaat. Zelfs onder moeilijke omstandigheden, zoals die zich door de Britse en Fran se verkiezingen onverwachts voordeden. Dat is, naast wat er bereikt is te Amsterdam, de grootste winst voor Nederland in internationaal op- I zicht. DoorWilko Voordouw Parijs - In Frankrijk is nogal teleurgesteld gereageerd op het mislukken van de top van Amsterdam. De middagkrant Le Monde en de diverse waarnemers wijten dat échec overigens niet aan het Nederlandse voorzitterschap. Integendeel, er is lof voor de wijze waarop premier Kok de meeste klippen van de Europese top heeft weten te omzeilen. Maar in Frankrijk wordt ook er kend dat er een malaise is in Euro pa. Europa-kenner Philippe Mor- eau-Defarges wijst op het feit dat de Frans-Duitse as in de komen den maanden bijgebogen moet worden. Wat ooit de motor van de Europese Unie werd genoemd, vertoont sinds kort haperingen. Het organiseren van een Frans- Duitse top was in het verleden voldoende om de eventuele plooi en tussen beide landen glad te strijken. Nu is daar geen sprake meer van. Daar waar Duitsland kiest voor de monetaire ultra-orthodoxie, daar hebben de Fransen onder druk van de socialisten een hang naar meer overheidsbemoeienis ontwikkeld. Verder vindt Mor- eau-Defarges dat de Intergouver nementele Conferentie over de toekomstige Europese Unie is mislukt door de druk van kleine landen als Luxemburg en Dene marken. Die hebben nu een one venredig grote stem in de Raad van Ministers. Dat zou - in ruil voor het inleveren van commissa rissen door de grote landen - moe ten worden rechtgetrokken. Maar dat principe werd in Amsterdam afgewezen. De Europa-kenner vreest dat dit soort blokkades in de komende jaren steeds vaker voorkomt. Ondanks het misluk ken van de discussie is Frankrijk toch niet helemaal ontevreden. Dat is met name toe te schrijven aan het feit dat Straatsburg zetel blijft van het Europarlement, zeer tegen de zin van de parlementa riërs. Door Aart Heering Rome - De top in Amsterdam is in ieder geval gunstig geweest voor het imago van Nederland in Italië. „Het was een geniale gedachte van de Nederlandse organisatoren, de fietstocht van de staatslieden langs de Amstel voor de tv „Ze toonden ons het vredige en geruststellende beeld van een noordelijke constitutionele mo narchie waar ook de vorst belas ting betaalt, op de fiets gaat, voor rood stopt en een praatje maakt met de voorbijgangers." Voorafgaande aan dit idyllische verslag van de correspondent van La Republica was in de Italiaanse pers al een reeks enthousiaste verhalen verschenen over het 'Nederlandse model'. Onze pragmatische instelling, maatschappelijke consensus, drastische hervorming van de welvaartsstaat en succesvolle werkloosheidsbestrijding maken Nederland volgens verscheidene commentatoren tot 'gidsland'. Over de top zelf is de Italiaanse pers daarentegen unaniem te leurgesteld. „In Amsterdam heeft niet het Europa van de banken of dat van de politiek gezegevierd, maar het Europa van de dubbel zinnigheid, van het onbegrip, van het uitstel en van de onduidelijk heden. Het niet gezegde en de leugenachtige illusies hebben ge triomfeerd," luidt, het commen taar van La Stampa. Volgens deze en andere kranten .is de Europese eenheid eerder verder af dan dichterbij geko men. Wel constateert de Italiaan se pers tevreden dat het drieman schap Prodi, Dini en Ciampi - serieus, goed voorbereid en En gels sprekend - eindelijk eens voor vol werd aangezien, zodat voor Italië ditmaal niet de rol van vijfde wiel aan de wagen was weggelegd. Door Frans Wijnands Bonn - De politieke reacties in Duitsland op de top van Am sterdam bewegen zich tussen 'Een mijlpaal op weg naar het verenigde Europa' (CDU-secretaris-generaal Peter Hintze) tot 'Een stap in de goede richting' (SPD-voorzitter Oskar Lafon- taine). De Duitse socialisten zijn vooral content over 'het succesvolle be gin' wat betreft de gemeenschap pelijke aanpak van de werkloos heid. Ook de Duitse industrie en het bedrijfsleven reageren positief op het vastgelegde stabiliteits pact. De Groenen kritiseren de top. In zake de kernthema's uitbreiding oostwaarts, verdere democratise ring van de organisatie en sociale ecologie is geen enkele vooruit gang geboekt, vinden zij. In eerste, nog schaarse perscom mentaren wordt over een mini maal resultaat gesproken. Een op telsom van compromissen, 'maar meer zat er niet in', is de algemene opvatting in de Bondsrepubliek. In het nieuws overheersen het compromis inzake het stabiliteits pact en de (gehonoreerde) Duitse eis, dat over het asielbeleid in Eu ropa met algemene stemmen moet worden beslist. Terwijl het com promis over EMU en euro alge meen als een succes - althans als een stap voorwaarts - wordt be schouwd, ziet het gros van de Duitsers de komst van de Europe se munt met enige zorg tegemoet.

de Stem | 1997 | | pagina 3