Onrust over stoppen schoolzwemmen 'Code nabuurschap stelt niet veel voor' van Toyota. College Terneuzen wil bibliotheek 'sparen' bij bezuinigingsronde 'Kobusbij Sluis aardigste veerdienst Schepentrekkersfeest zet Sas op zijn kop m UNICEF de stem BEWEZEN KWALITEIT DELTA verrassend veelzijdig KORT VERBAAL TOYOTA 3pen... ZEELAND C3 Scholen doen beroep op college Terneuzen om subsidie te handhaven Anjercollecte in Kloosterzande brengt f 2.299 op Herder krijgt Koning Willem I Plaquette EXAMENS Neen, neem nu bijvoorbeeld goo. Dat willen we graag zo houdon en daar werken we hard aan Tienkamp Geen voorrang Rambo-mes Boete Winkeldiefstal Drie mannen aangehouden Brabantse gedeputeerde Huijbregts: Sound and Vision Festival in Kalashnikov Stichting Kleurmuziek in Terneuzen NV DELTA Nutsbedrijven EN-ISO 9002 Kwaliteitscertificaat! E>. Kuipers JUNI 1997 tu zult e airbag en ABS, gaat het om len in een topautomobiel zo ij vooral de stilte van de 2.2i iduit verbluffend is. De Camry 3r een geruisloze proefrit. incL BTW, excl. kosten rijklaar maken. J. Haarmanweg 58 AS Terneuzen 15-617751 ngken. i I I I I DONDERDAG 19 JUNI 1997 (au onze verslaggever jjrueuzen - Scholen voor speciaal ouderwijs uit Terneuzen en Hulst naken groot bezwaar tegen het joornemen van B en W van de Scheldestad de subsidiekraan voor iet schoolzwemmen dicht te draai en. Ook de St. Antoniusschool uit Sluiskil en vakleerkracht lichame lijke opvoeding aan de openbare basisscholen in Terneuzen L. Pie- (erse roepen de gemeenteraad op bet schoolzwemmen in stand te houden. 2t spreken hun verontrusting en onge noegen uit in een aantal brieven aan de gemeenteraad. De scholen onderstrepen dat het schoolzwemmen zeer belangrijk is voor de leerlingen. „Niet alleen in het kader van bewe gingsonderwijs, maar zeker ook als vrijetijdsbesteding, voor de sociale ont wikkeling en zeker ook voor de eigen veiligheid voor de leerlingen. Het mag bovendien als algemeen bekend worden geacht dat zwemmen met name bij kin deren met een verstandelijke handicap een gunstige invloed heeft op de motori sche ontwikkeling en voor het zelfver trouwen," aldus directeur P. Geilleit van De Wingerd uit Hulst. Leerlingen van deze school zwemmen twee keer per week in zwembad De Honte in Terneu zen. Ook het personeel van de Jacob Cats- school in Terneuzen wijst op de behoef ten van de leerlingen om schoolzwem men te volgen. Daarnaast is de school volgens het personeel binnen de huidige Londo-vergoeding niet in staat alle leerlingen goed zwemonderwijs aan te bieden. Vandaar dat de gemeentelijke subsidie hard nodig is. Ook hebben de leerlingen op de Jacob Catsschool vaak veel problemen om de reguliere particu liere zwemlessen te volgen. Directeur Geilleit wijst er tevens op dat veel ouders niet of onvoldoende in de gelegenheid zijn om hun gehandicapte kind particuliere zwemles te laten ge ven. „Ouders moeten vaak al zoveel ex tra tijd en energie stoppen in hun kind en komen er daardoor niet aan toe om het ook nog eens zwemmen te laten le ren. Daarbij komt nog dat de aanpak en omgang met onze leerlingen een speci fieke deskundigheid vereist. Vakleerkracht Pieterse onderstreept de noodzaak van het schoolzwemmen. „Ie der kind is jarenlang in de gelegenheid gesteld om het zwemmen te leren. Het verdwijnen van het schoolzwemmen is een slechte zaak." De St. Antoniusschool in Sluiskil krijgt ook met problemen te maken als het schoolzwemmen volgend jaar verleden tijd is. In Sluiskil is geen zwembad zo dat de ouders met hun kinderen ergens anders naartoe moeten en het kanaal van Terneuzen naar Gent vormt een be dreiging voor kinderen die niet kunnen zwemmen. „Het zwemonderwijs is voor ons een wezenlijk onderdeel van het onderwijs geworden. Negentig procent van de ou ders vindt dat het schoolzwemmen be houden moet blijven, de veiligheid van de kinderen is een zeer zwaarwegende factor en voor een aantal mensen ont breekt de financiële middelen om parti culiere zwemlessen zelf te betalen. Wij zijn het met deze bezuiniging daarom volstrekt oneens." (an onze verslaggever bneuzen - De bibliotheek in Terneuzen wordt volgend jaar geconfronteerd met een korting van vijftienduizend gulden op je subsidie. In 1999 wordt nog eens vijftien mille bezuinigd. B en W proberen met dit compromis-voorstel een meerderheid van de gemeenteraad volgende week over de streep te krijgen om deze bezuiniging door te voeren. Be bezuiniging op de bibliotheek is al een tijd een gevoelig onder werp in politiek Terneuzen. In eerste instantie stond voor vol gend jaar een bezuiniging van dertigduizend gulden op de rol, naar de gemeenteraad zag dit voorstel niet zitten. De algehele mening was dat de leeszaal al genoeg voor de kiezen had gekregen en dat het bestuur ou maar eens ontzien moest wor den. Verantwoordelijk wethouder K. van der Hoofd stelde daarom voor volgend jaar toch dertig mil le te bezuinigen maar het vervol gens daarbij te laten. De totale korting op de subsidie lag in eer ste instantie voor de komende ja ren namelijk veel hoger. Om de pijn wat te verzachten lan- teerde W. de Zeeuw (WD) deze maand tijdens een commissiever gadering het voorstel de korting van dertig mille over twee jaar uit te smeren. Het CDA liet tijdens fc vergadering weten met dit voorstel te kunnen leven. Met de steun van deze partij is een nipte 'meerderheid van de raad voor stander van de bezuiniging. Het college heeft nu het voorstel van Kloosterzande - De jaar lijkse Anjercollecte heeft in de gemeente Hontenisse in totaal 2.299 gulden op gebracht. Zoals gebruikelijk wordt een derde van de opbrengst ver deeld onder de verenigingen die gecollecteerd hebben. Dat zijn fafare Excelsior uit Ter- tole, fanfare Vreiheid Een dracht uit Lamswaarde volksdansgroep Pofajdok, showband Kloortje uit Kloos terzande en de koninklijke harmonie St. Cecilia uit Kloosterzande. Die vereni gingen krijgen 153 gulden. De collecte-opbrengst viel dit jaar 100 gulden lager uit dan in 1996. Met het geld subsidi eert het Anjerfonds Zeeland plaatselijke verenigingen en organisaties die werkzaam zijn op het gebied van cultuur en natuurbehoud. de WD overgenomen. De korting op de subsidie van de bibliotheek is onderdeel van een reeks bezuinigingen op het gebied van cultuur, onderwijs en welzijn. Naast de bibliotheek stopt de ge meentelijke subsidie voor het schoolzwemmen, wordt Stichting Toonbeeld volgend jaar gecon fronteerd met een korting van dertigduizend gulden en krijgt de Stichting Welzijn een bezuiniging van 35.000 gulden voor de kiezen. De lijst van bezuinigingen komt donderdag 26 juni aan de orde tij dens de vergadering van de ge meenteraad. De vergadering begint om 19.30 uur in het stadhuis van Terneu zen. Den Haag - De Middelburgse machinefabriek Herder heeft gisteren in Den Haag de Ko ning Willem I Plaquette 1997 gekregen in de categorie mi lieu en energie. De plaquette werd door prins Claus tijdens een bijeenkomst in de Rid derzaal uitgereikt. Herder maakt apparaten voor het maaien en schoonhouden van wegbermen en parken. Het is één van de vier bedrijven die de on derscheiding kregen. De andere drie zijn tapijtfabriek Condor Carpets in Hasselt, tandheelkun dig fabrikant Elephant in Hoorn en Winel in Assen, leverancier voor de scheepsbouw. De Koning Willem I Stichting kent de onderscheidingen om de twee jaar toe aan middelgrote en kleinere Nederlandse bedrijven die zich onderscheiden op speci fieke deelgebieden van het on dernemen. Daarbij gaat het om export, innovatie en technologie, milieu en energie. De president van De Nederland se Bank, W. Duisenberg, heeft gisteren tijdens de bijeenkomst afscheid genomen als voorzitter van de Koning Willem I Stich ting in verband met zijn benoe ming tot president van het Euro pees Monetair Instituut. De nieuwe voorzitter is A. Wellink, die Duisenberg opvolgt als presi dent van De Nederlandsche Bank. Van onze verslaggever Sluis - Het Bureau voor Toe risme Zeeland noemt de 'Ko bus' bij Sluis de meest aardi ge veerdienst in Zeeland. De Kobus is een handbediend kabelveer over de Damse Vaart net over de grens bij de West-Zeeuws-Vlaamse koopstad. Het gaat om een ponton waar mee fietsers en voetgangers De Vaart kunnen oversteken. Ze draaien hierbij zelf aan een rad waarmee de Kobus via een kabel de Damse Vaart oversteekt. De Kobus is onderdeel van de in totaal veertien toeristische veer diensten in Zeeland die in de maanden juli en augustus ope rationeel zijn. Onder de noemer 'Fiets een rondje met een pontje' onderhouden een aantal kleine veerboten de verbindingen tus sen de 'eilanden'. Tot in de jaren vijftig waren de Zeeuwse eilanden in de mon ding van de Schelde met elkaar verbonden door een netwerk van veerdiensten en pontjes. Door de uitvoering van de Del tawerken werden de veren ver vangen door dammen en brug gen. Ten behoeve van het toerisme zijn deze zomer weer een flink aantal veerdiensten in de vaart. In het boekje de Almanak van de Zeeuwse Pontjes is alle informa tie rond de veerdiensten opge nomen. Tijden, prijzen, duur van de overtocht, een over zichtskaartje, een tekening van iedere boot, enige historische in formatie en een overzicht van aansluitende fietsroutes. De Al manak is eind juni voor een gul den verkrijgbaar bij tal van re- creatiebedrijven en alle Zeeuw se WV-kantoren. Er worden diverse vaartuigen ingezet zoals een voormalige sleepboot, een werkschip, een visserskotter, een binnenvaar der en een rondvaartboot. Aan de veerdienst is nog een bus dienst verbonden, die passagiers en fietsen vervoert als de wind plotsklaps draait en toeneemt of het aantal kilometers toch wat tegenvalt. Medewerker T. van Elsacker van het Bureau voor Toerisme vindt de gewijzigde vaartijden van de veerdienst Terneuzen- Hansweert geen groot probleem. De Kobus is een handbediend kabelveer over de Damse Vaart. Deze boot vaart om 09.00 uur uit Hansweert en vertrekt om 17.00 uur weer uit Terneuzen. Inwo ners van de Scheldestad kunnen hierdoor pas de volgende dag te rug als ze van dezélfde boot ge bruik willen maken. „Als de fietsers gebruik maken van het veer Kruiningen-Perk- polder kunnen ze dezelfde dag nog terug naar Zeeuws-Vlaan- deren. Dan hebben ze toch een aardig rondje gefietst. Dat de veerdienst Terneuzen-Hans- weert minder vaak vaart dan oorspronkelijk de bedoeling was FOTO WIM KOOYMAN noem ik daarom zeker geen kink in de kabel. We moeten ten slot te ergens beginnen en we zijn hierin goed geslaagd. Op termijn hopen we de oude verbinding Terneuzen-Hoedekenskerke weer in ere te herstellen. Dit is een goed begin." Vlissingen - Hogeschool Zeeland, sector techniek, studierich ting werktuigbouwkunde: Jurgen de Theije, Nieuw-Namen, Tom d'Haens, Graauw. Breda - Nederlands Opleidingscentrum voor Toeristisch Kader: Cindy Bevelander, Sas van Gent Van onze correspondent Sas van Gent - Tijdens het jaarlijkse Schepentrekkersfeest en de viering van het 450-jarig bestaan van Sas van Gent zijn er komend weekeinde tal van activiteiten. (ADVERTENTIE) "Voelbaar vakmanschap", oordeelde een onafhankelijke commissie over ons kwaliteitssysteem. DELTA levert, zoals u weet, elektriciteit, gas, water en kabelsignaal. Al deze diensten voldoen aan vastgestelde normen. Betrouwbare, continue levering is naast kwaliteit en klanttevredenheid een belangrijke pijler onder een kwaliteitssysteem. Komt zo'n certificering zo maar uit de lucht vallen? Examens achter de DELTA is 9eslaagd voor het ISO 9002- c ertificaatü! 4000 Kilometer gasleidingen brengen aardgas naar onze 165.000 klanten. Dit Gronings gas komt vla 21 ontvangststations en drukregelstations op de juiste druk bij u. Bij het maken van een gasaansluiting en het plaatsen van de gasmeter staan service en veiligheid voorop. Als gevolg van deze constante gaslevering kunt u altijd beschikken over warm water, gas om te koken en in de wintertijd over een warm huis. Postbus 5048 4330 KA Middelburg tel. (OI18) 88 2111 e-maiï: irrto«>öetïa-zld.ns De meeste festiviteiten worden ge houden rond de grote feesttent op het Keizer Karelplein. Zaterdag 21 juni van 08.00 tot 12.00 uur is de traditionele rommelmarkt. In de middaguren zijn er tal van de monstraties en exposities op de verenigingsbeurs die om 13.00 uur begint. Present zijn onder meer de duikvereniging No Limits en de modelsehepenvereniging Zuid- ZuidWest. Kinderen kunnen dan terecht op de draaimolen of in het springkasteel. Om 13.45 uur beginnen de voor stellingen van de internationale jeugdvolksdansgroepen in de feesttent. Daar wordt om 14.00 uur het Schepentrekkersfeest offi cieel geopend door burgemeester Van Rest. Vanaf dat moment is ook 'Place du Têtre' geopend. Een plaats waar verschillende ama teurkunstenaars aan het werk te zien zijn. Verder is er een optreden van FTans Kegels, boeienkoning Tiest Harms en de dweilband Komtatege. Ondertussen brengen oud-Sassen- aars, die speciaal voor dit feest ui- genodigd zijn, een bezoek aan het Industrieel Museum en de ten toonstelling van de Heemkundige Kring. Deze tentoosntellign is in cultrureel centrum De Speije en is voor iedereen toegankelijk op za terdag en zondag van 14.00 tot 18.00 uur. Zaterdag om 17.00 uur zal het schip 'De Zes Gebroeders' aankomen bij het ophaalbrugje, alwaar het schepentrekken gehou den wordt. In de avonduren volgt na de barbecue een optreden van harmonie De Vereenigde Vrien den. Het Schepentrekkersfeest wordt afgesloten met een bal met medewerking van het combo Ho- lywood. Zondag 22 juni is er vanaf 13.00 uur een grote braderie, die verzorgd wordt door de onderne mersvereniging Sas'70. In de feesttent wordt dan een middag verzorgd voor jong en oud in het kader van het 450-jarig bestaan van Sas van Gent. Er zijn oprte- dens van Piet Brakman en Piet van Puyvelde. Tevens is er een ex positie van de Sasse Fotokring, 's Avonds om half elf wordt het ge heel afgesloten met een groot vuurwerk op de Prinsenkade. Koewacht - De Stcithing Welzijn voor Ouderen (SWO) houdt maandag 23 juni een tienkamp in gemeenschapscentrum De Vlas- schaard. Aanvang is 13.30 uur. Op het programma staan onder meer spelen als pieken, tritsen en ballen gooien. Terneuzen - Een 24-jarige au tomobilist uit het Belgische Temse verleende bij het oprij den van de Schependijk geen voorrang aan een auto, be stuurd door een 24-jarige man uit Oostburg. Bij de aanrijding raakten beide auto's bescha digd. Sluis - In de Kloosterstraat hield de politie een 24-jarige man uit Bergen op Zoom aan. Hij was in het bezit van een zo genaamd Rambo-mes. Dat werd in beslag genomen. De Bergenaar kreeg een dagvaar ding mee om voor de (poli- tie)rechter te verschijnen. IJzendijke - Een vijftigjarige automobilist uit Terneuzen kreeg een boete van 350 gulden omdat hij met te veel drank op achter het stuur was gekropen. De man werd aangehouden op de rijksweg N61. Terneuzen - Een vijftienjarige jongen uit Biervliet werd giste ren in een winkel in Terneuzen betrapt op diefstal van snoep ter waarde van f 4,98. De jon geman is doorgestuurd naar het bureau Halt. KapeUebrug - De politie hield tijdens een controle op de Gentsevaart drie mannen aan. Eén van hen, een 38-jarige uit Sint-Niklaas, bleek nog een boete te moeten betalen van 1830 gulden. Hij is ingesloten. De twee anderen bleken af komstig uit Wit-Rusland en waren niet in het bezit van de juiste identiteitsbewijzen. Zij zijn overgedragen aan de Vreemdelingendienst. Van onze verslaggever Den Bosch - 'De code van goed nabuurschap', onlangs gete kend door de drie Zuid-Nederlandse en Vlaamse provincies, stelt eigenlijk niet zoveel voor. Volgens de Brabantse gedepu teerde van Economische Zaken, mevrouw W. Huijbregts, heb ben Vlaanderen en Zuid-Nederland alleen afgesproken niet meer eikaars bedrijven weg te lokken. „De directe aanleiding is de kwes tie Neckermann in Hulst. Dat be drijf wilde twee jaar geleden uit breiden. Vlaanderen probeerde, zo ging het verhaal tenminste, Neckermann letterlijk over de grens trekken en zwaaide met al lerlei premies. Met heel veel moei te en vooral geld lukte het Hulst om het bedrijf te behouden. Maar in Zeeuws-Vlaanderen had je de poppen aan het dansen. De gede puteerden van de zuidelijke pro vincies zijn toen hier in spoedbe raad bij elkaar gekomen, hebben Den Haag ingeschakeld en ge zegd: wat kun je daar nu aan doen. Niets dus, tenzij je afspraken maakt met de Belgen. Dat is nu gebeurd. Verdere consequenties heeft deze afspraak niet," zegt Huijbregts. De afspraak geldt alleen de be drijven, die in de grensprovincies gevestigd zijn. Als Vlaanderen concurreert met Zuid-Nederland Van onze verslaggever Terneuzen - De Stichting Ha- hamandad houdt zaterdag 21 juni het negende Sound and Vision festival in jongeren centrum Kalashnikov in Ter neuzen. Het is een festival voor underground muziek, (mail-)art, netwerk en com municatie. Er worden verschillende activi teiten gehouden in zes ruimtes binnen het gebouw. Zo is er een platen- en cd-beurs door Music and Culture, een tatoo demon stratie, een underground café met video en dj's en live concerten. In de gang wordt een bescheiden ex positie met mail-art ingericht. Tijdens het festival wordt ook Bi- otechnica aan de bezoekers voor gesteld, een kijk in de toekomst van een evolutiestadium van elektronica en computers. Kunst en computertechniek worden met elkaar verbonden door middel van onder andere airbrush, pen seel en reliëfschilderijen en ob jecten. Het Sound and Vision Festival begint zaterdag om 11.00 uur. De live-concerten beginnen om 20.00 uur in het kleine deel van de zaal. Vier groepen en een dj verzorgen optredens. De entree bedraagt vijf gulden. bij het binnenhalen van bedrijven buiten dit gebied en uit het bui tenland is alles weer geoorloofd. Volgens de gedeputeerde kwam het slechts zeer zelden voor dat Brabantse bedrijven de grens over gelokt worden. „Bij mijn weten is dat nooit gebeurd, hier speelt dat eigenlijk niet zo. De code van goed nabuurschap leidt niet tot nauwere samenwer king of verdere afspraken. Voor een gezamenlijk acquisitiebeleid voelen de verschillende overheden niet veel. „We gaan niet gezamen lijk de boer op. Wel bestaat er zo iets als een Benegids, een over zicht van wat er aan beide kanten van de grens allemaal is aan be drijfslocaties." Van onze verslaggever Terneuzen - In Terneuzen is de Stichting Kleurmuziek ac tief. Het gaat om een interna tionaal opererende instantie die boeken en liedjes over kleurmuziek voor verstande lijk gehandicapten heeft ver spreid in verschillende lan den. In een brief aan B en W van Ter neuzen wijst de stichting erop dat ook plaatselijke activiteiten wor den gehouden. Zo worden op ver zoek van ouders, begeleiders of familie van verstandelijk gehan dicapten in Terneuzen, Hoek en Zaamslag liedjes in kleurmuziek- noten gemaakt. Het bestuur van de stichting wijst erop dat hiermee kosten zijn gemoeid die door de ouders vaak niet op te brengen zijn. Daarom wordt aan de gemeente voor de plaatselijke activiteiten een jaarlijkse subsidie gevraagd van vijfhonderd gulden. Het bestuur doet tevens het ver zoek een eenmalige subsidie van 599 gulden te geven voor de aan schaf van een scanner. De stich ting heeft zelf onvoldoende geld in kas voor deze investering. De brief wordt volgende week donderdag behandeld tijdens de vergadering van de gemeente raad. Het college wil beide subsi dieverzoeken in ieder geval niet honoreren. Het gaat volgens B en W immers om een internationaal oriërenterende stichting waar geen specifiek Terneuzens doel mee is gediend. (ADVERTENTIE) Veelzijdige felicitaties voor de met het behalen van het Werken aan kwaliteit, dat werkt! D.Kuipers Industriële Kwaliteitszorg Adviesbureau voor, zorgsystemen I.ar.!-egr:ieltt Zy, 447.1 EW Kapelle tel.: (0113) 3127.80, tax: (0113) 344892 I N I) l S T RIFLE KWALITEI T S Z O R G

de Stem | 1997 | | pagina 19