''Minister poet hulp afdwingen' De uitverkoop start n Eric (ke r $ei>rijf I5tCM Waterfltter itair fniing lekkirig SSi'ögJSsI S% 2® DE STEM 'Huizen Village Scaldia worden ton goedkoper' Herbouw van Betonwijk West Axel kost 35 miljoen gulden Slachtofferhulp kampt met vrijwilligerstekort Verse Pizza'si C1 Dierenartsen twee aan twee door de streek Babymeubel paradijs Breda Beperkt treinverkeer F brood-en ^et bakker ioek 5 DE BESTE 2 Hoek Ifoor zomeragenten in Zeeland I 'less°es'endig en over enige Projectontwikkelaars willen door lagere prijzen meer kopers trekken: De uitverkoop begint van onze zomercollectie kinderkleding en positiekleding. Woningbouwvereniging gokt op zes ton van Rijk Amsterdam CS - Utrecht CS Amsterdam CS - Gouda Grensruzietje tussen Zeeland en Brabant over bedrijventerrein Twee gewonden bij ongeval Oostburg Vrouw gewond bij ongeval Beeld Wim Kan definitief niet naar Axel Ml 1997 X 5?' >ek 0115- 441291I ohoonhe-Branche leidsverz, orging I»onze verslaggever ■Middelburg - De minister van Binnenlandse Zaken moet wei gerachtige politiekorpsen in het land met zachte hand dwingen (manschappen af te staan ten behoeve van de Zeeuwse politie in I Ie zomer. lien brief van die strekking heeft liet dagelijks bestuur van het re al Zeeuws politiecollege Ijt politie heeft extra geld (7,2 van het Rijk gekregen om lieer politiemensen aan de lleeuwse kust in te kunnen zetten lljdens het toeristisch zomersei- Het inwonertal van Zee- lind verdrievoudigd namelijk tij lens de zomermaanden. Noodscenario ie weken voor de start van liet toeristenseizoen echter, komt li politie in Zeeland nog altijd en te kort. Van de 270 beno- ligdemanweken is driekwart be- lit. Voor het resterende kwart loopt de leiding van de politie op lit invloed van de minister. Die I roet volgens het regionaal colle- |f de korpsen die tot nu toe nog laet hebben meegewerkt aanspo- Indat alsnog te doen en tijdelijk I genten afstaan voor diensten in lie Zeeuwse zomerperiode. Lukt dat niet, dan is er nog een [noodscenario achter de hand. Al- I iereerst wil politie Zeeland dan ;ren het tekort aan te vullen metpolitievrijwilligers. In het ui- Zeeland i i DONDERDAG 19 JUNI 1997 terste geval overweegt de politie leiding de ontbrekende agenten te recruteren uit de drie distric ten (Zeeuws-Vlaanderen, Ooster- scheldebekken en Walcheren). Burgemeester Asselbergs van Zierikzee liet weten absoluut niet met die oplossing akkoord te kunnen gaan. Volgens hem was het onmogelijk meer agenten weg te halen uit Oosterscheldebekken omdat daar nu al een minimum aantal politiemensen overblijft om het overige werk in de zomer maanden te doen. Boosdoener Waarnemend korpsbeheerder Barbé legde uit dat de late start van de werving de voornaamste boosdoener is. Veel agenten heb ben hun vakanties al lang ge pland en kunnen 'daardoor niet bijspringen in Zeeland. Hij kreeg daarin bijval van waarnemend hoofdofficier van justitie Veu- rink. De Zeeuwse politie streeft er daarom in elk geval naar voor het komende jaar veel eerder te starten met de werving van extra agenten voor de zomer. Mits het Rijk daar uiteraard weer geld te genover stelt. Ze hadden er hun kuiten voor ingesmeerd. Als een waar wielerpeloton flitsten gis teren meer dan honderd dierenartsen uit heel Nederland over Zeeuws-Vlaamse en Belgische dijken en kronkelwegen. Soms in een waaier dan weer een tandje hoger om 'het achterveld' op de tanden te laten bijten. Maar het was gisteren vooral een sportieve aangelegenheid. De dierenartsen konden kiezen uit een toer- of recratie- tocht en een tijdrit. Tientallen kilometers hadden ze aan het eind van de middag in de benen. De dierenartsen kwamen 's avonds bijeen in het Mauritshof te IJzendijke, moe maar voldaan na zoveel noeste arbeid. foto wim kooyman ren dat nachtmerries en angsten normale reacties zijn op abnor male gebeurtenissen," vult Nobus aan. Mensen die belangstelling hebben om zich aan te sluiten bij de vrij- willigersclub van Buro Slachtof ferhulp in Zeeuws-Vlaanderen, kunnen contact opnemen met coördinator Nobus (0115 452974). Ook is het mogelijk 5 ju li nader kennis te maken met de vrijwilligers en hun werk. Die dag is een aantal vrijwilligers tussen 14.00 uur en 15.00 uur beschik baar voor een praatje op het kan toor in het politiebureau aan de Glacisstraat te Sas van Gent. |taonze verslaggever van Gent - Buro Slachtofferhulp Zeeuws-Vlaanderen ipt met een tekort aan vrijwilligers. De belasting voor de I tuidige vijftien medewerkers is door de toenemende hulpvraag Daarom is Slachtofferhulp op zoek naar tenminste vijf I extra vrijwillige krachten. Slachtofferhulp zorgt voor de :he en emotionele onder- g van mensen die slachtof- I 'lr zijn van een verkeersongeval I o! misdrijf. Bijvoorbeeld na ver- hchting, diefstal, inbraak, over- p, beroving of mishandeling. De I hip beperkt zich niet tot de di- I ®te slachtoffers, maar is er ook I jro de omgeving daarvan, zoals I talieleden of getuigen. I -De hulpvraag neemt elk jaar toe I we krijgen ook te maken met I !Ns zwaardere zaken. Hoewel I" in Zeeuws-Vlaanderen een I zwaar accent op de hulp na ern- I verkeersongelukken ligt," I Stella Nobus, coördinator Ij® Slachtofferhulp Zeeuws- I «anderen. Provinciaal gezien de medewerkers van de hting meer dan drieduizend I «er per jaar in actie. "e medewerkers bieden hulp I «#r met mensen te praten over ''then is overkomen. Daarnaast «pen ze met informatie en ad- "es over allerlei praktische zaken het invullen van formulie- en het schrijven van brieven. etfe gaan ze desgewenst mee I de politie, arts, advocaat of l^htbank, en leggen contacten I l0(,r schadebemiddeling. I at alles maakt dat de vrijwilli- I «ets aan een aanta} ejsen moeten I "wen. Een belangrijke voor- 1 is een luisterend oor en vingsvermogen in ander- J situatie, met respect voor I4® normen en waarden. Verder j"6'® vrijwilligers flexibel zijn, Mjd beschikken. I Ji ^>oesl)urg is een van de vrij- I. ®rs in Zeeuws-Vlaanderen I et het werk al zes jaar met ïer. Hoewel het misschien eand klinkt omdat de vrijwilli- I !»ïan ®l®chtofferhulp altijd te I - en krijgen met de ellende die ®en na een misdrijf of ver- Imeemaken, geeft I bi haar voldoening. IstliL- e 'S 4at ie mensen een I Je verder helpt. Het is belang- {f i°m te luisteren eirte helpen I'. "!Sen op een rijtje te zetten. I D0St™n veel terug'" Van onze verslaggeefster Hoofdplaat - De 65 huizen die nog gebouwd moeten worden in het va kantiepark Village Scaldia te Hoofd plaat worden vrijwel zeker voor een lager bedrag verkocht dan de 350.000 gulden die er tot nu toe voor werd ge vraagd. Curator H. den Hollander denkt aan een prijsverlaging van een ton. Volgens Den Hollander is er concrete be langstelling van enkele projectontwikke laars voor de nog te bouwen vakantiehui zen, maar alleen op voorwaarde dat de vraagprijs een flink stuk omlaag gaat. „Er wordt momenteel druk gepraat en er worden tevens voorstellen op papier gezet om de 65 vakantiewoningen wat 'demo cratischer' te prijzen. Uit ervaring weten we inmiddels dat mede door de hoge vraagprijs het project Village Scaldia niet zo vlot loopt en dat is nog voorzichtig uit gedrukt. Uit de gesprekken die ik tot nu toe met verschillende projectontwikkelaars heb gehad, komt duidelijk naar voren dat zij de formule van het vakantiepark willen wijzigen, ze willen het klantvriendelijker maken. Er wordt serieus over nagedacht om een ton onder de huidige vraagprijs te gaan zitten. Op die manier wordt het pro ject voor veel meer mensen beter betaal baar. Heel veel van deze huizen worden na de koop verhuurd en dan is het lang wachten eer je uit de kosten bent want 350.000 gulden is veel geld. Als de prijs een stuk aantrekkelijker wordt gemaakt, is er meer kans op succes en dat hebben we hier wel nodig." Als de huizen voor een ton minder op de markt komen, wordt volgens Den Hollan der de bouwwijze van de woningen wel anders dan de 65 die er nu al (onafge- bouwd) staan. „Waarschijnlijk worden de huizen kleiner, maar er wordt ook ge dacht aan een gewijzigde bouwtechniek zodat er minder kosten gemaakt moeten worden. Het is wel de bedoeling dat de huisjes aansluiten op de rest van het va kantiepark. We willen alleen goedkoper werken." De curator verwacht dat hij de zaak bin nen enkele weken rond heeft. Zodra de nieuwe projectontwikkelaar zijn handte kening heeft gezet onder de uitvoering van de tweede fase van het vakantiepark kan dit deel van Village Scaldia na jaren lange problemen worden afgebouwd. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Met merken zoals: Babymini, Mini Man, Mini Mexx, Jean-Bourget, Petit Boy, Chevignon en veel meer in de maten tot en met 104. Ettensebaan 17a 4812 XA Breda t (076) 521 06 95 I oniijü.wvowulB: »Het is vaak een I cnting voor mensen om te ho- uit op zes ton. Hoeveel de meerkosten voor de mi lieuvriendelijke en energiezuinige maatregelen in de nieuwe wijk West bedragen, kan Reinhoudt nog niet precies aangeven. Wel wijst hij erop dat voor zieningen als een warmtepomp, zonnecollectoren en het grijswatercircuit doormiddel van een regen kreek veel geld kosten. Om de uitvoering daarvan mogelijk te maken, moet er volgens de directeur van de woningcorporatie zo'n zes tot zeven ton bo venop de zes ton die het Rijk mogelijk toekent. Subsidiebronnen De initiatiefnemers van het project hopen echter naast de subsidie voor Duurzaam Bouwen op ande re subsidiebronnen, waaronder geld van de provin cie Zeeland. „Met de voorbeeeldstatus die we nu hebben, is een belangrijke stap gezet. Het project krijgt veel aandacht en dat kan voor bedrijven aan leiding zijn om aansluiting te zoeken. De bedoeling is onder meer een infocentrum in te richten in een of twee te slopen woningen. Die laten we zo lang mogelijk staan om informatie over het project te geven en groepen te ontvangen." Op dit moment zijn al 25 van de in totaal 230 te slo pen huizen in de Betonwijk West leeg. De sloop be gint dit najaar. De bouw van de eerste woningen moet in elk geval volgend jaar januari kunnen be ginnen. Van de honderd huurwoningen die terug komen in de wijk, zullen er zeventig bewoond wor den door huidige bewoners van de Betonwijk. De rest zoekt elders in Axel of de regio andere huisvesting. Van onze verslaggever Axel - De herbouw van de Betonwijk West in Axel kost omstreeks 35 miljoen gulden. Vol gende week woensdag horen de Regionale Zeeuws-Vlaamse Woningbouw Vereniging (RZVW) en de gemeente Axel hoeveel het Rijk in het kader van Duurzaam Bouwen daaraan meebetaalt. Zoals gemeld is De Hoven van Axel deze week door staatssecretaris Tommei (Volkshuisvesting) uitge roepen tot een van de landelijke voorbeeldprojec ten voor milieuvriendelijk en energiezuinig bou wen. „Natuurlijk zijn we teleurgesteld als we min der krijgen dan de zes ton subsidie die we hebben aangevraagd," aldus RZVW-directeur C. Rein houdt gisteren in een nadere toelichting op het bouwproject voor de nieuwe wijk. „Want dat kost de woningbouwvereniging en de gemeente meer geld." Voorlichting Uit de woorden van Reinhoudt blijkt evenwel dat een realistische aanvraag is gedaan. De Hoven van Axel omvat in totaal zo'n honderdvijftig woningen. Daarvan kunnen er echter maar honderd worden opgeleverd binnen de subsidievoorwaarden (uiter lijk 1 januari 1999). De maximumbijdrage is vijf duizend gulden per woning. Daarnaast is nog eens een bedrag van 100.000 gulden beschikbaar voor de voorlichting over het projecl Zo komt de aanvraag Zaterdag 21 juni en zondag 22 juni de gehele dag. Bij station Amsterdam Muiderpoort wor den wissels en sporen vernieuwd. Door deze werkzaamheden is er op zaterdag 21 en zondag 22 juni de gehele dag geen treinverkeer tussen Amsterdam CS en Duivendrecht. De extra reistijd kan oplopen tot 30 minuten. Reist u tussen Amsterdam CS, A'dam Amstel, Duivendrecht en A'dam Bijlmer? Tussen Amsterdam CS en A'dam Bijlmer reist u met de metro. Uw NS-vervoerbewijs is op 21 en 22 juni geldig op dit traject. Reist u per Intercity Amsterdam CS Utrecht CS Eindhoven (Maastricht) v.v.? De Intercity's rijden tussen Amsterdam CS en Utrecht CS via een andere route en stoppen niet op A'dam Amstel. De extra reistijd tussen Amsterdam CS en Utrecht CS is 30 minuten. Reist u per stoptrein Rotterdam CS Gouda Amsterdam CS v.v.? De stoptrein vanaf Rotterdam CS via Gouda naar Amsterdam CS rijdt tot/vanaf Abcoude. Vanaf Abcoude reist u via Duivendrecht naar Amsterdam CS. De extra reistijd kan oplopen tot 30 minuten. Meer informatie? Wilt u meer informatie over deze en andere werkzaamheden in deze periode? Bel OV Reisinformatie 0900-9292 (75 ct/m), kijk op Teletekstpagina 754, raadpleeg Internet http://www.ns.nl of haal de folder op het station. Uiteraard staan onze lokettisten en conducteurs u ook graag te woord. Van onze verslaggever Middelburg - Noord-Brabant is niet blij met de Zeeuwse initiatieven om praktisch op de grens van beide provincies een groot bedrijventerrein te zetten. De gemeente Woensdrecht schrijft aan het Zeeuws provin ciebestuur dat het op gespannen voet staat met eerder gemaakte plannen en dat het terrein nega tieve gevolgen heeft voor het open landelijke gebied van Woensdrecht. Wat er werkelijk aan de hand is, is een soort van rivaliteit tussen beide provincies om zakelijk maar zoveel mogelijk te profite ren van de toekomst Zoomas en de railverbinding Antwerpen- Bergen op Zoom. Brabant heeft de deur open gezet voor veel nieuwe bedrijven langs die route. Noordelijk van Roos endaal ontstaan bijvoorbeeld he le nieuwe bedrijventerreinen Zeeland doet niets anders, maai op bescheidener schaal. Het nieu we terrein De Poort bij Reimers- waal wordt uitgebouwd en er komt een multimodaal centrum voor transport, distributie en groothandel. Gedeputeerde Staten van Zee land antwoorden op de brief van Woensdrecht dat zij eventuele negatieve landschappelijke ge volgen voor de Brabantse ge meente zullen onderzoeken. En: 'Wij constateren dat er op termijr kansen kunnen ontstaan in de omgeving van de Rijn-Schelde- verbinding voor het samengaan van weg, water en rail.' Het pro vinciebestuur meldt ook dat er nog tal van onderzoeken lopen en dat nog geen definitieve stand punten zijn ingenomen. Woensdrecht beroept zich op een in 1996 aangenomen nota voor het buitengebeid van de voorma lige gemeenten Huijbergen, Os- sendrecht, Putte en Woensdrecht waarin de logistieke ontwikke lingen in de buurt van de Zoomas zijn uitgesloten. Oostburg - Na een ongeval op de Baljuw Veltersweg in Oostburg zijn een zestienjarige bromfietser en de evenoude duo-passagiere met verwondingen overgebracht naar het Antoniusziekenhuis. De jongen had verwondingen aan zijn arm, het meisje liep een ge broken been op. Het ongeval ontstond doordat een 78-jarige automobilist uit Terneuzen achteruit reed en daarbij de bromfietser niet op merkte. Zuidzande - Een 31-jarige auto mobiliste uit Breskens is na een eenzijdig ongeval op de Provin- cialeweg in Zuidzande met rug- en aangezichtsletsel overge bracht naar het Antoniuszieken huis in Oostburg. De vrouw verloor de controle over haar auto, raakte van de weg in de berm, ramde een boom en kwam uiteindelijk in de naastge legen sloot tot stilstand. De auto raakte volledig vernield. Axel/Amsterdam - Het beeld van Wim Kan en Corrie Vonk komt definitief niet naar Axel. Het kunstwerk krijgt een plaats op het Gevers Deynootplein tegenover het Kurhaus in Scheveningen. De Amsterdamse politiek heeft dit gisteren besloten. Begin dit jaar ontstond commotie rond het beeld, dat een plaatsje had op het Leidseplein, maar daar in verband met een herinrichting niet kon blijven. Het beeld ver dween vervolgens in de opslag. In de afgelopen maanden hebben verscheidene gemeenten een gooi naar het kunstwerk gedaan. In Zeeland was dat de gemeente Axel. Veel hoop op vervulling van deze wens is er in Axels bestuurs- kringen echter niet geweest. 'Am sterdam' liet eind maart al weten weinig te voelen voor een verhui zing van het beeld naar Zeeuws- Vlaanderen. Destijds reageerde wethouder J. van Sehaik (Cul tuur) niet rouwig: plaatsing van het beeld zou de gemeente meer dan 1,5 ton kosten.

de Stem | 1997 | | pagina 15