Cambodja wil Pol Pot voor VN-Tribunaal BSO lbj f^m adb Moskouse hoeren vrezen toekomst vooralsnog niet >lger TCR Amnesty International: 'Regeringen laten mensen in de steek' Leukemie rond Franse opwerkingsfabriek Pakistan en Iran willen regeling in Afghanistan irkomen innenlandKORT tenregeling metaal jpsporing taboe leling WAO-regime' lijk voor dood man' mroep verdwenen valstoffenbalans DB STEM BUITENLAND A5 Leider "killing fields' Partijen Congo akkoord over wapenstilstand Rechts-extreinist Terreblanche zes jaar krijgt buitenland kort Hebron opnieuw toneel van geweld India krijgt 'onaanraakbare' als president 'Zwitsers stopten joden in werkkampen' Nederlandse toerist verdronken in Turkije Kans Hague op leiderschap Tories stijgt SDAG 18 JUNI 1997 Koken de ministers Van Mierlovan ■inancien voor en tijdens de toDvan en, staan twee andere Nederlandse k een topconferentie over milieu eü id treedt in New York op als voorrt" oer van Milieu en minister Pronk van weten dat een mislukking van rin ■gesloten. as; In met reden pessimistisch. Tijdens dn Rio de Janeiro zijn allerlei afspraken schoon water en regenwouden De bn die afspraken gehouden. Ji met de beschuldigende vinger rich "p die ze verwacht hadden, is niet of oden hebben hun eigen milieu-doel- ■rijpelijk dat het enthousiasme na Rio Iden is weggeëbd. Zij hebben het qe- hun gesprekspartners verloren Aan Ik om de verstoorde verhoudingen te zou kunnen beginnen met hettoet- e in Rio de Janeiro gemaakte afspra- •Yerd het bereikte akkoord jubelend pen hadden fraaie voornemens die- ërdaad tot een begin van de gezond- bben geleid. lingen zijn dus niet uitgekomen In Jt worden gemaakt. De ergste zon- i worden aangesproken. Vervolgens .den gezet. Een verdrag dat bol staat /an Rio, leidt tot teleurstellingen. Het |ks beter van geworden. r Metaal en de Industriebond pkgeversorganisatie FME-CWM nieuwe VUT- en prepensioen- fcmers in de metaalindustrie.Op It al eens: een verhoging van de In een verlaging van de VUT-uit- procent van het laatst verdiende lis bestemd voor werknemers ou- Il998 58 jaar is, kan met de VUT V is. Wie 59 jaar is of na 1 decem- par plus vier maanden stoppen. geldt het prepensioen. Wie nu '-datum zelf bepalen. de opsporing zijn niet meer ge- nisterie moeten in het openbaar afleggen over de gebruikte op let wetsvoorstel Bijzondere Op- 1 minister Sorgdrager van Justi- Ir heeft gestuurd. Het betreft on- Jeudokoop en de inzet van infor- |rave van Sociale Zaken voelt er jlie wordt ontzien bij herkeurin- [orstel van het CDA hiertoe wees hand. Volgens CDA-Kamerlid hg onrechtvaardig uit voor oude- J1993 al ziek waren en die later in ltssecretaris vindt dat ergens een Jerton-Schilt stelt de gemeente 1 van haar man. De 71-jarige C. het noodweer bekneld onder een Ij vanuit zijn tuin veilig zijn wo- pduwe had de plantsoenendienst lioeten snoeien. Daar hadden het f verleden al verschillende malen over gecorrespondeerd. itie onderzoekt de verdwijning duw van de Nederlandse Moslim len met opnamen voor een pro- lat zondag in de serie Islam en tzending gaat overigens gewoon iok nog eens bewaard op VHS- ;ichtig rekening mee dat iemand rede over de uitzending de ban- Deschikking voldeed. De econo mische politierechter veroor deelde WW hiervoor vorige maand tot een boete van 54.500 gulden. De politierechter achtte evenwel niet bewezen dat er sprake was van opzet. Mede-ei genaar M. Verbrugge beriep zich voor de rechter op over macht. De installatie van TCR was nog slechter dan werd ge dacht. Bovendien zaten alle lei dingen en tanks vol met afval. „Wat we kochten was niet meer dan een nepfabriek. De contro lekamers stonden vol met appa ratuur maar die was niet aange sloten op de installatie," aldus Verbrugge. Dapemo WW is in middels in beroep gegaan tegen de uitspraak. Provincie-woord voerder R. van Gisteren wilde gisteren niet vooruitlopen op de maatregelen die VROM zal ne men indien Dapemo WW op 1 juli ingebreke blijft. „Als de mi lieuregels niet worden nage leefd zullen we moeten ingrij pen." Volgens Van Gisteren is er aanleiding om het bedrijf onder dagelijks toezicht te houden. Nader uitleg wilde hij niet ge ven. „Er is daadwerkelijk wa aan de hand en daarom willen we er bovenop zitten." i i i i i WOENSDAG 18 JUNI 1997 ^sterdam (anp) - Tal van regerin- m laten mensen aan hun lot over. forig jaar sloegen wereldwijd miljoe nen mannen, vrouwen en kinderen op de vlucht, die geen bescherming kon den krijgen in omliggende landen. Hierop wijst de mensenrechtenorga- [jjsatie Amnesty International in j,aar Jaarboek 1997 dat vandaag uit komt. get drama van de honderdduizenden duchtelingen in het Centraal-Afrikaanse Otote-Merengebied was volgens Amnes- jyéén van de gruwelijkste illustraties van je gevolgen van grove mensenrechten- schendingen. Het aantal vluchtelingen in de wereld is in tien jaar tijd bijna verdub beld, van ongeveer acht miljoen naar bij na vijftien miljoen. Vooral de rijke landen van het noordelijk halfrond schieten tekort. Hoewel zij in principe de verplichtingen van het VN- Vluchtelingenverdrag onderschrijven, voeren zij een steeds stringenter beleid om asielaanvragen te ontmoedigen door allerlei wettelijke en administratieve maatregelen, zo schrijft Amnesty. Door het restrictieve asielbeleid van het noorden komt een extra last te liggen op de schouders van de arme landen. Rege ringen op het zuidelijk halfrond hebben 85 procent van de vluchtelingen ter we reld opgenomen. Alleen al in Afrika zijn er vijf miljoen vluchtelingen en ten min ste zestien miljoen ontheemden binnen de eigen landsgrenzen. Iran biedt meer dan twee miljoen vluch telingen onderdak, meer dan enig ander land ter wereld. Al jaren smeekt het de internationale gemeenschap om hulp, maar deze smeekbeden worden gene geerd, aldus Amnesty. De mensenrechtenorganisatie bekriti seert dat de internationale gemeenschap bij voorspelbare rampen geen actie on derneemt. In de twee jaar voor de volke renmoord in Rwanda waarschuwde een deskundige van de VN dat er massamoor den zouden plaatsvinden bij gebrek aan een vastberaden interventie. De volke renorganisatie sloeg het advies in de wind. Amnesty International documen teerde vorig jaar weer duizenden politie ke moorden of mogelijke buitengerechte lijke executies in zeker 69 landen. In 124 landen was sprake van mishandeling of marteling tijdens gevangenschap. Rege ringen en gewapende oppositiegroeperin gen schenden mensenrechten omwille van de politieke mening, de huidskleur, het geloof, de seksuele geaardheid of de etnische afkomst van de slachtoffers. In de jaarlijks gepubliceerde lijst van de ze keer zo'n 150 landen waar de mensen rechtensituatie zorgen baart, komen Ne derland en België niet voor. Het dichtst bij ons in de buurt worden de mensen rechten volgens het jaarboek geschonden in Duitsland. Daar waren opnieuw bewe ringen over mishandeling van gedetineer den door politieagenten. De ministers van Binnenlandse Zaken van de zestien Duit se deelstaten hebben vorig jaar in een rapport vastgesteld dat het met name bij het molesteren van buitenlanders door agenten om meer gaat dan 'slechts enkele incidenten'. Amnesty had vorig jaar circa één miljoen leden in meer dan 160 landen en gebie den. De organisatie zette zich in voor ruim 4700 personen, geadopteerde gewe tensgevangenen en andere slachtoffers van mensenrechtenschendingen, aldus het jaarboek. Phnom Penh/Den Haag (rtr/anp) - Cambodja wil dat de Vere nigde Naties de voortvluchtige Rode-Khmerleider Pol Pot voor' een internationaal tribunaal berechten voor misdaden tegen de menselijkheid. De regering in Phnom Penh vindt ook dat ande ren die verantwoordelijk waren voor de miljoenen doden tij dens het communistische Rode-Khmerbewind in de jaren ze ventig, voor het gerecht dienen te komen. Dat verklaarde een hoge VN-af- Eerste co-premier Ranariddh wil gevaardigde voor de mensen- dat Pol Pot levend gevangen rechten, Thomas Hammarberg, wordt genomen om hem te be rechten voor de misdaden die zijn 'killing fields'-regime heeft gisteren in de Cambodjaanse hoofdstad, na afzonderlijke ge sprekken met de twee Cambod jaanse co-premiers prins Noro dom Ranariddh en Hun Sen. „Het belangrijkste is dat de in ternationale procedure zo spoe dig mogelijk begint," aldus Hammarberg. Brazzaville (afp/rtr) - De strij dende partijen in de Congolese hoofdstad Brazzaville zijn giste ren een wapenstilstand overeen gekomen. Het staakt-het-vuren gaat vandaag in en geldt drie da gen. De Franse ambassadeur in Brazzaville heeft dat bekendge maakt. Het akkoord bepaalt onder meer dat het vliegveld van Brazzavil le, Maya-Maya, neutraal gebied wordt. Het is ondertekend door een kolonel van de strijdkrach ten van zittend president Lis- souba, een vertegenwoordiger van de opstandige ex-president Sassou en een afgezant van nog een andere ex-president, Kole- las. Deze laatste speelde een bemid delende rol in het conflict tussen zijn collega's. Potchefstroom - De Zuid-Afri kaanse rechts-extremist Eugene Terreblanche, wiens partij de Manke overheersing wil herstel- Ie1', is gisteren veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. De rechtbank achtte hem schul dig aan een poging tot moord op een zwarte man en mishandeling 'an een andere. Daarop schorste 'echter Chris Eksteen de zitting W°r de lunch. Daarna besliste "ij of Terreblanche, leider van de neo-nazistische Afrikaner Weerstand Beweging (AWB), in beroep mag gaan tegen de straf fen. Hangende dit beroep is hij "P borgtocht vrijgelaten. Hij ®ag Zuid-Afrika voorlopig niet 'erlaten. begaan. Tot nu toe verklaarde Ranariddh steeds dat Pol Pot 'le vend of dood' in handen van de regering moest komen. Momenteel zijn er twee VN-tri- bunalen voor schendingen van het internationale humanitaire recht, maar slechts met bevoegd heid voor bepaalde landen: het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag en het Rwanda-Tribunaal in de Tanzaniaanse stad Arusha. Onder voorzitterschap van de Nederlandse diplomaat A. Bos vinden voorbereidende onder handelingen plaats over de op richting van een permanent In ternationaal Strafhof met we reldwijde bevoegdheid. Over het lot van Pol Pot, tot voor kort de leider van de Rode Kh mer, heerste gisteren grote vpr- warring. Een radiozender van de inmiddels verdeelde beweging meldde dat 'er een eind is geko men aan het verraad door Pol Pot'. De uitzending, opgevangen in de Thaise hoofdstad Bangkok, gaf geen details over wat er is ge beurd. Een spreker meldde wel dat 'de regering van de Rode Kh mer de situatie perfect heeft op gelost' en dat de rust is weerge keerd in de beweging. Waarne mers sluiten niet uit dat deze cryptische mededeling betekent dat Pol Pot om het leven is ge bracht. Het is jaren geleden dat de radiozender van de rebellen Pol Pot met name noemde. De gehate en gevreesde Cambod jaanse ex-dictator nam vorige week vrijdag de wijk uit het laat ste bolwerk van zijn organisatie in Anlong Veng, nadat hij zijn voormalige strijdmakker Son Sen en elf van diens familieleden had laten vermoorden. In de Ro de Khmer waren rivaliserende stromingen ontstaan, die het niet eens kondetl worden over de vraag of de organisatie wel of niet moest samenwerken met de Cambodjaanse regering. In de hoofdstad Phnom Penh zijn gisteravond even voor midder nacht zware vuurgevechten uit gebroken. Getuigen verklaarden automatische wapens, granaten, mortieren en tanks te hebben ge hoord in de buurt van het cen trum van de stad. Het is voorals nog onduidelijk tussen wie de ge vechten woeden. Personeel van de opwerkingsfabriek op Cap de la Hague verwijdert materieel van Greenpeace; activisten van die organisatie kijken vanuit de andere boot toe. foto anp Door Wilko Voordouw Parijs - De Franse minister van Volksge zondheid Bernard Kouchner wil dat er 'zo snel mogelijk' een onderzoek wordt verricht naar de straling rond de nucle aire opwerkingsfabriek in het Norman- dische Cap de la Hague. Volgens een on derzoek van het wetenschappelijk co mité, dat sinds januari studeert op de vervuiling in de uiterste punt van Nor- mandië, is er rond de fabriek sprake van een 'opeenhoping' van leukemiegeval- len. Het onderzoek bevestigt de bevindingen voor professor Viel. Die stelde in januari vast dat er rond de fabriek een drie keer zo grote kans bestond om leukemie te krijgen als elders in het land. Hem was opgevallen dat de moe ders van 27 onderzochte kinderen met de ziekte tijdens hun zwangerschap vaak op het strand bij de centrale hadden gewandeld en dat de kinderen er vaak speelden. Ook had den de betrokken families veel vis en schaal dieren gegeten die in het water rond de cen trale waren gevangen. Het onderzoek werd door de directie van de opwerkingscentrale afgewezen als lariekoek. Maar het onderzoek van Viel bevestigde de vermoedens van een verhoogde straling rond de fabriek. De toenmalige minister Corrine Lepage stelde de wetenschappelijke commis sie in. Die bracht eind mei het rapport uit, waarvan de belangrijkste conclusies gisteren in dagblad Le Monde werden gepubliceerd. Direct na het uitlekken van de bevindingen maakte Kouchner - die pas tien dagen minis ter is - bekend dat hij onderzoek wil naar het stralingsgevaar. „Zo snel mogelijk moeten de noodzakelijke maatregelen worden geno men," aldus de bewindsman. Afgelopen vrij dag leefde de discussie rond de centrale - die onder meer kernafval van de centrale van Borssele opwerkt - op toen Greenpeace be kend maakte dat de centrale zwaar vervuild water in zee loost. Dat gebeurt op een diepte van ongeveer 27 meter, ongeveer twee kilo meter uit de kust. De hoeveelheid kobalt, americium, antimoon, barium, europium en mangaan zou ongekend hoog zijn. Zozeer dat het water volgens de milieuorganisatie om schreven moet worden als 'kernafval'. Gisteren diende de organisatie een aanklacht in Cherbourg in voor 'diefstal in groepsver band'. Volgens Greenpeace heeft Cogema, het bedrijf dat nucleair afval opwerkt, tot tweemaal toe materiaal gestolen. Het zou on der meer gaan om boeien, meetapparatuur en andere spullen, die door de duikers van Greenpeace bij de diverse metingen zijn ge bruikt en bij de lozingspijp waren achterge laten. Door de Cogema gehuurde duikers, beschermd door 'minstens twee bewapende mensen' haalden het materiaal maandag avond weg. De operatie werd gefilmd door Greenpeace. Maar Cogema heeft een andere lezing van de feiten. „Het gaat om een confiscatie van on gewenst materiaal bij de jaarlijkse controle van de lozingspijp," aldus woordvoerder Philippe Pradel. „Het is ontoelaatbaar dat Greenpeace spullen opslaat bij onze installa ties. Dat materiaal is hinderlijk," meent Pra del. Greenpeace heeft aangekondigd door te gaan met de acties rond de fabriek; volgens de milieu-organisatie 'de grootste bron van radio-actieve vervuiling binnen de Europese Unie'. Volgens Greenpeace pompt de Coge ma jaarlijks 230 miljoen liter kernafval in de Atlantische Oceaan. Door Wierd Duk Moskou - Hoe zal het de Moskouse straatprostituées Orgaan? De vraag is aan de orde nu de Russische hoofd stad begin september op pootse wijze het 850-jarig bestaan wil vieren. In de mestplannen is geen plaats voor de honderden prosti tuees die 's nachts de straten van Moskou afschuimen. Öat het er zoveel waren had mi nister van Binnenlandse Zaken, Anatoli Koelikov, niet vermoed. Bli een nachtelijke inspectie van het stadscentrum werd de minister onlangs, naar eigen seggen, door een groep prosti tuees 'bijna uit mijn auto ge- rokken'. Koelikov was een van weinige Moskovieten die nog "'et met eigen ogen had gecon stateerd dat de stad in de afge lopen jaren is overspoeld door prostituées, het merendeel af komstig uit verarmde voormali ge Sovjet-republieken als Oek raïne en Wit-Rusland. Bij gebrek aan bordelen en raamprostitutie bieden zij hun diensten voornamelijk op straat aan, het liefst in het hart van de stad. Met name op de Tverskaja - de voormalige Gorkistraat waar de eerste Moskouse Mc Donalds en Hotel Intoerist zijn gevestigd - en in het gebied rond het gebouw van de Doema, de Tweede Kamer, is het in de late uren een drukte van belang. Omdat prostitutie in Rusland niet strafbaar is - een overblijf sel uit de Sovjet-tijd toen pros titutie werd beschouwd als een typische kwaal van kapitalisti sche samenlevingen - kan de politie weinig tegen de overlast doen. Agenten kunnen de vrou wen hoogstens controleren op drugs of hun identiteitspapie ren verifiëren. Dagelijks wor den er gemiddeld zo'n vierhon derd prostituées opgepakt, on geveer zeventig procent van hen blijkt niet over een geldige ver blijfsvergunning te beschikken. Zij worden daarom uit Moskou verwijderd. Maar in de praktijk keren de vrouwen na enkele da gen gewoon weer terug. Veel hoeren zeggen dat ze met rust worden gelaten als zij de politie steekpenningen betalen. Russische tv-ploegen hebben met verborgen camera's meer malen vastgelegd hoe corrupte politiemannen, pooiers en hoe ren onderling de buit verdelen. De geschrokken Koelikov stelde na zijn rondrit in een kabinets beraad voor om de hoererij uit het centrum te verbannen en een soort gedoogzone in te stel len aan de kade van de rivier de Moskva. Dan zou de politie be ter toezicht kunnen houden op deze winstgevende 'dienstverle ning', die wordt gecontroleerd door de Russische mafia. Critici beschuldigden Koelikov daarop van opportunisme. De minister zou handelen op orders van de machtige Moskouse bur gemeester, Joeri Loezjkov, die zich tot nog toe niets aantrok van de hoerenoverlast, maar nu de stad schoon wil vegen voor de festiviteiten rond het 850-ja- rig bestaan. De hoofdstad heeft overigens wat dit betreft een traditie hoog te houden: vooraf gaande aan de Olympische Spe len in 1980 werden prostituées opgepakt, afgevoerd en gedu rende de spelen buiten de stad vastgehouden. Omdat de Russische autoritei ten wel vaker 'harde actie' aan kondigen zonder dat dit enig zichtbaar resultaat oplevert, lij ken de Moskouse 'nachtvlin ders' zich vooralsnog weinig zorgen te maken. „Als ze ons een bepaald gebied toewijzen dan legaliseren ze in wezen prostitutie. Ze zouden wel gek zijn om dat te doen," meent een prostituée. In plaats van prostitutie te cri minaliseren of de honderddui zenden hoeren in Rusland aan hun lot over te laten, zoals nu het geval is, zou de overheid het fenomeen beter moeten regule ren, vinden sommige commen tatoren. Gezondheidszorg-or ganisaties waarschuwden deze week opnieuw voor een aids-ex- plosie in de voormalige Sovjet- Unie. Het virus wordt onder an deren verspreid via verslaafde prostituées, die in Russische steden onder erbarmelijke om standigheden werken. Het ge bruik van voorbehoedmiddelen is in Rusland niet wijdver spreid. Volgens de persdienst van de Doema zal wetgeving rond prostitutie nog zeker tot deze herfst op zich laten wachten. Sommige Russische media sug gereren dat de parlementariërs weinig haast hebben, omdat een aantal van hen zelf gebruik maakt van de diensten van de prostituées, die hun werkterrein tegenover het parlementsge bouw hebben. In Russische kranten verschijnen regelmatig opmerkelijke berichten over nachtelijke braspartijen in het gebouw van de Doema. Met na me leden van de LDPR, de ex- treem-rechtse partij van Vladi mir Zjirinovski, zouden hier de aanstichters van zijn. Islamabad (afp) - Pakistan en Iran gaan samenwerken om een dialoog tussen de strijdende partijen in Afghanistan op gang te brengen en te komen tot een vreedzame regeling. Dit heeft de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken gisteren verklaard. De landen bereikten het ak koord maandag tijdens een ontmoeting van de Pakistaan se premier Nawaz Sharif met de Iraanse president Rafsanja- ni in Teheran, verklaarde mi nister Ahmed. In de Afghaanse burgeroorlog steunt Pakistan de fundamentalistische Tali- ban-militie, die Kabul in sep tember veroverde. Iran is op de hand van het ver dreven bewind van president Rabbani, dat steunde op de krijgsheren Masud en Dostum. De Taliban zijn net als de meeste Pakistanen sunnitische islamieten. Teheran steunt zijn sjiïtische geloofsgenoten in Afghanis tan. Daags voor het onaangekon digde vertrek van de premier naar de Iraanse hoofdstad, sloot Iran zijn grens met de westelijke Afghaanse provin cie Herat, die in handen is van de Taliban-militie. Alle grens verkeer is verboden en de grensoverschrijdende handel is stilgelegd, meldde het Af ghaanse persbureau AIP in Pakistan gisteren. De Taliban, die de afgelopen weken na een aantal vernede rende nederlagen in het defen sief zijn gedrongen, begonnen gisterochtend vanuit de noor delijke stad Baghlan een of fensief tegen de stad Kunduz. Taliban-functionarissen zei den volgens AIP dat er gevech ten woeden bij Kunduz, dat in handen is van verscheidene oppositiegroepen. De Taliban-troepenmacht van rond drieduizend man kwam vorige week in Baghlan aan, nadat oppositietroepen de Ta liban een zware nederlaag hadden toegebracht in de stad Pul-i-Khumri. Hebron/Jeruzalem - Voor de vierde achtereenvolgende dag is het gisteren in Hebron tot botsingen gekomen tussen Palestijnen en Israëlische militairen. In totaal raakten zeker 28 Palestijnen ge wond. Een 14-jarige jongen en een 72-jarige man verkeren in kri tieke toestand. Zij kregen rubber kogels in het hoofd. Palestijnse jongeren bekogelden een joodse nederzetting in het centrum van Hebron met stenen en molotovcocktails. Het Israëlische leger vuurde traangas en rubber kogels af. Volgens een hoge functiona ris van het Palestijnse ministerie van Buitenlandse Zaken namen gewapende kolonisten aan de kant van het Israëlisch leger aan de gewelddadigheden deel. De aanhoudende botsingen tussen Pales tijnen en Israëliërs in Hebron, waar vierhonderd joodse kolonis ten temidden van honderdduizend Palestijnen wonen, braken za terdag uit door onvrede onder de Palestijnen over het al maanden vastzittende vredesproces. New Delhi - India krijgt voor het eerst in zijn geschiedenis een kasteloze als president. De regerende alliantie van Verenigd Front en zijn parlementaire bondgenoot Congres Partij zijn over eengekomen de huidige vice-president Narayanan te kiezen tot de opvolger van president Sharma. Het Verenigd Front besloot deze week ook zijn steun te geven aan Narayanan, voormalig journalist en minister. De huidige president Sharma behoort tot de hoogste kaste, die van de Brahmanen of priesters..Sinds 1950, toen India een republiek werd, is het presidentschap in handen geweest van hindoes van hogere kastes, twee keer een moslim en één keer een sikh. Narayanan is afkomstig uit de groep der kaste lozen, ook wel onaanraakbaren genoemd. Onaanraakbaarheid is in India officieel afgeschaft. De gemeenschap betitelt zichzelf nu als Dalits, onderdrukten. Enkelen onder hen hebben hoge posities weten te bereiken in de Indiase maatschappij, maar de meesten staan nog geheel onderaan de maatschappelijke ladder. New York - Zwitserland stopte tijdens de Tweede Wereldoorlog joodse vluchtelingen in werkkampen. Deze waarschuwing heeft de toenmalige directeur van de Amerikaanse federale inlichting- dienst (FBI) in 1942 aan het ministerie van Buitenlandse Zaken gestuurd. Dit blijkt uit een geheim document dat het Joods We reldcongres in handen heeft gekregen. In een memo van 15 mei 1942 aan onderminister Adolf Berle schreef J. Edgar Hoover dat hem informatie had bereikt dat de positie van de joodse vluchte lingen 'steeds moeilijker werd' en dat Zwitserse joodse organisa ties geen geld hadden om hen te steunen. De Zwitserse regering liet joodse groepen tijdens de oorlog betalen voor de verzorging van joodse vluchtelingen, terwijl de regering wel voor het levens onderhoud van andere groepen zorgde. Volgens Hoover moesten joodse mannen van 18 tot 45 jaar oud gedwongen werken in de landbouw en bij de aanleg van wegen. Alanya - Een 28-jarige Nederlander uit Hoofddorp is maandag verdronken toen hij voor de kust van de Turkse badplaats Alanya was gaan duiken. De man werd gisterochtend dood gevonden tus sen twee rotsbloltken waartussen hij mogelijk klem is geraakt. Londen - In de tweede ronde van de strijd om het leiderschap van de Britse Conservatieven is William Hague gisteren ingelopen op koploper Kenneth Clarke. De gewezen minister van Financiën kreeg 64 van de 164 stemmen. De 36-jarige Hague volgt met 62 stemmen. Euroscepticus en ultra-conservatief John Redwood bleef steken op 38 stemmen. Hiermee lijkt Hague nu de beste pa pieren te hebben om in een derde ronde, die morgen wordt gehou den, Jolin Major op te volgen als leider van de Tories. Verwacht wordt namelijk dat Redwoods aanhangers Hague zullen prefere ren boven de linksere, eurofiele Clarke. (advertentie)

de Stem | 1997 | | pagina 5