Rijksgeld voor Hoven van Axel euro DE STEM Veerdienst Terneuzen-Hansweert vaart maar één keer Ouderen verbolgen over speeltuintje T "•""TT Boeren stemmen tegen herinrichten van kust Akkoord met België over weglokken van bedrijven met premies Twijfels over effect van 24 miljoen voor plattelandsprojecten Tiel Grote Geld Bingo Dierenartsen koersen door het Vlaamse land C1 lp onze verslaggever W.L. Fraanje P, de Keyser neemt waar ||[ilieuvriendelijke woonwijk Dwangsom voor milieudelict Elf Atochem dealer voor Zeeuws-Vlaanderen van: Oakley zonnebrillen Zeeland 11 i 11 WOENSDAG 18 JUNI 1997 jportvelgen electr ►.a. 20.950,- pn sportini. Get.. i. 12.750,- Alles electr. 17.750,- Igen electr. ramen >.a. 16.750,- I schuifdak m. lak Y.a.f 11.950,- i c.v. electr. ramen v.a. 20.600,- Islectr. ramen 21.950,- I 3-drs zeer mooi Olie trekhaak c.v. enz. a. 13.600.- m spoilers getint 8.950,- rarnert sportvelgen spcu- suflwof Lm. velgen enz v.a. 12.400,- drs. v.a. 14.300,- Mt. Of diesel v.a. 14.950,- iet div. Extra's v.a. ƒ11.950,- sportvelgen spoilers kuip- 19.950,- rt, aubergine Sportvelgen v.a. 18.950.- schuifdak c.v. va. 9.750,- electr. airco 31.730,- l.m. velgen c.v. 15.750,- |rtvelgen electr. v.a. 19.750,- il sportvelgen 24.750,- huifdak m.lak v.a. 9.950,- sportvelgen c.v. V.a./ 12.950,- DLbenz. va. 8.750,- metje iïl)DEN. .00 - 18.00 uur. ond tot 21.00 uur. .00 - 17.00 uur. 00 - 17.00 uur. ledrijf Arends is ludig te vinden: ireda- Utrecht afslag ta-Noord richting 'ein afslag ind.terrem ,eind>1eweg rechts rkten nsdag en zondag open uni aktiemaand 3,-. Entree gratis. 2,50 met gratis kopje on. Inl. 0344-6335 Jat. 28 en zond. 29 juni Braderie en Rommelm. orenplein in Wouw Tbv. St. Vrienden Harmonie Oranje. 10-17-°9J,qin 1165-302682of_56996U lineuzen - Inwoners van de ge lote Terneuzen die in juli en au- Imstus mee willen varen met de toe- Ipstische veerverbinding Terneuzen- lüansweert kunnen pas de volgende |jag terug. De boot vertrekt 's mor- isuitHansweert richting Terneu- lSe veerhaven en vaart pas 's Loads weer terug. Bingo/Kienen_ Kloosterzande op nderdag 19 juni wjJa®,e Reizende Man. Met ra's Aanv. 20u. huisarts^ is afwezig 'an 23 juni t/m 6 juli- Dokter in de oorspronkelijke opzet zou de veerverbinding twee keer per dag heen en weer varen, maar Rijkswaterstaat en politie hebben geen toestemming gege ven om aan te leggen aan het ponton in Hansweert. „Omdat we geen toestemming kregen zouden we moeten schutten in Hans- weert. Dat kost te veel tijd om het oor spronkelijke schema te kunnen hand haven. Vandaar dat we hebben besloten om maar een keer heen en weer te va ren," aldus schipper A. de Vries van de Ms. Denick. De Vries betreurt de gang van zaken. Het ponton in Hansweert wordt ge bruikt door boten van politie en Rijks waterstaat. „We dachten dat er nog ruimte voor onze veerdienst was. Maar politie en Rijkswaterstaat deelden ons mee dat ze het volledige ponton nodig hebben. Vandaar dat we geen toestem ming kregen om op die plaats aan te leggen. Daarnaast blijkt dat het ponton bij laag water wat hoog is voor fietsers en voetgangers om aan wal te komen. We hebben begrip voor het standpunt van de politie en Rijkswaterstaat, maar het is wel jammer dat het zo is gelo pen." Vandaar dat de Denick in juli en augus tus iedere dag om 09.00 uur vertrekt uit Hansweert. Het schip komt dan rond 11.30 uur aan in de Veerhaven van Ter- neuzen. Vanaf 12.30 uur verzorgt de Denick rondvaarten op het kanaal Gent-Terneuzen in het kader van de toeristische attractie Portaal van Vlaanderen. Om 18.00 uur vertrekt de Denick weer uit Terneuzen. De Vries hoopt dat de toeristische veer verbinding volgend jaar wel twee keer heen en weer kan varen. „Kijk, dit jaar gaat het nog om een proef. We doen ons best om de verbinding volgend jaar uit te breiden tot meer vaarten. Daarnaast proberen we volgend jaar ook eerder te starten. We denken aan het voorjaar." Irtnonze verslaggever linisterdam - Het milieuvriendelijke bouwproject De Hoven 1:31 Axel is één van de 34 van dit soort projecten in Nederland Ijat subsidie krijgt van het Rijk. Staatssecretaris D. Tommei llfolkshuisvesting) maakte dat gisteren bekend op de eerste Ipuurzaam Bouwendag in Amsterdam. Er waren in totaal 210 Inzendingen. Dtnieuwe woonwijk verrijst op lilt plaats van de huidige Beton- tijk West, waar eind dit jaar de eerste van uiteindelijk ruim tweehonderd woningen onder de slopershamer gaan. In eerste instantie waren al 24 aperimentele bouwprojecten (etaioreerd met subsidie door iet ministerie. Gisteren kwamen erop de Duurzaam Bouwendag aogeens tien bij, waaronder dus BeHoven van Axel. Be Axelse delegatie onder aan roering van burgemeester W. de Graat was bijzonder in haar aapjes met het verlossende woord van de staatssecretaris. ,Wij zijn hier erg gelukkig mee. Het betekent een erkenning voor let feit dat er ook in onze streek, i-Vlaanderen, inspannin- gepleegd om duur- en energiezuinig te bou ten," aldus De Graaf. DeHoven van Axel is een project 'in de Regionale Zeeuws- flaamse Woningbouw Vereni- en de gemeente. Het omvat woningen, waarvan iets neer dan honderd huurhuizen de rest koopwoningen. De nieuwe wijk in het westen van tal kenmerkt zich onder meer door ruim vijftig huizen, die zo- tel voor jonge als oudere men sen geschikt zijn. Bovendien speelt het milieu een 'oorname rol in het ontwerp. Zo tanen toekomstige bewoners tater tappen uit twee verschil lende leidingen. Naast een nor male drinkwaterleiding is er een 'parte watervoorziening voor spoelen van het toilet. Dat gebeurt met regenwater, dat *dt opgevangen in speciale bassins. De woonkamers liggen •P bet zuiden en hebben grote lanen om optimaal gebruik te maken van de warmte die de zon afgeeft. Voor De Hoven van Axel is een subsidie van zes ton aange vraagd. Volgens de burgemees ter is nog niet bekend of dat be drag ook inderdaad wordt toege kend. „Daar moet de komende weken nog nader overleg over plaatsvinden." Van onze verslaggever Middelburg - Het Vlissingse be drijf Elf Atochem moet duizend gulden betalen voor elke dag na 1 september dat een hoeveelheid gevaarlijk afval van 400 ton op het terrein blijft liggen. Voor de provincie is de maat vol. Over sanering van de partij ver vuilde grond is herhaaldelijk met het bedrijf overlegd. Aan vankelijk lag er 2000 ton, af komstig uit de bezinkvijvers van het bedrijf. Het was zo vervuild dat de inspecteurs het aanmerk ten als gevaarlijk chemisch af val. Uiteindelijk vervoerde Elf Atochem 1600 ton eind april van dit jaar naar een erkende ver werker, maar liet de rest liggen. De fabriek kreeg vervolgens een brief van de provincie dat ook de rest onverwijld zou moeten wor den opgeruimd. In de brief werd over bestuurlijke maatregelen gerept. Toen twee inspecteurs van de directie Ruimte, Milieu en Water een inspectie uitvoerde op 2 juni lag de partij grond er nog steeds. De dwangsom kan oplopen tot 50.000 gulden. Daarna kan de vergunning worden ingetrokken. Van onze verslaggever Hulst - Onwonenden van het gloednieuwe speeltuintje aan de Clausstraat in Hulst willen dat de gemeente zo snel mo gelijk alles weer afbreekt. Rond het speeltuintje wonen bijna uitsluitend ouderen en die zitten niet op een klim- en klautertoestel of een kleurige wip-eekhoorn te wachten. De bewoners willen dat het plantsoentje voor hun huizen weer in ere wordt hersteld. Hele maal als vroeger zal het trou wens nooit meer kunnen worden, want ruim voordat de speeltui gen arriveerden werden twee, volgens de bewoners, schitte rende bomen omgezaagd. Omdat ze krom waren, kregen ze van de gemeente te horen. „Maar nu blijkt de werkelijke reden. Ze stonden natuurlijk in de weg voor die speeltuin." De bewoners hebben er overigens wel vier an dere vingerdunne boompjes voor teruggekregen. Wat hen vooral dwars zit is dat er helemaal geen overleg met hen is gevoerd. Van de ene op de an dere dag verschenen de spullen voor hun deur. „Een misver stand," dachten we. „Een speel tuin voor 60-plussers Ze bel den de gemeente, maar kregen te horen dat de speeltuigen wel de gelijk op de goede plaats ston den, dat alles uitvoerig was be sproken met de wijkraad Den Dullaert en dat er zelfs met de jeugd in de buurt overleg was ge pleegd. „Wanneer aan een wijkraad een probleem of voorstel wordt voor gelegd, is het naar onze mening hun taak om de kwestie onaf hankelijk met alle betrokkenen te bespreken," schrijven de be woners in een protestbrief aan de gemeente. „Daar wij inzake speelvoorzieningen in onze wijk nimmer iets van wijkraad Den Dullaert hebben vernomen, vin den wij het een kwalijke zaak dat zij zich naar de gemeente toe profileert als zijnde onze verte genwoordiger. Wij zijn dan ook zeer teleurgesteld dat het be stuur van onze wijkraad deze kwestie nooit aan ons heeft voor gelegd en voelen ons derhalve zeer gepasseerd." De bewoners willen dat de ge meente snel een andere plek voor het speeltuintje zoekt. Ze vinden zelf het ontmantelde speeltuintje op het Graauwplein een goede plaats. Maar ook even verderop in de Marijkestraat zouden de De ouderen zijn helemaal niet te spreken over het pas aangelegde speeltuintje in hun straat. FOTOWIM KOOYMAN spullen veel beter passen. „Want daar wonen wel kinderen." De speeltuigen horen volgens de be woners niet thuis in een buurt waar alleen maar ouderen wo nen. Bovendien is het volgens hen ook niet de meest verkeers veilige locatie. De bewoners hebben zich over de gang van zaken ook beklaagd bij de wijkraad en secretaris H. Soonieus zegt er een beetje mee in zijn maag te zitten. „We kun nen natuurlijk niet voor iedere scheet bewoners bijeen roepen," stelt hij. „Bovendien," wast hij de handen in onschuld, „heeft de gemeente die plek uitgekozen en niet de wijkraad. „Wij hadden in eerste instantie liever de Moor manstraat gezien, maar dat is volgens de gemeente te verkeer- sonveilig. De Clausstraat vinden wij op zich een goed alternatief." Wethouder P. Weemaes stelt dat de speeltuin op het Graauwplein juist bewust is ontmanteld om dat die te afgelegen lag. „Met die nieuwe speeltuigen zijn grote in vesteringen gemoeid en wij wil len graag wat sociale controle door de buurt." Volgens Wee maes is het in de hele gemeente zo dat mensen liever geen speel tuintje voor hun deur hebben. „Maar de kinderen in een wijk hebben recht op speelvoorzie ningen, vinden wij. Dus ook de kinderen in de wijk Dullaert- Zuid. We hebben overleg gehad met de schooljeugd en die heb ben zelf voor de Clausstraat ge kozen. Bovendien waren er geen andere geschikte locaties voor handen." (ADVERTENTIE) Voor meer inljrmatie kunt u terecht bij het Nationaal Forum. Het Nationaal Forum wordt gevormd door organisaties van con- 'umenten, werkgevers, werknemers, de financiële sector en de overheid. Deze organisaties Leveren vanuit hun eigen invalshoek en specifieke deskundigheid een bijdrage aan de voorbereiding VJn de invoering van de euro in Nederland. Nde gratis Eurolijn 0800 1521 (ma-vr van 9.00 - 21.00 uur) v°or het opvragen van het informatiepakket of kijk op de El"osite http://www .euro.nl 2e kwartaal 1998 Besluit deelnemende landen EMU 1999 .1. omstreeks januari 2002 Invoering euromunten en -biljetten 1998 2000 2001 1 januari 1999 Vaststelling waarde euro Invoering euro in bank en giroverkeer 2002 1 juli 2002 De gulden verdwijnt als wettig betaalmiddel .IV Het Nationaal Forum voor de Introductie van de euro. Dat zegt de Algemene Rekenka mer na onderzoek van de manier waarop de besteding van deze Eu ropese miljoenen is voorbereid. Volgens de Rekenkamer is vol strekt onduidelijk waarom som mige projecten wèl geld kregen en andere niet en zijn de effecten van de subsidie onvoldoende te meten. Dat geldt ook voor twee projecten in Zeeuws-Vlaanderen, te weten de productie van melkrobots door Prolion in Cadzand (gestart met 700.000 gulden Europese subsi die) en de Herinrichting vlaske tens (Van de Bilt Vlas) in Sluiskil (bijdrage van Europa 411.000 gul den). De Algemene Rekenkamer schrijft dit in het gisteren verschenen rap port 'Voorbereiding van platte landsprojecten met Europese sub sidie'. Sinds 1994 krijgen Zeeland, Lim burg, Groningen, Drente, Fries- Van onze verslaggeefster IJzendijke - Dierenartsen uit heel Nederland (110) en wiel- rencoryfee Roger de Vlaminck houden vandaag een fiets tocht door Zeeuws-Vlaanderen en België. Er wordt om 9.30 uur gestart vanuit het Mauritshof in IJzen dijke. De IJzendijkse dierenarts Pol van de Vijver vertelt dat de tocht uit drie onderdelen be staat. „De toertocht gaat 's morgens over negentig kilome ter en na de lunch start een toertocht over veertig kilome ter. Voor de mindere fietsgoden hebben we een recreatietocht uitgestippeld. Voor de lunch start er een tocht van veertig kilometer en daarna kan nog een rit van dertig kilometer worden gereden." Naast de toer- en recreatietocht is er ook nog een heuse tijdrit over zeseneenhalve kilometer. „Dat wordt een echte wedstrijd op de racefiets, dat gaat hard tegen hard. Het gaat hier om een koppeltijdrit, voor de vei ligheid staat elk koppel onder motorbegeleiding. We hebben zeven motors tot onze beschik king. De tijdrit begint om 15.30 uur en hier doet natuurlijk ook Roger de Vlaminck aan mee." De wielrenners komen aan het eind van de middag weer alle maal samen in het Mauritshof. De dierenartsen houden elk jaar hun fietstocht en er wordt elke keer voor een andere loca tie gekozen. Dit keer viel de keus op (Zeeuws)Vlaanderen. De dierenartsen hebben voor de organisatie van het wielerfes- tijn hulp gekregen van het Toe ristisch Bureau Zeeuws-Vlaan deren. Oostburg - De West-Zeeuws-Vlaamse boeren zeggen massaal 'nee' tegen de herinrichtingsplannen voor de kust van West- Zeeuws-Vlaanderen. Van de aanwezige landbouwers stemden 58 tegen en 14 voor. Het was gisteravond in Den Hoekzak te Oostburg een duide lijke en tevens verwachte afwij zing van de huidige plannen voor de herinrichting. „Zoals de plannen nu op tafel lig gen, kunnen wij hier niet mee ak koord gaan. Dat is jammer voor de streek, maar we kunnen niet anders. De landbouw moet te veel inleveren en dat pikken we niet. Als Gedeputeerde Staten de planvorming niet wijzigt dan is het voor ons helemaal over," al dus voorzitter Erik Dekker. Dekker slaat de deur dus nog niet helemaal dicht, maar benadrukt wel dat de boeren weigeren te veel concessies te plegen richting natuur en recreatie. „Het moet helder zijn dat we niet meer mee werken aan de huidige plannen, daarvoor is het draagvlak te ver afgebrokkeld. Al jarenlang vra gen we de overheden om concrete voorstellen over de toekomst van de agrarische sector. We kregen niet anders dan vage beloftes." Dekker stelt dat er te veel land bouwgrond wordt onttrokken ten gunste van recreatie en de na tuur, er geen schaalvergroting kan plaatsvinden en de ruilver kaveling niet goed is geregeld. „Dit zijn de hoofdlijnen, maar in feite spelen er nog zoveel andere zaken mee, het is een zeer com plex verhaal wat al jaren loopt. We zullen nu vast en zeker alle kritiek van gedeputeerden en an dere overheden over ons heen krijgen, maar ze hadden beter naar ons moeten luisteren. De plannen bieden de boeren te wei nig om goed van te leven, we heb ben geen andere keus dan onze handen ervan af te trekken. We hebben gevraagd en gevraagd maar er te weinig voor terugge kregen." Middelburg - Er is een akkoord gesloten met België over het over de grens lokken van grote bedrijven door met vette subsi dies te zwaaien. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het is onduidelijk of de vierentwintig miljoen Eu ropese subsidie voor plattelandsvernieuwing in Zeeland echt bijdraagt aan de ontwikkeling van het Zeeuwse platteland. Gisteren besloten Gedeputeerde Staten van Zeeland de zogeheten Code voor Goed Nabuurschap te tekenen. De Vlaamse regering, Noord-Brabant en Limburg zul len de Code ook tekenen. Het besluit betere buren te wor den ontstond vorig jaar toen het grote postorderbedrijf Necker- mann uit Hulst over de grens dreigde te gaan bouwen omdat België met een hoge subsidie lonk te. Althans, daar schermde Neckermann mee, hetgeen tot veel grensoverschrijdende bestuurlijke commotie leidde. Het is uiteinde lijk niet doorgegeaan, Necker mann vestigde zich in Terneuzen. Maar het Zeeuwse provinciebe stuur was wel geschrokken en de bestuurders over de grens gingen in overleg. De Code is een zogehe ten herenafspraak. Er bestaan geen echte verplichtingen en rech ten. Het is niet verboden binnen de afspraak om overheidssteun aan bedrijven te schenken, het is echter de bedoeling het opbieden van overheden tegen elkaar te voorkomen. Als het vermoeden bestaat dat daarvan sprake is, die nen partijen dat aan elkaar te melden en vervolgens alle over heidssteun aan het betrokken be drijf intrekken. Als dat leidt tot een meningsverschil moet dat aan het Bestuurlijk Overleg worden gemeld en dat orgaan zal een be sluit nemen. Verder is afgesproken dat partijen elkaar regelmatig zullen informe ren over nieuwe stimuleringsrege lingen aan beide kanten van de grens. (ADVERTENTIE) land en Overijssel van de Europe se Commissie extra geld uit de Eu ropese fondsen voor plattelands vernieuwing. Het gaat om een to taal van 300 miljoen gulden voor de periode 1994 tot 1999, waarvan 24 miljoen naar Zeeland gaat. Het geld wordt onder andere be steed aan natuur- en milieupro jecten en stimulering van recrea tie en de regionale economie. De subsidie wordt alleen beschikbaar gesteld als de projecten worden medegefinancierd door bijvoor beeld het Rijk, provincies, ge meenten of particulieren. De Rekenkamer geeft ook minis ter Melkert van Sociale Zaken een veeg uit de pan. Zijn ministerie moet de projecten die zich met werkgelegenheid bezighouden veel meer de helpende hand rei ken, aldus de Rekenkamer. Mel kert laat die hulp volledig over aan de regionale arbeidsbureaus. DE COCK OPTIEK RAADHUISPLEIN 3 OOSIBURG DORPSSTRAAT 19 BRESKENS TEL(0117) 453657 j TEL(0!17) 3853001

de Stem | 1997 | | pagina 13