Milieutop dreigt te mislukken Onderzoek naar afstudeerfonds HEMA khtlMei! J? Tom bree Sinn Kamer akkoord met voorstel op toezicht woningcorporaties Melkertbanen voor alle 600 gemeenten Franser 'Iederec Pot nu i 0800-1 Vrouwenmishandeling kost ruim 330 miljoen Bom van boord Massa boeren voor Bredase rechter gedaagd Kans op Pronk en De Boer somber Afslanken op 500 calorieën Protest tegen pootjes breken DE STEM BINNENLAND A4 DESTEM COMMENTAAR Boeing veel te laag boven Amsterdam door serie fouten Investeren in toekomst DE stem BINNENLAND KORT Varkenspest neemt nog steeds toe Nederland helpt Rusland Kaartenactie voor humaner asielbeleid Meidactie racisme van start Musicus Herman Schoonderwalt overleden Tompouce nu 4 Q 95 voor Coburger rauwe ham 2» nu A* Zomervruchtenbrood .450 nu"T* Mini gevulde koeken Verse triangle broodjes nü 10 0 95 voor Bag-in-Box wijn postbus 51 i i DINSDAG 17 JUNI 1997 Den Haag (anp) - In Neder land zijn jaarlijks 211.000 vrouwen van tussen 15 en 60 jaar het slachtoffer van geweld thuis. In 50.000 gevallen is sprake van ernstig of zeer ern stig geweld. De economische en maatschappelijke kosten van vrouwenmishandeling be dragen ruim 330 miljoen gul den. Dit blijkt uit de studie Economi sche kosten van thuisgeweld te gen vrouwen van de Stichting Vrouwenopvang Nederland en Transact, die gisteren in Den Haag is gepresenteerd. „Geweld tegen vrouwen komt op de hele wereld voor," zei A. Vis ser, voormalig commissaris van de politie Haaglanden. „Zuid-Ame rika en Afrika spannen de kroon, maar ook in Europa is het een probleem. Doe je niets, dan legiti meer je het geweld." Wat vrouwenmishandeling de sa menleving kost, was nog nooit on derzocht, niet in Nederland en evenmin in het buitenland. „Met dit onderzoek wilden wij vrou wenmishandeling op een andere manier onder de aandacht te brengen," aldus D. Korf, één van de onderzoekers. Hoeveel vrouwen thuis te maken hebben met geweld, was moeilijk te bepalen. Er is geen goede regis tratie en vrouwen praten er niet altijd over. De aantallen die in het rapport worden genoemd, zijn een ondergrens, zo benadrukt Korf. Bij ongeveer 50.000 vrouwen is er sprake van ernstig of zeer ernstig geweld. Hierbij gaat het om zaken als de keel dichtknijpen, seksueel geweld, slaan, steken met scherpe voorwerpen en herhaaldelijk de trap afduwen. De medische kosten van de mis handeling bedragen 15,5 miljoen gulden. De kosten in de sociale ze kerheid (ziekteverzuim, bij standsuitkeringen) liggen op 165 miljoen gulden. De psychosociale hulp kost bijna 80 miljoen gulden. De vrouwenopvanghuizen vallen ook onder deze post. Politie en justitie spenderen ongeveer 70 miljoen gulden aan de gevolgen van vrouwenmishandeling. Niet meegenomen zijn de indirec te kosten, zoals psychische hulp aan kinderen die getuige zijn ge weest van de mishandeling van hun moeder. Ook is niet gekeken naar kosten die verder in de toe komst worden gemaakt wanneer slachtoffers alsnog psychische hulp vragen. Er is gebrek aan capaciteit in de vrouwenopvang. Het kabinet wil daar volgend jaar extra geld voor uittrekken. Hoeveel wil het minis terie van VWS pas op Prinsjesdag bekendmaken, maar naar verluidt zou het gaan om 15 miljoen gul den. Van onze Haagse redactie Den Haag - De VN-top over milieu en ontwikkeling, vol gende week in New York, dreigt op een mislukking uit te lopen. De rijke landen hebben zich niet gehouden aan af spraken die vijf jaar geleden zijn gemaakt, op de vorige top in Rio de Janeiro. De ontwikkelingslanden zijn daar om niet gemotiveerd om mee te werken aan een interna tionaal milieubeleid. Dat zeiden de ministers De Boer (Milieu) en Pronk (Ontwikke lingssamenwerking) gisteren in Den Haag. Volgende week komen de Verenigde Naties bijeen in New York om de resultaten van 'Rio' te bespreken en nieuwe doe len te stellen. In New York willen De Boer en Pronk afspraken ma ken over duurzame energie, schoon water en regenwouden. „De afspraken van Rio zijn niet nagekomen," aldus Pronk. Zo be loofden de rijke landen drie mil jard gulden voor milieumaatre gelen in de Derde Wereld, maar dat geld is nooit betaald. „Ik zou me als ontwikkelingsland deze keer niet zo gemakkelijk laten af schepen." De rijke landen hebben hun eigen milieudoelstellingen absoluut niet gehaald, erkende De Boer. De co2-uitstoot, die moest stabili seren, is juist fors toegenomen. „Ik deel het pessimisme van Pronk," zei De Boer, „maar we moeten ook kijken naar de din gen die wel goed zijn gegaan." Ze wees daarbij op het feit dat veel ontwikkelingslanden nu een mi lieubeleid kennen. Pronk stak de hand in eigen boe zem. Nederland beloofde in Rio ook extra geld, maar die belofte sneuvelde in de kabinetsforma tie. De Zuideuropese landen doen het volgens de minister nog slechter, de Scandinavische wat beter. Voor Nederland is het een extra probleem dat het in New York optreedt als EU-voorzitter, meent Pronk. ,;Vijf jaar geleden kondén we öns afzetten tegen de andere Europese landen. Nu is d'atminder gemakkelijk,;' i De rijksoverheid wordt straks verantwoordelijk voor het toe zicht op de zelfstandig op de wo ningmarkt opererende corpora ties. De gemeenten raken hun taak als toezichthouder kwijt. Hun werk is nu om samen met corporaties het lokale volkshuis vestingsbeleid vorm te geven. Dit moet gebeuren in zogeheten pres tatie-afspraken. Het Centraal Fonds voor de Volkshuisvesting (CFV) gaat de financiële positie van de corpora ties beoordelen. Het fonds krijgt ook een onafhankelijke rol bij de sanering van corporaties die in de problemen zitten. Tommei koos voor deze aanpak naar aanleiding van het parle mentair onderzoek naar het fi nancieel en bestuurlijk wanbe heer bij de Limburgse woning corporatie WBL. Tommei kan ingrijpen als corpo raties onvoldoende prestereren in de (lokale) volkshuisvesting, bij voorbeeld op het gebied van nieuwbouw, leefbaarheid in de wijk en woningverbetering. Ver huurders zijn verplicht hiervoor r Van onze Haagse redactie Den Haag - De universiteiten gaan uitzoeken wat er gebeurt met de 30 miljoen gulden uit het afstudeerfonds. Dat geld is be doeld om studenten met problemen te helpen afstuderen. Eindhoven (anp) - Afslanken op een dieet van vijfhonderd ca lorieën per dag kan geen kwaad. Vooralsnog wijst niets er op dat er iets mis zou zijn met diëten met een zeer lage calorieën- waarde. Het is derhalve volstrekt onzeker of dit soort afslank- kuren in 1999 moet verdwijnen wanneer de nieuwe Europese richtlijn voor maaltijdvervangers van kracht wordt. Dat betoogde hoogleraar fysiologische scheikunde prof. dr. C. de Bruijn gisteren in Eindhoven op een symposium over voedingstechno logieën. De Bruyn is verbonden aan de Technische Universiteit aldaar. Bij de discussie over de nieuwe richtlijn zijn weliswaar diëten van achthonderd calorieën als uitgangspunt genomen, maar volgens de hoogleraar is dat eerder gebeurd op politieke dan op wetenschappelij ke gronden. Sinds enige tijd woedt een discussie over de zogeheten VLCD's (very low calory diet). Met he in ons land ontwikkelde vijfdaagse minikuur kan iemand per week gemiddeld 2,5 kilo afvallen. De afslankkuren zijn onder vuur komen te liggen omdat volgens sommige producenten gebruikers niet genoeg binnen zouden krijgen. Volgens De Bruijn worden alle producten onder de achthonderd-calo- rieëngrens nog eens bekeken: „Zolang internationaal en wettelijk nog niets is vastgelegd, blijven ze gewoon bestaan en zijn berichten over hun verdwijnen ronduit voorbarig." De gebruikers kunnen er naar zijn overtuiging van verzekerd zijn dat zij de benodigde mineralen en vitaminen gewoon binnenkrijgen, „zelfs bij langdurig gebruik". Den Haag (anp) - De Tweede Kamer stemt in met de voorstel len van staatssecretaris Tommei van Volkshuisvesting om wo ningcorporaties beter te kunnen controleren. Dat bleek giste ren tijdens een algemeen overleg. In de praktijk wordt een groot deel besteed om gaten in de be groting van de universiteiten te dichten, zeggen de studentenvak bonden ISO en LSVB. Studenten die langdurig ziek zijn of bestuurswerk verrichten, mo gen een jaar langer studeren. Om de kosten te dekken stelt minister Ritzen (Onderwijs) jaarlijks 30 miljoen beschikbaar. In 1994 pleitten de universiteiten nog voor een bijdrage van ten minste 100 miljoen. De organisatie van universiteiten VSNU belooft nu een onderzoek in te stellen. Daarbij moet duide lijk worden wat er vanaf 1996 is gebeurd met het geld. De VSNU heeft geen duidelijk beeld van de bestedingen tot die tijd, zo blijkt uit een brief aan Ritzen. hun vermogen te gebruiken. Als zij na investeringen in hun eigen werkgebied nog kapitaal over houden, kunnen zij volgens Tom mei een bijdrage leveren aan de volkshuisvestingopgaven in an dere regio's. De staatssecretaris gaat er voor alsnog van uit, dat hij rijke ver huurders niet tot investeringen in de sector hoeft te dwingen. Zo maakten de koepels van corpora ties zelf een ambitieus Nationaal Programma Volkshuisvesting (NPV), waarin zij aangeven hoe verhuurders de komende jaren miljarden guldens in de volks huisvesting gaan investeren. Bo vendien heeft Tommei het Besluit Beheer Sociale Huursector (BBSH) als wettelijk dwangmid del achter de hand. PvdA en D66 pleitten gisteren nog voor een andere mogelijk heid: een vermogensheffing voor rijke corporaties. Tommei wees dit voorstel 'als stok achter de deur' niet bij voorbaat af. Het CDA twijfelt aan de juridische haalbaarheid ervan. Het WD vindt zo'n heffing onacceptabel. Actievoerders van Peta hebben gisteren bij het Europese hoofd kwartier van de Japanse farmaceutische firma Yamanouchi in Lei derdorp betoogd tegen het plan van dit bedrijf om bij 36 beagles de poten door te zagen of ze te breken om dan vervolgens te testen of en hoe een breuken helende chemicalie werkt. foto wfa keling werkzoekenden (WIW) gaat het onder meer om het sa menvoegen van de banenpool en de jeugdwerkgarantiewet (JWG). De gemeenten moeten vanaf 1 ja nuari volgend jaar kunnen be schikken over een werkfonds, waarmee ze langdurig werklozen aan de slag kunnen helpen. De mogelijkheden variëren van het aanbieden van scholing en een werkervaringsplek tot het ver strekken van forse loonkosten subsidies aan werkgevers. De WD had het liefst gezien dat de bestaande Melkertbanen bij de stroomlijningsoperatie waren meegenomen. Volgens de PvdA- bewindsman is dat echter niet aan de orde. Wel toonde hij zich bereid om de regeling voor Mel kertbanen meer af te stemmen op de WIW. Dit houdt onder meer in dat alle gemeenten ervan kunnen profiteren en dat gemeenten open moeten staan voor klachten over concurrentievervalsing. De minister ging akkoord met een Kamerbrede wens om uitke ringsgerechtigden een stem te ge ven in de WIW-verklaring van het arbeidsbureau. Het arbeids bureau moet bij iedere uitke ringsgerechtigde vaststellen wat de kans is op werk en wat er nog gebeuren moet om iemand aan de slag te krijgen. De Kamer wil voorkomen dat het arbeidsbu reau te snel in de verleiding komt om moeilijk bemiddelbare werk zoekenden te dumpen bij de so ciale dienst. Om dit tegen te gaan, moet de klant tegen de WTW-ver- klaring in beroep kunnen gaan. Melkert is er niet voor om de be- Van onze verslaggever Breda - Op dinsdag 8 juli moeten 70 vee houders verschijnen voor de economische politierechter in Breda. Zij moeten zich verantwoorden voor het niet inleveren van het afsluitformulier van hun mestboek- houding over 1995. De 70 maken deel uit van een groep van in to taal 9500 boeren die, uit protest tegen het mestbeleid van de overheid, dezelfde overtre ding hebben begaan. De Bredase politierechter heeft nog 300 zaken op de plank liggen. Op twee nog nader te bepalen data in augustus worden in Breda opnieuw marathon-zittingen gehouden. Die vinden normaal plaats in het Bredase ge rechtsgebouw. In Den Bosch week de politie rechter nog onlangs uit naar de Brabanthallen, omdat eerdere mestwetgevingzaken met vele verdachten en sympathisanten met tractoren nog al hinder opleverden in en rond het ge rechtsgebouw in Den Bosch. Volgens de Bre dase persrechter G. Poerink is er op grond van de ervaringen tot nu toe geen aanleiding om dergelijke hinder in Breda ook te vrezen. Overigens is het nog de vraag of er op 8 juli daadwerkelijk 70 boeren voor het hekje van de Bredase politierechter zullen verschijnen. Mr. Poerink: „Een groeiend aantal boeren maakt gebruik van de mogelijkheid om een boete te betalen en daardoor verdere strafvervolging af te kopen." Mr. A. van Beek, van het Tilburgse advocatenkantoor Linssen, die een fiks aantal van de 70 'Bredase' verdachten als cliënt heeft, denkt dat het wel meevalt met de bereidheid tot schikken: „Ik heb hier in elk geval een lijst van 26 boeren die hun zaak voor laten komen." Van Beek zal op 8 juli in elk geval de Securitel- affaire aan de orde brengen in zijn pleidooi: „De Meststoffenwet is nooit aangemeld in Brussel en is dus niet rechtsgeldig". Ook bestaat nog de mogelijkheid dat er op 8 juli helemaal geen zitting komt in Breda. Vol gens mr. H. Kastein, een van de soldaten uit het leger van advocaten dat de boycotboeren bijstaat, zal het college van procureurs-gene raal deze week een besluit nemen over een ge neraal pardon voor de actieboeren die nog niet veroordeeld zijn. Kastein acht de kans op zo'n generaal pardon groot, omdat justitie veel tijd en geld kwijt is aan de vervolging van de mest- Een Engelse vliegtuigbom van duizend pond werd gisteren vanuit een vissersboot op de kade van de Scheveningse haven getakeld. Het karwei was minder link dan op het eerste gezicht lijkt, want de bom was door de duik- en demontagegroep van de Koninklijke Marine al op zee onschadelijk gemaakt. foto anp Den Haag (anp) - Minister Melkert van Sociale Zaken en Werk gelegenheid is bereid om alle 600 gemeenten in aanmerking te laten komen voor Melkertbanen, in plaats van de huidige 79. Dat zei hij gisteren in een overleg met de Tweede Kamer over de stroomlijningvan gesubsidieerd werk. Bij het wetsvoorstel Wet inscha- loning voor de banen hoger vast te stellen dan 120 procent van het minimumloon bij een 32-urige werkweek. Wel mag een gemeen te WIW-banen van 36 of 38 uur per week aanbieden, De gemeen te moet de extra uren uit eigen zak betalen, maar hoeft niet bang te zijn voor het verlies van subsi diegelden. Verder is de bewindsman bereid te onderzoeken of allochtone meisjes met een JWG-baan in derdaad de dupe worden van ge dwongen uithuwelijking door hun familie. Een JWG-baan is een vaste baan die uitzicht biedt op gezinsvorming. Als van deze mogelijkheid misbruik wordt ge maakt, is de.bewindsman bereid om hier in de WIW alsnog een stokje voor te steken. Amsterdam (anp) - Een commu nicatiestoornis tussen de ver keerstoren en de gezagvoerder van een Boeing 747 van E1A1 en een defect afstandsbaken op de landingsbaan zijn twee van de oorzaken van een bulderend la waai dat op zondagavond 27 ok tober 1996 bewoners van Amster dam Centrum en Zuid opschrik te. Een onderzoek van het minis terie van Verkeer en Waterstaat heeft dat uitgewezen. De Boeing 747 van E1A1 was door de opeen stapeling van fouten tot minder dan 300 meter boven de stad ge zakt en moest de reeds ingezette landing afbreken. boeren. Het openbaar ministerie op zijn beurt 'wenst niet te reageren op de voorspellende ga ven van een advocaat.' Het gerechtshof in Arn hem heeft 89 veehouders een geldboete van zeshonderd gulden opgelegd omdat zij in 1995 weigerden het afsluitformulier mestboekhou- ding in te sturen naar het Bureau Heffingen in Assen. In zeven gevallen verklaarde het hof de dag vaarding nietig. De verdachten konden uit de stukken niet opmaken welk formulier zij had den moeten inleveren. Vijf veehouders kregen vrijspraak omdat volgens het hof niet de boer zelf maar zijn maatschap aansprakelijk was voor het insturen van de formulieren. Drie van de 104 zaken zijn al eerder aangehouden. Het hof vindt dat „in een geordende samenle ving niet kan worden aanvaard dat een groep die zich niet kan verenigen met het mestbeleid van de overheid op eigen gezag uitmaakt of ze meewerkt aan dat beleid." Het hof vindt echter ook dat de boeren een „aanzienlijke inspan ning" moeten leveren om te voldoen aan de mi lieuwetgeving en dat zij zich daar flinke finan ciële offers voor moeten getroosten. De boycot- boeren zijn dit voorjaar gestopt met hun actie HET LEEK of er opzet in het spel was. Op de dag dat de Europese reoe- ringsleiders en hun ministers van Financiën zich bogen over de toela tingseisen voor de Europese Muntunie en de criteria die daarna moe' ten worden gehanteerd om de Unie overeind te houden, kwam het bi' richt dat het in Nederland economisch nog beter gaat dan werd aange nomen. s In Europa is Nederland reeds een lichtend voorbeeld voor anderen Het Nederlandse poldermodel voor de economie wordt bewonderd en zo- veel mogelijk geïmiteerd. Gisteren meldde het Centraal Planbureau (CPB) dat de economische groei in 1997 uitkomt op 3,25 procent Het geschatte percentage was 3 procent. Voor 1998 ziet de situatie er non gunstiger uit. Er was een groei voorspeld van 3,25 procent. Volgens het CPB mag een groei van 3,75 procent worden verwacht. De voordelen van deze ontwikkeling zijn duidelijk. Nederland nestelt zich hierdoor nog nadrukkelijker in de kopgroep van landen die straks tot de Muntunie worden toegelaten. De werkgelegenheid groeit en de overheid ontvangt meer belastingen. De diverse politieke partijen hebben bij meevallers altijd heel snel een bestemming voor de te verwachten voordeeltjes gevonden. De WD en D66 maken zich sterk voor verlaging van het financieringstekort en de PvdA wil een deel van de 2 miljard van dit jaar en de vier miljard gut den voor volgend jaar aan een concreter doel besteden. Er valt begrip op te brengen voor de behoudende lijn van de VDD D66. De neiging van politici om geld te besteden dat nog moet wordèri geïncasseerd is groot. De coalitiepartners van de PvdA oordelen terecht dat economische groei binnen de kortste keren kan omslaan. De PvdA heeft echter ditmaal wel een erg zinvol doel op het oog. De sociaal-democraten willen de financiële meevallers in het spaarfonds voor de aow stoppen. Op dat plan valt weinig af te dingen. Naar ver wachting is de huidige aow-regeling voor de toekomst onhoudbaar, Nederland maakt momenteel gouden economische tijden door. Het fi nancieringstekort verkeert op een acceptabel niveau. In dit geval moet het ijzer gesmeed worden nu het heet is. Het spaar fonds voor de aow betekent voor veel ouderen de garantie vooreen menswaardig bestaan na een arbeidzaam leven. Deze investering in de toekomst verdient prioriteit. De economische omstandigheden van dit moment lenen zich ervoor. Den Haag - Op een bedrijf in Oirlo is gisteren een geval van klassieke varkenspest vastgesteld. Oirlo ligt buiten het huidige toeziehtsgebied. Het bedrijf telde 2150 varkens die worden ge ruimd. Om verdere verspreiding van de ziekte te voorkomen is het verboden binnen een straal van tien kilometer rond de plaats van de uitbraak varkens te vervoeren. Ook zijn er nieuwe gevallen van varkenspest geconstateerd in Heusden-Asten, Elsendorp (twee bedrijven) en Erp. In totaal gaat het om 7025 varkens. Er zijn nu 277 gevallen van varkenspest gemeld. Den Haag - Nederland gaat Rusland helpen bij het vernietigen van grote voorraden chemische wapens in de Russische plaats Kambarka. Bovendien zal Nederland assisteren bij het verho gen van de productie van militaire landbouwbedrijven, die een belangrijke rol spelen bij de voedselvoorziening van de Russi sche strijdkrachten. Minister Voorhoeve (Defensie) tekent daartoe morgen een over eenkomst. In Moskou is verder besloten tot samenwerking tus sen de Generale Staf Adacemie in Moskou en het Instituut De fensie Leergangen (IDL) in Rijswijk (uitwisseling van docenten en studenten). Rijswijk - De Raad van Kerken begint een briefkaartenactie om bij de politieke partijen het belang van een humaner asielbeleid te onderstrepen. Mogelijk beïnvloeden de twintigduizend ge drukte kaarten de samenstellers van de partijprogramma's voor de verkiezingen van volgend jaar, zo hoopt de Raad. Hoewel Ne derland nog 'heilig' is, vergeleken bij andere Europese landen, wordt toch ook hier het asielbeleid restrictiever, vertelt secreta ris Michel Peters van de Werkgroep Vluchtelingen van de Raad, Amsterdam - De FNV heeft gisteren samen met het Landelijk Bureau Racismebestrijding (LBR) en enkele andere organisaties een telefoonnummer geopend waar allochtone werknemers een week lang hun klachten over discriminatie en racisme kunnen melden. Op de eerste dag van de meldweek kwamen zeventig reacties binnen. Ze gaan over uitschelden door collega's en soms zelfs mishandeling. Ook is er sprake van indirecte disciminatie bij het personeelsbeleid zoals achterstelling bij sollicitaties en ge ringe promotiemogelijkheden. Discriminatie komt niet alleen voor op de werkplek, maar ook in contacten met klanten. Som migen alllochtonen gaan er zo onder gebrukt dat ze in de ziekte wet belanden. Met de reacties tijdens de meldweek stelt de FNV een witboek samen. Bosch en Duin - Jazzmusicus, componist en orkestleider Her man Schoonderwalt is zondag in zijn woonplaats Bosch en Duin op 65-jarige leeftijd overleden. Schoonderwalt leed al geruime tijd aan leverkanker. Schoonderwalt begon als tiener clarinet te spelen in de plaatse lijke fanfare in Eindhoven. Na de middelbare school ging hij in de muziekwereld verder. Na de oorlog trad hij op in vele orkes ten in Europa, de Verenigde Staten, India en het Verre Oosten. Jarenlang was hij vaste klarinettist en saxofonist van het popu laire orkest The Millars. In 1987 werd Herman Schoonderwalt orkestleider van de be roemde big band The Skymasters, die regelmatig optrad voor radio en televisie. Hoogtepunt was de toer door de Verenigde Staten in 1988- Vanaf 1993 componeerde en arrangeerde hij sa men met zijn vriend Ebbenhorst rustgevende muziek met als ti tel Sounds of Silence. Nog geen twee weken geleden presenteer den zij hun nieuwste cd. Schoonderwalt wordt vrijdag in Bil - hoven begraven. 1 (ADVERTENTIE) 135 100 gr/3.40 ca 500 gram /4.95 6 soorten /3.75 maïs, zonnebloempitten, volkoren of tarwe /0.65 Zuid-Afrikaanse rode of witte wijn, 2 liter/13.50 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 21 juni 1997. Zo li Brazzaville (AP) - De F troepen zijn gisteren bi nen aan de terugtrekkir Congo-Brazzaville omd evacuatie van buitenla voltooid is. pe voormalige kolonisatc het Centraal-Afrikaanse zegt de vredesinitiatieven t ven ondersteunen maar ger litaire rol te willen spelen, verwachting hebben de Fr een week nodig om volled| Door Bob van Huët Londen - De Britse reger de politieke vleugel van moordaanslag van giste zuidwestelijk van Belfast Twee patrouillerende p< mannen werden daar op str het gezicht geschoten. De den gebeurden ten tijde van we vredesinitiatieven van d bourregering en de herv; van oriënterende gesprekke: sen Sinn Fein en Britse top tenaren. „Het cynisme en d pocrisie van Sinn Fein zij ziek van te worden," aldu woedende premier Tony vanuit Amsterdam. De beide slachtoffers beh» tot de RUC, de 'normale' p in Ulster. Ze liepen in een hi laag tijdens hun ronde. Get hoorden zeven schoten dir dichtbij werden afgevuurc| moordenaars, mogelijk vrouwen of als vrouw verl mannen, ontkwamen. Hun i brande vluchtauto werd lat ruggevonden. Direct na de slag werd de verantwoord heid opgeëist door de IRA- ling North Armagh. Lurgan ligt in het zeer rel Midden-Ulstergebied. De e: ties hadden plaats op enkele meters afstand van het kri Drumeree. De bedoeling v<| moorden was kennelijk om de vooravond van het hoogs I plosieve marsenseizoen - d moederen nog meer op te st Vorig jaar balanceerde Ulst de rand van een burgeroorli de zeer gewelddadige rell< Drumcree en Portadown. Inom Penh (rtr/afp) - Tb loofd te helpen bij de opsj te Rode Khmer-leider Pol tassen beide landen. Tha de grens gesloten. Be meeste van de laatste ge wen van de Cambodjaanse metator lieten hem zondag steek. Pol p0t is bekend o: massamoorden die hij en aanhangers hebben aangeric «e zogenoemde 'killing fi °en zij Let in de jaren zev '°°r het zeggen hadden. Zo eett hij zijn minister van d ie Son Sen en elf van diens 1 beleden laten afslachten, aarop zijn Pol Pot en enkel ®re topfiguren van de Rode er' vojgens de Cambodja -premier Ranariddh, in vri agens in de richting van r Meer informatie? H<i Postkanto_orj»f biblic LKE WERKDAG

de Stem | 1997 | | pagina 4