Onze Top 10 van deze week. Woede over massale arrestaties Jospin mag sigaar uit eigen doos meenemen naar Parijs mi \0p jacht naar de laatste vrije chaoten Premier Kok houdt collega's bij de les o 1.25 1.99 Topper van de week 1.99 53# 4.49 .ear 4.99 zzz 'Problemen gaan nog vooral over details' Talloze bomexperts actief rond Eurotop Analyse DËSTEM EUROTOP R De sfeer is af en toe dreigend, maar het blijft bij fietsen, joelen en fluiten 'Noodgreep' justitie gehekeld jocratic Union foto reuter Amsterdam (anp) - Premier Kok houdt als voorzitter van de Eurotop zijn EU-collega's goed bij de les. Zo schetst een inge wijde de voortvarendheid die de Nederlandse minister-presi dent aan de dag legt bij de onderhandelingen over het Verdrag van Amsterdam. De manier waarop de door de wol geverfde onderhandelaar Kok gisteren bezig was, is volgens een diplomaat exemplarisch voor de premier. Hij gaf de lidstaten wei nig ruimte om af te dwalen van de hoofdlijnen van het ontwerp verdrag zoals dat nu op tafel ligt. „We kwamen in de ochtend al tot pagina 96. Hij heeft er echt de discipline in. Als het vast dreigt te lopen zegt hij dat we het afge lopen anderhalf jaar genoeg ge leuterd hebben en dat er nu maar zaken gedaan moeten worden. Het is een kwestie van geven en nemen," schetst een ingewijde Koks aanpak gisteren. Die benadering kon de premier gistermorgen tijdens de eerste sessie ook goed in praktijk bren gen, omdat het toen vooral om over de minder gevoelige kwes ties ging. Daarover wilde hij in ieder geval zo snel mogelijk over eenstemming bereiken. Zo kon den onderwerpen als werkgele genheid, milieu, volksgezondheid en non-discriminatie snel worden afgehandeld. Zelfs de Duitse eis dat er bij werkgelegenheids- vraagtukken alleen bij unanimi teit moet worden besloten, werd snel weggewuifd, zonder dat bondskanselier Kohl wezenlijk tegensputterde. Koks voortvarendheid zorgde er voor dat de regeringsleiders de rest van de dag en vandaag meer tijd over hebben voor heikeler za ken, zoals de regeling van vrij personenverkeer en een geza menlijk asiel-, immigratie- en vi sumbeleid. (ADVERTENTIE) kilo o®©© JLëM" 9.90 1.98 Hollandse Golden Delicious, kilo Snijbonen, 500 gram Hamburgers, 100 gram 15# 1.05 Ch Voorgebakken Ciabatta J235T of Ciabattina]255j, per stuk 225 gram ChCötesdu Roussillon,Rheinhessen c AC of Valdepenas, rood of wit, fles I liter >45 D.40 Nutricia Chocomel, i nn vol of halfvol, pak 1 liter ,2#9" l.Z/«7 Koopmans bakmixen, diverse soorten, b.v. kwarktaart, pak 200 gram Ch Engelse theemelange, 2 doosjes, 40 zakjes 4 gram Uit de diepvries: Iglo Wokschotel, Javaans, Thaïs of Vietnamees, zak 700 g Ch Tissue toiletpapier, 0 r\C\ wit, pak 24 rollen Ch Appelsap, QQ pak 1 liter 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 14 Juni a.s. INSDAG 17 JUNI 1997 A2 Groot-Brittannië en Ierland- Geregeld zon en een enkele lo kale bui. In de loop van woens dag van het westen uit bewol king, regen en wind. Middag- temperatuur tussen de 15 in het noorden en 20 in het zuiden. België en Luxemburg: Dinsdag bewolkt en regenachtig woensdag droog en flink wat zon. Middagtemperatuur onge veer 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Dinsdag bewolkt en af en toé regen. Woensdag droog en ge regeld de zon. Middagtempera tuur van 20 graden in het noor den tot 25 bij Annecy. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en droog, maar in het noordoosten eerst nog bewolkt en een enkele regen- of on weersbui. Middagtemperatuur van 22 graden langs Atlan tische Kust tot, op woensdag, bijna 30 graden in de Provence! Portugal: Flink wat zon, maar in het noorden en woensdag ook elders wolkenvelden en en kele buien, mogelijk met on weer. Middagtemperatuur aan zee uiteenlopend van 19 graden bij Porto tot rond 25 in de Al- garve. Spanje: Dinsdag nog flink wat zon en alleen in het noorden en noordoosten een enkele bui. Woensdag veel minder zon en enkele fikse regen- of onweers buien. Middagtemperatuur aan de kusten uiteenlopend van een graad of 19 in het noordwesten tot 30 in het zuiden, in het bin nenland maxima van meer dan 30 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur rond 29 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig en droog. In de loop van woensdag wolken en een paar stevige bui en. Maxima iets onder de 30 graden. Italië: Flink wat zon en droog. In het noorden wel kans op een lokale regen- of onweersbui. Maxima tussen 25 en 35 gra den. Griekenland en Kreta: Zonnig. Maxima aan de kust iets onder 30 graden, landinwaarts lokaal veel hoger. Duitsland: Perioden met zon en meest droog. In het uiterste zuiden wel kans op een bui. Middagtemperatuur van 17 graden in Sleeswijk-Holstein tot iets boven de 20 in het zui den. Zwitserland: Geregeld zon, maar vooral op dinsdag ook een enkele stevige regen- of on weersbui. Maxima ongeveer 23 graden. Oostenrijk: Naast zon ook wol kenvelden en een enkele bui, mogelijk met onweer. Middag- temperatuur ongeveer 23 gra- 2. den. LETTERRAADSEL :e uitdrukking is in dit :erraadsel verborgen? gisteren: 8. album; 12. oma; 13. onereus; 16. emoe; 19. pier; 21. en; 22. inkt; 24. 28. ore; 30. dna; 31. bal; 32. morene; od; 38. keuring; 39. ti; 40. draver; 42. 46. eek; 48. tui; 49. iets; 51. plint; trui; 58. oost; 60. Ig; 61. sen; 63. ui - traan; 67. ets; 68. armee. men; 3. la; 4. som; 5. beeld; 6. ar; 7. bmflO. uier; 11. menage; 14. nop, raam; 23. kordaat; 25. enerlei; 27- e - 31. bigot; 33. oor; 34. eer; 35. tnt; 41. vast; 43. tuit; 44. lengte; 46. elite, ver; 51. pui; 52. toe; 54. aloe; 57. ru 64. st; 65. dm. 1 iMieu-activisten in Amsterdam de straat op in de strijd voor een milieu-vriendelijker Europa. Door Rinze Brandsma Amsterdam - 348 autonomen, punkers, 'chaoten' en nog wat willekeurige andere voorbij gangers van de straat geplukt en opgesloten. En toch staat Euro-stad Amsterdam maan dagmorgen stijf van de span ning om wat de straten alle maal zal vullen. Op bijna elk uur hebben actie groepen manifestaties beloofd, van min of meer ludiek tot grim- Ondanks de massale arres- van afgelopen nacht be heerst een blauwe politiemacht de straten. Een dag lang jacht op de laatste vrije chaoten, tuur. De politieheli's hebben tot in de nacht boven de stad verd. Uit voorzorg zijn 348 actievoerders door een leger van de Mobiele Eenheid gearres- vlak nadat ze op weg wa ren vanuit het kraakbolwerk Vrankrijk in de Spuistraat. Voor een vreedzaam lawaai-protest richting hoofdbureau van poli tie, zeggen ze zelf, om de vrijla ting te eisen van de eerder gear resteerde makkers. Volgens de hoofdofficier van justitie waren er aanwijzingen dat de groep met vernielingen en geweldple- ging de Eurotop had willen ver storen. Eten en drinken 1.45 uur. Het perscentrum op het Frederiksplein. Een verbijste rend, tijdelijk dorp waar een overdaad heerst van eten, drin ken, telefoons en alle mogelijke elektronische voorzieningen. De regeringsleiders arriveren. Geen »rme ontvangst door chaoten ®et katapults, zoals beloofd: die zitten veilig opgesloten. MO uur. Burgemeester Patijn ®igt een vel nieuwe postzegels aangeboden en slaat op hol. „Op fee postzegel is Amsterdam het middelpunt van de wereldbol, maar dat weten we hier natuur- 'M honderden jaren." Patijn nntkent dat de rellen en de arres- ™es van twijfelachtige aard en omvang de top overschaduwen. de stad is niet verzegeld en ''is geen demonstratieverbod," «oudt hij vol. '1.50 uur. ME bij het Rembrand- plern. Een demonstratie van tyaanse olijfboeren. Maar er is sprake van oprukken naar e '°p en boos gooien met olij- len De boerenmannen en -vrou wen, uit heel Andalusië, delen stickers en nette veeltalige fol ders uit 'ter verdediging van de olijventeelt en de werkgelegen heid' en gaan rond met stukken brood, waar zij een scheutje van hun kostelijke olijfolie overheen gieten. De ME kan in de wagens blijven. Aardbeienmousse 12 uur. De politieheli hangt da verend stil boven de Dam. Daar ontvangt de koningin zo direct de hele top voor de lunch. Er is een bescheiden protest gaande voor dierenrechten en tegen de bio-industrie. Als de stoet limou sines met de premiers en presi denten nadert, loopt die hope loos vast in het protest. Verbijs tering: overal elders in de stad beton, hekken, veiligheidszones, maar hier op de Dam kan het op standig volk de auto's van de re geringsleiders moeiteloos bena deren. Het protest blijft goedmoedig, er kletteren alleen wat handjes maïs van actievoerders tegen ge netische manipulatie op de rui ten. Agenten in hemdsmouwen duwen iemand die is verkleed als een monsterlijke geplukte kip, weg tussen de Mercedessen van Finland en Griekenland. De inzittenden en hun hoog geëerde collega's krijgen even la ter in het paleis op de Dam van koningin Beatrix en prins Claus een timbaai van gevogelte en ganzenlever voorgezet. En dat was nog maar het voorgerecht. Daarna serveert Beatrix gepo cheerde tarbot. Als toetje vergast ze de staatshoofden en eerste mi nisters op een fijne citroen-aar- beienmousse. Pisrechten 14 uur. Op de straat voor Vrank rijk trekken vijf actievoersters hun broek uit ten overstaan van een muur van camera's: de Vrou wen Pis Actie, om te pleiten voor 'gelijke pisrechten voor mannen en vrouwen', ofwel meer open bare toiletten voor vrouwen op straat. Hun stralen klateren vro-, lijk. 14.30 uur. Meer dan vijfduizend Koerden, vooral uit Duitsland overgekomen, vrouwen en kin deren voorop, vullen de straten bij Westertoren en Rozengracht. Een bescheiden groepje politie- Er valt altijd nog wel iets te wensen of te eisen, 'gelijke pisrech ten' voor vrouwen bijvoorbeeld. Enkele demonstranten in actie. foto anp mensen begeleidt het onafzien bare lint demonstranten, die leu zen roepen tegen Turkije en voor de PKK en Vrij Koerdistan. Er gaan trommelaars en een schrille fluit voorop, de sfeer is vredig, de kleding van de vrouwen feeste lijk. 15.15 uur. Een oase van rust rondom het plankier in de Gou den Bocht aan de Heerengracht, Een orkest en operazangers re peteren voor het concert 's avonds. Onder het publiek, dat op het hout in de zon zit te genie ten, één kaalkop en één punk - hun hoofden wiegen mee. Geen sprake van de beloofde versto ringen door chaoten en autono men. De politieheli, het spiedend oog in de lucht, dondert hinder lijk. Machtsvertoon 16 uur. Start van de fiets-la- waai-demonstratie vanaf., or de Heinekenbrouwerij. Ze willen dwars door de 'spergebieden' om 'een spectaculaire, grote, ludieke actie op de grens van het toelaat bare' te voeren: tegen het vreem delingenbeleid. Bij het Grens hospitium in Zuid-Oost en de Bijlmerbajes, waar actievoerders vast moeten zitten, willen ze pro testeren. Op de vrije actiezender is de hele dag opgeroepen om massaal mee te doen en herrie te schoppen. Er staan meer ME'ers dan actievoerders. Enkele hon derden fietsende demonstranten vinden bij elke zijstraat en elk kruispunt een haag ME'ers. Dicht bij de veiligheidszones ko men ze niet. Het machtsvertoon van de politie is imponerend, geen enkel risico wordt geno men. De sfeer is af en toe drei gend, maar het blijft bij vreed zaam fietsen, joelen en fluiten. 18 uur. Op de Dam heeft het pu bliek weer bezit genomen van het hele plein. Duiven pikken fa natiek aan de bloemen die samen de Europese vlag op de keitjes vormen. Vijf koperblazers uit Sint Petersburg spelen, open geklapte koffer voor zich, mooie muziekstukken. 19 uur. Op de Herengracht schallen de operette-hits. Het klinkt fantastisch tussen de ka pitale grachtenpanden. Hoezo chaoten? De belaagde, door de ME in bezit genomen stad viert feest. Behalve de 348 in diverse politie- en gevangeniscellen ge smeten actievoerders dan. Van onze redactie binnenland Amsterdam - Justitie en politie in Amsterdam hebben veront waardiging gewekt met de massale arrestatie in de nacht van zondag op maandag van 348 demonstranten. Vooral de grond waarop dat is gebeurd, 'deelname aan een criminele organisa tie', wordt bekritiseerd. 'Bespottelijk', noemt de Amster damse advocaat mr. M. Wijngaar den deze 'noodgreep' van justitie om potentiële lastpakken een paar dagen van de straat te hou den. Dat justitie artikel 140 van het Wetboek van Strafrecht - deelname aan een criminele orga nisatie - van stal heeft gehaald, noemt hij pure misbruik van de wet. Justitie zou dat artikel alleen hebben toegepast omdat de plek waar de arrestanten demon streerden niet onder de noodver ordening viel en men blijkbaar geen andere mogelijkheid zag om de groep aan te pakken. De raadsman maakt deel uit van een groep hoofdstedelijke advo caten die al ruim voor de Eurotop door actievoerders was benaderd om eventuele arrestanten bij te staan. De advocaten overwegen een kort geding aan te spannen tegen de Staat om onmiddellijke invrijheidsstelling te eisen. Ze hebben gisteren al een brief ge schreven naar de rechter-com- missaris met het verzoek het in grijpen op grond van artikel 140 te beoordelen. Oneigenlijk Dat de actievoerders deel zouden uitmaken van een criminele orga nisatie kan justitie nooit hard maken, steltWijngaarden. Hij verwacht dat de demonstranten direct na de Eurotop stilletjes worden vrijgelaten. „Maar dan heeft justitie wel haar doel, langs oneigenlijke weg, bereikt." Zijn collega mr. J. Donk was gis teren naarstig op zoek naar de verblijfplaats van de arrestanten. Twaalf zouden in het hoofdbu reau van politie in Amsterdam zitten, en 100 in Zutphen. Donk heeft 13 gearresteerden gespro ken. „Allemaal rustige mensen, zeker negen van hen zeggen abso luut geen strafbaar feit te hebben gepleegd. Ze liepen op straat toen ze van achter werden gegrepen en tegen de muur gezet." Groen- Links in de Tweede Kamer heeft de ministers Sorgdrager (Justitie) en Dijkstal (Binnenlandse Zaken) gisteren om opheldering ge vraagd. De fractieleden Rabbae en Varma willen weten of het ge bruik van artikel 140 'gegeven de omstandigheden' correct en pro portioneel is. Op Internet is een discussie losge barsten over het politie-optreden. Het platform Naar een Ander Eu ropa eist in een brief aan burge meester Patijn en minister Sorg drager vrijlating van de 'groep vreedzame actievoerders'. Het platform is mede-organisator van de massale demonstratie op za terdag 14 juni. De Socialistische Partij vraagt opheldering van de Amsterdamse burgemeester. Gevangeniszalen Hoofdofficier van justitie Vrak- king verdedigde de arrestatiegolf gisteren. Volgens Vrakking is bij zeker 40 arrestanten betrokken heid bij de rellen van afgelopen weekeinde aangetoond. Of ze dat in georganiseerd verband deden, moet het onderzoek nog uitwij zen. In totaal zitten er 348 mensen (van wie eenderde buitenlander) in verzekering. Onder hen bevin den zich 100 vrouwen die voor een deel in gevangeniszalen zijn opgesloten wegens gebrek aan celruimte voor vrouwen. Zeker 300 willen hun identiteit niet ont hullen. Dat is op zichzelf een strafbaar feit, waardoor justitie een extra wapen in handen heeft om de demonstranten vast te hou den. Vrakking noemt het veelzeggend dat de arrestanten hun naam niet noemen. „Als je alleen wilt deel nemen aan een stille tocht, dan loop je niet midden in de zomer met een bivakmuts op en heb je geen reden je naam te verzwij gen." VERVOLG VAN VOORPAGINA Het akkoord over het stabiliteits pact betekent niet dat er op de Eu rotop geen problemen meer zijn. De Britse regering verzet zich nog steeds heftig tegen een verder gaande integratie van de Europe se defensiepoot - de Westeuropese Unie - in de EU. De Britten vrezen dat daarmee de Navo wordt uitge hold. Minister Van Mierlo (Buitenland se Zaken) verklaarde gisteren dat op dit punt men 'het eens is over de ruimte waarin een compromis gevormd kan worden. Dat is al heel wat'. Ook op het gebied van een gezamenlijk justitiebeleid lig gen nog problemen. Zo heeft Spanje er grote moeite mee dat de EU-landen de mogelijkheid be houden, onderdanen van andere lidstaten politiek asiel te verlenen. De Spanjaarden vrezen dat bij voorbeeld Baskische terroristen in een andere EU-lidstaat politiek asiel kunnen krijgen. Verder is er nog geen overeenstemming om de bevoegdheden van het Europese Hof van Justitie uit te breiden. Dat stuit op verzet van de Britten, die him eigen rechtspraak willen beschermen. Van Mierlo zei echter dat de Ne derlandse voorstellen in 'overgro te' lijnen overeind zullen blijven. De problemen zitten nog 'in de de tails'. Minister Melkert van Sociale Za ken reageerde enthousiast op het akkoord over werkgelegenheid. Tot nu toe bepaalden de ministers van Financiën het Europese ma cro-economische beleid. Nu krij gen de ministers van Sociale Za ken daar ook iets over te zeggen. „We moeten straks aan de burger kunnen verantwoorden waar die ene munt toe dient. Het gaat dan ook om gezonde sociaal-economi sche verhoudingen en groeiende werkgelegenheid," aldus Melkert. n BREUK in de Frans- jutse betrekkingen is ge- jffld. Premier Jospin kan et opgeheven hoofd terug- naar Parijs om zijn kie- fe uit te leggen dat l'Europe ®et alleen is voor de poen, ar ook iets kan betekenen de armen en werklozen. Söiover een harde euro be- 0: Europa de voorwaarden creëren voor een solide w®Kgelegenheidsbeleid. week e slewinde W )jap|3>l 'supai uauajs 'jad -s>|U!| avsfma'j S0I> geleden had Jospin de vijver gegooid. Tegen- j een strak monetair beleid, Duitsers dat wensen, ten nadere afspraken wor- Semaakt over een beleid dat Perspectief biedt op werk. 7n'°- dagen van nerveus pendeldiplomatie op 8 niveau blijkt dat de Franse r de euro niet meer was voetzoeker. Jospin heeft een beetje zijn zin gekregen. Werkgelegenheid is ineens pro minent op de Europese agenda gekomen. „Het compromis van Amsterdam over de banen in Eu ropa sluit naadloos aan bij wat wij wilden," lieten Jospin en zijn baas president Chirac weten. „Dit opent de weg naar een nieuw Europa," aldus het duo. Mooie woorden, maar zonder veel inhoud. Verdragsteksten scheppen nog geen banen, heeft minister Van Mierlo de afgelo pen weken steeds geroepen. De resolutie opent slechts de weg naar een meer gecoördineerd werkgelegenheidsbeleid en uit wisseling van maatregelen die de lidstaten hebben genomen. Ook kan een beroep worden gedaan op leningen van de huisbanker van de EU, de Europese Investe- rings Bank en het Europees In- vesterings Fonds. Maar het gaat allemaal om be staande middelen. Jospin is dus blij met een sigaar uit eigen doos. Want het was er allemaal al, al leen werd of wordt daar onvol doende gebruik van gemaakt. Luxemburg hijst ondertussen de vlag voor een volgende topconfe rentie, die geheel in het teken zal staan van werk, werk, werk! Daar moeten komend najaar Eu ropese initiatieven nader worden Door Bert Schampers ingevuld, al weet komend EU- voorzitter Jean-Claude Juncker nog niet helemaal hoe hij dat moet gaan doen. „Het is niet de bedoeling dat we voor mirakelen zorgen," zei de realist Wim Kok gisteravond in Amsterdam. „We willen lessen trekken uit eikaars positieve er varingen." Waarvoor was dan al die druk doenerij nodig de afgelopen week? Het stabiliteitspact, dat de financiële ruimte vastlegt voor de landen in de euro-zone, is on gewijzigd aanvaard. De grote winnaar is dus eigenlijk de Duit se minister van Financiën Theo Waigel, de man van: 'Ik ken maar één cijfer en dat is 3'. Het stabili teitspact was zijn idee om de Duitse burgers een harde een heidsmunt te garanderen. Bo vendien heeft Waigel nu de ze kerheid dat er geen extra geld naar Brussel wordt overgeheveld voor werkgelegenheid, iets waar de Duitse regering falikant tegen was. Tja, dat nu de ministers van Fi nanciën het accent ook een beet je leggen op werkgelegenheid, is leuk voor de bühne. Maar hoe zo'n beleid concreet wordt inge vuld moet nog allemaal blijken. Het gaat niet om subsidies, bena drukte minister Zalm. De lenin gen die de Europese Investe ringsbank verstrekt, moeten worden terugbetaald. „Dat is ge meenschapsgeld," zei hij. Zalm kreeg weer zo'n zuinig trekje om de mond, hetgeen niet veel goeds belooft als de heren straks over de centen moeten beslissen. Hoe dan ook, de kerels in hun driedelig blauw of grijs van de Europese bank in Luxemburg worden uitgenodigd met voor stellen te komen om geld te in vesteren in het midden- en klein bedrijf, in projecten op het ge bied van volksgezondheid, stad- ontwikkeling, onderwijs en mi lieu. Dingen die zij allemaal al doen, maar dit terzijde. De Europese Commissie mag nog gaan uitzoeken of het geld dat de oude Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal in kas heeft - 600 miljoen ecu - in 2002 kan worden aangewend voor werk. In dat jaar namelijk loopt het verdrag af dat de juridische grondslag vormt voor de EGKS. Geld is niet de kwestie. Werkge legenheid behoort tot de compe tentie van de nationale lidstaten, daar ligt de eerste verantwoor delijkheid. De resolutie die giste ren in Amsterdam is aangeno men, bestaat uit vriendelijke aanbevelingen, bijvoorbeeld om ervoor te zorgen dat door verla ging van de arbeidskosten en an dere fiscale maatregelen meer mensen aan het werk kunnen blijven. Een boodschap waar ze bij Re nault in Vilvoorde blij mee kun nen zijn. Belgische auto's worden immers te duur geproduceerd, juist omdat de arbeidskosten te hoog zijn. Maar de Belgische re gering heeft weinig beweging ruimte en moet alle zeilen bijzet ten om te voldoen aan de voor waarden voor de muntunie. Een vicieuze cirkel dus, waarbij het perspectief dat de Unie wil bie den voor werklozen al snel ach ter de horizon verdwijnt. DINSDAG 17 JUNI 1997 A3 Amsterdam (anp) - In Amsterdam zijn rond de Eurotop honderden bomexperts uit binnen- en buitenland actief. Zo heeft de Engelse politie deskundigen gestuurd die speciale detectie-apparatuur hebben geplaatst. computer alarm. De Nederlandse politie heeft ongeveer 300 'explosievenver- kenners' geleverd voor de Eu rotop. Tijdens de top is het Ex- plosieven-Opruimingscom- mando permanent met twee eenheden aanwezig. Duikers van de marine controleerden voor de top de grachten op bommen. Er zijn zowel Neder landse, Duitse als Belgische explosievenhonden ingezet. Behalve de zorg voor veilig heid, wil het korps Amster dam/ Amstelland ook een mooi visitekaartje afgeven. In het Korpsbericht doet het opera tioneel commando dat de Eu rotop op politiegebied organi seert, een beroep op alle agen ten om zich 'correct' te gedra gen. Dienders die op een kluit je hangen en andermans eten opsmikkelen, zijn taboe. Dat blijkt uit de Eurotop-uit gave van Korpsbericht, het personeelsblad voor het Am sterdamse korps. Het blad licht een tipje van de sluier over di verse veiligheidsmaatregelen en de organisatieperikelen voor de politie. Auto's die de beveiligde gebie den binnengaan voor bijvoor beeld bevoorrading van win kels of hotels, krijgen een bom- controle in een voormalige tramremise in de Tollenstraat. Auto's die zijn gecontroleerd krijgen een sticker. Aan de rand van de veiligheidszone is er nogmaals een controle. En gelse experts hebben daarvoor in het wegdek een videocamera gemonteerd. Een computer vergelijkt oude met nieuwe opnames en als blijkt dat de onderzijde van de auto is veranderd, slaat de Enkele ludieke actievoerders op een Amsterdams balkon, met maskers van de presidenten Clinton en Jeltsin op, wisten het gis termorgen al: 'Wim, you can do it!' foto reuter

de Stem | 1997 | | pagina 3