)BANK feel boeren willen paar windmolens DE STEM Aantal klachten over politie blijft gelijls Nieuwe reorganisatie ij politie moet in vier jaar 'rond' zijn Prins Johan Friso loopt 'deukje op Cadzand heeft zijn eigen EuroCad Kunst- en Uitmarkt in de Scheldestad SP: 'Sluiting chirurgie is doodsteek Antonius' provincie niet enthousiast fyeedboten onder vuur6 C1 Provincie dwingt Zeeuws-Vlaamse gemeenten tot samenwerking Veulen van ezel gestolen uit wei in Nieuw-Namen Dierenartsen raden het 6 chippen' van huisdier af in Nederland - dus ook rganiseerde informatie oor financieel directeu- atig de praktijkgerichte ialisten van ING Bank ;men met uw account- Euro op komst' of 'Euro ormatiebij eenkomst wilt k een heldere kijk op de (anonze verslaggever Jiddelburg - Veel Zeeuwse boeren hebben aanvragen inge- iend bij Vereniging Zeeuwind voor de bouw van enkele wind- jolens op hun land. De boeren denkén geld te kunnen verdie- iBi aan de verkoop van groene' stroom, die de laatste tijd in Zeeland in zwang is. fewind heeft de aanvragen Joorgesluisd naar het provincie- «tirar, maar dat is niet enthou- oist. Solitaire molens en kleine piepjes molens zijn tegen het jtuwe beleid, schrijven GS in in antwoord in de jongste ver te van het ontwerp-streekplan. peprovincie opteert voor enkele chalige parken in de pro- nncie. De meeste aanvragers twee tot vijf molens op a erf. kroep om grootschaligheid is ieuw beleid, want vroeger sti- iileerde de provincie de bouw windmolens bij boeren en zo mezen ze her en der in het fcuwse landschap, meestal om i boer zelf an stroom te voor in. Nu vindt Middelburg dat ze t bedreigend worden voor het tawse landschapsbeeld. )e provincie mikt op heel grote i met krachtige turbinens, ipplaasten waar dat het land- Éap niet verstoort. Maar, Mid- to onze verslaggever Heiburg - De resultaten van de nieuwe reorganisatie bij de inlitie in Zeeland moeten over vier jaar grotendeels zichtbaar Belangrijke doelstellingen zijn méér agenten zichtbaar op at en verbetering van de dienstverlening aan het publiek. fc randvoorwaarden zijn de hsis van het zogenoemde toe komstscenario van het Zeeuwse politiekorps. Peaanleiding voor de ontwikke ld ervan ligt op de eerste in de penibele financiële id waarin het korps ver- pit. Structurele maatregelen nodig om te voorkomen dat «politie de komende jaren fi- ®cieel uit de jas groeit. Nu «at het korps financieel nog "Jer toezicht van het Rijk, de jende jaren moet daar veran- in komen en moet de be- F'ing sluitend zijn. werkmethoden van de politie Heten efficiënter en zo nodig wtraal in plaats van op locatie Jorden gecoördineerd. „Niet in hatste plaats om daarmee de feds noodzakelijk en wenselijk Mite eenheid en eenduidig- M in het korps te versterken," korpschef A. Smeels in de plan reorganisatie- |:at plan valt uiteen in zes '«projecten die de complete 'Sanisatie van de Zeeuwse poli- W Bestuurders van Wdboten lappen de regels g eens aan de laars. Dat jok tijdens een actie op motorboten door de Meer '6 water °P ^et Veerse Ij® waterpolitie controleerde J sPeedboten en maakte Pr°cessen-verbaal op, meer voor te hoge bew varen z°nder vaar- bni'if en varen zonder ge- Sa tVan d°demansknop. tovi' ('eze gerichte controle s» naderhand nog een B,1 00t gecontroleerd, jjJ bleek de bestuurder «ar '3ez^ van een kopie Eeneen vervalst vaarbewijs, bona i de persoon aan uJ,Jan deze boot bleek v ae.'bewijs' te hebben. ,81 beiden is proces-ver- ^.JPgemaakt in verband varm in geschrifte en zonder geldig bewijs. Zeeland i i i i i DINSDAG 17 JUNI 1997 delburg sluit kleine inititaieven niet helemaal uit. GS: 'Als uitgangspunt geldt de concentratiegedachte: het zoveel mogelijk geconcentreerd realise ren van windparken. Gezien de landschappelijke consequenties van windparken zal terughou dend worden omgegaan met mo gelijkheden voor kleinschalige energie-opwekking. Daarmee is niet gezegd dat mogelijkheden voor kleinschalige parken zijn uitgesloten. Maar bij plaatsing zal met name moeten worden gezocht naar aansluiting met grootschalige menselijke ingrepen in het land schap'. De boeren zien de verkoop van groene stroom als een alternatie ve bedrijfstak, net als een mini- camping. Er lopen nog tal van onderzoeken naar de beste en voordeligste manier om windmo lens zo uit te buiten dat het aan trekkelijk wordt voor de boeren. De nieuwe Zeeuwse veerboot Prins Johan Friso, die nog maar net in de vaart was, ligt ter reparatie in het dok. De boot kwam afgelo pen weekeinde in aanvaring met de fuikwand in Vlissingen en scheurde open als een blik sardientjes. De veerdienst PSD schat de schade voorzichtig op 75.000 gulden en denkt de boot eind deze week of pas begin volgende week weer in de vaart te kunnen hebben. De aanvaring was een combinatie van pech en verkeerde wind. 'Een ongeluk dat is het juiste woord,' zegt PSD-directeur Vos. Er werd een stuk staal uit de huid getrokken en de boot moest terug naar de werf van de Koninklijke Schelde Groep. Het ongeluk heeft deze week geen gevolgen voor de dienstregeling. Het zit de Prins Johan Friso niet mee. De oplevering van de boot werd enkele malen ver traagd, wat de Schelde tonnen aan boeteclausule kostte. Ook komen er klachten van gebruikers over het hevige schudden op het rijdek tijdens de overtochten. Volgens de PSD is dat geen probleem en ligt dat aan het feit dat de bemanning nog niet de juiste stijl van varen heeft gevonden. De veiligheid is niet in het geding. FOTO FRANK VIERGEVER "T"*" tie onder de loep nemen. Het eer ste project gaat dit jaar in sep tember van start. Het laaste moet 1 juli 1999 zijn afgerond. Daarna kan de politie in zijn nieuwe vorm aan de slag. Alle maatregelen moeten worden uit gevoerd binnen de huidige for matiesterkte van zo'n kleine achthonderd politiemensen. Het plan komt morgen ter vast stelling aan de orde in de verga dering van het Regionaal Colle ge. Dat bestaat naast de leiding van de politie uit de hoofdoffi cier van justitie en alle Zeeuwse burgemeesters. Van onze verslaggever. Middelburg - Nu de gemeen telijke herindeling in Zeeuws- Vlaanderen voorlopig niet doorgaat, heeft de provincie een nieuw foefje bedacht, stelt de gemeente Oostburg. Met het nieuwe provinciale streek plan dat in de maak is, wor den de Zeeuws-Vlaamse ge meenten gedwongen om sa men te werken. Oostburg meldt dat in een reactie op het streekplan. Herindeling is niet meer noodzakelijk, maar meer samenwerking wel. Oost burg vindt dat halfslachtig. Mid delburg wil onder meer regiovi sies voor woningbouw en volks huisvesting van de gemeenten en stelde voor dat met enkele ge meenten samen te doen. Oostburg was grote voorstander van her- dindeling en een argument van de gemeente was onder meer om juist zulke regionale zaken aan te pakken. GS antwoorden dat zij samen werking tussen gemeenten een noodzaak vinden. In de praktijk van alle dag vervagen gemeente grenzen en ze achten het niet meer dan logisch dan dat ge meenten hiermee rekening hou den en rond de tafel gaan zitten, ook al komt er dan geen formele herindeling. Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse Commissie voor de Politieklachten registreerde vo rig jaar 69 klachten tegen de handelwijze van de politie. Dat was net zoveel als in 1995. Van de 69 klachten hadden er 24 betrekking op het Oosterscheldebekken, 27 op het disc- trict Walcheren en 18 op het district Zeeuws- Vlaanderen. Veruit de meeste klachten waren er over onjuist optreden of onheuse bejege ning door de politie (21) en niet optreden of onvoldoende dienstverlening (18). Ook in 1995 waren dat de meest gehoorde klachten. Verder beklaagden zes burgers zich over de wijze waarop ze op de bon werden geslingerd, vonden vijf mensen dat de politie gedane toe zeggingen niet na kwam en hadden 4 burgers zich gestoord aan uitlatingen van de politie. Ook beklaagden 4 mensen zich over geweld dadig optreden. Een groot aantal klachten kon na een goed gesprek in der minne ge schikt worden. De commissie kreeg in totaal 15 formele klachten te behandelen. Een derde van de klagers kreeg van de commissie gelijk. De klachtenregeling is nogal gecompliceerd. Volgens de regeltjes moeten klagers eerst bij de burgemeester aankloppen, maar in de praktijk komen de meeste klachten recht streeks bij de politie binnen. Is de lucht na een goed gesprek niet geklaard, dan komt de klachtencommissie eraan te pas. Nadat ook de burgemeester uit de betreffende plaats en hoofdofficier van justitie ook nog hun zegje hebben gedaan neemt de korpsbeheerder een beslissing. Is de klager het daar niet mee eens, dan kan de klager nog naar de Nationale Om budsman. In het jaarverslag over 1996 constateert de klachtencommissie dat de voorgeschreven termijnen nog steeds worden overschreden. Het blijkt in de meeste gevallen niet mogelijk een klacht binnen drie maanden af te hande len. „Voor het handhaven van de termijnen is het nodig dat binnen de politieorganisatie meer dan nu wordt beseft dat snelheid van reageren een essentieel onderdeel is van een goede benadering van de burger," stelt de commissie. De commissie signaleert ook dat politiemensen in het veld soms niet al te be reidwillig zijn om mee te werken. Zo is het voorgekomen dat politieambtenarem geen enkele reactie wilden geven op een klacht of de zogenaamde klachtenretourformulieren niet wilden ondertekenen. De commissie benadrukt dat het er niet om gaat politieambtenaren de mantel uit te ve gen, maar alleen om de vraag of het politieop treden behoorlijk is geweest of niet. Wat bin nen een bepaalde politiegroep normaal is kan daarbuiten als niet behoorlijk worden erva ren. „Juist dan moet een politieambtenaar be reid zijn over de tot dusver gebruikelijke ge dragingen na te denken." Terneuzen - Onbekenden heb ben afgelopen weekeinde uit een weiland aan de Engelbertstraat in Nieuw-Namen een ezel-veu lentje gestolen. Het donkerbrui ne diertje is pas twee weken oud en kan niet zonder zijn moeder, aldus gisteren een woordvoerder van politie. Het veulen is vermoedelijk za terdagmiddag uit de wei meege nomen. De 61-jarige eigenaar uit Nieuw-Namen heeft gisteren aangifte bij de politie gedaan. Het diertje vertegenwoordigt een waarde van ruim 500 gulden. Van onze verslaggever Breskens - Het dierenartsen centrum West' in West- Zeeuws-Vlaanderen raadt honden- en kattenbezitters momenteel af hun huisdier elektronisch te laten indentifi- ceren. Ze krijgen door dit sys teem namelijk geen officieel dierenpaspoort. Zonder dit do cument mogen de honden en katten niet worden toegelaten tot een erkend dierenpension. Met de vakantie voor de deur brengen veel mensen hun huisdier onder in een dierenpension. Dit mag echter alleen gebeuren op vertoon van het dierenpaspoort. Dit document wordt afgegeven door de Stichting Registratie Ge zelschapsdieren Nederland (SGRN). Dat gebeurt nu nog al leen als het huisdier voorzien is van een tatoeage. Elektronische identificatie door middel van het inbrengen van een chip met een injectie wordt door deze instantie nog niet erkend. Om deze reden raadt het dierenartsencentrum 'West' de eigenaren van honden en katten nu nog af dit elektronische systeem toe te laten passen. „Het chippen van huisdieren is momen teel nog steeds niet goed gere geld," aldus dierenarts G. de Bruijckere uit Breskens. „Momenteel zijn er nog steeds meerdere chipsystemen, types af- leesapparaten en meerdere data banken die autonoom en langs el kaar heen werken. Tatoeage is op dit moment dan ook nog steeds de enige manier om het roze SRGN- dierenpaspoort te verkrijgen, een must voor toelating in een dieren pension." Daar komt nog eens bij dat een eenmaal gechipt huisdier niet nog eens getatoeeerd mag worden. Een dier mag wettelijk maar één identificatienummer hebben. De dierenartsen van het dierenartsencentrum 'West' vin den wel dat het systeem van chip pen een goed identificatie-instru ment kan zijn, maar alleen als het wereldwijd wettelijk is aanvaard. „Een uniform systeem komt er aan, maar momenteel zit nog niet iedereen op een lijn. Het is nog niet bekend wanneer er een uniform systeem is. Daarom raden we de honden- en kattenbe zitters aan hun huisdier van een tatoeage te voorzien." Van onze verslaggever Terneuzen - De Stichting Watermerk in Terneuzen houdt zon dag 29 juni de eerste Kunst- en Uitmarkt in de Scheldestad. Er wordt hieraan meegewerkt door tientallen kunstenaars, gezelschappen en instellingen uit Nederland en België. Het evenement speelt zich af in een deel van de Terneuzense binnenstad. In de middeleeuws aandoende Vissteeg en Kan deelstraat tonen ruim twintig kunstenaars uit Nederland en Vlaanderen hun werk. Op de Markt spelen zich tal van andere activiteiten af. Er wordt een podium opgericht en een plankier gelegd voor optre dens van theatergezelschappen en balletscholen. Tevens pre senteren zich zo'n twintig in stanties, gezelschappen, vere nigingen en organisaties die actief zijn in de wereld van de kunst. Het Zuidlandtheater, Festival van Zeeuwsch-Vlaan- deren, Gentse Feesten en Straatfestival Vlissingen pre senteren er bijvoorbeeld hun programma. Tussen de kraampjes en stands voeren tal van artiesten hun acts op. Het evenement sluit in de avonduren af met een optre den van de Mallerbent. De eerste Kunst- en Uitmarkt begint zondag 29 juni om 12.00 uur. De voorstellingen en acts op de Markt beginnen om 13.30 uur. De markt sluit af om streeks 21.00 uur. De Kunst- en Uitmarkt wordt een jaarlijks terugkerend evenement. Van onze verslaggeefster Oostburg - De SP Zeeuws-Vlaanderen is woedend over het stappenplan dat een projectgroep van Ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaanderen momenteel opstelt over de verhuizing van de acute chirurgische zorg van Antonius in Oostburg naar De Honte in Terneuzen. Burgemeester G. Noordewier van de gemeente Oostburg sloeg gistermiddag in de Rijksmunt te Utrecht de eerste EuroCad. Het uitge ven van de munt is een initiatief van de stichting Frisse Neuzen Aanjaagteam Cadzand. De EuroCad wordt uitgebracht ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de zuilenrij aan de Boulevard de Wielingen in Cadzand-Bad. De EuroCad is vijf gulden waard en is geldig in de periode 1 juli tot en met 31 december. Het muntstuk kan in zowel Cadzand-Dorp als Cadzand-Bad worden gebruikt. De Rijksmunt slaat tienduizend van deze munten. Ze zullen waarschijnlijk meer als collectors-item dan als betaalmiddel worden ge bruikt. FOTO'T STICHT „Locatie De Honte moet niet den ken dat ze er is door alle specialis ten uit het Antonius-ziekenhuis naar zich toe te zuigen. Wij voor spellen dat binnen tien jaar De Honte ook alleen maar een vere delde poli-kliniek is met zoge naamde 'hotel-functie', als de ten dens in de landelijke gezondheids zorg zich op deze manier voort zet," aldus SP-woordvoerder C. Spierenburg. Sluiting van de afdeling chirurgie van het Antonius betekent vol gens de socialisten de doodsteek voor het kleine ziekenhuis. „Als Antonius dichtgaat, betekent dit de onherroepelijke dood van tien tallen mensen die niet op tijd ge holpen kunnen worden na een verkeersongeval of hartaanval." Maar wat de SP nog het meest kwalijk vindt, is dat de 'Hontena- ren' nooit de moeite hebben ge toond om de Zeeuws-Vlaamse be volking en de OR daadwerkelijk voor te lichten over hun stappen plan. Inmiddels heeft de partij naar eigen zeggen een waslijst van onvolkomenheden over het rap port van de 'Wijze Mannen' sa mengesteld.

de Stem | 1997 | | pagina 13