4 'Jongeren plegen meer misdrijven' OPGELET umu\ wmÊmÊÊmmmÊÊÊmmm DE STEM Sas van Gent zet klok jaar terug 4 Parkeerbeleid Hulst onder de maat' issende Westelijke daq j iemorgefi,..: i s Kweek van hennep en |xtc-handel nemen toe Nog twee verdachten vast in Terneuzen mermenu 3SS l iar getrouwd De 40 haal ik niet Nationale eugdronde café-restaurant Soep :oentournedos Roomijs 24.90 p.p. feiligheidsrapportage politie: Drugsprijs ESTEN. J0ngen mishandeld 111 Kl°osterzande Mill Milieuramp op Westerschelde voorkomen Politie waarschuwt voor asfalteerders Parkeerfolder moet bezoekers Reynaertstad in goede richting sturen Tips Visitekaartje Inwoner van Philippine maakt amok 16-17-18 JUNI GESLOTEN MAAR VANAF 19-06 i 1997 X 51 >r particulieren jbnkje, jubileum, huwelijk, verloving J Lestatie, examen, Abraham enz. per kolom 0,65 incl. B.T.W., prote regel verplicht, rmaat 35 x 40 mm 26.- incl. B.T.W i tarieven op aanvraag. 3 of geef uw tekst 2 dagen vóór bij één van onze kantoren. te richten aan De Stem Brabants 13229. 4800 MB Breda t.a.v. Kleintjes. recht voor teksten, foto's en tekeningen wciaf van redenen te weigeren. Ie opdrachtgever van deze advertentie j feever bekend te zijn. Indien er een lgave van een telefoonnummer gewenst! fht zich te legitimeren, ter voorkoming 1 litgever is gerechtigd naam van de pekend te maken. Uitgever is niet Jor de in de advertentie voorkomende teksten. Wm 3liciteerd (0)pa en (0)ma fot straks, kinderen en kleinkinderen pma, Floor. Ons Nia riep steeds mooi wel dus, en ook in d< krant, zoals je ziet. H.G. van heel de bups, van 22 t/m 27 juli Inschrijven bij VW Roosendaal Absdaalseweg 1 4561 GH Hulst Tel. 0114-312854 Fax. 0114-319152 lalmenu's. Vraag vrijblijvend info dl onze verslaggever Middelburg - Het aantal minderjarigen dat wordt opgepakt dor criminele misdrijven is sinds vorig jaar fors toegenomen. Dat blijkt uit de veiligheidsrapportage over de eerste vier sanden van dit jaar. Daarin geeft de Zeeuwse politie de meest jcente criminaliteitscijfers weer. al de sector vernieling en bare orde geeft een snelle ng te zien. Ten opzichte van Ifcélfde periode vorig jaar steeg |lit aantal misdrijven met 23 pro tot 1419 gevallen. In de 224 I spgehelderde zaken heeft de poli- I :e406 verdachten gehoord. Bijna li helft daarvan was minderjarig. I Er is sprake van een stijging met 1134 procent van het aantal min- irige verdachten, dat vorig I jaarnog een kwart bedroeg. ifpersing Ook bij geweldsdelicten raken steeds meer jongeren betrokken. Het aantal geweldmisdrijven tag de eerste vier maanden van it jaar met 9,1 procent ten op- jdite van dezelfde periode vorig jaar. In de 249 opgehelderde za ten heeft de politie 292 verdach- ta aangehouden, waarvan bijna 11 procent minderjarig was. Bin nen de cluster geweldsmisdrijven 5 het het aantal minderjarige verdachten als het gaat om dief stal met geweld verdrievoudigd tnvoor afpersing verdubbeld. De totale geregistreerde crimina- Steitislichtjes gedaald en dat be tekent dat de in vorige rappor tages gesignaleerde trend zich voortzet. De daling wordt in grote mate veroorzaakt binnen de clus ter vermogensdelicten en in min dere mate op het gebied van ver- keersmisdrijven. Alle andere vor men van geregistreerde criminali teit vertonen een stijging. De relatief lage kostprijs van ver dovende middelen, waarvan in de vorige rapportsge melding werd gemaakt, is volgens de recherche deskundigen van de Zeeuwse po litie nog steeds actueel. Delicten als diefstallen uit woningen en auto's en van fietsen, die door gaans de hoofdmoot vormen van drugscriminaliteit, scoren alle maal aanzienlijk lager dan in 1996. Door de lage prijs op de drugsmarkt kunnen gebruikers volstaan met het plegen van min der feiten. De daling van de geregistreerde criminaliteit is het grootst in het Oosterscheldebekken (-6,8 pro cent), gevolgd door Zeeuws- Vlaanderen (-4,2 procent). Wal cheren vertoont een stijging van 2,8 procent boven het niveau van 1996. Vanonze verslaggever Middelburg - De recherchedeskundigen van de Zeeuwse politie stellen dat uit onderzoek blijkt dat de bedrijfsmatige kweek tan hennep onder de Zeeuwse bevolking toeneemt. Daarnaast mstateren ze een toename van handel in xtc in horecagelegen- natuurlijk De Stem. oogte. en to-the-point. or niets dagelijks in De Stem. Dat staat in de viermaandelijkse «ligheidsrapportage, waarin de fawse politie de meest recent ®minaliteitscijfers op een rijtje ®t. !n de eerste vier maanden 'audit jaar zijn verspreid over de provincie 22 hennepkwekerijen opgerold. Het betrof veertien kwekerijen in het Oosterschelde- hekken, twee op Walcheren en in Zeeuws-Vlaanderen (Axel, ienieuzen en Hulst). De aange troffen hennepplanten en overige Nucten, zoals toppen en zaad, U)i na inbeslagname vernietigd. Da kwekerijen zijn ontmanteld. Daarbij werden onder andere weekbakken, lampen, ventilato- öiiur naaldje Van onze verslaggever Hulst - Een Hulstenaar die "erd betrapt in een winkel '1 de Gentsestraat moest de uiefstal van een naald ter 'vaarde van 3,95 gulden duur betalen. Hij kreeg een boete van 220 gulden. 'ven later mocht een 84-ja- nSe mevrouw uit Hulst in v® andere Hulster winkel benzelfde bedrag op tafel epn. Zij wilde zonder be stal de winkel verlaten met tal pantybroek ter waarde van 29,95 gulden. slotte werd er ook nog e® 38-jarige Hulsterse aan- Staouden die vanuit een jvmkel aan het Stationsplein ee Pakjes sigaretten had "Ogenomen. Tegen de vrouw werd proces-verbaal "Pgemaakt. '"onze verslaggever >terzande - In de Clooster- schtr Xloosterzande kreeg een 'enlarige Terneuzenaar het tfco aan de st°b met s| onbekende mannen. Ze los 6n traPten er geducht op ^Terneuzenaar wist te vluch ten aar Werd door een van de tep!"-MhtervolSd' waarna hij len kreeg. Zeeland MAANDAG 16 JUNI 1997 A5 imruii—ui Keizer Karei V komt met zijn gevolg na 450 jaar weer aan in Sas van Gent. Van onze correspondente Sas van Gent - Zaterdagmiddag. Trompetgeschal klinkt door de stra ten, afgewisseld met kanonschoten. Vendeliers gooien hun vaandels me tershoog de lucht in. Een gezelschap van vrouwen en mannen in prachtige gewaden schrijdt statig voort. Even lijkt de klok ruim vierhonderd jaar te zijn teruggezet. En dat was nou juist de sfeer die de organisatie wilde creëren om het 450-jarig bestaan van Sas van Gent te vieren Op 26 mei 1547 verleende keizer Karei V namelijk toestemming tot het graven van de Sasse Vaart, waardoor Gent toegang verkreeg tot open zee. Rond de sluis die ter plaatse werd aangelegd ontwikkelde zich Sas van Gent. Geheel in dat teken stonden de festiviteiten rond het 450-ja- rig bestaan afgelopen zaterdag. Keizer Karei V kwam met zijn gevolg, uitgebeeld door de stichting Keizer Karei V uit Gent, per schip aan bij de passan tensteiger, waar burgemeester Van Rest klaarstond om hen en andere genodigden te verwelkomen. Ook Ernest van der Haeghen, schepen van toerisme en Bui tenlandse Betrekkingen van de stad Gent, sprak het gezelschap toe, Daarbij legde hij de nadruk op het belang van de oprichting van de nederzetting Sas van Gent voor zowel de Sassenaren als de Gentenaren. Vervolgens werd een herdenkingsmonu ment, gebouwd uit oude resten van de sluis uit 1886, onthuld. Dat verliep niet geheel vlekkeloos. Het hijsen van de vlag met het wapen van. Sas van Gent, waar mee h.et„ monument bedekt was, vergde enig gegoochel met touwen alvorens het gedenkteken aan het publiek kon worden getoond. Vervolgens trok een historische optocht onder leiding van harmonie De Vereenigde Vrienden naar De Vlaande ren om daar de festiviteiten voort te zet ten. Aan het einde van de middag werden de burgemeester van Sas van Gent en de lo- FOTO WIM KOOYMAN co-burgemeester van Gent door de 'on sterfelijke' keizer Karei V tot ridder ge slagen. De keizerlijke hoogheid, die de middag begonnen was door geheel in stijl burge meester Van Rest te begroeten met een handkus, nam nu van de gelegenheid ge bruik om ter felicitatie niet alleen me vrouw Van Rest op beide wangen te zoe nen, maar ook de Gentse loco Van Rou- veroij. Dit onder luid gejuich van de aanwezi gen. Degenen die zich tot dan toe nog in de 16e eeuw waanden, werden op die ma nier weer met de neus op de feiten ge drukt: we leven in 1997 en Sas van Gent bestaat 450 jaar. Van onze verslaggever Bath - Op de Westerschelde is gisteren ter hoogte van het na tuurgebied Saeftinghe op het nippertje een dreigende mi lieuramp voorkomen. Een binnenvaarttanker liep vast en begon olie te lekken. Door de inhoud van de lekke tank snel over te pompen bleef de milieuschade beperkt. Het ongeval gebeurde toen gis termiddag de 2077 ton metende en 95 meter lange Luxemburgse binnenvaarttanker Beaufort tus sen Bath en Saeftinghe op een zandbank liep, als gevolg van een storing in de stuurmachine. Voordat de kapitein de noodbe- sturing aan de praat kreeg zat het schip al aan de grond. De kapi tein probeerde op eigen kracht weer vlot te komen, maar dat lukte niet. De tanker was op weg van Vlissingen naar Antwerpen en was geladen met 1200 liter dieselolie. Omdat het afgaand water was en het schip op de steile rand van de zandplaat lag begon het te plooi en en brak het ter hoogte van ruim nummer vijf. Daar zaten op dat moment nog een aantal ton nen dieselolie in. De kapitein slaagde er in de olie snel naar een ander ruim over te pompen. Vol gens de waterpolitie zijn er niet meer dan enkele tientallen liters olie weggelopen, die terecht kwa men in een ontstane put op de zandplaat. Daardoor is volgens de waterpolitie de milieuschade zeer beperkt gebleven. De bergingsmaatschappij Union legde voor alle zekerheid nog oliéabsorberende rollen rond het schip en zou rond middernacht proberen de tanker weer vlot te trekken. De resterende dieselolie werd overgepompt in de inmid dels langszij gekomen tanker Ru- do. Voor het geval daarbij iets mis mocht gaan was Rijkswater staat aanwezig met een oliebe- strij dingsvaartuig. Rijkswaterstaat heeft de tanker al wel onder de Wrakkenwet ge plaatst. Het zal in ieder geval door de sleepboten Alpha en Bra vo van de firma Polderman naar de haven van Hansweert worden gebracht. Vandaag zullen de ha- venautoriteten beslissen wat er met de tanker gaat gebeuren. ren, verwarmingsapparatuur en beregeningsinstallaties in beslag genomen. In dezelfde periode werden op Walcheren bij diverse onderzoe ken op het gebied van harddrugs in twintig gevallen aanhoudingen verricht en verdovende middelen in beslag genomen. Verder gingen enkele koffieshops op de bon om dat ze een te grote voorraad had den of te veel verdovende midde len aan één persoon verkochten. In het Oosterscheldebekken werd een grootscheeps onderzoek inge steld naar de export van xtc naar België. Daarbij werden vijf men sen aangehouden. In Zeeuws- Vlaanderen richt de inspanning zich met name op het project Houdgreep. Dat is een samen werkingsverband tussen politie, douane en marechaussee ter be strijding van de drugsproblema tiek in Terneuzen en het drugs toerisme vanuit België en Noord- Frankrijk. De politie spoorde de eerste vier maanden van dit jaar 72,1 pro cent meer drugsmisdrijven op dan in dezelfde periode vorig jaar. De politie weet niet of een veranderde registratie van drugs zaken daar mee te maken heeft. Volgens reeherchedeskundigen wordt het aandeel van opge spoorde drugsdelicten in ieder geval nauwelijks beïnvloed door aangifte van strafbare feiten. Van onze verslaggever Terneuzen - De politie waar schuwt niet in te gaan op aanbie dingen om voor een zacht prijsje erf of oprit te laten asfalteren. Dit naar aanleiding van de mel ding dat een Axelaar door een be drijf is benaderd om het erf van asfalt te voorzien. Het bedrijf had nog wat asfalt over van werk zaamheden aan de rijksweg en het restant werd aangeboden aan de Axelaar. Deze ging hierop in en betaalde voor de werkzaamhe- dén. Later bleek dat de prijs veel te hoog was. Volgens de politie zijn er in het verleden meer van dergelijke voorvallen geweest en steeds bleek er te veel betaald te zijn. Van onze verslaggever Hulst - Bijna de helft van de Nederlandse en 32 procent van de Belgische bezoekers van Hulst vindt het parkeer beleid in de Reynaertstad on der de maat. Dat blijkt uit de geactualiseerde bezoeker senquête van de onderne mersvereniging Hulst Rey naertstad die zaterdag is ge presenteerd. Velen vinden de parkeergele genheid door de week wel vol doende, in het weekeinde (met name op zondag) problematisch. Bovendien vindt men dat de parkeerterreinen waar men gra tis kan parkeren beter aange duid moeten worden. Ook be staan er veel klachten over de parkeermeters in het centrum. Heel wat bezoekers zeggen het parkeren in Hulst een dure aan gelegenheid te vinden. Daar naast zouden veel mensen willen dat er meer parkeergelegenheid komt. De actualisering van de twee jaar geleden gehouden bezoe kersenquête is gemaakt door studente Anouschka Corijn van de Hogere Europese Beroepen Opleiding. Zij interviewde voor haar onderzoek op verschillende dagen in april 266 bezoekers, zowel Nederlanders als Belgen. Omdat parkeren in Hulst het heetste hangijzer blijkt te zijn adviseert ze snel werk te maken van voorlichting op dat gebied. Ze werd zaterdag op haar wen ken bediend, want meteen werd ook een parkeerfolder gepresen teerd. Op het vouwblad kan men in één oogopslag zien waar in Hulst een betaald parkeerregi- me is en waar men gratis de au to kwijt kan. Daarnaast staanin de folder nog allerlei nuttige tips. Voorzitter Th. Mattheeuws van Hulst Reynaertstad constateer- Een team snelle meiden op rolschaatsen en skeelers is een parkeerwachter te snel af. FOTO WIM KOOYMAN de dat niets zo vervelend is als een ontevreden gast. „Er moeten dus meer parkeerterreinen ko men," conludeerde hij. „Het parkeerbeleid moet aangepast worden, want het is niet alleen onze boterham, maar ook die van de gemeente. Het zou van slecht beleid getuigen om de koe met de gouden horens te slach ten door een regen aan boetes. Het is toch beschamend te con stateren dat ik waarschuwingen vindt op de deuren van de on dernemers met betrekking tot het parkeerbeleid. Zo kun je een klant toch niet welkom heten." Veel boetes werden er zaterdag trouwens niet uitgeschreven. Een team snelle meiden op rol schaatsen en skeelers snelde voorzien van parkeerfolders, vi sitekaartjes en een zak kwartjes door de Hulster binnenstad in een poging de parkeerwachter steeds te snel af te zijn. Bij iede re parkeermeter waarvan de tijd bijna verstreken was, duwden ze een paar kwartjes in de gleuf en een parkeerfolder met visite kaartje achter de ruitenwisser. Met de complimenten van Hulst Reynaertstad. Iedere Hulster winkelier heeft een stapeltje parkeerfolders ge kregen om die uit te delen aan de klanten. VERVOLG VAN VOORPAGINA In Maastricht nam de politie bij twee bezoekjes in totaal twee kilo in beslag. De 33 koffieshops die de politie bezocht in Eindhoven en Tilburg bleken zich netjes aan de richtlijnen te houden. Datzelfde gold voor de paar cafés in Weert die niet als koffieshop te boek staan, maar waar wel softdrugs worden verkocht. Het was de bedoeling dat in elk van de negen grenssteden (inclu sief Rotterdam) ook twee panden zouden worden gecontroleerd die bekend staan als adressen van dealers in harddrugs. Dat zijn er uiteindelijk elf geworden, in Ter neuzen, Weert en Rotterdam. Daar werden niet alleen hard drugs in beslag genomen, maar ook twintig personen aangehou den. In Terneuzen ging het om twee invallen, die zeven aanhou dingen opleverden en de inbeslag name van een kleine hoeveelheid methadon. Van de zeven verdach ten zitten er nog twee vast, de an dere vijf zijn na verhoor vrijgela ten. Met gezamenlijke acties als die van het afgelopen weekeinde ho pen de autoriteiten niet alleen de overlast van het drugstoerisme iets terug te dringen, maar ook de internationale samenwerking echt gestalte te geven. „We willen hier mee ook informatie verzamelen en met elkaar uitwisselen, zodat we de problematiek in kaart kunnen brengen en reguleren," aldus poli tiechef Cloin. Een woordvoerder van het Open- (AD VERTE NTIE) baar Ministerie kondigde gisteren aan dat er dit jaar nog een reeks kleinschaliger acties komt en min stens één grote. Volgens deze zegs man heeft de grootscheepse actie niets te maken met de Eurotop in Amsterdam. „De drugsacties zijn lang vantevoren gepland. Het is in elk geval niet zo dat we hebben gedacht: vlak voor de top nog even iets leuks bedenken." Van onze verslaggever Philippine - In Philippine liep vrijdagavond de ruzie tussen een 38-jarige man en zijn vriendin zo hoog op dat de politie eraan te pas moest komen. De onder invloed van alcohol ver kerende man bewerkte met zijn klomp de voorruit van de auto van zijn vriendin toen die wilde weg rijden. De tussenkomst van twee agenten maakte de man alleen nog maar woedender. Een van de agenten kreeg een elleboogstoot en liep een gezwollen lip op. Vervolgens trap te de man een deuk in het portier van de politieauto. Uiteindelijk wisten de agenten hem te over meesteren en mocht hij op het po litiebureau van Terneuzen een nachtje over zijn zonden naden ken. Na verhoor en het uitreiken van een dagvaarding mocht hij zaterdag weer vertrekken. SCHOENEN MODE Sc SPORT Absdaalseweg 12 Hulst-Vrijdag koopavond-Zondag geopend

de Stem | 1997 | | pagina 7