Bedrijven belonen via kortingen' Waterpolitie gaat strenger optreden 'Chaoten' beloven woeste Top-dagen t idere beloning van Assuradeurs niet belang consument Autonomen en Chaoten houden hun Top r&NipuN™s 1A9 Jet Nijpels gokt met Senioren 2000 op '5 a 10' zetels Carisma-actie aanleiding tot 'grap' in Eindhoven PüJnkyoghurt LeSTEM BINNENLAND A3 foor ouderenbeleid yazoo Jacht geopend op de 4zilveren generatie BINNENLAND KORT DAG 16 JUNI 1997 J\2 coot-Brittannië en Ierland' jwel zon als wolkenvelden eti aatselijk een bui. Middag mperatuur van 14 graden in ;t noordwesten tot rond 19 bij onden. J elgië en Luxemburg: Flink at wolken en vooral maandag i de Ardennen en Luxemburg 3g plaatselijk regen. Middag- ■unperatuur rond 17 graden oord- en Midden-Frankrijk- eest bewolkt, hier en daar jk zon. In Midden-Frankrijk leest droog; in het noorden laatselijk regen, met name op iaandag. Middagtemperatuur an amper 20 graden in het oordwesten tot 25 rond Anne- y- luid-Frankrijk: Geregeld zon ïaar in de meest zuidelijke de- artementen ook kans op een ;gen- of onweersbui. Middag- imperatuur van 22 graden ings Atlantische Kust tot ruim oven de 25 in het zuidoosten ortugal: Flink wat zon maar ok kans op wolkenvelden, iroog. Middagtemperatuur an zee uiteenlopend van 19 raden rond Porto tot rond 25 i de Algarve. Ipanje: Naast zon met name in et noorden en oosten ook kans p een regen- of onweersbui, liddagtemperatuur aan de :usten uiteenlopend van een raad of 19 in het noordwesten at 30 in het zuiden; in het bin- lenland maxima van meer dan 0 graden. anarische Eilanden: Naast on soms ook wolkenvelden. Sijna overal droog. Middag- emperatuur rond 29 graden, lallorca en Ibiza: Naast zon ok wolkenvelden en misschien en regen- of onweersbui, laxima iets onder de 30 gra- en. talië: In het algemeen flink rat zon. Later in de middag en s avonds lokaal een regen- of inweersbui. Maxima tussen 25 in 30 graden, op sommige j >laatsen zelfs nog hoger, rriekenland en Kreta: Meest onnig, op het Griekse vaste land later in de middag en in de vond misschien een onweers- >ui. Maxima aan de kust iets rnder 30 graden, landinwaarts oms nog wat hoger. Juitsland: Zowel zon als wol- i cenvelden en vooral in de zui- lelijke helft kans op buiige re ien, misschien met onweer, ffiddagtemperatuur van 17 I ;raden in Sleeswijk-Holstein ot boven de 20 in het zuiden, witserland: Geregeld zon naar ook kans op buiige regen, nisschien met onweer. Maxima ;ussen 22 en 26 graden. Oostenrijk: Naast zon zeker I )ok bewolking en hier en daar :tevige buien, soms met on- veer. Middagtemperatuur on geveer 26 graden, in het noor- len iets lager. Mill MAANDAG 16 JUNI 1997 iplossing cryptogram an zaterdag orizontaal: 4. Botbreuk; 7. nan- elsmissie; 9. spotgoedkoop; 13.tc' as; 14. naalden; 16. zee; 17. abai- vater; 18. indringend; 20. stootkus- en; 21. meieren. 'ertikaal: 1. Rondstappen; 2. P"is' tuniek; 5. Kaapse ezel; 6. diep, sodsmannetjes; 10. denkvermogen, 1. opaal; 12. onderdeel; 15. draver, 9. nokken. ©JFS >fl© Ljroven/Rijswijk (anp) - Ijfflveer honderd mensen L zaterdag gefopt met een f die gebaseerd was op de fema-actie van Mitsubishi, "waren naar het stadhuis .^Eindhoven gelokt met een |!jef waarin stond dat de helft bezoekers een gratis Lzou krijgen. Maar ieder- jgjng weer met de eigen au- liönaar huis. ischillende straten in Eind- Jtoen kregen bewoners de brie- Id, met de oproep om om vier uur laar iet stadhuis te komen. Brief en envelop waren voorzien van het logo van de autofabrikant. Al kort na aankomst op het stadhuis bleek echter, dat het om een grap ging. Toen de politie dat bevestig de, droop het merendeel van de „slachtoffers" af. De brief was ondertekend door een niet bestaande notaris in Rot terdam en een Japanse manager. Uit de namen van de onderteken aars waren, achterstevoren gele zen, de woorden „megajoke eikel tjes" af te leiden. De meeste gefopten namen de grap goed op. Bij een echtpaar dat speciaal van een bruiloft in de Ar dennen was teruggekomen, en een marktkoopman die zijn kraam een uur eerder had gesloten over heerste echter boosheid. De posteractie heeft autofabri kant Mitsubishi intussen 24 van de tachtig ter beschikking staan de auto's van het model Carisma gekost. Dat heeft commercieel di recteur B. Finson van Mitsubishi Auto Nederland in Born zater dagmiddag bekendgemaakt. Bij eenderde van de Nederlanders hing donderdag, vrijdag en zater dag de knalrode poster met daar op de letters Carisma voor de ra men. Een notaris zou gedurende die drie dagen tachtig winnende adressen langs gaan. Zij die de poster goed zichtbaar op een raam hadden geplakt, konden re kenen op een gratis auto. Bij 24 van de geselecteerde tachtig adressen was dat het geval, pre cies een derde dus, zegt ïinson wijzend op de overeenkomst met het totaal van de opgehangen posters. De campagnemakers van zijn be drijf leunen tevreden achterover. „We zitten hier echt wel een beet je te glimmen," erkent Finson. „Ons doel was vooral om ter gele genheid van het 80-jarig bestaan van Mitsubishi naamsbekendheid te krijgen voor de in Born gefa briceerde auto. Gezien de mate waarin Nederland heeft inge haakt op onze actie, is dat wel ge lukt." Niet iedereen was overi gens even opgetogen over de re clamecampagne. De Jonge Socia listen afdeling Rijnmond kondig den zaterdag aan dat zij een te genactie zijn begonnen met de verspreiding van posters en affi ches in de binnenstad van Rotter dam met de tekst „Ik wil geen au to, ik wil een FIETS". Finson kon er zaterdag alleen maar om glimlachen, zoals hij eerder ook al had geglimlacht toen het ministerie van Justitie aankondigde dat het zou onder zoeken of Mitsubishi met de actie wellicht de Wet op de kansspelen heeft overtreden. lijswijk (anp) - PvdA-Kamerlid Van Zijl wil voor bedrij- L of bedrijfstakken die meer dan gemiddeld oudere |jerknemers in dienst houden, zo snel mogelijk een kor- ing op belastingen en sociale premies die zij moeten af- het geld dat het kabinet de ko tende jaren aan lastenverlich- ing besteedt, moet ook specifiek [rorden ingezet om 55-plussers i het werk te houden, aldus I'm Zijl in een interview in NRC «idelsblad van zaterdag, (vergrijzing van de bevolking nde krapte op de arbeidsmarkt ttben volgens de sociaal-demo- raat tot gevolg dat ouderen lan- aan de slag moeten blijven. ge deelname van jongere «deren aan het arbeidsproces is i van de grote problemen van gin van de 21e eeuw, aldus Fan Zijl. plet voorstel spreekt de WD niet „Wij vinden wel dat ouderen er moeten blijven werken, pat kan ook op andere manieren mals afschaffen van de VUT, bele pensioenering en een I ouderenbeleid. Het is niet )dig om vanuit de overheid er Iteergeld VÖbf1 in te zetten," al fa Kamerlid Van Hoof. [De werkgeversorganisatie MKB- Nederland wijst het idee niet meteen van de hand. „Het is een van de mogelijkheden om oude ren langer aan het werk te hou den. Scholing en mogelijkheden om minder uren per week te wer ken zijn natuurlijk ook instru menten om ouderen in het ar beidsproces te houden," vindt T. Hokken, secretaris sociale zeker heid bij MKB-Nederland. Zijn organisatie ziet het liefst dat de arbeidskosten voor alle werkne mers, jong en oud, naar beneden gaan. Van Zijl deelt de vrees van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid dat lonen door spanning op de arbeidsmarkt zullen stijgen. Arbeid wordt vol gens hem een schaars goed. „Een ongewenste ontwikkeling, want een gematigde loonontwikkeling is de beste garantie voor het creë ren van banen. Ik vind dat we mét een gericht ouderenbeleid, plus financiële prikkels, moeten anticiperen op die situatie." pecht (anp) - Het loslaten van de huidige beloningregels van P veizekeringstussenpersonen is volgens verzekeraar Royal pierland niet in het belang van de consument. Op korte ter- pjn zal dit leiden tot meer concurrentie en lagere prijzen, paar op lange termijn komt het gratis advies op losse schroe ien te staan. Peen onderzoek dat het NIPO peit verricht in opdracht van foyal Nederland blijkt dat negen ■Pde tien consumenten niet be leid zijn apart te betalen voor een PPotheek- of pensioenadvies, prvan de kosten nu nog in de jw zijn verwerkt. Adviseurs die W vragen voor hun adviezen, «en hierdoor veel klanten ta. Fft kabinet wil de marktwerking P: de levensverzekeringen bin- penkort aanwakkeren door de assurantie bemiddelingsbe- (AD VERTE NTIE) drijf (WABB) aan te passen. Nu nog krijgt de tussenpersoon per afgesloten polis een bepaalde provisie van de verzekeraar, on geacht de hoeveelheid werk die hij heeft verricht. De nieuwe wet maakt het mogelijk dat interme diairs op declaratiebasis kunnen adviseren of een deel van hun provisie naar de consument kun nen terugsluizen; de zogeheten retourprovisie. De Consumentenbond heeft vorig jaar gepleit voor afschaffing van het systeem van vaste provisie, dat de concurrentie beperkt. Het zou bovendien ondoorzichtig zijn en de onafhankelijkheid en kwa liteit van de bemiddelaars onvol doende garanderen. Volgens Royal geeft het huidige provisiestelsel de consument juist de kans gratis rond te winkelen bij verschillende adviseurs, die daardoor gedwongen zijn met scherpe aanbiedingen te komen. Door Rinze Brandsma Amsterdam - Een wuivende zee van rode en zwarte vlag gen. Luidsprekerwagens van de Italiaanse communisti sche partij, die onverstaan baar opzwepend door alles heen schetteren. Spandoeken uit Zweden ('Stoppa Euro'), prachtige veelkleurige pro- test-banieren van de Mersey- side Dock Labourers en an dere Britse organisaties van spoor- en havenwerkers, van Duitse bolsjwieken. Renault- werkers uit het Belgische Vilvoorde met hun felgroene hesjes. Een doedelzak en fluitjes, veel schrille fluitjes. De grote protestdemonstratie voor een socialer Europa, zater dagmiddag in Amsterdam, zorgt voor taferelen die de Amster damse binnenstad met al haar roerig actie-verleden nog nooit gezien heeft. Het lijkt iets tussen een film van Fellini en een ouderwetse revolutie. Eén grote Europese familie, met daartus sen een groep relschoppers, ook al uit alle landen van Europa. De strijdkreet van de Euromars tegen werkloosheid, armoede en sociale uitsluiting, die een mas saal slot in Amsterdam vond is 'Marcha, marcha, marcha - marcha popular'. En ook de - vooral Italiaanse en Duitse autonomen en chaoten hebben hun eigen Euro-Top van Amsterdam. Zij krijgen wat zij zochten: een paar felle confron taties met de ongekend massaal aanwezige en hard optredende politie. Twaalf uur, zaterdag: de Dam begint al vol te stromen. Met bussen en treinen vol zijn de de monstranten uit alle delen van Europa naar de Europese hoofd stad gekomen. Sommigen zijn, met marsen te voet en per fiets, al sinds april onderweg. De Nederlandse protesten zijn in de minderheid. In huisvlijt hebben een paar Drentse vrou wen een spandoek beschilderd met 'Krijgt Kok nu Eurecties?' Ze moeten er zelf het hardst om lachen. Overweldigend Een groep punkers met hanen kammen deelt een fles wijn, het is gezellig vol en druk, de Gi- gantjes maken aanstekelijk vro lijke muziek. Als de demonstra tie al een eind op weg is maakt de politie bekend dat 50.000 Eu ropeanen de straten vullen. De opkomst is overweldigend: de organisatoren hadden 20.000 demonstranten verwacht. Via Rokin en Vijzelstraat gaat het. En waar, aan de Wetering schans, de tocht naar rechts moet afbuigen, van het afge grendelde Frederiksplein van daan - de plaats waar de Top zal plaatsvinden - gaat het mis. In de optocht loopt een aanzienlij ke groep met zo'n 200 punkers, autonomen, anarchisten en 'Chaoten' mee - met vooral veel Italianen en Duitsers. Onder wapperende rode en zwarte vlaggen blijven die staan, trek ken zwarte bivakmutsen, capu chons en doeken over hun ge zicht, weigeren de tocht te ver volgen en gooien vuurwerk naar de politie onder snerpend ge fluit. De Dam was het toneel van een grote protestdemonstratie. Met felle charges reageert de Mobiele Eenheid. ME-busjes rij den in op wegvluchtende de monstranten. Als na een kwar tier de stoet verder trekt, is de harde toon gezet. Tegels worden uit de stoep gelicht en in stuk ken geslagen. Bij het Leidse- plein worden een paar ruiten in gegooid bij de ABN-Amro bank. Onderweg worden vlaggemas- ten ter ere van de Eurotop ach ter elkaar binnen enkele secon den afgebroken als lucifershout jes en, met de vlaggen 'Amster dam, Capital of Inspiration', on der luid gejoel in de gracht ge gooid. Afgebroken Spiegels van auto's worden in het voorbijgaan afgebroken. Een politiebusje, geparkeerd vlakbij het hoofdbureau, ligt binnen een paar tellen met stuk gestoken banden en kapotgesla gen ruiten op z'n kant. Sommige relschoppers staan 'stijf van de speed', zeggen ze onder elkaar. Als een stenenregen richting het bureau gaat, grijpt de Mobiele Eenheid nog harder en feller in dan daarvoor. Er wordt keihard gemept bij de charges, er vallen gewonden, Euromars-demon stranten huilen waarom de poli tie zo onverhoeds snel en fel toe slaat. Toch loopt de mars door, de groep Chaoten korte tijd 'inge pakt' in ME-pelotons. Als ze via de Rozengracht teruglopen naar de Dam, moeten alle feestelijke vlaggenmasten die ze tegenko men, er aan geloven. Om half zes ontstaat op het Sta tionsplein opnieuw een gespan nen toestand. Op CS heeft de politie een groep van 150 Italia nen vastgezet in de trein, waar mee ze 'zwartrijdend' naar Am sterdam waren gekomen en waarin ze onderweg vernielin gen hadden aangericht. De ME grendelt een deel van het station en het stationsplein af en moet enkele charges uitvoeren om de uit de stad toegestroomde en met flessen en stenen gooiende demonstranten terug te jagen. Een sit-down actie op de Prins Hendrikkade weet de organisa tie van de protestmars na enige overreding zonder politie-in- grijpen op te lossen. In de loop van de avond loopt de Dam langzaam weer leeg. De grote demonstratie 'gaat als een nachtkaars uit', zoals een woordvoerder van de gemeente opgelucht zegt. De politie doet, terugkijkend, de rellen af als 'speldeprikken' en zegt, even te vreden, 'alles onder controle te hebben'. Vesting 's Avonds rijden opleggers met betonnen elementen en nog meer zware hekken af en aan. De Dam wordt in ijltempo schoongemaakt, krijgt een vro lijk bloementapijt en wordt rondom Paleis en Nieuwe Kerk hermetisch afgesloten. Ook in de woonwijken rondom de andere veiligheidszones worden steeds meer straten afgegrendeld voor alle verkeer, geparkeerde auto's weggesleept en fietsen wegge haald. De stad verandert met de dag meer in een bars bewaakte vesting, met een overmacht aan politie, waar je ook maar kijkt. Amsterdam staat op scherp voor de Eurotop. n- perzik of chocolade drink 4 flesjes a 200 ml. van.225r I 10 stuks vanJTrl» frltes 1 sëSri!,1™" i6tta«» i8i,jni 1997 B.v tel 035-5483333 11 gram vai1» ei| 'ujeeiuei 'ojne 'i!|dssef 7 'daaJ6Pu^ ELKE dag goed nieuws Door Arnold Mandemaker Amersfoort - Jet Nijpels is zaterdag in Amersfoort aan gewezen tot lijsttrekker van de 'jongste partij van Neder land', Senioren 2000. Nijpels, die nu in de Tweede Kamer een afsplitsing leidt van het Algemeen Ouderen Verbond, verwacht dat haar nieuwe partij '5 tot 10 zetels' zal be halen bij de verkiezingen van mei volgend jaar. Senioren 2000 wil de 'zilveren generatie' aanspreken: de na oorlogse groep van 45-plussers die nog volop actief in het leven staan. De Eindhovense Nijpels, zelf 49 jaar: „Dat is een poten tiële doelgroep van 4,5 tot 5 mil joen mensen." Voormalig telev isie-ombudsman Wim Bosboom gaat de verkiezingscampagne van Senioren 2000 coördineren. Nijpels ziet voor hem eventueel de positie van 'lijstduwer' weg gelegd. Mocht Bosboom op grond van zijn naamsbekend heid met voorkeurstemmen in de die van de WD komen." Dat de ouderenpartijen het in de peilingen slecht doen met hoog uit twee zetels, deert haar niet. „Bij de peilingen voor de verkie zingen van 1994 stonden de ouderenpartijen ook op twee ze tels. Dat werden er uiteindelijk pels en dat leidde uiteindelijk tot een reeks afsplitsingen. Nij pels ging met twee Kamerleden door onder de naam 'Groep Nij pels', het AOV bleef achter met twee Kamerleden en een ex- AOV-er begon voor zichzelf. De aanhoudende ruzies zijn Nij- Kamer gekozen worden, 'dan is hij natuurlijk welkom in de frac tie', aldus Nijpels. Volgens haar zijn de grote par tijen bang voor Senioren 2000, 'al zullen ze dat natuurlijk nooit toegeven'. „We hebben de vorige keer oudere kiezers weggehaald bij het CDA en de PvdA. En de laatste tijd krijgen wij ook leden zeven: zes voor het AOV en een voor de Unie 55+. Niemand, zelfs niet de best betaalde opiniepei ler, kan voorspellen hoe het in mei 1998 zal gaan." Het succes van het AOV bij de verkiezingen van '94 sloeg al snel om in diepe ellende. Er ont stonden ruzies in de onervaren fractie onder leiding van Jet Nij pels niet in de kouwe kleren gaan zitten, bekende zij zater dag. „Pas enkele dagen geleden heb ik voor mijzelf besloten de knop definitief om te zetten, het verleden achter mij te laten en de blik op de toekomst te rich ten." In de boezem van Senioren 2000 valt van enig geruzie niets te bespeuren, benadrukte Nij- Driebergen (anp) - De politie te water gaat in de komende zo mervakantieperiode strenger optreden in vaargebieden waar beroepsvaart en recreatievaart elkaar geregeld tegenkomen. Dat heeft het Korps landelijke politiediensten in Driebergen bekendgemaakt bij de presentatie van de jaarcijfers over vorig jaar. Uit die cijfers blijkt dat in 1996 een recordaantal van ruim 6500 schippers een bekeuring kreeg, terwijl ruim 11.000 anderen er vanaf kwamen met een ernstige waarschuwing. Gevaarlijk en te hard varen en het overtreden van de regeling voor de vaar- en rust tijden kwamen het meest voor. Wegens het veroorzaken van een aanvaring kregen 379 schippers een bon. Beroeps- en pleziervaart zitten elkaar steeds vaker dwars, zo is 'Driebergen' gebleken. Beroeps schippers stelden een toptien van ergernissen op. Onoplettend va ren, met te hoge snelheid varen en te dicht langs elkaar varen stonden op de eerste drie plaat sen. Onkunde en alcoholmisbruik op 5 en 7. De politie te water gaat met die toptien in de hand gedu rende de vakantieperiode van eind juni tot begin september ex tra patrouilleren in de vaargebie den waar watersport en beroeps vaart elkaar geregeld tegenko men. Dat zijn de Friese wateren, de Zeeuwse stromen en het Rot terdamse rivierengebied. Zes nieuwe, extra snelle patrouille boten komen ter beschikking om pleziervaarders die het al te bont maken te kunnen aanhouden. In januari maakte de politie al bekend dat schippers van ple ziervaartuigen geregeld aan alco holcontroles onderworpen zullen worden als de wetswijziging die daarvoor nodig is in de loop van dit jaar is doorgevoerd. pels. „De sfeer is uitstekend, er is geen onvertogen woord geval len." Voor vele aanwezigen ble ken de wonden uit het verleden nog allerminst geheeld. Vooral AOV-oprichter Batenburg uit Eindhoven moest het in de wan delgangen ontgelden. Gniffelend gaven de leden van Senioren 2000 elkaar een staatje door, waaruit bleek dat Batenburg, sinds twee jaar enig AOV-lid van de Eerste Kamer, nog geen enke le keer het woord heeft gevoerd als senator. Ook het bericht dat binnen het AOV grote ruzie is uitgebroken, omdat oprichter Batenburg zijn echtgenote als tweede op de ver kiezingslijst wilde plaatsen on danks verzet van de achterban, was aanleiding voor de vaststel ling dat het 'in die club nog steeds ondemocratisch toegaat'. Zwembad-verbod wegens zedendelicten Eindhoven - Tientallen jongens hebben het afgelopen jaar een toegangsverbod gekregen voor het zwembad De Tongelreep in Eindhoven, omdat ze zich schuldig hebben gemaakt aan zeden delicten. Die variëren van ongewenste intimiteiten tot ernstiger vormen, waaronder verkrachting. De daders werken meestal groepsgewijs. „Dikwijls begint het met een lach van één van de jongens. Als meisjes daarop reageren, manoeuvreren de jongens ze op den duur in een positie waarin er geen toezicht meer is," aldus directeur Heesterbeek. Voor de ernstigste vergrijpen ver plaatst het gebeuren zich naar buiten. Verder valt volgens de di recteur op dat de daders soms zelfs jonger dan twaalf jaar zijn. Vitamine kan migraine-aanval voorkomen Amsterdam - Hoge doses vitamine B2 riboflavine kunnen mi- graine-hoofdpijnen voorkomen. De Belgische neuroloog en on derzoeker Jean Schoenen heeft dit bekendgemaakt tijdens een congres van de Internationale Headache Society in Amsterdam. Tijdens zijn onderzoek stelde Schoenen vast dat patiënten die riboflavine kregen toegediend, een beduidend kleiner aantal migraineaanvallen hadden dan mensen die een nep-middel (pla cebo) kregen. Het vitamine blijkt net zo goed te werken als ge neesmiddelen zoals beta-blokkers, maar heeft als grote voordeel dat er geen bijwerkingen optreden. NS aansprakelijk voor vertraging Den Haag - Een treinreiziger die grote vertraging oploopt door dat de trein per abuis een station overslaat, heeft in sommige gevallen recht op een schadevergoeding. Met deze uitspraak wijkt de Geschillencommissie Openbaar Vervoer af van de regel dat de NS niet aansprakelijk zijn voor vertraging. De betrokken reiziger arriveerde vorig jaar veel te laat op Schiphol, omdat de treindienstleider de wissels verkeerd had ingesteld, waardoor de trein een afwijkende route nam en niet via de luchthaven reed. De man uit Bodegraven miste door de NS-blunder het vliegtuig naar Madrid, waar hij een zakelijke afspraak had. Hij eiste een nieuw vliegticket. De commissie stelde de zakenman niet volledig in het gelijk, omdat hij niet voldoende kon aanto nen dat hij zijn uiterste best had gedaan om zijn oude ticket om te zetten. Uiteindelijk moesten NS 500 gulden schadevergoe ding betalen. AOV stelt keuze kopman uit Utrecht/Bergen op Zoom - Het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) heeft zaterdag nog geen lijstaanvoerder voor de Tweede Kamerverkiezingen gekozen. De ledenvergadering besloot om die aangelegenheid minimaal vier weken uit te stellen. Intern beraadt het AOV zich op een nieuwe procedure rond de kandi daatstelling. Vanuit Zuidwest-Nederland werd bezwaar ge maakt tegen de nu gehanteerde werkwijze waarbij het bestuur zijn stempel drukte op de concept-lijst. Nummer éen op die lijst is het Limburgse Statenlid Veugen, tevens landelijk voorzitter. Zijn grootste opponent is wethouder A. Linssen uit Bergen op Zoom die op de voorlopige lijst tegen de zin van de grote AOV- afdelingen uit Noord-Brabant. Zuid-Holland en Zeeland op de voorlopige lijst dertigste staat. Door het weerwerk vanuit Zuid west-Nederland moet het bestuur zijn huiswerk overdoen. Het was trouwens zaterdag in Utrecht toch een bizarre vergadering. Omdat een aantal leden officieel geen uitnodiging voor deze le denvergadering had ontvangen, werd de bijeenkomst staande de vergadering niet rechtsgeldig verklaard. Van onze verslaggever Amsterdam - De punkers, krakers, autonomen, anarchisten en 'Chaoten' hebben voor de beide Eurotop-dagen een waslijst van acties beloofd: van min of meer ludieke protesten tot ingrijpen de vernielingen. In elk geval zijn zij van plan zo vaak mogelijk het cultureel pro gramma te verstoren, dat de stad haar burgers als 'goedmakertje' aanbiedt op een plankier in de Herengracht. Bij de aankomst van de Europese kopstukken bij De Nederlandsche Bank op het Fredriksplein wil de autonome groep 'Commando 16 juni We Zullen Er Hoe Dan Ook Komen' met katapults op hen schieten. Op 12 uur begint op de Dam een demonstratie voor dierenrechten. Een uur later willen andere de monstranten de Europese leiders gele kaarten aanbieden op het Amstelveld. Verder zijn een 'vrouwen-pis-ac- tie' aangekondigd en trekt een fietsende demonstratie vanaf de Heinekenbrouwerij naar het Grenshospitium in de Bijlmer, om dat te omsingelen en te pro testeren tegen 'Fort Europa'. Vanaf 's avonds tien uur zullen bij een 'jubileum-demo' de Euro pese leiders in hun hotels vanaf de straat 'vergast' worden op ap plaus, gejuich en meer herrie 'om he te belonen voor hun goede werk'. De bedoeling is, dat de Hoge Heren uit hun slaap worden gehouden. Dinsdag moet rond het middag uur op de Dam de grote, afslui tende demonstratie van autono men tegen 'het kapitalistische Europa' beginnen, onder de leus 'EU-rot op!' Aangekondigd is, dat 'boze mensen in een razende optocht' richting De Nederland sche Bank en Carré (waar de af sluitende persconferentie ge pland is) zullen rennen; alle af zettingen, demonstratieverboden en politiecordons ten spijt. Zo dicht mogelijk bij het 'verboden' Frederiksplein zullen drugs-de monstranten om twee uur een 'Blow in' houden, waarbij zij 'massaal De Nederlandsche Bank al blowend uitroken', uit protest tegen het Europese drugsbeleid. Of al die aangekondigde Chao ten-acties doorgaan is overigens de vraag. Zo was door het actie wezen ook beloofd, het Konink lijk Paleis op de Dam te bezetten en lila te verven, het hoofdkan toor van ABN Amro plat te bran den, alle gevangenen te bevrijden en het metrostation Nieuwmarkt in de fik te steken.

de Stem | 1997 | | pagina 3