Boogerd lijkt klaar voor Tour DE STEM Michael Schumacher wint brokkenrace Van Gaal verzoent zich met sportpers Graf houdt rekening met einde loopbaan Rabo-renner verrassend vierde in door Bölts gewonnen Dauphiné Libéré Voorzitter Spartak Moskou doodgeschoten Krajicek gekoppeld aan Haarhuis Zwitserse jeugdrenner verongelukt Olivier Panis breekt beide benen bij zware crash, Jos Verstappen valt uit Chileense club doet z'n beklag over Ajax Graat (hambery - Wat kan Mi- tlael Boogerd in de Ronde Frankrijk? De 25-jari- (erenner uit de Rabo-ploeg jemonstreerde in de Dau- phiné Libéré dat hij al in topvorm is. In de zware etappekoers in Oost- frankrijk werd Boogerd in eindklassement vierde. |j moest twee minuten toegeven op de Duitse iindwinnaar Udo Bölts die gisteren de door pech ge troffen Abraham Olano als- uit de gele leiderstrui Sinds 1986, toen Joop Zoetemelk op wie Boogerd in de verte nog Ijlt ook - derde werd, heeft geen Nederlander meer zo goed ge presteerd in de Dauphiné. Vooral de wijze waarop Boogerd zich in Ie tijdrit van donderdag en in de twee Alpen-ritten zaterdag en jiteren presenteerde, dwong respect af. Zaterdag reed Boo- t enige tijd alleen voorop in etappe waarin ondermeer de Mde Vars en Col d'Izoard moes- worden beklommen. In de van Brianpon werd de He Hagenaar vierde op negen van ritwinnaar Olano. In die etappe meende de Span de basis te hebben gelegd roerde eindzege. Gisteren, in de Rosmalen (anp) - De Neder landers hebben slecht geloot voor het grastoernooi van Rosmalen. Richard Krajicek werd in de eerste ronde van de Heineken Trophy gekop peld aan Paul Haarhuis, hal ve finalist in Halle. 'acco Eltingh, binnengeko men op een wildcard, moet bet in de eerste ronde opne men tegen de Spanjaard Cla- vet, achtste geplaatst. Ook Sjeng Schalken ontmoet een geplaatste tegenstander, de Zweed Thomas Johansson, be nummer zeven. Dennis van Scheppingen, net als El- 'fflgh dankzij een wild-card van de partij, speelt tegen de taerikaan Chris Woodruff. Wibier Femon Wibier plaatste zich JM het hoofdtoernooi. De •hl-jarige speler uit Dedems- vaart overleefde in de kwali ficaties drie ronden. Hij ver- «oeg achtereenvolgens de Amerikanen Philips (6-4 6-3) vaRueb (6-4 6-2) en de Ar- WijnZingman 6-4 7-5. Wi- speelt in de eerste ronde «gen de Spanjaard Alvarez, ®evan het gravel van Bolog- overstapt naar het gras in '"smalen. Met Wibier be- ceikten de Amerikaan Spa- de Indiër Paes en de 'ansman Raoux het hoofd- wsrnooi. J1 het deelnemersveld ont doken de Spanjaarden Cor- "ja en Albert Costa,, die mde en vijfde geplaatst wa- Ook Larsson, Tillström vurlan hebben zich afge- «Id. Nieuw zijn Alami, Al- ®ar«, Dreekmann, Kroslak, "os"del en Kulti. De plaat- gslijst telt drie spelers uit f tóp-tien van de wereld- "ghjst: Chang, Muster en Najicek. AhAATSINGSLIJSTEN fc™ 1- Chang (VSt/2), 2. (Ned/=i\ 3. Krajicek RoSi'i Biörkman (Zwe/24), i7v;(,r/i1'vl/26), 6. Gustafsson Kwp/m\„ 1' Johansson houwen i Cl?Vet (sPa/38). Pierr» 1 Huber (Dui/8), 2. (Slw/is ,a/10)' 3- Habsudova 5. a„ 4" Dragomir (Eoe/16), Roost m ?™„,(Be1/19)' 6- Van fZwi/32) o p l' 7' Schnyder 8. Carlsson (Zwe/35). ^ZIEOOK SPORT - B4 Hamburg (dpa) - Steffi Graf houdt er rekening mee dat haar tennisloopbaan ten einde is. Dat zegt de Duitse speels ter in een interview met Welt am Sonntag. „Mijn hoop is ge vestigd op de medische wetenschap, maar ik heb er geen probleem mee mijn carrière te beëindigen." Graf onderging een week gele den een zware operatie aan de linkerknie. Daarbij herstelden de artsen in een privékliniek in Wenen de patellapees en kraakbeen. De revalidatie zal zeker zes maanden in beslag nemen. Het tennisjaar is voor haar voorbij. In het interview zegt Graf ge rechtelijke stappen te overwe gen tegen de orthopeed Passier, die haar begeleidde tijdens de honderd dagen rust tussen de toernooien van Tokio in fe bruari en Berlijn in mei. „Ik heb hem niet ontslagen van zijn medische zwijgplicht. Deson danks praat hij in het openbaar over mijn ziekte. Dat vind ik niet correct." Graf geeft Passier de schuld van de zware ingreep. „Hij heeft mij tussen de toernooien van Berlijn en Straatsburg her haaldelijk verzekerd dat er niets gebeuren kon en dat de si tuatie niet kon verslechteren. Als ik geweten had dat ik risico hep, had ik de rustperiode met een paar maanden verlengd." De Duitse, die zaterdag haar 28e verjaardag vierde, liep de blessure op tijdens Wimbledon 1996. In Tokio zei ze in februa ri af voor de finale tegen Hin gis. Daarna onderging ze bij Passier in Heidelberg een kijk operatie die haar speelklaar moest maken voor Roland Gar ros en Wimbledon, waarop ze haar Grand Slam titels wilde verdedigen. Tijdens Roland Garros keerden de pijnen terug. Ze nam contact op met de Oostenrijkse ortho peed Weinstabl, de levenspart ner van Barbara Paulus. Direct na haar verlies tegen Amanda Coetzer in de kwartfinales meldde ze zich in Wenen. Bij onderzoek bleek dat haar ren tree veel schade had berokkend in de knie. Met name aan het kraakbeen. Graf zegt zich 100 procent aan de schema's van Weinstabl te zullen houden. Sinds donder dag verblijft ze in het rehabili- teitscentrum van Willy Dungl in Gars am Kamp. „Ik zal ex treem voorzichtig te werk gaan," aldus Graf. „Ik zal niets forceren. De belasting aan mijn knie zal heel langzaam opge voerd worden." Fribourg (sid) - De Zwitserse wielrenner Armin Hegglin is zaterdag tijdens de Ronde van de Jura verongelukt. De 17-jarige junior kwam in de afdaling van de Col de la Croix ten val en botste met zijn hoofd tegen een boom. Hij was op slag dood. De wie lerwedstrijd werd gestaakt. Volgende week is de berg ook opgenomen in het etappe schema van de Ronde van Zwitserland. Lekker Luchtig Sport lllll MAANDAG 16 JUNI 1997 B1 Moskou - Onbekenden hebben zondag de manager van de Russische voetbalclub Spartak Moskou, Larisa Nechajeva, doodgeschoten. Dat heeft de politie meegedeeld. Nechajeva was een van de weinige vrouwen die een hoge functie heb ben binnen het Russische voetbal. Zij kwam om het leven toen haar auto 120 kilometer ten oosten van de Russische hoofdstad onder vuur werd genomen. Een andere vrouw die in de auto zat, kwam eveneens om het leven, de chauffeur raakte gewond. Het is al zeker de derde moord dit jaar op iemand uit de sportwereld. In mei kwam de bokser Eduard Zaharov bij een aanslag om het leven, in april schoten onbekenden de voorzitter van de Russische ijshockey- federatie Valentin Sytsj dood. slotetappe naar Chambéry, tui melde Olano echter enkele meters in het ravijn. Daarna kreeg hij nog met materiaalpech te maken. Bölts trok hard door, de ritzege ging naar de Kazach Andrei Te- terioek (Lotto). Boogerd kwam als zevende binnen. Niet Olano, die uiteindelijk der tien seconden te kort kwam, maar Bölts werd dus de opvolger van Miguel Indurain, in '95 en '96 Dauphiné-winnaar. Bölts gaf in Chambéry een vervolg aan de succesreeks van Telekom dat dit voorjaar via Zabel (Milaan-San Remo) en Riis (Gold Race) al gro te klassiekers won. En de Tour moet nog komen. Rivaal Olano lijkt in juli voorlopig de belangrijkste rivaal te worden voor Riis. Richard Virenque is nog ver verwijderd van de bloed vorm die nodig zal zijn om mee te strijden voor de Tour-zege. De Franse klimmer ontgoochelde enigszins in de Dauphiné. Rabo- troef Patrick Jonker kon zich ook nog niet echt mengen in de strijd. Ploeggenoot Boogerd ligt mis schien wel vóór op schema. Hij gokt voorlopig op een plaats bij de eerste twintig in de Tour. „Ei genlijk hoort het in deze fase he lemaal nog niet zo goed te gaan. Ik had in een maand amper een wedstrijd gereden. Hier in de Dauphiné zou ik alleen krachten opdoen voor de Tour. Maar het gaat nu al bijna beangstigend goed," zei Boogerd die eind deze week zal starten in de Route du Sud. Ploegleider Adri van Hou- welingen hechtte weinig waarde aan de 'bijgelovige bespiegelin gen' van Boogerd. „Je kunt in de ze fase om twee redenen ongerust zijn: of omdat het nog helemaal niet draait, of omdat het al heel goed draait terwijl de Champs Elysées nog zes weken weg is. Ik denk dat Michael er gewoon blij mee moet zijn," zei Van Houwe- lingen. Boogerd baarde opzien doordat hij zich sterk weerde in de races tegen de klok. In de proloog werd hij tiende, in de 45 kilometer- tijdrit elfde. Zaterdag voegde hij daarbij een formidabel optreden in de rit naar Briantjon. In de be klimming van de Izoard reed hij tot een kilometer van de top al leen voorop. Op de top voegden Olano, diens ploeggenoot Bel- tran, Bölts en Robin zich bij hem. Door zijn vierde plaats in die rit klom Boogerd van de zesde naar de derde plaats in het klasse ment. Gisteren, na het beklim men van ondermeer de Col de Porte, de Cucheron en de Gra- nier, moest hij een plaatsje op schuiven ten faveure van Jean- Cyril Robin. Content Boogerd, popelend van ongeduld om aan de Tour te beginnen, toonde zich content. „Ik verheug me op de Tour. Jongen, ik wil zó graag. Ik wil dat het Nederlandse volk weer iemand heeft om voor te juichen," zei de olijke Hage naar. ZIE OOK SPORT - B3 Michael Boogerd: „Ik wil dat het Nederlandse volk weer iemand heeft om voor te juichen.foto wfa Montreal (anp/afp/rtr) - De gebruikelijke glimlach ont brak op het gezicht van Mi chael Schumacher. Op het moment dat de Duitser giste ren in Montreal zijn huldi ging onderging als winnaar van de Grand Prix van Cana da, maakten de tweevoudig wereldkampioen en zijn col lega's zich meer druk om de toestand van Olivier Panis. De Franse Formule 1-coureur crashte zwaar in de 52e ronde, drukte zijn Prost-Mugen in volle vaart tegen een muur van ban den. De voorkant van de bolide zat zwaar in elkaar. De race werd in eerste instantie geneu traliseerd en vervolgens drie ronden later definitief afge- vlagd. Schumacher reed op dat moment aan de leiding, gevolgd door de Fransman Jean Alesi en de Italiaan Giancarlo Fisichella. Jos Verstappen was in de 43e ronde door problemen met de versnellingsbak uitgevallen. Panis maakte na 52 ronden een geweldige klapper. Zijn wagen schoot rechtdoor in een lichte bocht. Met hoge snelheid raakte hij van de baan. De Fransman kreeg nog op het circuit de eerste behandelingen en werd vervol gens naar het medisch centrum overgebracht. Onderzoek wees uit dat hij beide benen had ge broken. Het herstel zal naar ver wachting zeker vier maanden vergen. Villeneuve Schumacher, die zijn tweede ze ge van het seizoen behaalde, profiteerde in Montreal opti maal van de chaotische race met veel uitvallers. Zijn grote rivaal Jacques Villeneuve was al na twee ronden van het podium verdwenen. Hij stuurde zijn Wil liams richting de vangrail na een spin. De Canadees gaf daarmee het sein tot een ware uittocht. Barrichello, Ralf Schumacher, Hakkinen, Magnussen, Irvine en Katayama vergezelden hem. Schumacher had verder het ge luk dat de Brit David Coulthard in de vijftigste ronde een onge lukkige pitstop maakte. De Wil- liams-rijder hoorde zijn bolide afslaan, waarna de koppeling in eens vast zat. Hij verspeelde door het oponthoud direct zijn dertig seconden voorsprong op Amsterdam (anp) - Louis van Gaal heeft zich verzoend met de Nederlandse sportpers. De scheidende Ajax-coach zat het afge lopen weekeinde tenminste in de bestuurskamer van de Arena rond de ontbijttafel met een aantal kritische journalisten. Santiago de Chile - De Chileense club Universidad Catolica heeft bij de wereldvoetbalfederatie (FIFA) een klacht ingediend te gen Ajax. De Amsterdammers zouden zich onsportief hebben gedragen tijdens en na de oefen wedstrijd tussen beide clubs, die zaterdag 7 juni door de thuisclub met 3-2 werd gewonnen. Winston Bogarde en Arnold Scholten, die in het duel de rode kaart krijgen, zouden na afloop scheidsrechter Luis Mariano Pena onheus heb ben bejegend. Universidad Catolica deponeerde de klacht bij de Chileense voet balbond, die de brief doorzond naar de FIFA. Een official discussieert met de coureurs Schumacher (links), Alesi (midden), Hill en Fisichella (uiterst rechts) na het stilleggen van de race. foto's reuter De ontmoeting was een initiatief van het bureau dat het gebruik van 'echte boter' propageert. Een foto van Van Gaal met de acht journalisten, gekleed in T-shirt en eigele badjas, verschijnt als advertentie zodra de voetbal- coach bekend heeft gemaakt waar hij het komende seizoen werkzaam zal zijn. Naar ver wachting is dat rond 1 juli. In zijn jaren bij Ajax heeft Van Gaal een moeizame verhouding met de sportpers gehad. De journalisten van kranten, ra dio en televisie deden aan de ad vertentie mee op voorwaarde dat hun honorarium (40.000 gulden) en dat van Van Gaal (25.000 gul den) naar een goed doel ging. De journalisten storten hun bedrag op rekening van Amnesty Inter national. Louis van Gaal en zijn assis tent Gerard van der Lem zijn de kleurrijkste trainers geweest tus sen 1990 en 1995. Het Platform Mondiaal Kleurrijk Voetbal 2000 reikt om die reden het duo van daag een prijs uit. De zoveelste huldiging van Van Gaal en Van der Lem heeft plaats in Amster dam. Louis van Gaal. foto anp Kleurrijk voetbal is volgens het Platform niet begrensd door huidskleur of etnische afkomst, maar heeft meer te maken met de stijl van voetballen. De stichting meent dat kleurrijk voetbal is ge baseerd op techniek en creativi teit en leuk is om naar te kijken. de concurrentie. Schumacher nam door zijn zege de leidende positie van Villeneuve in het WK-klassement over. De Ferra- ri-coureur heeft na zeven races 37 punten, Villeneuve bleef op dertig staan. „Echt blij met zo'n overwinning kan ik niet zijn. Ik win liever on der andere omstandigheden," zei de Duitser. Verstappen Verstappen was ondanks zijn uitvallen tevreden over de Tyr rell. De Limburger maakte een bliksemstart, schoof drie plaat sen op en vond zich na twintig ronden terug op de zesde plaats. „Natuurlijk ben ik teleurgesteld over het uitvallen, maar ik ben ook blij met de progressie van de bolide." Verstappen kon na 42 ronden alleen nog zijn vierde versnelling gebruiken. „De wa gen kampte met een probleem in het luchtsysteem. Een ronde la ter was het einde oefening. Langzamerhand gaat het echter toch vooruit." Montreal. Formule 1, Grote Prijs van Canada. Eindstand na 56 van de 69 ronden: I. Michael Schumacher (Dui) Ferra ri, 2. Alesi (Fra) Benetton, 3. Fisi chella (Ita) Jordan, 4. Frentzen (Dui) Williams, 5. Herbert (GBr) Sauber, 6. Nakano (Jap) Prost. Stand WK na zeven races: 1. Schu macher 37 punten, 2. Villeneuve (Can) Williams 30, 3. Panis (Fra) Prost-Mugen 15, 4. Irvine (GBr) 14, 5. Frentzen en Alesi 13,7. Coulthard II, 8. Berger en Hakkinen (Fin) 10, 10. Fisichella 8, 11. Barrichello (Bra) 6, 12. Herbert (GBr) 7,13. Ralf Schumacher (Dui) 4, 14. Salo 2, 15. Larini en Nakano 1. WK constructeurs: 1. Ferrari 51, 2. Williams 43, 3. Benetton 23, 4. McLaren 21, 5. Prost 16, 6. Jordan 12, 7. Sauber 8, 8. Stewart 6, 9. Tyr rell 2.

de Stem | 1997 | | pagina 11