Bukman nu onder vuur eigen partij Securitel-debat maakt geen einde aan chaos kamer verontwaardigd over brief Van Traa aan Turkse regering De haven van Stavenisse weer even open Toch proef met vermalen van dode varkens Buizerd heeft het gemunt op trimmers Rotterdams bedrijf tilt staat voor 25 miljoen Link tussen Bossche bende en 4M-groep 'Gekke koeien' zijn besmet via veevoer Analyse Engelse Tuinmeubels A2 IDESTEM BINNENLAND A3 kritiek op werkwijze 'Blokhoofd' I Van onze Haagse redactie Galerie op Internet Christine Barker Storing maakt 1500 rijbewijzen ongeldig \G 13 JUNI 1997 VRIJDAG 13 JUNI 1997 lot-Brittannië en Ierland- Idag wisselend bewolkt en pele buien, misschien met Veer. Zaterdag van het wes- uit meer zon en droger xima uiteenlopend van een lad of 13 in het noorden tot ut bij 20 graden in het zui- van Engeland. Igië en Luxemburg: Van tijd I tijd enkele buien, misschien Jt onweer, afgewisseld door |t zon. Middagtemperatuur geveer 21 graden, lord- en Midden-Frankrijk- en dan zon maar daarnaast buien, soms onweer en hk wat neerslag. Vrijdag ^xima van 21 graden in Bre- ne tot 27 aan de noordkant het Centraal Massief; za- tdag van het noordwesten uit kt frisser. lid-Frankrijk: Nu en dan zon kar ook enkele, mogelijk pare, regen- en onweers- lien, vooral op vrijdag. Mid- Igtemperatuur rond 27 gra- [n maar langs de Atlantische ust enkele graden lager, brtugal: Perioden met zon en rijdag in noorden en westen kns op wat regen; verder over- |egend droog. Maxima uiteen- pend van een graad of 19 Ings de Costa Verde tot tegen 30 graden in het binnenland, panje: Langs de Golf van Bis- hje af en toe regen, soms met fcn buiig karakter en mogelijk let onweer. In de rest van het Ind vrijwel overal droog en rij zonnig. Middagtempera- Lur aan de kusten uiteenlo- pnd van een graad of 18 in het oorden tot 28 in het zuiden; in let binnenland maxima van 30 Jraden of meer. anarische Eilanden: Zonnige lerioden en vrijwel droog. Iliddagtemperatuur rond 27 Jraden. (lallorca en Ibiza: Flink wat bn, droog en warm met maxi- ka van een graad of 30. Italië: Vrij zonnig en in berg streken, met name in het noor- |en, kans op een lokale on weersbui. Zeer warm met in pet binnenland maxima meest lussen 30 en 35 graden, langs pe kusten iets lagere maxima. Griekenland en Kreta: Meest lonnig en slechts een kleine kans op een lokale bui. Maxima tan de kust iets onder 30 gra- Jlen, landinwaarts ruim daar- Doven. luitsland: Soms zon maar ook leen aantal, mogelijk zware, re- |gen- en onweersbuien. Mid- lagtemperatuur uiteenlopend /an 21 graden in hét noordwes ten tot 28 in het zuiden. Zwitserland: Wisselend be reikt en van tijd tot tijd buien, ook met onweer. Middagtem- oeratuur meest tussen 25 en 30 [graden. lostenrijk: Naast wat zon ook [buien, vaak met onweer. Mid- [dagtemperatuur ongeveer 27 [graden. TELEFOONTJE pen naag (anp) - PvdA-Ka- I jfjid Van Traa heeft zich loet zi]n brief aan de Turkse autoriteiten 'ernstig vergalop- f zo vindt de Tweede Ijlan®'. Als voorzitter van de kamercommissie Buitenland- I ;eZaken heeft de PvdA'er zijn lUtel misbruikt voor een per- Lonlijk schrijven aan de re- eiiug-Erbakan en de Turkse I ambassade in Den Haag. |?an Traa wekte de indruk op persoonlijke titel een brief te wil- !ea versturen en vroeg gisteren de commissieleden zijn ini tiatief te ondersteunen. In het schrijven vraagt de PvdA'er de Turkse regering duidelijk afstand te nemen van de suggestie dat de brand in de Haagse Schilders wijk een racistische achtergrond had. Turkije erkende gisteren al wel dat bij de brand geen sprake is geweest van racistische motie ven. In een verklaring spreken de Turkse autoriteiten hun 'waarde ring' uit voor de grote inzet van de Nederlandse autoriteiten, 'waardoor de daders voor de rechter konden worden ge bracht'. Maar het land biedt geen excuses aan voor het feit dat de eigen mi nister Esengün indertijd sugge reerde dat het om een racistische aanslag zou gaan. De verklaring komt nadat bij de Turkse ambas sade bericht was binnengekomen van onder andere de officier van justitie. Die liet officieel weten dat er mensen zijn aangehouden, die hebben bekend schuldig te zijn aan de brand en de aansla gen. Met uitzondering van de PvdA vond geen van de partijen een brief aan Ankara noodzakelijk, aldus WD-buitenlandwoord- voerder Weisglas. Hij ging ervan uit dat Ankara uit eigener bewe ging met een excuus zou komen. „En dat is ook gebeurd." Wat de Kamercommissie niet wist, was dat Van Traa zijn brief 's ochtends al per koerier had verzonden. Ook was onbekend dat hij de brief als commissie voorzitter had opgesteld. Dat bleek pas na de bijeenkomst van de commissie, toen het schrijven boven water kwam. Van Traa had zelf de brief tijdens de vergade ring niet bij zich. „De brief was kennelijk al ge schreven," aldus Weisglas. „Hij heeft zijn functie als voorzitter misbruikt en zich ernstig vergal oppeerd." Van Traa erkende gisteravond tijdens ingelast commissieoverleg dat hij fout heeft gehandeld. Hij zegde de overige Kamerleden toe Ankara op de hoogte te zullen stellen dat zijn brief er één op persoonlijke titel was. Voor de andere partijen is hier mee de kous af. Ook Weisglas denkt niet dat de rel de verhou ding met de PvdA zal schaden. „Het is een zwart vlekje, maar we kunnen vele kleine vlekjes heb ben." Het onderzoeksteam is overigens nog op volle sterkte bezig om meer feiten over de Haagse aan slagen te achterhalen. De Haagse persofficier van justitie S. Hor- stink zegt dat 'voor ons' de zaak nog niet rond is. Eén van de mo gelijkheden die het team niet uit sluit is de mogelijke betrokken heid van de Turkse geheime dienst MIT bij de brand en de aanslagen die daaraan vooraf gingen. Eén van de mensen die verdacht wordt van alle drie fei ten, heeft in zijn verhoor bij de politie MIT-betrokkenheid ge suggereerd. pen Haag - Tweede-Kamervoorzitter Bukman moet het sinds woensdagnacht ook in zijn eigen partij, het CDA, ontgelden. De I CDA-fractie neemt het hem kwalijk dat hij in het Securitel-de- Ibat interrupties van de kamerleden alleen in blokjes toestond [waardoor alle spanning er uit ging. CD A-kamerlid Hillen wees Bukman, die hij aansprak als 'blokhoofd', daarvoor midden in Itódebat terecht. Bij dit spelletje bellen we een bekend persoon. Zijn of haar naam is in het telefoonnummer verstopt. Een 2 in het nummer staat voor de letter A, B of C etc. Wie bellen we? 3-7-2-6-5 5-7-2-6-3-7 Oplossingen van gisteren: Cryptogram: Horizontaal: 3. Ruwbouw; 6. wind ei; 8. stem; 11. samen; 13. alert; 14- narcis. Vertikaal: 1. Rund; 2. abuis; 4. unie, 5. twisten; 7. nummer; 9. toer; 10. mijt; 12. nasi. Visitekaartje: F.R. Marrijs uit Schoten is 'romanschrijfster'. ISinds de benoe- van Buk- ■man vorig jaar [bember heeft |ltt kritiek ge- i over de Inrkwijze van lie Kamervoor- I alter. Hij ha- 1 merde sprekers lep de verkeerde pomenten af, discussies |«neindig door- n en maakte I fouten bij de stemmingen. in de [CDA-fractie, [die hem naar Irarett had ge- Ischoven lh vopr ■het voorzitter- Isthap, bleef het ■stil. Tot woensdag- t CDA-Kamerlid Hillen de ■microfoon greep om te proteste- J'en tegen de werkwijze dat de rieden de ministers Wijers |et Sorgdrager bij hun beant- ding alleen per onderdeel ■mochten ondervragen. Hillen [weg zich af of een dergelijke merkwijze een 'flitsend debat' Invorderde en verzocht Bukman I dit aan orde te stellen in het pre ludium, het dagelijks bestuur Pan de Tweede Kamer. |fc Kamervoorzitter sputterde i, verklaarde dat het late dp de methode rechtvaar- 1 maar Hillen hield aan: I iHetzal u zijn opgevallen dat u [fflveel gezag hebt dat wij ons al- al gevoegd hebben, maar Piet Bukman. foto de stem/johan van gurp niettemin vraag ik om het aan de orde te stel len in het presi dium." Een woordvoer der van de Tweede Kamer verklaarde gis teren dat het 'blokjesdebat' ook voor hem een 'totaal nieuw feno meen' was. Het was volgens hem overigens niet Bukman, maar het WD- Kamerlid Weis glas die ermee begon toen hij de voorzitter voor een half uurtje verving. „Maar ik denk niet dat het nog een keer zo zal gaan," aldus de woordvoerder. Amsterdam (anp) - Iedere Ne derlandse beeldende kunstenaar kan binnenkort zijn kunnen to nen op Internet in een soort vir tuele galerie. De artiesten kun nen allemaal een eigen homepa ge krijgen, daarop vier werken tonen en hun curriculum vitae vermelden. Deze ArtGuide, een project van de Gouden Gids in overleg met de Federatie van Kunstenaars verenigingen, gaat op 17 juni van start. Het adres is www.gou- dengids.nl/artguide. Stavenisse beleefde gisteren weer eventjes de glorie van weleer, toen de haven voor een dag weer in gebruik was. De varkenspest is daar mede de oorzaak van. Graanhandel gebroeders Koopman uit Sint Maartensdijk weten hun graan bijna niet aan de straatstenen kwijt te raken. De tarwe wordt anders verwerkt in varkensvoer maar door de pest is daar bijna geen vraag meer na. Een bedrijf uit het Noord-Hollandse Wormerveer wilde de voorraad wel opkopen, mits het aangevoerd werd per schip. En toen kwam de haven van Stave nisse in zicht. foto wfa Van een verslaggever Den Bosch - Het ministerie van Landbouw gaat toch een proef doen met het vermalen van dode varkens. Op die ma nier kan de gigantische druk op de destructiebedrijven ver licht worden. Minister Van Aartsen verklaarde gisteren in de Tweede Kamer dat het gebrek aan destructiecapaci- teit binnenkort verleden tijd zal zijn. De opties om varkens te begra ven of te dumpen op stortplaat sen, zijn inmiddels beide van de baan. In plaats daarvan zet het ministerie zijn kaarten op het vermalen crushenvan dode varkens. Tot het moment dat er weer ruimte is in de destructie bedrijven, worden de vermalen kadavers opgeslagen, vermoede lijk in tanks. Ook in vrieshuizen ligt al ruim 60.000 ton varkens vlees te wachten op verdere ver werking. Het experiment wordt uitgevoerd met zo'n tweehonderd varkens. Bij de grote vernietigingsopera- tie van Britse kalveren, vorig voorjaar, werden delen van de runderen ook al vermalen. Het procédé wordt ook veelvuldig toegepast in de pelsdierenfokke- rij- Nieuw fokverbod Na de regio Venhorst komt er mogelijk ook een fokverbod voor varkens in het gebied rond Heus- den en Asten. Binnen zeven tot tien dagen neemt minister Van Aartsen (WD, Landbouw) daar een beslissing over, op basis van een advies van deskundigen. Van Aartsen is bang dat de var kenspest ook in de regio As- ten/Heusden niet voor begin ok tober bedwongen zal zijn, zo zei hij gisteren in de Tweede Kamer. Volgens de minister heeft zijn Duitse collega hem inmiddels be loofd het Europese non-vaccina - tie-beleid binnen de EU aan de orde te zullen stellen. In de mar ge van de Landbouwraad, later deze maand, zal ook Van Aartsen deze kwesties bij betrokken col lega's ter sprake brengen. Daar mee komt hij tegemoet aan een breedgedragen wens in de Ka mer, die meent dat inenten de enige manier is om de varkens pest echt onder controle te krij gen. Het ministerie van Landbouw mag vier Brabantse transpor teurs niet langer uitsluiten van het vervoer van opgekochte var kens in het pestgebied. De recht bank in Den Haag heeft dat gis teren bepaald. De varkenstransporteurs hadden het ministerie voor de rechter ge daagd omdat zij vier weken lang Ten waardeloos kabinet. Een waardeloos kabinet." Het is in het begin van de I ®cht van woensdag op don- 'dag als CD A-kamerlid Terpstra door de wandelgan gen van de Tweede Kamer Went. Dan zegt Terpstra Weiend: „Wij hebben de affaire tenminste twaalf jaar geheim weten te houden." 'We', dat zijn de CDA-kabinet- j® onder leiding van premier «aud Lubbers. 'De affaire' is de I fe r5lc' het Securitel-arrest van e' Europese Hofwaardoor bij- 'a vierhonderd Nederlandse I e 'en en wettelijke regels mo- a niet rechtsgeldig zijn. 'nlang verkeert Nederland een juridische chaos. Rech- ,[s we'en niet meer welk be- js ze wel of niet mogen accep- t.„en' "Öicieren van justitie tas- oi het duister of ze wel of '«mogen vervolgen. Niet al- wnrri s1;aa'' overstelpt te h«t k6? •<?oor schadeclaims van e(hijfsleven, het morele ge- avan de staat lijkt plotsklaps ^tast.Wanneer dat het ge ls de staat, de overheid, •|aqjoo uba 6nj 'jspuos>)U!| >|eop 1°oq ün 5,00 'n het geding. Ka ^ocddebat in de Tweede Son fT'- woensdagavond be de n,m He vroege uurtjes van vnm-tHerdagochtend zou Jrtduren, had helderheid en nverschaffen over het hoe Was ^arom van Heze affaire, schp 7lnister Wijers (Economi- Minister i als coördinerend r als enige verantwoor delijk? Want hij had er op moe ten toezien dat zijn collega-mi nisters hun wetten en wettelijke regels keurig hadden aangemeld in Brussel. Was minister Sorg drager (Justitie) verantwoorde lijk omdat zij een juridische chaos had laten ontstaan? Of was misschien het hele kabinet in het geding als gevolg van to tale laksheid? Door Paul Kokke Wijers laveerde in het debat handig tussen het mijnenveld door. Hij deed een meesterzet door deemoedig het hoofd te buigen en namens het kabinet zijn excuses aan te bieden. Die excuses waren niet alleen ge richt aan de Tweede Kamer, nee, zelfs aan het gehele Neder landse volk. De bewindsman had bijna het Wilhelmus inge zet. Excuses doen het goed in de Ka mer, zeker als iedereen weet dat de uitkomst van het debat op voorhand al vast staat. PvdA en WD mochten rustig kritiek le veren op het optreden van Wij ers en Sorgdrager, maar zouden daarin nooit te ver gaan. En D66 toonde zich bij monde van Ka merlid De Graaf een notoire verdediger van zijn D66-minis- ters. Vice-premier Van Mierlo (ook D66) had bovendien vanuit Bonn al een fikse waarschuwing richting regeringspartijen laten horen. Wie met zijn vingers aan Sorgdrager en Wijers komt, komt aan het hele kabinet, luid de de boodschap. En een kabi netscrisis, luttele dagen voor de Euro-top in Amsterdam, nee, daar had niemand in de coalitie trek in. Op de boodschap van Van Mierlo werd geërgerd ge reageerd. Maar ze werd goed verstaan. Het was zuur voor de oppositie. CDA-woordvoerder Hillen en SP'er Marijnissen konden sjor ren en trekken wat ze wilden, de regeringspartijen gaven geen krimp. Hillen wist dat ook hij een beetje boter op zijn hoofd had. Want ook de CDA-kabinet- ten van Lubbers waren niet al tijd even zorgvuldig in het aan melden van wetten bij Brussel. Dat werd hem bij het begin van het debat nog eens pijnlijk inge wreven door De Graaf. Enigs zins gratuit, maar niet minder waar. Beide ministers en dus ook het kabinet zijn vrijwel geen mo ment in de politieke problemen geraakt. Maar de chaos in wet- ten-land bestaat nog steeds. Het is in die zin een wonder dat Wij ers en vooral Sorgdrager geen grotere schade hebben opgelo pen. Beide bewindslieden verscholen zich regelmatig achter het argu ment dat voortijdige openbaar making van de gevolgen van het Securitel-arrest een nog grotere rechtsonzekerheid had opgele verd. Daarom had Sorgdrager niet meteen het Openbaar Mi nisterie willen informeren. Eerst had zij alle tijd nodig om alles op een rijtje te zetten. Maar toen het tv-programma Nova met de onthullingen kwam, was er wel degelijk pa niek in de tent. Bij Wijers én bij Sorgdrager. Want hoe valt het anders te verklaren dat binnen een paar dagen tijd het Open baar Ministerie twee totaal ver schillende richtlijnen kreeg over hoe te handelen in zaken van dronkenschap achter het stuur en snelheidsovertredingen? Van tweeën een: of Sorgdrager heeft gewoon verzuimd om in een vroegtijdig stadium de ge volgen van het arrest grondig te analyseren, of zij is op de grilli ge golven van de publiciteit to taal verward geraakt en wist niet meer wat te doen. Wijers zei in de Kamer boven dien dingen waar geen enkele collega-minister of hogere amb tenaar blij mee kan zijn. Er is sprake van incompetentie op de diverse ministeries, er bestaat bij ambtenaren onwil om fouten toe te geven en de bureaucratie staat slagvaardig handelen in de weg. Het klonk met enig dédain uit de mond van de voormalige organisatie-adviseur. Beide bewindslieden hebben be terschap beloofd. De wetgeving wordt snel gerepareerd en er wordt gewerkt aan een betere coördinatie tussen de departe menten. Maar hoe de Securitel- affaire is kunnen ontstaan, daar heeft ook dit debat geen ant woord op gegeven. De ministers al helemaal niet. Het is onmogelijk gebleken te achterhalen om welk voer het ging en van welke leverancier het afkomstig was. Van Aartsen sug gereert in zijn brief dat het waar- (AD VERTENT IE) Decorations Verkoopt naast een groot assortiment merk tuinmeubels als exclusief Importeur: Traditioneel Teakhouten en Smidse buitcnmeubilair Koloniale houtstok parasols en luintoebehoren met zéér hoge kortingen direct aan particulieren. Keuze uit honderden stuks! Vraag documentatie of kom naar de grote showroom vanaf de weg Waalwijk-Tilburg richting dorp. Kerkstraat 107-113 5161 EC Sprang-Capelle (Waalwijk) Telefoon 0416-278094 Van onze verslaggever Oerle - In de bossen rond Zandoerle vliegt weer een buizerd rond die het voorzien heeft op trimmers. Woensdagmiddag werd Veldhovenaar Dré van de Voort tot vier keer toe door een roofvogel aangevallen. De 46-jarige Van de Voort kwam er zonder kleerscheuren vanaf. Op nagenoeg dezelfde plek raakte vorig jaar juni wel een trimmer lichtgewond na een aanval van een buizerd. Van de Voort werd rond vier uur van achteren aangevallen door de vogel, die hij even eer der had zien vliegen. „Hij kwam in een duikvlucht vlak over mijn hoofd. Ik voelde de luchtverplaatsing, maar werd niet geraakt. Voor mij was het al heel bedreigend. Moet je je voorstellen dat zoiets kinderen overkomt. Die houden er echt een trauma aan over." Na de eerste aanval liep Van de Voort achterwaarts verder, omdat de imposante roofvogel in zijn buurt bleef rondcirke len. „Nog drie keer kwam die buizerd naar beneden, maar toen heb ik hem met mijn ar men af kunnen weren. Ik raak te hem uiteindelijk kwijt toen ik onder dichte begroeiing kwam." De afgelopen jaren zijn op di verse plaatsen trimmers door buizerds aangevallen; steeds in hetzelfde jaargetijde. Het gaat doorgaans om broedende vo gels die hun territorium be schermen tegen indringers. Rotterdam (anp) - Het Rotterdamse bedrijf Continental Trans port Trading Co Ltd (CTTC) heeft in 1992 en 1993 met siga rettensmokkel de Staat opgelicht voor 25 miljoen gulden. Dat zei officier van justitie mr. C. de Beaufort gisteren voor de rechtbank in Rotterdam. geen varkens mochten vervoeren. Bij controles bleek namelijk dat in hun vrachtwagens meer dan het maximaal toegestane aantal varkens zaten. RTL4 De Algemene Inspectiedienst van het ministerie van Landbouw heeft officieel proces-verbaal op gemaakt tegen een verslaggever, cameraman en geluidsvrouw van RTL4 wegens het illegaal betre den van een varkenspestbedrijf en het mogelijk verspreiden van het pestvirus. Het betrokken be drijf bleek later besmet te zijn. Het is nog onbekend of Justitie tot strafrechtelijke vervolging overgaat. Het aantal gevallen van varkens pest is gisteren met zes oplopen tot 266. Het gaat om bedrijven in Heusden/Asten, Elsendorp (twee maal), Sint Oedenrode en Wan- roij (twee maal). Daar stonden de directeuren, G.B. (61) uit Rotterdam en zijn in Frankrijk wonende broer W.B. (64), terecht. Zij gaven volgens de officier leiding aan een criminele organisatie. De rechtszaak is aan gehouden tot 25 september om meer getuigen te horen. Volgens het OM heeft de bende enkele tientallen vrachtladingen vol rookwaar illegaal op de Euro pese markt gebracht. De sigaret ten werden bij de douane aange meld met als eindbestemming Ma rokko. Omdat dit land buiten de Europese Unie (EU) ligt, hoeft in de EU accijns, BTW noch invoer rechten te worden betaald. De TI- douanedocumenten kregen in Spanje een vals stempel. Vervol gens gingen ze terug naar de Rot terdamse douane, als bewijs dat de rookwaar Europa had verlaten. De sigaretten gingen in kleinere vrachtauto's achter dekladingen eieren, sportfietsen, toiletpapier en koekjes naar afnemers in Zuid- Europa. De directeuren zouden opdracht hebben gegeven aan ex pediteurs om daarvoor douane formulieren, vrachtbrieven en facturen te vervalsen. De Fiscale Inlichtingen en Opspo ringsdienst kwam de smokkel bij toeval op het spoor, na meldingen uit België en Frankrijk dat siga retten geregeld niet op de eindbe stemming arriveerden. Maastricht - Door een compu terstoring bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veen- dam is het rijbewijs van onge veer 1500 Nederlanders ongeldig verklaard. Daar ging deze maand iets mis met het over schrijven van gegevens naar een nieuw computersysteem. Vol gens een woordvoerder van de RDW is het onmogelijk om de gedupeerden te informeren over de fout, omdat als gevolg van diezelfde storing niet meer na te gaan is welk rijbewijsnummer bij wie hbött." - Van onze verslaggever Den Bosch - De onlangs in Den Bosch opgerolde Turkse crimi nele organisatie met een 38-jarige Bosschenaar van Turkse af komst als hoofdverdachte, vertoont opmerkelijke overeenkom sten met de zogenoemde 4M-groep uit Arnhem die in september 1995 ontmanteld werd. Deze bende behoorde volgens justitie tot de top-5 van Nederlandse criminele organisaties. Den Haag (anp) - De twee Nederlandse BSE koeien hebben vrijwel zeker de gekke-koeienziekte opgelopen via besmet vee voer. Dat schreef minister Van Aartsen (Landbouw) gisteren aan de Tweede Kamer. De 'gekke koeien' werden eerder dit jaar ontdekt op bedrijven in Wilp en Kollum. schijnlijk gaat om veevoer af komstig uit Groot-Brittaimië dat via een ander Europees land in Nederland is ingevoerd. Dat was tot 1994 juridisch nog mogelijk. Uit informatie van het product schap voor Veevoeder is volgens secretaris J. den Hartog niet te halen dat veevoer de oorzaak is van de twee Nederlandse BSE- gevallen. Volgens Den Hartog vergeet de minister een mogelijk heid: het spontaan ontstaan van BSE. Volgens een woordvoerder van Van Aartsen heeft de Dienst Landbouwkundigonderzoek DD- DLO van het ministerie de moge lijkheid van spontaan ontstaan wel degelijk onderzocht. „Maar daar was in dit geval geen sprake van. De BSE-ziekteverwekker, een zogeheten prion, kan zich op hopen in hersenen, ogen en rug genmerg van besmette dieren. Daarom kondigt Van Aartsen aan dat voortaan die 'risicovolle or ganen' van runderen ouder dan één jaar niet meer mogen ver werkt voor menselijke consump tie. De organen moeten worden verbrand. De vleesbranche is woedend over de voorgenomen maatregelen van Van Aartsen en vindt ze 'vol strekt overdreven'. Vier Turkse broers organiseerden jarenlang transporten tussen Istanbul en Nederland, waarbij honderden kilo's heroïne zouden zijn verhandeld. Ook deze bende werd ontmaskerd nadat de politie infiltranten had ingezet. Justitie sloeg toe op het moment dat de bende bezig was met een trans port van 170 kilo heroïne naar Nederland. De hoofdverdachten zijn inmiddels veroordeeld tot ge vangenisstraffen van acht tot veertien jaar. Tijdens het onderzoek ontdekte de politie dat de 4M-groep (ge noemd naar de familienaam van de hoofdverdachten) regelmatig voetbalploegen per bus uit Tur kije naar Nederlandse toernooien liet komen. In de sporttassen za ten niet alleen sportattributen maar ook tientallen kilo's heroï ne. Daarnaast werd net als in Bossche drugszaak gebruik ge maakt van tientallen koeriers. De 4M-groep zou de heroïne betrek ken van een grote Turkse hande laar die ook andere Turkse fami lies in Nederland bevoorraad. Een andere overeenkomst tussen de Bossche en Arnhemse zaak is de wijze waarop de winst werd belegd. Ook de 4M-groep inves teerde miljoenen guldens in luxe hotels en vakantiehuizen in Tur kije. De 38-jarige inwoner van Den Bosch van Turkse afkomst is eige naar van een reisbureau. Het bu reau verzorgt onder meer reizen naar het vakantiecomplex Club Orka aan de Turkse Riviera, tus sen Fethiye en Ölüdeniz. De man is daarvan mede-eigenaar. Het domein bestaat uit 32 villa's en 44 hotelkamers, zwembaden, restau rants en sportaccommodaties. (ADVERTENTIE) I

de Stem | 1997 | | pagina 3