Bij Spoorwegen 500 banen weg 'Amsterdam kankert altijd Kluivert beschuldigd van verkrachting Automobilisten in Zeeland blijven veel te hard rijden Duisenberg spaart zwakke EU-landen ouwen met Duitse bondskanselier Ook gevolgen voor Zeeland en W-Brabant Raamactie Carisma 'illegaal' Jongen (17) verdacht van brandstichtingen NU OOK OP VIDEO de stem Bauer eber Jongetje in liet water gegooid ttht bruynzeelparket ALLEEN op dit adres Tweede dode door ongeluk in Halsteren Begrotingsnorm mag best hoger De Kohlonisatie van Amsterdam Medewerkers van Madame Tussaud sjouwen het wassen beeld van de Duitse bondskanselier Helmut Kohl naar de Dam. Links achter 'Der Dicke' wordt de Franse president Jacques Chirac over het zebrapad geholpen. Tijdens de Eurotop zijn de beelden van alle deelnemers aan de top in de Amsterdamse vestiging van het wassenbeeelden-museum te zien. foto anp Amsterdam (anp) - De Eurotop in Amster dam moet nog beginnen, maar veel omwo nenden rond De Nederlandsche Bank hebben hun buik er nu al van vol. zo goed ophouden met werken," moppert de man, terwijl hij wegbeent. De agenten bij de hekken rond het Frederiksplein hebben het soms zwaar te verduren, maar nemen het toch gelaten op. „Het is gezond Amsterdams gekanker. Amsterdammers kankeren toch altijd overal op." Sommige voorbijgangers vergelijken de manshoge hekken rond het plein met de concentratiekam pen. Of ze maken opmerkingen als 'Sperrgebiet' en 'Ausweis', maar dat vindt hij onzin: „Dat zijn van die afgezaagde clichés. Ik vind dat we in ver gelijking met andere landen heel soepel zijn." Vanmiddag wordt in de omgeving rond het plein de noodverordening van kracht. Dan mag nie mand zich meer in het gebied vertonen zonder gel dige toegangspas. Iedereen die zich op de openba re weg bevindt, moet zich kunnen legitimeren. Sinds een week is de bouw van het persdorp op het Frederiksplein in volle gang en het plein is afge zet. „Ik word er misselijk van," foetert een vrouw te gen een agent bij een wegafzetting bij het pers dorp. „Om naar die school aan de overkant te gaan om mijn kind te halen, moet ik helemaal omrijden. En ik moet ook steeds mijn paspoort bij me heb ben." Er komt een boos kijkende man aanlopen. „Moet ik nu een half uur omlopen om bij mijn kantoor te komen," vraagt hij verongelijkt. „Dan kan ik net LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 137e JAARGANG De norm ligt op 3 procent van het bruto binnenlands product. Vol gens Duisenberg, die per 1 juli de leiding krijgt van het Europees Monetair Instituut, laat het Ver drag van Maastricht een zekere ruimte voor interpretatie van de criteria. Vorming van de EMU op basis van een tekort van 3,2 procent 'is geen ramp', aldus de bankpresi- dent. Zijn uitspraken komen pal nadat bekend werd dat de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) verwacht dat Duitsland, Frank rijk en Italië over 1997 uitkomen op 3,2 procent. Het tekort over dit jaar is bepalend voor toetre ding tot de EMU. Nederland heeft steeds het stand punt ingenomen dat naleving van de criteria belangrijker is dan tij dige invoering van de EMU. Maar Duisenberg lijkt wat op te schui- I OP PAGINA A4: -Eurotop: Vier grote knelpunten -Europese economen kraken muntunie -Geen woud van verbodsborden bij relaxte Tegentop -Onvoldoende voor Fransen en Duitsers ven. Bij uitstel komt het hele pro ject volgens Duisenberg op losse schroeven te staan. (ADVERTENTIES) Het waanzinnig succesvolle Duet-Album van Frans Bauer Marianne Weber is nu óók op video verkrijgbaar. dagblad voor zuidwest-nederland DE STEM 8 710311 000218" lllll VRIJDAG 13 JUNI 1997 4 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3 A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie Sport Gids A7 B1/B2 C1 t/m C4 Dl BlV-programma's D2 Surplus E1 t/m E3 Bukman onder vuur in eigen partij PAGINA 'Armoede is in 20 jaar uit te bannen' PAGINA Overtuigende overwinning hockeyteam in Breda Kabouter-bazen leggen ruzie in Sluis bij PAGINA Landbouw praat niet meer over kustplan PAGINA PAGINA Hans van Manen niet bang voor spierpijn PAGINA Aan een glas zit een hele wereld vast Minder warm Het wordt de komende dagen geleidelijk minder warm. Vandaag wisselend bewolkt en af en toe een bui, plaatselijk met onweer. AG 12 JUNI 1997 D8 Ik aan het uitwisselen van in- Tims, decors en ervaringen met ju het dansklimaat verbeteren. j>k dat een Instituut (natuurlijk i de vraag) zou kunnen werken erbetering door middel van bij- li zou het een aantal organisato- lunnen regelen, zoals de tech- It, het zoeken van zalen enzo- lika hebben gesproken met be iers van de Provincie, maar kre- Irecte toezeggingen. Zij zien ook Ikheid dat er vanuit de basis ini- len genomen, maar er moeten jonden worden die de voortrek- 1 nemen. kaarsrecht zitten als de, volgens de, vraag gesteld wordt wat je It laten en of het ook weggelegd pjes. pseres is niet altijd een slank ie- ateur kan met zijn of haar capa- feland altijd ballet leren. Het is I om te zorgen dat hij eruit haalt pans is niet alleen techniek, er zit onlijke expressie in. Je kunt kie- le vormen: klassiek ballet, jazz, J enzovoorts. De docent moet de In en het ritmegevoel helpen ont lat iets er voor laten is niet nodig, [er wel tijd in investeren en er iets |ben. Kijk, de danser heeft maar ut...dat is zijn eigen lichaam ea [nderhouden". niet van overtuigd dat het pro- |st is na de studiedag, maar blijft jen. Zij is zelf ook bereid om mee Inoods de voortrekkersrol op zich ÉEerst kijken wie het initiatief lleidmakers of de mensen uit het j V wil er wel bij betrokken blijven. 1 niet los, het is een deel van mijn Juni vindt de tweejaarlijkse Zeeuwse Ama- ftmoeting plaats in de Stenge in Heinkens- i 12.30 tot 17.00 uur workshops en een filing om 19.00 uur met elf optredens van geheel Zeeland en een gastoptreden van piging Leidschendam. (juni is de Studieochtend met lezingen van Volff en Monique Cornelissen over ama- he landelijke ontwikkelingen op dit ge- bnkomst in de Kloveniersdoelen in Mid- ]nt om 9.30 uur. (lichtingen kan gebeld worden naar Vo ir Heijden of Anika Pijpers via VMC Mid- 10118-634880. gte, Voorstraat 37 -14.00 en 19.00 uur TENTOONSTELLINGEN AARDENBURG arichel Weststraat 38 t/m di 13.00-18.00 do. t/m za 13.00-18.00 131 dec) Vrie de Paardenstal Markt 4 - zo t/m di P0-17.00 do t/m za 13.30-17.00 Roemeen- jolkskunst (t/m 31 dec) ÉL eekmuseum Het land van Axel irdstraat 11 - Van nut naar sier Boerener- I in Nederland (t/m 28 jun) - woe t/m za p0-17.00 uur CLINGE erie Esprit - werken van kunstenaars uit /aste collectie - schilderijen, beelden, gra- en keramiek - do tot ma 13.30-17.30 uur do 19.00-21.00 uur (tot 7 jul) EMMADORP :oekerscentrum Saeftinghe - aquarel- Saeftinghe II - Peter van Nes - di t/m zo 00 tot 16.00 uur (tot 11 jul) HULST lerie Rattenfanger - Aquarel, tekenin- 1 en pentekeningen van Frank Dogge - totdi 13.00-17.00 uur (tot 22 jun) lerie Van Geyt Gentsestraat - Enzo Mari dens winkeluren (di gesloten) (tot 29 jun) IJZENDIJKE eekmuseum Markt 28 - tentoonstelling ist-Zeeuws-Vlaanderen presenteert - iei en Bloei 125 jaar - van de Koninklijke latschappij Tuinbouw en Plantkunde - di vr 10.00-12.00 uur en 13.00-17.00 - za 00-17.00 uur (t/m 25 okt) KNOKKE Scharpoord - Internationaal Cajtoon- tival-dagelijks 10.00 tot 19.00 uur (15jun 27 jul) SLUIS jadskelder Stadhuis Grote Markt - Paul visthout/schilderijen, angnus/grafiek (t/m 7 jul) - ma t/m .00-17.00; za en zo 14.00-17.00 (t/m reeklandbouwmuseum Agrimuda n paarden tot paardenkracht - di t/m .00-12.00 en 13.00-18.00 za en zo 13.uu .00 (t/m 30 sept) TERNEUZEN ekenhuis De Honte - Kees Weltevrede - dens kantooruren (tot 1 jul) L ieenen Beer 24 - Meubelobjecten van ra lecibah (tot 15 jul) Rijswijk (anp) - Het lijkt ille- om een Carisma tegen het raam te plakken, althans de autofabrikant zou met de ze reclamecampagne in over treding zijn. Dat meent het ministerie van Justitie. Het automerk is het daar niet mee eens. Overal in het land zijn inmid dels roodgekleurde ramen te zien in de hoop zo één van de tachtig automobielen van dit model te bemachtigen. Justitie noemt de actie 'strikt formeel' een kansspel. Omdat debeplakker van het raam zo meedingt naar één van de au tomobielen die de fabrikant weggeeft. De woordvoerder voegt daaraan toe dat de Wet op de Kansspelen echter vooral bedoeld is om gokver slaving tegen te gaan. En daarvan is in dit geval geen sprake. Overigens zou het Openbaar Ministerie pas tot vervolging kunnen overgaan wanneer iemand een klacht indient te gen de rode ramen. I OP BINNENKRANT A2: U bent toe aan een Carisma Van onze verslaggever Vlissingen/Roosendaal - Bij de afdeling Onderhoud van de Ne derlandse Spoorwegen zullen 500 van de 2000 banen vervallen door een reorganisatie, die ook gevolgen zal hebben voor Zee land en West-Brabant. I Van onze verslaggever Middelburg - Een 10-jarig jon- Setje uit Middelburg is gister ochtend bij het Buitenhove- plantsoen in zijn woonplaats hoor vier onbekende jongens van rijn fiets getrokken en in het wa- let gegooid. Oe hevig geschrokken jongen «ist zwemmend de kant te be kken. Het viertal was doorgelo pen zonder zich om hem te be kommeren. De Walcherse politie i s'elt een onderzoek in. De NS vinden de maatregel nodig omdat het nieuwe spoorwegma- terieel veel minder onderhoud vergt en omdat er efficiënter moet worden gewerkt. Uit een onderzoek van advies- en organi satiebureau Berenschot blijkt dat er 12 procent efficiënter gewerkt kan worden. In de naaste toekomst zal het on derhoud aan NS-materieel ver richt worden door 20 servicepun ten, 12 servicecentra en drie on- derhoudscentra. Enkele van die servicepunten en -centra zullen zich in Brabant bevinden, Zee land valt er buiten. Roosendaal Dat houdt in dat het huidige ser vicepunt in Roosendaal waar schijnlijk wordt gehandhaafd, maar dat het Vlissingse mogelijk vervalt. De komende maanden zullen de NS gaan bepalen in welke plaat sen de servicepunten en -centra zullen komen. De revisiebedrijven in Haarlem en Tilburg en het wagenbedrijf in Amersfoort blijven bij deze ope ratie buiten schot. Met name in Tilburg wordt al geruime tijd ge reorganiseerd. In de servicepunten worden de treinen gereinigd en worden klei ne reparaties verricht. In de ser vicecentra krijgen de treinen een kleine onderhoudsbeurt en in de onderhoudsbedrijven wordt gro ter onderhoud gepleegd. Geen gedwongen ontslagen Op dit moment zijn er zes onder houdsbedrijven. Daarvan worden die in Amsterdam, Leidschendam en Zwolle gehandhaafd. Die in Maastricht, Rotterdam en Om men krijgen een lagere status, die van servicecentrum. Alle personeelsleden hebben gis teren een brief gekregen met daarin de aankondiging van de reorganisatie. De werknemers krijgen pas in het najaar te horen welke functies verdwijnen. De boventalligen vallen onder (ADVERTENTIE) bniyreeel vloeren j?n onze verslaggeefster °sterhout - De zeventienjarige Oosterhouter, die eerder deze ve«k is aangehouden op verdenking van brandstichting in een ÏÏ°P de Markt in Oosterhout, wordt ook verdacht van be- "ttenheid bij een aantal andere 'grote branden'. iaah°''tle ®oster^out denkt s f "1 onder meer aan de miljoe- M ,irqaQnden Bandon en Repal- PiiiV-I 'n dongen en bij Van jjqtehk inBreda, ^jongen is op 5 juni aangehou- pl ,°P de Markt in zijn woon- foani momenf was de den WeW k0z'S me^ ket hestrij- jo01.Van,.de vlammen. Hij werd i'0 ieniensen herkend van het eerder overeengekomen so ciaal plan van de Spoorwegen, dat onder meer inhoudt dat er de komende jaren niemand gedwon gen ontslag krijgt aangezegd. De reorganisatie wordt doorge voerd onder grote druk van NS Reizigers, veruit het belangrijk ste bedrijfsonderdeel van de NS. Het reizigersbedrijf klaagt al ja ren dat een trein met een klein mankement veel te lang uit de roulatie is, omdat hij naar één van de onderhoudsbedrijven moet. In de nieuwe opzet is er altijd wel een 'servicepunt' in de buurt. Ook het goederenbedrijf, NS Cargo, klaagde over de oude structuur. 'Slag in het gezicht' De Vervoersbond FNV betreurt het verlies aan arbeidsplaatsen, maar erkent dat de plannen goed in elkaar zitten. De bond wijst er op dat de onderhoudsbedrijven die de deuren moeten sluiten, lig gen in gebieden waar toch al pro blemen met de werkgelegenheid zijn. Bestuurder Merlijn verwijt de di rectie dat het personeel jarenlang aan het lijntje is gehouden. Voorzitter Hardeveld van de spoorbond FSV noemt de inkrim ping 'de zoveelste slag in het ge zicht'. Anderhalf jaar geleden werden bonden en NS het eens over het schrappen, in het gehele bedrijf, van 6500 banen. Harde veld vraagt zich af of dit aantal al is overschreden. Van onze correspondent Halsteren - Het ongeval afge lopen dinsdag op de Nieuwe Beijmoerseweg in Halsteren heeft een tweede slachtoffer geëist. In het ziekenhuis in Bergen op Zoom is gisteren de 20-jarige N. Reinart uit Roosendaal aan haar verwondingen bezweken. Dins dag overleed al de 49-jarige J. van der Linden uit Tholen. In zie kenhuizen in Roosendaal, Bergen op Zoom en Rotterdam verblijven nog vijf gewonden. Hun toestand is naar omstandigheden redelijk. Het ongeval was het gevolg van een stuurfout, waardoor een van de betrokken auto's op de ver keerde weghelft terechtkwam en frontaal op een tegenligger bot ste. p., ~e branden. l. .reparatiebedrijf Bey 2 augustus 1995 af. «er Sn!i bedri'f ging611 n°g - e bedrijven in de vlam- oien melkpoederproducent Provedon, TBS De Buck, Glasde sign en Havero Products. De scha de bedroeg tientallen miljoenen guldens. Het bedrijf van de Breda se papierhandelaar A. van Puijfe- lik werd op 9 februari van dit jaar voor de vierde keer in twee jaar tijd door brand getroffen. En op nieuw leek sprake van brand stichting. Op 13 april 1997 ging de brand in Bandon Bandenservice Import en Export in Dongen. Het bedrijf, waarin 300.000 gebruikte banden lagen opgeslagen, ging verloren. Deskundigen schatten de schade op enkele miljoenen guldens. Van onze verslaggever Amsterdam - Ajax-speler Pa trick Kluivert is opnieuw in opspraak geraakt. Een Noord-Hollandse vrouw heeft aangifte gedaan van ver krachting door Kluivert en drie van zijn vrienden. De vrouw claimt dat zij half mei, na een nachtelijk bezoek aan een Amsterdamse disco, door het viertal is meegenomen naar het appartement van de voetballer en daar vervolgens urenlang sek sueel is misbruikt. In het weekblad Privé van deze week gaat de vrouw uitvoerig in op alles wat er in het huis van de voetballer zou zijn gebeurd. Volgens de advocaat van het meisje, mr. A. Moszkowicz, heeft Kluivert foto anp zij een authentiek verhaal ver teld en komt ze betrouwbaar over. Ze is verwezen naar slacht offerhulp. Namens Kluivert (20) ontkent raadsman Gerard Spong de aantijgingen in alle toonaar den. „Het verhaal is van A tot Z verzonnen. Wij wachten het on derzoek dan ook met veel ver trouwen af." Kluivert, pas vader geworden, is momenteel op vakantie. Volgens een woordvoerder van de politie zijn Kluivert en zijn drie vrien den nog niet gehoord. Dat kon ook niet omdat er tot dusver geen aangifte was gedaan. De politie onderzoekt de zaak, justitie besluit daarna over even tuele vervolging. Een woord voerster van het Openbaar Mi nisterie in Amsterdam wilde gis teren alleen zeggen dat ze be kend is met de aangifte. Kluivert kwam eerder in op spraak door het veroorzaken van een aanrijding met dodelijke af loop. De rechtbank in Amster dam veroordeelde hem in mei vo rig jaar tot 240 uur dienstverle ning, drie maanden voorwaarde lijke celstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor achttien maanden. Kluivert veroorzaakte op 9 sep tember 1995 in Amsterdam- Noord een ongeval, waarbij de Vlaardingse schouwburgdirec teur M. Putman de dood vond en diens vrouw ernstig gewond raakte. Kluivert staat nog enkele weken onder contract bij Ajax. Vanaf 1 juli is hij werknemer van het Ita liaanse AC Milan. VERVOLG OP PAGINA BI Van onze verslaggever Middelburg - Snelheidscontroles of niet, veel Zeeuwen en an deren die de provincie doorkruisen, blijven te hard rijden. Vooral op de 80-kilometerwegen zonder fietspaden. Gemiddeld rijden de automobilisten daar maar liefst 109 kilometer per uur. De rijsnelheden in Zeeuws-Vlaanderen zijn de hoogste van Zeeland. Dat komt onder meer door het gejakker naar de veer boten. Dat blijkt uit nieuwe gegevens van het snelheidsmeetnet, dat sinds oktober 1995 in Zeeland operationeel is. De jongste cijfers stammen uit het laatste kwartaal van vorig jaar. De gemiddelde snelheid voor we gen waar maximaal 80 kilometer per uur mag worden gereden en waar een fietspad langs ligt be draagt 100 kilometer per uur. De gemiddelde snelheid op 80-kilo- meterwegen zonder fietspad: 109 kilometer per uur. Lang niet iedere Zeeuw rijdt da gelijks te hard maar uit de cijfers blijkt, aldus het provinciebe stuur, dat op wegen met een li miet van 80 kilometer per uur de snelheidsbeperkingen fors wor den overschreden. De bedoeling van het snelheids meetnet is om de rijsnelheden en daarmee de onveilige situaties op de wegen in heel Zeeland duide lijk in beeld te brengen. De meetgegevens komen uit het Jaarverslag 1996 Infrastructuur en Vervoer van het provinciebe stuur. a a a a a a a a a a a a a a a a a De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving..32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda Parijs (afp/anp) - President Duisenberg van De Nederlandsche Bank wil de begrotingsnorm voor landen die willen meedoen aan de in 1999 te vormen Economische en Monetaire Unie (EMU) niet al te rigide hanteren, zegt hij vandaag in een inter view met de Franse financiële krant Les Echos.

de Stem | 1997 | | pagina 1