ging iiffingeni I AOW-premie volgend jaar toch omhoog Mogelijk langer tol in tunnel Westerschelde formatie I T Brinkman 'tijdelijk' met verlof gestuurd e Z Gewapende overval op Ulvenhoutse villa Ministers overleven debat Securitelzaak IS vaar 'UlZf ate Clubactie nt? lijn 19 DESTEM IOTE CLUBACl] van de Niet T CLUBACT DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Ed de Goey naar Chelsea I Korting 1000 gulden op [zuinige auto Effect op inkomens vrijwel nihil Bewoners verzorgingstehuizen boos 0800-0220900 'Reizigerstrein Axel-Zelzate', vindt provincie Drie mannen mishandelen bewoners En 2000 gulden op een auto zonder wielen s j a t staat natuurlijk bui- je niks; doe je wal kun je een heleboel wr hoe het zit met die wel op tijd op de brij ft, dan doet je club erij. \eidingen, uiterlijk in i goede voorbereiding eder meer verkocht tot gulden op. Kassa toch! et is voor de nieuwe reisje, etc. et stimuleert de club- r. Hij of zij kan zich Ieen commissie Grote de club om de club- in het clubhuis, hang tikelen in je clubblad. jere vereniging, bij balvereniging of een chap. seren en het aantal deel- Stichting Grote Clubactitj en van een zogenaamd con-| het systeem is dat er in del in het land een consulent igbaak voor verenigingen in igrid van de Niet (foto: P*t*r SA# ttie, de speciale lotenverko lerswedstrijd. Hierbij maken dl ptenverkopers ook zelf kam [p een fraaie prijs, zoals ee vonturenweekend of een ste loset. Daarnaast helpt het all let bestuur het goede -voe' leeld geeft door zelf loten |aan verkopen. de praktijk komt dit echte heestal neer op dezelfde me»' en. Verder kan een verenig'»} >ok nog een extraatje beschik' laar stellen voor degene Ie meeste loten aan de mal irengt. Dat blijkt vaak erg sti nulerend te werken", weet d :onsulente. .oze medewerking van kranten, en tegenwoordig ook: kabe- kranten. Ook deze media ste» nen de vele verenigingen ons land kleur geven. En dat geldt natuurlijk voor deze krant. rmatie wil hebben over de inschrijven kan zich in rale kantoor in Tilburg, r fax (013) 463 66 62. arnette vinden: DE STEM 103 1 "000218" I I I I I 137e JAARGANG DONDERDAG 12 JUNI 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 4 KATERNEN DeBinnenkrant A2 Binnenland A3 A4 A5 A6 A7 B1/B2 C1 t/m C4 Dl t/m D8 D7 Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Grote Gids RTV-programma's Conflict Brazzaville I steeds bloediger Scheldebekken flink onder vuur genomen PAGINA Volop tumult bij duels in nacompetitie Delta loopt j kans op j vervolging I ft. Youssou N'Dour ambassadeur van Afrika 'Amateurdans j in Zeeland verdient beter' PAGINA PAGINA PAGINA 1 PAGINA I $Ed de Goey Ivan onze verslaggever I Rotterdam - Na Ronald Koeman [(stopt) en Gaston Taument (naar [Èenfica) is Feyenoord gisteren |een derde veelvoudig internatio nal kwijtgeraakt. [Doelman Ed de Goey (30) teken- I de een contract voor liefst vijf [seizoenen bij Chelsea, de Lon- e club van manager Ruud Gullit, onlangs nog winnaar van de Engelse FA Cup. [De Goey speelde zeven seizoenen [bij Feyenoord, maar hoopte al [langer op een Engels avontuur. „Mijn droom is uitgekomen," was [zijn reactie. [Zijn transfer levert Feyenoord [naar verluidt liefst zeven miljoen [gulden op, een record voor de [Rotterdamse club. IZIE OOK PAGINA B1 Van onze verslaggever Den Haag - De koper van een zuinige auto kan volgend jaar ongeveer 1000 gulden korting krijgen. Het ministerie van Milieu wil de aanschaf van typen met een laag brandstofverbruik bevorderen door de belasting bij verkoop, de BPM, te verlagen. Volgens een woordvoerder van bet ministerie staat de precieze hoogte van de korting nog niet vast. Die is afhankelijk van de vraag hoeveel geld het ministerie van Financiën beschikbaar wil stellen. De woordvoerder verwacht wel dat het bedrag in verhouding staat tot de prijs van een nieuwe au'o. „Ik denk dat de orde van grootte toch rond de 1000 gulden zal liggen." Het is de bedoeling dat de maat hei in het Belastingplan 1998 wordt opgenomen. De subsidie dan in de loop van volgend jaar ingaan. Volgens de woordvoerder is nog nie' duidelijk welke modellen m aanmerking komen. Het crite- is dat het gaat om auto's die mien hun klasse 10 procent zui- ni§er ziin dan gemiddeld. Daarbij gaat het uitsluitend om het brandstofverbruik. Het is nog niet duidelijk hoe de Schillende klassen worden in gedeeld. Dat kan naar gewicht, "aar kracht van de motor of op pervlakte van de bodemplaat. De oordvoerder kan daarom nog Ze?,®en welke types in de prij- vallen. Auto's met een auto matische versnellingsbak maken kfns- omdat ze veel brand- s»f gebruiken. Van onze Haagse redactie Den Haag - De AOW-premie gaat volgend jaar ruim 1 procent omhoog tot 16,5 procent. Hiermee komt het kabinet terug op zijn voornemen de AOW-premie te bevriezen op het niveau van 1996 en de tekortschietende premie-inkomsten aan te vullen uit de schatkist. Dat zegt Lans Bovenberg van het Centraal Planbureau in een bij drage in het economenvakblad ESB. Ingewijden in politiek Den Haag bevestigen, dat het kabinet een hogere AOW-premie overweegt, zonder dat dit veel effect heeft op de netto-inkomens. Er zou nog geen definitief besluit zijn geval len. De verhoging hangt samen met de invoering van de nieuwe WAO-plannen van het kabinet per 1 januari volgend jaar. Die brengen ingewikkelde koop krachteffecten met zich mee, die voor de werknemers voordelig uitpakken. De huidige AAW en WAO gaan samen en komen straks geheel ten laste van de werkgever. Omdat is afgesproken dat de maatregel geen inkomensgevol gen mag hebben, wordt nu ge dacht aan verhoging van de AOW-premie. Andere reparatie middelen zijn een hoger tarief in de eerste schijf en een premie- vrije voet voor werknemers in de WW. De Kamerleden Van Hoof (WD) en Van Zijl (PvdA) liggen voor alsnog niet wakker van het kabi netsvoornemen. „Het kabinet heeft wel gezegd dat het de premie wil bevriezen, maar niet op welk niveau. Ik neem hier kennis van," aldus Van Hoof. Van Zijl wil van het kabinet we ten waarom het niet gekozen heeft voor een hogere rijksbijdra ge voor de AOW maar voor een premieverhoging. Maar als dat laatste technisch beter uitkomt, kan hij ermee leven. Hij is niet bang dat de maatregel het ver trouwen in het AOW-beleid van de overheid zal aantasten. Van onze verslaggevers Den Haag/Rotterdam - Korpschef Brinkman van de politie Rotterdam-Rijnmond gaat met onmiddellijke ingang tot 1 au gustus met buitengewoon verlof, heeft minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken gisteravond besloten. De bekendmaking van het verlof lijkt het definitieve einde van de carrière van Brinkman bij het Rotterdamse korps. Want de mi nister kondigt ook aan zo snel mogelijk een waarnemend korpschef aan te wijzen. Maar volgens de raadsman van Brinkman is de aankondiging geen tussenstap naar het vertrek van de ex-generaal-majoor. Hij zegt dat zijn cliënt zelf op het verlof heeft aangedrongen. „Hij zou twee weken geleden al met vakantie gaan en dat is nu wat later geworden. Bovendien vond de korpschef het een goed idee om de vakantie wat langer te laten duren, zodat de gemoe deren enigszins kunnen beda ren." De Rotterdamse burgemeester en korpsbeheerder Peper wil nog niet op het besluit reageren. De bonden en de ondernemings raad van het korps zien het ver lof als een opstapje naar het de finitieve vertrek van de korps chef. „Nu kan in alle rust ge zocht worden naar een voortzet ting elders van de carrière van de heer Brinkman," aldus de voorzitter van de Rotterdamse afdeling van de politiebond NPB, K. de Neef. OR-voorzitter K. Notenboom is verheugd dat er voor de korte termijn duidelijkheid is gescha pen. „Het is belangrijk dat er een periode van rust in ons korps komt." Eind april zegden de on dernemingsraad van het korps en de drie politiebonden het ver trouwen in Brinkman op. Vol gens hen kon hij niet communi ceren en geen leiding geven. Maar dieper zat dat Brinkman de rechten die de raad onder zijn voorganger R. Hessing had ver worven, wilde inperken. OP PAGINA A3: Glansrijke carrière strandt bij politie Naar schatting 2000 werknemers en bewoners van verzorgingshuizen uit het hele land hebben gisteren in Den Haag actie gevoerd onder het motto 'Paars maakt het te grijs'. Zij willen dat het kabinet minstens 100 miljoen gulden extra uittrekt voor de bejaardenoorden. Op het Plein bij de Tweede Kamer overhandigde de 80-jarige mevrouw Luijben, bewoonster van OP PAGINA A4: 'Paars maakt het te grijs' een verzorgingshuis in Rotterdam, een 'koffer van ongenoegen' aan Kamerleden van diverse fracties. De koffer zat vol pamfletten, waarop de bejaardenhuizen duidelijk maken waarom het zo niet langer kan. Uit Zeeland en West-Brabant waren zes tehuizen in Den Haag vertegenwoordigd. (ADVERTENTIE) Bel voor de gratis folder Lees in deze krant alles over de nog uitgebreidere mogelijkheden van LUN 19 Hulst - Antwerpen - Breda rechtstreeks Van onze verslaggever Middelburg - Gedeputeer de Staten van Zeeland wil len ook een personentrein in Zeeuws-Vlaanderen. Het toekomstig goederen- spoor van Axel naar Zelzate moet ook geschikt worden ge maakt om reizigers te vervoe ren, vindt het college. Rijkswaterstaat ziet er niets in en voorziet technische en vervoerskundige problemen. Maar GS stellen in het nieuw ste ontwerp van het Zeeuwse streekplan dat nog nooit ex pliciet is onderzocht of perso nenvervoer langs dat traject mogelijk en haalbaar is. „Wij zijn van mening," aldus GS in dat stuk, „dat de toe komstwaarde van de lijn wordt vergroot wanneer de mogelijkheid van personen vervoer wordt, opengehou den". Rijkswaterstaat stelt in antwoord hierop dat er aan personenvervoer gans andere technische eisen worden ge steld dan aan goederenver voer. Het heeft ook met de snelheid te maken. Goederen treinen moeten soms verplicht langzaam rijden. VERVOLG OP PAGINA C1 Van onze Haagse redactie Den Haag - De Zeeuwen moe ten mogelijk langer tol betalen voor de Westerscheldetunnel. Dat is volgens minister Jorrits- ma (Verkeer) nodig vanwege de kosten van extra veilig heidsmaatregelen. Jorritsma denkt niet aan een rechtstreekse verhoging van de tol, die voorlopig de komende 30 jaar al betaald moet worden. De meeste fracties in de Tweede Ka mer zouden dat ook niet willen. „Maar de extra uitgave van 155 miljoen gulden mag ook niet ten koste gaan van andere projecten. We zullen een andere oplossing zoeken," aldus de bewindsvrouw. De 155 miljoen gulden komen bo venop het bedrag van 1,6 miljard gulden, dat de tunnel onder de Westerschelde tussen Ellewouts- dijk en Terneuzen gaat kosten. Kamerleden maakten zich giste ren tijdens een overleg met minis ter Jorritsma grote zorgen over de kostenstijging. „Als het nodig is, moet het, maar is het wel nodig?" vroeg Te Veldhuis (WD) zich af, verwijzend naar het pas een jaar geleden goedgekeurde ontwerp, waarin de veiligheidsnormen een •Jorritsma FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP stuk lager waren gesteld. „Nu al een overschrijding met 9 procent op 1,6 miljard gulden, en we zijn nog niet eens begonnen! Ik wil niet graag in een Oosterschel- de-draaiboek terechtkomen met alsmaar kostenoverschrijdingen," aldus Te Veldhuis. Volgens Jorritsma is die vrees on gegrond. „Bij de stormvloedke ring in de Oosterschelde hadden we een open begroting, terwijl het werk aan de Westerscheldetunnel al is aanbesteed. We hebben nu al le risico's uitgebannen," verzekert PAGINA I I MIN /MAX 14/22 Wisselvallig Het blijft de komende dagen licht wisselvallig. Af en toe zon met tussendoor een bui. De kans op onweer is klein. Vandaag wisselend bewolkt en een enkele bui. Van onze verslaggever Ulvenhout - Drie gewapende, met bivakmutsen gemaskerde mannen hebben gisteren in alle vroegte een villa aan de Anne- villelaan in Ulvenhout overvallen. Daarbij zijn schoten gelost. De 44-jarige bewoner en zijn 40-jarige vrouw zijn door de over vallers behoorlijk toegetakeld. De man ligt nog in het zieken huis. Een derde huisgenote heeft niets van de overval gemerkt. De eigenaar van de villa werd door een van de overvallers over meesterd, toen hij omstreeks half zes zijn garage betrad om naar z'n werk te gaan. De overvaller was, bleek later, via een niet af gesloten achterdeur de garage binnengekomen. Tijdens de vechtpartij die volgde loste de overvaller een schot. Ook deelde hij met het wapen enkele rake klappen uit. Daarop kwa men nog twee overvallers de ga rage binnen en werd nog een keer geschoten. De Ulvenhouter werd vastgebonden en op de garage vloer achtergelaten. De drie overvallers gebruikten zijn huissleutel om de villa bin nen te komen. Daar werd zijn partner hardhandig gewekt. De vrouw werd geslagen en vervol gens geboeid. Daarna doorzoch ten de mannen de villa. Toen ze niets van hun gading konden vin den gingen ze er met een donker kleurige Volkswagen Golf van door. De vrouw wist zich te bevrijden en slaagde erin bij een woning in de achter de villa gelegen nieuw bouwwijk te komen. De bewoners daarvan vonden even later de gewonde man in de garage en waarschuwden pas daarna de politie. Onmiddellijk werden alle in- en uitvalswegen van Breda gecon troleerd. Op de A16 ontdekte een patrouillewagen een verdachte auto en zette de achtervolging in. Op de A59 ter hoogte van Ter- heijden raakte de politie de autc echter kwijt. Den Haag (anp) - Minister Wijers van Economische Zaken en zijn collega Sorgdrager van Justitie lijken niet in grote politie ke problemen te komen door de zogeheten Securitel-affaire. In een spoeddebat over deze hij onrust bij burgers en bedrij- zaak in de Tweede Kamer kre gen zij gisteravond weliswaar forse kritiek van de oppositie, maar de regeringspartijen lieten blijken geen messen te willen trekken, al waren VVD en PvdA allerminst tevreden over de han delwijze van het kabinet. Volgens het CDA en de kleine oppositiepartijen hebben de twee D66-bewindslieden vol strekt onvoldoende gedaan aan het probleem, dat allerlei tech nische voorschriften bij wetten niet in Brussel zijn aangemeld, waardoor die wetten niet in de haak zijn. Uit een uitspraak van het Euro pese Hof (het Securitel-arrest) van vorig jaar bleek dat Neder land fout zat, maar het kabinet heeft tot dusver nog niet voor een oplossing gezorgd. Wat de oppositie de eerstverant woordelijke minister Wijers vooral kwalijk neemt is dat hij de problemen zo lang geheim heeft gehouden. Pas na een pu blicatie in het weekblad Else vier en een uitzending van de tv- rubriek NOVA lichtte hij de Ka mer in. De verdediging van Wijers is dat ven wilde voorkomen door vroegtijdig met de zaak naar buiten te treden. De bewinds man schreef de Kamer gisteren kort voor het debat dat het ka binet van plan was geweest het parlement deze week in te lich ten, maar dat de publiciteit van vorige week dat plan doorkruis te. CDA-woordvoerder Hillen zei tijdens het debat ronduit hier 'geen moer' van te geloven. Vol gens hem had de Kamer zonder de NOVA-uitzending nog steeds van niets geweten. De regeringsfracties, D66 voor op, deden echter hun best de zaak te sussen. Volgens Wijers zal de zaak ove rigens geen gevolgen hebben voor dronken automobilisten of andere burgers die de wet over treden. Het effect beperkt zich voornamelijk tot bedrijven die te maken hebben met technische voorschriften voor producten. Wijers denkt dat schadeclaims van bedrijfsleven zullen meeval len. OP PAGINA A4: Toch vervolging hardrijders en dronken chauffeurs (ADVERTENTIE) de minister. CDA-Kamerlid Reitsma wees erop dat hij vorig jaar al heeft gevraagd een hogere post onvoorzien op de begroting op te nemen. Volgens Jorritsma was een jaar geleden niet te voorzien dat een op gang komende discussie over vei ligheidsnormen dit vooijaar zou leiden tot zo'n forse kostenstij ging. Die discussie is mede gevoed door de recente brand in de Ka naaltunnel. De twee belangrijkste extra maat regelen die door een commissie van deskundigen van de TU Delft worden voorgesteld, zijn gebruik van brandwerende bekleding en verdubbeling van de dwarsver bindingen tussen de twee tunnel buizen. Dat betekent dat bij calamiteiten automobilisten om de 250 meter in plaats van om de 500 meter van de ene in de andere tunnelbuis kunnen komen. Jorritsma zei dat zij in beginsel positief staat tegenover een plan van betrokken gemeenten en be drijven in het Sloegebied voor een gezamenlijke brandweer. Deze zou 24 uur per dag paraat moeten zijn en ook moeten uitrukken bij calamiteiten in de tunnel. De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeeit in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 3V of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* D Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro,.97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam:. Adres:.. Posteode;...A.......PJaats:.....< T'elefoon:Bank/Gironr Handtekening;,, Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar; Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND li I a a a a a a a HI m ML

de Stem | 1997 | | pagina 1