Schiphol wil in zee nieuwe luchthaven Regeldrift brengt Wijers in de problemen 'Goede op her! vredesj Helft van Geen besluit over onderzoek Herculesramp Politie wil meer lunchpauze Europa-toer Van Mierlo en Kok moet top Amsterdam redden Marokko Analyse Alba wil weg uit Albanië Europees ne ruimtelijke c DE STEM BINNENLAND Plan kost 29 tot 32 miljard gulden DE STEM COMMENTAAR Bank en barbaar BINNENLAND KORT pESTEM Netanyahu en Ar i i WOENSDAG 11 JUNI 1997 Van onze redactie binnenland Den Haag - Het is nog ondui delijk of er een parlementair onderzoek komt naar de ma nier waarop de hulpverlening bij de ramp met de Belgische Hercules vorig jaar juli is ver lopen. Geen enkele fractie in de Tweede Kamer heeft daar gisteren bij de behandeling van de acht officiële onder zoeksrapporten nadrukkelijk om gevraagd. De nabestaan den blijven hopen op zo'n on derzoek. Burgemeester Welschen van Eindhoven en de staf van de Ko ninklijke Luchtmacht dragen vol gens de Tweede Kamer zware ver- antwoordelijkheid voor de ramp zalige gevolgen van de crash met de Hercules op 15 juli vorig jaar. De schuld ligt zeker niet alleen bij de drie luchtmacht-militairen die uit hun functie zijn ontheven. Dat hebben woordvoerders van de grote partijen gisteren gezegd tij dens het eerste deel van het debat over de Herculesramp op 15 juli vorig jaar, waarbij 34 doden vie len. Klein rechts is in ieder geval tegen een parlementair onderzoek. De emotionele belasting van de nabe staanden is te groot, aldus SGP-er Van den Berg, terwijl nu al duide lijk is dat er toch niet op alle vra gen een antwoord is. Zijlstra (Pv dA) laat een mogelijk onderzoek afhangen van de uitslag van het debat, maar haalde ondertussen wel uit naar staatssecretaris Meij- ling van Defensie. Die zou op de avond van de ramp in Eindhoven loco-burgemeester Van Zon ten onrechte hebben weerhouden de leiding van de hulpverlening op zich te nemen. De VVD wil weten hoe het zit met de na de ramp aan gekondigde maatregelen om de Herculesvliegtuigen veiliger te maken. Zolang die niet zijn uitge voerd, zouden de toestellen geen passagiers meer moeten vervoe- Het rampvliegtuig stortte bijna een jaar geleden tijdens de lan ding neer op de vliegbasis Eindho ven. Daarbij kwamen 34 van de 41 inzittenden om het leven. Uit on derzoeken is gebleken dat de brandweer 25 minuten eerder met de reddingswerkzaamheden had kunnen beginnen. Als dat was ge beurd, zouden er vermoedelijk veel minder slachtoffers zijn ge vallen. Vrijwel alle fracties drongen aan op meer mogelijkheden om op de Nederlandse vliegvelden groot schalige oefeningen te houden. Ook wil de Kamer dat de door mi nister Dijkstal aangekondigde maatregelen om het redden van passagiers en het behandelen van grote aantallen gewonden te ver beteren, al binnen een half jaar van kracht zijn. De Kamer wil van de verantwoordelijke bewindslie den ook meer duidelijkheid over de maatregelen die zijn genomen ten aanzien van de verkeersleider, de brandweercommandant en de commandant van de vliegbasis. Deze drie officieren zijn uit hun functie gezet. Verschillende frac ties maakten duidelijk dat ook de luchtmachtstaf verantwoordelijk is voor wat er op de vliegbasis Eindhoven allemaal is misgegaan. Na de ramp werden acht rappor ten uitgebracht. Geen daarvan is volgens de Kamer echt objectief. Harde noten werden vooral ge kraakt over de rapportage van de Luchtmacht zelf, het rapport- Glazer. „Ronduit flutwerk", vond PvdA-er Zijlstra. Glazer heeft ge tuigen aan een 'inquisitie-ver- hoor' onderworpen, zei CDA-Ka- merlid Hillen. Dat heeft de waar heid echter niet aan het licht ge bracht. Sterker: het is voor Hillen de vraag getuigen door deze aan pak niet zo zijn geïntimideerd dat de beoogde duidelijkheid juist verder naar achteren is gedron gen. De ministers Voorhoeve en Dijk stal en staatssecretaris Meijling antwoorden de Kamer vanoch tend. Schiphol (anp) - De Noordzee is volgens de directie van Schiphol de beste plek om een nieuwe luchthaven te bouwen. Het is moge lijk daar een flink deel van het vliegverkeer af te handelen, waar door er in de omgeving van Amsterdam minder geluidshinder is. President-directeur Smits van de luchthaven trekt deze conclusie na bestudering van alle mogelijk heden om de uitbreiding van het luchtverkeer op te vangen. Het aantal luchtreizigers ligt elk jaar hoger, maar de politiek heeft be paald dat Schiphol niet meer dan 44 miljoen passagiers per jaar mag afhandelen. Daarom zoekt de top man naar een nieuwe locatie. Het nieuwe vliegveld moet op een kunstmatig eiland tien kilometer voor de kust tussen Noordwijk en Zandvoort komen te liggen. Snelle ondergrondse treinen verbinden het met het vasteland. De reisduur naar het oude Schiphol bedraagt hooguit een kwartier. Het hele plan kost tussen de 29 en 32 mil jard gulden. Hoewel Schiphol een verzelfstandigde organisatie is, vindt Smits dat de overheid moet meebetalen. Een dergelijk groot schalig project kan de luchtha vensector onmogelijk alleen beta len, redeneert hij. Hoeveel de overheid moet ophoesten, is niet bekend. Als het Noordzee-vliegveld in 2025 zijn deuren opent, kunnen twee van de vijf landingsbanen op het huidige Schiphol dicht. Op de 'oude' plek wordt dan nog maar een beperkt aantal vluchten afge handeld. De nieuwe en de be staande luchthaven samen kun nen tachtig tot honderd miljoen passagiers aan. De nieuwe lucht haven in de Noordzee krijgt in de visie van de Schiphol-directie de overstapfunctie voor de KLM- groep (naast KLM ook Transavia, Martinair en Air UK). Het huidige Schiphol blijft aankomst- en ver trekpunt voor reizigers en goede ren van en naar Nederland. Hoewel de Schiphol-directie een voorkeur voor de Noordzee heeft, houdt zij andere mogelijkheden open. Zo is een luchthaven in het Markermeer een optie. Ook in dat geval verbindt een snelle trein de oude en nieuwe locatie. De pro vincie Flevoland zet de lobby voor deze optie onverminderd voort. Volgens de provincie heeft Schip hol de Markermeer-locatie niet voldoende onderzocht. Als de plannen voor grootscheep se nieuwbouw niet door kunnen gaan, is een ingrijpende verbou wing van het huidige Schiphol noodzakelijk en moet er een 'over loopluchthaven' voor de Tweede Maasvlakte komen. In dat geval is op Schiphol een tweede parallele Kaagbaan nodig. De Aalsmeer- baan en de Buitenveldertbaan, startbanen die voor veel geluids hinder zorgen, kunnen dan dicht. Uiteindelijk beslist de overheid over de uitbreiding van Schiphol. Smits pleit voor snelle procedures. De milieubeweging heeft de nieuwbouwplannen van de hand gewezen. „Waanzinnig", zo noe men de Stichting Natuur en Mi lieu en de Vereniging Milieude fensie het project. Schiphol onderbemeet de milieu gevolgen en de geluidsproblemen willens en wetens, zo schrijven zij in een gezamenlijke verklaring. GroenLinks spreekt van 'ver plaatsing van het probleem'. De partij vindt dat er nog steeds geen antwoord is op de vraag of uit breiding van het luchtverkeer wenselijk is. De politiebonden organiseerden gisteren op het Beursplein in Amsterdam een bijeenkomst om daarmee te protesteren tegen de slech te werkroosters. De politie vindt dat ze te weinig tijd heeft om fatsoenlijk te kunnen eten. Ongeveer tweehonderd agenten deden aan de actie mee. Ze gebruikten de werktijden tijdens de Eurotop als aanleiding. De politiepaarden maakten dankbaar gebruik van de voorzie ningen op de gekozen protest-locatie. »»»»- i.i, ..ii i. i FOTOWFA Den Haag - Eind vorige week ging bij SP-fractieleider Jan Marijnissen de telefoon. Het was Hans Wijers: 'Mag ik Jan zeggen?', vroeg deze. „Ja na tuurlijk Hans," zei Marijnis sen. De SP'er was verbaasd over het persoonlijke telefoontje van de minister van Economische Za ken. Marijnissen had juist beslo ten Wijers te ondervragen tij dens het wekelijkse vragenuurtje in de Tweede Kamer. Onder werp: de honderden Nederlandse regels en wetten die niet geldig zouden zijn, doordat opeenvol gende regeringen verzuimden die aan te melden in 'Brussel'. Wist de SP'er wel dat er een de bat was gepland, polste Wijers. Wilde Jan daarom niet overwe gen zijn vragen voor het vragen uurtje weer in te trekken? De minister pleegde vorige week telefonisch meer interventies. Ook de coalitiepartners WD, D66 en PvdA kregen Wijers aan de lijn. Er was paniek uitgebro ken nadat het tv-programma Nova berichtte over het zogehe ten Securitel-arrest van het Eu ropese Hof. Tegen de zin van Wijers lag de zaak ineens op straat. De minis ter reageerde zoals een crisis manager in het bedrijfsleven doet. Regelen, overzicht houden, her en der wat personen masse ren, zodat het smeulend vuurtje vooral niet kan uitgroeien tot een bosbrand. Die manier van opereren zijn ze in de politiek niet zo gewend. Ging de minister te ver met zijn bemoeienissen? Feit is dat Wij ers' telefoontjes direct wantrou wen wekten bij de oppositie. Die argwaan werd gevoed door ge beurtenissen uit het verleden, waarbij de bewindsman ook vooral achter de schermen pro beerde zaakjes te regelen. Zo liggen Wijers pogingen om de publicatie van een Rekenkamer rapport over staatssteun tegen te houden, menigeen nog vers in het geheugen. Door Elly Lammers Wijers aanhoudende druk op de Rekenkamer speelde zich des tijds in het verborgene af, totdat het allemaal uitlekte naar de pers. Wijers kraakte het rapport daarna tot de grond toe af, waar mee hij bij buitenstaanders het beeld opriep van een autoritair baasje dat niet tegen kritiek kan. Botsen hier de Haagse en de be drijfslevencultuur, die Wijers als geen ander kent? Of probeert de minister - gewild of ongewild - werkelijk een loopje te nemen met de democratie? Toen de oppositie zaterdag via de post moest vernemen dat er plotseling een Kameroverleg was gepland, gingen de alarmbellen rinkelen. Want Marijnissen, het CDA en GroenLinks wilden een plenair politiek debat over het functioneren van Wijers en mi nister Sorgdrager (Justitie) in deze kwestie. En niet een over legje, waarbij alleen over de in houd van het Securitel-arrest kon worden gepraat en de poli tieke lading onder zou sneeu wen. De oppositie wees onmiddellijk met de beschuldigende vinger naar Wijers. Die had dat overleg 'ingestoken' via de coalitiepar tijen, zodat hij meer kans had onbeschadigd uit de strijd te ko men. Die consternatie leidde gis teren tot een vinnig en chaotisch debatje. De beschuldigingen vlo gen door de zaal. Zo kreeg PvdA-Kamerlid Henk Vos, die het overleg had gere geld, naar zijn hoofd dat hij het loopjongetje van Wijers speelde. Vos ontplofte bijna. SP en GroenLinks noemden de hele gang van zaken 'curieus' en 'merkwaardig', maar kregen niettemin hun zin. Vanavond komt er dan alsnog een plenair debat. Wijers weigert vooralsnog de volledige lijst openbaar te maken van wetten en regels die mogelijk ongeldig zijn worden door het gewraakte Securitel-ar rest van het Europese Hof. Wijers lijkt soms niet te kunnen berusten in de trage moloch van de democratie, wil liever een handje helpen en geeft selectieve duwtjes. Juist die regeldrift brengt hem in de problemen. Een minister behoort afstand te hou den van de Kamer. De Kamer bepaalt immers zelf waarover, wanneer en met wie hij praat. De Tweede Kamer houdt vanavond een spoeddebat over de proble men met de wetgeving. Door Paul Kokke Den Haag - Op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag durft niemand een weddenschap af te sluiten over het slagen van de Euro top in Amsterdam. Naar buiten toe blaken de amb tenaren van minister Van Mierlo van zelfvertrouwen. Maar intern knaagt de onzekerheid: waar maanden keihard aan gewerkt is, dreigt nu even snel te vervlie gen als alcohol op een warme plaat. In de door beton omgeven gangen van het ministerie wordt één man hardgrondig vervloekt: de Franse president Jacques Chirac. Hij zou wel eens de gro te veroorzaker kunnen zijn van het mislukken van de Top van Amsterdam. Chiracs stunt om vervroegde verkiezingen uit te schrijven in de hoop meer steun te krijgen voor het Europese beleid van zijn conservatieve regering, pakte faliekant verkeerd uit. Nu zit de Franse president opgeza deld met een linkse regering die met aanvullende eisen over de invoering van de Euro komt. Het Nederlandse voorzitterschap van de Europese Unie, te weten premier Kok en minister Van Premier Kok FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Mierlo, vraagt zich inmiddels wanhopig af of de Top van Am sterdam komende maandag en dinsdag nog enige kans van sla gen heeft. Want vrijwel iedereen verwacht dat de top niet meer alleen zal gaan over de inhoud van het Verdrag van Amster dam, maar ook over de Europees Monetaire Unie. Daarom vliegen Kok en Van Mierlo dezer dagen half Europa af om nog te redden wat te redden valt. De nieuwe Franse minister van Financiën, Dominique Strauss-Kahn, gaf afgelopen maandag in Luxem burg al een schot voor de boeg. Zijn regering wil extra tijd, minstens een week, om het zoge naamde stabiliteitspact te kun nen bestuderen. Dat pact han delt over de strafmaatregelen die de Europese Unie kan nemen tegen landen die na de invoering van de Europese en Monetaire Unie hun begrotingstekort tot boven de drie procent laten stij gen. Zij krijgen dan enorme boe tes opgelegd, die miljarden Eu ro's kunnen bedragen. Want om de Euro hard te houden, mag geen enkel land dat die munt heeft ingevoerd, het begrotings tekort hoger laten oplopen. De Franse eis betekent dat onderte kening van dat pact in Amster dam, als nieuwe en o zo belang rijke stap naar de invoering van de Euro, uiterst discutabel is. Formeel staat de ondertekening van het stabiliteitspact los van de onderhandelingen over het Verdrag van Amsterdam, waar mee de top bekroond moet wor den. Maar in de Europese poli tiek hangen vaak de meest on waarschijnlijke dingen met el kaar samen. Krijgen de Fransen niet hun zin over uitstel van de ondertekening van het pact, dan zouden ze uitermate lastig kun- Van Mierlo FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP nen doen over het verdrag van Amsterdam. Bijvoorbeeld een hardere werkgelegenheidspa ragraaf eisen dan waarvan nu sprake is. De nieuwe Franse socialistische premier Jospin heeft de Fransen 700.000 nieuwe banen beloofd. Banen, die niet alleen uit de par ticuliere sector, zoals het be drijfsleven, kunnen komen. Jos pin zal zelf fiks in werkgelegen heid moeten investeren. Dat kost de Franse overheid handen met geld. Daarom wil de rege- ring-Jospin niet in het strikte keurslijf van het stabiliteitspact terecht komen. Als het voor de werkgelegenheid beter is om een groter begrotingstekort te heb ben, moet dat kunnen, is zijn re denering. Jospin pleit bovendien voor een actiever werkgelegen heidsbeleid vanuit Brussel. Op zich valt daar het nodige voor te zeggen. De EU-lidstaten kam pen momenteel met ruim 18 mil joen werklozen. Premier en EU-gastheer Kok is echter tegen een actieve be moeienis van Brussel met het werkgelegenheidsbeleid. Hij ziet meer in het Nederlandse model, waarbij jaren van loon matiging en overheidsbezuini gingen geleid hebben tot econo mische groei en meer werkgele genheid. Verdragen op zich schaffen geen werk, gelooft hij. Voor de premier dreigt ook een binnenlands politiek probleem. Als in Amsterdam harde afspra ken over werkgelegenheidsbe leid worden gemaakt en Brussel een grotere rol krijgt toebe deeld, heeft het kabinet geheid een probleem met coalitie-part ner WD. Volgens de liberalen is het zorgen voor werkgelegen heid geen primair Europese aan gelegenheid. „Wij geloven niet in Brussel. Werkgelegenheid is een kwestie van gezond natio naal economisch beleid", zegt WD-woordvoerder Weisglas. „Als het Verdrag van Amster dam op dat punt meer geld en meer bevoegdheden aan Brussel geeft, zullen wij aarzelen om voor dat verdrag te stemmen. Want om goed geld naar slecht beleid te sluizen, daar passen wij voor." Desnoods moeten de Fransen maar aandringen op uitstel van de invoering van de Euro, meent Weisglas. „Voor ons hoeft dat liever niet. Maar het is nog altijd beter dan een verwaterde Euro omdat Frankrijk zich straks niet houdt aan die grens van drie procent begrotingstekort." Kok wil echter van geen uitstel weten. Hij is als de dood dat in voering van de Euro dan op de lange baan geschoven wordt met alle risico's van afstel vandien. Daarom is hij samen met Van Mierlo en ook minister Zalm (Financiën) bezig te kijken hoe het Verdrag van Amsterdam zo danig kan worden aangepast, dat de Fransen binnenboord blijven. Maar hij weet dat de marges smal zijn. Hij is dan ook geen gokker. In tegenstelling tot de Franse president. GELD EN waarde zijn niet synoniem. De ING-bank wil geld zien, cét reel Nederland loopt daar tegen te hoop. Even de voorgeschiedenis. Zakenman Ritman, eigenaar van de fata voor plastic vliegtuigbestek De Ster, was niet alleen geïnteresseerd - geld, maar ook in kunst en 'hermetische filosofie'. Met de winsten l zijn firma bouwde hij enorme collecties op en stichtte een wetenschap pelijke bibliotheek. Toen het wat slechter ging met zijn firma, overlej de hij met zijn huisbankier, waarvan de toplieden zijn interesses bleker, te delen. Het was zodoende geen probleem met zijn verzamelingen onderpand voldoende kredieten te krijgen. De bank ging echter op in een fusie. De nieuwe bazen deelden de zamenlijke belangstelling van hun voorgangers en van Ritman niet Toen het vervolgens nog wat moeizamer ging in de wereld van It. wegwerpservies, dreigden ze de waardevolle kunstvoorwerpen en de unieke collectie oude handschriften en vroege drukken te veilen, Eer deel van het dreigement werd uitgevoerd. Verder konden ze'niet gaan, want intussen had de toenmalige minister d'Ancona op basisv® deskundige adviezen de bibliotheek tot nationaal cultuurgoed t® klaard. Het zou hier gaan om een onvervangbare verzameling van ho- ge culturele en wetenschappelijke waarde. De ING bleef echter onvermurwbaar en er ontstond een patstelling Ritman, die intussen nieuwe fondsen aangeboord had, bood aan schulden te voldoen. De bank weigerde op formele gronden. De IN( was namelijk inmiddels eigenaar van Ritmans verzamelingen gewor den. Nu probeert de bank opnieuw haar voornemen uit te voeren. De Ut derlandse wetgeving geeft de staatssecretaris alles bij elkaar een jaar de gelegenheid voldoende middelen te verzamelen om de intussen tot wereldinstelling uitgegroeide Bibliotheca Philosophica Hermeticavoor Nederland te behouden. Of dat lukt, is bij de beperkte middelen dieoo vaderlandse begroting voor cultuur omvat, zeer de vraag. De kans da een unieke collectie voor Nederland verloren gaat, is daarom groot. Maar de kans dat de ING zich door deze opstelling als een barbaarse stelling afficheert, is even groot. Een bank is er natuurlijk om geld verdienen, maar wil die bank ook als een geldwolf te boek komen té staan? Voor de omzet en de klandizie lijkt zo'n imago schadelijk. Helen van der Valk krijgt vergoeding Den Haag - Het gerechtshof in Den Haag heeft Helen van der Valk een schadevergoeding van ruim 134.000 gulden toegewe zen. Zij was één van de leden van de horeea-familie Van der Valk die vorig jaar wegens belastingfraude en valsheid in ge schrifte is vervolgd. Het hof sprak de vrouw, echtgenote van Lu cas van der Valk, toen als enige van alle verdachte familieleden volledig vrij. Aanvankelijk veroordeelde de rechtbank Helen van der Valk tot 180 uur onbetaalde arbeid. Het OM had toen vier maanden onvaarwaardelijke gevangenisstraf geëist. VUT-overleg grootmetaal vastgelopen Zoetermeer - Het overleg over een vernieuwing van de VUT-re- geling voor de 180.000 werknemers in de metaal- en elektro technische industrie is gisteravond stukgelopen. Op grote lijnen waren vakbonden en de werkgeversorganisatie FME-CWM het al eens: verhoging van de VUT-leeftijd van 60 naar 61 jaar en verlaging van de uitkering van 87,5 procent naar 80 procent van het laatstverdiende salaris. Maar over een konden de partijen het gisteren niet eens worden. irite Runderorganen moeten vernietigd worden Rijswijk'^ Op korté tériflijh wordt het slachthuizen verboden nog langer hersenen, ruggenmerg en milten van runderen te ver werken. De organen moeten naar de destructor of ze moeten worden vernietigd. Het ministerie van Volksgezondheid werkt momenteel aan een wettelijke regeling daarvoor. In de organen schuilt mogelijk de ziekteverwekker (prion) van de gekke- koeienziekte BSE, die bij mensen mogelijk de hersenaandoening van Creutzfeldt-Jakob veroorzaakt. Akkoord over ondernemingsraden Den Haag - Bedrijven met meer dan 50 werknemers moeten vol gend jaar een ondernemingsraad met volledige bevoegdheden instellen. Nu ligt de grens nog bij 100 werknemers. Onderne mingen met 20 tot 50 personeelsleden kunnen straks een perso neelsvertegenwoordiging in het leven roepen die inspraak heeft op het gebied van arbeidstijden en arbeidsomstandigheden. Een Kamermeerderheid van PvdA, D66 en CDA is het daar gisteren over eens geworden. Of de VVD zich bij het akkoord aansluit is nog niet duidelijk. Advertentie specialisten valt verkeerd Den Haag - De paginagrote advertentie van de Orde van Me disch Specialisten gisteren in vier landelijke dagbladen, is niet in goede aarde gevallen. In de advertentie protesteren de specia listen op agressieve wijze tegen een wetsvoorstel dat de verhou dingen in het ziekenhuis regelt.De specialisten vrezen dat zij in loondienst moeten gaan werken waardoor de patiënten niet goed meer geholpen kunnen worden. Minister Borst (Volksge zondheid) vraagt zich af of de specialisten 'door de toonzetting veel vrienden maken'. PvdA-woorvoerder Oudkerk vindt de ad vertentie 'dokters onwaardig'. „Veertig procent van de artsen werkt in loondienst. De teneur van de advertentie is: patiënten ga niet naar deze specialisten toe want u ontvangt niet de zorg die u hoort te krijgen. Als arts schaam ik me voor mijn collega s. Een rectificatie is op z'n plaats", aldus Oudkerk. Senaat schiet hengelwet aan flarden Den Haag - De Eerste Kamer heeft gisteren zoals verwacht de nieuwe Visserijwet verworpen. Met uitzondering van Groen Links, SGP, RPF en het lid-Bierman, stemden alle fracties te gen. Belangrijkste kritiekpunt van de senaat is de voorgestelde afschaffing van de zogeheten 'vrije hengel'. Dat is een regeling die hobbyisten in veel buitenwateren toestaat hun hengel uit te werpen zonder specifieke visvergunning te hoeven kopen. Een visakte volstaat. De nieuwe Visserijwet zou daar een einde aan maken. Mogelijk miljoenenfraude Curasao Willemstad - Er zijn sterke aanwijzingen dat een buitenlands consortium steekpenningen heeft betaald om de gunning toege wezen te krijgen van een groot project op Curagao. Dit blijkt ui geheime informatie die het Papiamentstalige dagblad Vigilian e maandag heeft gepubliceerd. Het gaat om gunning voor de bouw van een nieuwe water- en energiecentrale voor de olieraffinaderij, die naderhand het ge hele eiland moet bedienen. Nederland heeft toegezegd onder be paalde voorwaarden vijftig miljoen gulden te zullen bijdragen, bijna een achtste van de totale constructiekosten. Vigiliante publiceerde in het geheim opgenomen tussen een politicus, de directeur van een plaatselijke off-M° bank en een lokale handelaar. Daaruit blijkt dat één dollar is betaald en nog een tweede, onbekend bedrag. Deza kwam aan het licht in bij de corruptiezaak tegen oud-gedep teerde Benny Demei. Jordaans koningspaar in Nederland Valkenburg - Koning Hussein en koningin Noor van zijn gistermiddag op vliegveld Valkenburg aangekomen een tweedaags officieel bezoek aan ons land. Koningin bea wachtte het paar op. De 61-jarige Hussein bezoekt na Nederland ook nog Fran Zwitserland en Groot-Brittannië. De reis naar de vier lan bedoeld voor overleg over het vredesproces in het Mi1"den" ten en over de handelsbetrekkingen van Europa met Jol volgens een woordvoerder van het paleis in de Jordaanse stad Amman. Rijswijk (anp) - In Rusland is demografische ramp aan de De sterfte onder mannen van delbare leeftijd heeft vormen genomen zoals in deze eeuw niet eerder is waargenomen. In geen enkel ander land is het vei in levensverwachting tussen mann, vrouwen zo groot als in Rusland, vensverwachting van vrouwen jaar, die van mannen 59. Slechts 54 eent'van de Russische mannen bov, Jeruzalem (rtr) - De Israëlische hoopt dat Egypte het vastgelop en de Palestijnen weer vlot kan 1 yahu en Yasser Arafat elkaar in „Ik ben bereid al het mogelijke te doen. Ik wil zelfs oplossingen zoeken die tegen adviezen van anderen indruisen. Er is goede hoop en ik hoop dat het lukt," aldus Netanyahu in een reactie op de bemiddelingspoging van Egypte. De Israëlische premier veegde eerder een voorstel van de PLO, dat een tijdelijke stop eist van de uitbreiding en bouw van Israëli sche nederzettingen in Oost- Jeruzalem en op de westelijke Jordaanoever, van tafel. De vredesonderhandelingen voor het Midden-Oosten kwa men stil te liggen, toen Israël in maart begon met de bouw van een nederzetting in Oost-Jeruza- lem. Netanyahu en Arafat spraken el kaar voor het laatst op 3 juni tij dens een telefonisch onderhoud, ter voorbereiding op de ontmoe ting in Cairo. De twee leiders Rome (rtr) - De internationale vredesmacht Alba is niet bereid na de parlementsverkiezingen van 29 juni in Albanië te blijven. Alba wil op verzoek van de Orga nisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa wel zorg dragen voor de veiligheid van de waarnemers en voor de orde tij dens de gang naar de stembus. Na de 'directe nasleep' van de ver kiezingen moet de missie van Al ba echter eindigen. Van onze Haagse redactie Noordwijk - Een Europees netwerk uitwisselen over ruimtelijke ordenin ?at 's resultaat van het gisteren de vijftien ministers van Ruimtelijks Noordwijk. Naast de oprichting vai jmngscentrum, roepen de ministers t bjkheden te onderzoeken om het rui te versterken. Duitsland wil nog een stapje verder f beleid een Europese taak te maken, het Verdrag van Amsterdam laten o handen op elkaar krijgen. Er is in da russel en de burgers," aldus de Nee boor Elaine Ganley (ap) MAROKKO maakt zich op voor we rol in een nieuw tijdperk, moet allereerst de bezem door 1 ieke bestel in de vorm van een hi verkiezingen, die vrijdag begint eenteraadsverkiezingen en in er afgesloten wordt met parlem kiezmgen. Het doel: het koninkrijk Maro anvaardbare partner voor het aken en de onderhuidse spann bet land sussen. aai mensen als de aan de ur nl u jdeerde, maar al jaren m cdld Bentahar en de mosli: ntalist Mohamed Abouhajar m°me plannen van koning F dwarsbomen. Net als de mees ze n133!1? 2® miljoen onderdanen nnli tot.de elitaire club met h< Er i6rïjkctom en besluitvorm pyn, afgelopen jaren in Mari *P sieve onderlaag ontstaan v< ten .^ageren en moslimfundar roerprf toenemende mate hur het ovormen een bedreig tomJSteem> waarin Hassan Touwtjes trekt. ziin °ni,nkriik. dat de Arabisch maa ernnw «*wuu<uu s gai, maj c moskee, is een chaotisi

de Stem | 1997 | | pagina 4