'Stoma kreeg plaats in mijn leven' Het r Huisarts kan niet veel doen tegen bultjes en jeuk Eigen schuld? DE STEM LIJF LEVEN DE STEM Krabben Huismiddeltjes Cara Darmpatiënten lopen met hulpmiddel niet te koop GEZONDHEID KORT Kauwen voor sterke botten Laserbehandeling tegen overbeharing informatie 6enal°°rn bellen naar: i i WOENSDAG 11 JUNI 1997 M Overlast jeukrups houdt aan Verschillende opnamen van de eikenprocessierups, gemaakt met de elektronenmicroscoop. 1. de rups met zijn 'gewone' haren. De witte plekken zijn de 'eilanden' met de vervelende brandbaren (15 maal vergroot). 2. Een eiland vergroot; nu is te zien dat het gaat om grote hoeveelheden uiterst kleine haren (2000 keer vergroot). 3. Twee brandbaren, een los en een nog vast in het lijf. De boos- doender verdwijnt met de gladde kant in het lichaam van de mens, zodat de weerhaken ervoor zorgen dat hij vast blijft zitten (1000 keer vergroot). foto's kun, celbiologie en histologie Toeristen die naar Brabant willen komen, hoeven niet bang te zijn voor de eikenprocessierups Alleen kleine kinderen met cara kunnen veel last krijgen van de vele haartjes die de rups ook dit jaar weer zal verliezen. Want al zijn de prognoses gunstig, overlast zal de processierups ook dit jaar weer veroorzaken, weet dokter Henk Jans van het Bureau Medische Milieukunde van de gezamenlijke GGD's in Brabant. Door Michel Theeuwen GGD-arts Henk Jans: 'Huis arts kan niet veel doen aan rup senkwaaltjes'. foto de stem/johan van gurp Deskundigen voorspellen deze zomer een afname van het aantal rupsen met de helft of meer. Het zal dit jaar allemaal wel meeval len, lijkt de boodschap. Henk Jans spreekt dat tegen. De helft van heel veel is nog altijd veel, zegt de GGD-arts. Maar boven dien zwerven er nog miljarden haartjes van vorige jaren in de oude nesten, maar ook in de ber men. De vlijmscherpe en keihar de brandharen blijken namelijk niet kapot te krijgen. Ze zullen ook dit jaar weer slachtoffers maken. „Als er zestig procent minder patiënten bij de huisart sen terecht komen, ben ik tevre den," aldus Jans. Hoe de overlast van de haartjes precies ontstaat, is niet bekend. Geen geld, geen wetenschappe lijk onderzoek, verzucht de pro vinciale deskundige. Zeker is dat de brandharen, bestaande uit een chitine-eiwit dat ook de basis is van veel pantsers van insecten, bedoeld zijn ter afweer. Als ze loslaten uit de rupsenhuid draai en ze 180 graden en verdwijnen met de spitse punt in de huid, het oog of het weefsel. De vele weer- haakjes zorgen ervoor dat zo'n 'dolk' niet zomaar te verwijderen is. Het haartje verspreidt een voor de mens lichaamsvreemd eiwit, thaumetopoiene. Om de indrin ger te bestrijden, maakt het li chaam histamine aan, een stof die binnen acht uur galbultjes, blaasjes of papels en een rode huid (door het samentrekken van de bloedvaten) tot gevolg heeft. Krabben verergert de zaak al leen; dan ontstaan ook ontstekin gen. In het oog kan een haartje binnen een tot vier uur leiden tot een geïrriteerd of zelfs ontstoken hoornvlies of zelfs tot een knob- belvormige ontsteking die tot blindheid kan leiden. Als een brandhaartje ingeademd wordt, ontstaat een irritatie of onsteking van de slijmvliezen in keel, neus en grote luchtwegen. Slikstoor- nissen, kortademigheid en zelfs cara-achtige verschijnselen of pseudo-allergische bronchitis kunnen het gevolg zijn. Ieder mens reageert verschillend op het eiwit. De een zal meteen helemaal onder zitten, de ander hoeft niet eens te krabben. Wie vaker geconfronteerd wordt met een haartje, reageert in toene mende mate, zo luidde vorig jaar een theorie. Bijvoorbeeld de twaalf werknemers van de WVK- groep in Bladel die de zuiger en brander hanteerden in de strijd tegen de rups. Aan het einde van het seizoen was het zien van een rups voldoende om uitslag te krijgen. Volgens Jans is het onze ker of die regel wel voor iedereen opgaat. De bestrijders van de rups zitten in een wel heel extre me situatie. Uit onderzoek van Jans en de zij nen bleek vorig jaar dat zo'n 21.000 mensen in Brabant de huisarts of het ziekenhuis op zochten. Niet nodig, meent de GGD-medewerker. Althans niet voor de bultjes en de jeuk. De arts kan niet meer doen dan een een voudige zalfje of gelei met kamp- fer of menthol voorschrijven. De meeste drogisterijen verkopen het ook. En natuurlijk mogen huismiddeltjes ook. Na het flink spoelen van ogen en huid, helpen de uierzalf of koelzalf en de kom kommer- of aardappelschijfjes ook. Alles is goed als het maar verzacht. Net als bij een zonne brand. Houden de problemen aan dan kan een corticosteroid-crème van de huisarts helpen. In totaal dertig patiënten hadden wel alle reden een huisarts of zie kenhuis op te zoeken: zij leden aan de meer ernstige verschijnse len. Die aantallen zijn redenen genoeg volgens Jans om in te grij pen in de plaag. Hoewel hij de in druk heeft dat er soms met een kanon op een mug geschoten wordt. „Overal meteen maar spuiten heeft ook hele nare bij werkingen," aldus de arts. „Ik wil een reëel beeld geven, zonder paniek te schoppen. Het blijft zeer acceptabel om in de provincie te recreëren. Als je maar voor lief neemt dat je niet onder een eik gaat zitten en een T-shirt met lange mouwen aan doet. Op persoonlijke titel zeg ik wel, ik kan me voorstellen dat ge zinnen met kleine kinderen die aan cara leiden iets anders boe ken," aldus Jans. Natuurlijk zijn er ook mensen die niet anders kunnen, de bestrij ders van de rups bijvoorbeeld. Hen raadt Jans de luchtdichte pakken aan die ook bij asbestsa nering gebruikt worden, com pleet met gasmaskers en pers lucht. Erger is het voor de bewoners van het buitengebied dat hier en daar vergeven is van eiken met hun vervelende gasten. Jans kent er genoeg, die enorm opzien tegen de komende zomer periode. Zoals een mevrouw in Knegsel die vorig jaar haar door eiken omringd huis acht weken moest verlaten omdat ze er niet meer tegen kon. Door Geert van Elten Tijs Scheerder (32) leeft met een stoma. Een ileostoma om precies te zijn. Nadat de chirurg Scheerders dikke darm (die de ontlasting indikt) had verwijderd, werd de dunne darm aangesloten op een kunstmatige uitgang, rechts op de buikwand. Over de uit gang plakt Scheerder elke twee dagen een pleister met een gat. Op de pleister wordt met een contrapleister een zakje geplakt. Daarin komt de dunne ontlasting terecht. Daar heeft Tijs Scheerder geen controle over, maar hij voelt wanneer het zakje vol is. Door het aan de onderkant open te maken, kan hij het legen in het toilet. Hij praat zonder schroom over zijn stoma en laat het hulpmiddel ook zien, om zijn verhaal te verduidelijken. Ook vrienden en collega's weten het, hoewel hij bij het douchen na het sporten niet rondloopt met een houding van 'kijk mij eens'. „Ik heb het een plaats kunnen geven in mijn leven. Accepteren is niet het goede woord, dat suggereert dat ik een keuze had." In 1992 werd hij voor de derde keer in een jaar tijd opgenomen, na jaren van pijn en ver moeidheid als gevolg van de ziekte van Cro hn, een chronische darmontsteking. „Ik was helemaal op, had geen vechtlust meer. Na verschillende darmsparende operaties bleek r herstel toch niet meer mogelijk en was een stoma noodzakelijk." Truus de Roos, ook stomadraagster en be stuurslid van de Harry Bacon vereniging, kent zijn verhaal. „Artsen zijn vaak wat te rughoudend om een stoma te plaatsen, probe ren het lang met medicijnen te genezen." meent ze. Tijs zegt nu met de stoma beter af te zijn, maar ondanks de vruchteloze pogingen, praat hij zonder verwijt over de behandelen de artsen. „Zij hebben steeds, samen met mij, de keuze gemaakt die op dat moment de beste was." Voor Truus de Roos (61) ligt dat wat anders. Sinds negen jaar heeft ze een urinestoma. Zes jaar geleden werd vanwege de gevolgen van kanker een deel van haar dikke darm verwij derd en kreeg ze ook nog een colostoma voor de ontlasting. „Ik voel me beschadigd, nog steeds. Mijn lijf heeft me verraden. Ik zal mijn stoma's ook nooit laten zien". Ondanks het verdriet praat ze rustig. Ze is nu in ieder geval niet meer ziek. Sterker nog, ze is strijdbaar. Vol overtuiging is De Roos actief in de Harry Bacon vereniging, in het bestuur en in de be zoekdienst, om andere patiënten een hart on der de riem te steken. „Die behoefte aan lot genotencontact onstaat pas bij thuiskomst." vertelt ze. „Eerder ben je nog teveel met jezelf bezig, te verward." Tijs Scheerder is ook lid van de vereniging en de bezoekdienst. „Eerst wilde ik niet met de wolven in het bos mee huilen. Nu weet ik dat het geen huilen is, bovendien voel ik sterk de solidariteit voor anderen." De lotgenoot heeft zo een eigen rol in het verwerkingsproces, vinden beiden. Truus: „Toen ik destijds be zoek kreeg van iemand van Harry Bacon, wil de ik eerst weten of ze zelf ook een stoma droeg. Het 'ja' maakte voor mij duidelijk dat ik het aan zou kunnen." Scheerder voelt zich weer sterk. Drumt weer in zijn band, volleybalt, rijdt motor, werkt weer en gaat nu een week op vakantie. Met de opvangzakjes van nu is het risico van lekkage bijna uitgesloten. „Toch blijf je altijd op je hoede," bekent hij. „Want het idee dat het kan gebeuren: verschrikkelijk, je schaamt je rot." Beiden vertellen openlijk over hun gevoelens en problemen. Ze maken duidelijk dat er be halve verschillende vormen van stoma, ook verschillende manieren van beleven zijn. Toch hebben ze allebei geen moment spijt ge had van de keuze voor een stoma. Simpelweg omdat Truus er anders niet meer was geweest en Tijs weer een goed leven heeft. Voor nadere informatie: Nederlandse Stomavereniging Harry Bacon, tel. 0346-262286. Door drs. J. Paalman De staat spreekt ons voortdu rend streng toe. We mogen niet te lang in de zon want daar krijg je kanker van. Niet te veel drank want dat maakt te veel kapot. Niet te lui want daar word je maar dik van. Niet te dik, want daar krijg je weer een hartinfarct van. En je móet zoveel. Je moet sporten. Je moet groenten eten. Je moet fruit eten. Je moet niet stressen. Maar als je daar geen trek in hebt? Wat dan? Verlies je dan ook je recht op medische hulp? Sorry meneer, u rookt als een schoorsteen en drinkt als een heel café, dus komt u voor een bypass achteraan op de wachtlijst. Vorig jaar be gon de GGD van Kerkrade een actie om de eet- en leefge woonten van de burgers te verbeteren. De actie 'Fit Doch Mit' propageerde minder café bezoek, minder roken, minder bier, minder friet, minder fri kadel en meer groenten, fruit en sport. Want onderzoek had uitgewezen dat de gemiddelde Kerkradenaar anderhalf jaar korter leeft dan de gemiddelde Nederlander. Onderzoek van de Rotterdamse prof. dr. J.P. Mackenbach had dit uitgewe zen. De gezondheid van Nederland neemt langs de lijn Amster dam-Maastricht af. Hoe zuide lijker en hoe dichter bij de grens, hoe korter het leven. Volgens Mackenbach zou pro testantse soberheid garant staan voor een gezonder leven terwijl Roomse Blijheid en daarbij horende Bourgondi sche levensstijl de katholieken de das omdoet. Rijk was altijd gezonder dan arm en leefde altijd langer. De welvaartsstaat heeft daar geen eind aan gemaakt en in Enge land is die kloof de laatste twintig jaar zelfs groter gewor den. Bij de welgestelde klasse daalde het sterftecijfer met liefst 36 procent en bij de arm ste klasse nam dat sterftecijfer met 2 procent toe. Bij de welge- stelden gaan nu elk jaar 282 mensen op de 100.000 dood, bij de Engelse onderklasse 816 per jaar: 282 tegen 816! Arm over lijdt in Engeland veel vaker aan zelfmoord en - heel ken merkend - vijf keer vaker aan longkanker. In Nederland is dat verschil niet zo groot, maar verschil is er. Mensen met uitsluitend la ger onderwijs, zo becijferde de eerdergenoemde professor Mackenbach een paar jaar ge leden voor de Wetenschappelij ke Raad voor het Regeringsbe leid, zijn driemaal vaker ziek, hun kinderen wegen bij de ge boorte gemiddeld twee ons lichter, ze hebben meer klach ten over de gezondheid, zijn op volwassen leeftijd vijf centime ter korter, ze hebben meer li chamelijke beperkingen en sterven jonger. De belangrijk ste reden is dat mensen die weinig verdienen veel ongezon der leven dan de welgestelden. Ze roken vooral meer (vandaar die vijfvoudige sterfte aan longkanker in Engeland), ze bewegen minder, drinken meer, eten vetter en meer van die medische dagelijkse zon den. Ze maken zich zelf onge zond. Eigen schuld? Een paar jaar geleden vond de Utrechtse hoogleraar Schrij. I vers dat wie gezond leeft voor. gaat bij schaarse medische be.l handelingen. „Het aantal 1(.| vensjaren die je bij de b( deling wint, zou moeten 1 len wie voorrang krijgt. Omdai I mensen met een gezondere lfJ vensstijl, statistisch gezien, eet I langere levensduur kennen, bi tekent dit criterium dus: ujE| gezond leeft gaat voor." {J gaan zelfs stemmen op t" gen dat het ieders morele plicht I is om zijn gezondheid te bevor.f deren. Want wie leeft, doet dat op andermans I kosten. De gezonden betalen premie en de ongezonden m ken die op, zo gaat in een no-1 tendop de re-| denering. Tegen i stelling lijn I op het eerstel gezicht weiniil in te maar si bedriegt. Want is o zond leven wel een eigen 1 'Heel veel medische ondeugden I zijn eerder het gevolg vand slechte sociale omstandigheden j waarin deze mensen moeten Ie-1 ven dan het product van e gen vrije keuze', aldus de Lau-| eet in een commentaar. Mackenbach somt die omstaa-| digheden als volgt op: overgewicht, zwaar werk. slechte woning, stress, gebr aan steun uit de omgeving, ni goed de weg weten in de g zondheidszorg. Op al die t( reinen scoren mensen met wei-1 nig inkomen en laag gekwaliii-1 ceerd werk hoger dan welgestelden. Het is niet altijd I duidelijk hoe de relatie tui ziekte en status precies maar de relatie is zonneklaar'. I En dan helpt dat medisch got-1 de gedrag lang niet altijd. Twee jaar geleden rekenden I epidemiologen uit wat het zou I opleveren als men ziekten helemaal zou kunnen I voorkomen. Bij hart- en vaat ziekten (en daar worden wehet meest op aangesproken: bew-l gen, niet te veel eten enzovoort I is de winst bij mannen 2,5 en bij vrouwen 1,4 jaar, maarli aantal ongezonde levensjaren I neemt ook toe: bij mannen 1,! .en bij vrouwen 1,4 jaar. De meeste winst aan levensjaren is te behalen bij de voorkoming van reuma, klachten en versleten g ten (artrose), maar die kwalen I kun je weer niet voorkomen I De opvatting dat iedereen ver- f antwoordelijk is voor e zondheid past heel erg goed in I het straatje van de medische I marktdenkers. Omdat op ®l markt alles te koop is en alle een prijs heeft, ook het 1 zijn welgestelden domweg be-1 ter af. Medisch marktdenkeiil leidt onherroepelijk tot een I medische tweedeling: wie g heeft mag voortaan voorkrui-l pen op de wachtlijst, krijgt als I het er op aan komt het schaar- f se bed op de intensive care, is I kortom 'een klant die zorgpro-1 ducten koopt'. De overheid kan zijn handend I onschuld wassen door de ver- f antwoordelijkheid voor volksgezondheid op het indin-1 du af te schuiven. En solidari- f teit en zorg voor de zwakken hoeft ook niet meer zo I nodig, want welbeschouwd is I hun medische ellende hun ei-1 gen schuld. Zover is het nog I niet in Nederland, nog niet Maar overal om ons heen g het wel die kant op. Truus de Roos en Tijs Scheerder: 'Artsen zijn nog vaak terughou dend met het plaatsen van een stoma.' foto jeroen broekmans Zo ondergaat de Het ontwerpen van proc zeggen in de 'cyber-we werktuigbouwkundige c een proefschrift dat zijn i pen van Lang geleden was er op tv een se: antieke stomme slapstick-filmpje: de titel Comedy Capers. In de ihtrc die steevast aan een aflevering t ging, zat een scène van een auto die geplet wordt tussen twee tr< daar als een ineengedrukte hari uit te voorschijn komt. Dat mo- beetje het eerste voorbeeld zijn g van een 'kreukelzone'. Tegenwoordig is een kreukelzon een auto geen uitzondering meer. is die niet om te lachen. Integend redt levens. Hoe dat komt, weet de Nuenense tuigbouwkundige Dirk Landher promoveerde vorige maand aan di nische Universiteit Eindhoven proefschrift over 'Rapid Design o Properties for Safe Automobiles'. lijk vertaald betekent dat: het sn werpen van botseigenschappen vc lige auto's. Een auto kan op verschillende mi botsen, legt de jonge doctor in i voerstechnologie uit. „Je kunt f botsen of zijdelings; je kunt in I komen met een bewegend of ei staand voorwerp. Een auto dl voorkeur zó veilig te zijn dat de ii den al dat soort botsingen met zo mogelijk verwondingen kunnen De vitaminetabletten van Davitamon zijn er al jaren. Nu bi het bedrijf weer iets nieuws op de markt: Davitamon Calciuro I kauwtabletten met vitamine D èn K. Volgens het bedrijf is uit recent onderzoek onder Japanse vro»'I wen gebleken dat ook vitamine K helpt bij het in conditie hou*--1 van de botten. In sommige gevallen werd de botmassa zelfs vet- hoogd. Vitamine K komt vooral voor in groenten als spinazie, boeren en broccoli en in plantaardige oliën als sojaolie en olijfolie- KI zachte kauwtabletten van Davitamon Calcium D K zijn er in I smaken citroen en sinaasappel. Een pak met zestig tabletten k® 16,95. Het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) gaat onderzoek®0 I een laserbehandeling helpt tegen overbeharing in de schaaffi-1 streek of op de armen. Overbeharing is voor veel vrouwen een pr0" I bleem. Een op de tien meisjes heeft er in de pubertijd al last van I Na hun veertigste krijgt de helft van de vrouwen er last van. I In Amerika is er sinds kort een goedgekeurde nieuwe therapie l, I de vorm van een laser. Onderzoek in de VS heeft aangetoond d I een laserbehandeling voor ontharing in het gezicht betere resul ten geeft dan harsen en elektrische epilatie. De patiënt voelt de laserbehandeling als tikjes tegen de huid-1 verdoving is niet nodig. Tot enkele dagen na de lasertherapie k I nen de behandelde plekjes rood en gevoelig zijn. Het ontstaan littekenweefsel is volgens het bedrijf Boston Clinics Neder'3 zeer onwaarschijnlijk, maar niet uitgesloten. De onderzoekers van dit bedrijf verwachten dat de plekjes d'er laser zijn behandeld voor lange tijd en mogelijk definitief zijn o haard. Hij is ruig, stoer en behaard er ook zi]n roepnaam doet het ergstr vermoeden. Scholen in Den Haaf en Amersfoort ontketenden on- ngs zelfs een offensief tegen he' g vaar uit de Kaukasus: de Hera oum mantegazzianum, roep- naam de berenklauw. Een aan heeft"1® Plant te danker bladeren11 Z^n STOte behaardr Wv6 ZTestig s°orten die tot d< re Heracléum - genoemc IA/: artike? 'nformatie wil omtrent tiidenl k 'n 6 biila9e' kan u/o-5312344 of 076-5312272. S*'k reageren kan ook. Het adres daarvoor is: De Stem, redactie Lijf Leven Seri ^29'4800 MBBreda' edactie: Renévan der Velden.

de Stem | 1997 | | pagina 24