Optimisme over top Amsterdam Het extraatje van Sultana. PST lirect. 'Kwaliteit xtc holt achteruit' Vergunning opslag kernafval in orde Verklikkerbiggen in strijd tegen varkenspest w^mmÊÊm Dode en zes gewonden bij ongeval Halsteren Geheim onderzoek politie leidt tot oplossing moord DE STEM stijn IR AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N Met komst euro is 9,99 geen lokkertje meer Frankrijk werkt wel mee Bestuurders Van Gils moeten 10 miljoen betalen Zie elders in de krant en maak kans op één van de 80 gratis Carisma's. EU waarschuwde al in 1986 voor ongeldige wetten B omontruiming in Breskens Twee verdachten van dood Sneep op video RIJHEID? GELIJKHEDEN NI VERSITEIT Deze week alleen bij Albert Heijn. en De naam is Big, James Big! na Kinderzie- cht houdt een team van artsen, en en orthopeden jeugdreuma. Vin- duikt twee we- terie. omas (10), Linda (6). Zij komen in oor een experi- ergtransplantatie. nt Ria Bremer kinderen, ouders ben afgelegd om te komen, volgen we hoe de -e Kuijpers als t reuma een been- tatie ondergaat, ndingen valt niet -evenheid en be an het behande- maar vooral ook band die ontstaat jes. 21.57 uur) ft de melancholie- entertainer Hans reid gevonden op de dinsdagavond erie Positief genie- teren. De koning galligheid doet dat 'er het motto 'Goe- en andere beesten'. 24.00 uur) Kina haarmode/ r en Melvyn Doug- Mei, 1944. Adju- E. Madison houdt et de voorbereidin- asie in Normandië. eft zich voorgeno- i ver uit de buurt te geweren en kanon- tegen de principes erlandslievende En- Barham. Uiteinde zijn charmes niet n een huwelijk zal eer op zich laten 1, 00.45-02.35) race Amerikaanse 11986. Regie: Robert Hoofdrollen: Tom ando Rey en Erland omedie. De gedesil- en ongelukkige paus udt een werkvakan- uid-Italiaans dorpje, de nodige vruchten 10-03.00) ■m idt van duidelijkheid; point" en weet details Kofdzaken te onder- en. Zijn kapper is zo'n Szaak". Hij kiest: Schraven RDESIGNERS 5612740 Heren: 560232 en vrij.-avond Qeopen DE STEM NPS: 17.05 Radio UIT. PR- links. RKK/KRO: 18.08 Tot W jm 18.08 Pelgrimsverhalen; 18.® .preekt het boek De magie van p leven; 18.50 Agenda. 1&» j. NPS: 19.00 Nieuws en actuahtei- rks. 19.45 Nieuws en actualiteiten aans en Berbers. 20.30 Nieuwseri in het Chinees. TELEAONOT. r dio, een programmaserie vo I: Turks. 21.15 NL-Radio, een pro- voor nieuwkomers: (Marokkaans/ 30 Hos Geldiniz, Turks voor begin- 122.02-23.55 De avonden met om ers der voordrachtkunst; ca. z terie en ca. 23.45 De mannen van 137e JAARGANG 4 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3 A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie Sport Zeeland Gids A7 B1/B2 C1 t/m C4 D1 |1V-programma's D2 Lijf 8 teven E1tfmE4 Schiphol wil in zee nieuw vliegveld Ontwapening velt Bossche kruitfabriek PAGINA Rode Duivel De Roover hoopt nog steeds op NAC PAGINA Zeeuwen laten fiets vaker staan PAGINA Vakbond pleit voor werk na tunnelbouw PAGINA 0311 "000218" I I I I I WOENSDAG 11 JUNI 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Unit 32, de afdeling cardiologie van het Ignatius PAGINA £1 13/25 Onweer Vandaag in de loop van de ochtend toenemende bewolking en buien. Daarbij grote kans op onweer met windstoten. Na passage van de buien minder warm. Leidschendam (anp) - Het onder winkeliers geliefde be- drag van 9,99 gulden verliest over enkele jaren zijn glans. Omgerekend in euro's kost een product dan niet langer j net-geen-tientje, maar 4,53 euro. Psychologische prijzen' he ten bedragen als 0,99 en 1,98 I gulden. Supermarkten den ken dat klanten eerder een chocoladereep kopen als de i prijs psychologisch naar be- neden wordt 'afgerond'. I De gulden voor het winkel wagentje is een ander pro bleem. Alle 1 miljoen karre- j tjes moeten worden aange- j past. Dat alleen al kost 50 miljoen gulden. De totale eu ro-kosten voor supermarkten I somen op zo'n 700 miljoen gulden. Van onze verslaggevers Parijs/Brussel/Den Haag - Premier Kok en buitenlandminister Van Mierlo zijn optimistisch over het welslagen van de Europe se top, volgende week in Amsterdam. Na een gesprek in Parijs met de Franse president Chirac en de nieuwe preinier Jospin is het Kok tot zijn grote opluchting dui delijk geworden dat Frankrijk het Verdrag van Amsterdam zal tekenen. |Van onze verslaggever i - De drie broers Van Gils [en president-directeur Faas van Ide failliete Van Gils Holding [Roosendaal moeten uit hun per- Jsoonlijk vermogen tien miljoen ilden betalen aan de curator. |De rechtbank in Breda stelt hen ■persoonlijk verantwoordelijk Ivoor de ondergang van het con7 leem. |De oud-bestuurders hebben drié maanden de tijd om in beroep te gaan. ZIE 00K PAGINA A7 (ADVERTENTIE) De Nationale Carisma Actie Mitsubishi bestaat 80 jaar en viert dat met 80 gratis Carisma's. Zo'n Carisma tw.v. 35.395,- kan van u hjn. Het enige wat u moet doen is de Carisma- Rdvertentie uit deze krant scheuren en van buitenaf M zichtbaar voor uw raam plakken! "SS" VMMC Auto Nederland B. V.. (0252) 26 61 11. Jospin bevestigde de bezwaren van zijn regering tegen het stabi liteitspact voor de euro, maar legde geen nieuwe eisen op tafel voor het Europese verdrag, dat in Amsterdam moet worden afge rond. Bovendien heeft de Franse eer- ste-minister 'zijn handen vrij' op de top en hoeft hij niet te wach ten tot het parlement de rege ringsverklaring heeft goedge keurd. Dat zal pas donderdags na de top gebeuren. De Franse minister van Finan ciën Strauss-Kahn had maandag nog gewaarschuwd dat het zeer moeilijk zou zijn om nog voor die datum overeenstemming te berei ken met de Europese partners over het stabiliteitspact. Volgens Kok heeft de nieuwe Franse regering duidelijk haar steun gegeven aan de Nederland se initiatieven om de problemen rond de euro voordien op te los- Van onze verslaggevers Brussel - De Europese Commissie heeft de EU-lidstaten al in 1986 gewaarschuwd voor de gevolgen van het niet aanmelden van tech nische voorschriften in wetten. De opwinding die nu in Neder land is ontstaan rond het Securi- tel-arrest had voorkomen kunnen worden, als de ministeries zich beter hadden georganiseerd wat betreft Europese regelgeving, vindt PvdA-Europarlementariër Alman Metten. OP PAGINA A4: Regeldrift brengt Wijers in de problemen Oostburg - In Breskens wordt 19 juni opnieuw een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog ge ruimd. De bewoners van enkele straten en de gasten van twee recreatie terreinen moeten binnen blijven en hun ramen en deuren gesloten houden tot het sein veilig gegeven wordt. Gezien de locatie is ont ruiming niet nodig. ZIE OOK PAGINA C4 sen. Kok onderstreepte dat Jos pin en zijn ploeg niet het stabili teitspact willen openbreken, maar aanvullende voorwaarden hebben gesteld. Het Franse kabi net wil dat in het pact regels ko men voor versterkte Europese sa menwerking in het economisch beleid en op het gebied van werk gelegenheid. Minister van Financiën Zalm werkt volgens Nederlandse di plomaten aan een resolutie, waarin hij aan de Franse wensen tegemoet komt zonder de basis onder het stabiliteitspact aan te passen. OP PAGINA A4: Europa-toer Van Mierlo en Kok moet top redden Eén dode en zes gewonden vielen gistermiddag te betreuren bij een frontale botsing tussen tviee auto's op de Nieuwe Beijmoerse- weg in Halsteren. Het ongeval op deze in het spitsuur drukbereden smalle tweebaansweg tussen industrieterrein Theodorushaven in Bergen op Zoom en Tholen/Halsteren, gebeurde omstreeks half vijf. Eén van auto's is vermoedelijk in de berm geraakt. In een po ging de auto weer op de weg te krijgen, kwam die wagen op de an dere weghelft terecht. Het dodelijk slachtoffer is de Tholenaar Van der Linden. De andere slachtoffers, onder wie twee zwaar gewon den en een kind van anderhalf jaar, komen uit Tholen, Bergen op Zoom en Roosendaal. Ze zijn met ernstig hersenletsel, inwendige kneuzingen in buik- en maagstreek, botbreuken, verwondingen aan het gezicht en gekneusde en gebroken ribben opgenomen in ziekenhuizen te Bergen op Zoom en Roosendaal, foto gerrit de heus Amsterdam (anp) - De kwali teit van xtc is de afgelopen weken alarmerend slecht ge worden. In minder dan 30 procent van de pillen zit een redelijke hoeveel heid xtc-bestanddelen. Een waarschuwingscampagne is daarom dringend noodzakelijk, liefst nog voor het weekeinde. Dit stelt August de Loor van de Stichting Adviesburo Drugs. Zijn stichting controleert regelmatig pillen, onder meer op housepar ty's in het hele land. Een jaar geleden vond hij nog in 70 procent van de pillen een rede lijke hoeveelheid xtc-bestandde- len. „Tegenwoordig is dat in min der dan 30 procent van de pillen het geval. En die trend zet zich door." Met name het feit dat mensen hierdoor meer gebruiken, is in zijn ogen gevaarlijk. „Die pillen zien er allemaal hetzelfde uit: je kan niet zien hoe sterk ze zijn. Als je per ongeluk toch sterke pil len treft, gaat het fout." Bovendien bevatten steeds meer pillen sterkere middelen als speed of sterk hallucinerende stoffen. „Echte xtc-pillen kan je bijna niet meer krijgen." De stichting krijgt de laatste drie weken steeds meer meldingen van lichamelijke klachten, als misselijkheid, braken en trippen. Daarom wil hij nog voor het weekeinde een campagne starten. „Eurotop of niet." Door Carlo Nijveen Rijsbergen - Varkenshouder Henk van den Berg (39) uit Rijsbergen heeft er bijna vier maanden in onzekerheid op gewacht, maar eindelijk is het zover: het ministerie van Landbouw zette gisteren het licht op groen voor de komst van 960 zogenoemde 'ver klikkerbiggen' naar zijn mesterij. Als eerste varkenshouder in de (voormalige) pestgebieden kan Van den Berg met de biggen 'in etappes' - het gaat om een proef - starten met de weder opbouw van zijn veestapel. Die maakt deel uit van het familie bedrijf uit Odiliapeel, dat Van den Berg samen met zijn drie broers runt. Wanneer de ruim negenhonderd biggen na twee bloedonderzoe ken - respectievelijk drie en zes weken nadat ze op zijn mesterij zijn geplaatst - nog steeds vi rusvrij zijn, mag hij zijn stallen weer helemaal vullen. Voor de varkenshouder is de komst van de 'verklikkerbiggen' een enorme opluchting. Sinds Henk van den Berg en bedrijfsleider Ton Jochems. foto ben steffen half februari in de mesterij 3.900 varkens werden geruimd, leefde hij vrijwel elke dag in angst. „Ik was niet alleen bang voor m'n eigen bedrijf, maar ook voor de fokkerijen van mijn broers in Wanroy en Langenboom," ver duidelijkt hij. „Elke keer als ik van een nieuw pestgeval hoorde, realiseerde ik me dat het ook daar steeds dichterbij kwam." De 'herstart' van de mesterij stond al enige tijd op stapel, maar werd begin april afgebla zen, nadat op een bedrijf in Baarle-Nassau varkenspest was uitgebroken. „Toen hebben we de boel hier uit voorzorg ook maar dichtgehouden." Voorafgaande aan het voor hem gunstige nieuws uit Den Haag begon Van den Berg inmiddels met de praktische voorbereidin gen voor de komst van de big gen. „Normaal gesproken ko men ze uit Odiliapeel, nu halen we de biggen bij een fokkerij hier uit de omgeving." Hij ver wacht z'n stallen over dik an derhalve week weer te hebben gevuld. Van den Berg en zijn bedrijfslei der Ton Jochems houden de stallen aan de Hellegatweg in tussen nauwlettend in de gaten. „We hebben de boel pas nog he lemaal ontsmet, dat willen we graag zo houden. De kans op nieuwe besmetting is weliswaar klein, maar toch. Je moet alles uitsluiten," zegt hij vastbera den. Ook als de biggen straks weer in de stallen zitten, gaat Jochems uiterst voorzichtig te werk. „Ze krijgen voer dat uit afvalpro ducten bestaat. Om het besmet tingsgevaar daarbij zo klein mo gelijk te houden, geven we ze in kleine hoeveelheden te eten. Desnoods voeren we elke ver- klikkerbig met de hand." ZIE OOK PAGINA A3 Van onze verslaggever Bergen op Zoom/Breda - De Bergse politie is volgens een be trouwbare bron al geruime tijd bezig met een nog geheim, grootscheeps onderzoek. Daarvoor werden tijdens carnaval dit jaar heimelijk video-opnamen gemaakt in de binnenstad van Bergen op Zoom. Over doel en omvang van het onderzoek wil de politie geen mededelin gen doen. Wel staat vast dat het rechercheteam, dat de moord op de Dinteloorder Pieter Sneep onderzoekt, dankzij de videobeelden op het spoor van de verdachten is gekomen. Dat is het enige onderdeel van het geheime onderzoek dat politiechef Severin wil bevestigen. De 65-jarige Sneep werd op 11 februari van dit jaar vermoord aange troffen op de Noordlandseweg, net buiten de bebouwde kom van Ber gen op Zoom. Sneep is op een van de banden te zien met twee jonge mannen in een café, dat zich zeer waarschijnlijk in de Bergse binnenstad bevindt. De speurtocht naar de identiteit van dat tweetal leverde twee verdachten op, een 23-jarige Bergenaar en een 22-jarige Rotterdammer. De twee schuiven elkaar de schuld in de schoenen voor de dood van Sneep. Ze hebben alleen toegegeven de man te hebben ontmoet in een café. Ze reden met hem naar huis voor een borrel en sloegen hem op de Noord landseweg in elkaar toen hij hen seksuele voorstellen deed. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) -avond ize opleidingen ?&kunde, Economie i, Milieuwetenschappen Nederlands recht Studiecentrum Breda, Pastoor Potterspiein f4, 076-5711608 Studiecentrum Den Bosch, Vlijmenseweg 2 (Koning Willem I College, Gebouw E). 073-6232230 Studiecentrum Eindhoven, Laplaceplein (bestuursgebouw), 040-2472901 Verkade Sultana, de ongekend lek kere en verantwoorde snack voor detussendoortrek, heeft een nieuwe smaak erbij: California. En die kunt u nu proberen zonder dat'het u een cent kost Want als u twee pakken naar keuze koopt, mag u een pak In de nieuwe smaak gratis mee naar huls nemen. Verkade Sultana, Smaken: krenten, appel, cassis, volkoren en nu ook: California. 2 pakken O Q Q 175 gram A&fó.ljO En... bij twee pakken een pak in de smaak "California" gratis. Van onze verslaggever Den Haag - De nieuwe vergunning voor de opslag van kernaf val op het terrein van Covra naast de kerncentrale in Borssele kan worden verleend. Dat is het advies van onafhankelijke des kundigen aan de Raad van State in Den Haag. Aanbieding geldt t/m zaterdag 14 Juni aanstaande. Het is gisteren bekendgemaakt tijdens de behandeling door de raad van bezwaren tegen de verle ning van de vergunning. De Centrale Organisatie voor Ra dio-actief Afval (Covra) is de eni ge erkende organisatie in Neder land voor het ophalen van splijt stoffen en radio-actieve stoffen. Het bedrijf heeft een vergunning aangevraagd om een aantal lood sen te bouwen, waarin afvalsoor- ten gescheiden kunnen worden opgeslagen. De stichting 'Leef baar Zeeland' uit Ellewoutsdijk en de stichting 'Miljoenen Zijn Te gen' uit Amsterdam protesteren tegen de nieuwe opslagmogelijk heden. Zij zijn bang dat deze lood sen, die buitendijks komen, niet bestand zijn tegen overstromin gen. De Amsterdamse stichting probeert met alle beschikbare middelen de kwestie voor de civie le rechter te krijgen. „De Raad van State is slechts bevoegd de vergunning te toetsen, wij willen een uitspraak over de kwestie zelf," aldus advocaat N. Steijnen namens de stichting. Steijnen heeft reeds alle staatsra den bij de rechtbank in Den Haag gedagvaard. De zitting staat voor 16 september gepland. mmam De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- öf een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v, automatische afschrijving...32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving.93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. j Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening; Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND v

de Stem | 1997 | | pagina 1