DE STEM Nu al zorgen voor 'werk ia de tunnel' RDEEL Zeeuw grijpt buiten de bebouwde kom minder vaak naar de fiets Hoera! Geslaagd! Tien kilo softdrugs en veel geld gevonden Drank- en hardrijders wel voor de rechter Witte rook voor Recycling Scheldebekken ^#euro I^DEBAK - liter 2,98 EMEENTE ONTENISSE C1 Pleidooi Bouw- en Houtbond FNV: Politie houdt dealer aan in De Bierkaai Per zaak afweging over toepassing regels Chauffeur uit Hoek overvallen Conflicten over aandelenverdeling en afvalverwerking lijken nu toch uit de wereld T"~" iRANEN KOEKMIX iXam ",99 |TJE ENSAP I ng, kan het voorkomen I uitverkocht. tVER 1 KELEN -en: wit en grijs [ER 5 liter 1 y98 I MER 10 liter 2,98 IlTIMANDJE- 2,98 I P 60 Eter 11,98 IsMAND n Qfi Iwiomisch 1 l,"ö RKANTE BAK iter2,98 ITEKBAK Qfi 6 vakken 0,98 STAPJE cm hoog ","0 INI WASMAND Qft lechthoekig 1,98 AFDRUIPREK 7,98 in m.t.v. art. 19 W.R.O. n Hontenisse maakt ingevolge het la, lid 4 van de Wet op de Ruimte bekend, dat van 6 t/m 19 I op de sector grondgebiedzake cretarie te Kloosterzande ter n de woning op het perceel Oost zande; n een pelsdierenbedrijf op het p e Kuitaart; an ,uKaart; een opslagplaats ten beh ructiewerkplaats op het P« te Kloosterzande. annen zijn in strijd met de bestem in zij zijn gelegen. (er rethouders zijn evenwel here tnnen vrijstelling te verlenen va desbetreffende bestemmingsp van artikel 19 van de Wet op ivraag kan worden beslist, b®^taa. ior een ieder om gedurende a egging schriftelijk bedenkinh9ngen in vrijstelling naar voren te ore y wethouders van Hontenisse. ni 1997. De burgemeester van Hontenisse, Th.A.M. Steenkamp. Zeeland WOENSDAG 11 JUNI 1997 Door Cees Maas Middelburg - De Zeeuw zit steeds minder vaak op de fiets. Het fietsverkeer buiten de bebouwde kommen in de provincie bevindt jjcb op het dieptepunt van de afgelopen tien jaar. Ondanks alle pogingen van overheden en instellingen om het vervoer per fiets tussen dorpen en steden te promoten en het autover keer terug te dringen. En dat autoverkeer is het afgelopen jaar juist weer toegenomen, hoewel de groei achterbleef bij die van Nederland. In Zeeuws-Vlaanderen steeg het autoverkeer meer dan in de rest van Zeeland. Het provinciebestuur schrijft dat toe aan het inhalen van de achterstand in het autoverkeer die jaren terug in de regio ont stond. Het staat allemaal te lezen in het gisteren verzon den Jaarverslag 1996 Infrastructuur en Vervoer van het provinciebestuur. Al jarenlang is het pro- vinciebeleid er op gericht de Zeeuwen vaker op de fiets te krijgen. De provincie doet dat door meer en betere fietspaden aan te leggen, door subsidies te verlenen aan VW's die fietsroutes ontwerpen en door bijvoorbeeld de fiets-actie 'Trap eens wat va ker naar je baas' te steunen. Die laatste actie, om het woon-werkverkeer per fiets te bevorderen, trekt jaarlijks meer deelnemers, maar toch neemt over de hele linie het aantal fietsers sterk af. Het pro-fietsbeleid van het provinciebestuur lijkt te falen. De afname van het fietsverkeer verloopt fors. De provincie meet sinds 1985 op zeven permanente fiets-telpunten en heeft het resultaat van dat be ginjaar op 100 procent gezet. In vergelijking daar mee scoort 1996 iets boven de 75 procent. Het fietsverkeer in Zeeland is in die elf jaar dus bijna met een kwart gedaald. Met nadruk stelt het pro vinciebestuur dat het hier metingen buiten de be bouwde kom betreft. Want als het fietsverkeer binnen de bebouwde kom wordt meegeteld, is de verwachtig gerechtvaardigd dat het fietsverkeer niet gegroeid maar stabiel is gebleven, aldus het jaarverslag. De groei van het autoverkeer vorig jaar bedroeg 2 procent. Dat was gelijk aan de groei in 1995. Van onze verslaggever Middelburg - De Bouw- en Houtbond FNV wil voorkomen dat Zeeuws bouwvakkers die aan de bouw van de Westerschelde- iannel werken in het jaar 2002, als de tunnel er ligt, massaal op de arbeidsmarkt worden gedumpt. DeFNV wil dat tunnelbouwer, de Kombinatie Middelplaat Wester- séeldetunnel (KMW), nu al gaat Bedenken over vervangende ar beid, training of omscholing voor deze mensen. Districtshoofd J. van der Borgt pleitte daar gister avond voor tijdens een bijeen komst van de FNV-districtsraad in Middelburg. fediensten De bond wil hiermee voorkomen dat er al te grote schokgolven op de Zeeuwse arbeidsmarkt ont staan. Als de bouw van de tunnel is afgelopen, betekent dat voor bonderden mensen het eind van een tijdelijke klus. Op dat mo ment komt ook het personeel van de Provinciale Stoombootdien sten (PSD), bijna vierhonderd mensen, op straat te staan. Voor al die mensen moet er werk wor den gezocht. Van der Borgt kunnen provincie en KMW daar niet g genoeg aan beginnen. „Van grote werkgever mag ver wacht worden dat hij voorkomt zijn ex-personeel een beroep op de WW moet doen." De FNV-voorman zette gisteren vraagtekens bij de optimistische werkgelegenheidscijfers waar- gestrooid wordt. Het effect op de lokale werkgelegemheid zal oiet al te groot zijn, volgens Van derBorgt. Lokaal fabriceren Ki] hoopt dan ook dat de KMW binnenkort beslist om de tunnel segmenten in Zeeuws-Vlaande- ren 'e laten maken en niet uit het van de land te laten ko- „Wij en de gemeente Ter- neuzen kiezen voor de variant de tunnelsegmenten lo- worden gefabriceerd. Dat zal voor de regio voor een langere periode een behoorlijk aantal ar- Het districtshoofd plaatste gis teravond ook kanttekeningen bij het te verwachten economisch gewin van de verbinding. „De tunnel is een belangrijke pijler als voorwaarde voor verdere eco nomische ontwikkeling. Echter, wil er straks door die tunnel meer economische activiteit ontstaan, dan zullen overheid en bedrijfsle ven nu al volop op de toekomsti ge ontwikkeling moeten inspe len." Verder kijken Het is daarbij volgens Van der Borgt niet genoeg om te vertrou wen op de bestaande sterke pun ten in de Zeeuwse economie, zo als de industrieën in het Sloege- bied en de Kanaalzone en het toe risme. „Vraag is of dit voldoende is. Zeker wanneer wij te maken zouden krijgen met een tegenzit tende conjunctuur is de vraag of de economisch activiteit wel di vers genoeg is. Daarom denk ik dat we ons nog meer naar Vlaan deren en Noord-Frankrijk moe ten richten." Veiligheid Van der Borgt maakt er uit oog punt van veiligheid ook een punt van om bij de bouw van de tunnel zo min mogelijk een beroep te doen op uitzendkrachten. De om standigheden zullen moeilijk zijn. Het werken in de tunnel - onder de grond en in ploegen dienst- is te vergelijken met de mijnbouw. „Veiligheid zal daarom prioriteit moeten krijgen. Om dat te berei ken vragen wij de aannemer zo veel mogelijk met personeel in ei gen dienst te werken en met een beperkt aantal vaste onderaan nemers. Immers op een werk als dit kun je niet gaan werken met in- en uitvliegende uitzendkrach ten en zelfstandigen zonder per soneel." Meestal slaat - zelfs bij de meest zelf verzekerden - de laatste dagen of uren enige twijfel toe. Zal ik wel, zal ik niet..."! In menig Zeeuws-Vlaams huisgezin steeg de spanning dezer dagen ten top. Geslaagd, herexamen of nog een jaartje over doen. Kortom: het jaarlijks 'hoogte punt' voor eindexamenkandidaten in het middelbaar onderwijs is daar. Het Rey- naertcollege in Hulst beet dinsdag het spits af met de bekendmaking van de uit slagen. Opluchting en blijdschap in Hulst en omstreken dus, maar soms ook verdriet. Al konden rond een uur of zeven in bij voorbeeld Heikant de eerste boekentas sen het raam uit. Niettemin: in Oost- Zeeuws-Vlaanderen is de spanning eraf en bouwden de geslaagden gisteravond een uitbundig feestje. Maar hun leeftijdsgenoten van de scho lengemeenschappen De Rede en Zelden- rust-Steelant in Terneuzen en het Zwin college in Oostburg zitten nog op het vinkentouw. Zij weten de uitslag pas te gen het eind van deze middag. Nog even duimen dus. foto camile schelstraete ZIE REGIO ZEELAND - C4: Uitslagen Reynaertcollege Van onze verslaggever Hulst - Bij een inval in café De Bierkaai in het centrum van Hulst heeft de politie ruim tien kilo hasj en wiet met een verkoopwaarde van om en nabij de 100.000 gulden in be slag genomen. Verder is beslag gelegd op vele duizenden guldens aan contanten die in de zaak aanwezig waren. Twintig personen, waaronder drugskopers en een dealer, zijn aangehouden voor verhoor. Tientallen potentiële kopers, die tijdens de inval van maan dagavond aan de deur versche nen, zijn weggestuurd. Het politie-inval vond plaats naar aanleiding van onderzoek naar klachten over de overlast die De Bierkaai reeds geruime tijd veroorzaakt. De kopers die op het moment van de inval in de zaak aanwe zig waren, zijn meegenomen naar het politiebureau. Na ver hoor mochten ze terug de straat op- De verkoper van de verdovende middelen, een 27-jarige man uit Lokeren, is gearresteerd en blijft voorlopig vast zitten. De politie sluit niet uit dat de drugshandel in De Bierkaai leidt tot meer aanhoudingen. Een van de grootste drugsben des die ooit in het Waasland ac tief was, zou maandenlang - mede - zijn bevoorraad vanuit De Bierkaai, het café op de hoek van de Bierkaaistraat en de Dubbele Poort in Hulst. De rijkswachters die de bende op rolden meldden dat onlangs op de eerste dag van het proces voor de correctionele recht bank in Dendermonde. Daar staan de zeventien bendeleden terecht. Burgemeester A. Kessen van Hulst wacht eerst de rappor tage van politie en justitie over de inval af. „Maar drugsver koop vanuit cafés is overal in Nederland verboden. Er volgen dus zeker op korte termijn be stuurlijke maatregelen." Of dat sluiting van De Bierkaai bete kent, net zoals enige tijd gele den bij Molly's Rockschuur ge beurde, kon de burgemeester nog niet bevestigen. Van onze verslaggever Middelburg - De strafrechters in Zeeland veroordelen drankrijders en hardrijders, ondanks het verzoek van het Openbaar Ministerie in het arrondissement Middelburg om de ze zaken aan te houden. Dat meldde persofficier van jus titie, mr. J. Groen, gisteren in vervolg op de ontwikkeling rond het zogeheten Securitel-arrest van het Europese Hof van Justi tie. Het arrest heeft geleid tot ondui delijkheid over de rechtsgeldig heid van wetten en regels. De Zeeuwse justitie houdt zich vol gens Groen aan de voorschriften van de procureurs-generaal. Die komen er in grote lijnen op neer, dat de officier van justitie de rechter om aanhouding ver zoekt van die zaken waarin elek tronische meetapparatuur een rol speelt. Dergelijke zaken kunnen dan echter nog twee kanten op: de rechter geeft gehoor aan het verzoek tot aanhouding, of hij besluit tot een veroordeling. Vol gens Groen is het laatste gisteren tijdens de zitting van de politie rechter gebeurd. Ook binnen het arrondissement Middelburg is verbaasd gerea geerd op alle drukte over het Se curitel-arrest en het niet melden van de technische aspecten van regels in 'Brussel'. Het arrest slaat namelijk alleen op partijen die door de niet-melding econo misch in een nadelige positie zijn gebracht en is niet van toepassing op strafrechtzaken. „De betref fende Europese richtlijn is be doeld om de producenten van ap paratuur te beschermen, niet dronken automobilisten," zei een medewerker van het Europese Hof van Justitie eerder al ter ver duidelijking. Oirschot/Hoek - Een 30-jarige vrachtwagenchauffeur uit Hoek is in de nacht van maandag op dinsdag overvallen bij een tank station langs de A58, onder Oir- schot. De man wilde daar slapen maar merkte dat er achter de vracht wagen iets bewoog. In zijn bui tenspiegel zag hij een zwarte BMW en een onbekende man. De vrachtwagenchauffeur stapte uit en liep naar achteren. Daar trof hij twee mannen met bivakmut sen aan. Een van hen richtte een vuistvuurwapen op de Hoeke- nees. De chauffeur vluchtte terug in zijn cabine, startte de truck, rged weg in de richting van ^indhoven en belde intussen de politie. De overvallers volgden in de BMW. De wagen, die valse kentekenpla ten bleek te hebben, is niet meer gevonden. De lading poppen in de vrachtauto is door de overval lers wel doorzocht maar niet meegenomen. Van onze verslaggever Taaeuzen - De Zeeuws- Naamse afvalverwerkers, verenigd in Recycling Schel debekken bv, hebben gister ochtend de vredespijp ge- r°okt. Er is overeenstemming over een andere verdeling van aandelen waardoor geen van de betrokken partijen oen meerderheidsbelang eeft en de macht naar zich toekan trekken. S*® J- van Rooijen van 'lebekken bracht dat giste- l" faar buiten. „De aandeel- rsvan Scheldebekken zijn "namem van mening dat samen- binnen Scheldebekken ruchtbaar is en kan zijn. Uit- p !lnS van de bestaande over komst met het openbaar li- Afvalverwerking J,UWs;vlaanderen (AVZV) van i ade zor2 en aandacht dpi,aandeelhouders. Schel- za^ dan ook zorg dra- zrirt>I°ur een verantwoorde en 2, 4ge nak°»iing van alle dns\7§aiD verPhchtingen," al- aïs Van Rooijen. Hiermee komt op papier een eind aan de jarenlange onderlin ge verdeeldheid binnen Schel debekken die ertoe leidde dat de samenwerking met de zeven Zeeuws-Vlaamse gemeenten in AVZV onder druk kwam te staan. Voorzitter K. van der Hoofd gaf vorige week aan dat Schelde bekken erg lang met de gemeen ten heeft gesold en dat het ge duld van de gemeenten begint op te raken. Scheldebekken, dat voor de ge meenten sloopwerkzaamheden en puinbreken, groencomposte- ring en houtshredding uitvoert, hield de gemeenten ondermeer aan het lijntje met toezeggingen over een deugdelijke verant woording van de jaarcijfers. Op grond daarvan willen de ge meenten de tarieven die zij aan Scheldebekken moet betalen kunnen bepalen. Daarnaast speelde intern een meningsver schil over de werkelijke inrich tingskosten van het terrein van Scheldebekken in de Koegors- polder. Vermeulen (60 procent deelname), die de werken uit voerde, bracht Scheldebekken 1,7 miljoen in rekening terwijl de kosten op 700.000 gulden wa ren begroot. Volgens J. van Rooijen hebben partijen elkaar ook op dat punt gevonden. De inzet nu is om met AVZV een nieuwe start te ma ken waarbij de boeken van de afgelopen jaren gelaten worden voor wat ze zijn. „Uit de kosten die gemaakt zijn zouden de ta rieven bepaald kunen worden. Maar het is onbegonnen werk de rekeningen uit het verleden ver der uit te rafelen en met terug werkende kracht tarieven vast te stellen." Van Rooijen wil vol gende week de gemaakte afspra ken met AVZV doornemen en aan een nieuwe toekomst wer ken. AVZV-voorzitter K. van der Hoofd gisteren in een eerste reactie op het voornemen van Scheldebekken: „Dit is de witte rook waar we op hebben zitten wachten. Ik ga er vanuit dat we binnenkort een toelichting krij gen van de directeur over hoe de werkzaamheden worden ver deeld. En ik ga er ook vanuit dat zij een correcte administratie gaan voeren." Vandaag be spreekt Van der Hoofd het be reikte resultaat met de algemene vergadering van AVZV. De ver deling van de aandelen wordt nu Vermeulen Breskens (Sagro Groep), Watco Tollenaar en Verstraeten Verbrugge elk der tig procent. Schrootverwerking Zeeuws-Vlaanderen (SZV) tien procent. De overeenstemming betekent volgens Van Rooijen ook dat SZV de vergunning die de Cen trale Vuilverwerkende Industrie (Sagro Groep) van de provincie kreeg voor de verwerking van bouw-en sloopafval niet langer aanvecht. De deelnemers in Scheldebekken en CVI waren bij de oprichting van Scheldebek ken overeengekomen dat die verwerking een exclusieve acti viteit voor Scheldebekken zou zijn. Volgens SZV schond CVI die af spraak door vorig jaar, bij het verlopen van de vergunning van Scheldebekken, aan de provin cie vergunning te vragen voor de verwerking van bouw-en sloop afval. De gevraagde vergunning werd ook verleend. (ADVERTENTIE) Voor meer informatie kunt u terecht bij het Nationaal Forum. Het Nationaal Forum wordt gevormd door organisaties van con sumenten, werkgevers, werknemers, de financiële sector en de overheid. Deze organisaties leveren vanuit hun eigen invalshoek en specifieke deskundigheid een bijdrage aan de voorbereiding van de invoering van de euro in Nederland. Bel de gratis Eurolijn 0800 1521 (ma-vr van 9.00 - 21.00 uur) voor het opvragen van het informatiepakket of kijk op de Eurosite http://www.euro.nl 2e kwartaal 1998 Besluit deelnemende landen EMU 1998 I 1999 2000 1 januari 1999 Vaststelling waarde euro Invoering euro in bank en giroverkeer omstreeks januari 2002 Invoering euromunten en -biljetten 2001 2002 1 juli 2002 De gulden verdwijnt als wettig betaalmiddel Het Nationaal Forum voor de introductie van de euro.

de Stem | 1997 | | pagina 15