ING wil bibliotheek Ritman veilen Bedrijf koopt [schadeclaim Microsoft af Op weg naar een schoner Pernis 'God zij m ons toch op euromunt Subsidie stimuleert autoverkoop Italië Toch nog problemen over VUT grootmetaal 'Regels drankhandel aanscherpen' DËSTEM ECONOMIE A7 I laar Joost Ritman laten veilen I ,j00r veilinghuis Christie's in I Londen. De bank heeft dit [voornemen in een brief aan staatssecretaris Nuis van Cul- I tuur kenbaar gemaakt. Kleintje 'Nepmuizen' van Procase uit Breda I Van onze verslaggever Transportsector houdt O-Europa huiten de deur I "as onze Haagse redactie I ton Haag - Transportbedrij- Iv® in Oost-Europa slagen er I W Van bet m™sterie van Shell probeert van raffineren milieuvriendelijk proces te maken Protest slijters tegen 'gedoogbeleid' en dumpprijzen alcohol 'Nog eens 80.000 banen verdwijnen in Duitse bouw' ECONOMIE KORT Varkenspest jaagt prijzen industrie op Geen bezwaar tegen stationssupermarkt Duisenberg bezorgd over werkloosheid Heineken kan investeren in India JNI 1997 A6 reet hours leal jodak Ick. Ich. 06/06 09/06 18 19% 75% 76% 78 80 67'/ 67 78'/ 78% 35'/. 36% 89% 89% 31 30% 12 12 50% 60% 51% 10 59% 10 54 55% 82% 26% 81% 72% 71 14% 14% 32% 32 118% 116 29% 29% 35% 34 110% 110 84% 85% 84 84 61% 61% 38% 38% 32% 31 62% 63 56 57% 59% 59% 52% 53% 85% 86 26 26% 29% 29 37% 38% 67% 68 92% 93% 139 139 132 33% 33% 61% 60 196 197 50 51% 117% 118% 109% 109% 57 58% 198 199 82 83% 20 21% 24% 23% 24 24 ■vieskoers jarige koers lotkoers gisteren Iten ■eden k claim Jx dividend ledaan/bieden ledaan/ laten lieden en ex dividend laten en dividend ledaan en laten ex dividend ledaan en bieden ex dividend 0,50 0,60 4,30 4,80 2,20 2,60 1,60 1,70 1,00 1,20 0,40 0,40 3,10 3,30 1,90 2,20 2,70 3,10 15,50 16,10 a 13,20 13,60 9,50 9,90 a 6,90 7,30 5,20 5,60 2,30 2,10 6,10 5,80 2,40 1,80 29,50 35,20 20,50 3 26,00 14,00 a 18,00 8,70 11,30 4,80 a 6.58 3,50 A 79,50 b 86,50 38,50 42,00 20,00 22,80 13,50 1,00 0,60 5,00 8,30 3,40 5,50 12,50 b 9,00 26,00 24,00 4,50 a 4,00 10,30 9,50 30,50 a 28,00 a 22,00 a 21,00 a 6,00 7,50 3,30 4,20 a 16,00 18,00 10,00 1,40 11,70 1,90 11,00 12,20 b 4,00 4,70 42,30 43,30 33,40 b 34,50 24,50 25,60 17,50 18,70 12,90 4,80 12,30 4,90 17,50 b 19,00 a MAZDA MX3 16i 16V '92 rood APK '98 alles elec. istvnw 19 QQS-- 076-5415635 VOLKSWAGEN VW Golf APK febr. f 750,-Tel. 0167-566495. iwiiPl I I I I I m v® tArvn&v-'tf v:.v.n, DINSDAG 10 JUNI 1997 TANDEM t.k., Sparta versn., sportmod., 70iy 0162-459363. Fiets kopen/ verkopen Mgr. Nolensplein 14 Breda Tel.:076-5143825 j deel van Ritmans collectie UBv al een tijd bij Christie's, maar I hft grootste deel van zijn Biblio- theca Philosophica Hermetica is in ons land en is door Nuis uitgeroepen tot beschermd cul tuurbezit. ING mag de boeken daarom niet zonder meer naar het buitenland overbrengen of verko pen. Nederlandse partijen moeten als eersten de kans krijgen een bod uit te brengen op de collectie, daarna mag ING de boeken pas aan het buitenland verkopen. „Het geeft ons een half jaar respijt om met elkaar te praten," zegt Nuis hierover. „Ik zal zeker ook een beroep doen op het verant woordelijkheidsgevoel van de bank voor het cultuurbezit. Maar uiteindelijk heb ik geen middelen om behoud in Nederland af te dwingen." Het ministerie voert al jaren zon der succes gesprekken met ING en Ritman over het lot van diens bi bliotheek. Directeur prof. F. Jans sen van de bibliotheek noemt het plan van ING 'een liquidatie die de Nederlandse cultuur en weten schap ernstige schade toebrengt'. ING werd in 1993 eigenaar van de boeken met een geschatte waarde van 150 miljoen toen Ritmans bedrijf De Ster (plastic wegwerp- servies) in financiële problemen kwam. Ritman had met bedrijfs- kredieten zijn kunst- en boeken verzameling opgebouwd, waar door hij uiteindelijk voor bijna een half miljard bij ING in het krijt stond. De bank nam als grootste schuld eiser de leiding bij De Ster over en Ritmans verzameling kwam in handen van de bank. De Amster damse bibliotheek omvat 18.000 boeken, vijfhonderd handschrif ten en vierhonderd 15e-eeuwse drukken (incunabelen). Het is de grootste verzameling oude ge schriften over de christelijk-her- metische en esoterische filosofie ter wereld. „Het is jammer dat de bibliotheek en zijn personeel het slachtoffer worden van een psy chologische strijd tussen ING en Ritman. Het gaat allang niet meer om het geld, het gaat meer over jennen," verzucht Janssen. Een ING-woordvoerder stelt dat de bank gerechtigd is de boeken te verkopen om uit de opbrengst Rit mans schulden te verminderen. Het is nooit de bedoeling geweest de bibliotheek aan te houden. „We zijn een bank, geen boeken verzamelaar," aldus de zegsman. HONGER is niet de oplossing Gewicht beheersen door te vasten geeft zelden bj'iv® resultaat. Als U vastbeslo ten bent om overtollige kilo's en centimeters kwijl te raken, dan is betere voe ding de oplossing. Ik kan u hiermee helpen. Vervang twee maaltijden door on voedingssupplementen blijf de warme maaitija normaal gebruiken, hierm valt U 0,5 tot 1 kg af per week en raakt U omvang kwijt, met niet goed geld terug garantie, vindt U d interessant, bel ons dan vrijblijvend S.Baai) 078-615.2956 of 0117-40.2132 Een nieuw pluspunt in uw reclame: ^,N«mtt3tr5; zenlijke bijdrage tot het re liseren van uw doel. 1 DUIZENDEN lezen u I Hoofddorp - Softwarefabrikant Microsoft heeft een schikking getroffen met Procase in Breda, een leverancier van compu- teronderdelen die 40.000 illegale kopieën van computermui- a van Microsoft op de Nederlandse markt heeft gebracht. I De partij nepmuizen had een verkoopwaarde van ongeveer 4 miljoen. Het bedrijf betaalt nu I een onbekend bedrag als schade vergoeding aan Microsoft en leeft verklaard dat het nooit I meer illegale Microsoft-produc- lenzal leveren. Volgens een woordvoerder van Microsoft is gekozen voor een schikking, omdat een gang naar de rechter veel te kostbaar en te tijdrovend is. „Zeker in dit ge val. Het gaat hier namelijk om n distributeur, en niet om een I producent. Anders zouden we «middellijk en zonder na te denken naar de rechter zijn ge stapt." Het heeft overigens nog wel geruime tijd geduurd voor dat de schikking op tafel lag. De woordvoerder wil niet zeggen I hoe hoog het overeengekomen g is. „Maar we zijn er niet I ontevreden over." I Microsoft kwam de nepmuizen 1 in februari van dit jaar op het spoor. Het zijn professioneel, rdigae apparaatjes, die op Volgens de woordvoerder van Microsoft is niet zeker dat Pro case het enige bedrijf is dat de nepmuizen Nederland heeft geïmporteerd. „We hopen in ie der geval dat het de grootste is, want 40.000 is toch een enorm aantal." Computeraars die den ken dat hun muis een kopie is, kunnen deze omruilen voor een echt Microsoft-exemplaar. Naast de 'muizenjacht' van dit jaar voert Microsoft op meer fronten oorlog tegen computer en softwarepiraterij. In april werd nog een enorme partij ille gale CD-roms onderschept met daarop een versie van het splin ternieuwe programma Office '97, toen net een week op de markt. Microsoft en collega's als Novell, Autodesk en Symantec Corpora tion hebben in de strijd tegen de softwarepiraten hun krachten gebundeld in de Business Soft ware Alliance (BSA). Door het gebruik van illegale kopieën lo- pen de bij BSA aangesloten söft- I heteerstet&og sprekend lijken op'WMwaremalkers jaarlijks1 öngeVéèr de Microsofts eigen 'Mouse 2.0'. Onderhuids bevatten de muizen volgens de Amerikaanse soft waregigant echter inferieure on- I Melen. 500 miljoen gulden aan inkom sten mis. Bij Procase was gisteren nie mand bereikbaar voor commen taar. Zoetermeer (anp) - De nieuwe VUT-regeling voor de 180.000 arbeiders in de metaal- en elektrotechnische industrie (groot- metaal) leidt toch tot problemen. Weliswaar bracht een com missie van vakbonden en werkgevers een unaniem advies uit, maar over een overgangsregeling zijn de partijen het niet eens. vendien een lagere uitkering (80 procent in plaats van 87,5 pro cent van het laatstverdiende loon). De nieuwe regeling geldt vanaf 1 januari. De Industriebond FNV wil de versoberingen echter langzaam invoeren; „Iemand die op 1 ja nuari volgend jaar zestig wordt, moet dan doorwerken tot zijn 61e," aldus onderhandelaar J. de Vries. Voor deze mensen, die zich meestal al op hun VUT hebben verheugd, moet een trapsgewijze overgangsregeling komen, vindt hij. Hoeveel dat kost, is nog niet precies bekend. De werkgeversvereniging FME- CWM is fel tegen extra kosten. De premie voor de VUT mag wat de werkgevers betreft niet boven de 8 procent uitkomen. Als de nieuwe regeling zonder 'verzach tende' maatregelen wordt inge voerd, kost dat al 7,8 procent. Enkele andere extra wensen van de bonden kosten 0,2 procent, waarmee het plafond van 8 pro cent al bereikt is. Volgens een woordvoerder van FME-CWM heeft het weinig zin om overgangsregelingen te tref fen voor mensen die net over de grens van de nieuwe regeling vallen en dus slechter af zijn. „Een overgangsregeling bestaat ook weer uit grenzen. Elke grens die je trekt, doet pijn." FNV'er De Vries vindt het niet oneerlijk dat jongeren moeten betalen voor de overgangsrege ling van hun oudere collega's. In de nieuwe ouderenregeling be staat immers de mogelijkheid dat mensen zelf sparen voor extra vroeg uittreden. Jongeren die eerder willen ophouden met wer ken, kunnen daar gedurende vele jaren geld voor opzij zetten. Mensen die tegen de zestig jaar oud zijn, hebben daar geen tijd meer voor, redeneert De Vries. Hij stelt voor de premie niet structureel te verhogen, maar aan werkgevers en werknemers een eenmalige bijdrage te vra gen. o overleggen de indus- I 'riebonden met de werkgeversor ganisatie FME-CWM. Op hoofd- J]Mn zijn zij het naar verwach- "8 snel eens: de huidige VUT- wordt te duur en moet i soberder. Mensen moe- I jffl een jaar langer blijven wer- ta (de uittreedleeftijd gaat van Mar 61 jaar) en krijgen bo- n-e^ -^e(jer_ 'rijven in het inter- I a'ionale wegvervoer uit de ®»kt te drukken. I bf !ransP°rt door Nederlandse 1 aj psverv°erders is sinds 1992 maar toegenomen. Het Me-landenvervoer' bij voor- I de i ia i zowel de laad- als I lil plaats buiten Nederland j aam met ruim 30 proeent I Fm blijkt He Vervoer- 19 ?°ZSChe Verkenningen »win'eniatlcma'e concurrentie- v 'e ^an He Nederlandse weg- I tar;ders is g°ed- De gemid- I Fort» ^°Stpriis is door de hoge P*tiviteit in vergelijking I 'oerrto fe Werieuropese ver- De eeJiS zeer concurrerend. vJ®2r geventileerde vrees dat »rs in de lage-lonen- I sanzimi'Vfn Oost-Europa een Cè» van het Neder- I "/ei-nom marktaandeel zouden I Hen O.™uS ®nog' niet "ilgeho- Oost-F, M nlgemeen zijn de I sfecht „roPese. vervoerders I (®slpnu^an'seerd' hebben ze De kraakinstallatie bij Shell-Pernis die het raffinage-proces schoner maakt. PRINS Claus opent morgen het zogenaamde Per+-cöïftplèx van Shell in Pernis. Het betreft een uitbreiding van de olieraffinaderij die De Koninklijke in staat stelt méér uit haar ruwe olie te halen, waarbij ze ook het milieu wat meer kan ontzien. Door Martijn Hover Pernis - Pernis, dat is al meer dan zestig jaar Shell. De gigan tische olieraffinaderij aan de Maas is geen voorbeeld van ar chitectonische pracht en praal: vorm staat er geheel en al in dienst van de functie. Pernis, dat is een surrealistisch oerwoud van stoom, rook en vuur uitbrakende pijpen en schoorstenen, afgewisseld met opslagtanks die als enorme sta len paddestoelen over het ter rein verspreid liggen. Een doorn in het oog van ieder die de gezondheid van Moeder Aar de en haar bewoners een warm hart toedraagt. Succes Maar Shell werkt hard aan een verandering van dat milieu-on vriendelijke imago. Bijvoor beeld in het zogenaamde Pert- project (spreek uit: Perplus), waarin de afgelopen vijf jaar 3,3 miljard gulden is geïnves teerd. Perplus bestaat uit een combi natie van technologieën die be ogen het raffinageproces mi lieuvriendelijker en efficiënter te maken. Volgens geestdriftige Shell-medewerkers is het pro ject een doorslaand succes ge worden, zo bleek tijdens geheel in aardolie-Engels gehouden persbijeenkomsten toe Amster dam en Rotterdam. Een belangrijk onderdeel van Perplus vormt de zogenaamde 'Hydro Cracking Unit', wat we in het Nederlands een 'water stofkraakinstallatie' zouden noemen. De 'Hydrocracker' be vindt zich aan het einde van het raffinageproces. Dat begint met het destilleren van ruwe olie. Die bestaat uit een mengsel van chemische ver bindingen die fracties worden genoemd. Doordat de fracties verschillende kookpunten heb ben en daardoor bij verschil lende temperaturen 'verdam pen', kunnen ze door geleidelij ke verhitting van de ruwe olie van elkaar worden gescheiden. Afhankelijk van de kwaliteit van de ruwe olie, kan die zo worden omgezet in gassen (propaan en butaan); lichte destillaten als nafta (de grond stof voor benzine) en kerosine; zwaardere destillaten als gas- en dieselolie; en tenslotte het zogenaamde long residu. Smerig goedje Dat laatste is een smerig goedje dat intensieve bewerking be hoeft voor men er iets aan heeft. Dat gebeurt door het on der hoge onderdruk aan de kook te brengen. Het long resi du wordt daarbij andermaal 'gekraakt' in een lichte compo nent en een zware fractie, het short residu. Met dat short residu viel tot voor kort niet veel aan te van gen. De hydrocracker van het Perplus-project maakt het mo gelijk ook die fractie om te zet ten in nuttige producten. In de hydrocracker worden de mole culen waaruit het short residu isi;opgebouwd eerst 'gekraakt^/ dat wil zeggen afgebroken tot kleinere moleculen, waaraan vervolgens waterstofatomen worden 'vastgeplakt'. Dat le vert een lichte vloeistof op die zeer geschikt is als brandstof voor auto's en vliegtuigen, heb ben de onderzoekers van Shell ontdekt. Een bijkomend voordeel van de nieuwe raffinage-technieken, aldus Shell, is dat de grondstof praktisch geheel wordt ontdaan van zwavel. Zwavel in brand stof vormt, in de vorm van zwa- veloxiden, een belangrijke bron van luchtvervuiling. De nieuwe raffinaderij kan daardoor ook praktisch zuivere zwavel leve ren aan bijvoorbeeld de farma ceutische en de kunstmest-in- dustrie. Broeikasgas Het enige nadeel van de nieuwe raffinaderij is volgens Shell dat zij meer kooldioxide (C02) pro duceert dan haar voorgangers. C02 is een zogenaamd broei kasgas dat verantwoordelijk wordt gehouden voor de op warming yan het klimaat op aarde. De woordvoerders van Shell beweren echter dat die hogere C02-uitstoot van de fa briek wordt gecompenseerd door het feit dat de brandstof die zij levert bij verbranding 'schoner' is. Van pessimisme over de toe komst is bij de oliegigant wei nig te bespeuren. Shell-woord- voerders wuiven berichten weg over slinkende olievoorraden. Sommige berekeningen geven FOTO ANP weliswaar aan dat we mogelijk al binnen twintig jaar door de helft „van de totale olievoorraad van de planeet heep zijn, waar na de pFódhtftféffiVeaus onver- mijdelijk zullen dalen, wat bij een te verwachten groeiende vraag enorme politieke gevol gen zou kunnen hebben. Maar die berekeningen zijn volgens Shell gebaseerd op al te pessimistische schattingen. De oliegigant verwacht nog zeker tot halverwege de volgende eeuw volop van aardolie te kunnen profiteren. Tegen die tijd zullen investeringen in al ternatieve energiebronnen zo veel vrucht hebben afgeworpen dat we veel minder afhankelijk zullen zijn van olie, verwacht Shell. Geel poeder Bovendien kunnen met behulp van de nieuwe raffinage-tech nieken ook andere grondstoffen dan aardolie betrekkelijk moei teloos worden omgezet in pro ducten als benzine: steenkool, of zelfs 'biomassa' (resten van levende planten, zoals hout- pulp). Ondanks al deze milieu-vrien delijke initiatieven blijft de we reld voor Shell vooral een plek om van te profiteren, bleek op de perspresentatie. Als aanden ken aan hun bezoek aan het Per+-complex kregen alle jour nalisten een blokje plastic mee naar huis met daarin een belle tje met ruwe olie en een belletje met een geel poeder dat uit die olie is gewonnen. Zwavel is het, meldt het op schrift op het plastic: 'Aan moeder natuur ontstolen'. Daar schamen ze zich bij Shell niet voor. I "a bèn"' ®aS° wat mentaliteit I 'iidll!UWbaarheid betreft en ,noS vaak met verouderd Ede (anp) - De overheid springt volgens de slijters te soepel om met regels voor de verkoop van sterke drank. Zij zeggen dat het gedoogbeleid uit de hand is gelopen. De be langenvereniging van zelf standige slijters dringt aan op verscherping van de wetge ving. Voorzitter Van Bilsen van de VNSW zei gisteren op de jaarver gadering van zijn organisatie dat slijters een spilfunctie hebben bij het tegengaan van drankmis bruik. De nieuwe Drank- en Ho- recawet die in de maak is, moet dat volgens Van Bilsen tot uit drukking brengen. De VNSW vraagt strengere regels voor reclame. De leeftijd waarop drank aan jongeren mag worden verkocht, moet omhoog van 16 naar 18 jaar. De slijters willen dat de sluipende uitbreiding van het aantal verkooppunten aan ban den wordt gelegd. Benzinesta tions mogen geen alcohol verko pen. Supermarkten zouden geen slijter in de nabijheid van hun kassa mogen hebben. De VNSW vindt dat er ook iets moet worden gedaan tegen stuntprijzen. Van Bilsen riep de overheid op streng te controleren op de nale ving van regels. De zelfstandige slijters hebben er alle belang bij dat zij weer een centrale rol krij gen in de verkoop van sterke drank. Zij hebben grote moeite te overleven. De gescheiden distributie van sterk en zwak alcoholhoudende drank vervaagt volgens de VNSW steeds meer, De zelfstandige slij ter kan bovendien niet meer op tegen prijsafspraken van produ centen en importeurs met het grootwinkelbedrijf. Deze doorge schoten concurrentie past volgens de VNSW niet in het beleid voor verantwoord alcoholgebruik. De andere partijen hebben volgens Van Bilsen minachting voor de zelfstandige slijter. „Zij bieden willens en wetens de gelegenheid een merkproduct aan te bieden tegen een prijs die de zelfstandige slijter nooit kan eve naren." De overheid moet volgens de VNSW het lef hebben in de nieu we wet een bepaling op te nemen tegen het stunten met alcohol. „We hebben alcohol eerst voor ie dereen verkrijgbaar gemaakt, zetten het op elke hoek van de straat, staan toe dat het tegen dumpprijzen wordt aangeboden, laten oogluikend op de jeugd ge richte producten toe en gaan dan pas praten over het tegengaan van misbruik," aldus Van Bilsen. Bonn (dpa/krf) - De crisis in de bouw in Duitsland kost dit jaar nog eens 80.000 arbeidsplaatsen. In 1998 valt op zijn best een sta bilisering van de situatie te ver wachten. Dat heeft voorzitter O. Franz van de vereniging van bouwbedrijven gisteren ver klaard. Vorig jaar gingen er al 100.000 banen verloren in de Duitse bouw. De malaise komt door een gebrek aan opdrachten door de zwakte van de economie en de concurrentie van goedkope bui tenlandse bedrijven. In het westen van Duitsland gaan de investeringen in de bouw dit jaar met 1,4 procent omlaag. In het oosten is de situatie nog slechter. Daar gaan de Investe ringen dit jaar met 3,2 procent omlaag en volgend jaar met nog eens 3 procent. Van onze correspondent Luxemburg - Op de euro-muntstukken mag een randschrift komen. Dat zijn de ministers van Financiën van de Europe se Unie zondagnacht in Luxemburg overeengekomen. 'God zij met ons', dat nu de rand siert van de gulden, knaak en het vijfje, zal straks ook tussen de ribbels van enkele euro munten komen. De ministers van Financiën hebben tijdens hun informeel diner ook een keuze gemaakt uit de negen ontwerp-reeksen van de euromunten. De be windslieden hebben twee se ries geselecteerd die volgende week worden voorgelegd aan de Europese leiders in Amster dam. Zij maken de winnaar be kend. Over de technische spe cificaties van de munten wordt daarna verder gepraat. Het randschrift leek na een ad vies van de Europese Commis sie te zijn afgevallen. De voor keur van de Commissie ging naar brede en smalle ribbels om slechtzienden tegemoet te komen. In Nederland hebben met name de kleine christelijke partijen zich sterk gemaakt voor het handhaven van 'God zij met ons' op de rand van de Nederlandse versie van de nieuwe Europese munt. Vol gens Nederlandse ambtenaren behoort het randschrift tot de nationale symbolen die op de eenheidsmunt zullen staan. Niet iedereen in kerkelijk Ne derland is er echter gelukkig mee dat het randschrift behou den blijft. Dr. K. Blei, tot 1 ju ni secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, vindt het misplaatst 'God zij met ons' op het geld te zetten. Hij zei dit gisteren voor de NCRV-radio. Het is volgens hem niet pas send om geld op deze manier te 'heiligen'. De invoering, van de euro zou juist een prachtige ge legenheid zijn om ervan af te komen, vindt Blei. Zijn opvolger, dr. B. Plaisier, ziet voor- en nadelen. Aan de ene kant is de economie vaak zo goddeloos dat de naam van God er met zo'n randschift maar wordt bijgesleept. Aan de andere kant is er in de Neder landse samenleving een tradi tie waarbij de economische or de op God wordt betrokken. Dan is zo'n randschrift heel symbolisch, zegt hij. Voorburg - De aanhoudende varkenspest begint nu ook effect te krijgen op het niveau van de afzetprijzen van de totale Neder landse industrie. In april lag het prijsniveau 0,7 procent hoger dan in maart. Dit prijseffect komt volledig door het tekort aan varkens. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In de voedings- en genotmiddelenindustrie zijn de prijzen met 2,8 procent gestegen ten opzichte van maart. Deze stijging is voornamelijk veroorzaakt door de vleesverwerkende industrie. In die branche zijn de prijzen van varkensvlees in een maand tijd met 22 procent gestegen. De exportprijzen van bacon zijn zelfs met 34 procent omhoog gegaan. Den Haag - Minister Wijers (Economische Zaken) vindt de vesti ging van supermarkten in NS-stations een goede ontwikkeling. Hij is dan ook niet van plan er iets tegen te doen, zoals de SGP- fractie in de Tweede Kamer hem had gevraagd. NS en super marktketen A P willen op een aantal stations winkels openen waar de treinreiziger etenswaren kan kopen. De SGP denkt dat deze supermarkten klanten wegkapen van de plaatselijke mid denstand, omdat winkels in stations ook op zon- en feestdagen open mogen zijn. Wijers stelt dat de stationssupers maar een beperkt concurrentie voordeel hebben op omliggende winkels. Zij richten zich volgens de minister vooral op de treinreiziger. Bazel - President Duisenberg van De Nederlandsche Bank (DNB) ziet ondanks de meer dan gunstige groeivooruitzichten voor dit jaar ook minpunten. Hij maakt zich vooral zorgen over de werk loosheid, die in Europa nog groot is. Zijn recept is een flexibeler arbeidsmarkt, naar Nederlands voorbeeld. Duisenberg voerde het woord op de jaarvergadering van de Bank voor Internationale Betalingen (BIB), de overkoepelende bank voor centrale banken. Hij is BIB-president tot 1 juli, wanneer hij overstapt naar het Europees Monetair Instituut in Frankfurt. Duisenberg wees, doelend op Duitsland en Frankrijk, op de 'som bere vooruitzichten' van landen die vorig jaar te kampen hadden met een oplopende werkloosheid. Amsterdam - Heineken heeft voorbereidingen getroffen om snel toe te kunnen slaan in India, zodra zich daar mogelijkheden voor investeringen voordoen. Het samenwerkingsverband Asia Pacific Breweries (APB) van Heineken heeft een vergunning gekregen zich in India te vestigen, zo heeft de Nederlandse brouwer giste ren gemeld. „We houden een vinger aan de pols," aldus een woordvoerster. „Zodra zich een mogelijkheid aandient, kunnen we nu reageren." Heineken onderstreept evenwel dat APB nog geen brouwerij heeft gekocht èri ook nog geen overnamekandidaten op het oog heeft. Heineken heeft een belang van 42,5 procent in APB. India geldt als een kleine en moeilijke markt, die door zijn snelle groei echter de aandacht heeft getrokken van grote, internationale brouwerijen. Van onze correspondent Rome - De malaise in de Italiaanse autosector lijkt voorbij. In de eerste vijf maanden van 1997 werden in Italië 1.050.000 nieuwe auto's verkocht. Dat zijn er 200.000 meer dan vorig jaar en slechts honderdduizend minder dan het topjaar 1992. Toen werd een verkoop van bijna 2,4 miljoen stuks gehaald. Het succes is voor een belangrijk deel te danken aan een met veel advertenties en tv-spots begelei de subsidiecampagne van over heid en producenten gezamen lijk, die sinds het begin van dit jaar tot 3.000 gulden uitkeren aan kopers die hun oude wagen voor de sloop bestemmen. Van januari tot mei zijn zo 350.000 wrakken ingeruild voor gloednieuwe exemplaren. In to taal was daarbij ruim 900 mil joen gulden aan subsidie ge moeid, waarvan 380 miljoen uit de staatskas afkomstig is en de rest voor rekening komt van de fabrikanten. Per saldo is de operatie voordelig voor de Italiaanse staat, die op een totaal bedrag van 31 miljard gulden aan verkochte nieuwe au to's 5,8 miljard aan btw incas seert. Verder heeft in de eerste plaats Italië's grootste particu liere werkgever van de maatregel geprofiteerd. De vijf best ver kochte merken in eigen land worden allemaal door Fiat ge produceerd, met als absolute topper de Fiat Punto, waarvan de Italianen zich in de eerste vijf maanden van dit jaar 163.000 aanschaften. Door het aantrekken van de bin nenlandse markt heeft de Itali aanse auto-industrie de tweede plaats binnen Europa, na de on genaakbare Duitse concurrentie, terugveroverd. De voorsprong op nummer drie, Groot-Brittannië, neemt gestaag toe en de moeilij ke jaren na 1992, toen de binnen landse verkoop onder invloed van de economische recessie de devaluatie van de lire met bijna 30 procent inkromp, lijken ach ter de rug.

de Stem | 1997 | | pagina 9