■ié, Gevechten heviger in Brazzaville Ik ga voor Edah!' Frankrijk legt bom onder 'Amsterdam' Palestijns protest Duitse ambtenaren komen rode potloden tekort Zo heeft u alles in de hand. Zo heeft u alles in de hand. Jack EVE VERA Kaping Maltese Boeing eindigt zonder geweld P ze Baas wordt 38 jaar is ons MIEP! DE STEM BUITENLAND A5 Getuigen: 4Honderden doden' aanasf Les 7: Nummerinformatie LIBERTEL Les 8: Klantenservice LIBERTEL NIEUWS KORT '4.000 doden en kannibalisme Borneo' Rechtse partij wil niet in regering Turkije Premier van Haïti afgetreden Identiteit slachtoffers moord bekend Tories kiezen nieuwe leider Clinton wil kloonverbod van vijf jaar Coupleiders Sierra Leone willen geld Salademelange Sperziebonen Kersen 57 m T.'W WQê^an - /elijk, verloving, jraham enz. cl. B.T.W., t. 26.- incl. B.T.W. iag. 2 dagen vóór antoren. tem Brabants la t.a.v. Kleintjes. ito 's en tekeningen eigeren. i deze advertentie Indien er een nnummer gewenst ter voorkoming naam van de Itgever is niet itie voorkomende 1 t Gefeliciteerd mei verjaardag. K. en M, harte gefeliciteerd ris het personeel van de Vlaanderen HIEPERDEPIEP Van harte )E KINDERS. 'ILLEM RENS AL 50 JAAR OUD g steeds de rek er niet uit! PROFICIAT de 2 elastiekjes. aardagkusje uit Heeze an ie mannetje Pu™ i i i i i DINSDAG 10 JUNI 1997 Poor Bert Schampers Luxemburg - Frankrijk wil neer tijd om de randvoor waarden voor de euro te be studeren. Het gaat daarbij on dermeer om de verplichting om ook na de start van de muntunie een strak begro tingsbeleid te voeren. De Fransen willen zich niet bin den aan het zogeheten stabili teitspact, voordat premier Jospin op 19 juni zijn rege ringsverklaring heeft afgelegd in het parlement. In het stabiliteitspact zijn afspra ken vastgelegd rond de invoering van de euro. De lidstaten zijn verplicht zich ook na de start van de monetaire unie te houden aan strenge normen wat betreft staatsschuld, inflatie, rente en begrotingstekort. De nieuwe Franse regering on- derschijft deze doelstellingen, maar vraagt om een soepele in terpretatie. Als een iets minder strikte toepassing van de normen betekent dat daardoor banen kunnen worden gecreëerd, dan moet dat kunnen, vindt de rege- ring-Jospin. De Franse opstel ling is een tegenvaller voor EU- voorzitter Nederland. Zondag avond hield minister Zalm in Luxemburg de kaken stijf op el kaar. Er kon geen glimlach af. De minister volstond met het afleg gen van een korte verklaring over de euro-munten, maar zei niets over de problemen met de Fran sen. Het was daarom wachten op de nieuwe Franse minister van fi nanciën Dominique Strauss-Ka- hn - DSK voor intimi - die giste ren openheid van zaken gaf. Vol gens hem heeft de regering-Jos- pin te weinig tijd gehad om het stabiliteitspact en twee andere teksten in verband met de munt unie te evalueren. Strauss-Kahn benadrukte dat zijn regering een evenwicht wil bereiken tussen het monetaire beleid en het socia le gezicht van de Unie. Dat is ook wat Jospin de Franse kiezers heeft beloofd. Minister Zalm was enerzijds niet gelukkig met het Franse voorbe houd, maar toonde zich ander zijds ook opgelucht dat Parijs niet opnieuw wil onderhandelen over de afspraken die in het sta biliteitspact zijn gemaakt. „De doelstellingen en de inhoud van het pact moeten overeind blij ven", zei Zalm gisteren. Een van de mogelijkheden om de Fransen tegemoet te komen, is om naast de ministers van Socia le Zaken, ook de ministers van Financiën meer te betrekken bij de coördinatie van het werkgele genheidsbeleid en de economi sche politiek. Dat is wat Frank rijk en Groot-Brittannië willen. Premier Kok en minister Van Mierlo zullen vandaag in Parijs proberen Frankrijk ervan te overtuigen het stabiliteitspact op de agenda van Amsterdam te houden. Om de Fransen over de streep te trekken, komt er moge lijk een aparte politieke verkla ring. „Maar het kan niet zo zijn dat daarin de Franse economi sche opvattingen zijn vervat", al dus minister Zalm gisteravond. Zalm waarschuwde nog dat als nu het stabiliteitspact op de lan ge baan wordt geschoven, het ge vaar dreigt dat de financiële markten zich gaan roeren. Hij wil de zaak dan ook zo snel mogelijk afhandelen. „Ik denk dat de fi nanciële markten wel begrijpen dat het tijdsprobleem van de Franse regering reëel is. Het is geen politiek maar een praktisch probleem, geen aanleiding dus voor de markten om in beroering te raken", vindt hij. Brazzaville/Kinshasa (afp/rtr/dpa) - In Brazzaville, de hoofd stadvan de Republiek Congo, is gisteren voor de vijfde achter eenvolgende dag gevochten tussen het regeringsleger en mili ties van ex-president Denis Sassou Nguesso. of gewond, deels door doelloos Volgens ooggetuigen zijn daarbij honderden doden gevallen. Fran se president Jacques Chirac liet gisteravond via een woordvoer ster weten een 'principe-ak koord' bereikt te hebben tussen president Pascal Lissouba van de Republiek Congo en ex-president Denis Sassou Nguesso over een staakt-het-vuren en bemiddeling in het interne conflict. Deson danks gingen de zware gevechten door. Frankrijk stuurde in de loop van de dag extra troepen om de bui tenlanders uit het Centraal-Afri- kaanse land te evacueren. Van daag moeten er zo'n 850 Franse militairen in Brazzaville zijn. Vluchtelingen die over de grens rivier Congo zijn gevlucht naar Kinshasa, de hoofdstad van het buurland Democratische Repu- bliek QgMgJyoormalig Zaïre),, vertelden dab de gevechten hevi- juli. ger ajn dsrrin 1993. Toen kwa men jna omstreden parlements verkiezingen in Brazzaville zo'n 2000 mensen om het leven. De Congolese staatsradio meldde gistesn dat 'de staatsgreep' van Sasstu is beëindigd. „De Congo lese Egering heeft het abces weg gesneden. De situatie die wij nu al vif dagen in Brazzaville mee- mafon is niets anders dan een staasgreep die vruchteloos is ge- blevai en die meesterlijk is afge slagen", aldus de omroep die doo;het regeringsleger wordt ge- conroleerd. geschut. Soldaten van beide par tijen maken van de chaos gebruik om te plunderen. De Franse militairen doorkruis ten de hoofdstad met pantserwa gens, om 550 buitenlanders, vooral Fransen, op verzamelpun ten te brengen. Ze evacueerden gisteren ondanks de moeilijke si tuatie toch al meer dan 460 men sen met vliegtuigen naar Gabon. Sassou Nguesso, een marxist die in 1979 door het leger naar voren werd geschoven als president, moest in 1992 na vrije verkiezin gen het veld ruimen ten gunste van Lissouba. Sassou Nguesso heeft zijn opvolger beschuldigd het geweld in Congo-Brazzaville aan te wakkeren om een voor wendsel te hebben voor de op schorting van de presidentsver kiezingen, die gepland staan voor Twee Palestijnse jongeren uit de Ga- zastrook ketenden zichzelf vast als protest tegen het feit dat er zoveel politieke gevan genen in zowel Israëlische als Palestijnse gevangenissen zitten. Gisteren werd ook bekend dat Israël een plan heeft klaarliggen voor de bouw van 100.000 extra woningen voor joodse kolo nisten op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook voor het geval dat de vre desonderhandelingen met ,de Pqlestijnen mislukken. De bouw van zo'n 6.500 woningen voor jo den op de heuvel Har Homa in het Arabi sche Oost-Jeruzalem was voor de Pales- tijnen aanleiding de vredesonderhandelin- gen met de regering, van p.remier Benjamin Netanyahu stop te zetten. foto reuter Beniddeling Sasou Nguesso, die naar eigen zegen meer dan de helft van Brazaville controleert, ontkent da' hij met een staatsgreep bezig is hm de democratie omver te wepen. Hij weigert op deze 'val- seoasis' onderhandelingen aan te gan onder bemiddeling van de birgemeester van Brazzaville, Brnard Kolelas. gevechten begonnen donder- dg toen Sassou Nguesso's huis "erd omsingeld door het rege- fflgsleger van president Pascal lissouba. Gisterochtend werd en zware slag geleverd. Met be- :ulp van zware artillerie poog- jen troepen van Lissouba mili- Jes van Sassou Nguesso uit stel ingen in de binnenstad te ver drijven. De regeringstroepen be weerden gisteren dat ze het cen trum hadden terugveroverd. Plunderingen Naast strijders van beide kampen Z!jn ook talrijke burgers gedood Door Frans Wijnands Bonn - 'Wie zulke méér dan onprofessionele en amateu ristische criteria, zoals vast gelegd in het verdrag van Maastricht, mede onderte kent en er vervolgens aan voorbij gaat, die kan beter opstappen'. De Duitse socialistische oud kanselier Helmut Schmidt heeft zich openlijk gemengd in de dis cussie over de ernstige Duitse begrotingstekorten. Hij deed een duidelijke oproep aan de minis ter van Financiën, Theo Waigel, om af te treden. Ook Helmut Ko hl zou er beter aan doen op te stappen. Volgens Schmidt faalt Kohl in zijn leidinggevende rol bij de financieel-economische problematiek. Schmidt had ove rigens vorige week Waigel op bezoek voor een informatief ge sprek over de moeizame relatie tussen de regerende christen-de mocraten en de oppositionele so cialisten. In een recent interview noemde Schmidt de toelatingscriteria voor de Europese Monetaire Unie 'dom'. Schmidt: „Een alge meen financieringstekort van drie procent is dom. Voor som mige landen waar weinig wordt gespaard zoals de VS, kan dat percentage te veel zijn omdat in Oud-kanselier Schmidt mengt zich openlijk in de dis cussie over de Duitse begro tingstekorten. FOTO ANP het buitenland moet worden ge leend. Maar voor landen waar genoeg gespaard wordt, mag het best meer zijn". Schmidt keurt een voor iedereen geldende drie- procents-grens af. Een soepeler toepassing van de criteria hoeft volgens hem de hardheid van de euro niet aan te tasten. Rode potloden Zou er één land in Europa zijn waar op dit moment méér wordt gespaard dan Duitsland? De tot voor kort onaantastbare econo mische reus Duitsland wil per se van start af aan deelnemen aan de nieuwe muntunie. Vandaar dat minister Waigel de laatste dagen van de daken roept dat er overal en door iedereen nog meer gespaard moet worden. Zijn ambtenaren komen rode potloden tekort om posten en subsidies te schrappen en de af gekondigde stop op de staatsuit gaven (boven 1 miljoen mark) te controleren. Maar het blijft de spannende vraag of het allemaal genoeg is om de miljardengrote gaten in de staatsbegroting bij tijds te kunnen dichten. 'Het uur van de waarheid'. Het klinkt zo dramatisch, vooral uit de mond van een gekwelde mi nister van Financiën. Maar het geeft afdoende aan dat het in derdaad vervaarlijk borrelt en kookt in politiek-Bonn. Tegelijk doet de regeringscoali tie alle mogelijke moeite de druk van de ketel te halen. Waigel af treden? Geen denken aan! En dat Kohl binnenskamers meer malen gedreigd zou hebben om het bijltje erbij neer te gooien moge waar zijn, naar buiten maakt de kanselier een onveran derd zelfverzekerde indruk. De EMU komt er. Volgens schema en met Duitse deelname! Kohl durft er zelfs zijn politieke lot aan te verbin den. Gisteren hebben de coalitiepart ners - de christen-democratische CDU/CSU en de liberale FDP - afzonderlijk vergaderd over de maatregelen die moeten worden genomen. Van beide zijden werd tevoren en na afloop met klem benadrukt dat men de vaste wil heeft om te blijven samenwer ken; in weerwil van de stroom persberichten waarin het einde van de coalitie wordt aangekon digd of voorspeld. Niet hopeloos 'De coalitie breekt niet, ook al is het zoeken naar consensus en compromissen uiterst moeilijk', reageerden woordvoerders van CDU/CSU en FDP. Moeilijk, ge spannen, maar niet hopeloos. Het gevaar van een regeringscri sis blijft niettemin de komende weken bestaan. Zolang minister Waigel aan zijn bezuinigings voorstellen werkt en aan een aanvullende begroting sleutelt, blijven de tegenstellingen bin nen de coalitie overeind. Begin juli legt Waigel zijn ont- werp-begroting voor 1998 op ta fel. Als die binnen de regering niet tot onoverbrugbare tegen stellingen leidt lijkt de coalitie gered; 'en zullen we die ook na de verkiezingen volgend jaar voortzetten', aldus Kohl gisteren in Bonn. Dat geen van beide regerings partners het echt op een breuk aanstuurt is verklaarbaar. Ver vroegde verkiezingen zouden - met de huidige stand van zaken - heel vervelend voor de christen democraten kunnen uitpakken. Maar ook de FDP loopt groot ri sico, ook al denken de liberalen juist méér stemmen te krijgen vanwege hun belastingpolitiek. Zij wijzen namelijk iedere vorm van belastingverhoging tot nu toe halstarrig af. En dat vond minister Waigel nu net zo'n 'aar dige' manier om aan een deel van het nog ontbrekende geld te komen. Vastgoed verkopen Gisteravond werd bekend dat Waigel van plan is onroerend goed dat nu nog staatseigendom is, te verkopen om zijn begroting voor 1998 rond te krijgen. Een woordvoerder van Waigels de partement bevestigde een artikel met die strekking in het Han- delsblatt. Volgens de zakenkrant zou Wai gel alle resterende vastgoed kwijtwillen. De zegsman zei echter dat daar van geen sprake is. Hij nam af stand van het bedrag van vijf miljard mark (5,6 miljard gul den), de door het Handelsblatt geschatte opbrengst. (ADVERTENTIE) Ontdek de mogelijkheden van Libertel Mobiele Communicatie. Keulen (afp/rtr) - Aan de kaping van een Boeing 737 van Air Malta is gisterochtend zonder bloedvergieten een einde geko men toen de twee kapers met opgeheven armen het toestel ver lieten en zich overgaven aan de politie. Alle inzittenden zijn on gedeerd vrijgekomen. (ADVERTENTIE) Ontdek de mogelijkheden van Libertel Mobiele Communicatie. Op zoek naar een telefoonnummer op het vaste net? Bel 118 en /an de operators van Libertel Nummerinformatie heeft het bin nen enkele seconden voor u opgezocht. Wilt u hier meer over weten? Bel Libertel. Toets 117 (gratis) op uwGSiM-toestel. Bent u nog geen abonnee, maar wel geïnteresseerd, bel J; an gratis 0800 05 60. ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen. Het toestel werd tijdens de vlucht van Malta naar Istanbul gekaapt en gedwongen naar de luchtha ven van Keulen te vliegen. Daar gaven de twee kapers zich na ruim drie uur vrijwillig over aan de politie. Het tweetal, vermoedelijk van Turkse afkomst, eiste de vrijla ting van Ali Agca, de Turkse man die op 13 mei 1981 een aanslag op paus Johannes Paulus II pleegde. Volgens de politie zaten in het vliegtuig onder anderen 32 Li- biërs, 22 Maltezen en 17 Turken. Het vliegtuig, dat om kwart voor twee van het vliegveld van Malta was opgestegen, landde om 04.48 uur op Keulen. De kapers zeiden een bom bij zich te hebben. De twee eisten behalve de vrijlating van Agca ook een tolk en een ge sprek met een televisieploeg. On geveer een uur nadat het vlieg tuig was geland, lieten de kapers vijf mensen vrij, onder wie een vrouw met hartklachten. Agca werd direct na de aanslag, waar bij de paus levensgevaarlijk ge wond raakte, gearresteerd en korte tijd later tot levenslang veroordeeld. Vorig jaar vroeg Ag ca om zijn vrijlating. Volgens de gebruikelijke gang van zaken bij de Italiaanse justitie komt hij over acht jaar vrij. Bent u in de afgelopen lessen nog ergens tegenaan gelopen dat voor u onduidelijk is? Geen probleem. Met een abonnement op het Libertel® GSM netwerk weet u zich altijd verzekerd van goede raad. Bel Libertel Klantenservice: 117, 24 uur per dag, 7 dagen per week bereikbaar. Bent u nog geen abonnee, maar wel geïnteresseerd, bel dan gratis 0800 05 60. ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen. Londen - Volgens de Britse krant The Independent zijn bij onlus ten eerder dit jaar in de Indonesische provincie West-Kalimantan op het eiland Borneo zo'n 4.000 mensen omgekomen. Veel van de slachtoffers werden onthoofd. Ook zouden Dayaks het bloed van gedode Madurezen hebben gedronken en hun harten hebben op gegeten. Independent-verslaggever Richard Lloyd Parry zei dat hij de res ten van onthoofde mensenlichamen had gezien en foto's in handen had gekregen die wezen op een 'etnische oorlog van nauwelijks voorstelbare barbaarsheid'. Het geweld deed zich in januari en fe bruari voor. Ankara - Een kleine rechtse partij in het Turkse parlement heeft gisteren meegedeeld niet te zullen toetreden tot de interim-rege ring waar de huidige coalitie naar streeft. Daardoor lijken de plannen van de regering om nieuwe verkiezingen uit te schrijven in gevaar te komen. „Wij hebben de gesprekken afgebroken. Er kan geen sprake van zijn dat de Partij van de Grote Eenheid (BBP) toetreedt tot de re gering", zei vice-voorzitter Ekici. De regering rekende op steun van de BBP om de benodigde nieuwe wetgeving dpor het parle ment te loodsen. Port-au-Prince - Premier Rosny Smarth van Haïti heeft gisteren zijn aftreden bekendgemaakt tijdens een toespraak in het parle ment. Het besluit volgt op maandenlange kritiek op het economi sche beleid van de regering. Bonn - De identiteit van de slachtoffers van de moord afgelopen weekeinde in de Zuid-Duitse stad Neurenberg is gisteren vastge steld aan de hand van gebitsresten. Het gaat om een 63-jarige man uit Delden en zijn twee jaar jongere echtgenote. De politie tast nog volledig in het duister over de motieven van de dader(s). De eerste vermoedens gaan in de richting van roofmoord. Twee recher cheurs van de Neurenbergse politie zijn naar Nederland vertrok ken om ter plaatse verder onderzoek te doen. Uit de moeizame lijkschouwing is vast komen staan dat de man met een schot in het hoofd is gedood. Zijn keel was doorgesneden. Zijn vrouw had schotwonden in de borst en snijwonden aan de hals. Londen - 164 Conservatieve lagerhuisleden stemmen vandaag in de eerste kiesronde voor een nieuwe partijleider. Gezien de grote onderlinge verdeeldheid is de verwachting dat meerdere kiesron- den nodig zijn om een opvolger te vinden voor de teruggetreden John Major. Nu de kansloze Stephen Dorrell zich heeft teruggetrokken zijn er nog vijf kandidaten in de strijd. Van de linkervleugel komt de pro- Europese Kenneth Clarke, oud-minister van Financiën. Tegen over hem vier rechtse kandidaten en eveneens oud-ministers: Wil liam Hague (Welshe Zaken), Michael Howard (Binnenlandse Za ken), Peter Lilley (Sociale Zaken) en John Redwood (Welshe Za ken). De laatste drie zijn uitgesproken Euro-sceptici. Washington - President Clinton van de Verenigde Staten heeft gisteren voorgesteld het klonen van mensen voor een periode van vijf jaar te verbieden. Hij nam daarmee de conclusie over van een door hem ingestelde commissie. Clinton noemde het klonen van mensen moreel onaanvaardbaar en zei dat het maatschappelijk respect voor menselijk leven er door zou kunnen worden aangetast. Het klonen van menselijk DNA of dieren zou wei mogelijk moeten blijven. In februari werd bekend dat onderzoekers in Schotland erin waren geslaagd een schaap te klonen. Clinton gaf daarop een commissie opdracht zich te buigen over de ethische en juridische consequenties van klonen. New York - De coupleiders in Sierra Leone willen de macht alleen uit handen geven als ze geld krijgen. „Ze willen geld en ze willen ook nog achttien maanden blijven zitten om verder te kunnen plunderen." Dat zei ambassadeur James Jonah van Sierra Leone gisteren bij de Verenigde Naties. Jonah wil dat de Veiligheidsraad de huidige machthebbers waar schuwt zich niet schuldig te maken aan volkerenmoord. Volgens hem hebben coupleider Koroma en zijn collega's plannen om op grote schaal burgers te vermoorden als een poging wnrJt nJ-- tot militaire interventie. „Miljoenen mensen zijn in gevaar." (ADVERTENTIE) DEZE diverse soorten, zak a 200 gram diverse soorten, 169 per 500 gram per 500 gram Trostomaten per 500 gram Suikermaïs per schaal, IQfi a 2 stuks Ir" Uien 14Q net a 2 kilo Aardappelen 'Berber1 nieuwe oogst vastkokend, zak a 2,5 kilo dmW Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 14 juni 1997. U kunt door de week van OaOOtot 2000 uur terecht bijaie Edahsi^jermarkten (Zaterdag O&OO-17.00 uur) Edah Servicelijn van maandag t/m vrijdag IIOWO'loM van 10 tot 12 en van 2 tot, ia'»'11/ 4 uur kunt u gratis bellen met onze service-afdeling. Edah is er nu ook op internet: http://www.edah.nl De 3 principes van Edah: Prettig winkelen. Compleet assortiment. Scherpe prijzen.

de Stem | 1997 | | pagina 7