'Zalm-strook' langs grens nog onzeker Europese miljoenen voor beperking van overstromingsrisico Forse kritiek van Kamer op Dijkstal Top zet Amsterdam nu al op stelten 'Het is veel geroer in weinig water' mfuMmiuFi ymjmFÊ MARGRIET BINNENLAND A4 België oneens met accijnstarieven Meerderheid tegen wijzigen politiewet hallage: 'Weinig ruimte voor lastenverlichting' Klwmethetoog°ph6t Securitel-affaire Jurist Europees recht over gewraakte Securitel-arrest: DESTEM COMMENTAAR Socialisme en markt BINNENLAND KORT üüil KA K f(' f.y Ft Tl Ti A A KrlKKKT ii u i J i J i I ,11,11, DESTEM I *1 I I I DINSDAG 10 JUNI 1997 ihp onze Haagse redactie Voordwijk - Nederland krijgt ruim tweehonderd miljoen gulden van de Europese Unie voor het tegengaan van hoge waterstanden in Maas en jjijn Dat is gisteren bekendge maakt in Noordwijk, waar de mi- nisters van Ruimtelijke Ordening van vijf 'hoogwaterlanden' afspra ken hebben gemaakt om het over stromingsrisico te beperken, g dit najaar wordt begonnen met de uitvoering van het gemeenschappelijk 'hoogwaterprogramma' van Rijn en Maas. Frankrijk, Duitsland, België, Luxemburg en Nederland zijn het eens over de uitgangspunten voor een plan van aanpak. Hiervoor is kort na de overstromingen van 1995 de basis ge legd op initiatief van minister De Boer. De vijf landen willen door ruimtelijke maatregelen water langer vasthouden in het stroomgebied van Rijn en Maas, onder andere door hogere grondwater standen in het landelijk gebied en het vergroten van de waterberging in de steden. Daarnaast moeten de rivieren meer ruimte krijgen door verbreding en door bouwverboden in risicovolle ge bieden. Verder willen de 'hoogwater- landen' de bevolking bewust maken van de risico's van hoog water, waardoor maatregelen gemakkelijker geaccep teerd worden, meer kennis uitwisselen en de internationale samenwerking ver beteren. Het 'hoogwaterprogramma' van de vijf betrokken landen vergt van Nederland een investering van 650 miljoen gulden in vier jaar. Het staat los van de nood maatregelen die de afgelopen jaren al zijn getroffen en nog worden uitge voerd, zoals de kades langs de Maas in Limburg. „Van de tweehonderd miljoen die we uit Brussel krijgen, zal ongeveer driekwart gaan naar het Grensmaas- en Zand maasproject, het verbreden en verdie pen van het niet bedijkte deel van de Maas in Limburg," aldus een woord voerder van het ministerie van VROM. „De voorbereiding van deze projecten is al vergevorderd. Het geld uit Brussel is een extra stimulans om de schop snel in de grond te steken." De Europese Unie stelt ook geld (ruim tachtig miljoen gulden) beschikbaar voor het langer vasthouden van regen water bovenstrooms en voor verbete ring van kennis en internationale sa menwerking. Overeengekomen is dat de vijf lidstaten minstens eenzelfde bedrag beschikbaar stellen als zij uit Brussel krijgen. Door Bert Schampers Luxemburg - Het is nog onduidelijk of Nederland de accijns op brandstoffen in de grensstreek minder kan verhogen dan in de rest van het land. België ligt dwars bij het voornemen van mi nister Zalm (Financiën) om pomphouders in de grensregio's te ontzien. België weigert mee te werken m verlenging van een uitzonde ring op de Europese regelgeving, die het Zalm mogelijk maakt zijn plannen uit te voeren. De Bel gische minister van Financiën Maystadt vreest dat, als rekening wordt gehouden met de pomp houders in de Nederlandse grensregio's, dit een precendent schept in Europa. Volgens België moeten in het eengemaakte Eu ropa overal dezelfde regels gel den. De Belgen kregen gisteren ens een vergadering van de Europese ministers van Finan ciën de steun van Luxemburg. Om in Nederland de accijns on gelijk te kunnen verhogen, heeft minister Zalm de toestemming "ie van Brussel. Over uitzon deringen, zoals Zalm wil met verschillende tarieven, beslist de ministerraad met unanimiteit van stemmen. Dat bleek gisteren in Luxemburg niet mogelijk. Zalm hoopt dat de kwestie tus sen de bewindslieden van de Be nelux voor het einde van de maand kan worden opgelost. „Als dat niet lukt, zou dat bete kenen dat er langs de grens geen Zalm-strook komt," aldus de mi nister. Het kabinet wil de accijns op benzine per 1 juli met elf cent per liter verhogen. Om te voorkomen dat pomphouders in de grensge bieden de dupe worden van de maatregel, wil het kabinet de ac cijnsverhoging daar beperken tot maximaal zeven cent. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer heeft gisteren stevige kritiek ge uit op minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken). De regerings fracties PvdA en D66 en de oppositiepartijen verwijten Dijkstal dat hij als politieminister te weinig verantwoordelijkheid neemt. Dat bleek gisteren tijdens een overleg met de bewindslieden Sorgdrager (Justitie) en Dijkstal over de politie. Zij willen de poli tiewet aanpassen om meer zeg genschap over de 25 korpsen te krijgen. Een Kamermeerderheid van PvdA, CDA, GroenLinks en de. kleine christelijke fracties voelt daar niets voor. De fracties vinden dat de huidige wet vol gende mogelijkheden biedt om «e korpsen centraal te sturen. Maar volgens de fracties worden die mogelijkheden door Dijkstal en Sorgdrager te weinig benut. Vooral Dijkstal moest het ontgel den. Hij roept volgens de fracties We'te gemakkelijk dat de huidi ge politiewet hem geen bevoegd heden geeft om in te grijpen bij de korpsen. Volgens, het GPV- Kamerlid Schutte ontstaat het eeld van een politieminister die de handen omhoog zit en be- [ost in een 'ik wil wel, maar ik an nietOok D66, die de minis- ers wel wat meer bevoegdheden gown, hekelde de opstelling Pjjhstal. „Het beheer op af- ®d lijkt bij hem soms meer op "and van het beheer," aldus "-Kamerlid De Graaf. C.1 bestreed dat er bevoegd- en zijn waar hij geen gebruik ïfonze Daagse redactie ^stncht - de volgende re_ vooreen°' W er geen 1-11111116 Ween massmveiastenverlich- keliiit °P de noodza- onderf lnv6steringen in zaken als niet m'r ouderenzorg is dat ^shsch. Dat zei PvdA- een na alloop van Binnen a162?611 aan Limburg. men -bvidige coalitie ha- bchstlno °P Verdere Wigend na gimgen onder een trafl ferS kabinet Het Cen tend 2nburea" heeft uitgere- wnzesi,een,lasteilverlichting h Hoewel n- gulden mogelijk hog "^Programma, ««men m- bedragen wilde Wel duidelHW §isteren van maakt. „Ik heb als politiemi nister precies de afstand geno men die het begrip beheer op af stand behelst." De minister con cludeerde dat daar blijkbaar een verschil van mening met de Ka mer over blijft bestaan. Minister Sorgdrager deelde de Kamer gisteren mee dat de pas opgerichte landelijke inspectie voor de politie gaat onderzoeken hoe de korpsen jeugd- en zeden zaken behandelen. Tot ongenoe gen van de Tweede Kamer is bij de reorganisatie in '94 bij veel korpsen de aparte afdeling voor jeugd- en zedenzaken verdwe nen. Sorgdrager zei dat ook zij vindt dat de korpsen te weinig doen met de wens van de politiek voor meer aandacht voor dit spe cialisme.- De minister- zegde -de Kamer toe dat ze nog.dit jaar met voorstellen zal komen voor een betere Opzet van jeugd- en zeden zaken bij de korpsen. VERVOLG VAN VOORPAGINA „Dat is het OM-standpunt van de zuidelijke rechtbanken," zegt persofficier Koops. In Zeeland worden vooralsnog geen zaken die op de rol staan te ruggehaald, zegt een woordvoer der. Het is aan de (politie)rechter om eventueel zaken aan te hou den, dan wel om een veroordeling uit te spreken. In het district Middelburg worden per jaar ge middeld zo'n duizend 'drankza- ken' afgehandeld. De rechtbanken in Rotterdam, Dordrecht en Den Haag gaan ge woon door met het veroordelen van dronken rijders, hardrijders en overtreders van de Wapenwet. Ze negeren de richtlijn van het college van procureurs-generaal. De rechtbank in Amsterdam zal een aantal zaken aanhouden en de rechtbank in Den Bosch doet alleen nog maar schriftelijke uit spraken, wat meer tijd vergt. De Tweede Kamer debatteert vanavond over de Securitel-zaak. CDA-fractievoorzitter De Hoop Scheffer, die aandrong op een spoeddebat, vindt dat Wijers te traag is geweest met het informe ren van de Tweede Kamer. De regeringsfracties PvdA, WD en D66 lieten al eerder weten op heldering over de zaak te willen. De veiligheidsmaatregelen rond de Europese top in Amsterdam zijn zeer uitgebreid. Duikers voeren zelfs in het water controles uit. FOTOWFA Door Rinze Brandsma Amsterdam - Kilometers hekken van twee meter hoog hebben het Frederiksplein sinds vrijdag van de rest van de stad afgesloten. Een groot stuk Sarphatistraat, richting Amstelhotel, waar ook regeringsleiders zullen slapen, is ook al afgezet en wordt als no go-area be waakt door de politie. Aan de Amstel voert een wa gentje van de gemeente een vracht nieuwe gele verbodsbor den met wegsleepregeling aan. Een voorbijganger vloekt luid en vraagt of het normaal ge sproken al niet erg genoeg is. Amsterdam mag voor het eerst een internationale topconfe rentie organiseren, de Euro top, Het is de eerste massale manifestatie sinds de Olympi sche Spelen van 1928. En dat zal de stad merken. Dat twaalf lokaties in de stad 'spergebied' zijn, is een week voor de top echt begint al dui delijk. Dat weet ook directeur J. Erkelens van het Escortbu reau Non Stop. De seks-exploi- tant had, zijn markt terdege kennend, alvast extra dames ingehuurd, evenals een par keergarage in de directe omge ving van de Euro-top en dertig grote limousines om vraag en aanbod naadloos op elkaar aan te laten sluiten. Nee, klandizie van de rege ringsleiders verwacht hij niet direct, toeterde de escortleider via de stadsradio, maar 'van die vele ambtenaren er omheen zullen er vast wel een paar zich wat eenzaam voelen en gezel schap willen'. Dus vroeg hij voor zijn dames bij de politie toegangspasjes aan voor de vijf tophotels waar de internatio nale delegaties verblijven. „Niemand komt de zwaarbe veiligde hotels in, dus ook es- cort-dames niet," sprak politie woordvoerder Wilting echter bars, waarop de exploitant van Non Stop zijn teleurstelling aan de media bekend maakte. 'Een publiciteitsstunt', oordeelt het projectbureau van de ge meente Amsterdam, dat alles rondom de Euro-top coördi neert. Volgens de woordvoer ders kan iedereen die in de ho tels moet zijn daar gewoon naar binnen. Kwestie van je legiti meren met een paspoort, aan geven wat je komt doen, bagage door de detector en zelf een be veiligingspoortje door. Trou wens, de tophotels in kwestie doen er normaal ook alles aan om de escort-dames buiten te deur te houden. Slecht voor de standing. Het lijkt net zo'n verhaal als van 'de vijftig taxi's voor de discrete ritten'. De Amster damse taxicentrale zou ge vraagd zijn een ruim aantal be trouwbare chauffeurs paraat te houden, mochten delegatiele den tussen de besprekingen door even naar de Walletjes over willen wippen. „Dat verhaal is binnen de taxi wereld een eigen leven gaan, lei den,"zegt projectmanager Ar thur Verdellen'van de gemeente gepijnigd. „We hebben de taxi wereld alleen de suggestie ge geven dat de Euro-top een mooie gelegenheid is om zich eens netjes te presenteren. Toen een ploeg chauffeurs werd ge selecteerd, kwamen de verha len." „Net of die heren naar de hoeren willen als Amsterdam krioelt van de persmuskieten," zei de enige vrouwlijke taxi chauffeur die geselecteerd werd in de keurploeg ervan. De vijftien regeringsleiders ne men tussen de achthonderd en duizend delegatieleden mee. Daarnaast moeten rond 3500 journalisten, die standaard op zo'n politiek topoverleg af ko men, gehuisvest worden. Voor hen verrijst op het Fre deriksplein, rondom het gebou wencomplex van De Neder- landsche Bank waar de meet ings van de Euro-top plaatsvin den, een reusachtig persdorp: een nederzetting van grote tot reusachtige witte kunststof tenten en tot twee-hoog gesta pelde containers. Omdat daardoor de zuidkant van de Utrechtsestraat afgeslo ten is, is die normaal drukke verkeers- en winkelstraat sinds afgelopen vrijdag merkwaardig stil. „De stilte_Ygn, ,egn provin ciestadje," moppert eigenaar ,Mark CarpBntier..van boekhan del Zwart op Wit. 'Ondanks het Euro-bobo-circus blijven wij open', staat op zijn etalageruit, maar binnen hangen de Euro pese en Amsterdamse vlagge tjes tussen de uitgestalde boe ken halfstok. Om de hoek, aan het Fre deriksplein zelf, heeft garage annex APK-keuringsstation Bert van Herpen afgelopen donderdag de deuren zelfs moe ten sluiten. Geen auto kan er meer in of uit, tot de 23e, wan neer alle hekken hopelijk opge ruimd zijn. Noodgedwongen staan de monteurs de bruggen groot onderhoud te geven, wordt het kantoor verbouwd en krijgt het interieur een fris verfje. Winkelier en garagist klagen over de 'krenterige' gemeente. Zij moesten vorige week drei gen met een kort geding, voor de gemeente beloofde hun om- zetderving 'in redelijkheid' te vergoeden. Maar in hoeverre de gemeente-bijspringt in de scha de, weten zij niet. Door Elly Lammers Den Haag - Het ministerie van Justitie maakt zich ten onrechte druk over de ge volgen van het Securitel-arrest voor Ne derlandse strafzaken. Het is helemaal niet nodig om zaken tegen dronken rij ders of andere strafzaken aan te houden. „Al die drukte is overbodig," zegt de Ro- zendaalse jurist mr. drs. J.G.C. van Schaik, specialist in Europees recht. Hij is stomverbaasd over de commotie die in Den Haag is ontstaan over het niet geldig zijn van honderden regels en wetten, omdat de technische aspecten ervan niet zijn aange meld in 'Brussel'. „Een of andere paniek zaaier in Den Haag heeft het Securitel-arrest maar half gelezen. Het slaat alleen op par tijen die door de niet-melding economisch in een nadelige positie zijn gebracht. Let wel: economisch." Volgens Van Schaik zou het ministerie van Justitie dat ook moeten weten. Hij wijst erop dat het Europese Hof in Luxemburg eerder in drie zaken heeft geoordeeld dat bij het straf recht nationale wetgeving boven alles gaat. Ook als verzuimd is die wetgeving aan te melden bij de Europese Commissie. De zaken speelden in Duitsland, Denemar ken en Nederland. In Nederland ging het om de APK-keuring, die volgens Europese regels niet rechtsgeldig was. De verdachten deden een beroep op de ongeldigheid van de natio nale wetgeving. Maar het Hof in Luxemburg bepaalde tel kens dat de nationale wetgeving ten aanzien Sorgdrager. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP van strafvervolging boven alles rechtskracht heeft. „Dus als jij dronken achter het stuur hebt ge zeten en je denkt: ik ga naar Luxemburg, want die blaastest geldt momenteel wettelijk niet, dan gaat de deur van het Europees Hof voor je dicht. Je hangt gewoon," aldus Van Schaik. Hij voorspelt dat minister Sorgdrager (Justi tie) vandaag in het debat over het arrest die uitspraken van het Hof zal aanhalen. Volgens Van Schaik is het Openbaar Ministe rie (OM) het spoor helemaal bijster. Dat vaardigde gisteren een richtlijn uit, die be paalt dat verdachten van overtredingen voorlopig niet voor de rechter hoeven te ver schijnen. Onzin, volgens Van Schaik. Bij al die strafzaken kan vervolging en veroorde ling gewoon doorgaan. „Ze weten bij het OM van niks. Ze hebben geen verstand van Euro pees recht," zegt de jurist. Civielrechtelijk is het een andere zaak, zegt hij. Het Securitel-arrest is inderdaad interes sant voor marktpartijen die ooit de slag om een markt hebben verloren, omdat een con current, vingerwijzend naar nationale wet geving, hun product ondeugdelijk verklaar de. Een voorbeeld van zo'n bedrijf is de He- ma. Die wilde eind jaren tachtig een eigen te lefoontoestel op de markt brengen, maar zag dat plan geblokkeerd door het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het toestel zou niet voldoen aan voorschriften uit de Wet tele communicatie. Maar die voorschriften, zo blijkt nu, werden niet aangemeld in 'Brussel'. „Bij het Securitel-arrest gaat het om dit soort zaken, om concurrentieverhoudingen tussen bedrijven. Om economische zaken, niet om strafzaken", herhaalt Van Schaik. Mogelijk zullen bedrijven als de Hema de overheid nu voor de rechter dagen en grote kans hebben om te winnen. Maar volgens Van Schaik gaat het maar om enkele zaken. „Zo is dat destijds ook in de vakpers inge schat. Om daar nu half Nederland voor over hoop te trekken lijkt me ernstig overdreven. Het is veel geroer in weinig water." HET NEO-LIBERALE denken viert hoogtij in een Europa dat in dertien van de vijftien aangesloten landen wordt geregeerd door sociaal-de mocraten. Tien jaar geleden stonden de begrippen neo-liberalisme en socialisme nog op zeer gespannen voet met elkaar. De ware socialist zweert immers bij een indringende rol van de staat, voor de echte libe raal is de vrije markt de enige sleutel tot succes. De tijd dat de sociaal-democraten op rigide wijze aan hun principes vasthouden, is echter voorbij. De verschillen tussen links en rechts zijn minimaal. In Nederland bijvoorbeeld regeren rechts en links in grote eensgezindheid. De verdedigers van de oude socialistische waarden zijn naar de achtergrond geschoven. De meeste socialistische voorman nen van dit moment voelen zich hervormers in een veranderende we reld. De Engelse premier Tony Blair is een typische vertegenwoordiger van de nieuwe generatie marktgerichte socialistische leiders. Hij geniet grote steun van de meesten van zijn Europese collega's, met de Neder landse minister-president Kok voorop. Het verzet tegen de pragmatische lijn van de socialisten is minimaal. Slechts op de achtergrond is enig gemor hoorbaar. Met het aantreden van de Franse premier Jospin lijkt daarin verandering te zijn gekomen. Hij verstoorde het onderlinge feestje in het Zweedse Malmö met zijn enigszins ouderwetse opvattingen. Jospin is van oordeel dat het neo-liberale denken in Europa zijn beste tijd heeft gehad. Hij waarschuwt voor een maatschappij waarin de vrije-marktkrachten het voor het zeggen hebben. De teksten van Jos pin zijn een logisch vervolg op zijn verkiezingsbeloften, waarin de Fransen een sociaal beleid werd beloofd. Het zijn grote woorden die in de komende maanden ongetwijfeld zullen worden bijgesteld. De har de realiteit van de Franse economie zal hem daartoe dwingen. Toch zou het jammer zijn wanneer de ideeën van Jospin door de wind van het marktgerichte denken zouden worden weggeblazen. Een wel vaartsstaat heeft meer te bieden dan de vrije markt. Verantwoordelijk heid voor anderen (solidariteit) is een wezenlijk kenmerk voor een be schaafde samenleving. De ontwikkelingen in Nederland geven bovendien aan dat de vrije markt niet op ieder terrein succesvol is. In de thuiszorg mogen er de eerste vijf jaar geen commerciële bedrijven bijkomen, de privatisering van het openbaar vervoer stagneert en er is een stop gezet op de bouw van privé-klinieken. Dat moet tot nadenken stemmen. Privatiseren is in een aantal gevallen nuttig en noodzakelijk, maar het is zeker niet za ligmakend. Ambassadeur mag in Moskou blijven Den Haag - Ambassadeur De Vos van Steenwijk mag in Moskou blijven, ook al verschilt hij met de regering van mening over de uit breiding van de Navo. Minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) vindt wel dat de ambassadeur zich op enkele punten 'minder ver standig' heeft gedragen. De ambassadeur heeft Van Mierlo echter toegezegd dat hij dergelijke gedragingen in de toekomst zal vermij den. Twee meisjes korte tijd ontvoerd Lelystad - Twee elfjarige meisjes uit Lelystad zijn gistermorgen ontvoerd. Na enige tijd trof de politie hen aan in een auto in de buurt van de Nederlands-Duitse grens. De meisjes waren meegeno men in een auto met een kentekenplaat van de Duitse stad Han nover. Onduidelijk is nog wat het motief voor de ontvoering was en wie voor de daad verantwoordelijk is. Ook is onbekend pf er bij de ontvoering geweld is gebruikt. Andere naam voor Kritisch Faunabeheer n Amstelveen - Na 21 jaar is Kritisch Fraunabeheer door een rech terlijke uitspraak gedwongen van naam te veranderen. Vanaf nu gaat de organisatie, bekend van acties tegen de jacht, verder als 'De Faunabescherming'. De Stichting Kritisch Faunabeheer (SKF) verloor afgelopen vrijdag een slepende namenstrijd met de Stich ting Actief Faunabeheer (SAF), een jagersorganisatie gelieerd aan de Koninlijke Nederlandse Jagers Vereniging. Onderzoek naar verkrachting militair Den Haag - Staatssecretaris Meijling van Defensie stelt een onder zoek in naar de verkrachting van een vrouwelijke militair door een officier twee jaar geleden. De vrouw, op haar eigen kamer op een kazerne verkracht, zag destijds af van een officiële klacht, nadat een vertrouwensvrouw van de luchtmacht haar op de nadelige ge volgen van de procedure had gewezen. Naar aanleiding van Ka mervragen verzekert Meijling dat hij de zaak tot op de bodem wil uitzoeken. Hij heeft het slachtoffer, via een vertrouwenspersoon, gevraagd mee te werken. Pleidooi voor commissie 'veilige landen' Nijmegen - De ambtsberichten waarin het ministerie van Buiten landse Zaken meldt of een land veilig is voor de terugkeer van vluchtelingen, zijn nooit volledig. Er moet een onafhankelijke com missie komen, die informatie over landen verzameld en inzichtelijk maakt. Op basis hiervan kan Justitie dan beslissingen nemen over de veiligheid van het betreffende land. Dat is de unanieme conclu sie van Amnesty International, Vluchtelingenwerk Nederland en beleidsambtenaren van de ministeries van Justitie en Buitenlandse Zaken na een symposium over de problematiek van Iraanse vluch telingen in ons land. Twents echtpaar slachtoffer moord Neurenberg - De Duitse politie heeft de identiteit vastgesteld van de twee inzittenden die zondag bij het Duitse Neurenberg in een Nederlandse camper dood zijn aangetroffen. Het gaat om de 63-ja- rige H.J. Langendonk en zijn 61-jarige echtgenote T.R. Langen- donk-Fabels uit het Twentse Delden. De achtergrond van de dub bele moord is de politie nog een raadsel. Een grootscheeps onder zoek is inmiddels gestart. CD A-Kamerlid wil plafond lasten minima Den Haag - De noodzakelijke kosten die mensen met lage inko mens hebben voor kinderen, huisvesting en ziektekosten, moeten aan maxima worden gebonden. Dat schrijft het CD A-Kamerlid De Jong in het blad van het wetenschappelijk instituut van zijn partij. Hij oppert om minima niet meer dan acht procent van hun inkomen aan het ziekenfonds te laten betalen. Voor woonlasten zou een pla fond van vijftien procent moeten gelden. Alles wat mensen meer kwijt zijn, kan via een aanvulling op het inkomen uit belastinggel den worden aangevuld. De Jong pleit verder voor speciale toesla gen (naast de kinderbijslag) om noodzakelijke kosten te dekken die kinderen met zich meebrengen. (ADVERTENTIE) iCookgek Joop Braakhekke schreef een vrolijk kookschriftje vol verrassende recepten met kip en eieren; 36 pagina's dik en echt om je vingers bij af te likken! En... het is GRATIS, als u deze week de nieuwste Margriet koopt! Dat is zowiezo een lekker idee, dus: koop nu Margriet!

de Stem | 1997 | | pagina 5