Chaos bij justitie compleet I J Tientallen miljoenen schade door noodweer PTT stopt elke dag 40.000 brieven in verkeerde bus I I Igenlijk zijn [Nieuwe onthullingen NOVA Maak kans op één van de 80 gratis Carisma's. Storm maakte korte metten met kassen Onderzoek verdwijning geld tijdens huiszoeking ■■1 bierfanaat ■ri d'Hont it zich rot r in juiste ten leiden irweekend naar renner Speelgoedbeesten Ikea gevaarlijk: I verkoop gestaakt DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Ontslag van korpschef Brinkman nog niet zeker Tafeltennisster Vriesekoop kondigt rentree aan Trends dreigt Hulst met claim van vier ton Buizerds vliegen al bijna uit Filmer Joost j Seelen en zijn eenzame strijders Parijs brengt Europese top in gevaar Weer blokkades op Franse wegen Postzakken TM DE STEM - - - I iet Belgische Krui- H amateurs. De Wa_ I uit Breskens werd ascal de Rijcke uit I t Roosendaal twin- plies in goede banen tel let een jas over zijn I daar in mijn hempie. de hand totdat het hier I spoken. De dranghek- In je rond de oren. We tot twee keer toe te- Itst, maar er was g pn. Daarna ben ik I post om te vlaggen ge- |n oude man zag me 'af onmiddellijk zijn |6s klasse. Maar ik ben veekt nu. Dit heb ik dus zo meegemaakt," al- d'Hont. „Mijn maat [beter gedaan. Die is nu j vrouw die op de Filip- loont. Daar zal het wel Tird geregend hebben..." |ochtend in alle vroegte t aankomstparcours op- worden. Én direct na hde finish moest dan al- afgebroken wordi [trekken we naar Vogel- om daar de boel gereed p. En dan 's avonds wi en op de vrachtauto pp zondag dan hetzelfde zegt d'Hont. „Dit is puur vrijwilligerswerk, nt wordt er betaald. We consumptiebonnen lltijd." botste passie was altijd aniseren van een ama- ps in Lamswaarde, dat is op den duur voor pje als het onze niet meer [rengen. Ik denk dat het ook onze laatste Delta lordt. Maar wielrennen J wel blijven op het dorp. ik zelf wat bijleggen," dri d'Hont. Tijdens de [dag in Breskens zit d'- eer al monter achter zijn ep. „Het was allemaal pn, maar de klus is weer rd. Nu trek ik snel een broek aan en stap in de vagen. Op die manier kan laag tot nog een glimp op- 1 van de renners..."In juni |e volgende klus weer op ogramma. „Dan houden iuitaartse feesten met een [lgevecht tussen twee |en en een optreden van van Wanten. Dat is weer pal wat anders dan wiel- 137e JAARGANG 2 katernen De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 A7 B1/B2 C1 t/m C3 D1 D2 Economie Sport Zeeland Gids BTV-programma's i Van onze verslaggevers Den Haag - De chaos over wetten en regelingen die Nederland verzuimde bij de Europese Commissie aan te melden, is com pleet. Sommige rechtbanken willen rechtszaken op basis van de gewraakte wetten doorzetten, andere rechtbanken schorten zaken op. j Vanavond komt de Tweede Kamer in spoedzitting bijeen voor een debat met de verantwoordelijke ministers. helstraete rk. FOTO CAMILE SCI nhorn eindigde het renner van de riei& ar ten val en bleef beu ie naar... de fiets. Pas j Is roerloos op de grond e iddels ook gearriveerd wa e Honte gebracht. Daar Gisteravond kwam NOVA met nieuwe onthullingen over deze zaak. Zo zou het departement Economische Zaken de zaak I bewust hebben getraineerd. Het ministerie van Buitenlandse Za ken had al in januari bij minister Wijers aangedrongen op een snel le afhandeling bij 'Brussel'. Een woordvoerder van Wijers vindt de nieuwe beschuldiging een'gotspe'. „Wijers is bij uitstek de man geweest die in het kabinet aandacht heeft gevraagd voor de ze ernstige zaak," aldus zijn ordvoerder. De minister ziet in de beschuldigingen een 'persoon- I Amsterdam (anp) - Het Zweedse I woonwarenhuis Ikea gaat dui zenden speelgoedbeesten terug halen. De oogjes van onder meer 1 pinguïns, elanden en dolfijnen blijken makkelijk los te laten en 1 kunnen daardoor gevaarlijk zijn I voor kleine kinderen. De verkoop van de pluchen bees- I ten was al sinds eind mei opge schort. Na een onderzoek vorige I week bleek van de speelgoed- heesten 10 procent, afkomstig van één leverancier, ondeugde lijk, Wereldwijd gaat het om 141.000 beesten; in Nederland om ongeveer 7000 dieren. (ADVERTENTIE) De Nationale Carkma Actie Mitsubishi bestaat 80 jaar en v'ert dat met 80 gratis Carisma's. Zo'n Carisma tw.v. 35.395,- kan van u Zlin' Het enige wat u moet doen is de Carisma-adver- tentie van woensdag 11 juni °f de Carisma-poster uit uw brievenbus op 12, 13 en 14 juni goed zichtbaar voor uw taam Plakken. U kunt de Poster ook ophalen bij de Mitsubishi dealer. TS5g« lmP': MC Auto Nederland B V. '*<0252)26 61 11. DE STEM 8 "7 103 1 "000218" II I I I DINSDAG 10 JUNI 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 PAGINA PAGINA PAGINA PAGINA PAGINA 16/29 Zeer warm Vandaag bij een zwakke tot matige oostenwind opnieuw zeer warm. Lokaal kan het onweren. Ook morgen nog warm met een grotere kans op onweer. lijke aanval op hem'. NOVA beschikt verder over een analyse die de landsadvocaat in maart/april van dit jaar heeft ge maakt over de mogelijke schade als gevolg van het Seeuritel-ar- rest. Daaruit blijkt dat de lands advocaat rekening houdt met schadeclaims tegen de Staat. In de brief die het kabinet afgelo pen vrijdag naar de Tweede Ka mer stuurde over deze zaak, wordt over de mogelijke schade slechts opgemerkt dat speculeren hierover uit den boze is, 'gelet op de onduidelijkheden'. Volgens de jurist J. van Schaik uit Rozendaal is alle drukte over het arrest niet nodig. Volgens hem kunnen strafzaken tegen dronken weggebruikers gewoon worden afgehandeld. Hij is 'stomverbaasd' over alle opwin ding in Den Haag. Inmiddels zet het Openbaar Mi nisterie de vervolging van een aantal overtredingen op een laag pitje. Het gaat om onderdelen van de Bestrijdingsmiddelenwet, de Warenwet, de mestwetgeving, de Wet Wapens en Munitie, de re- geling voor ademanalyse bij alco holgebruik in het verkeer en de regeling voor snelheidsmetingen in het verkeer. Maar lang niet alle rechtbanken geven gehoor aan de oproep van de voorzitter van het college van procureurs-generaal, Docters van Leeuwen. Bredase rechtbank Bij de Bredase rechtbank is er in verband met het Securitel-arrest nog niet één zaak aangehouden. „Als er een beroep wordt gedaan op het Securitel-arrest en het be roep snijdt hout, zal het Open baar Ministerie de rechter om aanhouding vragen". VERVOLG OP PAGINA A4 OOK OP PAGINA A4: 'Het is veel geroer in weinig water' «Het noodweer van het afgelopen weekeinde heeft de glastuin bouw in de regio Aalsmeer voor vele miljoenen guldens gedupeerd. Sommige kassen zijn volgens de Hagelunie door de storm en zwa re regenval compleet vernield. Er is veel glas gesneuveld. Ook ge wassen hebben zwaar geleden. Het herstelwerk was gisteren in volle gang. Een probleem is vol gens de Hagelunie dat er onvoldoende arbeidskrachten zijn om dp kassen van nieuw glas te voorzien. De schade in de Westlandse glastuinbouw valt mee. foto anp Van onze verslaggevers Bergen op Zoom/Breda/Ter- neuzen - Het noodweer van afgelopen zaterdag en zondag heeft voor vele tientallen mil joenen guldens schade veroor zaakt. Van de slachtoffers die storm en bliksem voor zover bekend heb ben gemaakt, is de politie nog steeds op zoek naar een 30-jarige zeiler uit Delft. De. man is op het Braassemermeer tijdens een zeil wedstrijd met zijn boot omgesla gen. Alleen al verzekeraar Interpolis, met een marktaandeel van zo'n 10 procent, schat 15 tot 20 mil joen gulden uit te moeten keren. Dat is inclusief de schade die tuinbouwers bij de Hagelunie hebben gemeld. Verzekeraars als Nationale Ne derlanden konden gisteren nog niet opgeven hoeveel schade hun cliënten hebben geleden. „Wij hebben in de loop van de week overzicht, wanneer we de infor matie ontvangen van de tussen personen bij wie de meldingen binnenkomen," zegt een woord voerder. Bij Interpolis melden ge dupeerden zich rechtstreeks. Het noodweer heeft in West-Bra bant vooral bij particulieren huisgehouden. Land- en tuin bouwbedrijven kwamen er rede lijk goed vanaf. „Uit het zuiden hebben we uit de agrarische hoek weinig meldin gen binnen gekregen," zegt woordvoerder Geertsema van de Hagelunie in Leidschendam. „Hier en daar was wat water schade omdat de goten het vele water niet konden verwerken. Het gebied rond Bleiswijk, Noot dorp en Aalsmeer is veel zwaar der getroffen. Daar is menige kasruit aan diggelen gegaan." Bij Interpolis in Tilburg stond de telefoon gisteren roodgloeiend. „In een normaal weekend krijgen we 50 meldingen binnen," zegt woordvoerder Simmers. „Nu hadden we er 175. En op een nor male maandagochtend ligt het aantal telefoontjes op 300. Dat waren er nu 688 en ongetwijfeld blijft die drukte nog even aan houden." Centraal Beheer meldt dat naar verhouding veel schade is veroor zaakt door blikseminslag. Opmerkelijk is dat bij de verze keraars in het rampgebied in West-Brabant het aantal schade- meldingen meevalt. J. van Dom- mele van Meeüs Assurantiën in Bergen op Zoom kan het nog ge makkelijk bijhouden. „Wij heb ben tot dusver zeven meldingen binnen en die variëren van een stukgewaaide dakkapel tot schuttingen en weggewaaide dakpannen." De meeste schade is volgens hem te klein om te melden. „Denk maar aan tuinmeubilair, wegge waaid wasgoed, dat valt niet on der de verzekering. De maat schappijen hanteren een eigen ri sico van 500 gulden. De mensen kunnen uiteraard wel rekenen." Waterschap de Zeeuwse Eilan den verwacht nog tot eind deze week bezig te zijn met het oprui men van stormafval op polderwe gen. De plaatsen waar de kanton- niers werken, worden tijdelijk af gesloten voor verkeer. Vooral op Zuid-Beveland heeft het waterschap de handen vol. Daar zijn volgens een woordvoer der honderden kruinen uit bomen op de wegen, taluds en dijken te rechtgekomen. In Rotterdam, waar de storm rond drie uur 's middags langsraasde, loopt de schade aan het openbaar groen alleen al 'in de miljoenen'. Ook het groen in Schiedam en Vlaar- dingen heeft zwaar geleden. 'Heel erg' is volgens een woord voerder de toestand van het Rui- geplaatbos aan de Oude Maas in Hoogvliet. Bijna alle bomen daar zijn of omgewaaid of grotendeels vernield. OP PAGINA A3: -KNMI: Geen orkaankrachten Van onze correspondenten Luxemburg/Parijs - Frankrijk heeft extra bedenktijd gevraagd om afspraken over de euro nog eens te toetsen op hun gevolgen voor de werkgelegenheid. Daar door kan de Europese top, vol gende week in Amsterdam, in ge vaar komen. Minister Zalm van Financiën zal deze week nog een uiterste po ging doen Frankrijk alsnog op één lijn te krijgen met de overige EU-lidstaten. Hij gaat vandaag al naar Parijs. De Franse minister van Finan ciën Strauss-Kahn bedong giste ren tijdens een EU-vergadering in Luxemburg een 'reflectiepe riode' voor het zogeheten stabili teitspact. Deze afspraken, die Euro-lidsta ten ook in de toekomst moet bin den aan strenge begrotingsdisci pline, werd vorig jaar al bekrach tigd door de Europese regerings leiders. OP PAGINA A5: -Frankrijk legt bom onder 'Amsterdam' OP PAGINA A6: -'God zij met ons' toch op de euro Van onze verslaggever Breda/Roosendaal - De politie in het district Roosendaal on derzoekt of politiemensen be trokken geweest zijn bij de 'verdwijning' van enkele dui zenden guldens tijdens huis zoekingen, eind mei, in Oudenbosch, Rucphen en Ze- venbergschen Hoek. Dat beweert althans de eigena resse van het geld, zelf verdachte in de zaak. De huiszoekingen werden ver richt in verband met een drugs onderzoek. Op de lijst van inbe- slaggenomen goederen komt het geld niet voor, reden voor de ver dachte om aan de bel te trekken. Politiemensen vielen op 28 mei in Oudenbosch, Zevenbergschen Hoek en Rucphen twee woonhui zen en een bedrijfspand binnen. Daarbij werden synthetische drugs en een hoeveelheid hen nepplanten in beslag genomen. Bovendien werden vier mensen aangehouden, twee inwoners van Oudenbosch, een uit Antwerpen en een uit Zevenbergschen Hoek. In het pand zijn voor, tijdens en na de actie ook familie en beken den geweest, zegt de politie. Daarom wordt het niet uitgeslo ten dat die het geld hebben mee genomen. „We proberen nu te achterhalen wie dat geweest kunnen zijn. Bo vendien bestaat altijd nog de mo gelijkheid dat de verdachte haar verhaal heeft verzonnen. Voorlo pig gaan we daar echter niet van uit. Haar verklaring lijkt te klop pen," aldus de politiewoordvoer der. Volgens hem is door de korpslei ding en het Openbaar Ministerie in Breda besloten de zaak eerst intern te onderzoeken. „We wil len weten of inderdaad de moge lijkheid bestaat dat politiemen sen dit geld meegenomen kunnen hebben. Mocht dat zo zijn dan wordt de rijksrecherche inge schakeld." Parijs (anp) - Franse chauffeurs zijn gisteren opnieuw tegen hun werkgevers in actie gekomen. Op 33 plaatsen hebben ze wegen en grensovergangen geblokkeerd. Ook chauffeurs uit andere Eu ropese landen doen mee. Ze eisen betere arbeidsvoorwaarden. Die verschillen binnen de EU nogal. De Franse chauffeurs protesteren bovendien tegen het uitblijven van vervroegde pensionering, zo als die na de acties van vorig jaar was beloofd. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Breda - Miljoenen keren per jaar is een geadresseerde voor ontvangst van zijn post af hankelijk van de goede wil van een ander. Per dag stopt de PTT namelijk zeker 40.000 poststukken in de verkeerde brievenbus. Wettelijk is niet geregeld wat de ontvanger met die twaalf miljoen poststukken per jaar moet doen. Dat geldt ook voor de naar schat ting vele miljoenen stuks post die weliswaar op het aangegeven adres worden besteld, maar waar de geadresseerde niet (meer) woont. Ook die post is vogelvrij. De PTT heeft geen flauw idee, hoe vaak verkeerd bezorgde post wordt weggegooid of achterge houden door mensen bij wie deze per abuis bezorgd is. „We denken dat dit wel meevalt," zegt een woordvoerder van de PTT naar aanleiding van een ge beurtenis in Nijmegen. Een huur baas heeft daar, aldus een ex- huurder, alle post weggegooid die aankwam in de drie maanden na dat hij was verhuisd. Brieven en andere poststukken zijn in Ne derland vogelvrij nadat de post bode er zijn handen van heeft af getrokken. Nederland kent de Postwet, de Wet op het Briefgeheim en aller lei andere bepalingen en regelin gen omtrent poststukken en de bestelling daarvan. Maar eenmaal in de bus is er geen wet meer die de post beschermt. Dat betekent dat ettelijke miljoe nen keren per jaar een geadres seerde voor de ontvangst van zijn post afhahkelijk is van de goede wil van een ander, erkent de PTT-woordvoerder. Want alle Nederlandse postbodes samen stoppen per dag minstens 40.000 brieven of pakjes in de verkeerde bus. Zou bijvoorbeeld een huurbaas de post van een vertrokken huur der weggooien, dan is de enige wet waartegen hij zondigt die van het goed fatsoen. Niks straf bepalingen. Deskundigen zeggen dat geen en kele Nederlander de wettelijke plicht heeft om verkeerd bestelde of geadresseerde post terug te ..elke dag 40.000 brieven in de verkeerde bus.. foto anp sturen of na te zenden. Door- zendplicht van poststukken be staat slechts voor de overheid. De Postwet regelt, aldus de PTT, louter rechten en plichten voor de posterijen: „Dat betekent bij voorbeeld dat we de plicht heb ben poststukken te bezorgen en het briefgeheim te respecteren. Maar ligt de post eenmaal in de bus van het adres op de envelop, dan houdt onze wettelijke ver antwoordelijkheid op." Sommige officieren van justitie zien, hoewel ze erkennen dat er voor bezorgde post niets in het Wetboek van Strafrecht staat, nog wel een mogelijkheid tot ver volging op grond van de regel dat je niets mag vernielen of verduis teren. Een bezorgde brief is na melijk van de geadresseerde, niet van de beheerder van de woning. En je mag in dit land nou een maal dingen van een ander niet zomaar onbruikbaar maken of vernielen. Het is niet bekend of daar ooit al eens iemand voor veroordeeld is. Bovendien, zegt een politie woordvoerder, is zo'n zaak 'flin terdun'. De PTT-woordvoerder denkt dat de meeste Nederlanders verkeerd bezorgde post wel doorsturen. „Gaat de brief terug naar de af zender, dan valt dat onder de ca tegorie poststukken die wij 'on bestelbaar' noemen. Die gaan naar een speciale afdeling, die er voor zorgt dat 560.000 van die stukken alsnog goed terecht ko men. Dat lijken allemaal giganti sche aantallen en in absolute cij fers zijn het dat ook, maar als je bedenkt dat we per jaar 6,4 mil jard poststukken verwerken, ligt het weer anders. In procenten uitgedrukt klinkt het ook heel anders: in 99,8 procent van de ge vallen gaat het gewoon goed," verzekert hij. •a De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: Q een proefabonnement van 6 weken voor 31 >- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v, automatische afschrijving....»...,32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m,v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1