Mogelijk subsidie voor woningverbetering 'Bushalte maakt de Bredestraat juist onveiliger' Fascii I tol pv Groot onderhoud aan wegen in Terneuzen Meer mogelijkheden voor Eindelijk een nestje buizerds PLAATSELIJK NIEUWS POLITIE RAPPORT Middelburg vecht besluit tot heropening van koffieshop aan Opknapbeurten B rug- en Smeestraat Sluis G DE STEM Actie voor Cliniclowns tijdens Graafjansfeesten Documentaire ZEELAND Onderzoek naar woningbezit in kernen Retranchement en Terhofstede: Sluis-Aardenburg volgt Oostburg: Kinderkunst Hengstdijk zoekt talent Bewoners sturen gemeente brieven met klachten over reconstructie Sas van Gent Aardenburg Oostburg Botsing Vernielingen Snelheidscontrole Dronken bestuurder Onder invloed Zwincollege bereikt finale schoolschaken j „Nee, de prinsen waren er zelf niet bij, maar het was wel een I deftige bedoening met de burger l I meester van Kopenhagen, de I Deense minister van milieu, I tweehonderd chique genodigden I en een groep herauten in uni form. De jury was ook niet mis, louter bestaande uit prominenten van Europese milieu- en ge- j zondsheidsorganisaties. En dan kwam ik daar aanzetten met mijn I film over Paul, die zeventien maal in het natuurgebied Jam- j merdal bij Venlo graafmachines Inbrand stak." 19J k1 oil i i i i i DINSDAG 10 JUNI1997 Van onze verslaggeefster Sluis-Aardenburg - De gemeente Sluis-Aardenburg laat vraag en aan bod van woningen in Retranchement en Terhofstede onderzoeken. Daarbij komt ook aan de orde in hoeverre ei genaren bereid zijn tot investeren. In het onderzoek wordt onder meer inge gaan op de woningkwaliteit, de omge vingskwaliteit, het bestaande tweede woningenbestand en de verschillende ty pe woningen in de twee dorpen. Aspec ten als woonomgeving, de toekomstige bevolkingssamenstelling en voorzienin genniveau wordt eveneens in het onder zoek betrokken. Het resultaat van het onderzoek wordt gebruikt voor een aanvullende subsidie regeling voor woningverbetering. De ge meente wil op deze manier permanente bewoning in de twee kernen te bevorde ren. Het plan is nodig om subsidie van de provincie Zeeland los te krijgen voor het tweede woningenproject. In april heeft Bouwwinkel Zeeland Adviseurs uit Mid delburg een offerte voor een plan van aanpak opgesteld. Maar die werd afgekeurd door de leden van de raadscommissie VROM. Zij von den het bedrag van de offerte te hoog vonden. Het adviesbureau heeft onlangs een nieuwe 'afgeslankte' offerte naar het col lege van B en W gestuurd. Het opstellen van een integraal dorpsplan voor Ret- ranchement-Terhofstede is in deze twee de versie geschrapt. De diensten van het adviesbureau beperken zich in de nieu we opzet tot een basisplan op grond waarvan de gemeente een dorpsplan kan opstellen. De totale kosten voor het onderzoek be dragen 32.000 gulden. Dit bedrag wordt gehaald uit het gemeentelijke stads- en dorpsvernieuwings-potje. Het voorstel wordt vandaag worden behandeld tij dens de commissie Financiën en Algeme ne zaken. Van onze verslaggever Terneuzen - Een deel van de parallelweg van de Guido Gezel- lestraat in Terneuzen gaat op de schop. Het gaat om het gedeel te tussen de Oranjestraat en de Leeuwenlaan. Volgens B en W moeten daar dringend onderhoudswerkzaam heden worden uitgevoerd in het kader van het groot onderhoud aan wegen. Een deel van deze weg, tussen de Zuidlandstraat en de Oranje straat, is reeds vorig jaar geasfal teerd en voorzien van snelheids- remmende maatregelen. Volgens het college moeten ook dringend onderhoudswerkzaamheden worden uitgevoerd aan een deel van de Kennedylaan, tussen de Tramstraat en de Industrieweg. Het grootste gedeelte van het werk bestaat uit het asfalteren van de wegen. Voor het onder houd aan een deel van de paral lelweg en aan het deel van de Kennedylaan is een krediet nodig van respectievelijk 170.000 en 260.000 gulden. Het voorstel komt deze week aan de orde tijdens de vergadering van de raadscommissie Openbare werken en Verkeerszaken. Tijdens de vergadering van de raadscommissie Financiën en Mi lieuzaken wordt het voorstel be sproken het krediet voor vervan ging van de riolering in de De Jongestraat, de Blokken en de Zandstraat te verhogen met 63.000 gulden. De gemeenteraad had in april een krediet verleend van 817.000 gulden maar nu blijkt de klus 890.000 gulden te kosten. In het oorspronkelijke krediet was ook de heraanleg en uitbreiding van parkeervoorzie ningen in deze straten meegeno men. Uit de werkelijke aanneem- som blijkt nu dus dat het krediet verhoogd moet worden. In het raadsvoorstel voor het te verlenen krediet van 817.000 gul den stond ook vermeld dat er wellicht ruimte zou ontstaan voor het uitvoeren van enkele noodzakelijke aanvullende wer ken. Het gaat om doortrekking van de looproute vanuit het plan Steenen Beer naar de Scheldedijk met een trapopgang, het aan brengen van verlichting aan de binnenrand van de Oostkolk en de inrichting van het gebied rondom de Oostkolk. Het be schikbare geld blijkt nu niet vol doende om deze aanvullende werken uit te voeren. De kosten worden immers door het college geraamd op 237.000 gulden. Van onze verslaggeefster Sluis-Aardenburg - In navolging van de gemeente Oostburg gaat ook Sluis-Aardenburg haar kwijtscheldingsbeleid gefa seerd verruimen. Het college van B en W streeft er naar om in elk geval in de regio West-Zeeuws-Vlaanderen een eenduidig kwijtscheldingsbeleid te voeren. Aansluiting bij het be leid van de gemeente Oostburg is volgens het college dan ook ge wenst. Het kabinet staat gemeenten toe een verdere verruiming van het kwijtscheldingsbeleid toe te pas sen. De kwijtscheldingsnorm in Sluis-Aardenburg ligt sinds au gustus vorig jaar op 95 procent. Het totale kwijtgescholden be drag is daardoor verhoogd van 2000 gulden (28 verzoeken) in 1995 naar 18.000 gulden (44 ver zoeken) in 1996. De kwijtschel ding voor inwoners met een laag inkomen geldt voor gemeentelij ke heffingen en belastingen (on- roerende-zaak-belasting, afval stoffenheffing en het rioolrecht). Voor dit jaar wil het college de norm verder verruimen maar nog niet direct tot honderd procent. „Gelet op de grote (financiële) onzekerheid als gevolg van de verhoging van 95 naar 100 pro cent kiezen wij ervoor om de normverhoging gefaseerd in te voeren. Bijvoorbeeld dit jaar 96 procent, in 1998 97 procent etce tera. Op die manier zal inzicht ontstaan in de extra lasten die een verruiming met 1 procent met zich meebrengt," aldus het colle gestandpunt. De gemeente denkt dat als de norm gelijk tot 100 procent wordt verhoogd, dit een toename tot tussen de 100 of 150 kwijtschel- dingsverzoeken betekent. Dat Van onze verslaggeefster Oostburg - 'Kunst om te begin nen'. Zo heet de expositie die morgen wordt geopend in het theatertje van cultureel centrum Den Hoekzak in Oostburg. 'Kunst om te beginnen' gaat over de wisselwerking tussen het werk van beeldende kunstenaars en dat van kinderen. Op kleurige panelen worden reproducties van schilderijen en beelden samen ge presenteerd met originele 'kinderkunst', ontstaan in de ate liers van de kunstzinnige vor ming in Oostburg. De officiële presentatie vindt plaats tussen 14.00 en 15.30 uur. Ook wordt het aanbod kunstedu- :atie voor het onderwijs van VMC Zeeland aangeboden aan burgemeester G. Noordewier. zou Sluis-Aardenburg zo'n zes tigduizend gulden kosten. Het raadsvoorstel om de norm dit jaar met 1 procent te verruimen tot 96 procent en aan de hand van de resultaten eind 1997 een be sluit te nemen tot verdere verrui ming in volgende jaren wordt vanavond behandeld tijdens de commissie Financiën. Deze ver gadering begint om 19.30 uur en vindt plaats in de commissieka mer van het gemeentehuis te Sluis. Van onze verslaggever Hengstdijk - Het midzomer feest in Hengstdijk opent vrij dag 27 juni om 20.00 uur met de talentenjacht 'Ontdek De Ster'. Het feest zelf duurt drie dagen, van 27 tot en met 29 juni. Inschrijven voor de talentenjacht staat open voor iedereen die op vocaal of instrumentaal gebied een gooi wil doen naar een door braak in de wereld van de muziek of entertainment, individueel of als groep. Het inschrijfgeld is vijf gulden per persoon of groep. Per deelne mer mogen twee nummers ge bracht worden of een optreden van maximaal tien minuten. Naast een deskundige jury is er ook een vertegenwoordiger van een talentenbureau aanwezig. In schrijven is mogelijk tot 20 juni. Het festijn vindt plaats naast de kerk. Aanmelden bij het Midzo merfeestcomité, Koningsdijk 15, 4585 RX Hengstdijk, telefoon 0114-682156. Leden van de Roofvot/elwerkgroep van ze in Mïdden-Zéeuws-Vlaanderen drie de natuurbeschermi^tgsvereniging pêln jonge buizerds. ffpQ bijzonderheid, want Steltkluut ontdekten' 'vorige maand tót' cte vogel is in deze regio zeldzaam: in de vorige twee keer toe een buizerdnest dat met een jachtgeweer aan flarden was geschoten. Maar afgelopen weekeinde konden H. Casteleijns en J. Poortvliet van de werk groep hun geluk niet op. Voor het eerst sedert enkele jaren ringden vogel is in deze regio afgelopen vier jaar hebben zeven buizerd paren slechts drie jongen grootgebracht. Een aantal hesten mislukte door mense lijk toedoen. Ten oosten van Dow kropen een kleine vier weken geleden de jonge buizerds uit het nest. Dit weekeinde werden ze geringd en ondergingen-de jongen een heus ge zondheidsonderzoek, inclusief nieten en wegen. De drie werden vervolgens weer terug in het nest gezet. Over een week of moeten ze uitvliegen, nog wel onder bege leiding van pa en ma. Na de zomer moeten de roofvogels op eigen poten kunnen staan. foto camile schelstraete Westdorpe - Cliniclowns, ook wel eens de specialisten van de lach genoemd, bezorgen ernstig zieke kinderen in ziekenhuizen aflei ding in de hoop dat zij behande lingen beter kunnen accepteren. Cees Schrijvers uit Westdorpe doet er alles aan om ook Zeeuws- Vlaamse kinderen die in de zie kenhuizen in Terneuzen en Oost burg moeten verblijven met de Cliniclowns kermis te laten ma ken. Een 'infuus' met chocolademelk, reuzenpleisters en een rode neus. Dat zijn de kenmerken van een Cliniclown. Om die clowns naar de regio te halen zamelt Schrij vers geld in. Hij doet dit onder meer door het werven van dona teurs. Tweehonderd heeft hij er minstens nodig. Als hem dat lukt zullen de Cliniclowns ook regel matig de Zeeuws-Vlaamse zie kenhuizen bezoeken. Maar behalve het werven van do nateurs heeft Schrijvers meer no ten op zijn zang. Hij figuurzaagt ook om zijn doel te realiseren. Hij maakt afbeeldingen van Clini clowns en probeert die op feesten en braderieën aan de man te brengen. Behalve Schrijvers ver kopen nog acht hobbyisten hun producten ten bate van de Clini clowns. Eén van hen is Yvonne de Frel, die ornamenten van gips en beton beschikbaar stelt. Graaf] ansfeesten Schrijvers en 'zijn' club zijn za terdag bijvoorbeeld aanwezig op de Graafjansfeesten. Dit jaarlijks terugkerende evenement in West dorpe is qua opzet en uitvoering iets anders dan voorgaande jaren, 's Morgens vanaf 8.00 uur is er traditioneel rommelmarkt. Te vens zijn er dan activiteiten van verscheidene verenigingen en zijn er marktkramen. Van 11.00 tot 15.00 is er een clown aanwe zig om het werk van de Clini clowns onder de aandacht te brengen. In de middaguren is er een spel- lenmiddag voor de verenigingen. Voorts is er muziek, staan er en kele kermisattracties en is er een Van onze verslaggeefster Oostburg - Bewoners van de Brede straat in Oostburg zijn niet gelukkig met de reconstructie van hun straat in het kader van Duurzaam Veilig. Ook zij hebben, in navolging van bewoners uit de Nieuwstraat, een brief gestuurd naar het college van B en W waarin zij hun onvrede over de reconstructie kenbaar maken. De vijf brievenschrijvers zijn met name ontevreden over het inpassen van een bus halte met aan beide zijden van de weg een bushokje op een smal weggedeelte. „Het wegvak wordt versmald van een breedte van 7.80 meter naar zes meter, wat goed is. Maar juist in dat gedeelte wordt er een bushalte aangelegd hetgeen wij niet be grijpen. U creërt hier een onveilige ver keerssituatie," aldus de bewoners aan het college van B en W. De Oostburgers stellen tevens dat de gemeente nalatig is geweest met het verstrekken van informatie over de reconstructieplannen van hun straat. „Wij wisten niet dat de nieuwe bushokjes op een verkeersdrempel waren gepland. Daarbij komt nog dat de bus straks op de rijbaan stopt en niet ernaast. Tijdens het in- en uitstappen van de mensen blokkeert de bus de uitritten van onze erven, daarbij komt nog dat inhalen met de auto of te voet oversteken straks gevaarlijk is, want het wegvak is niet te overzien." In een reactie op deze brief stelt de ge meente Oostburg dat er al vanaf het begin van de planontwikkeling sprake van is ge weest dat de busroute verlegd zou worden naar de Bredestraat. „De snelheidsrem- BIBLIOTHEEK - In de biblio theek wordt morgen het lees programma 'Gevaarlijk spel' afgesloten. Een groot aantal kinderen heeft voor dit project vijf spannende boeken gelezen. Wijkagent J. van Zuidland ver telt tussen 14.00 en 15.30 uur over politie- en opsporings werk. CONCERT - De Koninklijke Muzieksociteit 'Aardenburg- sche Fanfaren' verzorgt zondag 22 juni een concert op het Kaaiplein in Aardenburg. Het concert begint om 11.00 urn en staat onder leiding van Erwin Swimberghe. Er wordt voorna melijk lichte muziek ten gehore gebracht. THEMA WEEK - De activitei ten in verzorgingscentrum De Burght in Oostburg staan deze week in het teken van de Bal- kanlanden met de nadruk op Griekenland en Roemenië. In een vitrine worden Roemeenss voorwerpen tentoongesteld Ook in de grote zaal zijn talloze I artikelen als maskers, borst-1 beelden en zuilen uitgestald. Er I worden Griekse en Roemeenss I taferelen uitgebeeld. Woensdas wordt een zogeheten Balkan li buffet geserveerd. Gisteren L stond in het teken van Roeme.1 nië, vrijdag staat Griekenland I centraal. In De Burght treden f verder een buikdanseres en een I Griekse band op. De bewoners 1 zelf hebben honderden vlagge- f tjes gemaakt die door het hele verzorgingshuis zijn opgei gen. KLIMMEN - Vrijdag 4 juli gaat II de werkgroep Survival van c stichting Welzijn West- Zeeuws-Vlaanderen avondje klimmen op klimmu» l| Campo Sportivo in Knokke. De avond is bedoeld voor jongeren van 13 tot 16 jaar. Het is de be-1 doeling een survival-groep te I vormen om in de loop van dit en volgend jaar ook andere ac tiviteiten op te zetten. Aanmel dingen bij de stichting in C burg. Terneuzen - Een 41-jarige au tobestuurder uit Numansdorp zag gisterochtend op de Fre- derik van Eedenstraat te laat dat een 36-jarige autobestuur der uit Terneuzen, die voor hem reed, afremde. Een kop/staart- botsing met alleen blikschade was het gevolg. Axel - Een 34-jarige Axelaar ontdekte in de nacht van zon dag op maandag dat de ruit van een autobus aan de Kinderdijk was vernield. Terneuzen - In de nacht van zondag op maandag zijn ver nielingen gepleegd aan de auto van een 62-jarige Terneuzen- aar. Het voertuig stond gepar keerd aan de Lindenlaan. De schade wordt geschat op 1500 gulden. Terneuzen - Bij een snelheids controle op de Guido Gezel- lestraat zijn gisteren 32 van de 670 automobilisten bekeurd, De hoogstgemeten overschrij-1 ding van de maximumsnelheid was 33 kilometer per uur. Sas van Gent - Een 53-jarige automobilist uit Sluiskil is g termiddag op de Westkade g. verbaliseerd wegens rijden on der invloed. Het alcoholpromil lage van de man was ruim 1,6. Kloosterzande - Een 33-jarige autobestuurder uit Lamswaar- de is in de nacht van zondag op maandag op de Zeedijk aange houden met een alcoholpromil lage van ruim één promille. Middelburg (anp) - Burgemeester L. Spahr van der Hoek van Middelburg gaat bij de Raad van State in beroep tegen de be slissing van de rechtbank om koffieshop Pascha in de Zeeuwse hoofdstad de mogelijkheid te geven om te heropenen. Door Marjan Mes i Joost Seelen lacht harte- liik- „Het viel me reuze mee, dat ik de prijs kreeg, want tenslotte is de hoofd persoon uit mijn documen taire veroordeeld wegens brandstichting. Zeventien keer stak hij de boel in de fik, voordat hij gepakt werd. Je verwacht niet dat zo'n deftig gezelschap zo'n controversieel onderwerp op prijs stelt." De Bredase cineast ontving vori ge week uit handen van de Deen se milieuminister Svend Auken in het stadhuis van Kopenhagen de The Princes' Award 1997, een respectabele Europese milieu- prijs vernoemd naar twee kroon prinsen, Frederik van Denemar ken, en Felipe van Spanje. Seelens documentaire Jammer dal, over een uit wanhoop naar onrechtmatige middelen grijpen de milieu-activist, werd uitver kozen uit honderd inzendingen. De film over het verzet tegen de aanleg van een snelweg dwars I door een Limburgs natuurgebied, versloeg uiteindelijk twee andere genomineerde documentaires, een programma van het ZDF over Tsjemobyl en een Deense tv-film over het illegaal dumpen van on dermaatse vis voor de Deense kust. „Ik denk", aldus Seelen, „dat de jury getroffen was door het emo tionele aspect van mijn film. De andere films gingen toch meer over de materiële gevolgen van milieuvervuiling, terwijl ik voor al liet zien wat aantasting van het De rechtbank in Middelburg be sliste vorige maand dat de koffie shop na een half jaar open mag, terwijl de gemeente de zaak een jaar sluiting had opgelegd. Omwonenden ondervonden re gelmatig last van de verkoop van verdovende middelen. De exploi tant verkocht softdrugs aan min derjarigen en had een te grote hoeveelheid softdrugs en voorge- draaide joints voorradig. De rechtbankpresident heeft volgens de burgemeester een aantal staf bare zaken als verboden wapen bezit en alcoholmisbruik onte recht niet bij de beoordeling be trokken. De burgemeester wijst er in zijn bezwaar ook op dat de gemeente volgens het in 1995 vastgestelde softdrugsbeleid voor Vlissingen en Middelburg moet toewerken naar vermindering van het aantal koffieshops in Middelburg van vier naar twee. Zodra een koffieshop geruime tijd gesloten is geweest, vervalt op grond van dit softdrugsbeleid de gedoogstatus. Yvonne de Frel en (rechts) Cees Schrijvers maken allebei afbeeldingen van Cliniclowns. Samen met zes andere hobbyisten willen ze proberen geld in te zamelen om de clowns ook naar Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen te halen. foto camile schelstraete zogenaamde bungy-run. De festi viteiten staan allemaal in het te ken van het thema landbouw. In café De Gravin zijn er 's middags en 's avonds optreden van respec tievelijk Robert Berger (14.00 uur) en John Woolley Friends (22.00 uur). mers in de Grote Beer en Melkweg lever den de bus te veel tijdverlies op. De bus stopt inderdaad op de weg. Gezien de fre quentie waarmee bussen door Oostburg rijden, zal dat nauwelijks problemen ople veren voor de bereikbaarheid van de wo ningen." De gemeente stelt de bewoners niet verder geïnformeerd te hebben omdat bij de uit voering de plannen voor de Bredestraat op hoofdlijnen hetzelfde zijn gebleven. Vorige maand is de gemeente begonnen met de re novatie van de Bredestraat. Het herinrichtingsplan voor de twee straten bestaat uit het aan leggen van een trottoir en voet- Van onze correspondent Oosthurg - De leerlingen van het Zwincollege uit Oostburg hebben zaterdag in Spijkenis- se de finale bereikt van het nationale schoolschaakkam- pioenschap voor de onder bouw. De eerste partij leverde een 2,5 - 1,5 winst op tegen het Barlaeus uit Amsterdam. Eenzelfde uitslag kwam op het bord te staan tegen scholengemeenschap Bogerman uit Sneek. De derde partij tegen het gymnasium uit Apeldoorn was slechts een formaliteit, aan gezien het gymnasium zich ook al geplaatst had. Toch won het Zwincollege met 3-1. Zaterdag 14 juni wordt in Spijke- nisse de finale gespeeld. In die fi nale komen behalve het Zwincol lege ook het Keizer Karelcollege uit Amsterdam, het gemeentelijk gymnasium Utrecht en het gym nasium uit Apeldoorn uit. [milieu gevoelsmatig bij mensen I aanricht." Vensterbank De prijs zelf is trouwens wat minder indrukwekkend, een klei ne houten obelisk met milieu-on vriendelijk nepdecoraties. Maar evengoed kijkt Joost Seelen er met genegenheid naar. Het ding staat in de vensterbank van zijn studio in een voormalig klooster Cii mer\ aan Bre Proi andi tigd Een niet de v cum een Van onze verslaggeefster Sluis-Aardenburg - In het kader van 'Sluis naar een hoger peil' worden de Brugstraat en de Smeestraat in Sluis gereconstru eerd. pad tussen de Brugstraat en de Smeestraat. De Smeestraat wordt verder meer bij het win kelhart van Sluis betrokken door aanpassingen vanaf de Garen Markt tot aan het kruispunt met de Kalkboei. Tevens wordt de snelheid in deze buurt terugge drongen tot het niveau van stap voets rijden binnen het winkel centrum en maximaal 30 kilome ter per uur ter hoogte van de Brugstraat-St. Donnaes. Meerminnestraat De gemeente Sluis-Aardenburg heeft met de bewoners en de on dernemers afgesproken dat deze aanpassingen waarschijnlijk nog voor de bouwvakvakantie (van 14 tot en met 25 juli) worden uitge voerd. De tweede fase van de recon structie moet nog worden begroot en zal eind oktober worden uitge voerd. De totale kosten van de recon structie Brug- en Smeestraat eer ste fase bedragen ruim dertigdui zend gulden. Dit voorstel wordt vandaag be handeld tijdens de vergadering van de raadscommissie Financiën van de gemeente Sluis-Aarden burg. In het kader van 'Sluis naar een hoger peil' is de Meerminnestraat inmiddels al opgeknapt. Toen de Amerikaanse schrijver Greil Marcus de vijf cd's beluisterde met de originele opna mes die Bob Dylan met de Band in 1967 maakte in de kelder van het huis van The Band, wist hij het zeker. Hier zit een boek in. „Dit was zo vreemd, zo diep gewor teld in de folktraditie. Daar moest ik iets mee doen." boor Gerrit van den Hoven iel all vel m d| tij tel eifl zit rJ ea ca Het is een van die ijzersterke verhalen die de rockmuziek rijk is. 1965. Het Newport Folkfestival is toe aan het op treden van Bob Dylan die op komt met organist Al Kooper en leden van de Blues Band van Paul Butterfield. Voor het eerst horen de folkies elek trisch versterkte muziek op hun festival. Het publiek protesteert heftig en achter het podium probeert de etnomusicoloog Alan Lomax met een bijl de stroomkabels door te bakken. Uiteindelijk keert Dy lan aan het eind van het tumul- ueze optreden alleen terug met zijn akoestische gitaar om met tranen in zijn ogen It's all over now Baby Blue te zingen. veil Marcus haalt het verhaal nog eens aan in zijn boek Stem- wen uit de kelder, Bob Dylan's Basement Tapes. Dat verhaal en het verhaal over de bewogen En gelse toernee die Bob Dylan in

de Stem | 1997 | | pagina 16