DE STEM 'Hulster college beschermt Morres tegen concurrent' glorie Noodweer treft kinderboerderij van Clinge en veel bomen DE STEM Sanering Dow Terneuzen was nodig voor de streek 1.49 5.95 313016 Een muzikale eeuw teente Axel ETTER: WAREN >EK :RHAM ►FILET IASI JDMAKING A6 ligenaar van Trends uit zware beschuldigingen EENTE TENISSE GSPLAN TERHOLE aan onze lezers en adv erteerders Tien mille voor Terneuzense kerk Reynaert Trofee gaat naar Brabant X 51 TOT 18.00 UUR. per kg 15.95 ►FILET ber kg 1 4.95 sr kg Jsthouders van Axel maken Jnd met de vergadering van .ni a.s. (aanvang 19.30 uur) hissievergaderingen worden l.s.: pie Sociale Zaken, Welzijn P pie Openbare Werken ken pie Gemeentefinanciën a.s.: Isie Ouderenbeleid [deringen hebben een opetr orden gehouden in het stad- deze vergaderingen: stad- 11115-568354/568355. m wethouders voornoemd, burgemeester Bergwerf, secretaris Zeeland 11111 MAANDAG 9 JUNI 1997 ethouders van Hontenisse rn aan het bepaalde in artikel uimtelijke Ordening bekend, juli 1997 voor eenieder op Izaken van de gemeentere de ter inzage ligt het on wei? hole, derde herziening. Dit p an ongeveer tien woningen den van de Notendijk. ijn van tervisielegging kan of haar zienswijze over dit maken aan de gemeente of te Zandeplein 14587 o uni 1997 tester en wethouders pmèestér, Th. A.M. Steenk^ taris, F.M.M. van Kuppevei° De brandweer ruimt in de Churchilllaan in Terneuzen een omge- iaaide boom op. foto camile schelstraete Van onze verslaggeefster Terneuzen - Ook Zeeuws-Vlaande- ren werd zaterdagmiddag getroffen door hevig noodweer. In Clinge liep het podium voor het jaarlijkse schaapscheerdersfeest schade op. In Oostburg sloeg de bliksem in. Hevige windstoten, hagel en onweer zorg den voor het omwaaien van bomen en het afwaaien van takken. Vooral het verkeer had te maken met over last. Na een fikse plensbui op zaterdagmid dag trof de wind de kinderboerderij van De Sterre in Clinge behoorlijk. De palen van het grote podium voor het jaarlijkse schaapscheerdersfeest knapten af alsof het luciferhoutjes waren. De weggebla zen terrasstoelen werden door vrijwilli gers weer gezocht en teruggeplaatst. Het podium is met vereende krachten en de hulp van de technische dienst weer opge bouwd. Volgens een politiewoordvoerder is het in Zeeuws-Vlaanderen voor de rest voor al gebleven bij materiële schade. „Er de den zich gelukkig geen persoonlijke on gevallen voor. Er was alleen sprake van 'gewonde' bomen. In een woning aan de Melkweg in Oostburg sloeg de bliksem in waardoor brand ontstond die snel was geblust. Er ontstond onder meer brand schade aan de cv-installatie. Maar ver der viel het allemaal erg mee." Op de Wester- en Oosterschelde kwamen volgens de waterpolitie in Vlissingen en kele schepen en jachten in de problemen door de onverwachte windhoos. „Maar alles is ook hier goed afgelopen, er is nie mand gewond geraakt. Wel zijn een aan tal watersporters in eerste instantie in de problemen gekomen doordat het nood weer zeer snel toesloeg. Maar men heeft zich op tijd kunnen redden." Op de Oos terschelde sloegen enkele jachten om, sportduikers moesten in actie komen om opvarenden van boord te halen. Het grote Dow-feest afgelopen zaterdag kwam niet in de problemen door het noodweer. „De tenten waren zo stevig opgebouwd dat ze goed bleven staan, het feest ondervond tijdelijk hinder door de windvlagen maar daar bleef het bij. Al les is keurig recht blijven staan," meldt een i woordvoerder. De festiviteiten die zaterdag onder een stralende zon begon nen werden kort na tweeën gestoord door de wolkbreuk boven Zeeuws- Vlaanderen. Die zorgde ervoor dat met name mensen met kleine kinderen het voor gezien hielden. Om drie uur werd het feest voortgezet. ZIE OOK REGIO ZEELAND - A7: Schapen scheren weer in trek an onze verslaggeefster luist - Het college van B en van de gemeente Hulst uldt geen concurrentie voor lorres. De vergunning die het emeentebestuur had ver- :end aan het bedrijf Trends m meubelen te verkopen in ,e panden aan de Industrie- reg (het huidige Bouwcoöp leukens), vlakbij Morres, rordt zeer waarschijnlijk in- etrokken. lit zegt de eigenaar van Trends, acques de Bruijn. „Er is hier prake van onbehoorlijk bestuur, en wanprestatie van het cohege rn Morres te beschermen," aldus )e Bruijn. 'olgens de eigenaar van Trends, iet bedrijf waar Bouwcoöp onder ialt, beslist het college morgen of Ie vergunning voor zijn bedrijf rordt ingetrokken. „We liggen al arenlang in de knoop met de ge neerde. Trends opende in 1985 de leuren aan de Industrieweg, 'anwege ruimte-gebrek wilden re toen al uitbreiden naar het in- lustrie-terrein aan de Hogeweg. laar de gemeente besliste dat iet bestemmingsplan pas na een ilanologisch onderzoek ter be- cherming van de winkeliers in Ie binnenstad kon worden gewij- igd. Ook de provincie en het Rijk rerd bij het onderzoek betrok- :en en hun advies was dat Trends |ua aard en omvang niet in de linnenstad paste. Zij pleitten dus •oor een vestiging aan de Hoge- reg." Onder druk' 'e gemeenteraad stemde echter egen, volgens De Bruijn onder rote druk van Morres. Hierna «sloot Trends om in ieder geval et pand aan de Industrieweg uit e breiden. Maar ook hier stuitte iet bedrijf op moeilijkheden met legemeente. De Bruijn: „Volgens «t bestemmingsplan kon slechts iet twintig procent worden uit- ebreid. B en W is echter bevoegd iet betreffende plan te wijzigen oor detailhandel en volumineu- e goederen, zoals meubelen. Zo ïocht Morres in de loop der jaren en het college duizenden vier- ante meters toevoegen aan haar wkoopruimte. Aan Trends werd deze medewerking voor uitbrei ding onthouden, al ging het slechts om 2000 vierkante me ter." Volgens De Bruijn zit er een vieze smaak aan de weigering van het college om Trends te la ten uitbreiden. „Door dit niet toe te laten, werd concurrentie voor Morres onschadelijk gemaakt." Daar een bevestiging van de ge meente om meubelen te verkopen in het bestaande pand steeds uit bleef, tekende Trends uiteinde lijk een contract om een groot- handels-showroom in meubelen en aanverwanten in het pand te huisvesten. Hier waren zo'n tien arbeidsplaatsen mee gemoeid. Arbeidsplaatsen „Bijna onmiddellijk na het teke nen van het contract verleende de gemeente in januari 1996 toch een bevestiging dat meubelen, alsmede het bouw- en woonas- sortiment mochten worden ver kocht. Dit was kennelijk het re sultaat van ambtenaren die hard voor de gemeenschap werken en het onbehoorlijk bestuur van het college duidelijk beu waren." Na de zo gewilde vergunning te hebben ontvangen, verbrak Trends het contract met de groot handel en werd samenwerking gezocht en gevonden met een lan delijk meubelspeciaalzaak. In het filiaal in Hulst zouden zo'n twin tig arbeidsplaatsen worden gebo den. Naar aanleiding van een brief van B en W met de aankondiging terug te komen op haar belofte van 9 januari, zijn er volgens De Bruijn gegronde redenen aan te nemen dat het college op haar be slissing terugkomt. „B en W staat op het punt een wanprestatie te leveren. Dit is ongehoord en ui teraard onder invloed van Mor res. Dit betekent wel dat er van ons een aanmerkelijke schade claim zal worden gevorderd rich ting gemeente Hulst. Werkt dit college nu voor Morres of voor de gemeente? Om nu contractbreuk te leveren om naar de pijpen te dansen van Morres gaat toch wel een beetje ver," aldus De Bruijn. 'Nog geen besluit' Wethouder G. van de Voorde stelde zondag dat de vergunning voor Trends niet wordt ingetrok- (ADVEBTENTIE) "Vanaf maandag 9 juni a.s. is ons kantoor in Terneuzen gesloten. De redactie van De Stem blijft in Terneuzen gevestigd op het adres: Zuidlandstraat 32 en is telefonisch bereikbaar via het nummer: 0115-645769 Voor het opgeven van advertenties kunt u bellen naar: Rubrieksadvertenties (Kleintjes) Telefoon: 076-5312313 Advertenties Detailhandel/Diensten/B-to-B/Uitgaan-Toerisme Telefoon: 0114-372772 RumilieberichtenlDankbetuigingenfGeboorteadvertenties Telefoon: 076-5 312 550 Rers°neeladvertenties/Opleidingen/Cursussen Telefoon: 076-5 312 240 Adi ertenties Onroerend Goed/Financiële Diensten/Vervoer telefoon: 0114-372772 Voor: ragen over uw abonnement kunt u kontakt opnemen met afdeling Lezerscontact telefoon: 076-5 312 312 imill.l'hl.llJUIWIHflimUH!!,! ken. „Op dit moment verkoopt De Bruijn keukens met daarnaast een kleiner assortiment meubelen en verlichting. Dat mag hij ook blijven doen omdat het bestem mingsplan voor Bouwcoöp dit toelaat en inmiddels onherroepe lijk is geworden. Uitbreiding van het bedrijf is een andere zaak. Daar staan wij als college in principe niet achter. Van Bruijn wil van Bouwcoöp een bedrijf maken dat hoofdzakelijk meube len verkoopt en wij vinden dat er in Hulst al genoeg meubelen wor den verkocht. Morres is van oor sprong een meubelzaak, in de meeste bestemmingsplannen is het zo geregeld dat bedrijven in hun eigen branche sneller kun nen uitbreiden dan een bedrijf die met een ander assortiment wil beginnen, zoals bij Bouwcoöp het geval is. Dinsdag zullen we de de finitieve beslissing over de kwes tie Trends nemen. Van onze correspondent Terneuzen - De jaarlijkse rom melmarkt van de Hervormde Ge meente Terneuzen trok zaterdag minder bezoekers dan voorgaan de jaren. Het mooie weer en het eeuwfeest van Dow waren ge duchte concurrenten. Deson danks bracht de rommelmarkt 10.000 gulden op. Het geld werd bijeengebracht door de verkoop van 'potjes en pannetjes', elektrische appara ten, boeken en platen, grote meu belen en oliebollen. In de voor verkoop was al voor drieduizend gulden verkocht. Met de op brengst wordt de verwarming van de kerk opgelapt. Van onze correspondente Hulst - De Kringgroep Zeeuws-Vlaanderen hield gis teren de vijfde combinatie wedstrijd voor honden. Elf teams deden mee in de race voor de Reynaert Trofee. Op het terrein lieten de honden en hun baasjes zien dat ze alles afwisten van het appèl- en pak- werk. De rotweilers, bouviers, bobermans, Mechelse en Duitse herders maakten er een boeiend schouwspel van. De wedstrijd was spannend tot en met de proef van de laatste hond. De teams bestonden uit twee deelnemers met hond, waarvan de een de gehoorzaamheidsproef aflegde en de ander het aanval- en bijtwerk voor zijn rekening nam. De elf teams werden beoor deeld door de keurmeesters C. Janssen en E. Bauwens. De behaalde puntenaantallen werden opgeteld en dat gaf als uitslag: 1. Team De Wildert, P. Joosen en P. de Visser (met twee Mechelse herders) 190 punten, 2. Team H.V. Aktief, C. de Leger en M. van de Winckel (met een Me chelse- en een Duitse Herder) 184 punten en 3. Team Zeeuws- Vlaanderen, R. Stouthandel en G. Berghmans (twee dobermans) 183 punten. Wedstrijdleider Rob Stouthandel was een tevreden man na afloop. „Veel belangstelling, goed weer en een spannende strijd. In 1996 ging de trofee naar België, in 1997 dus naar Brabant. Volgend jaar zijn wij dus aan de beurt." Door Frank Deij Terneuzen - De sanering van Dow in Terneuzen, waarbij zo'n 800 banen verdwenen, was een offer in dienst van heel Zeeuws-Vlaanderen. „Zonder deze tijdelijke inter ventie had de toekomst van de hele regio er veel minder rooskleurig uitgezien." Die overtuiging sprak burge meester R. Barbé van Terneu zen zaterdag uit bij de vie ring van het eeuwfeest van The Dow Chemical Company. Barbé ging in op het proces van globalisering dat multinationals doet besluiten fabrieken over te hevelen naar goedkope loonlan- den. Dow Terneuzen is dat be spaard gebleven al moest er wel driftig worden gesaneerd. „Dit is niet voor niets geweest. Het aantal banen bij Dow is nog steeds beduidend veel, alle fa brieken staan er nog en Dow boekt goede resultaten." Barbé ging even terug in de tijd en herinnerde aan de jaren zes tig toen het agrarische Zeeuws- Vlaanderen weinig toekomst te bieden had. Dow kwam en met Dow nieuw leven en voorspoed. Terneuzen, maakte Barbé duide lijk, heeft veel te danken aan Dow. Een van de mannen die Dow door de moeilijkheden van de laatste jaren loodste was de hui dige vice-president A. Allemang, die alles bij elkaar zo'n vijf en een half jaar voor Dow in Ter neuzen werkte. Allemang wordt binnen Dow gezien als de archi tect van Blueprint, het afslan kingsmodel van Dow dat het be drijf een goede concurrentiepo sitie voor de volgende eeuw moet geven. Met de inbreng van Alle mang is Dow Terneuzen een van de meest productieve vestigin gen binnen het concern gewor den en zijn er enorme kostenbe sparingen bereikt. Allemang zorgde er ook voor dat Dow een bedrag van zes miljoen gulden aan Terneuzen overmaakte voor de bouw van een nieuw theater. Allemang wil daarmee een bij drage leveren aan de verbetering van de woon- en leefomgeving in de binnenstad van Terneuzen, waar het theater gebouwd zal worden. Voor die verdienste werd Alle mang zaterdag, tot zijn grote verrassing, benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Allemang schoof zater dag die eer door naar het perso neel van Dow en de contractors. Terneuzen boekte de afgelopen jaren goede prestaties op het ge bied van veiligheid en behaalde het grootste aantal veilig ge werkte uren ooit. Aan het verder uitbouwen van het record van rond de acht miljoen veilig ge werkte manuren kwam vorige week evenwel een eind met een klein incident. Feest bij Dow in Terneuzen, het chemie-concern heeft de eerste eeuw achter de rug. foto's camile schelstraete Prins Bernhard was zaterdag eregast bij het eeuwfeest van Dow Chemical in Terneuzen. Het werd een weerzien met oude bekenden. De prins opende in 1965 de vestiging van Dow in Terneuzen Commissaris der Koningin W. van Gelder, temidden van de top van bestuurlijk Zeeland en een aantal grote werkgevers, prees eveneens de komst van Dow. „Dow is een drijvende kracht achter de opbouw van onze eco nomie." Eregast Prins Bernhard signaleerde de kentering bij het bedrijfsleven om beter om te gaan met het milieu. Toen hij zich in 1964 ging inzetten voor het Wereld Natuur Fonds werd er nauwelijks aan onze omge ving gedacht. „Nu zijn er milieu ministers en hebben bedrijven programma's om het milieu te verbeteren." Prins Bernhard kreeg zaterdag van Dow 100.000 gulden in zijn handen gedrukt voor het Wereld Natuur Fonds. Het WNF schuift dat geld meteen door naar de Stichting Het Zeeuws Land schap. Die stichting gaat dat geld aan twee projecten uitge ven. Het gaat om de Hooge Pla ten en de schorren voor de Pauli- napolder. De Hooge Platen zijn een belangrijk broedgebied voor Vice-president A. Allemang van The Dow Chemical Com pany werd zaterdag benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. sterns en andere kustpioniervo- gels in het Deltagebied. Om deze broedvogels te beschermen wil het Zeeuws Landschap een aan tal beheersmaatregelen nemen. De Paulinaschorren zijn een res tant van wat eens een omvang rijk schorrencomplex in het mondingsgebied van de voorma lige zeearm De Braakman was. Naast het officiële programma waren er zaterdag tal van activi teiten voor werknemers, oud werknemers en contractors van Dow. Het hele programma speelde zich af op een f eestterein op Oude Vaart en duurde tot het eind van de middag. De feesten van Dow werden vroeger steeds in de avonduren gehouden. Deze keer was gekozen voor een mid dagprogramma. „We wilden het een echt familiefeest laten zijn zodat ook de kinderen meekon den," aldus woordvoerder Peter Paul van de Wijs. Van onze correspondent Sas van Gent - Regen en zon, ontroering en vreugde, muziek en spel wisselden elkaar af tijdens het muziekfestival afgelopen weekend in Sas van Gent. Dit evenement, gehouden vanwege het 100-jarig bestaan van Harmonie De Vereenigde Vrienden, werd gehouden in een tent bij de kiosk. Harmonie De Vereenigde Vrienden trad ook op tijdens het eigen muziekfestival in Sas van Gent. foto camile schelstraete Het plotselinge slechte weer za terdagmiddag leek even roet in het eten te gooien. Tijdens de korte storm moest met man en macht de tent in bedwang wor den gehouden. Na de daarop vol gende stortbui druppelde het pu bliek langzaam de tent binnen, waar De Volharding uit Zaam- slag het festival muzikaal open de. Tijdens het optreden van de jubilerende harmonie aan het eind van de middag was het ge zellig druk. Tijdens het officiële gedeelte van het programma wer den onder meer twee koninklijke onderscheidingen uitgereikt. Met optredens van de Beet City Jazz band en de Kaddees werd de af sluiting een leuke avond met on geveer tweehonderd bezoekers. Zondagochtend was het tijd voor wat sportiviteit en namen 28 per sonen deel aan de gaaibolling. Antoinette Neyt kwam als beste boller uit de bus, gevolgd door Adrie van der Hooft en Rinus van Hijfte. De poedelprijs was voor Ron de Meyer. De laatste muziek gezelschappen speelden gister middag hun noten voor een lang zaam vollopend terras. Aan het eind van de dag werd het festival sfeervol afgesloten door dweil band Ma Vent Tog. ZIE OOK REGIO ZEELAND - A7: Koninklijke waardering voor Sassenaren WÊtÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊBBUÊÊÊÊÊÊKKÊÊKKÊÊÊ

de Stem | 1997 | | pagina 7