ertie Ahern ordt premier an Ierland Rebellen veroveren centrum Brazzaville Ahern: ervaren maar softe politicus £.5Sn;de^- Overleg tussen Israël en Palestijnen hervat Chirac wordt een soort supervertegenwoordiger BSE wellicht ook op kippen overgeslagen A4 BE STEM BUITENLAND A5 10MMENTAAH IENLAND KORT lort vliegvelden' joepen an blijven' lOpe •era ck overleden John Bruton verliest verkiezingen Zwitserse sekte biedt klonen aan [Geen reden itstel EMU' BUITENLAND KORT Deen wint Koningin Elisabeth-wedstrijd Tientallen hindoes komen om in vlammen Iran ziet af van gebruik chemische wapens Israël moet schade bombardement betalen Belg Verhofstadt terug in de politiek 'Turkse ingreep Irak bijna ten einde' Franse minister schrapt prestige-projecten Waigel kondigt bezuinigingen aan \G 9 JUNI 1997 I I MAANDAG 9 JUNI 1997 taken en Sorgdrager van tal Nederland is niet rechteloos qe- «es Hof, die honderden Neder maakt. En de strafvervolgir (drager mogen geloven. i niet. In hun ogenschijnlijk pari ,1 vleug van de paniek, die nu J ■schudding onder de ambteJ i justitie en rechters die met de spraak van het Europees Hoftei gelijkheid, maar die hebben J ■etten wordt door Economische Ir Wijers de lijn door die bij eenl moment dat bekend werd dat| In Haag circuleert het getal vJ ebben omdat ze niet bij de Eu-| oot het kabinet tot geheimhou bn, maar om geen onnodige pJ ||mee heeft hij een lelijke beoor- ede Kamer tijdig op de hoogi |n tot hij een compleet overzie!,, ■ppelijke onrust die Wijers heeül an de affaire vele malen &d geïnformeerd, wat meer uit te leggen hebber! i hoe het mogelijk is dat een oJ aanmeldingen bij de Europese! Het door hem aangevoerde 'ge- |renapparaat is een te zwak ex- |en recht. ndse politiek nog eens extra met' hd maakt zijn eigen zelfstandige' pese toetsing cq meldingsplicht :an jammeren. Europa is een me fenlandse politiek. Politici en top rekening mee houden. Al was jorkomen die tot chaos in de Ne Lhasa (rtr/afp/dpa) - De lofdstad van de Republiek 'ongo is gedurende het week je veranderd in een chaos. |e Cobra's, de militie van de Leolese ex-president Nguesso, Amen gisteravond het presiden- |el paleis in Brazzaville in. |et paleis van Lissouba is de be- Ingrijkste vesting van het Con fer regeringsleger. Volgens gen is bij de gevechten jöral aan regeringszijde 'een [00t aantal' slachtoffers geval- In Soldaten van het Congolese fe trokken afgelopen weekein- Inlandse Zaken bestrijdt dat Jan Nederlandse luchthavens (zijn weggelaten. Zo heeft er Iten met grote passagierstoe- |e en Twente onmiddellijk te I onvoldoende zijn uitgerust, linnenlandse Zaken gisteren p in De Telegraaf dat op aan- llandse Zaken een aantal ver- persie van het rapport 'Voor- luchtvaarterreinen' is ge- reigt de publieke omroepen J?ROS) op jaarbasis honderd |get. Woensdag is'èr eën laat- rders en Nuis over het hoog niljoen aan omroepbijdragen ■schikbaar komen als de om hingen lieten zien op de over- Jigingen in de ogen van Nuis |en hebben genomen, wil hij Ifficier van Justitie mr. De Wit J-inkman aan kan blijven. Wat ■vertrouwenwekkende relatie' pfficier zei dat zaterdag voor |gen de mening van de burge- het vertrouwen in Brinkman nst van afgelopen week was bns hem bewust gekozen voor l was ondermijnd' en niet dat pas. a 375 chef-dirigent van de Neder- Iterdag door de opera bekend- eizoen 1999 en heeft een con- gan De Waart werd verwacht, lirigent bij het gezelschap en iste gastdirigent van de opera .fpleiter en oud-politicus mr ijn woonplaats Vreeland over- rwierf in de jaren zestig lande- het eerste Nederlandse televi-1 eschouwd. De 'rooie advocaat Linkser, lid van de Eerste Ka rn het collega van bestuur van akte onder meer naam als ad el van Duijn en Luud Schim- ho- FOTO COR VI Zijn bijrijder: „Ja, laten we pen dat er meer publiek o] komt." p Joost van Bladel van de „We gokken met de nachD->u een bepaald publiek. Hoe he gaat ontwikkelen weten we niet, maar we verwachten minstens 25 procent meer P' giers." de plunderend door andere delen van Brazzaville, vechtend tegen de Cobra's, de Fransen en elkaar. Ooggetuigen spraken van een zeer chaotisch verloop van, de strijd. Volgens de commandant van de Franse troepen in de Cen traal-Afrikaanse staat beschieten Congolese soldaten elkaar. „Het probleem is dat een deel van de milities van Nguesso en van de Congolese eenheden zelfstandig opereren. Dat had tot resultaat dat Congolese soldaten op elkaar schoten", aldus commandant Alexis Jaraud. De zogenoemde Cobra-militie omsingelde gisteren het kantoor van de premier en het ministerie van Financiën. Ze hadden 'smid- dags het centrum veroverd en trokken op naar het stadhuis. Verder hadden ze enkele kleine pantservoertuigen en lichte tanks op het regeringsleger buitge maakt, aldus Westerse zegslie den. De gevechten in Brazzaville braken donderdag uit tussen het leger en de 'Cobras' van Nguesso, die Congo van 1979 tot 1992 re geerde. Congolese militairen be legerden de oostelijke wijk Mpila waar Nguesso woont en openden het vuur op de Cobras. Nguesso is presidentskandidaat voor de ver kiezingen die voor 27 juli op het programma staan. Hij zegt dat de regering gewelddaden uitlokt, als een excuus om de verkiezingen af te gelasten. De strijd in de Con golese hoofdstad escaleerde za terdagdagavond nadat ook de in de stad aanwezige Franse mili tairen bij de strijd betrokken raakten. Congolese militairen openden het vuur op de Fransen, waarbij een Franse militair om het leven kwam en vijf anderen gewond raakten. Over de aanlei ding bestaat onduidelijkheid. Sommige bronnen stellen dat de Congolese militairen zich verzet ten tegen de evacuatie van Fran se ontwikkelingswerkers uit een gebouw. Frankrijk kondigde aan twee compagnieën, ongeveer vijf honderd man extra naar Congo- Brazzaville te zenden. De man schappen zullen vandaag ver trekken vanuit de Centraal-Afri- kaanse Republiek of Gabon, waar Frankrijk militairen heeft gestationeerd. Het aantal Franse militairen in Brazzaville bedroeg gisteren 450. Het is onduidelijk onder welke omstandigheden de Franse militairen betrokken raakten bij de gewelddadighe den. Het merendeel kwam enkele weken geleden naar Brazzaville om eventueel landgenoten te eva cueren vanuit het nabijgelegen Kinshasa. [oor Bob van Huët ,onden - Premier John Bruton heeft de Ierse verkiezingen ver loren. Hij zal op 26 juni plaatsmaken voor oppositieleider Ber- [ie Ahern. ie centrum-rechtse oppositie- ij Fianna Fail wordt met 77 ■tels de grootste in de 166 zetels jlende Dail, het Ierse parle- ient, maar komt waarschijnlijk rie zetels tekort om de voorge- omen regeringscoalitie te kun- en vormen met de rechtse Pro- :essieve Democraten (PD) van ary Harney. De partij bleef ste in op slechts vier zetels. Maar si aantal onafhankelijke kandi to én het nieuw gekozen Ierse tóementslid van Sinn Fein innen Ahern voldoende steun leden in de Dail, het Ierse parie ent hem zelf toonde zich gisteren itimistisch. „Bertie Ahern heeft zijn leven allerhande zeer uit- enlopende coalities gesmeed, 'aar een wil is, is een weg", al- de 45-jarige aankomende ier. ne Gael van premier John Bru in haalde 54 zetels. Bruton er- inde gisteren zelf dat er weinig aders op zat dan te vertrekken, ijn centrum-linkse 'Regen- log'-coalitie kreeg maar 39 pro mt van de stemmen. Waar Brut- eigeri partij nog redelijk Geneve (dpa/rtr) - Een Zwitserse sekte biedt op Internet aan mensen te klonen. Voor 200.000 dollar kunnen onvruchtbare of homosek suele paren een mens bestel len met dezelfde erfelijke aanleg als de vader of de moeder. Wie bij het onver hoopt overlijden van een kind of een ander geliefd per soon een 'identieke plaats vervanger' wil, kan voor 50.000 dollar regelen dat de sekte cellen van de levende persoon afneemt en bewaart voor het geval dat. Volgens de Zwitserse Sonn- 'ogs Zeitung willen parle mentsleden dat minister Rol ler van Justitie actie onder neemt om het klonen van mensen te verbieden. De sekte 'Raelian Movement' deelt op het Internet mee dat ze op de Bahama's de firma Valiant Venture heeft opge richt, die van plan is labora toria te vestigen in een land waar klonen niet verboden is. volgens sekte-deskundige ™go Stamm uit Zürich heeft de Raelian Movement 40.000 welgestelde aanhangers in de hele wereld, waarvan onge veer 500 in Zwitserland. De aanhangers geloven dat het 'even 0p aarde in buiten aardse laboratoria is gescha pen. Volgens de sekte 'zal Monen de mensheid in staat stellen het eeuwig leven te herkrijgen'. Mrid (anp/rtr/dpa) - Alom l de twijfels groter of de 1 omische en Monetaire Unie EU' °P van gaat. De toelatingseisen lij- n Tmvrr TEu^®land te zwaar en i f®. zor>der Duitsland is annihf ?aaï' Premier Hok wil uitstel echter niet horen. Za- eztip|V de hii «id*™ een nkeleff drid dat hii geen in hef k T dan dne Procent act n t blnnenlands pro- gL°lVanDuitsland was vo- 6 jaar 3,8 procent. overeind bleef daar stortte het Labour van minister van Buiten landse Zaken Dick Spring volle dig in. Fianna Fail wordt met 41 procent van de stemmen ruimschoots de grootste partij. De coalitiepart ner, PD, betaalde daarentegen een hoge prijs voor de vele on voorzichtige en botte uitspraken die leider Mary Harney meende te moeten doen in de laatste week van de campagne. Van behoorlij ke prognoses in de peilingen viel de partij stijl terug naar slechts vijf procent van de stemmen. Dat het Ierse verkiezingssysteem niet het meest eenvoudige is werd dit weekeinde nog eens onder streept met soms elf hertellingen die nodig waren voor een exacte zetelverdeling. Zaterdagochtend negen uur begon het tellen en gis teravond was men er nog altijd niet helemaal uit. In afwachting van zijn officiële bevestiging als de nieuwe rege ringsleider beloofde Ahern alvast een nieuw initiatief voor Noord- Ierland. Hij wil met Sinn Fein- leider Gerry Adams praten over ,'nieuwe impulsen' voor het stag nerende vredesproces. Deze ont moeting moet plaatshebben vóór dat Ahern formeel tot Taoiseach (premier) wordt benoemd zodat de Ierse regering zich houdt aan de afspraak geen contact met Sinn Fein te hebben zolang het IRA-geweld niet is afgezworen. De historische zetelwinst van Sinn Fein in de Ierse verkiezin gen - eerste parlementszetel sinds veertig jaar - kan volgens de gedoodverfde premier gunstig uitpakken. „Sinn Fein kan laten zien wat men wil doen voor de vrede". Blije gezichten bij Fianna Fail-leider Bertie Ahern, zijn 'running mate' Marion McGennis (links) en zijn vriendin (rechts) als ze de voorlopige verkiezingsuitslag horen. Door Bob van Huët Dublin - Vlak voor 'Amster dam' mag Europa's tijdelijke gastheer Wim Kok weer een nieuw gezicht begroeten. De kersverse Ierse premier Bertie Ahern betrekt de hotelsuite die lang geleden al was gere serveerd op naam van de nu verslagen John Bruton. Ahern is een nieuwkomer op het hoogste niveau maar was al dicht bij het Ierse premierschap in 1994. Zijn partij Fianna Fail had de verkiezingen weliswaar verlo ren maar had nog steeds de mees te zetels in de Dail, het Ierse par lement. De nieuwe leider van het rechtse en nationalistische Fianna Fail (hetgeen betekent 'Soldaten van het Lot') kreeg echter een pijnlijk telefoontje van Labourleider Dick Spring die tenslotte toch af zag van de alom verwachte sa menwerking. Labour partici peerde liever in een 'Regenboog coalitie' met een andere rechtse partij, Fine Gael (Ierse stammen) en de zeer linkse Linkse Demo craten. Dat politieke blauwtje zit Ahern nog steeds dwars, maar tweeën half jaar later is zijn moment dan toch gekomen en mag hij gelijk op de foto in Amsterdam. Voor het zover kon komen heeft de Taoiseach (premier) veel lijm- werk moeten verrichten in zijn eigen partij. Die liep flinke scheuren op na talloze schanda len. Aherns politieke mentor, de oude Charles Haughey, was wat dat betreft de kampioen en raak te onlangs weer in opspraak van wege het vermeende aannemen van vier miljoen gulden smeer geld van de supermarktkoning Ben Dunnes. „Eerder een compromisfiguur dan een kruisvaarder", zo is de nieuwe premier omschreven. An deren noemen hem een twijfelaar en een softie, een beetje a la John Major. In omstreden zaken als het abortus referendum, het echt scheidingsreferendum of de rela tie met Noord-Ierland keek op positieleider Ahern de kat uit de boom en liet hij zich meer sturen door de gebeurtenissen dan dat hijzelf een ferme koers uitzette. Door het traditionele stuivertje wisselen tussen Fianna Fail en Fine Gael heeft Ahern ruime re geringservaring kunnen opdoen - hoewel beide partijen rechts en nationalistisch zijn worden ze nog steeds, en waarschijnlijk voor eeuwig, verscheurd door hun positie in de Ierse burgeroor log 1921-23; Fine Gael accepteer de de splitsing tussen de repu bliek Ierland en Noord-Ierland, Fianna Fail streeft formeel nog steeds naar hereniging. Ahern was minister van Arbeid en minister van Financiën (1991- 94). In de laatste periode heeft hij bijgedragen aan het Ierse econo mische wonder dat zelfs het pol dermodel naar de kroon steekt. Als opvolger van partijleider Al- FOTO REUTER bert Reynolds denkt de nieuwe premier meer te kunnen bijdra gen aan het Noord-Ierse vredes proces dan Bruton die weinig op had met Sinn Fein-leider Gerry Adams. Het was Reynolds die Sinn Fein en de IRA stimuleerde het Dow ning Street Akkoord te aanvaar den. Vanuit het historische oog punt heeft Fianna Fail altijd meer gevoel gehad voor de Sinn Fein-sentimenten. Ahern heeft wel benadrukt dat een serieus staakt-het-vuren van de IRA voorwaarde blijft voor vooruit gang aan de onderhandelingsta fel. De nieuwe Ierse premier heeft een nationaal taboe doorbroken en leeft gescheiden van zijn vrouw. Formele ontbinding van het hu welijk is een ander, gewetens, probleem vanwege de oppositie van de katholieke kerk. Duizen den Ieren zitten overigens in het zelfde schuitje. Caoimhghin O Caolain is het eerste lid van Sinn Fein (de po litieke tak van de IRA) dat in het Ierse parlement werd geko zen. FOTO REUTER Cairo (dpa/rtr/afp) - Voor het eerst in ruim twee maanden zijn Israëlische en Palestijnse onderhandelaars gisteren bij eengekomen om het al drie maanden vast zittende vredesoverleg weer op gang te brengen. De besprekingen in de Egypti sche hoofdstad Cairo gingen na langdu rig gesteggel van start. Gisterochtend nog dreigde de Israëlische re gering de gesprekken te boycotten, die waren geagendeerd na bemiddeling van de Egypti sche president Mubarak. Israël wilde dat de Palestijnen eerst een uitspraak over de be vriezing van de bouw van nederzettingen moesten intrekken. Arafats woordvoerder Kanafanr had gezegd dat Israël in principe bereid was tot een bouwstop in Oost-Jeruzalem en op de Weste lijke Jordaanoever. De belangrijkste Palestijnse onderhandelaar, Saeb Erekat, maakte de weg voor het overleg vrij door te verklaren dat Israël niet had inge stemd met voorwaarden voor de besprekin gen. Hij toonde zich weinig optimistisch over de besprekingen omdat er volgens hem nog veel tegenstellingen zijn. De Israëlische ambassadeur in Egypte, Zvi Mazael, zei na het begin van het overleg dat zijn land hoopvol gestemd is over de uitkomst van het overleg. „Maar eerst moeten de men sen met elkaar praten." De besprekingen over het vredesproces zijn stilgevallen sinds Israël drie maanden geleden begon met de bouw van een nieuwe joodse wijk in Oost-Jeruzalem, Har Horna. Ook gisteren werd daar aan ge werkt. De Palestijnse president Arafat, die zaterdag met Mubarak sprak, vindt dat de Palestijnse frustraties over het vredesproces 'kunnen lei den tot daden van wanhoop'. „Het geduld heeft zijn grenzen", zei hij tegen het Amerikaanse weekblad Newsweek. „De mensen beginnen te vragen of wij de enigen zijn die moeten betalen voor vrede." Maar Ar afat toonde zich wel enigszins optimistisch over de nieuwe overlegronde. DoorWilko Voordouw Parijs - President Chirac wil de Europese verworvenheden van Frankrijk waarborgen, en zijn land laten 'opstomen naar een sterk en rechtvaar dig verenigd Europa'. Verder heeft hij besloten Frank rijk te leiden naar 'het tijdperk van de moderne technologie'. Hij wil er alles aan doen dat het land zijn 'rang' op het wereldtoneel bewaart, 'zijn invloed behoudt en zijn marktaandeel vergroot'. Chirac ziet zich dus als een soort 'supervertegenwoordiger'. „Mijn rol is toe te zien dat ieder op zijn plaats, de idealen van de Republiek dient," zo waar schuwde hij dit weekeinde de le den van de regering-Jospin. Het was de eerste keer dat Chirac in het openbaar sprak na de sma delijke verkiezingsnederlaag van een week geleden. Premier Jos pin is het met die taakopvatting eens. „Als de president zegt dat hij de instituties moet garande ren, doet hij precies was de Grondwet hem voorschrijft," zo meende de premier in zondags krant Le Journal du Dimanche. „Ik ga exact hetzelfde te werk," aldus de premier. Zo spraakzaam als hij was tij dens de verkiezingscampagne, zo stil bleef Chirac in de eerste week van zijn 'samenwoning' met de socialistische premier Lionel Jospin. De Fransen vroe gen zich na zes dagen af of hij definitief zijn stem had verloren. De media riepen hun president op om zijn visie te geven op de nieuwe politieke situatie. Chirac doit parler, Chirac moet spreken, zo schreef eerder deze week dag blad Le Parisien. Zaterdag sprak hij dan. Het was de eerste keer dat Chirac zijn neus buiten het presidentiële pa leis stak. Tot dan toe had hij zich verscholen achter de muren van zijn ambtswoning, opgesloten achter een vrijwel ondoordring bare haag van politiemensen, slechts vergezeld van zijn be langrijkste adviseurs -degenen die hem het onzalige voorstel Jacques Chirac FOTO CPA hadden gedaan de kamer te ont binden. Maar zaterdag moest Chirac een lang geleden geno teerde afspraak honoreren. Hij was door de socialistische burge meester van Lille, Pierre Mau- roy, uitgenodigd voor de herope ning van het 'Musée des Beaux Arts', het grootste provinciale museum in Frankrijk. Tevens had de president de gelegenheid om een ziekenhuis te openen, en zou de vergadering van de on derlinge verzekeringsmaat schappijen toespreken. Dat dag programma bracht hij door in gezelschap van enkele van de nieuwe ministers, vice-premier Martine Aubry, minister van cultuur Cathérine Trautmann en haar collega van gezondheid, Bernard Kouchner. Aanvankelijk leek Chirac zeer gespannen, bij aankomst in de geboortestad van zijn lichtend voorbeeld Charles de Gaulle. Hij had zijn speech met zijn nieuwe taakopvatting duidelijk goed voorbereid. Zoals altijd sprak hij in termen van 'moeten'. „Mijn plicht is om..." waarna hij een deel van zijn door het verkie- zingsverlies geamputeerde taak omschreef. Maar Chirac is en blijft een ge haaid politicus. Toen burge meester Mauroy zich in een toe spraak beklaagde over het tekort aan personeel in het universi teitsziekenhuis toverde Chirac een brede glimlach op zijn ka ken. In zijn antwoord bleek waarom: „Ik geef hierbij uw pro bleem rond het personeelstekort rechtstreeks door naar meneer de minister van Volksgezond heid." Met andere woorden: op elegante wijze schoof Chirac de alledaagse problemen en hun moeilijke oplossingen door naar zijn ministers. Hijzelf is van die ellende verlost en denkt op een ander niveau, nu hij gedwongen is politiek samen te wonen. Londen (anp) - Wetenschappers onderzoeken in opdracht van de Britse regering bewijsmateriaal waaruit zou kunnen blijken dat de gekkekoeienziekte BSE is overgeslagen naar kippen. jaar gewag maakte van zijn vrees dat kippen een BSE-ach- tige ziekte hadden, probeerde de regering-Major hem te dwingen de kippenhersenen af te staan nog voor hij ze had on derzocht. Hij vertelde dat hij een reeks intimiderende en dreigende brieven had gekre gen van het plaatsvervangend hoofd van de afdeling dierziek ten, Kevin Taylor. Narang kwam de geheimzinni ge kippenziekte op het spoor toen een boer uit Kent hem ver telde dat een van zijn kippen haar evenwicht niet kon bewa ren. Narang zag een duidelijke overeenkomst tussen het ge drag van koeien met BSE en de manier waarop de kip struikel de en viel. Later zag hij nog meer kippen met soortgelijke verschijnse len. Het ging steeds om wat oudere dieren. Volgens hem duurt het een paar maanden voordat de ziekteverschijnse len zichtbaar zijn. Narang denkt dat er verband is tussen de ziekte en het voer dat de kippen kregen. Daarin was beendermeel van runderen ver werkt. Volgens de krant Independent on Sunday heeft het ministerie van Landbouw onderzoek ge daan naar de hersenen van twee kippen die een BSE-ach- tige ziekte hadden. Landbouw wacht de second opinion van een onafhankelijke weten schapper af. Morgen komt voor het eerst een groep ministers bijeen die zich gaat bezighouden met de vei ligheid van voedsel. De voor zitter van de groep, David Clark, zei tegen de Indepen dent on Sunday: „De regering is vastbesloten dit tot op de bo dem uit te zoeken. Jack Cun ningham (de minister van Landbouw) wil openheid op zijn departement en hij en ik verzekeren dat niets de doofpot ingaat. Het is nog een beetje te vroeg om te zeggen of de BSE is overgeslagen naar kippen, maar we zouden wel gek zijn om de mogelijkheid niet serieus te nemen." Deze opstelling verschilt nogal van die van het vorige kabinet, vertelt BSE-onderzoeker Ha- rash Narang, die de kippenher- sens naar Landbouw heeft op gestuurd. Toen hij eerder dit Brussel - De 24-jarige Deense violist Nikolai Znaider heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Brussel de Koningin Elisabeth- wedstrijd 1997 voor viool gewonnen. Hij had werken Hofmeyr, Debussy en Sibelius ten gehore gebracht op een Stradivarius uit 1704. Behalve circa 35.000 gulden wint Znaider het recht vier jaar lang de Huggins Stradivarius uit 1708 te bespelen. Dit instrument geldt als mogelijk het beste ter wereld. Verder kan Znaider reke nen op het geven van concerten en het opnemen van zijn muziek uitvoeringen. Madras - Zeker veertig mensen zijn zaterdagavond in het zuiden van India om het leven gekomen toen een tempel waarin zij zich bevonden vlam vatte. Ruim honderd mensen raakten gewond. De meeste slachtoffers vielen in de paniek die ontstond toen de ang stige gelovigen een goed heenkomen probeerden te zoeken. De duizenden aanwezigen in en voor de Bragadishwara-tempel in de stad Thanjuvar bereidden zich met gebeden voor op een belang rijk hindoe-feest. De voor dit doel opgerichte bamboe-constructie vatte vlam. Het vuur greep zeer snel om zich heen, gevoed door de olie en het botervet die de gelovigen als offeranden hadden mee gebracht. Teheran - Het Iraanse parlement heeft gisteren de internationale Conventie tegen Chemische Wapens geratificeerd, die bezit, ge bruik en vervaardiging van chemische wapens verbiedt. De Vere nigde Staten en Israël hebben Iran er tot dusver steeds van be schuldigd chemische vernietigingswapens te produceren, maar Teheran ontkent dat hardnekkig. De regering wijst erop dat Iran in de jaren tachtig zelf het slachtoffer is geworden van chemische wapens die het buurland Irak tijdens de oorlog tussen beide lan den gebruikte. New York - De Verenigde Naties hebben Israël zaterdag opgeroe pen te betalen voor de schade, 1,7 miljoen dollar, die de joodse staat met bombardementen heeft toegebracht aan een VN-kamp in Qana in het zuiden van Libanon. Door het bombardement op 18 april 1996 kwamen 102 Libanese burgers om het leven. De beschieting was onderdeel van de opera tie Druiven der Gramschap, een vergelding van katjoesja-aanval- len van de pro-Iraanse Hezbollah op het noorden van Israël. In to taal stemden 107 staten voor schadevergoeding door Israël. Drie landen onthielden zich van stemming. Israël en de Verenigde Sta ten stemden tegen. Brussel - De grootste Vlaamse oppositiepartij, de liberale VLD, heeft zaterdag Guy Verhofstadt gekozen tot voorzitter. De 44-ja- rige jurist Verhofstadt volgt Herman De Croo op, die de afgelopen twee jaar het partijbestuur voorzat en krachtig oppositie voerde in het Belgische federale parlement. Met zijn verkiezing keert se nator Verhofstadt terug aan het politieke front. Na de parlements verkiezingen van 1995 gooide hij de handdoek in de ring. De be loofde doorbraak van de Vlaamse Liberalen en Democraten onder zijn leiding was er niet gekomen. Istanbul - De al 25 dagen durende Turkse militaire operatie tegen strijders van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK) in het noorden van Irak loopt op zijn einde. Dit heeft de Turkse premier Necmet- tin Erbakan gisteren meegedeeld op een partijbijeenkomst in de hoofdstad Ankara, zo berichtte het persbureau Anatolia. Het Turkse leger heeft het bericht nog niet bevestigd. Vrijdag zei de Turkse chefstaf Ozkasnak nog dat de operatie tegen de PKK zou worden voortgezet 'totdat de PKK in het noorden van Irak is uitgeroeid'. Parijs - De nieuwe Franse minister van Ruimtelijke Ordening en Milieu, Dominique Voynet, heeft dit weekeinde bekend gemaakt dat twee prestigeprojecten - snelle kweekreactor Superphénix en het Kanaal tussen Rijn en Rhóne - definitief van de baan zijn. „Ik heb het groene licht gekregen van de premier. Dit zijn dus de eer ste twee overwinningen van de Groenen in de Franse regering," zo verklaarde ze. De financiering van het kanaal was van meet af aan een fors pro bleem. Het andere project dat na een lange doodsstrijd wordt be graven is de snelle kweekreactor Superphénix in Creys-Malville. De kweekreactor werd in 1985 opgeleverd maar heeft sindsdien slechts 174 dagen op volle kracht gefunctioneerd. Steeds waren er problemen met lekken. Superphénix heeft heeft de Fransen tot nu toe 9 miljard gulden gekost. Bonn - Theo Waigel, de Duitse minister van Financiën, werkt aan drastische bezuinigingen in de voorbereidingen voor de begroting van 1998. „We staan voor een periode van vier weken die beslissend is. Het lot van de regeringscoalitie wordt dan bepaald", aldus Waigel, die verder geen bijzonderheden verstrekte. Volgens Waigel kan geen enkel ministerie aan bezuinigingen ont komen. Ook verhoging van de belastingen is voor 1998 mogelijk.

de Stem | 1997 | | pagina 5