6Een miljoen mensen aan werk helpen' GOED KOOP Bertie 1 wordt van lerJ Wijers bestrijdt onzorgvuldig optreden in Securitel-affaire 1? •59 "Els Borsteen wolfin schaapskleren Met lijn 19 zonder zorgen een pintje pakken in Antwerpen rEmMrdeEMute^ng DE STEM BINNENLAND DE STEM COMMENTS Borst wil inactiviteit terugdringen AVIKO POMMES-FRITES 1000 kilo cocaïne in beslag genomen Paniek in Den Haag ohn Bruton verlit BINNENLAND K0R1 'Niets geschrapt uit rapport vliegvelden' Nuis in conflict met omroepen 'Korpschef Brinkman kan blijven' De Waart chef-dirigent Opera Strafpleiter Cammelbeeck overleden ,ESTEM Zwitserse sekte biedt klonen aan Geen reden itstel EMU' i i MAANDAG 9 JUNI 1997 Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Wijers (Economische Zaken) vindt dat hij niet verkeerd heeft ge handeld door de gevolgen van een uitspraak van het Europe se hof voor de Nederlandse wetgeving geheim te houden. Het had volgens de minister 'geen toegevoegde waarde' om de Tweede Kamer nu al over de zaak te informeren. Dat verklaarde Wijers gisteren in het tv-programma Buitenhof. Wijers wist al sinds begin dit jaar dat honderden Nederlandse wet ten en regels ongeldig zijn als ge volg van het zogeheten Securitel- arrest van het Europese Hof. De minister kwam pas met infor matie over de gevolgen van het arrest naar buiten, toen hij er lucht van kreeg dat Nova er een uitzending aan zou gaan wijden. Deze handelwijze van Wijers stuit op forse kritiek van de op positie in de Tweede Kamer. Vol gens het CDA had de minister de Kamer eerder moeten informe ren. Ook regeringspartij WD wil tekst en uitleg van de minister. WD-Kamerlid Voute zegt van Wijers 'zeer overtuigende argu menten' te willen horen waarom hij de Kamer niet eerder heeft geïnformeerd. Het niet of onvolledig informeren van de Tweede kamer wordt be schouwd als een politieke dood zonde. Wijers verklaarde gisteren echter dat hij goede argumenten had om niet naar buiten te ko men. Volgens hem was het daar voor nog te vroeg. De minister had eerst duidelijk op een rijtje willen hebben wat precies de gevolgen van het arrest zijn en wat er gedaan moet wor den om de wetten en regels als nog juridische zeggenschap te ge- „Ik vind dat je een slecht beleid voert als je als kabinet zegt: we hebben een probleem, we weten niet hoe groot het is en hoe we het moeten oplossen." Wijers en minister Sorgdrager van Justitie maakten vrijdag al bekend dat het kabinet aan een 'hersteloperatie' werkt om de wetten en regels alsnog geldig te laten worden. Wijers verklaarde gisteren dat hem nog steeds niet duidelijk is wat nu precies de ge volgen zijn. „Het blijkt juridisch heel ingewikkeld te zijn. En ook nu geldt: hoe meer juristen hoe meer opinies." De Tweede Kamer debatteert waarschijnlijk morgen met Wij ers en Sorgdrager over de kwes tie. SP-Kamerlid Marijnissen heeft om een spoeddebat ge vraagd. Ook de andere fracties willen zo snel mogelijk opheldering over de kwestie. Den Haag (anp) - Aanstaand D66-lijsttrekker Borst wil in de komende kabinetsperiode een miljoen extra mensen aan het werk helpen. Ouderen kunnen langer blijven werken, psychisch arbeidsongeschikten en zieken dienen sneller behandeld te worden voor terugkeer in het arbeidsproces. De minister van Volksgezondheid zei dat zaterdag in een vraaggesprek met de Volkskrant. Borst wil dat een tweede paars kabinet van PvdA, WD en D66 komt met een deltaplan tegen in activiteit. „Nu werken er zes mil joen mensen en zijn er vier mil joen thuis. Daar neem ik niet lan ger genoegen mee. Ik vind dat we toe moeten naar een verhouding van zeven miljoen actieven en drie miljoen die niet werken," stelt de beoogd D66-aanvoerster. Volgens de minister kan een effi ciënte gezondheidzorg zonder lange wachtlijsten 'een flinke bij drage leveren aan het terugdrin gen van onnodige inactiviteit'. Dat kost meer geld, enkele hon derden miljoenen, maar dat wordt in de redenering van Borst weer bespaard op de werkgevers lasten en de WAO. „Staatssecre taris De Grave en ik willen hier bij het volgende regeerakkoord afspraken over maken," kondigt Borst aan. Pleidooi Borst houdtyteyen$,,e<;n, pleidooi om ouderen langer te laten wer ken. „Mensen kunnen tot op hoge leeftijd productief zijn. Het houdt ze gezond. We moeten af (ADVERTENTIE) zak 1000 gram van.22^ li9 WESERGOLD TROPICAL NEKTAR literpak vanjl9Sr GECONCENTREERD AFWASMIDDEL A CITROEN w flacon 500 ml. vanJ129' Aanbiedingen geldig van ma. 9 t/m wo. 11 juni 1997 A&P Services B.V. tel. 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS van het idee dat je niet veel meer voorstelt na je 55ste. De D66-be- windsvrouw, zelf 65: „In Neder land gaan we heel vreemd met ouderen om. Die worden veel te vroeg afgedankt. Je bent zo oud als je je voelt en wie niet opge brand is, moet actief blijven." De PvdA vindt dat de volksge- zondheidsparagraaf in het huidi ge regeerakkoord veel te vrijblij vend is. Woordvoerder Volksge zondheid Oudkerk wil daarom dat bij de komende kabinetsfor matie goed wordt vastgelegd waar het met de gezondheidszorg naar toe moet. Oudkerk wil een zelfde afspraak als bij het huidi ge akkoord overeen is gekomen over de sociale zekerheid, zo liet hij weten in het PvdA-Vlug- schrift. Met alleen een verhoging van het budget zijn de problemen in de sector niet op te lossen, zo zei hij verder voor de NOS-radio. Vol gens Oudkerk moet het regeerak koord veel verder gaan dan alleen extra geld willen uitgeven. De PvdA'er stelt dat het ook minister Borst van Volksgezondheid niet is gelukt om een visie op de zorg voor de komende jaren te ontwik- kelen. Meerjarenplannen Het is de hoogste tijd om de ver deling van gelden in de zorg kei hard vast te leggen. Met de sector moeten meerjarenplannen wor den gemaakt. Iedereen weet dan waar al het geld naar toe gaat, al dus Oudkerk. Hij noemde als voorbeeld de problemen in de thuiszorg. Oudkerk sprak voor de radio dat er de laatste tijd sprake was van een 'reparatiebeleid'. Zo is de marktwerking in de thuiszorg be vroren en ging de vergoeding voor het kunstgebit eerst uit maar door alle protesten weer te rug in het ziekenfonds. Ook moesten ouderen uit het zieken fonds en konden ze er later weer in. Het is dus nu zaak de organi satie in de sector goed te regelen, aldus Oudkerk. Zaandijk (anp) - Een recherche team van de politie Zaanstreek- Waterland heeft een partij van meer dan duizend kilo cocaïne in beslag genomen. Er zijn geen aanhoudingen verricht. Afgelo pen dinsdag nam het team ook al een partij van 400 kilo cocaïne in beslag. Voor de tweede keer bin nen vier jaar werd prof. dr. Els Borst, minister van Volksgezondheid, verleid door D66-leider Hans van Mierlo. De eerste keer was tijdens de kabinetsformatie van 1994, toen Van Mierlo haar belde met de vraag of ze minister wilde worden. Door Paul Kokke Eigenlijk had ze daar geen trek in. Haar functie van vice-voor- zitter van de Gezondheidsraad, wetenschappelijk adviesorgaan van de regering, was haar zeer dierbaar. Maar de D66-leider wist haar om te praten. De weken voor Pinksteren van dit jaar gebeurde het weer. Van Mierlo was naarstig op zoek naar een nieuwe lijsttrekker voor zijn partij, omdat hij zelf niet meer wilde. Zijn oogappel Wijers gaf uiteindelijk geen krimp, dus kwam Van Mierlo bij de 65-jarige Borst terecht. Weer was er die aarzeling. Maar op Pinksterzondag had ze haar be sluit genomen. Zij wilde de kar gaan trekken, vooral omdat ze steeds meer signalen uit de par tij had gekregen dat ze het moest doen. Bewondering Els Borst, drie jaar minister van Volksgezondheid en alom geres pecteerd. Kamerleden spreken in eerste instantie met bewonde ring over haar vakkennis en haar overtuigende en heldere manier van redeneren. Van Borst ben je in eerste instantie bereid iets aan te nemen zonder er meteen iets achter te zoeken. En het zijn niet alleen coalitie genoten, die dat zeggen. Ze wekt op z'n minst de schijn van een niet-politiek dier. Borst mag dan bijna 30 jaar lid van D66 zijn, tot voor haar ministerschap heeft ze zich partijpolitiek zel den geprofileerd. Of het moet in 1981 zijn geweest, toen ze lid was van het denktank-groepje rond de toenmalige lijsttrekker Jan Terlouw. Maar de schijn be driegt. Achter het imago van de zorgzame oudere vrouw, die het soms ook niet kan helpen dat de dingen in de gezondheidszorg anders gaan dan ze graag zou willen, staat een dame die pre cies weet wat ze wil. Charmant, aardig, voorkomend maar on miskenbaar met een eigen wil. En meer politiek dan menigeen denkt. „Ze is een wolf in schaapskleren," zegt Jan Marij nissen, fractievoorzitter van de SP in de Tweede Kamer. Op het ministerie van Volksgezondheid wordt Borst zelfs beschouwd als regentesk. Veel meer dan haar voorgangers laat ze zich niet in de luren leggen door haar amb tenaren. Want Borst weet waar ze over praat. Niet alleen was ze vice-voorzitter van de Gezond heidsraad, maar bovendien 10 jaar lang, tussen 1977 en 1986, algemeen en medisch directeur van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Daarvoor was ze Els Borst: charmant, aardig maar onmiskenbaar met een eigen wil. hoofd van de bloedbank van dat ziekenhuis. Ze heeft een gewel dige dossier-kennis, zeggen ambtenaren op het ministerie, en ze kent het gezondheidsveld van haver tot gort. Dat maakt het wel eens moeilijk communi ceren met haar. Kaatsen „Borst heeft als klein meisje waarschijnlijk goed leren kaat sen. Want ze kaatst veel proble men terug, zonder ze op te los sen," zegt dr. J. Kingma. King- ma, cardioloog, is voorzitter van de landelijke vereniging van specialisten en in die hoedanig heid botst hij regelmatig met de minister die vindt dat de specia listen in dienst moeten treden van de ziekenhuizen waarin ze werken. Met kostenbesparing als argument. „Ik heb lang ge dacht dat ze door en door be trouwbaar is, maar nu denk ik daar anders over. Ze speelt een spel. Soms lijkt ze wel een aan hanger van de, wat ik noem, toe dekkende therapie. Dan durft ze niet een probleem bij de wortel aan te pakken, maar plakt er een pleister op en legt er een deken overheen. Ze relativeert, maar soms leidt dat tot bagatelliseren. Maar ik geef toe, ze is uitermate deskundig." Een bagatelliseren de minister. Zoals deze week in de Tweede Kamer bijvoorbeeld. De minister werd aan de tand gevoeld over het gebrek aan ca paciteit op de intensive care-af- delingen van de ziekenhuizen. Aanleiding was een sterfgeval in het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam, omdat er geen plaats was op de Intensive Care. Volgens de minister was er echter niet zozeer sprake van beddentekort, maar van een op namestop als gevolg van perso neelsgebrek en van de aanwe zigheid van een resistente bacte rie die opname op de IC-afde- ling onmogelijk maakte. Wan neer de ziekenhuizen meer zou den samenwerken, zou het bed dentekort op de intensive care- afdelingen aanmerkelijk afne men, aldus de minister. Voor de camera van Den Haag Vandaag liet ze bovendien doorscheme ren dat de betreffende patiënte door de complexiteit van haar aandoening überhaupt weinig kans op overleven had. Niet alleen in de Tweede Kamer, maar ook in de medische wereld wekten haar uitspraken verba zing. Volgens de ziekenhuizen is er wel degelijk sprake van een structureel beddentekort op de intensive care. Verzoeken van bijvoorbeeld het Academisch Medisch Centrum voor extra IC- bedden of IC-specialisten ble ven tot op heden onbeantwoord. Een smet op het blazoen van de nieuwe lijsttrekker van D66? De bijna politiek leider-in-ruste Van Mierlo moet geweten heb ben hoe gevaarlijk het is om een minister van Volksgezondheid tot lijsttrekker aan te wijzen. De gezondheidszorg raakt vrijwel iedere burger. In de vorm van hulpverlening door de huisarts, de specialist, de thuiszorg. De laatste maanden rommelt het binnen haar departement. Voor een lijsttrekker-minister verre van prettig. Kwetsbaar punt SP-Kamerlid Marijnissen somt nog een kwetsbaar punt voor Borst op: de organisatorische chaos op haar departement. „Binnenkort verschijnt daar een rapport van het organisatie-ad- viesbureau Twijnstra en Gudde over. De minister heeft begin dit jaar beloofd dat ze binnen een paar maanden haar departe ment weer op orde heeft. Ik ben benieuwd." Borst heeft de nei ging zaken zodanig te herformu leren dat uiteindelijk precies ge beurt zoals mevrouw het wil hebben, zegt specialistenvoor zitter Kingma. „Ze draagt het D66-denken uit: pragmatisch. Maar op een gegeven moment loopt ze tegen keuzes aan. Dan lijkt ze meer sociaal-democraat dan liberaal. Ze is een aanhan ger van het collectief. Het is moeilijk om met haar de degens te kruisen. Want je hebt steeds de neiging om hoffelijk tegen haar te zijn." DE MINISTERS Wijers van Economische Zaken en Sorgdrager van]» tie spreken geruststellende woorden. Nederland is niet rechteloos, worden na een uitspraak van het Europees Hof, die honderden Net ogi landse wetten en regelingen ongeldig maakt. En de strafvervoW gaat gewoon door, als we minister Sorgdrager mogen geloven. Echt overtuigen doen de bewindslieden niet. In hun ogenschijnlijk» mantige teksten klinkt twijfel door. Een vleug van de paniek, dier, dagenlang in Den Haag heerst. Er is opschudding onder de ambte, ren, juristen, accountants, officieren van justitie en rechters die me! eventuele kwalijke gevolgen van de uitspraak van het Europees Hoi maken kunnen krijgen. Zij willen duidelijkheid, maar die hebber niet gekregen. De lijst met ongeldige wetten wordt door Economi Zaken vooralsnog niet prijsgegeven. Met deze geheimhouding trekt minister Wijers de lijn door diehijj half jaar geleden heeft ingezet. Op het moment dat bekend werdt in Nederland honderden wetten (in Den Haag circuleert het getal,; bijna vierhonderd) geen rechtskracht hebben omdat ze niet bij dek ropese Commissie zijn aangemeld, besloot het kabinet tot geheiml, ding. Niet om de zaak in de doofpot te stoppen, maar om geen onnodigep niek te veroorzaken, aldus Wijers. Daarmee heeft hij een lelijke beas delingsfout gemaakt. Hij had de Tweede Kamer tijdig op de hou moeten stellen en niet moeten wachten tot hij een compleet overzij had van de problematiek. De maatschappelijke onrust die Wijers hes willen voorkomen, is na het lekken van de affaire vele malen gij dan wanneer Wijers de Kamer tijdig had geïnformeerd. Wijers zal de Tweede Kamer nog heel wat meer uit te leggen hefc Bijvoorbeeld het antwoord op de vraag hoe het mogelijk is dateent waarschijnlijk hoog aantal verplichte aanmeldingen bij de Europs Commissie niet heeft plaatsgevonden. Het door hem aangevoerde'jf brek aan coördinatie' bij zijn ambtenarenapparaat is een te zwalp cuus. Dat doet de ernst van de zaak geen recht. Door het Securitel-vonnis is de Nederlandse politiek nog eens extraii de neus op de feiten gedrukt. Nederland maakt zijn eigen zelfstand! wetten, maar het kan niet om Europese toetsing cq meldingspli heen. Het is te laat om daarover te gaan jammeren. Europa is een debepalende factor, ook voor de binnenlandse politiek. Politici enttj ambtenaren kunnen daar maar beter rekening mee houden. Ah het alleen maar om vormfouten te voorkomen die tot chaos in delt derlandse wetgeving kunnen leiden. -mr "1 artij i. Al* Den Haag - Het ministerie van Binnenlandse Zaken bestrijdt dat er in het rapport over de veiligheid van Nederlandse luchthaven: een aantal vergaande aanbevelingen zijn weggelaten. Zo geen advies op tafel gelegen om vluchten met grote passagierstoe stellen op de luchthavens Beek, Eelde en Twente onmiddellijk te staken omdat de brandweerkorpsen onvoldoende zijn uitgerust Dat heeft een woordvoerster van Binnenlandse Zaken gisteren meegedeeld, in reactie op een bericht in De Telegraaf dat op dringen van ambteraren van Binnenlandse Zaken een aantal ver gaande conclusies in de definitieve versie van het rapport 'Voor bereiding op vliegtuigongevallen op luchtvaarterreinen' is schrapt. HilversumStaatssecretaris Nuis dreigt de publieke omroeper (KRO, NCRV, EO, VARA, VPRO, TROS) op jaarbasis honden) 'miljoen gulden te korten op hun budget. Woensdag iS'er eën laat ste overleg tussen de omroepbestuurders en Nuis over het hoog opgelopen conflict. Eind vorig jaar heeft Nuis honderd miljoen aan omroepbijdragen op de plank gelegd. Dit geld zou beschikbaar komen als de roepbegrotingen spijkerharde bezuiningen lieten zien op de over headkosten. Omdat de omroepverenigingen in de ogen van Nuis onvoldoende bezuinigingsmaatregelen hebben genomen, wil bij het bedrag niet beschikbaar stellen. Hilversum - De Rotterdamse hoofdofficier van Justitie mr. De Uil vindt dat de omstreden korpschef Brinkman aan kan blijven. Wal De Wit betreft is er nog steeds een 'vertrouwenwekkende relatie' mogelijk met Brinkman. De hoofdofficier zei dat zaterdag voor het Radio 1 Journaal. De Wit gaat met zijn opvatting in tegen de mening van de burge meesters in de Rotterdamse regio die het vertrouwen in Brinkman hebben opgezegd. Op die bijeenkomst van afgelopen week was ook De Wit aanwezig. Daar is volgens hem bewust gekozen voor de formulering dat 'het vertrouwen was ondermijnd' en niet dal dat vertrouwen volledig verspeeld was. Amsterdam - Edo de Waart wordt chef-dirigent van de Neder landse Opera. Zijn benoeming is zaterdag door de opera bek gemaakt. De Waart begint in het seizoen 1999 en heeft een tract voor zes jaar. De benoeming van De Waart werd verwacht Hij was al eerder korte tijd chef-dirigent bij het gezelschap volgt Hartmut Haenchen op die vaste gastdirigent van wordt. Den Haag - De progressieve strafpleiter en oud-politicus i G.J.P. Cammelbeeck is vrijdag in zijn woonplaats Vreeland over leden. George Cammelbeeck (77) verwierf in de jaren zestig lande lijke bekendheid als voorzitter van het eerste Nederlandse televi sieforum met het programma Welbeschouwd. De 'rooie advocaat uit Eindhoven', verzetsman, Nieuw Linkser, lid van de Eerste Ka mer voor de PvdA, en voorzitter van het collega van bestuur vat de Universiteit van Amsterdam, maakte onder meer naam als ad vocaat van beroemde provo's als Roel van Duijn en Luud Schim- melpenninck. Door Paul de Schipper Breda/Antwerpen - Een een zame bus met stadslichten aan bij een verlaten stations plein. Breda, vrijdagavond half elf, de start van de nacht bus naar Antwerpen is weinig glorieus, vier passagiers, waarvan 25 procent verslag gever. Voor het eerst is er de mogelijk heid om een nachtje te gaan stap pen in Antwerpen zonder je druk te hoeven maken over de vraag hoeveel pilsjes je al op hebt. Lijn 19 is een van de meest concrete zegeningen van het Europa van de regio's, want de laatste nacht bus vertrekt pas om kwart voor drie vanuit Antwerpen richting Breda. Dat hebben Holland en België in het verleden nooit voor elkaar gekregen. Even uitproberen dus die nacht bus, op een prachtige zwoele avond. De bus van de ZWN is een r comfortabel geveerde touringcar die alleen wat bonkt op de veel gekwelde oneffen bestrating in het centrum van Breda. Daarna deinen we rustig over asfalt naar Antwerpen. Er is individuele ver lichting voor de passagiers en uit de luidsprekers klinkt het slepen de I need your love so bad van Fleetwood Mac. Wat is er mooier dan om zo, zwevend in vijftig mi nuten, naar die uitdagende gran de dame aan de Schelde gedragen te worden. Lijn 19 is een initiatief van drie samenwerkende vervoersonder nemingen: de BBA, de ZWN en de Belgische vervoersmaatschappij De Lijn. Deze ondernemingen bouwen met Lijn 19 voort op het fundament van de langzamer hand legendarische verbinding Breda-Antwerpen-Hulst, de na velstreng van openbaar vervoer die Zeeuws-Vlaanderen al gene raties lang met de rest van Ne derland verbindt. Zeeuws-Vlamingen kennen die verbinding beter als 'de Breda- bus', een bus die je een avontuur lijke passage bood door Zeeuws- Vlaamse grensdorpen en die je ingewanden op de proef stelde tijdens de doortocht over de kas seien van het Waasland. En, wat altijd zo vreemd was: hij reed door België, maar mocht er nooit stoppen. Om diplomatieke inci denten met de zuiderburen te voorkomen, is er nog een tijd ge weest dat er Nederlandse mare chaussees meereden om de por tieren te bewaken. Zodoende reed je vanuit Zeeland door de oude Waaslandtunnel over een brede boulevard Ant werpen binnen. Je bezag de cafés vanuit je cocon op wielen. Er wa ren rode stoplichten en roze en rode tl-buizen met mooie dames achter glasvitrines, maar stop pen? Nee, de chauffeur wilde geen oorlog met België. En zo passeerde je Antwerpen alsof je door een Oostblokland reed. Grenzen vervagen in het nieuwe Europa, de doorbraak voor de verbinding kwam op 29 mei 1994. Op die dag stapten de eerste Ne derlandse passagiers op de Ant werpse Rooseveltplaats uit de Breda-bus. „Sinds die tijd is het aantal passagiers naar Antwer pen met 25 procent gegroeid tot 300 a 400 per dag," vertelt Joost van Bladel van de BBA. De Breda-bus mocht dan nu in Antwerpen halt houden; er bleef een handicap, want na tien over acht 's avonds hield het op, want op dat tijdstip vertrok de laatste bus vanuit Breda. De busmaatschappij peilde de af gelopen tijd de belangstelling om de dienstregeling uit te breiden. Van Bladel: „Zodoende kregen we aanwijzigingen dat een late- avond-verbinding best wel eens een succes zou kunnen worden." En zodoende rijdt de nachtbus naar Antwerpen deze vrijdag avond over de E19 met een chauf feur die ingebouwd zit in een cockpit vol digitale rekenappara- tuur waarmee hij francs naar guldens kan vertalen en anders om. Voor de liefhebbers; een ritje op en neer naar Antwerpen kost 22,90. Wie na twaalven terug komt, betaalt in Antwerpen een nachttoeslag van 100 Belgische francs. In Antwerpen stopt de bus bij twee haltes: bij het cinema-com plex Metropolis en op de Roos- veltplaats in het hart van Ant werpen. Voor de start van een nieuwe busverbinding kan het ei genlijk niet mooier: Antwerpen op een warme voorjaarsavond. Toch, we stappen maar met z'n tweeën uit: een studente en de verslaggever. Er zijn slechtere tijdspasseringen dan achter een pilsje, in de rust van het terras en achter een kaarslampje een gat in de nacht wachten op de laatste bus. Antwerpen bij nacht glimt en glittert, het is een stad die je in haleert: de kroegen, het flaneren de volk, jong en mooi, ouder en rustiger, meer opgemaakt, wan delend verzet tegen zwaarte kracht en lelijkheid, een aange naam ogend straatleven. En bij elke teug het comfortabele gevoel dat je niet terug hoeft te rijden; geen drie kwartier in blik naar de bumper en de rode licht jes van je voorganger turen. Een avond zonder angst, zonder af wegen: een pilsje of een Spaatje? Door de week en 's avonds is er 's nachts om kwart voor één en kwart voor drie een bus terug naar Breda. Zoals in 1994 met de halte Antwerpen, starten de drie vervoersondernemingen met de nieuwe nachtbus Lijn 19 sober. De Rooseveltplaats, de halte in Antwerpen, is een ideale plek om op de bus te wachten. Je kunt een smeedijzeren bankje nemen on der de platanen, maar ook op het Kinshasa (rtr/afp/dpa) - De oofdstad van de Republiek 'ongo is gedurende het week- jnde veranderd in een chaos. Ie Cobra's, de militie van de 'ongolese ex-president Nguesso, amen gisteravond het presiden- eel paleis in Brazzaville in. ■et paleis van Lissouba is de be- Ingrijkste vesting van het Con- olese regeringsleger. Volgens oggetuigen is bij de gevechten ooral aan regeringszijde 'een root aantal' slachtoffers geval- >n Soldaten van het Congolese .ger trokken afgelopen weekein- oor Bob van Huët onden - Premier John Bruton oren. Hij zal op 26 juni plaatsm e Ahern. h< ie centrum-rechtse oppositie- Fianna Fail wordt met 77 ïtels de grootste in de 166 zetels illende Dail, het Ierse parle- lent, maar komt waarschijnlijk e zetels tekort om de voorge- omen regeringscoalitie te kun- en vormen met de rechtse Pro- ressieve Democraten (PD) van [ary Harney. De partij bleef ste en op slechts vier zetels. Maar en aantal onafhankelijke kandi aten én het nieuw gekozen Ierse ai'lementslid van Sinn Fein unnen Ahern voldoende steun ieden in de Dail, het Ierse parle- ient hern zelf toonde zich gisteren itimistisch. „Bertie Ahern heeft zijn leven allerhande zeer uit- mlopende coalities gesmeed, 'aar een wil is, is een weg", al- us de 45-jarige aankomende remier. ine Gael van premier John Bru in haalde 54 zetels. Bruton er- inde gisteren zelf dat er weinig nders op zat dan te vertrekken, ijn centrum-linkse 'Regen- oog'-coalitie kreeg maar 39 pro mt van de stemmen. Waar Brut- ns eigep partij nog redelijk Geneve (dpa/rtr) - Een Zwitserse sekte biedt op Internet aan mensen te klonen. Voor 200.000 dollar kunnen onvruchtbare of homosek suele paren een mens bestel len met dezelfde erfelijke aanleg als de vader of de moeder. Wie bij het onver hoopt overlijden van een kind of een ander geliefd per soon een 'identieke plaats vervanger' wil, kan voor 50.000 dollar regelen dat de sekte cellen van de levende persoon afneemt en bewaart voor het geval dat. Volgens de Zwitserse Sonn- tags Zeitung willen parle mentsleden dat minister Kol- ler van Justitie actie onder neemt om het klonen van mensen te verbieden. De sekte 'Raelian Movement' deelt op het Internet mee dat ze op de Bahama's de firma Valiant Venture heeft opge richt, die van plan is labora toria te vestigen in een land waar klonen niet verboden is. volgens sekte-deskundige Hugo Stamm uit Zürich heeft de Raelian Movement 40.000 welgestelde aanhangers in de hele wereld, waarvan onge veer 500 in Zwitserland. De aanhangers geloven dat het even op aarde in buiten aardse laboratoria is gescha pen. Volgens de sekte 'zal lonen de mensheid in staat stellen het eeuwig leven te verkrijgen'. De nachtbus bij het Bredase station. FOTO col 1*1 dichtsbijzijnde caféterras, twin tig meter van de halte. De eerste bus na twaalven rijdt vanuit Antwerpen leeg weg, de tweede en laatste, om kwart voor drie telt dus één passagier. Inder daad een sobere start. „De mensen weten het nog niet," zegt de chauffeur van Lijn 19, „het moet even z'n tijd hebben." Zijn bijrijder: „Ja, laten pen dat er meer publiek komt." „ui Joost van Bladel van de „We gokken met de nacht» een bepaald publiek. Hoe he gaat ontwikkelen weten niet, maar we verwachten minstens 25 procent meerP1 giers." fc'd JanP/rtr/dpa) - Alom Irrm6n twÜfels groter of de felt/nn"" en Monetaire Unie tart J Vfnr»de EU' °P tijd van len r?e toelatingseisen lij ter' pmtt nd te zwaar en liet i ïu ZOnder Duitsland is tan J^aar' Premier Kok wil Irdap l w r niet horen' Za" Pezoel »arde hii tijdens een [nkelvT Madrid dat hij geen latum ziet om de ingangs- ïaf hSi K°et in 1999 van start teelnem be grotingstekort bij de relnemende landen mag dan fan het R Ze dan drie Procent Kt Dat)rUt0 blnnenlands pro- bg iaaf t nVan aitsland was vo ls jaar 3,8 procent.

de Stem | 1997 | | pagina 4