Beladen rentree Gilles de Bilde Nederla; Zwoll 'Het gaat Ronaldo niet alleen om geld' Rijkaard aan basis renovatie voetbalstadion in Paramaribo Defensief trio redt Duitsland Tweede plf Jaspers in Invalbeurt 'zwarte schaap' maakt België-San Marino nog spannend SPORT PRIJSVRAGEN WK KWALIFICATIE UITSLAGEN Emmen doet nc DE STEM SPORT Bi VOETBAL KORT Nieuwe aanvallers voor Heerenveen Steaua Boekarest kampioen van Roemenië Brescia promoveert naar Serie A J e hoogte te brengen, nadat klantUlair gestarte Turk P e na tien pogingen en een MAANDAG 9 JUNI 1997 Door Henri van der Steen Lyon - Ronaldo gaat wel les/nietes naar Inter. Het is een vraag die miljoenen lief hebbers bezig houdt, vooral in Barcelona en Milaan. De bijbehorende getallen doen duizelen. De jonge ster zelf weigert er veel over te zeg gen, dus moeten vertrouwe lingen tipjes van de sluier oplichten. Zoals Cees van Nieuwenhuizen, de directeur van Nike, hoofdsponsor van het Braziliaanse elftal. Vol gens de Nederlander blijft Ronaldo het liefst in Barcelo na en is een akkoord met In- ter nog ver weg. Zaterdagmiddag in het kasteel waar de Braziliaanse selectie lo geert. Je zegt: 'Ronaldo, is het echt onmogelijk dat je bij Bar- celona blijft?' Hij zegt: „Dat is onmogelijk." Een andere jour nalist krijgt weer een ander zin netje van hem. „Slechte mensen bij Barcelona." Volgens Cees van Nieuwenhuizen meent Ro naldo het niet zo rot. Van de Nieuwenhuizen kent het wonderkind behoorlijk goed. „Van de week heb ik nog op z'n kamer gezeten, later zijn we nieuwe schoenen gaan passen. Heel ontspannen is hij. Tuurlijk heb ik hem nog gevraagd naar de stand van zaken. Ik begrijp dan dat een akkoord met Inter nog heel ver weg is en ik begrijp dat hij eigenlijk het liefste bij Barcelona blijft." Dat was tot voor kort ook offici eel het standpunt van het kale krachtmens. Van Nieuwenhui zen, gisteravond op de tribunes van de Stade Gerland in Lyon bij Brazilië-Italië: „Hij heeft drie maanden geleden een huis gekocht bij Barcelona, in het vertrouwen dat Barcelona de beloften zou nakomen." Die be loften gingen over een nieuw ne genjarig contract, dat het huidi ge - geldig tot 2002 - zou ver vangen. Van Nieuwenhuizen zegt dat de bedragen kloppen zoals die in de pers zijn geko men: Ronaldo zou van drie-en- een-half miljoen gulden naar acht miljoen per jaar gaan. „Kennelijk is er echter in de uit werking van de mondelinge af spraken iets verkeerd gegaan." Dat het Inter is dat van de gele genheid gebruik probeert te ma ken de Braziliaan in te lijven, verbaast niemand. Eind '94 was Ronaldo - net in dienst bij PSV - al eens een weekend in Milaan om er rond te kijken, zeer speci fiek bij Inter, waar Ronaldo ook een blauw-zwart shirt werd aangemeten. Van Nieuwenhuizen: „Het gaat Ronaldo niet alleen om geld, het gaat ook om de werk- en leefom geving. Een tweederangs ploeg? Nou, ik begrijp dat Inter hem heeft toegezegd dat hij twee of drie spelers mag meenemen. Ivan de la Pena (het jonge talent van Barcelona, red.) en Romario zouden meegaan naar Inter." Romario! Het verklaart mis schien waarom de 31-jarige zich op trainingen en in wedstrijden zo opvallend gedienstig opstelt ten opzichte van zijn elf jaar jongere ploegmaat. De nieuwste complicerende fac tor in het feuilleton-Ronaldo is de brief die de Spaanse voetbal bond heeft gehad van de FIFA. De wereldvoetbalbond zegt het daarin eens te zijn met Barcelo na. De club had geklaagd dat In- ter naar eigen zeggen een prin cipe-akkoord heeft met Ronal do, terwijl de clubs het nog niet eens zijn met elkaar. Overigens is Inter wel voornemens de ge vraagde prijs te betalen, want die ligt vast: 32 miljoen dollar, het dubbele wat Barcelona vori ge zomer PSV betaalde voor Ro naldo. Van Nieuwenhuizen weet trou wens zeker dat niet de make laars rond Ronaldo de dienst uitmaken. „De werkverhouding is heel duidelijk: Martins is de belangrijkste zaakwaarnemer, die neemt uiteindelijk alles door met Ronaldo en die beslist. De partner van Martins is Pita, ook een Braziliaan. De derde is de Italiaan Giovanni Branchini, die wordt ingeschakeld vanwege zijn kennis van de Europese transfermarkt." Afgelopen week hoorde Van Nieuwenhuizen nog iets nieuws: Ronaldo treedt pas op 30 juli naar buiten met zijn beslissing. Op 28 juni is de finale van de Copa Amerika, het Zuid-Ameri kaanse landenkampioenschap, daarna gaat de spits vier weken op vakantie. Van Nieuwenhui zen: „Hij heeft natuurlijk ook alle tijd." Hij wel, ja. Door Jaap Bakker Brussel - Bij een 5-0-tus- senstand in het voordeel van de Belgen bracht Gilles de Bilde de spanning terug in het stadion. Elke actie die hij als invaller in het slotkwartier tegen San Ma rino mocht maken, werd met argusogen bekeken. Bij elk balcontact werd verba le steun overstemd door af keurend gefluit. De vuistslag die De Bilde eind vorig jaar Krist Porte toediende, dreunde zo door bij elke stap die hij zaterdag zette. En o ironie, in het vak dat voor een deel uit zijn fanatiekste supporters bestond, brak prompt een vechtpartij(tje) uit. Op de terugkeer van een zwart schaap na was België tegen San Marino (6-0) een bijeenkomst van niks, al dachten 22.000 fans daar anders over. Vooral voor rust lie ten zij de ene wave na de andere door het Koning Boudewijnsta- dion rollen. België liep in die eer ste 45 minuten met vlot voetbal uit naar een 5-0-voorsprong en kinderhanden waren daarmee snel gevuld. „Het Belgisch voet bal heeft weer toekomst," riep zelfs bondscoach Georges Leek- ens na afloop. In de tweede helft leek het spel nergens meer op. „We hadden on ze energie verspeeld," aldus Leekens, die nu eenmaal de be schikking heeft over een elftal op leeftijd. Zo stonden er in zijn favoriete formatie acht spelers van 28 jaar of ouder, zaten op de bank nog eens drie dertigers en ontbraken twee van de mooiste voetballers van het land, Enzo Scifo (31) en Luc Nilis (30), alleen maar van wege blessureleed. Wil de huidige lichting Rode Duivels nog eens wereldkampioen worden, dan moet het echt volgend jaar ge beuren, en al speelt de ervaren ploeg onder leiding van Leekens 'Rode Duivel' Luis Oliveira (rechts) heeft het moeilijk tegen twee spelers van San Marino. weer wedstrijden met jeugdig elan, dan nog valt die kans te ver waarlozen. Omdat de tweede helft niks leuks meer te zien gaf, was het wachten al snel op Gilles de Bilde, de PSV-aanvaller die vandaag zijn 26e verjaardag viert. Om zes minuten over negen mocht hij zich gaan warmlopen, tegelijk met de andere reserves. „Anders had Gilles daar voor de tribunes in zijn eentje gelopen," zei Leekens. Even voor half tien volgde de invalbeurt. De Bilde betrad het veld tegelijk met Filip Haagdoren, want ook dat leek de bondscoach wel verstandig. De fluitconcerten werden er niet minder schril door en Haagdoren wist dat ze niet voor hem waren bestemd. Het terughalen van De Bilde was Leekens al voor de wedstrijd op veel kritiek komen te staan. „In België vond 'men' dat ik had moeten wachten tot de juridische procedure tegen De Bilde was voltooid," verklaarde Leekens. De Bilde verschijnt in oktober voor de rechtbank voor de klap waarmee hij Porte velde én voor een vechtpartij met twee verple gers. „Maar ik vond de tijd rijp om Gilles weer op te roepen, ben voor hem in de wind gaan staan. Natuurlijk zijn er altijd tien of twintig mensen die fluiten, maar daar moeten we ons niet door la ten leiden," aldus Leekens. Dat het er in zijn geboorteplaats Brussel meer dan twintig waren geweest, was ook De Bilde zelf opgevallen. „Maar ik had dat wel verwacht," vertelde het gewezen troetelkind van België nadat hij onder begeleiding van veilig heidsmensen in het perslokaal was gearriveerd. „Ik heb gepro beerd er tijdens de wedstrijd niet op te letten, maar eigenlijk was dat onmogelijk." De ambiance had de koele goal- tjesdief zelfs nerveus gemaakt. Terwijl er in de gehele wedstrijd nog geen speler was uitgegleden, schoof De Bilde bij zijn eerste ac tie prompt op zijn gat. „Gelukkig hield ik balbezit, anders was het begin echt rampzalig geweest," sprak hij met een korte lach. „Maar ik vond het moeilijk om er voor het eerst weer bij te zijn. Toch waren er ook supporters die me steunden, de reacties waren een beetje verdeeld. Ik denk dat de Franstaligen me het meest cy nisch volgen, geloof ook niet dat het boek nu gesloten is. Maar ik hoop wel dat het zwaarste achter de rug is." Voor het Belgisch elftal moet het zwaarste nog komen, voor Oranje trouwens ook. In september gaan de lage landen in een directe con frontatie de strijd aan om recht streekse plaatsing voor het WK in Frankrijk. Tegen die tijd zijn waarschijnlijk Nilis en Scifo er weer bij, is Luis Oliveira (28) misschien nog in de grootse vorm van afgelopen za terdag en behoort voor De Bilde een bewogen seizoen tot het ver leden. Vandaag gaat hij eerst eens op vakantie. Waarheen? „Naar het buitenland." BELGIË - SAN MAKINO 6-0 (5-0). 15. Staelens 1-0, 26. Van Meir 2-0, 27. Lokonda Mpenza 3-0, 32. Olivei ra 4-0, 44. Lokonda Mpenza 5-0, 85. Staelens 6-0. Scheidsrechter: Jirku (Tsj). Toeschouwers: 22.000. BELGIË: De Wilde; Van Meir, Cras- son (73. Haagdoren), Vidovie en De Roover; Van der Eist (85. Smidts), Staelens, Van Kerckhoven; Lemoine, Oliveira en Lokonda Mpenza (73. De Bilde). SAN MARINO: Federico Gasperoni; Gobbi (72. Manzaroli), Guerra, Maz- za en Bryan Gasperoni; Mauro Va lenten, Vanucci, Vittorio Valenten en Bacciochi (80. Mularoni); Delia Valle en Montagna (55. Gatti). Nederland 6S5AN0D 1 15 (23-3) België 6 5 0 1 15 (16-6) Turkije 5 2 1 2 7 (10-5) Wales 6 2 1 3 7 (14-12) San Marino 7 0 0 7 0 (0-37) Programma: 20 augustus: Turkije - Wales; 6 september: Nederland - Bel gië; 10 september: San Marino - Tur kije; 11 oktober: België - Wales en Nederland - Turkije. Utrecht (anp) - De Suri- profs zelf zullen met een wedstrijd tegen het natio nale elftal van het land van oorsprong de officieu ze aanzet geven tot de re novatie van het Andre Kamperveen-stadion van Paramaribo. Dat gebeurt aanstaande woensdag in Suriname. Het betekent dat de ontmoeting met de All-Stars uit Nederland (2-3), gisteren in de Galgen waard, een succesvol vervolg krijgt. In Utrecht kwamen bijna 9000 bezoekers af op de ontmoeting, waarvoor zich veel topspelers hadden aangemeld. De Suri naamse afdeling kende negen man die international waren, aan Nederlandse zijde stonden er zes. Eén naam sprong er on miskenbaar boven uit, dat was die van Frank Rijkaard. Voor het eerst sinds hij twee jaar ge leden stopte, speelde hij weer eens een 'echt' duel. Geprezen Vooral Rijkaard werd gepre zen door de organisatie, in sa menwerking met de KNVB in handen van de Stichting Voet balsport Suriname. Voorzitter Ahmadali: „Met name hem zijn we zeer erkentelijk. Toen we voor het eerst met de plan nen kwamen, was ik bijzonder huiverig. Vervolgens bleek hij van de genodigden de eerste die een fax terugstuurde. Hij kwam. Dat is een geweldige stimulans voor het evenement geweest." Het voornaamste doel - de wedstrijd werd ook gespeeld in het kader van het jaar van de sport tegen racisme - was geld bijeen te krijgen voor het And- re Kamperveen-stadion. We gens gebrek aan veiligheid werd het twee jaar geleden, uitgerekend na een duel van de Suriprofs, gesloten. „We had den gehoopt op een ton. Dat halen we hier zeker uit," zei Ahmadali. Zanderij De wedstrijd werd gespeeld precies acht jaar en een dag na de ramp op Zanderij met het SLM-vliegtuig, waarbij 175 doden vielen. Slechts drie spe lers van de meereizende Suri- selectie overleefden de ramp. Formeel had de happening in Utrecht daar niets mee te ma ken. Als ook eerder bij verge lijkbare bijeenkomsten bleek de betrokkenheid van de Suri naamse 'sterren' groot. Middenveld Coach Ten Cate begon met een middenveld Winter, Rijkaard, Seedorf en Vanenburg. Groot ste verrassing was wel dat Rijkaard het negentig minuten volhield. De uitnodiging, zo zei hij, had hem 'een beetje' wakker gemaakt. „De laatste twee jaren waren voor mij ei genlijk een grote vakantie. Na de uitnodiging voor dit duel ben ik maar weer een beetje gaan lopen, heb ik zelfs twee keer gespeeld met de oud-in ternationals. Het is niet zo dat ik nu vind te vroeg te zijn ge stopt, maar ik denk ook niet dat dit optreden eenmalig is geweest." Onderscheiding Rijkaard behoorde tot een be perkt groepje, dat in de rust van het duel in de Galgen waard een onderscheiding van de Surinaamse voetbalbond kreeg wegens grote verdienste voor de sport in het land. Ook Edu Nandlal, een van de over levenden van de SLM-ramp, kreeg de betreffende medaille. SURIPROFS - ALL-STARS- TEAM 2-3 (1-0). 14. Echteld 1- 0, 55. Sibon 1-1, 62. Van der Luer 1-2 (strafschop), 81. Trustfull 2-2, 83. Mols 2-3. Scheidsrechter: Van der Ende. Toeschouwers: 7000. SURIPROFS: Menzo; Vrede, Monkou (46, Trustfull), Rijk aard en Atmodikoro (46. Goos- sen); Winter (46. Wouden), Jer ry Simons (46. Blinker), Seedorf en Vanenburg; Echteld en Hel der (46. Gorré). ALL-STARS: Hesp (46. Zoete- bier); Sturing (46. Van der Net), Hoogma, Van den Brom en Ger ard de Nooijer; Bosvelt (76. Lindenbergh), Van de Luer en Brusselers; Makaay (46. Mols), Sibon (61. Dennis de Nooijer) en Van Galen (46. Van der Hoe ven). Kiev (dpa) - Doelman Köpke en de verdedigers Sammer en Kohier hebben Duitsland za terdag behoed voor een ne derlaag. Het drietal redde in Kiev tegen Oekraïne een punt voor de Europees kam pioen; 0-0. Door het gelijke spel bleven de Oekraïners in groep 9 in de strijd om kwalificatie voor het WK aan de leiding met 14 punten uit acht duels, de Duitsers hebben 12 uit zes. Het doel - minimaal een punt - werd bereikt, de manier waarop gaf stof tot nadenken in het kamp van bondscoach Vogts. Desondanks heeft Duitsland prima vooruitzichten de plaat- singstrijd als groepswinnaar af te sluiten. De Duitsers hebben nog vier wedstrijden op het pro gramma staan uit tegen Noord- Ierland en thuis tegen Portugal, Armenië en Albanië. „Zelf initiatief nemen, niet af wachten," luidde het parool van Vogts vooraf. Slechts deels slaagden de discipelen van de vroegere verdediger die op dracht uit te voeren, ondanks het feit dat de kleine keuzeheer de videobeelden van de eerste wedstrijd in Bremen (2-0 zege) tot in den treure had afgedraaid. Weer speelden de Duitsers te ver van hun opponenten, waren niet energiek genoeg in de duels en gaven de tegenstanders te veel ruimte. Kohier en Sammer in het cen trum wisten nog wel raad met de snelle en gevarieerde aanval met Tsjevtsjenko, Rebrov en Nag- ornjak, maar de middenvelders Helmer, Ziege en Basler bleken niet in staat de Duitse aanval te voeden. Het begin was voor Duitsland nog veelbelovend. In tien minuten kreeg het twee kansen via Wosz en en Kirsten. Daarmee was Duitsland uitge speeld. Oekraïne nam de regie over en testte doelman Köpke. Hij behoedde twee keer zijn ploeg voor tegentreffers en kreeg vlak voor rust de hulp van de lat. De tweede helft begon zoals de eerste was geëindigd. Met kan sen voor het thuisland. Köpke was niet te passeren. „Ik ben niet ontevreden," zei Vogts la ter. „We hebben ons doel be reikt. Het middenveld functio neerde niet optimaal. De verbin ding met de aanval klikte niet. Kirsten en Klinsmann liepen er een beetje verloren bij." In Europa kreeg Portugal, op het EK nog een van de meest aansprekende teams, kwalifica tie weer enigszins in zicht. Het team, met Ajacied Dani in de basis, versloeg in dezelfde groep als Duitsland en Oekraïne Alba nië met 2-0. Gezien de kansen, onder meer voor Dani, had de wedstrijd minstens op 5-0 moe ten eindigen. Denemarken Denemarken, met Heerenvener Tomasson en ex-PSV'er Heintze in de basis, versterkte de koppo sitie in groep 1. Het won in Ko penhagen met 2-0 van Bosnië- Herzegowina door treffers van Rieper en Molnar. De door Ajax begeerde Brian Laudrup speelde de hele wedstrijd, broer Michael was geblesseerd en keek toe. Griekenland, met een wedstrijd meer gespeeld, heeft drie punten achterstand. Kroatië staat op zes punten. Schotland, dat met 1-0 won (strafschop McAllister) van Wit- Rusland, heeft in groep 4 goede vooruitzichten op kwalificatie. Ofschoon Oostenrijk qua ver- liespunten er beter voorstaat. De ploeg won met 3-1 van Let land. Tussen de nummer één en twee gaapt een kloof van vier punten, maar Oostenrijk speelde twee wedstrijden minder. Zwe den won moeizaam van Estland (3-2) en staat op de derde plaats. Rusland In groep 5 is de spanning weer terug. Rusland, de nummer twee, versloeg koploper Israel met 2-0 en nam de bovenste plaats over. Met Bulgarije, dat met grote cijfers (4-0) won van Luxemburg, strijden de drie landen om één WK-ticket. Het onderlinge verschil is klein. In Moskou zorgde de regen voor een zware wedstrijd. Op de doorweekte mat was goed voet bal niet mogelijk. De Russen de den desondanks de beste poging. Radimov (8e minuut) en Kosola- pov (38e minuut) scoorden. In het Finse elftal dat in groep 3 Azerbaidzjan met 3-1 versloeg, was Nederlands de voertaal. Litmanen (Ajax), Hyypia (Wil lem II), Sumiala (NEC), Nuorela (FC Zwolle), Nurmela (Emmen) en Kolkka (Willem II) zijn actief in de Nederlandse competitie. Volgend jaar komt daar Koski- nen (Willem II) nog bij. Het WK is ver weg in de poule waar Noorwegen en Hongarije de meeste kans maken. Heerenveen - Heerenveen heeft twee nieuwe aanvallers aange. trokken. Radoslav Samardzic (Volendam) en Ruud van Nistel- rooy (FC Den Bosch) tekenden een driejarig contract. Beide spe lers waren het afgelopen seizoen topscorer bij hun club. Samard. zie (26) maakte negen doelpunten, Van Nistelrooy (20) twaalf, a zijn de beoogde opvolgers van Igor Korneev (Feyenoord), Jon Da- hl Tomasson (Newcastle United) en Romeo Wouden (Boavista) Boekarest - Steaua Boekarest is in de 33e en voorlaatste speel ronde van de competitie kampioen van Roemenië geworden Steaua won van nummer twee FC National met 3-1 en kwau daardoor op vijf punten voorsprong. Rome - Brescia keert weer terug naar de hoogste Italiaanse voet balcompetitie. De ploeg promoveerde gisteren, een speelronde voor het einde, na het gelijke spel (1-1) tegen Reggina. Welke teams Brescia vergezellen naar de hoogste divisie, wordt volgen de week beslist. Voor drie plaatsen komen vier clubs in aanmer- king: Empoli, Lecce, Bari en Genoa. Toto 23:3-1-1-1-3-2-2- 2-1-1-1-3. Lotto 23:28 - 9 -23 -29- 6 -3. Reservegetal: 35. Cijferspel: 472661. Duitse lotto: 4-9-14-41-45 - 47. Reservegetal: 3. Supergetal: 4. Spel n 8521351. Super 6: 585018, Belgische lotto: 4 - 11 - 24 - 31 - 37 - 40. Reservegetal: 17. Jokergetal: 4610611. EUROPESE ZONE GROEP 1 DENEMARKEN - BOSNIË-HER- ZEGOWINA 2-0 (0-0). 67. Rieper 1-0, 90. Molnar 2-0. Scheidsrech ter: Ihring (Slw). Toeschouwers: 41 592 DENEMARKEN: Schmeichel; Laursen, Rieper, Hoegh en Heint ze (80. Schjoenberg), Helveg, Niel sen, Tomasson (52. Frandsen) en Thomsen; Pedersen (66. Molnar) en Brian Laudrup. STAND Denemarken 5 4 1 0 13 11-2 Griekenland 6 3 1 2 10 8-4 Kroatië 5 2 3 0 9 10-6 Bosnië-Herz. 5 1 0 4 3 3-11 Slovenië 5 0 14 1 4-13 Volgende wedstrijden: 20 augus tus: Bosnië - Denemarken, 6 sep tember: Kroatië - Bosnië, Slovenië - Griekenland. GROEP 2 BATUMI. GEORGIË - MOLDA VIË 2-0 (1-0). 27. Arveladze 1-0, 51. Kinkladze 2-0 (strafschop). Toeschouwers: 17.000. STAND Italië 6 5 1 0 16 11-1 Engeland 6 5 0 1 15 11-2 Polen 5 1 1 3 4 3-8 Georgië 4 1 0 3 3 2-5 Moldavië 5 0 0 5 0 2-13 Volgende wedstrijden: 14 juni: Po len - Georgië, 10 september: Enge land - Moldavië, Georgië - Italië. GROEP 3 HELSINKI. FINLAND - AZER BEIDZJAN 3-0 (0-0). 59. Vanhala 1-0, 64. Litmanen 2-0, 81. Sumiala 3-0. Scheidsrechter: Hamer (Lux). Toeschouwers: 13.417. BOEDAPEST. HONGARIJE - NOORWEGEN 1-1 (1-1). 8. Rudi 0-1, 22. Kovacs 1-1. Scheidsrech ter: Elleray (Eng). Toeschouwers: 20.000. STAND Noorwegen 5 3 2 0 11 11-2 Finland 5 2 1 2 7 8-6 Hongarije 5 2 1 2 7 5-5 Zwitserland 4 2 0 2 6 4-4 Azerbeidjan 5 1 0 4 3 2-13 Volgende wedstrijden: 20 augus tus: Finland - Noorwegen, Honga rije - Zwitserland. GROEP 4 MINSK. WIT-RUSLAND SCHOTLAND 0-1. 50. McAllister 0-1 (strafschop). Scheidsrechter: Cakar (Tur). Toeschouwers: 8500. RIGA. LETLAND - OOSTEN RIJK 1-3 (0-0). 55. Heraf 0-1, 81. Polster 0-2, 82. Stoger 0-3, 87. Astafjev 1-3. Scheidsrechter: Jol (Ned). Toeschouwers: 7000. Rode kaart: 37. Pahars (Let). TALLINN. ESTLAND - ZWE DEN 2-3 (0-1). 13. Dahlin 0-1. 53. Zetterberg 0-2 (strafschop), 73. Kennet Andersson 0-3, 75. Oper 1- 3, 85. Kristal 2-3. Scheidsrechter: Wojcik (Pol). Toeschouwers: 2500. STAND: Schotland 8 5 2 1 17 9-2 Oostenrijk 6 4 1 1 13 8-4 Zweden 6 4 0 2 12 12-7 Letland 7 2 1 4 7 9-11 Wit-Rusland 6 1 14 4 3-10 Estland 7 1 1 5 4 4-11 Volgende wedstrijden: 20 augus tus: Estland - Oostenrijk, Wit- Rusland - Zweden. GROEP 5 MOSKOU. RUSLAND - ISRAËL 2-0 (2-0). 8. Radimov 1-0,k 38. Ko- solapov 2-0. Scheidsrechter: Gra- bher (Oos). Toeschouwers: 30.000. BOURGAS. BULGARIJE LUXEMBURG 4-0 (1-0). 43. Stoitsjkov 1-0 (strafschop), 47. Kostadinov 2-0, 50. Balakov 3-0 (strafschop), 81. Letsjkov 4-0. Scheidsrechter: Cardoso Cortez (Por). Toeschouwers: 22.000. STAND Rusland 6 4 2 0 14 15-2 Israël 7 4 1 2 13 9-6 Bulgarije 5 4 0 1 12 14-5 Cyprus 6 1 1 4 4 5-14 Luxemburg 6 0 0 6 0 1-17 Volgende wedstrijd: 20 augustus: Bulgarije - Israël. GROEP 6 TOFTIR. FAEROËR - MALTA 2-1 (2-0). 6. Arge 1-0, 41. Jonsson 2-0, 47. Agius 2-1 (strafschop). Scheidsrechter: O'Hanlon (Ier). Toeschouwers: 6.400. Rode kaart: 47. Dam (Far), 83. Attard (Mal}. BELGRADO. JOEGOSLAVIË - SLOWAKIJE 2-0 (1-0). 17. Savi- cevic 1-0, 75. Mijatovic 2-0. Scheidsrechter: Mikkelsen (Den). Toeschouwers: 45.000. VALLADOLID. SPANJE - TSJE CHIË 1-0 (1-0). 40. Hierro 1-0, Scheidsrechter: Dallas (Sch). Toe schouwers: 35.000. STAND Spanje 8 6 2 0 20 21-4 Joegoslav. 8 6 1 1 19 23-6 Slowakije 6 4 0 2 12 14-7 DeFaeröer 7 2 0 5 6 9-24 Tsjechië 5 1 1 3 4 7-4 Malta 8 0 0 8 0 2-31 Volgende wedstrijd: 20 augustus: Tsjechië - Faroer. GROEP 8 MACEDONIË - IJSLAND 1-0 (0- 0). 53. Hristov 1-0. Scheidsrechter: Zjoek (WRu). Toeschouwers: 15.000. Rode kaart: Micevski (Mac). STAND Roemenië 6 6 0 0 18 20-0 Macedonië 7 4 1 2 13 19-10 Ierland 6 3 1 2 10 15-4 Litouwen 5 3 0 2 9 6-5 IJsland 5 0 2 3 2 1-8 Liechtenstein 7 0 0 7 0 2-36 Volgende wedstrijden: 11 juni: IJsland - Litouwen, 20 augustus: Ierland - Litouwen, Liechtenstein - IJsland, Roemenië - Macedonië. GROEP 9 KIEV. OEKRAÏNE - DUITS LAND 0-0. Scheidsrechter: Vag- ner (Hon). Toeschouwers: 60.000. PORTO. PORTUGAL - ALBANIË 2-0 (1-0). 14. Joao Pinto 1-0,71. Figo 2-0. Toeschouwers: 25j000. STAND Oekraïne 8 4 2 2 14 7-6 Duitsland 6 3 3 0 12 11-4 Portugal 7 3 3 1 12 7-2 N-Ierland 7 1 4 2 7 5-5 Armenië 6 0 5 1 5 4-8 Albanië 6 0 15 1 3-12 Volgende wedstrijden: 20 augus tus: Noord-Ierland - Duitsland, Portugal - Armenië, Oekraïne - Albanië. AFRIKAANSE ZONE GROEP 1 LAGOS. NIGERIA - KENIA 3-0 (2-0). 12. Oliseh 1-0, 43. Ammuni- ke 2-0, 81. Oruma 3-0. Toeschou wers: 50.000. STAND Nigeria 5 4 1 0 13 (10-3) Kenia 5 2 1 2 7 (7-10) Guinea 4 2 0 2 6 (6-4) Burkina Faso 4 0 0 4 0 (4-10) Nigeria naar eindronde WK. GROEP 2 Uitslagen: Egypte - TUnesië 0-0, Liberia - Namibië 1-2. STAND Tunesië 5 4 1 0 13 (6-1) Egypte 5 2 1 2 7 (10-5 Liberia 5 113 4 (2-5 Namibië 5 113 4 (6-13) Tunesië naar eindronde WK. GROEP 3 JOHANNESBURG. ZUID-AFR - KA - ZAMBIA 3-0 (2-0). 8. Mkhal- ele 1-0,16. Masinga 2-0, 74. Willi ams 3-0. Scheidsrechter: El Ghan- dour (Egy). Toeschouwers: 80.000. Gele kaarten: Masinga, Radebe (Zuid-Afrika), Malitoli, Chongo en Lota (Zambia). STAND Zuid-Afrika 5 3 11 10(6-3 Congo 4 2 1 1 7 4-4 Zambia 5 1 2 2 5 (5-6 Dem. Rep. Congo 4 0 2 2 2 (4-6) GROEP 4 LUANDA. ANGOLA - KAME ROEN 1-1 (0-0). 48. Mboma 0-1, 55. Maieco 1-1. STAND Kameroen 5 3 2 0 11 (6-9 Angola 5 2 3 0 9 6-3 Zimbabwe 5 113 4(5-5) Togo 5 1 0 4 3 (3-11) GROEP 5 CASABLANCA. MAROKKO GHANA 1-0 (0-0). 77. Raghib l-« Toeschouwers: 90.000. STAND Marokko 5 4 10 13(12-2) Ghana 5 13 16 7" Sierra Leone 4 1 12 4 (2 Gabon 4 0 13 1(1-') Marokko naar eindronde WK. OCEANISCHE ZONE Tweede ronde, groep 2: rip Nieuw-Zeeland 0-1 (0-0). AZIATISCHE ZONE Groep 8: Turkmenistan - Vietna» 4-0 (2-0), China - Tadzjikistan "-»■ Stand: 1. China 5-13 (9-2), Tadzj kistan 5-10 (10-2), 3. Turkmei® tan 5-6 (8-8), 4. Vietnam 5-0 V 17). VOETBAL NK ZATERDAGAMATEURS Harderwijk. WOG - FC LISSE 1- 2 (0-0). 55. Simons 0-1, 60. Ras 0- 2, 73. Zwep 1-2. Scheidsrechter: Slot. Toeschouwers: 6.000. Stand: 1. FC Lisse 3-6 (7-4), 2. WOG 3-6 (5-3), 3. GVW 2-0 (0- 5). Volgende wedstrijd: dinsdag 10 juni: FC Lisse - GVW. NK ZONDAGAMATEURS Haaksbergen. HSC'21 - AFC'34 4- 0 (1-0). 24. Visser 1-0, 62. Wijnrid- der 2-0, 89. De Vries 3-0,90. Wijn ridder 4-0. Scheidsrechter. shuijse. Toeschouwers: lzou«jj kaarten: Mossel, Huisman (Höw. Boersma, Cote (AFC). g Stand: 1. HSC'21 3 «speddl* punten doelcijfers 10-6, 2. B 2-3 (5-4), 3. AFC'34 3-3 (5-10)- Volgende wedstrijd: woensdag. Baronie - HSC. KWALIFICATIE EK ONDER Groep 7: België - San Marino Stand: Nederland 6-13, Wal 12, België 6-10, Turkije 5-9, Marino 7-0. pB STEM Santiago de Chile (anp) - Ajax he< zaterdagavond ook de tweede we strjjd van de toernee door Zui Amerika verloren. Na de 3-2 teg Boca Juniors in Buenos Aires, ei digde de wedstrijd tegen Univer; dad Catolica in de Chileense hoof stad Santiago met dezelfde cijfers. Ajax was uiterst ontevreden 01 scheidsrechter Pena. De Chileen gaf Amsterdammers twee rode kaarten. E garde mocht al na 20 minuten vertrekk Zwolle (anp) - Met de volle winst uit twee wedstrijden is FC Zwolle de onver wachte favoriet in poule A van de nacompetitie. Trai ner Jan Everse wil nog niet over promotie praten. „Wij leven van wedstrijd naar wedstrijd," zei hij zaterdag na de overwinning 1-0 op RKC. Ristila maakte voor 5750 toe schouwers het enige doelpunt. De Fin haalde in de achttiende mi nuut vanaf de rand van het straf schopgebied uit na een voorzet van de Roemeen Ilie. Het was één van de weinige hoogtepunten in het matige duel. De zege van FC Zwolle was voor al verdiend gezien de lamlendige instelling van de Waalwijkers, die op basis van hun ervaring dachten met een minimale krachtsinspanning een maximaal resultaat te kunnen behalen. De spitsen Wijnhard en Van Arum waren onzichtbaar, op het mid denveld was Zwollenaar Sinkgra- ven de almachtige speler. De Bra bantse trainer Bert, Jacobs hield Muller en Streppel tot in de slot fase op de bank, juist twee spelers die een wedstrijd kunnen beslis sen op basis van hun werklust. „Dit hadden we nooit verwacht," zei Everse, coach van de Overijs selse ploeg, die eerder in het be kertoernooi op eigen veld de ere divisieclubs Volendam en Fortu- na Sittaré uitschakelde. RKC had door die resultaten gewaar schuwd moeten zijn. Emmen Emmen doet in groep A van de nacompetitie nog mee om de bo venste plaats. De ploeg van trai ner Azing Griever won gister middag op eigen veld met 1-0 van ADO Den Haag. René Grummel scoorde na ruim een uur uit een omstreden strafschop. Emmen speelt de komende week twee keer tegen koploper FC Zwolle. Het team van Griever, dat in de eerste wedstrijd met 2-0 van RKC verloor, heeft de pro motiekansen dus nog in eigen hand. ADO Den Haag is na de tweede nederlaag vrijwel uitgeschakeld. „Toch geef ik de strijd nog niet °P," mokte trainer Mark Wotte, die na afloop fel uithaalde naar arbiter Van Dijk. Emmen was voor ruim 4000 toe schouwers de betere ploeg. Maar d te D P T nr T a V' g' O D v b d R Van onze biljartmedewerker Monte Carlo - Torbjörn Blomd overmacht, het Crystal Kelly dri co gewonnen. De Zweedse werel zeven partijen. Blomdahl was o< 1995 en '96. Dick Jaspers, die werd dit keer tweede. De Willebrorder dankte dit f aan Frédéric Caudron, die in 1 laatste ontmoeting ver- j zuimde om in de 34e en gelijk- i ®akende beurt de stand op ge- 1 aspers met een ultieme serie 1 van zeven als eerste bij de vijf- 1 4o\ Punten was gekomen (50- i 1 Ludo Dielis had op de slotdag 1 aspers nog kunnen verdrin- gen als hij van Blomdahl zou winnen. Dat lukte niet, Blom- oahl won met 50-46 in 36 eurten en bereikte daarmee Persoonlijk toernooige- (1 976) Van bi^na tWee ui?1)' Semih Sayginer had nog i) °P de schaduwpositie achter Blomdahl, maar de mèenT°rS'Pr0ng volledig en 7 Z1]n PartiJ tegen Mar- anetti. De Italiaan bleef 4 1 2 5 5 5 koel. maakte series van 10 en 13 en won uiteindelijk dankzij Punten uit de laatste 10 po-

de Stem | 1997 | | pagina 14