Veel wetten door fout niet geldig Opkoi Algeri wat m Paars ruziet verder over streekvervoer CBS niet eens met pleidooi Bolkestein voor volkstelling Coalitie botst over aanpak varkenspest Haastwei Muskens opent in boek opnieuw aanval op armoede Stadsprovincie komt er wellicht niet meer de stem destem Geld voor slachtoffers van asbest de stem BINNENLAND Blaastest mag m feite met meer Gehandicapten eisen rechten in EU-verdrag COMMENT/ Criteria versoepelen BINNENLAND KORll 'Verkiezingen v Nieuwe kleine Mill VRIJDAG 6 JUNI 1997 Van onze Haagse redactie Den Haag - WD en D66 zijn gisteren in hevige aanvaring gekomen met hun coalitiepart ner PvdA over het aanbesteden van buslijnen in stad- en streekvervoer. Ondanks een eerder bereikt compromis ein digde het debat hierover in de Tweede Kamer in een impasse. De Kamerleden Remkes (WD) en Van 't Riet (D66) reageerden woe dend toen hun collega Van Gijzel (PvdA) het akkoord tussen de drie fracties heel anders bleek uit te leggen. Remkes en Van 't Riet wa- ren vooral boos omdat na grote concessies van hun kant in het standpunt van de PvdA ineens geen millimeter beweging bleek te zitten. „En dat terwijl zelfs ande re PvdA-leden tegen ons hebben gezegd dat we wel erg veel hebben toegegeven," mopperde Van 't Riet na het debat. De PvdA verzet zich tegen het ver plicht aanbesteden door provin cies en gemeenten van buslijnen, onder andere uit vrees dat onren dabele lijnen worden afgestoten. Volgens minister Jorritsma (WD, Verkeer) is die angst ongegrond, omdat de overheid zelf voorwaar den stelt aan de busbedrijven. Zij wil de marktwerking in het open baar vervoer zo snel mogelijk in voeren, om op die manier een be ter en goedkoper openbaar ver voer te bereiken. De steun van de PvdA is nodig om het plan door de Tweede Kamer te krijgen. WD en D66 besloten daarom deze week hun coalitiege noot tegemoet te komen door voorlopig te beginnen met vrijwil lig aanbesteden op beperkte schaal, verspreid in het land. Als stok achter de deur zou een over enkele jaren in te voeren wettelij ke verplichting gelden. In het jaar 2003 zou dan nog wor den bekeken of dit systeem van marktwerking niet te veel nadelen oplevert en alsnog zou moeten worden teruggedraaid. Van Gijzel ontkende gisteren de afspraak dat mislukking van het vrijwillig aan besteden automatisch zou leiden tot gedwongen aanbesteden. Concessies waarmee Jorritsma naar haar zeggen 'grote moeite' heeft, maar waar ze wel mee kan leven. De discussie spitste zich gisteren toe op de vraag wat moet gebeuren als gemeenten en pro vincies toch niet vrijwillig aanbe steden. Arnhem en Nijmegen heb ben Jorritsma onlangs per brief laten weten veel meer te zien in samenwerking dan in verplichte aanbesteding. Volgens Van Gijzel heeft het geen enkele zin overheden tot vrijwillig aanbesteden te verplichten als ze niet willen. In de ogen van Jorrits ma toont het voorbeeld Arn hem/Nijmegen juist aan dat de wet achter de hand moet worden gehouden. Het debat over de con currentie in het streekvervoer wordt binnenkort vervolgd. In de tussenliggende tijd zullen de coa litiepartijen waarschijnlijk op nieuw proberen op één lijn te ko men. Den Haag (anp) - Een hele reeks Nederlandse wetten en rege lingen blijkt niet toepasbaar omdat de regering verzuimd heeft de Europese Commissie in Brussel op de hoogte te stellen van de technische voorschriften die erbij horen. Door die fout zijn alcoholtests en snelheidscontroles die worden gehouden momenteel in feite ille gaal. Het stellen van eisen aan bijvoorbeeld speelautomaten, autobussen, bezinepompen, vuurwapens en bestrijdingsmid delen mag eigenlijk niet meer. Van tal van milieu-regelingen is de wettelijke basis weggevallen. De lidstaten van de Europese Unie moeten op grond van een richtlijn van de Commissie uit 1984 de technische voorschriften aan Brussel melden. De Haagse departementen hebben dat in een groot aantal gevallen nagelaten. Het gevolg is dat veel regelingen ongeldig zijn, zo blijkt uit het re cente Securitel-arrest van het Hof van Justitie van de Europese Gemeenschappen. Brussel heeft een centrale melding van techni- Den Haag (anp) - Staatssecreta ris De Grave van Sociale Zaken wil geld uittrekken voor asbest slachtoffers die nergens een scha devergoeding kunnen claimen omdat hun werkgever niet meer bestaat of omdat hun zaak is ver jaard. De Grave denkt dat jaarlijks zo'n honderd asbestslachtoffers voor een uitkering in aanmerking zul len komen. Het gaat om een tegemoetko ming, niet om een volledige scha devergoeding. Asbestslachtoffers die hun zaak voor de rechter uit vechten krijgen, gemiddeld een ton toegewezen. Aan een derge lijk bedrag denkt De Grave niet. Als iemand ziek wordt door het werken met asbest, gebeurt dat vaak pas na vele jaren. De wette lijke verjaringstermijn bedraagt nu dertig jaar. Daardoor lopen veel asbestslachtoffers een scha devergoeding mis. Het ministerie van Justitie bekijkt of de verja ringstermijn kan worden ge schrapt. Uit berekeningen van Sociale Za ken blijkt dat de komende 35 jaar 40.000 gevallen van asbestziek ten zijn te verwachten. sche voorschriften in 1984 ver plicht gesteld in verband met het vrije verkeer van goederen bin nen de EU. Minister Wijers van Economi sche Zaken heeft, als coördine rend bewindsman in deze zaak, de Tweede Kamer ingelicht over de jarenlange nalatigheid. De ge volgen 'kunnen ernstig zijn', schrijft de minister aan de Ka mer. Wijers stelt dat hij nog niet helemaal zicht op het probleem heeft, maar 'ik heb inmiddels moeten vaststellen dat het om een groot aantal regelingen lijkt te gaan'. Uit onderzoek is inmiddels ge bleken dat alle ministeries, met uitzondering van Algemene Za ken en Buitenlandse Zaken, 'technische voorschriften hebben vastgesteld in strijd met de richt lijn'. In de tv-rubriek Nova bleek gis teravond dat Wijers in een brief aan de ministerraad melding heeft gemaakt van 368 regelin gen, waarbij de Europese Com missie niet op de hoogte is ge steld van de technische voor schriften. Daarbij gaat het om zaken als blaastests en snelheids controles, veiligheidseisen aan autobussen en bezinepompen en milieuhygiënische regelingen. Vertrouwen Wijers schrijft het kabinet dat een groot aantal wetten niet meer mag worden toegepast. Toch wil de regering daarmee doorgaan. Want: 'Het staken van de wetge ving zal op onvoorziene wijze in grijpen in het maatschappelijk leven', aldus Wijers aan zijn col lega's. Bovendien vreest hij dat het vertrouwen van de burgers in de overheid ernstig zal worden geschaad. Wijers houdt bovendien rekening met de mogelijkheid dat bedrij ven en particulieren gebruik gaan maken van het feit dat al lerlei regelingen door het Securi tel-arrest niet langer geldig zijn. De regering heeft de kwestie in middels aangekaart bij de Euro pese Commissie. Andere landen kampen met een soortgelijke problematiek, schrijft Wijers aan de Tweede Kamer. Om in de toe komst te voorkomen dat dit op nieuw gebeurt werkt Wijers sa men met minister Sorgdrager van Justitie aan nieuwe richtlij nen. Van onze Haagse redactie Den Haag - De volkstelling is een achterhaalde en dure metho- de om gegevens te verzamelen. Koppeling van gegevensbestan den, aangevuld met enquêtes en schattingen, levert meer en be trouwbaarder informatie op. zijn methodes om dat te 'repare ren', aldus Van Bochove. Hij vermoedt dat er in de Neder landse mentaliteit iets grondig is veranderd. Bij de volkstelling in 1961 waren er twee weigeraars, bij de laatste in 1971 ruim 22.000. Nu zouden dat er waar schijnlijk honderdduizenden zijn. Weerstand Vanaf 1829 zijn er in Nederland veertien volkstellingen gehou den. In 1971 ontstond er, nogal onverwacht, weerstand tegen de telling. Veel mensen zagen die als een inbreuk op hun privacy. In 1981 moest er weer een worden gehouden, maar die werd uitge steld. Van uitstel kwam afstel en de Tweede Kamer besliste zelfs dat er geen nieuwe volkstellin gen meer komen. Bolkestein meent nu dat de over heid een volkstelling nodig heeft om bijvoorbeeld woningbouw, onderwijs en gezondheidszorg goed te kunnen plannen. Hij vindt dat zo'n telling in het nieu we regeerakkoord moet worden vastgelegd. Dat zegt C. van Bochove, direc teur sociaal-economische statis tieken van het Centraal Bureau voor de Statistiek. WD-fractie- voorzitter Bolkestein stelde gis teren voor in 2001 weer een volkstelling te houden. „De volkstelling is een dinosau rus," aldus Van Bochove. „Groot, maar niet erg intelligent." Het CBS verzorgde tot 1971 de tien jaarlijkse volkstellingen, waarbij gegevens over werk, gezondheid en vrijetijdsbesteding van de Ne derlanders werden verzameld. Betrouwbaar De huidige methode levert vol gens Van Bochove meer op. „We hebben de gemeentelijke basis administratie en allerlei andere gegevens. Die brengen we hier bij elkaar, aangevuld met infor matie uit enquêtes en schattings methodes. Zo hebben we be trouwbare informatie die voort durend wordt vernieuwd." Het probleem is bovendien dat steeds minder mensen bereid zijn aan volkstellingen mee te doen. Dat geldt weliswaar ook voor de enquêtes van het CBS, maar er PvdA-Kamerlid Huys haalde gis teren bij de afronding van het de bat stevig uit naar zijn D66-colle- ga Ter Veer. Huys noemde het 'on zorgvuldig en roekeloos hoe D66 met de belangen van Nederland en van de Nederlandse landbouw omgaat'. En ook de WD'er Blauw vroeg zich hardop af 'wat er in Ter Veer is gevaren'. De ergernis van de andere paarse fracties richt zich vooral op een motie die D66 gisteren indiende. In dat voorstel wordt Van Aartsen gevraagd op eigen, houtje te be ginnen met noodvaccinaties in de pestgebieden en 'dit als een vol dongen feit in Brussel voor te leg gen'. Volgens Ter Veer is de huidi ge aanpak niet succesvol genoeg. De minister had eerder al aange geven dat hij daar niets voor voelt, omdat de Europese Com- ;n zijn te verwachten. nen. enquêtes van het CBS, maar er vastgelegd. voelt, omdat de Europese Co: Door Harry Coerver en hedendaagse politiek. Elfc ït heeft ingehaald. Ik vind hel 7TT"W TTTTQPT? A ATT Hut Qrmo m on e hooft oon nnnrrt ie do +i+ol it sÉÉé iflmmpr dat VPol mpncpn in Hf Door Harry Coerver ZIJN UITSPRAAK dat arme mensen desnoods een brood mogen stelen, maakte hem vorig jaar in één klap tot be kende Nederlander. Bis schop Tiny Muskens van Breda gaf in enkele weken meer dan honderd inter views aan Nederlandse en buitenlandse journalisten. Honderden mensen schreven hem brieven en in zijn bis dom zijn inmiddels broodjes te koop met de naam 'Mus- ke'. De Nederlandse bisschoppen spreken regelmatig over maat schappelijke problemen. Maar bisschoppelijke brieven berei ken slechts het slinkende aantal kerkgangers. Muskens wist dat door zijn opvallende uitspraak en de vele media-optredens die daarop volgden, te veranderen. Intussen is het weer stil gewor den rond de bisschoppen. Volgende week doet Muskens een hernieuwde poging de op vattingen van de bisschoppen aan een breed publiek bekend te maken. Muskens schreef een boekje over armoede, economie en hedendaagse politiek. Elk mens heeft een naam is de titel. Journalist Arjan Broers heeft er als co-auteur voor gezorgd dat de tekst vlot en makkelijk leest. In negentig pagina's worden katholiek sociale leer en de katholieke opvattingen over po litiek en economie in heldere bewoordingen uiteengezet. Natuurlijk gaat het boek voor een deel over armoede. Die neemt volgens Muskens toe en dat klaagt hij opnieuw aan. De Bredase bisschop legt de schuld bij de politiek die 'zich afwendt en haar verantwoordelijkheid ontloopt'. Hij vindt dat mensen in verzet moeten komen. Maar Muskens richt zijn pijlen niet alléén op de politiek. De rijken in de samenleving moeten geld en tijd beschikbaar stellen, om dat de overheid nu eenmaal niet alles kan doen, vindt hij. Het boek gaat over meer dan ar moede alleen. Veel onheil in de moderne maatschappij schrijft de bisschop toe aan het neo-li- beralisme en de vrije markt. Muskens leest alle grote politie ke partijen de les. „In de vier grootste partijen doen de mees- Bisschop Muskens ten gewoon mee aan de neo-li- berale politiek. Ook de katho lieken onder hen. Ik denk dat zij zich niet voldoende realiseren wat daar de gevolgen van zijn." Interessant is te zien hoe Mus kens zijn eigen positie en stand punt verdedigt. „Er is in de sa menleving duidelijk behoefte aan maatschappelijk spreken van bisschoppen. Niet omdat opeens iedereen de bisschoppen wil volgen, maar omdat mensen een perspectief voorgehouden willen krijgen. We moeten con stateren dat de kerk een van de foto anp weinige instanties is die nog pu bliekelijk een tegengeluid laat horen." Muskens schroomt niet, daarbij uit te halen naar de PvdA. „De kerk heeft de rol van het demo- cratisch-socialisme overgeno men. Het is nu de kerk die wijst op de noodzaak van solidariteit en het gevaar van een tweede ling in de maatschappij. Inder tijd deed iemand als Joop den Uyl dat." Elders schrijft hij: „Het is mijn indruk dat de PvdA de sociale encyclieken van de Rooms-Katholieke kerk rechts heeft ingehaald. Ik vind het jammer dat veel mensen in de socialistische wereld op de ka pitalistische toer zijn gegaan. En dat een partij als de PvdA het nauwelijks nog over haar ideologie, over haar idealen en theorieën durft te hebben." Voorlopig steekt Muskens zijn opvattingen niet onder stoelen of banken. Op de laatste pagina van zijn boek is te lezen wat er nog allemaal moet veranderen voordat de bisschop tevreden is. Een kleine greep uit zijn wen senlijst: je moet je fiets weer er gens kunnen neerzetten zonder dat die gestolen wordt; de be lasting voor mensen die het goed gaat, moet niet verlaagd worden; het aanbieden van be taalde seks met jeugdigen moet uit advertenties verdwijnen; het aantal zwerfjongeren (5.000) en daklozen (25.000) moet afne men. Muskens: „Als dergelijke veran deringen plaatshebben, dan zeg ik pas dat het beter gaat met Nederland." T. Muskens en A. Broers: Elk mens heeft een naam. Uitgeverij Meinema Zoetermeer, ƒ18,90. DE WEG naar verdere integratie in Europa ligt geplaveid met twiit Nog steeds staat niet vast of tijdens de komende top van Amste^ het Akkoord van Maastricht zal worden herzien. Als er al eenVeij van Amsterdam komt, dan is het er een waarin de ambities zijria>, past aan de realiteit van dit moment. Er zijn te veel zaken waaroval landen van de Europese Unie principieel van mening verschillen. Het krakkemikkige Europese bouwwerk werd tot nu toe ged^ door een tamelijk stevig fundament. Naast de vele onzekerhe? stond één ding wel vast: De Europese muntunie moet er over twee] zijn. De criteria waaraan de deelnemende landen moeten voldoen! allang vastgesteld. Wie niet aan de toelatingseisen voldoet, valt boot. Liever een gezonde kopgroep van beginners, dan een muntunie met een aantal zwakke landen. Dat streven is de laatste weken lelijk onder druk komen te staan. EMU zonder grote landen als Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitslj is ondenkbaar. Ingecalculeerd was dat zij zouden slagen voor hu«j latingsexamen. Dat is intussen lang niet zeker. Duitsland - dei voortrekker van de EMU - tracht met allerlei kunstgrepen de bi, tingscijfers op te poetsen. De mislukte poging van minister Waigej Financiën om de Duitse goudvoorraad te herwaarderen, heeft deres tatie van Duitsland geen goed gedaan. De Franse premier Jospin heeft laten weten dat hij nog steeds wilt, werken aan de tijdige totstandkoming van de EMU, maar datditi ten koste mag gaan van de sociale zekerheden in zijn land. De Engb premier Blair ziet Groot-Brittannië niet in de voorhoede van de E®| de Zweden hebben aangekondigd niet mee te zullen doen. Uit deze sombere geluiden mag niet de conclusie worden getroH dat de Europese munteenheid ten dode is opgeschreven. De basis# de Unie werd in Maastricht gelegd. In hun ijver om de daar vastg de criteria te halen, hebben de meeste landen met succes aan i dringing van de overheidstekorten gewerkt. De ministers van Financiën kunnen in Amsterdam niet heen om eenj dit moment cruciale vraag: moeten de keiharde toelatingseisen stil gehanteerd worden? Wanneer die eis op tafel blijft, dan zal de dat] van invoering naar alle waarschijnlijkheid moeten worden uitgestJ De EMU heeft geen bestaansrecht zonder de grote lidstaten Frail en Duitsland. Enige flexibiliteit in de toepassing van de criteria lijkt onvermijdtï Dat is niet zonder gevaar, maar het is beter dan de totstandkoming de Europese munteenheid voor de zoveelste maal naar de toekor door te schuiven. In het Europees Verdrag moet worden opgenomen dat gehandi capten niet mogen worden gediscrimineerd. Om die eis kracht bij te zetten demonstreerden gehandicapten in hun rolstoelen gisteren in Den Haag, waarbij een flinke verkeerschaos ontstond. Op drie knooppunten - hier bij het ministerie van Binnenlandse Zaken - werd de stroom auto's geblokkeerd. Volgens de Gehandicaptenraad zijn 37 miljoen gehandicapten in Europa 'onzichtbare burgers zonder rechten'. Bussen, treinen en liften zijn vaak ontoegankelijk of slecht bruikbaar. De arbeids markt en het onderwijs zijn niet afgestemd op gehandicapten. Be palingen in het Verdrag van Amsterdam dienen daar een eind aan te maken, vijidt de raad. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - PvdA en WD zijn boos op coalitiegenoot D66, die zich na twee dagen van debatten over de varkenspest blijft ver zetten tegen de aanpak van minister Van Aartsen (WD, Land bouw). missie noodvaccinatie zal beant woorden met een exportverbod van varkensvlees voor heel Zuid- Nederland. Dat zou de sector een schadepost opleveren van 5 mil jard gulden, uit eigen zak te beta len. Onduidelijk is of de motie van Ter Veer bij de stemmingen van ko mende dinsdag een Kamermeer derheid krijgt. Behalve D66 zijn het CDA, GroenLinks en de SP voor. PvdA, WD, SGP en RPF gaven gisteren aan dat zij zich door Van Aartsen hebben laten overtuigen. De positie van de an dere fracties is nog onduidelijk. Verwacht mag worden dat Van Aartsen de motie hoe dan ook niet uitvoert, en dat D66 daar vervol gens geen politieke halszaak van zal maken. „De minister blijft mijn politieke vriend," onder streepte Ter Veer gisteren na af loop van het debat. De paarse fracties keuren wel eensgezind het optreden van Van Aartsen adviseur prof. Van den Bergh af. Van den Bergh, die eer der al stelde dat de minister bij de bestrijding van de epidemie 'van af het begin aldoor fouten heeft gemaakt', zei gisteren in de Volks krant dat Van Aartsen 'een minis ter van de kleine stapjes' is, die adviezen steeds te laat opvolgt. Huys, Ter Veer en Blauw vinden dat Van den Bergh zijn kritiek rechtstreeks richting minister en Kamer zou moeten spuien en niet via de publiciteit. Zij willen zich niet uitlaten over de vraag of Van Aartsen zijn adviseur aan de kant zou moeten schuiven: „Dat is aan de minister." Alleen de grootste oppositiepartij CDA toont begrip voor Van den Bergh. „Wij roepen al een aantal maanden dat iedere stap van de minister te laat komt," aldus het CD A-Kamerlid Van der Linden. Van Aartsen zelf wilde gisteren niet reageren op de kritiek van zijn adviseur. De lijst van varkensbedrijven die zijn besmet met varkenspest is gisteren opnieuw langer gewor den. Er kwamen acht bedrijven bij. Het totaal komt daarmee op 245. Het gaat om bedrijven in Boekei (2x), Westerbeek (2x), Heusden, St. Oedenrode, Land- horst en Elzendorp. Tominel schaft minimale huurstijging af Den Haag - De woningcorporaties zijn vanaf volgend jaar i meer verplicht zich te houden aan een minimale, gemiddelde stij l ging van de huren voor him totale woningbezit. StaatssecretaBl Tommei van Volkshuisvesting heeft dat besloten. De huren moes ten gemiddeld de afgelopen jaren met minimaal 3,5 procent o hoog. Tommei was al met de corporaties overeengekomen dat dat p centage dit jaar lager mocht liggen. De verhuurders beschouweil de minimale huurstijging echter als een belemmering in hunbe-l leid de huren zo min mogelijk te laten stijgen. Omdat vrijwel all corporaties financieel gezond zijn, heeft Tommei besloten hente gemoet te komen. Grote brand bij VAM Wijster Beilen - Een felle uitslaande brand op het terrein van de Vuil Af-| voer Maatschappij (VAM) in het Drentse Wijster heeft gis' een hal waar blik werd verwerkt volledig in de as gelegd. Del schade bedraagt volgens dé VAM tussen de vijftien en achttiei| miljoen gulden. •Een zegsman van de VAM gaat ervan uit dat het vuur is 'ontstaan! door broei. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Onderzoek naar 'oude' studiebeurs Zoetermeer - Minister Ritzen (Onderwijs) laat een commissieon-l derzoeken of de studiefinanciering weer afhankelijk moet wor-l den van het inkomen van de ouders. Opmerkingen van CDA-frac! tieleider De Hoop Scheffer hebben de bewindsman op die g dachte gebracht. De CD A-leider liet deze week weten te denken aan een inkomens-1 afhanklijk systeem dat bestaat uit een beurs, een renteloos voor-I schot en eventueel extra geld via de kinderbijslag. Dat zou een te-1 rugkeer betekenen naar de situatie van voor CD A-minister Deet-| man. PvdA-fractieleider Wallage reageerde met instemming. Verzet Financiën tegen 2e Maasvlakte Den Haag - De aanleg van een Tweede Maasvlakte bij Voorns! stuit op verzet van het ministerie van Financiën. Topambtenaren I van Financiën vinden dat de benodigde miljarden beter kunnen I worden besteed. Het kabinet zal proberen volgende week t' knoop door te hakken. Het kabinet worstelt al geruime tijd met de tweede Maasvlakte! Het Havenbedrijf Rotterdam wil 2000 hectare aanleggen met alls! benodigde havenfaciliteiten. Het Centraal Planbureau heeft teil kabinet daarentegen geadviseerd hooguit 500 hectare aan telen gen, zonder faciliteiten. Afspraken provincies met Vlaanderen Maastricht - De provincies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland I ondertekenen met de Vlaamse regering en provincies een codsl van goed nabuurschap. De code is bedoeld om het lokken van te-1 drijven met overheidssteun over de wederzijdse grenzen teg gaan. Volgens Geduputeerde Staten van Limburg is de code een heren-1 akkoord dat geen afdwingbare wettelijke rechten en plichten voor de partijen inhoudt. De afspraken zijn gemaakt om ondoelmatige concurrentie in bedrijfsinvesteringen tussen de Vlaamse en Nederlandse provin-1 cies te vermijden. Zakopane (rtr/kna) - In Polen is de belangstelling voor het bezoejk van paus Johannes Paulus II boven alle verwach tingen- De rechtstreekse tv- „itzending van de mis van af kopen dinsdag in Poznan heeft alle records gebroken, jyjeer dan 12 miljoen Polen, een derde van de bevolking, i hebben ernaar gekeken. ne Poolse televisie zendt gedu- ,-ende het elfdaagse pausbezoek bijna alle festiviteiten recht- Algiers/Rijswijk (afp/rtr/ani gen in Algerije zijn gisteren - delijk rustig verlopen. De enige bekende aanslag ge beurde in het dorp Aïn Mabed, 300 kilometer ten zuiden van Al giers. Daar raakten twee Alge rijnse waarnemers gewond toen een bon naar hun auto werd ge- slingert Om zeven uur gisteravond Ne derlandse tijd had 56,02 procent van de kiesgerechtigde Algerij nen zijn stem uitgebracht bij de parlementsverkiezingen. Dat maakte minister van Binnen landse Zaken Mostefa Benman- sour gisteravond bekend. Veel stembureaus waren om acht uur (bederlandse tijd) dichtge gaan. in de grote steden en in sommije regio's bleven ze echter een uix langer open, omdat er nog wel burgers stonden te wachtai om te stemmen. De oplomst wordt gezien als een van debelangrijkste graadmeters voor de geloofwaardigheid van verkiezingen in het Noord-Afri kaanse land. Bij de presidents- verkie;ingen in 1995 ging ruim 75 proient van de kiezers naar de stembis. Toen had de opkomst om zeien uur al ruim 64,5 pro cent bfcreikt. Radicale moslims, die nu Van de verkiezingen waren uitgesbtenpuhebben opgeroepen tot eeij boycot van de gang naar de stepbus. De minister kondig de aar dat de eerste prognoses pas vanmorgen worden bekend gemaakt. Eerder hadden de auto- riteitei de uitslag nog voor gis teravond aangekondigd. Waarne mers van de Arabische Liga heb ben gisteren verklaard dat de Ook het ogenschijnlijke gebrek aan interesse vanuit de Maasstad baart de Kamerleden zorgen, zo bleek gisteren tijdens een hoor zitting. De afwezigheid van bur gemeester Peper en wethouder Simons van Rotterdam wekte daarbij irritatie. Als vervanger stuurde Rotterdam een wethou der van Ridderkerk, tevens twee de voorzitter van de stadsregio waarin de achttien gemeenten sa menwerken. Het CD A-Kamerlid Van der Hoe ven eiste op korte termijn een de bat op hoofdlijnen om het draag vlak bij het parlement en bij het kabinet te peilen, alvorens verder te denken aan een stadsprovincie. In september moet de Kamer be slissen over een voorlopige opzet voor de stadsprovincie. Pas vol gend jaar komen de taken en be- New York (ap) - Astrono- merihebben aan de rand van ons zonnestelsel, een einc voorbij Pluto, een nieuwe minj-planeet ontdekt. De vondst bevestigt dat het zomestelsel veel groter ii dan vroeger werd aangeno- menj De planeet heeft een omtrel van ongeveer 480 kilometer waajmee zijn oppervlakte on geveer zo groot is als Frankrijk Het kleine hemellichaam is he helderste object in het zonne stelsel dat is ontdekt sinds d vondst, in 1978, van Pluoto' maan Charon. Op het verste punt van de el Den Haag (anp) - De Tweede Kamer twijfelt aan de haalbaïj heid van een stadsprovincie in het Rijnmondgebied. Oorzaak! de negatieve brief die het college van Burgemeester en Wettel ders van Rotterdam woensdag naar de Kamer stuurde. voc aa tr I voegdheden aan de orde. Volgens De Cloe (PvdA) en Be*| kes (WD) draaien de Rotteraal se bestuurders de zaken 8-l Eerst wilde de Maasstad 'I macht van de gemeenten zo «1 mogelijk overeind laten. Latei toen de bevolking een opd«| van de stad afwees, moesten»] gemeenten zo veel tf macht inleveren ten behoeve C| de stadsprovincie. Het kabinetsvoorstel geeft "I gens de Kamer Rotterdam zin, maar nu blijkt dat het coMj nog meer bevoegdheden bij stadsprovincie wil neerrf Dat schiet de omliggende meenten in het verkeerde ke# I zo liet de Ridderkerkse wette1! der merken. Rotterdam kreeg P| teren wel de steun van de pro'» cie Zuid-Holland. Het al Blasl pr mee Door Helen Gorter, anp Den Haag - Het Joegoslavië overhaast te werk gegaan klacht tegen de Kroatische homir Blaskic. Aan de diens proces beschikt d. steeds niet over essentiële be1 »De manier waarop het t kunst- en vliegwerk alsnog A logsdocumenten los te krijgt bë, is ronduit schokkend. Dit zegt de advocaat van kaan Russell Hayman. u jonge generaal (36), die in Nederland wacht op berechti juni in Den Haag van s1 Het tribunaal klaagde 1995, samen met vijf andere gens misdaden tegen de n mgsmisdaden. Hij wordt het Kroatische leger (H\ antwoordelijk gehouden het dorpje Ahmici, in bc uen-Bosnië, waarbij in honderd burgers om ht toenmalige kolonel beraamde een systematische cai dementen, aanvallen den en dorpen in het v lims bewoonde gebied, De aanklager krijgt er Blaskics schuld aan te „Als de aanklager Blaskic Kr als be ,01 voor! Las april levei (HVO) e campagne i en verwc voornam aldus d een hé tonen, djs hei !c „Ais de aanklager bewijs he valsbevelen zijn uitgevaardigi

de Stem | 1997 | | pagina 4